Lista över herrmedaljörer i sprinteuropamästerskapen i kanadensare

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Detta är en lista över samtliga medaljörer på herrsidan i sprinteuropamästerskapen i kanotsport sedan mästerskapet återinrättades 1997.


C-1 200 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Slovakien Slavomír Kňazovický Vitryssland Alexander Masseikov Ukraina Mikhail Slivinskiy
Zagreb 1999 Ryssland Maxim Opalev Tjeckien Martin Doktor Slovakien Slavomír Kňazovický
Poznan 2000 Ukraina Dmitro Sablin Tyskland Andreas Dittmer Tjeckien Martin Doktor
Milano 2001 Ukraina Dmitro Sablin Ryssland Maxim Opalev Tyskland Andreas Dittmer
Szeged 2002 Ryssland Maxim Opalev Polen Andrzej Jezierski Ungern Sándor Malomsoki
Poznan 2004 Ryssland Maxim Opalev Tyskland Andreas Dittmer Tjeckien Martin Doktor
Poznan 2005 Ryssland Maxim Opalev Ukraina Valentyn Demjanenko Polen Paweł Baraszkiewicz
Račice 2006 Ryssland Maxim Opalev Tjeckien Martin Doktor Litauen Jevgenij Shuklin
Pontevedra 2007 Litauen Jevgenij Shuklin Ryssland Maxim Opalev Ukraina Jurij Tjeban
Milano 2008 Ryssland Nikolaj Lipkin Vitryssland Dzmitrij Vaitsisjkin Ungern László Foltán, Jr.
Brandenburg 2009 Azerbajdzjan Valentyn Demyanenko Ryssland Ivan Sjtyl Litauen Jevgenij Shuklin
Trasona 2010 Litauen Jevgenij Shuklin Ukraina Jurij Tjeban Ryssland Ivan Sjtyl
Belgrad 2011  Valentyn Demyanenko (AZE)  Alfonso Benavides Lopez De Ayala (ESP)  Jurij Tjeban (UKR)
Zagreb 2012  Valentin Demyanenko (AZE)  Alfonso Benavides (ESP)  Jevgenij Shuklin (LTU)
Montemor-o-Velho 2013  Jevgenij Shuklin (LTU)  Valentin Demyanenko (AZE)  Andrii Kraitor (RUS)
Moskva 2014  Alexej Korovasjkov (RUS)  Alfonso Benavides (ESP)  Hélder Silva (POR)
Racice 2015  Andrej Kraitor (RUS)  Artsem Kozyr (BLR)  Alfonso Benavides (ESP)
Moskva 2016  Andrej Kraitor (RUS)  Henrikas Žustautas (LTU)  Artsem Kozyr (BLR)
Plovdiv 2017  Henrikas Žustautas (LTU)  Alexej Korovasjkov (RUS)  Zaza Nadiradze (GEO)

C-1 500 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Bulgarien Nikolai Buhalov Tjeckien Martin Doktor Ungern György Kolonics
Zagreb 1999 Ryssland Maxim Opalev Tjeckien Martin Doktor Ungern Gábor Fürdök
Poznan 2000 Ryssland Maxim Opalev Tyskland Andreas Dittmer Bulgarien Nikolai Buhalov
Milano 2001 Ungern György Kolonics Tyskland Andreas Dittmer Ryssland Maxim Opalev
Szeged 2002 Ryssland Maxim Opalev Tyskland Andreas Dittmer Tjeckien Martin Doktor
Poznan 2004 Ryssland Maxim Opalev Tyskland Andreas Dittmer Spanien David Cal Figueroa
Poznan 2005 Ryssland Maxim Opalev Polen Paweł Baraszkiewicz Tyskland Andreas Dittmer
Račice 2006 Ryssland Maxim Opalev Rumänien Florin Mironcic Ukraina Jurij Tjeban
Pontevedra 2007 Tyskland Andreas Dittmer Ryssland Nikolai Lipkin Spanien David Cal Figueroa
Milano 2008 Ryssland Nikolaj Lipkin Tyskland Sebastian Brendel Ukraina Jurij Tjeban
Brandenburg 2009 Vitryssland Dzianis Harazja Litauen Jevgenij Shuklin Tyskland Sebastian Brendel
Trasona 2010 Vitryssland Dzianis Harazja Frankrike Mathieu Goubel Tyskland Tomasz Wylenzek
Belgrad 2011  Valentyn Demyanenko (AZE)  Paweł Baraszkiewicz (POL)  Dzianis Harasha (BLR)
Zagreb 2012  Mathieu Goubel (FRA)  Martin Fuksa (CZE)  David Cal (ESP)
Montemor-o-Velho 2013  Martin Fuksa (CZE)  Dzianis Harazja (BLR)  Marcin Grzybowski (POL)
