100 meter för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Herrarnas 100 meter
vid de XXVIII:e olympiska sommarspelen
AnläggningAtens Olympiastadion
Datum21-22 augusti
Deltagare84 från 63 nationer
Vinnartid9,85
Medaljörer
GuldmedaljJustin Gatlin
 USA
SilvermedaljFrancis Obikwelu
 Portugal
BronsmedaljMaurice Greene
 USA
← 2000   2008 →
Friidrott vid OS 2004
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
100 meter Flag of the United States.svg Justin Gatlin
USA
9,85 Flag of Portugal.svg Francis Obikwelu
Portugal
9,86AR Flag of the United States.svg Maurice Greene
USA
9,87

Världsranking[redigera | redigera wikitext]

Inför tävlingarna var följande rankade som de tio främsta av International Association of Athletics Federations:

  1. Justin Gatlin (USA)
  2. Asafa Powell (Jamaica)
  3. Aziz Zakari (Ghana)
  4. Dwight Thomas (Jamaica)
  5. Leonard Scott (USA)
  6. Francis Obikwelu (Nigeria)
  7. Marc Burns (Trinidad och Tobago)
  8. Ronald Pognon (Frankrike)
  9. Michael Frater (Jamaica)
  10. Kim Collins (Saint Kitts and Nevis)

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Från de 10 kvalheaten gick de tre främsta i varje heat samt de 10 snabbaste tiderna därutöver vidare till kvartsfinal. Från de fem kvartsfinalerna gick de tre främsta i varje heat samt den snabbaste tiden därutöver vidare till semifinal.

Alla tider visas i sekunder.

  • Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
  • q innebär avancemang utifrån total placering.
  • DNS innebär att personen inte startade.
  • DNF innebär att personen inte fullföljde.
  • DQ innebär diskvalificering.
  • NR innebär nationellt rekord.
  • OR innebär olympiskt rekord.
  • WR innebär världsrekord.
  • WJR innebär världsrekord för juniorer
  • AR innebär världsdelsrekord (area record), i detta fall europarekord
  • PB innebär personligt rekord.
  • SB innebär säsongsbästa.

Omgång 1[redigera | redigera wikitext]

Heat 1

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 5 Frankie Fredericks Flag of Namibia.svg Namibia 0,152 10,12 SB Q
2 3 Uchenna Emedolu Flag of Nigeria.svg Nigeria 0.222 10.22 Q
3 4 Shingo Suetsugu Flag of Japan.svg Japan 0.174 10.27 Q
4 7 Darren Campbell Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 0.159 10.35
5 9 Chen Haijian Flag of the People's Republic of China.svg Kina 0.181 10.45
6 2 Eric Nkansah Flag of Ghana.svg Ghana 0.160 10.54
7 6 Poh Seng Song Flag of Singapore.svg Singapore 0.160 10.75
8 8 Yazaldes Nascimento Flag of Sao Tome and Principe.svg São Tomé och Príncipe 0.185 11.00
Start time: 10:35 Wind: -0.2 m/s

Heat 2

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 5 Mark Lewis-Francis Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 0,149 10,13 SB Q
2 7 Aziz Zakari Flag of Ghana.svg Ghana 0.188 10.19 Q
3 6 Roland Németh Flag of Hungary.svg Ungern 0.137 10.28 Q
4 3 Salem Mubarak Al Yami Flag of Saudi Arabia.svg Saudiarabien 0.143 10.36
5 4 Darren Gilford Flag of Malta.svg Malta 0.177 10.67
6 8 Khalil Al Hanahneh Flag of Jordan.svg Jordanien 0.172(1 false start) 10.76
7 2 Kakianako Nariki Flag of Kiribati.svg Kiribati 0.183 11.62
9 Marc Burns Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad och Tobago (2 false starts) DQ
Start time: 10:42 Wind: -0.4 m/s

Heat 3

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 8 Justin Gatlin Flag of the United States.svg USA 0,204 10,07 Q
2 6 Kareem Streete-Thompson Flag of the Cayman Islands.svg Caymanöarna 0.156 10.15 SB Q
3 9 Leonard Myles-Mills Flag of Ghana.svg Ghana 0.133 10.21 SB Q
4 4 Vicente de Lima Flag of Brazil.svg Brasilien 0.169 10.23 q
5 1 Andrej Jepisjin Flag of Russia.svg Ryssland 0.146 10.29 q
6 2 Yeóryios Theodorídis Flag of Greece.svg Grekland 0.141 10.32 q
7 5 Hadhari Djaffar Flag of the Comoros.svg Komorerna 0.163 10.62
8 7 Sultan Saeed Flag of Maldives.svg Maldiverna 0.239 11.72
3 Juan Sainfleur Flag of the Dominican Republic.svg Dominikanska republiken 0.164 DNF
Start time: 10:52 Wind: -0.1 m/s

