Friidrott vid olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Friidrott
vid olympiska sommarspelen 2000
Athletics pictogram.svg
AnläggningAtens Olympiastadion, Aten, Grekland Grekland
Datum18-29 augusti 2008
Friidrott vid OS 2004
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

Friidrott vid Olympiska sommarspelen 2004 genomfördes vid Atens Olympiastadion, förutom maraton (som löptes från Marathon till Kallimarmaro Stadion - Marmorstadion - 1896 års tävlingsarena), gång, och kultävlingen (som hölls på det antika stadion i Olympia). Tävlingar genomfördes i 46 grenar:

Medaljfördelning[redigera | redigera wikitext]

Rank Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Flag of the United States.svg USA 7 12 5 24
2 Flag of Russia.svg Ryssland 7 6 7 20
3 Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 3 0 2 5
4 Flag of Sweden.svg Sverige 3 0 0 3
5 Flag of Ethiopia.svg Etiopien 2 3 2 7
6 Flag of Greece.svg Grekland 2 2 1 5
7 Flag of Jamaica.svg Jamaica 2 1 2 5
8 Flag of Cuba.svg Kuba 2 1 2 5
9 Flag of Morocco.svg Marocko 2 1 0 3
10 Flag of Italy (2003–2006).svg Italien 2 0 1 3
11 Flag of Japan.svg Japan 2 0 0 2
12 Flag of the People's Republic of China.svg Kina 2 0 0 2
13 Flag of Kenya.svg Kenya 1 4 2 7
14 Flag of Ukraine.svg Ukraina 1 1 2 4
15 Flag of Belarus (1995–2012).svg Vitryssland 1 1 1 3
16 Flag of Lithuania (1989–2004).svg Litauen 1 1 0 2
17 Flag of the Czech Republic.svg Tjeckien 1 0 1 2
18 Flag of Poland.svg Polen 1 0 1 2
19 Flag of the Bahamas.svg Bahamas 1 0 1 2
20 Flag of Cameroon.svg Kamerun 1 0 0 1
Flag of the Dominican Republic.svg Dominikanska republiken 1 0 0 1
Flag of Norway.svg Norge 1 0 0 1
23 Flag of Romania.svg Rumänien 0 2 1 3
24 Flag of Germany.svg Tyskland 0 2 0 2
25 Flag of South Africa.svg Sydafrika 0 2 0 2
26 Flag of Australia.svg Australien 0 1 2 3
27 Flag of Spain.svg Spanien 0 1 1 2
28 Flag of Portugal.svg Portugal 0 1 1 2
29 Flag of Hungary.svg Ungern 0 1 0 1
30 Flag of Latvia.svg Lettland 0 1 0 1
31 Flag of Mexico.svg Mexiko 0 1 0 1
32 Flag of France.svg Frankrike 0 0 2 2
33 Flag of Nigeria.svg Nigeria 0 0 2 2
34 Flag of Denmark.svg Danmark 0 0 2 2
35 Flag of Brazil.svg Brasilien 0 0 1 1
36 Flag of Estonia.svg Estland 0 0 1 1
37 Flag of Slovenia.svg Slovenien 0 0 1 1
38 Flag of Eritrea.svg Eritrea 0 0 1 1
39 Flag of Turkey.svg Turkiet 0 0 1 1
40 Flag of Kazakhstan.svg Kazakstan 0 0 1 1

Medaljsummering[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
100 meter
Detaljer...
Flag of the United States.svg Justin Gatlin
USA
9.85 Flag of Portugal.svg Francis Obikwelu
Portugal
9.86AR Flag of the United States.svg Maurice Greene
USA
9.87
200 meter
Detaljer...
Flag of the United States.svg Shawn Crawford
USA
19.79 Flag of the United States.svg Bernard Williams
USA
20.01 Flag of the United States.svg Justin Gatlin
USA
20.03
400 meter
Detaljer...
Flag of the United States.svg Jeremy Wariner
USA
44.00 Flag of the United States.svg Otis Harris
USA
44.16 Flag of the United States.svg Derrick Brew
USA
44.42
800 meter
Detaljer...
Flag of Russia.svg Jurij Borzakovskij
Ryssland
1:44.45 Flag of South Africa.svg Mbulaeni Mulaudzi
Sydafrika
1:44.61 Flag of Denmark.svg Wilson Kipketer
Danmark
1:44.65
1 500 meter
Detaljer...