Moskva 2014  Martin Fuksa (CZE)  Sebastian Brendel (GER)  Dzianis Harazja (BLR)
Racice 2015  Martin Fuksa (CZE)  Michail Pavlov (RUS)  Pavlo Altukhov (UKR)
Moskva 2016  Martin Fuksa (CZE)  Michail Pavlov (RUS)  Oleg Tarnovschi (MDA)
Plovdiv 2017  Martin Fuksa (CZE)  Oleg Tarnovschi (MDA)  Tomasz Kaczor (POL)

C-1 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Tjeckien Martin Doktor Bulgarien Nikolai Buhalov Tyskland Patrick Schulze
Zagreb 1999 Ryssland Maxim Opalev Tjeckien Martin Doktor Polen Paweł Baraszkiewicz
Poznan 2000 Tjeckien Martin Doktor Tyskland Andreas Dittmer Ryssland Maxim Opalev
Milano 2001 Tyskland Andreas Dittmer Ungern György Kolonics Tjeckien Martin Doktor
Szeged 2002 Tyskland Andreas Dittmer Ryssland Maxim Opalev Bulgarien Stanimir Atanasov
Poznan 2004 Tyskland Andreas Dittmer Spanien David Cal Figueroa Mall:Landsdata CZR Martin Doktor
Poznan 2005 Tyskland Andreas Dittmer Ryssland Maxim Opalev Vitryssland Aliaksandr Zjukouski
Račice 2006 Rumänien Florin Mironcic Tyskland Andreas Dittmer Ryssland Maxim Opalev
Pontevedra 2007 Ungern Attila Vajda Ryssland Maxim Opalev Spanien David Cal Figueroa
Milano 2008 Frankrike Mathieu Goubel Ryssland Konstantin Fomitjev Tyskland Sebastian Brendel
Brandenburg 2009 Ungern Attila Vajda Tyskland Sebastian Brendel Spanien Jose Luis Bouza
Trasona 2010 Tyskland Sebastian Brendel Frankrike Mathieu Goubel Ungern Pál Sarudi
Belgrad 2011  Sebastian Brendel (GER)  Josif Chirila (ROM)  Jose Luis Bouza (ESP)
Zagreb 2012  Sebastian Brendel (GER)  Mathieu Goubel (FRA)  Aliaksandr Zjukouski (BLR)
Montemor-o-Velho 2013  Martin Fuksa (CZE)  Mathieu Goubel (FRA)  Marcin Grzybowski (POL)
Moskva 2014  Sebastian Brendel (GER)  Attila Vajda (HUN)  Viktor Melantev (RUS)
Racice 2015  Sebastian Brendel (GER)  Tomasz Kaczor (POL)  Pavlo Altuchov (UKR)
Moskva 2016  Sebastian Brendel (GER)  Serghei Tarnovschi (MDA)  Martin Fuksa (CZE)
Plovdiv 2017  Sebastian Brendel (GER)  Martin Fuksa (CZE)  Kirill Sjamsjurin (RUS)

C-1 5000 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
1997-2009 Ingick inte på EM-programmet
Trasona 2010 Tyskland Ronald Verch Spanien Jose Luis Bouza Slovakien Marian Ostrcil
Belgrad 2011  Sebastian Brendel (GER)  Jose Luis Bouza (ESP)  Lukáš Koranda (CZE)
Zagreb 2012  Florin Comanici (ROU)  Manuel Antonio Campos (ESP)  Matej Rusnák (SVK)
Montemor-o-Velho 2013  Sebastian Brendel (GER)  Marcin Grzybowski (POL)  Florin Comanici (ROU)
Moskva 2014  Sebastian Brendel (GER)  Eduard Sjemetjlo (UKR)  Pavel Petrov (RUS)
Racice 2015  Sebastian Brendel (GER)  Pavel Petrov (RUS)  Maxim Piatrou (BLR)
Moskva 2016  Tamás Kiss (HUN)  Ronald Verch (GER)  Mateusz Kaminski (POL)
Plovdiv 2017  Sebastian Brendel (GER)  David Varga (HUN)  Mateusz Kamiński (POL)

C-2 200 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Ryssland Ryssland
Vladimir Ladocha
Pavel Konovalov
Ungern Ungern
Miklós Buzál
Attila Végh
Bulgarien Bulgarien
Stanimir Atanasov
Dimitar Atanasov
Zagreb 1999 Polen Polen
Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
Rumänien Rumänien
Ionel Averian
Mitică Pricop
Tjeckien Tjeckien
Petr Procházka
Jan Břečka
Poznan 2000 Polen Polen
Paweł Baraszkiewicz
Daniel Jędraszko
Tjeckien Tjeckien
Petr Procházka
Jan Břečka
Ryssland Ryssland
Alexander Artemida
Konstantin Fomitjev
Milano 2001 Rumänien Rumänien
