Sprinteuropamästerskapen i kanotsport

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Sprinteuropamästerskapen i kanotsport är ett internationellt idrottsevenemang i kanotsport som arrangeras av European Canoe Association (ECA). Sedan 2004 har mästerskapet ägt rum varje år.

Värdstäder[redigera | redigera wikitext]

Medaljtabell[redigera | redigera wikitext]

NrNationGuldSilverBronsTotalt
1Ungern Ungern15112284357
2Tyskland Tyskland11510788310
3Ryssland Ryssland635360176
4Rumänien Rumänien475741145
5Belarus Belarus404136117
6Sovjetunionen Sovjetunionen40332699
7Polen Polen325165148
8Tjeckien Tjeckien22132358
9Slovakien Slovakien17171246
10Spanien Spanien16283983
11Litauen Litauen1381031
12Storbritannien Storbritannien1371030
13Danmark Danmark11171341
14Serbien Serbien10121234
15Italien Italien1061531
16Ukraina Ukraina8142749
17Sverige Sverige7221342
18Portugal Portugal761427
19Norge Norge75618
20Östtyskland Östtyskland651223
21Frankrike Frankrike511622
22Bulgarien Bulgarien571224
23Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien56718
24Azerbajdzjan Azerbajdzjan5319
25Österrike Österrike23712
26Israel Israel2237
27Georgien Georgien1012
28Turkiet Turkiet1001
29Finland Finland0246
30Moldavien Moldavien0224
31Belgien Belgien0134
Slovenien Slovenien0134
33Nederländerna Nederländerna0033
34Lettland Lettland0022
35Irland Irland0011
Kroatien Kroatien0011
Schweiz Schweiz0011
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien SFR Jugoslavien0011
Totalt (38 nationer)6616626641987

Se även[redigera | redigera wikitext]