Flag of Morocco.svg Hicham El Guerrouj
Marocko
3:34.18 Flag of Kenya.svg Bernard Lagat
Kenya
3:34.30 Flag of Portugal.svg Rui Silva
Portugal
3:34.68
5 000 meter
Detaljer...
Flag of Morocco.svg Hicham El Guerrouj
Marocko
13:14.39 Flag of Ethiopia.svg Kenenisa Bekele
Etiopien
13:14.59 Flag of Kenya.svg Eliud Kipchoge
Kenya
13:15.10
10 000 meter
Detaljer...
Flag of Ethiopia.svg Kenenisa Bekele
Etiopien
27:05.10
(OR)
Flag of Ethiopia.svg Sileshi Sihine
Etiopien
27:09.39 Flag of Eritrea.svg Zersenay Tadesse
Eritrea
27:22.57
110 meter häck
Detaljer...
Flag of the People's Republic of China.svg Liu Xiang
Kina
12.91
=WR
Flag of the United States.svg Terrence Trammell
USA
13.18 Flag of Cuba.svg Anier Garcia
Kuba
13.20
400 meter häck
Detaljer...
Flag of the Dominican Republic.svg Felix Sánchez
Dominikanska republiken
47.63 Flag of Jamaica.svg Danny McFarlane
Jamaica
48.11 Flag of France.svg Naman Keïta
Frankrike
48.26
3000 meter hinder
Detaljer...
Flag of Kenya.svg Ezekiel Kemboi
Kenya
8:05.81 Flag of Kenya.svg Brimin Kipruto
Kenya
8:06.11 Flag of Kenya.svg Paul Kipsiele Koech
Kenya
8:06.64
4 x 100 meter stafett
Detaljer...
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien
Jason Gardener
Darren Campbell
Marlon Devonish
Mark Lewis-Francis
38.07 Flag of the United States.svg USA
Shawn Crawford
Justin Gatlin
Coby Miller
Maurice Greene
Darvis Patton*
38.08 Flag of Nigeria.svg Nigeria
Olusoji Fasuba
Uchenna Emedolu
Aaron Egbele
Deji Aliu
38.23
4 x 400 meter stafett
Detaljer...
Flag of the United States.svg USA
Otis Harris
Derrick Brew
Jeremy Wariner
Darold Williamson
Andrew Rock*
Kelly Willie*
2:55.91 Flag of Australia.svg Australien
John Steffensen
Mark Ormrod
Patrick Dwyer
Clinton Hill
3:00.60 Flag of Nigeria.svg Nigeria
James Godday
Musa Audu
Saul Weigopwa
Enefiok Udo-Obong
3:00.90
Maraton
Detaljer...
Flag of Italy (2003–2006).svg Stefano Baldini
Italien
2:10.55 Flag of the United States.svg Mebrahtom Keflezighi
USA
2:11.29 Flag of Brazil.svg Vanderlei de Lima
Brasilien
2:12.11
20 kilometer gång
Detaljer...
Flag of Italy (2003–2006).svg Ivano Brugnetti
Italien
1:19.40 Flag of Spain.svg Francisco Javier Fernández
Spanien
1:19.45 Flag of Australia.svg Nathan Deakes
Australien
1:20.02
50 kilometer gång
Detaljer...
Flag of Poland.svg Robert Korzeniowski
Polen
3:38.46 Flag of Russia.svg Denis Nizjegorodov
Ryssland
3:42:50 Flag of Russia.svg Aleksej Vojevodin
Ryssland
3:43:34
Höjdhopp
Detaljer...
Flag of Sweden.svg Stefan Holm
Sverige
2.36 m Flag of the United States.svg Matt Hemingway
USA
2.34 m Flag of the Czech Republic.svg Jaroslav Bába
Tjeckien
2.34 m
Stavhopp
Detaljer...
Flag of the United States.svg Tim Mack
USA
5.95 m
(OR)
Flag of the United States.svg Toby Stevenson
USA
5.90 m Flag of Italy (2003–2006).svg Giuseppe Gibilisco
Italien
5.85 m
Längdhopp
Detaljer...
Flag of the United States.svg Dwight Phillips
USA
8.59 m Flag of the United States.svg John Moffitt
USA
8.47 m Flag of Spain.svg Joan Lino Martínez
Spanien
8.32 m
Tresteg
Detaljer...