Mikhail Vartolomei
Ionel Averian
Polen Polen
Paweł Baraszkiewicz
Daniel Jędraszko
Ungern Ungern
György Kozmann
Imre Feil
Szeged 2002 Ungern Ungern
Miklós Buzál
Attila Végh
Tjeckien Tjeckien
Petr Netušil
Petr Fuksa
Rumänien Rumänien
Ionel Averian
Mikhail Vartolomei
Poznan 2004 Tjeckien Tjeckien
Petr Netušil
Petr Fuksa
Ungern Ungern
Attila Bozsik
Gergely Kovacs
Polen Polen
Paweł Baraszkiewicz
Daniel Jędraszko
Poznan 2005 Tyskland Tyskland
Tomasz Wylenzek
Christian Gille
Ryssland Ryssland
Nikolai Lipkin
Evgenj Ignatov
Ungern Ungern
Gergely Kovács
Attila Bozsik
Račice 2006 Ryssland Ryssland
Ivan Sjtyl
Evgenj Ignatov
Litauen Litauen
Raimundas Labuckas
Tomas Gadeikis
Ukraina Ukraina
Dmitro Sablin
Sergij Klimniuk
Pontevedra 2007 Litauen Litauen
Tomas Gadeikis
Raimundas Labuckas
Ryssland Ryssland
Evgenj Ignatov
Ivan Sjtyl
Tyskland Tyskland
Tomasz Wylenzek
Christian Gille
Milano 2008 Litauen Litauen
Tomas Gadeikis
Raimundas Labuckas
Ryssland Ryssland
Evgenj Ignatov
Ivan Sjtyl
Ungern Ungern
Attila Végh
Gergely Kovács
Brandenburg 2009 Litauen Litauen
Tomas Gadeikis
Raimundas Labuckas
Ryssland Ryssland
Ivan Sjtyl
Jevgenj Ignatov
Tyskland Tyskland
Stefan Holtz
Robert Nuck
Trasona 2010 Litauen Litauen
Tomas Gadeikis
Raimundas Labuckas
Ryssland Ryssland
Ivan Sjtyl
Jevgenj Ignatov
Vitryssland Vitryssland
Dzmitrij Rabtjanka
Aliaksandr Vauchetski
Belgrad 2011 Litauen Litauen
Raimundas Labuckas
Tomas Gadeikis
Vitryssland Vitryssland
Aleksandr Vauchetskij
Dzmitrij Rabtjanka
Ungern Ungern
Attila Bozsik
Gábor Horváth
Zagreb 2012 Litauen Litauen
Raimundas Labuckas
Tomas Gadeikis
Vitryssland Vitryssland
Dzmitrij Rabtjanka
Aliaksandr Vauchetski
Italien Italien
Daniele Santini
Luca Incollingo
Montemor-o-Velho 2013 Ryssland Ryssland
Aleksandr Kovalenko
Nikolaj Lipkin
Vitryssland Vitryssland
Dzmitrij Rabtjanka
Aleksandr Vauchetskij
Tyskland Tyskland
Robert Nuck
Stefan Holtz
Moskva 2014 Ryssland Ryssland
Alexej Korovasjkov
Ivan Sjtyl
Tyskland Tyskland
Robert Nuck
Stefan Holtz
Rumänien Rumänien
Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
Racice 2015 Ryssland Ryssland
Alexej Korovasjkov
Ivan Shtyl
Vitryssland Vitryssland
Dzmitrij Rabtjanka
Aleksandr Vautjetskij
Italien Italien
Daniele Santini
Luca Incollingo
Moskva 2016 Vitryssland Vitryssland
Hleb Saladucha
Aliaksandr Vautjetski
Tyskland Tyskland
Stefan Kiraj
Stefan Holtz
Ryssland Ryssland
Alexander Kovalenko
Andrej Kraitor
Plovdiv 2017 Ryssland Ryssland
Aleksandr Kovalenko
Ivan Sjtyl
Vitryssland Vitryssland
Andrei Bahdanovitj
Dzianis Machlat
Ungern Ungern
Jonatán Hajdu
Ádám Fekete

C-2 500 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Polen Polen
Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
Ungern Ungern
György Kolonics
Csaba Horváth
Ryssland Ryssland
Pavel Konovalov
Vladimir Ladocha
Zagreb 1999 Rumänien Rumänien
Florin Popescu
Gheorghe Andriev
Ryssland Ryssland
Alexander Kovalev
Alexander Kostoglod
Spanien Spanien
Jose Alfredo Bea
David Mascato
Poznan 2000 Polen Polen
Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
Rumänien Rumänien
Iosif Anisim
Ionel Averian
Ryssland Ryssland
Alexander Kovalev
Alexander Kostoglod
Milano 2001 Rumänien Rumänien
Mitică Pricop
Florin Popescu
Ryssland Ryssland
Alexander Kostoglod
Alexander Kovalev
Spanien Spanien
Jose Alfredo Bea
David Mascato
Szeged 2002 Ryssland Ryssland
