Sprinteuropamästerskapen i kanotsport 2008

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Sprinteuropamästerskapen i kanotsport 2008 anordnades i Milano, Italien.

Medaljsummering[redigera | redigera wikitext]

Medaljtabell[redigera | redigera wikitext]

Kanot och kajak[redigera | redigera wikitext]

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Ungern Ungern 6 7 5 18
2 Ryssland Ryssland 4 3 2 9
3 Vitryssland Vitryssland 4 1 2 7
4 Slovakien Slovakien 3 0 0 3
5 Tyskland Tyskland 2 3 4 9
6 Litauen Litauen 2 1 1 4
7 Danmark Danmark 2 0 0 2
7 Storbritannien Storbritannien 2 0 0 2
9 Rumänien Rumänien 1 1 2 4
10 Frankrike Frankrike 1 0 1 2
11 Polen Polen 0 3 3 6
12 Spanien Spanien 0 2 1 3
12 Serbien Serbien 0 2 1 3
12 Ukraina Ukraina 0 2 1 3
15 Italien Italien 0 1 2 3
16 Finland Finland 0 1 0 1
17 Bulgarien Bulgarien 0 0 1 1
17 Lettland Lettland 0 0 1 1

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C-1 200m Ryssland Nikolaj Lipkin 40,204 Vitryssland Dzmitrij Vaitsisjkin 41,627 Ungern László Foltán, Jr. 41,707
C-1 500m Ryssland Nikolaj Lipkin 1:56,156 Tyskland Sebastian Brendel 1:56,435 Ukraina Jurij Tjeban 1:57,569
C-1 1000m Frankrike Mathieu Goubel 3:58,869 Ryssland Konstantin Fomitjev 3:59,723 Tyskland Sebastian Brendel 4:00,989
C-2 200m Litauen Litauen
Tomas Gadeikis
Raimundas Labuckas
37,167 Ryssland Ryssland
Evgenj Ignatov
Ivan Sjtyl
37,177 Ungern Ungern
Attila Végh
Gergely Kovács
38,577
C-2 500m Ryssland Ryssland
Sergej Ulegin
Alexander Kostoglod
1:48,271 Ungern Ungern
György Kolonics
György Kozmann
1:48,918 Bulgarien Bulgarien
Dejan Georgiev
Adnan Aliev
1:49,028
C-2 1000m Vitryssland Vitryssland
Andrei Bahdanovitj
Aliaksandr Bahdanovitj
3:40,655 Ukraina Ukraina
Sergej Bezuglij
Maksym Prokopenko
3:41,192 Polen Polen
Paweł Baraszkiewicz
Wojciech Tyszynski
3:41,955
C-4 200m Ryssland Ryssland
Ivan Sjtyl
Evgenj Ignatov
Nikolai Lipkin
Viktor Melantev
34,613 Ungern Ungern
Péter Balázs
Gábor Horváth
Márton Joób
Pál Sarudi
34,979 Vitryssland Vitryssland
Aliaksandr Bahdanovitj
Dzmitrij Rabchanka
Andrei Bahdanovitj
Aliaksandr Zjukouski
35,096
C-4 500m Rumänien Rumänien
Cătălin Costache
Constantin Popa
Silviu Simiocencu
Nicolae Flocea
1:39,237 Ungern Ungern
Gábor Horváth
Péter Balázs
Pál Sarudi
Márton Joób
1:40,547 Ryssland Ryssland
Michail Pavlov
Roman Krugljakov
Alexander Kovalev
Dmitri Sergeev
1:40,857
C-4 1000m Vitryssland Vitryssland
Dzmitrij Rabchanka
Dzmitrij Vaitsisjkin
Kanstantsin Sjtjarbak
Aliaksandr Vauchetski
3:23,386 Rumänien Rumänien
Cătălin Costache
Florin Mironcic
Andrei Cuculici
Josif Chirlǎ
3:24,559 Polen Polen
Arkadiusz Tonski
Adam Ginter
Łukasz Gros
Łukasz Woszczyński
3:25,116
K-1 200m Litauen Vytautas Vaičikonis 36,333 Ungern Péter Molnár 36,506 Lettland Aleksejs Rumjancevs 36,536
K-1 500m Danmark Kasper Bleibach 1:44,598 Italien Michele Zerial 1:44,638 Ryssland Anton Ryachov 1:45,275
K-1 1000m Storbritannien Tim Brabants 3:33,493 Ungern Gábor Kucsera 3:33,563 Tyskland Max Hoff 3:34,960
K-2 200m Vitryssland Vitryssland
Vadzim Machneu
Raman Piatrusjenka
32,920 Litauen Litauen
Egidijus Balčiūnas
Alvydas Duonėla
33,374 Ungern Ungern
Péter Molnár
Viktor Kadler
33,454
K-2 500m Tyskland Tyskland
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
1:33,432 Spanien Spanien
Saúl Craviotto Rivero
Carlos Pérez Rial
1:33,925 Litauen Litauen
Egidijus Balčiūnas
Alvydas Duonėla
1:35,222
K-2 1000m Danmark Danmark
René Holten Poulsen
Kim Wraae Knudsen
3:16,003 Spanien Spanien
Javier Hernanz Agueria
Diego Cosgaya Noriega
3:16,336 Frankrike Frankrike
Philippe Colin
Cyrille Carre
3:17,616
K-4 200m Vitryssland Vitryssland
Raman Piatrusjenka
Dziamyan Turchyn
Vadzim Machneu
Ruslan Bitjan
30,721 Serbien Serbien
Ognjen Filipović
Bora Sibinkic
Milan Djenadić
Dragan Zorić
30,784 Ungern Ungern
Márton Sík
Gergely Boros
Attila Csamango
Balázs Babella
31,094
K-4 500m Slovakien Slovakien
Erik Vlček
Michal Riszdorfer
Richard Riszdorfer
Juraj Tarr
1:20,655 Ungern Ungern
Zoltán Benkő
Gábor Kucsera
Viktor Kadler
Zoltán Kammerer
1:21,822 Vitryssland Vitryssland
Vadzim Machneu
Artur Litvinchuk
Aliaksei Abalmasau
Raman Piatrusjenka
1:21,822
K-4 1000m Slovakien Slovakien
Erik Vlček
Juraj Tarr
Michal Riszdorfer
Richard Riszdorfer
3:02,876 Tyskland Tyskland
Torsten Eckbrett
Lutz Altepost
Norman Bröckl
Björn Goldschmidt
3:04,284 Italien Italien
Antonio Rossi
Franco Benedini
Luca Piemonte
Alberto Ricchetti
3:04,532