Heat 4

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 6 Shawn Crawford Flag of the United States.svg USA 0,184 10,02 Q
2 1 Obadele Thompson Flag of Barbados.svg Barbados 0.141 10.08 SB Q
3 4 Matic Osovnikar Flag of Slovenia.svg Slovenien 0.112 10.15 NR Q
4 5 Idrissa Sanou Flag of Burkina Faso.svg Burkina Faso 0.175 10.33 q
5 3 Diego Ferreira Flag of Paraguay (1990–2013).svg Paraguay 0.141 10.50 NR
6 9 Pierre de Windt Flag of Aruba.svg Aruba 0.234 11.02
7 7 Chamleunesouk Ao Oudomphonh Flag of Laos.svg Laos 0.202 11.30
8 8 Masound Azizi Flag of Afghanistan.svg Afghanistan 0.217 11.66
2 Hristoforos Hoidis Flag of Greece.svg Grekland DNS
Start time: 10:59 Wind: +0.8 m/s

Heat 5

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 2 Francis Obikwelu Flag of Portugal.svg Portugal 0,165 10,09 Q
2 5 Ronald Pognon Flag of France.svg Frankrike 0.150 10.18 Q
3 3 Jaysuma Saidy Ndure Flag of The Gambia.svg Gambia 0.157(1 tjuvstart) 10.26 NR Q
4 8 Jarbas Mascarenhas Flag of Brazil.svg Brasilien 0.147 10.34 q
5 7 Hiroyasu Tsuchie Flag of Japan.svg Japan 0.182 10.37
6 9 Adrian Durant Flag of the United States Virgin Islands.svg Amerikanska Jungfruöarna 0.223 10.52
7 6 Nabie Foday Fofanah Flag of Guinea.svg Guinea 0.158 10.62
8 4 Harmon Harmon Flag of the Cook Islands.svg Cooköarna 0.173 11.22 PB
Start time: 11:06 Wind: +0.1 m/s

Heat 6

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 7 Nobuharu Asahara Flag of Japan.svg Japan 0,162 10,33 Q
2 3 Łukasz Chyła Flag of Poland.svg Polen 0.167 10.35 Q
3 4 Eric Pacome N'Dri Flag of Côte d'Ivoire.svg Elfenbenskusten 0.147 10.39 Q
4 9 Ato Boldon Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad och Tobago 0.155 10.41
5 6 Issa Aime Nthepe Flag of France.svg Frankrike 0.159 10.67
6 2 Gábor Dobos Flag of Hungary.svg Ungern 0.131 10.68
7 8 John Howard Flag of the Federated States of Micronesia.svg Mikronesiens federerade stater 0.195 10.85 NR
8 5 Mohammad Shamsuddin Flag of Bangladesh.svg Bangladesh 0.173 11.13
Start time: 11:13 Wind: -1.1 m/s

Heat 7

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 9 Asafa Powell Flag of Jamaica.svg Jamaica 0,146 10,06 Q
2 5 Jason Gardener Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 0.155 10.15 SB Q
3 4 Joshua Ross Flag of Australia.svg Australien 0.153 10.24 =PB Q
4 1 André da Silva Flag of Brazil.svg Brasilien 0.145 10.28 q
5 8 Pierre Browne Flag of Canada.svg Kanada 0.169 10.32 q
6 7 Lamin Tucker Flag of Sierra Leone.svg Sierra Leone 0.137 10.72
7 6 Kelsey Nakanelua Flag of American Samoa.svg Amerikanska Samoa 0.160 11.25
8 2 Sopheak Phouk Flag of Cambodia.svg Kambodja 0.225 11.56 PB
3 Djikoloum Mobele Flag of Chad.svg Tchad DNS
Start time: 11:20 Wind: +0.9 m/s

Heat 8

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 1 Maurice Greene Flag of the United States.svg USA 0,142 10,18 Q
2 2 Dwight Thomas Flag of Jamaica.svg Jamaica 0.135 10.21 Q
3 8 Churandy Martina Flag of the Netherlands Antilles (1986–2010).svg Nederländska Antillerna 0.152 10.23 Q
4 3 Alexander Kosenkow Flag of Germany.svg Tyskland 0.135 10.28 q
5 6 Prodromos Katsantonis Flag of Cyprus (1960–2006).svg Cypern 0.179 10.50 SB
6 7 Chiang Wai Hung Flag of Hong Kong.svg Hongkong 0.157 10.70
7 9 Francis Manioru Flag of the Solomon Islands.svg Salomonöarna 0.143 11.05
8 5 Tejmur Gasimov Flag of Azerbaijan.svg Azerbajdzjan 0.179 11.17
9 4 Filipo Muller Flag of Tonga.svg Tonga 0.181 11.18 PB
Start time: 11:27 Wind: -0.2 m/s