Sergej Ullegin
Alexander Kostoglod
Rumänien Rumänien
Silviu Simiocencu
Florin Popescu
Tyskland Tyskland
Tomasz Wylenzek
Christian Gille
Poznan 2004 Ungern Ungern
György Kozmann
György Kolonics
Polen Polen
Paweł Baraszkiewicz
Daniel Jędraszko
Rumänien Rumänien
Silviu Simiocencu
Florin Popescu
Poznan 2005 Tyskland Tyskland
Tomasz Wylenzek
Christian Gille
Polen Polen
Michał Śliwiński
Łukasz Woszczyński
Ryssland Ryssland
Alexander Kovalev
Alexander Kostoglod
Račice 2006 Ryssland Ryssland
Sergej Ulegin
Alexander Kostoglod
Tyskland Tyskland
Robert Nuck
Stefan Holtz
Rumänien Rumänien
Josif Chirlǎ
Andrei Cuculici
Pontevedra 2007 Vitryssland Vitryssland
Aliaksandr Bahdanovitj
Andrei Bahdanovitj
Ryssland Ryssland
Sergej Ulegin
Alexander Kostoglod
Ungern Ungern
György Kozmann
György Kolonics
Milano 2008 Ryssland Ryssland
Sergej Ulegin
Alexander Kostoglod
Ungern Ungern
György Kolonics
György Kozmann
Bulgarien Bulgarien
Dejan Georgiev
Adnan Aliev
Brandenburg 2009 Tyskland Tyskland
Robert Nuck
Stefan Holtz
Polen Polen
Paweł Skowroński
Roman Rynkiewicz
Azerbajdzjan Azerbajdzjan
Sergej Bezuglij
Maksym Prokopenko
Trasona 2010 Rumänien Rumänien
Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
Azerbajdzjan Azerbajdzjan
Sergej Bezuglij
Maksym Prokopenko
Vitryssland Vitryssland
Aliaksandr Vauchetski
Dzmitrij Rabtjanka
Belgrad 2011 Rumänien Rumänien
Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
Azerbajdzjan Azerbajdzjan
Sergij Bezuglij
Maksym Prokopenko
Polen Polen
Roman Rynkiewicz
Mariusz Kruk
Zagreb 2012 Tjeckien Tjeckien
Jaroslav Radoň
Filip Dvořák
Rumänien Rumänien
Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
Ukraina Ukraina
Vitalij Vergeles
Denis Kamerilov
Montemor-o-Velho 2013 Ryssland Ryssland
Alexej Korovasjkov
Ivan Sjtyl
Rumänien Rumänien
Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
Polen Polen
Tomasz Kaczor
Vincent Słomiński
Moskva 2014 Ryssland Ryssland
Alexej Korovasjkov
Ivan Sjtyl
Rumänien Rumänien
Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
Polen Polen
Tomasz Kaczor
Vincent Slominski
Racice 2015 Ryssland Ryssland
Alexej Korovasjkov
Ivan Sjtyl
Ukraina Ukraina
Dmytro Iantjuk
Taras Misjcuk
Vitryssland Vitryssland
Hleb Saladucha
Dzianis Machlai
Moskva 2016 Ryssland Ryssland
Viktor Melantjev
Ivan Sjtyl
Rumänien Rumänien
Josif Chirilă
Victor Mihalachi
Ukraina Ukraina
Vitalij Verheles
Denys Kamerjlov
Plovdiv 2017 Ryssland Ryssland
Viktor Melantjev
Ivan Sjtyl
Rumänien Rumänien
Leonid Carp
Victor Mihalachi
Ukraina Ukraina
Dmytro Iantjuk
Taras Misjtjuk

C-2 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Ungern Ungern
Csaba Horváth
György Kolonics
Rumänien Rumänien
Marcel Glǎvan
Antonel Borşan
Tyskland Tyskland
Stefan Utess
Lars Kober
Zagreb 1999 Ryssland Ryssland
Alexander Kovalev
Alexander Kostoglod
Rumänien Rumänien
Gheorghe Andriev
Florin Popescu
Tyskland Tyskland
Peter John
Patrick Schulze
Poznan 2000 Polen Polen
Paweł Baraszkiewicz
Michał Gajownik
Rumänien Rumänien
Iosif Anisim
Ionel Averian
Ryssland Ryssland
Alexander Kostoglod
Alexander Kovalev
Milano 2001 Rumänien Rumänien
Mitică Pricop
Florin Popescu
Spanien Spanien
Jose Alfredo Bea
David Mascato
Ryssland Ryssland
Alexander Kovalev
Alexander Kostoglod
Szeged 2002 Rumänien Rumänien
Florin Popescu
Silviu Simiocencu
Polen Polen
Marcin Kobierski