Flag of Sweden.svg Christian Olsson
Sverige
17.79 m Flag of Romania.svg Marian Oprea
Rumänien
17.55 m Flag of Russia.svg Danil Burkenja
Ryssland
17.48 m
Kulstötning
Detaljer...
Flag of Ukraine.svg Jurij Bilonoh
Ukraina
21.16 m Flag of the United States.svg Adam Nelson
USA
21.16 m Flag of Denmark.svg Joachim B. Olsen
Danmark
21.07 m
Diskuskastning
Detaljer...
Flag of Lithuania (1989–2004).svg Virgilijus Alekna
Litauen
69.89 m
(OR)
Flag of Hungary.svg Zoltán Kővágó
Ungern
67.04 m Flag of Estonia.svg Aleksander Tammert
Estland
66.66 m
Släggkastning
Detaljer...
Flag of Japan.svg Koji Murofushi
Japan
82.91 m Flag of Belarus (1995–2012).svg Ivan Tjichan
Vitryssland
79.81 m Flag of Turkey.svg Eşref Apak
Turkiet
79.51 m
Spjutkastning
Detaljer...
Flag of Norway.svg Andreas Thorkildsen
Norge
86.50 m Flag of Latvia.svg Vadims Vasiļevskis
Lettland
84.95 m Flag of Russia.svg Sergej Makarov
Ryssland
84.84 m
Tiokamp
Detaljer...
Flag of the Czech Republic.svg Roman Šebrle
Tjeckien
8893
(OR)
Flag of the United States.svg Bryan Clay
USA
8820 Flag of Kazakhstan.svg Dmitrij Karpov
Kazakstan
8725

* Tävlande som inte deltog i finalen men ändå fick medalj.

Damer[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
100 meter
Detaljer…
Flag of Belarus (1995–2012).svg Julija Nestsjarenka
Vitryssland
10.93 Flag of the United States.svg Lauryn Williams
USA
10.96 Flag of Jamaica.svg Veronica Campbell
Jamaica
10.97
200 meter
Detaljer…
Flag of Jamaica.svg Veronica Campbell
Jamaica
22.05 Flag of the United States.svg Allyson Felix
USA
22.18 Flag of the Bahamas.svg Debbie Ferguson-McKenzie
Bahamas
22.30
400 meter
Detaljer…
Flag of the Bahamas.svg Tonique Williams-Darling
Bahamas
49.41 Flag of Mexico.svg Ana Guevara
Mexiko
49.56 Flag of Russia.svg Natalja Antiuch
Ryssland
49.89
800 meter
Detaljer…
Flag of the United Kingdom.svg Kelly Holmes
Storbritannien
1:56.38 Flag of Morocco.svg Hasna Benhassi
Marocko
1:56.43 Flag of Slovenia.svg Jolanda Čeplak
Slovenien
1:56.43
1 500 meter
Detaljer…
Flag of the United Kingdom.svg Kelly Holmes
Storbritannien
3:57.90 Flag of Russia.svg Tatjana Tomasjova
Ryssland
3:58.12 Flag of Romania.svg Maria Cioncan
Rumänien
3:58.39
5 000 meter
Detaljer…
Flag of Ethiopia.svg Meseret Defar
Etiopien
14:45.65 Flag of Kenya.svg Isabella Ochichi
Kenya
14:48.19 Flag of Ethiopia.svg Tirunesh Dibaba
Etiopien
14:51.83
10 000 meter
Detaljer…
Flag of the People's Republic of China.svg Xing Huina
Kina
30:24.36 Flag of Ethiopia.svg Ejegayehu Dibaba
Etiopien
30:24.98 Flag of Ethiopia.svg Derartu Tulu
Etiopien
30:26.42
100 meter häck
Detaljer…
Flag of the United States.svg Joanna Hayes
USA
12.37
(OR)
Flag of Ukraine.svg Olena Krasovska
Ukraina
12.45 Flag of the United States.svg Melissa Morrison
USA
12.56
400 meter häck
Detaljer…
Flag of Greece.svg Faní Halkiá
Grekland
52.82 Flag of Romania.svg Ionela Târlea-Manolache
Rumänien
53.38 Flag of Ukraine.svg Tetiana Teresjtjuk-Antipova
Ukraina
53.44
4 x 100 meter stafett
Detaljer…
Flag of Jamaica.svg Jamaica
Tayna Lawrence
Sherone Simpson
Aleen Bailey
Veronica Campbell
Beverly McDonald*
41.73 Flag of Russia.svg Ryssland
Olga Fjodorova