Heat 9

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 9 Deji Aliu Flag of Nigeria.svg Nigeria 0,191 10,39 Q
2 2 Nicolas Macrozonaris Flag of Canada.svg Kanada 0.153 10.40 Q
3 6 Gennadij Tjernovol Flag of Kazakhstan.svg Kazakstan 0.145 10.43 Q
4 3 Souhalia Alamou Flag of Benin.svg Benin 0.167 10.48
5 8 Christie van Wyk Flag of Namibia.svg Namibia 0.148 10.49
6 4 Daniel Bailey Flag of Antigua and Barbuda.svg Antigua och Barbuda 0.154 10.51
7 7 Gian Nicola Berardi Flag of San Marino (1862–2011).svg San Marino 0.143 10.76
8 5 Carlos Abaunza Flag of Nicaragua.svg Nicaragua 0.173 11.17
Start time: 11:34 Wind: -1.4 m/s

Heat 10

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 6 Kim Collins Flag of Saint Kitts and Nevis.svg Saint Kitts och Nevis 0,154 10,11 Q
2 3 Michael Frater Flag of Jamaica.svg Jamaica 0.161 10.20 Q
3 4 Nicconnor Alexander Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad och Tobago 0.139 10.22 Q
4 7 Simone Collio Flag of Italy (2003–2006).svg Italien 0.151 10.27 q
5 2 Eddy De Lépine Flag of France.svg Frankrike 0.192 10.27 SB q
6 8 Xavier James Flag of Bermuda.svg Bermuda 0.147 10.40 SB
7 9 Sebastien Gattuso Flag of Monaco.svg Monaco 0.152 10.58 =NR
8 5 Wilfried Bingangoye Flag of Gabon.svg Gabon 0.206 10.76 PB
Start time: 11:41 Wind: +0.7 m/s

Totala resultat[redigera | redigera wikitext]