Michał Śliwiński
Ryssland Ryssland
Alexander Kostoglod
Sergej Ullegin
Poznan 2004 Polen Polen
Michał Śliwiński
Łukasz Woszczyński
Ryssland Ryssland
Alexander Kovalev
Alexander Kostoglod
Tyskland Tyskland
Stefan Utess
Thomas Lück
Poznan 2005 Tyskland Tyskland
Tomasz Wylenzek
Christian Gille
Ungern Ungern
György Kolonics
György Kozmann
Polen Polen
Paweł Skowroński
Roman Rynkiewicz
Račice 2006 Polen Polen
Marcin Grzybowski
Łukasz Woszczyński
Tyskland Tyskland
Christian Gille
Tomasz Wylenzek
Vitryssland Vitryssland
Aliaksandr Bahdanovitj
Andrei Bahdanovitj
Pontevedra 2007 Tyskland Tyskland
Christian Gille
Tomasz Wylenzek
Ungern Ungern
György Kozmann
György Kolonics
Vitryssland Vitryssland
Andrei Bahdanovitj
Aliaksandr Bahdanovitj
Milano 2008 Vitryssland Vitryssland
Andrei Bahdanovitj
Aliaksandr Bahdanovitj
Ukraina Ukraina
Sergej Bezuglij
Maksym Prokopenko
Polen Polen
Paweł Baraszkiewicz
Wojciech Tyszynski
Brandenburg 2009 Ungern Ungern
Mihály Sáfrán
Mátyás Sáfrán
Tyskland Tyskland
Erik Leue
Tomasz Wylenzek
Ryssland Ryssland
Nikolai Lipkin
Viktor Melantev
Trasona 2010 Azerbajdzjan Azerbajdzjan
Maksym Prokopenko
Sergey Bezuglij
Ryssland Ryssland
Alexej Korovasjkov
Ilja Pervuchin
Rumänien Rumänien
Victor Mihalachi
Alexandru Dumitrescu
Belgrad 2011 Ryssland Ryssland
Alexej Korovasjkov
Ilja Pervuchin
Vitryssland Vitryssland
Andrei Bahdanovitj
Aliaksandr Bahdanovitj
Rumänien Rumänien
Victor Mihalachi
Alexandru Dumitrescu
Zagreb 2012 Rumänien Rumänien
Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
Tyskland Tyskland
Peter Kretschmer
Kurt Kuschela
Vitryssland Vitryssland
Andrei Bahdanovitj
Aliaksandr Bahdanovitj
Montemor-o-Velho 2013 Ryssland Ryssland
Alexej Korovasjkov
Ilja Pervuchin
Ungern Ungern
Henrik Vasbányai
Róbert Mike
Rumänien Rumänien
Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
Moskva 2014 Ungern Ungern
Henrik Vasbányai
Róbert Mike
Ryssland Ryssland
Alexej Korovasjkov
Ilja Pervuchin
Tjeckien Tjeckien
Jaroslav Radoň
Filip Dvořák
Racice 2015 Ukraina Ukraina
Dmytro Iantjuk
Taras Misjcuk
Ryssland Ryssland
Alexej Korovasjkov
Ilja Pervuchin
Tyskland Tyskland
Yul Oeltze
Ronald Verch
Moskva 2016 Ryssland Ryssland
Alexej Korovasjkov
Ilya Pervuchin
Vitryssland Vitryssland
Andrei Bahdanovitj
Aliaksandr Bahdanovitj
Ungern Ungern
Henrik Vasbányai
Róbert Mike
Plovdiv 2017 Tyskland Tyskland
Yul Oeltze
Peter Kretschmer
Ryssland Ryssland
Viktor Melantjev
Vladislav Tjebotar
Italien Italien
Nicolae Craciun
Sergiu Craciun

C-4 200 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Ryssland Ryssland
Vladimir Ladocha
Pavel Konovalov
Vladislav Polzounov
Alexander Kostoglod
Slovakien Slovakien
Peter Páleš
Slavomír Kňazovický
Juraj Filip
Csaba Orosz
Tjeckien Tjeckien
Pavel Bednar
Petr Procházka
Petr Fuksa
Tomáš Křivánek
Zagreb 1999 Tjeckien Tjeckien
Jan Břečka
Petr Fuksa
Karel Kožíšek
Petr Procházka
Rumänien Rumänien
Ionel Averian
Gheorghe Andriev
Florin Popescu
Mitică Pricop
Ryssland Ryssland
Alexei Volkonski
Konstantin Fomitjev
Alexander Kostoglod
Ignat Kovalev
Poznan 2000 Tjeckien Tjeckien
Jan Břečka
Petr Procházka
Karel Kožíšek
Petr Fuksa
Ungern Ungern
Ervin Hoffman
Miklós Buzál
Attila Végh
György Kolonics
Ukraina Ukraina
Alexander Mostovenko
Michail Slivinskij
Sergij Klimniuk
Dmitro Sablin
Milano 2001 Tjeckien Tjeckien
Karel Kožíšek
Jan Břečka
