Simning vid olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Simning
Herrar
Damer

50 m fr
100 m fr
200 m fr
400 m fr
1 500 m fr
100 m fj
200 m fj
100 m ry
200 m ry
100 m br
200 m br
200 m me
400 m me
4x100 m fr
4x200 m fr
4x100 m me

50 m fr
100 m fr
200 m fr
400 m fr
800 m fr
100 m fj
200 m fj
100 m ry
200 m ry
100 m br
200 m br
200 m me
400 m me
4x100 m fr
4x200 m fr
4x100 m me



Simning vid Olympiska sommarspelen 2004 hölls vid Olympic Aquatic Centre. Man tävlade om 32 guldmedaljer.

Medaljfördelning[redigera | redigera wikitext]

Pl. Land Guld Silver Brons Antal
1 USA USA 12 8 7 27
2 Australien Australien 5 5 2 12
3 Japan Japan 3 1 3 7
4 Nederländerna Nederländerna 2 3 2 7
5 Ukraina Ukraina 2   1 3
6 Polen Polen 1 2   3
7 Frankrike Frankrike 1 1 3 5
8 Sydafrika Sydafrika 1 1 1 3
8 Zimbabwe Zimbabwe 1 1 1 3
10 Kina Kina 1 1   2
10 Rumänien Rumänien 1   1 2
12 Österrike Österrike   2   2
13 Ungern Ungern   1 1 2
13 Italien Italien   1 1 2
15 Kroatien Kroatien   1   1
15 Ryssland Ryssland   1   1
17 Tyskland Tyskland     3 3
18 Argentina Argentina     1 1
18 Storbritannien Storbritannien     1 1
18 Trinidad och Tobago Trinidad och Tobago     1 1

Medaljsummering[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
50m frisim herrar USA Gary Hall Jr, USA Kroatien Duje Draganja, CRO Sydafrika Roland Mark Schoeman, RSA
100m frisim herrar Nederländerna Pieter van den Hoogenband, NED Sydafrika Roland Mark Schoeman, RSA Australien Ian Thorpe, AUS
200m frisim herrar Australien Ian Thorpe, AUS Nederländerna Pieter van den Hoogenband, NED USA Michael Phelps, USA
400m frisim herrar Australien Ian Thorpe, AUS Australien Grant Hackett, AUS USA Klete Keller, USA
1500m frisim herrar Australien Grant Hackett, AUS USA Larsen Jensen, USA Storbritannien David Davies, GBR
100m fjärilsim herrar USA Michael Phelps, USA USA Ian Crocker, USA Ukraina Andriy Serdinov, UKR
200m fjärilsim herrar USA Michael Phelps, USA Japan Takashi Yamamoto, JPN Storbritannien Stephen Parry, GBR
100m ryggsim herrar USA Aaron Peirsol, USA Österrike Markus Rogan, AUT Japan Tomomi Morita, JPN
200m ryggsim herrar USA Aaron Peirsol, USA Österrike Markus Rogan, AUT Rumänien Razvan Florea, ROM
100m bröstsim herrar Japan Kosuke Kitajima, JPN USA Brendan Hansen, USA Frankrike Hugues Duboscq, FRA
200m bröstsim herrar Japan Kosuke Kitajima, JPN Ungern Daniel Gyurta, HUN USA Brendan Hansen, USA
200m medley herrar USA Michael Phelps, USA USA Ryan Lochte, USA Trinidad och Tobago George Bovell, TRI
400m medley herrar USA Michael Phelps, USA USA Erik Vendt, USA Ungern László Cseh, HUN
4x100m frisim herrar Sydafrika Sydafrika

Roland Mark Schoeman
Lyndon Ferns
Darian Townsend
Ryk Neethling

Nederländerna Nederländerna

Johan Kenkhuis
Mitja Zastrow
Klaas-Erik Zwering
Pieter van den Hoogenband

USA USA

Ian Crocker
Michael Phelps
Neil Walker
Jason Lezak

4x200m frisim herrar USA USA

Michael Phelps
Ryan Lochte
Peter Vanderkaay
Klete Keller

Australien Australien

Grant Hackett
Michael Klim
Nicholas Sprenger
Ian Thorpe

Italien Italien

Emiliano Brembilla
Massimiliano Rosolino
Simone Cercato
Filippo Magnini

4x100m medley herrar USA USA

Aaron Peirsol
Brendan Hansen
Ian Crocker
Jason Lezak

Tyskland Tyskland

Steffen Driesen
Jens Kruppa
Thomas Rupprath
Lars Conrad

Japan Japan

Tomomi Morita
Kosuke Kitajima
Takashi Yamamoto
Yoshihiro Okumura

50m frisim damer Nederländerna Inge de Bruijn, NED Frankrike Maria Metella, FRA Australien Lisbeth Lenton, AUS
100m frisim damer Australien Jodie Henry, AUS USA Natalie Coughlin, USA Nederländerna Inge de Bruijn, NED
200m frisim damer Rumänien Camelia Potec, ROM Italien Federica Pellegrini, ITA Frankrike Solenne Figues, FRA
400m frisim damer Frankrike Laure Manaudou, FRA Polen Otylia Jędrzejczak, POL USA Kaitlin Sandeno, USA
800m frisim damer Japan Ai Shibata, JPN Frankrike Laure Manaudou, FRA USA Diana Munz, USA
100m fjärilsim damer Australien Petria Thomas, AUS Polen Otylia Jędrzejczak, POL Nederländerna Inge de Bruijn, NED
200m fjärilsim damer Polen Otylia Jędrzejczak, POL Australien Petria Thomas, AUS Japan Yuko Nakanishi, JPN
100m ryggsim damer USA Natalie Coughlin, USA Zimbabwe Kirsty Coventry, ZIM Frankrike Laure Manaudou, FRA
200m ryggsim damer Zimbabwe Kirsty Coventry, ZIM Ryssland Stanislava Komarova, RUS Japan Reiko Nakamura, JPN
Tyskland Antje Buschschulte, GER
100m bröstsim damer Kina Luo Xuejuan, CHN Australien Brooke Hanson, AUS Australien Leisel Jones, AUS
200m bröstsim damer USA Amanda Beard, USA Australien Leisel Jones, AUS Tyskland Anne Poleska, GER
200m medley damer Ukraina Jana Klochkova, UKR USA Amanda Beard, USA Zimbabwe Kirsty Coventry, ZIM
400m medley damer Ukraina Jana Klochkova, UKR USA Kaitlin Sandeno, USA Argentina Georgina Bardach, ARG
4x100m frisim damer Australien Australien

Alice Mills
Lisbeth Lenton
Petria Thomas
Jodie Henry

USA USA

Kara Lynn Joyce
Natalie Coughlin
Amanda Weir
Jenny Thompson

Nederländerna Nederländerna

Chantal Groot
Inge Dekker
Marleen Veldhuis
Inge de Bruijn

4x200m frisim damer USA USA

Natalie Coughlin
Carly Piper
Dana Vollmer
Kaitlin Sandeno

Kina Kina

Zhu Yingwen
Xu Yanwei
Yang Yu
Pang Jiajing

Tyskland Tyskland

Franziska van Almsick
Petra Dallman
Antje Bushschulte
Hannah Stockbauer

4x100m medley damer Australien Australien

Giaan Rooney
Leisel Jones
Petria Thomas
Jodie Henry

USA USA

Natalie Coughlin
Amanda Beard
Jennifer Thompson
Kara Lynn Joyce

Tyskland Tyskland

Antje Bushschulte
Petra Dallman
Franziska van Almsick
Daniela Gotz