Heat Idrottare Nation Tid Placering
1 Fredericks, FrankieFrankie Fredericks Flag of Namibia.svg Namibia 10,12 SB 7 Q
1 Emedolu, UchennaUchenna Emedolu Flag of Nigeria.svg Nigeria 10.22 18 Q
1 Suetsugu, ShingoShingo Suetsugu Flag of Japan.svg Japan 10.27 24 Q
1 Campbell, DarrenDarren Campbell Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 10.35 36
1 Haijian, ChenChen Haijian Flag of the People's Republic of China.svg Kina 10.45 46
1 Nkansah, EricEric Nkansah Flag of Ghana.svg Ghana 10.54 53
1 Poh, Seng SongSeng Song Poh Flag of Singapore.svg Singapore 10.75 62
1 Nascimento, YazaldesYazaldes Nascimento Flag of Sao Tome and Principe.svg São Tomé och Príncipe 11.00 67
2 Lewis-Francis, MarkMark Lewis-Francis Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 10.13 SB 8 Q
2 Zakari, AzizAziz Zakari Flag of Ghana.svg Ghana 10.19 14 Q
2 Németh, RolandRoland Németh Flag of Hungary.svg Ungern 10.28 27 Q
2 Al Yami, Salem MubarakSalem Mubarak Al Yami Flag of Saudi Arabia.svg Saudiarabien 10.36 38
2 Gilford, DarrenDarren Gilford Flag of Malta.svg Malta 10.67 57
2 Al Hanahneh, KhalilKhalil Al Hanahneh Flag of Jordan.svg Jordanien 10.76 63
2 Nariki, KakianakoKakianako Nariki Flag of Kiribati.svg Kiribati 11.62 78
2 Burns, MarcMarc Burns Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad och Tobago DSQ
3 Gatlin, JustinJustin Gatlin Flag of the United States.svg USA 10.07 3 Q
3 Streete-Thompson, KareemKareem Streete-Thompson Flag of the Cayman Islands.svg Caymanöarna 10.15 SB 9 Q
3 Myles-Mills, LeonardLeonard Myles-Mills Flag of Ghana.svg Ghana 10.21 SB 16 Q
3 Lima, Vicente deVicente de Lima Flag of Brazil.svg Brasilien 10.23 20 q
3 Jepisjin, AndrejAndrej Jepisjin Flag of Russia.svg Ryssland 10.29 30 q
3 Theodorídis, YeóryiosYeóryios Theodorídis Flag of Greece.svg Grekland 10.32 31 q
3 Djaffar, HadhariHadhari Djaffar Flag of the Comoros.svg Komorerna 10.62 55
3 Saeed, SultanSultan Saeed Flag of Maldives.svg Maldiverna 11.72 80
3 Sainfleur, JuanJuan Sainfleur Flag of the Dominican Republic.svg Dominikanska republiken DNF
4 Crawford, ShawnShawn Crawford Flag of the United States.svg USA 10.02 1 Q
4 Thompson, ObadeleObadele Thompson Flag of Barbados.svg Barbados 10.08 SB 4 Q
4 Osovnikar, MaticMatic Osovnikar Flag of Slovenia.svg Slovenien 10.15 NR 9 Q
4 Sanou, IdrissaIdrissa Sanou Flag of Burkina Faso.svg Burkina Faso 10.33 33 q
4 Ferreira, DiegoDiego Ferreira Flag of Paraguay (1990–2013).svg Paraguay 10.50 NR 49
4 Windt, Pierre dePierre de Windt Flag of Aruba.svg Aruba 11.02 68
4 Oudomphonh, Chamleunesouk AoChamleunesouk Ao Oudomphonh Flag of Laos.svg Laos 11.30 76
4 Azizi, MasoundMasound Azizi Flag of Afghanistan.svg Afghanistan 11.66 79
4 Hoidis, HristoforosHristoforos Hoidis Flag of Greece.svg Grekland DNS
5 Obikwelu, FrancisFrancis Obikwelu Flag of Portugal.svg Portugal 10.09 5 Q
5 Pognon, RonaldRonald Pognon Flag of France.svg Frankrike 10.18 12 Q
5 Ndure, Jaysuma SaidyJaysuma Saidy Ndure Flag of The Gambia.svg Gambia 10.26 NR 23 Q
5 Mascarenhas, JarbasJarbas Mascarenhas Flag of Brazil.svg Brasilien 10.34 35 q
5 Tsuchie, HiroyasuHiroyasu Tsuchie Flag of Japan.svg Japan 10.37 39
5 Durant, AdrianAdrian Durant Flag of the United States Virgin Islands.svg Amerikanska Jungfruöarna 10.52 52
5 Fofanah, Nabie FodayNabie Foday Fofanah Flag of Guinea.svg Guinea 10.62 55
5 Harmon, HarmonHarmon Harmon Flag of the Cook Islands.svg Cooköarna 11.22 PB 74
6 Asahara, NobuharuNobuharu Asahara Flag of Japan.svg Japan 10.33 33 Q
6 Chyła, ŁukaszŁukasz Chyła Flag of Poland.svg Polen 10.35 36 Q
6 N'Dri, Eric PacomeEric Pacome N'Dri Flag of Côte d'Ivoire.svg Elfenbenskusten 10.39 40 Q
6 Boldon, AtoAto Boldon Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad och Tobago 10.41 44
6 Nthepe, Issa AimeIssa Aime Nthepe Flag of France.svg Frankrike 10.67 57
6 Gábor, DobosDobos Gábor Flag of Hungary.svg Ungern 10.68 59
6 Howard, JohnJohn Howard Flag of the Federated States of Micronesia.svg Mikronesiens federerade stater 10.85 NR 66
6 Shamsuddin, MohammadMohammad Shamsuddin Flag of Bangladesh.svg Bangladesh 11.13 70
7 Powell, AsafaAsafa Powell Flag of Jamaica.svg Jamaica 10.06 2 Q
7 Gardener, JasonJason Gardener Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 10.15 SB 9 Q
7 Ross, JoshuaJoshua Ross Flag of Australia.svg Australien 10.24 =PB 22 Q
7 da Silva, AndréAndré da Silva Flag of Brazil.svg Brasilien 10.28 27 q
7 Browne, PierrePierre Browne Flag of Canada.svg Kanada 10.32 31 q
7 Tucker, LaminLamin Tucker Flag of Sierra Leone.svg Sierra Leone 10.72 61
7 Nakanelua, KelseyKelsey Nakanelua Flag of American Samoa.svg Amerikanska Samoa 11.25 75
7 Phouk, SopheakSopheak Phouk Flag of Cambodia.svg Kambodja 11.56 PB 77
7 Mobele, DjikoloumDjikoloum Mobele Flag of Chad.svg Tchad DNS
8 Greene, MauriceMaurice Greene Flag of the United States.svg USA 10.18 12 Q
8 Thomas, DwightDwight Thomas Flag of Jamaica.svg Jamaica 10.21 16 Q
8 Martina, ChurandyChurandy Martina Flag of the Netherlands Antilles (1986–2010).svg Nederländska Antillerna 10.23 20 Q
8 Kosenkow, AlexanderAlexander Kosenkow Flag of Germany.svg Tyskland 10.28 27 q
8 Katsantonis, ProdromosProdromos Katsantonis Flag of Cyprus (1960–2006).svg Cypern 10.50 SB 49
8 Chiang, Wai HungWai Hung Chiang Flag of Hong Kong.svg Hongkong 10.70 60
8 Manioru, FrancisFrancis Manioru Flag of the Solomon Islands.svg Salomonöarna 11.05 69
8 Gasimov, TejmurTejmur Gasimov Flag of Azerbaijan.svg Azerbajdzjan 11.17 71
8 Muller, FilipoFilipo Muller Flag of Tonga.svg Tonga 11.18 PB 73
9 Aliu, DejiDeji Aliu Flag of Nigeria.svg Nigeria 10.39 40 Q
9 Macrozonaris, NicolasNicolas Macrozonaris Flag of Canada.svg Kanada 10.40 42 Q
9 Tjernovol, GennadijGennadij Tjernovol Flag of Kazakhstan.svg Kazakstan 10.43 45 Q
9 Alamou, SouhaliaSouhalia Alamou Flag of Benin.svg Benin 10.48 47
9 Wyk, Christie vanChristie van Wyk Flag of Namibia.svg Namibia 10.49 48
9 Bailey, DanielDaniel Bailey Flag of Antigua and Barbuda.svg Antigua och Barbuda 10.51 51
9 Berardi, Gian NicolaGian Nicola Berardi Flag of San Marino (1862–2011).svg San Marino 10.76 63
9 Abaunza, CarlosCarlos Abaunza Flag of Nicaragua.svg Nicaragua 11.17 71
10 Collins, KimKim Collins Flag of Saint Kitts and Nevis.svg Saint Kitts och Nevis 10.11 6 Q
10 Frater, MichaelMichael Frater Flag of Jamaica.svg Jamaica 10.20 15 Q
10 Alexander, NicconnorNicconnor Alexander Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad och Tobago 10.22 18 Q
10 Collio, SimoneSimone Collio Flag of Italy (2003–2006).svg Italien 10.27 24 q
10 Lépine, Eddy DeEddy De Lépine Flag of France.svg Frankrike 10.27 SB 24 q
10 James, XavierXavier James Flag of Bermuda.svg Bermuda 10.40 42
10 Gattuso, SebastienSebastien Gattuso Flag of Monaco.svg Monaco 10.58 =NR 54
10 Bingangoye, WilfriedWilfried Bingangoye Flag of Gabon.svg Gabon 10.76 PB 63