Petr Fuksa
Petr Procházka
Rumänien Rumänien
Ionel Averian
Mikhail Vartolomei
Florin Popescu
Mitică Pricop
Polen Polen
Andrzej Jezierski
Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
Michał Gajownik
Szeged 2002 Ryssland Ryssland
Sergej Ullegin
Maxim Opalev
Roman Krugljakov
Alexander Kostoglod
Ungern Ungern
György Kolonics
Sándor Malomsoki
Gábor Iván
László Vasali
Tjeckien Tjeckien
Petr Procházka
Petr Fuksa
Jan Břečka
Karel Kožíšek
Poznan 2004 Tjeckien Tjeckien
Petr Fuksa
Petr Netušil
Jan Břečka
Karel Kožíšek
Ryssland Ryssland
Roman Krugljakov
Evgenj Ignatov
Dmitri Sergeev
Alexei Volkonski
Ungern Ungern
László Vasali
Sándor Malomsoki
Béla Belicza
Gergely Kovacs
Poznan 2005 Tjeckien Tjeckien
Petr Procházka
Petr Fuksa
Petr Netušil
Jan Břečka
Ryssland Ryssland
Alexander Kovalev
Alexander Kostoglod
Roman Krugljakov
Maxim Opalev
Tyskland Tyskland
Thomas Lück
Robert Nuck
Stefan Holtz
Stephan Breuing
Račice 2006 Vitryssland Vitryssland
Dzmitrij Vaitsisjkin
Dzmitrij Rabtjanka
Kanstantsin Sjtjarbak
Aliaksandr Vautjetski
Ungern Ungern
Gábor Horváth
Pál Sarudi
Márton Joób
Péter Balázs
Litauen Litauen
Kazimieras Reksnys
Raimundas Labuckas
Jevgenij Miasniankin
Tomas Gadeikis
Pontevedra 2007 Ryssland Ryssland
Nikolai Lipkin
Jevgenij Dorochin
Jevgenj Ignatov
Ivan Sjtyl
Vitryssland Vitryssland
Kanstantsin Sjtjarbak
Dzmitrij Rabchanka
Dzmitrij Vaitsisjkin
Aliaksandr Vautjetski
Ungern Ungern
Márton Joób
Pál Sarudi
Gábor Horváth
Péter Balázs
Milano 2008 Ryssland Ryssland
Ivan Sjtyl
Evgenj Ignatov
Nikolai Lipkin
Viktor Melantev
Ungern Ungern
Péter Balázs
Gábor Horváth
Márton Joób
Pál Sarudi
Vitryssland Vitryssland
Aliaksandr Bahdanovitj
Dzmitrij Rabchanka
Andrei Bahdanovitj
Aliaksandr Zjukouski
Brandenburg 2009 Ryssland Ryssland
Nikolaj Lipkin
Viktor Melantev
Alexander Kostoglod
Sergej Ulegin
Ungern Ungern
Attila Bozsik
Pál Sarudi
Péter Balázs
Gábor Horváth
Vitryssland Vitryssland
Aliaksandr Vauchetski
Andrei Bahdanovitj
Dzmitrij Vaitsisjkin
Dzmitrij Rabchanka
2010- Borttaget från EM-programmet


C-4 500 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Ungern Ungern
Csaba Hüttner
Csaba Horváth
László Szuszkó
Béla Belicza
Rumänien Rumänien
Florin Popescu
Cosmin Pasca
Antonel Borşan
Marcel Glǎvan
Bulgarien Bulgarien
Rumen Nikolov
Georgi Nikolov
Martin Marinov
Blagovest Stojanov
Zagreb 1999 Ryssland Ryssland
Konstantin Fomitjev
Alexei Volkonski
Ignat Kovalev
Andrei Kabanov
Rumänien Rumänien
Gheorghe Andriev
Florin Popescu
Mitică Pricop
Florin Huidu
Tjeckien Tjeckien
Petr Fuksa
Petr Netušil
Viktor Jirasky
Jan Machac
Poznan 2000 Ryssland Ryssland
Vladimir Ladotja
Pavel Konovalov
Andrei Kabanov
Vladislav Polzounov
Rumänien Rumänien
Chiriac Marcov
Gheorghe Andriev
Robert Vinturis
Silviu Simiocencu
Ungern Ungern
Gábor Fürdök
Gábor Iván
Sándor Malomsoki
Csaba Hüttner
Milano 2001 Ryssland Ryssland
Konstantin Fomitjev
Vladislav Polzounov
Vladimir Ladotja
Andrei Kabanov
Rumänien Rumänien
Ionel Averian
Mikhail Vartolomei
Florin Popescu
Iosif Anisim
Polen Polen
Marcin Grzybowski
Adam Ginter
Roman Rynkiewicz
Marcin Kobierski
Szeged 2002 Ungern Ungern
Gábor Iván
Sándor Malomsoki
György Kozmann
Béla Belicza
Ryssland Ryssland
Alexei Volkonski
Konstantin Fomitjev
Alexander Artemida
Roman Krugljakov
Rumänien Rumänien
Mikhail Vartolomei
Samil Grigore
Ionel Averian
Iosif Anisim