Julija Tabakova
Irina Chabarova
Larisa Kruglova
42.27 Flag of France.svg Frankrike
Véronique Mang
Muriel Hurtis
Sylviane Félix
Christine Arron
42.54
4 x 400 meter stafett
Detaljer…
Flag of the United States.svg USA
DeeDee Trotter
Monique Henderson
Sanya Richards
Monique Hennagan
Moushaumi Robinson*
3:19.011 Flag of Russia.svg Ryssland
Olesia Forsjeva
Natalja Nazarova
Olesia Zykina
Natalja Antiuch
Tatjana Firova*
Natalja Ivanova*
3:20.16 Flag of Jamaica.svg Jamaica
Novlene Williams
Michelle Burgher
Nadia Davy
Sandie Richards
Ronetta Smith*
3:22.00
Maraton
Detaljer…
Flag of Japan.svg Mizuki Noguchi
Japan
2:26:20 Flag of Kenya.svg Catherine Ndereba
Kenya
2:26:32 Flag of the United States.svg Deena Kastor
USA
2:27:20
20 kilometer gång
Detaljer…
Flag of Greece.svg Athanasía Tsoumeléka
Grekland
1:29:12 Flag of Russia.svg Olimpiada Ivanova
Ryssland
1:29:16 Flag of Australia.svg Jane Saville
Australien
1:29:25
Höjdhopp
Detaljer…
Flag of Russia.svg Jelena Slesarenko
Ryssland
2.06 m
(OR)
Flag of South Africa.svg Hestrie Cloete
Sydafrika
2.02 m Flag of Ukraine.svg Viktoriya Styopina
Ukraina
2.02 m
Stavhopp
Detaljer…
Flag of Russia.svg Jelena Isinbajeva
Ryssland
4.91 m
(WR)
Flag of Russia.svg Svetlana Feofanova
Ryssland
4.75 m Flag of Poland.svg Anna Rogowska
Polen
4.70 m
Längdhopp
Detaljer…
Flag of Russia.svg Tatjana Lebedeva
Ryssland
7.07 m Flag of Russia.svg Irina Simagina
Ryssland
7.05 m Flag of Russia.svg Tatjana Kotova
Ryssland
7.05 m
Tresteg
Detaljer…
Flag of Cameroon.svg Françoise Mbango Etone
Kamerun
15.30 m Flag of Greece.svg Hrysopiyí Devetzí
Grekland
15.25 m Flag of Russia.svg Tatjana Lebedeva
Ryssland
15.14 m
Kulstötning
Detaljer…
Flag of Cuba.svg Yumileidi Cumbá
Kuba
19.59 m Flag of Germany.svg Nadine Kleinert
Tyskland
19.55 m Flag of Russia.svg Svetlana Kriveljova
Ryssland
19.49 m
Diskuskastning
Detaljer…
Flag of Russia.svg Natalja Sadova
Ryssland
67.02 m Flag of Greece.svg Anastasia Kelesidou
Grekland
66.68 m Flag of Belarus (1995–2012).svg Iryna Jattjanka
Vitryssland
66.17 m
Släggkastning
Detaljer…
Flag of Russia.svg Olga Kuzenkova
Ryssland
75.02 m
(OR)
Flag of Cuba.svg Yipsi Moreno
Kuba
73.36 m Flag of Cuba.svg Yunaika Crawford
Kuba
73.16 m
Spjutkastning
Detaljer…
Flag of Cuba.svg Osleidys Menéndez
Kuba
71.53 m
(OR)
Flag of Germany.svg Steffi Nerius
Tyskland
65.82 m Flag of Greece.svg Mirela Manjani
Grekland
64.29 m
Sjukamp
Detaljer…
Flag of Sweden.svg Carolina Klüft
Sverige
6952 Flag of Lithuania (1989–2004).svg Austra Skujytė
Litauen
6435 Flag of the United Kingdom.svg Kelly Sotherton
Storbritannien
6424
  • Tävlade i försöken men inte i finalen

Tävlingsprogram[redigera | redigera wikitext]

  • 18 augusti
    • Damernas kula kvalificering och final
    • Herrarnas kula kvalificering och final
  • 20 augusti
    • Herrarnas 20 km gång och prisutdelning
    • Herrarnas slägga kvalificering
    • Damernas sjukamp: 100 m häck, höjdhopp, kula, 200 m
    • Herrarnas tresteg kvalificering
    • Damernas 100 m försök, kvartsfinal
    • Herrarnas 1500 m försök
    • Herrarnas höjdhopp kvalificering
    • Damernas kula prisutdelning