Omgång 2[redigera | redigera wikitext]

Heat 1

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 4 Francis Obikwelu Flag of Portugal.svg Portugal 0,165 9,93 NR Q
2 5 Mark Lewis-Francis Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 0.162 10.12 =PB Q
3 3 Dwight Thomas Flag of Jamaica.svg Jamaica 0.149(1 false start) 10.12 SB Q
4 6 Ronald Pognon Flag of France.svg Frankrike 0.166 10.15 q
5 8 Shingo Suetsugu Flag of Japan.svg Japan 0.150 10.19
6 2 Pierre Browne Flag of Canada.svg Kanada 0.150 10.21
7 7 Churandy Martina Flag of the Netherlands Antilles (1986–2010).svg Nederländska Antillerna 0.152 10.24
8 1 André da Silva Flag of Brazil.svg Brasilien 0.136 10.34
Start time: 19:40 Wind: 0.0 m/s

Heat 2

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 4 Shawn Crawford Flag of the United States.svg USA 0,167 9,89 Q
2 3 Obadele Thompson Flag of Barbados.svg Barbados 0.156 10.12 Q
3 7 Vicente de Lima Flag of Brazil.svg Brasilien 0.158(1 false start) 10.26 Q
4 2 Matic Osovnikar Flag of Slovenia.svg Slovenien 0.168 10.26
5 6 Deji Aliu Flag of Nigeria.svg Nigeria 0.185 10.26
6 5 Nicolas Macrozonaris Flag of Canada.svg Kanada 0.161 10.28
7 1 Gennadij Tjernovol Flag of Kazakhstan.svg Kazakstan 0.154 10.42
8 8 Idrissa Sanou Flag of Burkina Faso.svg Burkina Faso 0.178 10.43
Start time: 19:47 Wind: 0.0 m/s

Heat 3

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 4 Justin Gatlin Flag of the United States.svg USA 0,178 9,96 Q
2 3 Jason Gardener Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 0.146 10.15 =SB Q
3 5 Uchenna Emedolu Flag of Nigeria.svg Nigeria 0.162 10.15 Q
4 6 Nobuharu Asahara Flag of Japan.svg Japan 0.151 10.24
5 2 Yeóryios Theodorídis Flag of Greece.svg Grekland 0.141 10.36
6 7 Roland Németh Flag of Hungary.svg Ungern 0.151 10.38
7 8 Nicconnor Alexander Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad och Tobago 0.148 10.48
1 Eddy De Lépine Flag of France.svg Frankrike DNS
Start time: 19:54 Wind: +0.2 m/s

Heat 4

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 4 Aziz Zakari Flag of Ghana.svg Ghana 0,175 10,02 Q
2 6 Kim Collins Flag of Saint Kitts and Nevis.svg Saint Kitts och Nevis 0.152 10.05 SB Q
3 5 Michael Frater Flag of Jamaica.svg Jamaica 0.152 10.11 Q
4 3 Frankie Fredericks Flag of Namibia.svg Namibia 0.142 10.17
5 7 Joshua Ross Flag of Australia.svg Australien 0.163 10.22 PB
6 1 Alexander Kosenkow Flag of Germany.svg Tyskland 0.113 10.24
7 2 Andrej Jepisjin Flag of Russia.svg Ryssland 0.164 10.29
8 8 Jaysuma Saidy Ndure Flag of The Gambia.svg Gambia 0.184 10.39
Start time: 20:01 Wind: –0.1 m/s