Poznan 2004 Rumänien Rumänien
Florin Popescu
Iosif Anisim
Silviu Simiocencu
Petre Condrat
Ryssland Ryssland
Alexei Volkonski
Roman Krugljakov
Dmitri Sergeev
Evgenj Ignatov
Vitryssland Vitryssland
Aliaksandr Bahdanovitj
Aliaksandr Kurliandtjyk
Aliaksandr Zjukouski
Siamion Sapanenka
Poznan 2005 Rumänien Rumänien
Silviu Simiocencu
Loredan Popa
Florin Popescu
Josif Chirlǎ
Polen Polen
Adam Ginter
Michał Gajownik
Andrzej Jezierski
Roman Rynkiewicz
Tyskland Tyskland
Thomas Lück
Stephan Breuing
Robert Nuck
Stefan Holtz
Račice 2006 Rumänien Rumänien
Loredan Popa
Florin Mironcic
Silviu Simiocencu
Gabriel Talpă
Vitryssland Vitryssland
Andrei Bahdanovitj
Aliaksandr Bahdanovitj
Aliaksandr Zjukouski
Aliaksandr Kurliandtjyk
Ungern Ungern
Gábor Fürdök
Ferenc Novák
Imre Pulai
Edvin Csabai
Pontevedra 2007 Vitryssland Vitryssland
Aliaksandr Bahdanovitj
Andrei Bahdanovitj
Aliaksandr Zjukouski
Aliaksandr Kurliandtjyk
Polen Polen
Marcin Grzybowski
Łukasz Woszczyński
Arkadiusz Tonski
Paweł Skowroński
Tyskland Tyskland
Thomas Lück
Stefan Holtz
Robert Nuck
Sebastian Brendel
Milano 2008 Rumänien Rumänien
Cătălin Costache
Constantin Popa
Silviu Simiocencu
Nicolae Flocea
Ungern Ungern
Gábor Horváth
Péter Balázs
Pál Sarudi
Márton Joób
Ryssland Ryssland
Michail Pavlov
Roman Krugljakov
Alexander Kovalev
Dmitri Sergeev
2009- Borttaget från EM-programmet

C-4 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Rumänien Rumänien
Florin Popescu
Marcel Glǎvan
Antonel Borşan
Cosmin Pasca
Ungern Ungern
László Szuszkó
Csaba Hüttner
Gábor Fürdök
Gábor Balgovits
Polen Polen
Piotr Midloch
Daniel Jędraszko
Paweł Midloch
Paweł Baraszkiewicz
Zagreb 1999 Ryssland Ryssland
Konstantin Fomitjev
Alexei Volkonski
Ignat Kovalev
Andrei Kabanov
Rumänien Rumänien
Chiriac Marcov
Mitică Pricop
Samil Grigore
Iosif Anisim
Ukraina Ukraina
Nikolaj Dimakov
Dmitro Sablin
Roman Bundz
Leonid Kamlotjuk
Poznan 2000 Ungern Ungern
György Zala
György Kozmann
Gábor Fürdök
Gábor Iván
Rumänien Rumänien
Gheorghe Andriev
Silviu Simiocencu
Chiriac Marcov
Robert Vinturis
Tjeckien Tjeckien
Petr Netušil
Jan Machac
Petr Fuksa
Viktor Jirasky
Milano 2001 Ryssland Ryssland
Alexei Volkonski
Vladimir Ladotja
Roman Kruglyakov
Konstantin Fomichev
Ungern Ungern
Gábor Iván
Béla Belicza
György Zala
György Kozmann
Polen Polen
Roman Rynkiewicz
Michał Gajownik
Andrzej Jezierski
Adam Ginter
Szeged 2002 Ungern Ungern
Béla Belicza
György Kozmann
Ferenc Novák
Gábor Iván
Rumänien Rumänien
Ionel Averian
Samil Grigore
Iosif Anisim
Mitică Pricop
Ryssland Ryssland
Alexei Volkonski
Dmitri Sergeev
Konstantin Fomitjev
Roman Krugljakov
Poznan 2004 Ungern Ungern
Csaba Hüttner
Gábor Fürdök
Imre Pulai
Ferenc Novák
Rumänien Rumänien
Josif Chirlǎ
Andrei Cuculici
Petre Condrat
Mitică Pricop
Vitryssland Vitryssland
Aliaksandr Kurliandtjyk
Aliaksandr Bahdanovitj
Siamion Sapanenka
Aliaksandr Zjukouski
Poznan 2005 Tyskland Tyskland
Thomas Lück
Stephan Breuing
Stefan Holtz
Robert Nuck
Polen Polen
Wojciech Tyszynski
Andrzej Jezierski
Arkadiusz Tonski
Michał Gajownik
Rumänien Rumänien
Constantin Popa
Petre Condrat
Florin Mironcic
Loredan Popa
Račice 2006 Tyskland Tyskland
Stephan Breuing
Robert Nuck
Stefan Holtz
Thomas Lück
Vitryssland Vitryssland
Dzmitrij Rabtjanka
Dzmitrij Vaitsisjkin
Aliaksandr Vautjetski
Kanstantsin Sjtjarbak
Ungern Ungern
Gábor Balázs