    • Herrarnas 400 m försök
    • Damernas diskus kvalificering
    • Herrarnas kula prisutdelning
    • Damernas 800 m försök
    • Herrarnas 10 000 m final
    • Damernas 5 000 m försök
  • 21 augusti
    • Herrarnas diskus kvalificering
    • Damernas 400 m häck försök
    • Damernas 400 m försök
    • Damernas sjukamp: längd, spjut, 800 m
    • Herrarnas 100 m försök, kvartsfinal
    • Damernas stav kvalificering
    • Damernas 100 m semifinal, final
    • Damernas tresteg kvalificering
    • Damernas 800 m semifinal
    • Damernas diskus final
    • Herrarnas 400 m semifinal
    • Herrarnas 3 000 m hinder försök
  • 22 augusti
    • Damernas maraton
    • Herrarnas höjd final
    • Damernas 100 m häck försök, kvartsfinal
    • Herrarnas 1 500 m rullstol (Paralympics uppvisningslopp)
    • Damernas 800 m rullstol (Paralympics uppvisningslopp)
    • Herrarnas tresteg, final
    • Herrarnas slägga final
    • Damernas 400 m häck semifinal
    • Herrarnas 1 500m semifinal
    • Damernas 400 m semifinal
  • 23 augusti
    • Damernas 20 km gång final
    • Damernas slägga kvalificering
    • Herrarnas tiokamp: 100 m, längd, kula, höjd, 400m
    • Damernas 200m försök, kvartsfinal
    • Damernas tresteg final
    • Damernas 100m häck semifinal
    • Herrarnas 400m häck försök
    • Herrarnas diskus final
    • Damernas 800m final
    • Herrarnas 400m final
    • Damernas 5 000m final
  • 24 augusti
    • Herrarnas tiokamp: 110m häck, diskus , stav, spjut, 1 500m
    • Herrarnas 110m häck försök
    • Herrarnas 200m försök, kvartsfinal
    • Herrarnas längd kvalificering
    • Damernas 1 500m försök
    • Damernas stav final
    • Herrarnas 400m häck semifinal
    • Herrarnas 3 000m hinder final
    • Damernas 200m semifinal
    • Damernas 100m häck final
    • Damernas 400m final
    • Herrarnas 1 500m final
  • 25 augusti
    • Damernas spjut kvalificering
    • Herrarnas stav kvalificering
    • Herrarnas 5 000m försök
    • Herrarnas 800m försök
    • Damernas längd kvalificering
    • Damernas 400m häck final
    • Damernas slägga final
    • Herrarnas 110 m häck kvartsfinal
    • Herrarnas 200 m semifinal
    • Damernas 200 m final
  • 26 augusti
    • Damernas höjd kvalificering
    • Herrarnas längd final
    • Herrarnas spjut kvalificering
    • Damernas 1 500m semifinal
    • Herrarnas 110m häck semifinal
    • Herrarnas 800m semifinal
    • Damernas 4x100m stafett försök
    • Herrarnas 400m häck final
    • Herrarnas 200m final
  • 27 augusti
    • Herrarnas 50 km gång final
    • Herrarnas stav final
    • Damernas längd final
    • Herrarnas 4x100m stafett försök
    • Damernas 4x400m stafett försök
    • Damernas spjut final
    • Herrarnas 4x400m stafett försök
    • Herrarnas 110m häck final
    • Damernas 10 000m final
    • Damernas 4x100m stafett final
  • 28 augusti
    • Damernas höjd final
    • Damernas 1 500m final
    • Herrarnas spjut final
    • Herrarnas 800m final
    • Herrarnas 5 000m final
    • Herrarnas 4x100m stafett final
    • Damernas 4x400m stafett final
    • Herrarnas 4x400m stafett final
  • 29 augusti
    • Herrarnas maraton