Heat 5

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 4 Maurice Greene Flag of the United States.svg USA 0,117 9,93 Q
2 6 Asafa Powell Flag of Jamaica.svg Jamaica 0.142 9.99 Q
3 1 Leonard Myles-Mills Flag of Ghana.svg Ghana 0.145 10.18 SB Q
4 5 Łukasz Chyła Flag of Poland.svg Polen 0.167 10.23
5 3 Kareem Streete-Thompson Flag of the Cayman Islands.svg Caymanöarna 0.162 10.24
6 8 Simone Collio Flag of Italy (2003–2006).svg Italien 0.135 10.29
7 2 Jarbas Mascarenhas Flag of Brazil.svg Brasilien 0.134 10.30
8 7 Eric Pacome N'Dri Flag of Côte d'Ivoire.svg Elfenbenskusten 0.137 10.32
Start time: 20:08 Wind: –0.2 m/s

Totala resultat[redigera | redigera wikitext]

Heat Idrottare Nation Tid Rank
1 Obikwelu, FrancisFrancis Obikwelu Flag of Portugal.svg Portugal 9,93 NR 2 Q
1 Lewis-Francis, MarkMark Lewis-Francis Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 10.12 =PB 9 Q
1 Thomas, DwightDwight Thomas Flag of Jamaica.svg Jamaica 10.12 SB 9 Q
1 Pognon, RonaldRonald Pognon Flag of France.svg Frankrike 10.15 12 q
1 Suetsugu, ShingoShingo Suetsugu Flag of Japan.svg Japan 10.19 17
1 Browne, PierrePierre Browne Flag of Canada.svg Kanada 10.21 18
1 Martina, ChurandyChurandy Martina Flag of the Netherlands Antilles (1986–2010).svg Nederländska Antillerna 10.24 21
1 da Silva, AndréAndré da Silva Flag of Brazil.svg Brasilien 10.34 33
2 Crawford, ShawnShawn Crawford Flag of the United States.svg USA 9.89 1 Q
2 Thompson, ObadeleObadele Thompson Flag of Barbados.svg Barbados 10.12 9 Q
2 Lima, Vicente deVicente de Lima Flag of Brazil.svg Brasilien 10.26 25 Q
2 Osovnikar, MaticMatic Osovnikar Flag of Slovenia.svg Slovenien 10.26 25
2 Aliu, DejiDeji Aliu Flag of Nigeria.svg Nigeria 10.26 25
2 Macrozonaris, NicolasNicolas Macrozonaris Flag of Canada.svg Kanada 10.28 28
2 Tjernovol, GennadijGennadij Tjernovol Flag of Kazakhstan.svg Kazakstan 10.42 37
2 Sanou, IdrissaIdrissa Sanou Flag of Burkina Faso.svg Burkina Faso 10.43 38
3 Gatlin, JustinJustin Gatlin Flag of the United States.svg USA 9.96 4 Q
3 Gardener, JasonJason Gardener Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 10.15 SB 12 Q
3 Emedolu, UchennaUchenna Emedolu Flag of Nigeria.svg Nigeria 10.15 12 Q
3 Asahara, NobuharuNobuharu Asahara Flag of Japan.svg Japan 10.24 21
3 Theodorídis, YeóryiosYeóryios Theodorídis Flag of Greece.svg Grekland 10.36 34
3 Németh, RolandRoland Németh Flag of Hungary.svg Ungern 10.38 35
3 Alexander, NicconnorNicconnor Alexander Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad och Tobago 10.48 39
3 Lépine, Eddy DeEddy De Lépine Flag of France.svg Frankrike DNS
4 Zakari, AzizAziz Zakari Flag of Ghana.svg Ghana 10.02 6 Q
4 Collins, KimKim Collins Flag of Saint Kitts and Nevis.svg Saint Kitts och Nevis 10.05 SB 7 Q
4 Frater, MichaelMichael Frater Flag of Jamaica.svg Jamaica 10.11 8 Q
4 Fredericks, FrankieFrankie Fredericks Flag of Namibia.svg Namibia 10.17 15
4 Ross, JoshuaJoshua Ross Flag of Australia.svg Australien 10.22 PB 19
4 Kosenkow, AlexanderAlexander Kosenkow Flag of Germany.svg Tyskland 10.24 21
4 Jepisjin, AndrejAndrej Jepisjin Flag of Russia.svg Ryssland 10.29 29
4 Ndure, Jaysuma SaidyJaysuma Saidy Ndure Flag of The Gambia.svg Gambia 10.39 36
5 Greene, MauriceMaurice Greene Flag of the United States.svg USA 9.93 2 Q
5 Powell, AsafaAsafa Powell Flag of Jamaica.svg Jamaica 9.99 5 Q
5 Myles-Mills, LeonardLeonard Myles-Mills Flag of Ghana.svg Ghana 10.18 SB 16 Q
5 Chyła, ŁukaszŁukasz Chyła Flag of Poland.svg Polen 10.23 20
5 Streete-Thompson, KareemKareem Streete-Thompson Flag of the Cayman Islands.svg Caymanöarna 10.24 21
5 Collio, SimoneSimone Collio Flag of Italy (2003–2006).svg Italien 10.29 29
5 Mascarenhas, JarbasJarbas Mascarenhas Flag of Brazil.svg Brasilien 10.30 31
5 N'Dri, Eric PacomeEric Pacome N'Dri Flag of Côte d'Ivoire.svg Elfenbenskusten 10.32 32