Márton Metka
Mátyás Sáfrán
Róbert Mike
Pontevedra 2007 Vitryssland Vitryssland
Aliaksandr Vauchetski
Dzmitrij Rabtjanka
Dzmitrij Vaitsisjkin
Kanstantsin Sjtjarbak
Ungern Ungern
Márton Metka
Róbert Mike
Gábor Balázs
Mátyás Sáfrán
Rumänien Rumänien
Nicolae Flocea
Silviu Simiocencu
Andrei Cuculici
Josif Chirlǎ
Milano 2008 Vitryssland Vitryssland
Dzmitrij Rabchanka
Dzmitrij Vaitsisjkin
Kanstantsin Sjtjarbak
Aliaksandr Vauchetski
Rumänien Rumänien
Cătălin Costache
Florin Mironcic
Andrei Cuculici
Josif Chirlǎ
Polen Polen
Arkadiusz Tonski
Adam Ginter
Łukasz Gros
Łukasz Woszczyński
Brandenburg 2009 Tyskland Tyskland
Erik Rebstock
Chris Wend
Thomas Lück
Ronald Verch
Ungern Ungern
Viktor Volein
Róbert Mike
Pál Sarudi
Márton Tóth
Ryssland Ryssland
Oleg Sjelegov
Ilja Sjtokalov
Ivan Kuznetsov
Roman Krugljakov
Trasona 2010 Ryssland Ryssland
Pavel Petrov
Kirill Sjamsjurin
Alexander Kostoglod
Maxim Opalev
Vitryssland Vitryssland
Dzmitrij Vaitsisjkin
Dzmitrij Rabtjanka
Dzianis Harazja
Aliaksandr Vauchetski
Tyskland Tyskland
Tomasz Wylenzek
Chris Wend
Erik Rebstock
Ronald Verch
Belgrad 2011 Ungern Ungern
Márton Tóth
Mátyás Sáfran
Mihály Sáfrán
Róbert Mike
Vitryssland Vitryssland
Andrei Bahdanovitj
Dzmitrij Rabtjanka
Aliaksandr Bahdanovitj
Aleksandr Vauchetskij
Ryssland Ryssland
Ivan Kuznetsov
Rasul Isjmuchamedov
Kirill Sjamsjurin
Vladimir Tjernysjkov
Zagreb 2012 Vitryssland Vitryssland
Dzmitrij Rabtjanka
Dzmitrij Vaitsisjkin
Dzianis Harazja
Aliaksandr Vauchetski
Rumänien Rumänien
Josif Chirilă
Cătălin Costache
Mihail Simion
Florin Comanici
Ungern Ungern
Márton Tóth
Róbert Mike
Henrik Vasbányai
Szabolcs Németh
Montemor-o-Velho 2013 Vitryssland Vitryssland
Dzmitrij Rabtjanka
Dzianis Harazja
Dzmitrij Vaitsisjkin
Aleksandr Vauchetskij
Rumänien Rumänien
Florin Comanici
Gabriel Gheoca
Cătălin Costache
Josif Chirilă
Ukraina Ukraina
Vitalij Verheles
Denys Kovalenko
Denys Kamerylov
Eduard Sjemetjlo
Moskva 2014 Vitryssland Vitryssland
Dzmitry Rabtjanka
Dzmitrij Vaitsisjkin
Dzianis Harazja
Aleksandr Vautjetskij
Ungern Ungern
András Vass
Tamás Kiss
Pál Sarudi
Dávid Varga
Ukraina Ukraina
Denys Kovalenko
Elnur Achadov
Dmytro Iantjuk
Taras Misjuk
Racice 2015 Ryssland Ryssland
Kirill Sjamsjurin
Rasul Ismuchamedov
Viktor Melantev
Vladislav Tjebotar
Rumänien Rumänien
Leonid Carp
Petre Condrat
Josif Chirilă
Stefan Strat
Ukraina Ukraina
Denys Kovalenko
Elnur Akhadov
Dmytro Ianchuk
Eduard Shemet
Moskva 2016 Ryssland Ryssland
Kirill Sjamsjurin
Viktor Melantjev
Rasul Ishmuchamedov
Vladislav Tjebotar
Ukraina Ukraina
Denys Kovalenko
Vitalij Verheles
Denys Kamerylov
Eduard Sjemetjlo
Rumänien Rumänien
Josif Chirilă
Adi-Aurelian Grozuta
Petre Condrat
Simion Cosmin
Plovdiv 2017 Polen Polen
Wiktor Glazunov
Piotr Kuleta
Tomasz Baraniak
Marcin Grzybowski
Tyskland Tyskland
Conrad Scheibner
Sebastian Brendel
Stefan Kiraj
Jan Vandrey
Ryssland Ryssland
Kirill Sjamsjurin
Ilia Sjtokalov
Rasul Ishmuchamedov
Ilja Pervuchin

C-1 4 x 200 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Brandenburg 2009 Ryssland Ryssland
Evgenj Ignatov
Nikolai Lipkin
Viktor Melantev
Ivan Sjtyl
Tyskland Tyskland
Sebastian Brendel
Chris Wend
Stefan Holtz
Robert Nuck
Ungern Ungern
Attila Vajda
Attila Bozsik
Gábor Horváth
László Foltán, Jr.
2010- Borttaget från EM-programmet

Referenser[redigera | redigera wikitext]