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Semifinal 1

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 3 Shawn Crawford Flag of the United States.svg USA 0,173 10,07 Q
2 4 Justin Gatlin Flag of the United States.svg USA 0.191 10.09 Q
3 6 Aziz Zakari Flag of Ghana.svg Ghana 0.155 10.11 Q
4 8 Obadele Thompson Flag of Barbados.svg Barbados 0.160 10.22 Q
5 5 Mark Lewis-Francis Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 0.163 10.28
6 2 Michael Frater Flag of Jamaica.svg Jamaica 0.146 10.29
7 1 Ronald Pognon Flag of France.svg Frankrike 0.144 10.32
8 7 Uchenna Emedolu Flag of Nigeria.svg Nigeria 0.188(1 false start) 10.35
Start time: 20:55 Wind: –1.6 m/s

Semifinal 2

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar Kval.
1 4 Asafa Powell Flag of Jamaica.svg Jamaica 0,158 9,95 Q
2 5 Francis Obikwelu Flag of Portugal.svg Portugal 0.181 9.97 Q
3 6 Maurice Greene Flag of the United States.svg USA 0.125 9.97 Q
4 3 Kim Collins Flag of Saint Kitts and Nevis.svg Saint Kitts och Nevis 0.150 10.02 SB Q
5 8 Jason Gardener Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 0.147 10.12 SB
6 1 Leonard Myles-Mills Flag of Ghana.svg Ghana 0.139 10.22
7 7 Dwight Thomas Flag of Jamaica.svg Jamaica 0.156 10.28
8 2 Vicente de Lima Flag of Brazil.svg Brasilien 0.163 10.28
Start time: 21:03 Wind: +0.2 m/s

Totala resultat[redigera | redigera wikitext]

Heat Idrottare Nation Tid Placering
1 Crawford, ShawnShawn Crawford Flag of the United States.svg USA 10,07 5 Q
1 Gatlin, JustinJustin Gatlin Flag of the United States.svg USA 10.09 6 Q
1 Zakari, AzizAziz Zakari Flag of Ghana.svg Ghana 10.11 7 Q
1 Thompson, ObadeleObadele Thompson Flag of Barbados.svg Barbados 10.22 9 Q
1 Lewis-Francis, MarkMark Lewis-Francis Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 10.28 11
1 Frater, MichaelMichael Frater Flag of Jamaica.svg Jamaica 10.29 14
1 Pognon, RonaldRonald Pognon Flag of France.svg Frankrike 10.32 15
1 Emedolu, UchennaUchenna Emedolu Flag of Nigeria.svg Nigeria 10.35 16
2 Powell, AsafaAsafa Powell Flag of Jamaica.svg Jamaica 9.95 1 Q
2 Obikwelu, FrancisFrancis Obikwelu Flag of Portugal.svg Portugal 9.97 2 Q
2 Greene, MauriceMaurice Greene Flag of the United States.svg USA 9.97 2 Q
2 Collins, KimKim Collins Flag of Saint Kitts and Nevis.svg Saint Kitts och Nevis 10.02 SB 4 Q
2 Gardener, JasonJason Gardener Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 10.12 SB 8
2 Myles-Mills, LeonardLeonard Myles-Mills Flag of Ghana.svg Ghana 10.22 9
2 Thomas, DwightDwight Thomas Flag of Jamaica.svg Jamaica 10.28 11
2 Lima, Vicente deVicente de Lima Flag of Brazil.svg Brasilien 10.28 11

Final[redigera | redigera wikitext]

Placering Bana Namn Land Reaktionstid Resultat Noteringar
1 3 Justin Gatlin Flag of the United States.svg USA 0,188 9,85 PB
2 5 Francis Obikwelu Flag of Portugal.svg Portugal 0,163 9,86 AR NR
3 7 Maurice Greene Flag of the United States.svg USA 0,151 9,87 SB
4 4 Shawn Crawford Flag of the United States.svg USA 0,161 9,89
5 6 Asafa Powell Flag of Jamaica.svg Jamaica 0,166 9,94
6 1 Kim Collins Flag of Saint Kitts and Nevis.svg Saint Kitts och Nevis 0,175 10,00 SB
7 8 Obadele Thompson Flag of Barbados.svg Barbados 0,164 10,10
- 2 Aziz Zakari Flag of Ghana.svg Ghana 0.178 DNF
Start time: 23:10 Wind: +0.6 m/s

Rekord[redigera | redigera wikitext]

Typ Rekord Rekordinnehavare Datum Plats
Världsrekord 9,58  Usain Bolt (JAM) 16 augusti 2009 Berlin, Tyskland
Olympiskt rekord 9,63  Usain Bolt (JAM) 5 augusti 2012 London, Storbritannien
VM-rekord 9,58  Usain Bolt (JAM) 16 augusti 2009 Berlin, Tyskland
Juniorvärldsrekord 10,24  Darrel Brown (TRI) 14 april 2004 Bridgetown, Barbados
Afrikanskt rekord 9,86  Frankie Fredericks (NAM) 3 juli 1996 Lausanne, Schweiz
Asiatiskt rekord 10,00  Ito Koji (JPN) 31 december 1998 Bangkok, Thailand
Europarekord 9,86  Francis Obikwelu (POR) 22 augusti 2004 Aten, Grekland
Nordamerikanskt rekord 9,58  Usain Bolt (JAM) 16 augusti 2009 Berlin, Tyskland
Oceaniskt rekord 9,93  Patrick Johnsson (AUS) 5 maj 2003 Mito, Japan
Sydamerikanskt rekord 10,00  Robson da Silva (BRA) 22 juli 1988 Mexiko City, Mexiko
Nordiskt rekord 9,99  Jaysuma Saidy Ndure (NOR) 30 juni 2011 Lausanne, Schweiz
Svenskt rekord 10,18  Peter Karlsson (SVE) 9 juni 1998 Valencia, Spanien
Danskt rekord 10,18  Claus Hirsbro (DEN) 11 juni 1994 Cottbus, Tyskland
Finskt rekord 10,21  Tommi Hartonen (FIN) 23 juni 2001 Vasa, Finland
Isländskt rekord 10,56  Jón Arnar Magnússon (ISL) 31 maj 1997 Götzis, Österrike
Norskt rekord 9,99  Jaysuma Saidy Ndure (NOR) 30 juni 2011 Lausanne, Schweiz

Tidigare vinnare[redigera | redigera wikitext]

OS[redigera | redigera wikitext]

  • 1896 i Aten: Thomas Burke, USA – 12,0
  • 1900 i Paris: Frank Jarvis, USA – 11,0
  • 1904 i S:t Louis: Archie Hahn, USA – 11,0
  • 1906 i Aten: Archie Hahn, USA – 11,2
  • 1908 i London: Reginald Walker, Sydafrika – 10,8
  • 1912 i Stockholm: Ralph Craig, USA – 10,8
  • 1920 i Antwerpen: Charles Paddock, USA – 10,8
  • 1924 i Paris: Harold Abrahams, Storbritannien – 10,6
  • 1928 i Amsterdam: Percy Williams, Kanada – 10,8
  • 1932 i Los Angeles: Eddie Tolan, USA – 10,3
  • 1936 i Berlin: Jesse Owens, USA – 10,3
  • 1948 i London: Harrison Dillard, USA – 10,3
  • 1952 i Helsingfors: Lindy Remigino, USA – 10,4
  • 1956 i Melbourne: Bobby Morrow, USA – 10,5
  • 1960 i Rom: Armin Hary, Tyskland – 10,2
  • 1964 i Tokyo: Bob Hayes, USA – 10,0
  • 1968 i Mexico City: Jim Hines, USA – 9,9
  • 1972 i München: Valerij Borsjov, Sovjetunionen – 10,14
  • 1976 i Montréal: Haseley Crawford, Trinidad och Tobago – 10,06
  • 1980 i Moskva: Allan Wells, Storbritannien – 10,25
  • 1984 i Los Angeles: Carl Lewis, USA – 9,99
  • 1988 i Seoul: Carl Lewis, USA – 9,92
  • 1992 i Barcelona: Linford Christie, Storbritannien – 9,96
  • 1996 i Atlanta: Donovan Bailey, Kanada – 9,84
  • 2000 i Sydney: Maurice Greene, USA – 9,87
  • 2004 i Aten: Justin Gatlin, USA - 9,85

VM[redigera | redigera wikitext]

  • 1983 i Helsingfors: Carl Lewis, USA - 10,07
  • 1987 i Rom: Carl Lewis, USA – 9,93
  • 1991 i Tokyo: Carl Lewis, USA – 9,86
  • 1993 i Stuttgart: Linford Christie, Storbritannien – 9,87
  • 1995 i Göteborg: Donovan Bailey, Kanada – 9,97
  • 1997 i Aten: Maurice Greene, USA – 9,86
  • 1999 i Sevilla: Maurice Greene, USA – 9,80
  • 2001 i Edmonton: Maurice Greene, USA – 9,82
  • 2003 i Paris: Kim Collins, St Kitts and Nevis – 10,07
  • 2005 i Helsingfors: Justin Gatlin, USA - 9,88