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 200m Storbritannien Lucy Wainwright 41,399 Ukraina Inna Osypenko-Radomska 41,607 Polen Dorota Kuczkowska 42,471
K-1 500m Ungern Katalin Kovács 1:56,195 Tyskland Katrin Wagner-Augustin 1:56,475 Italien Josefa Idem 1:57,035
K-1 1000m Ungern Dalma Benedek 3:59,304 Serbien Antonija Nađ 4:03,961 Tyskland Marina Schuck 4:04,134
K-2 200m Slovakien Slovakien
Martina Kohlová
Ivana Kmetová
38,198 Polen Polen
Sandra Pawelczak
Marta Walczykiewicz
39,158 Ungern Ungern
Melinda Patyi
Krisztina Fazekas
39,183
K-2 500m Ungern Ungern
Danuta Kozák
Gabriella Szabó
1:48,459 Finland Finland
Jenni Mikkonen
Anne Rikala
1:49,426 Tyskland Tyskland
Fanny Fischer
Nicole Reinhardt
1:49,502
K-2 1000m Ungern Ungern
Erika Medveczky
Berenike Faldum
3:44,105 Polen Polen
Marta Walczykiewicz
Sandra Pawelczak
3:47,095 Rumänien Rumänien
Lidia Talpă
Alina Chirila
3:49,932
K-4 200m Ungern Ungern
Melinda Patyi
Krisztina Fazekas
Danuta Kozák
Tímea Paksy
35,915 Ryssland Ryssland
Nadezda Petrova
Nadezda Pishulina
Natalia Lobova
Alexandra Tomnikova
36,559 Serbien Serbien
Miljana Knezevic
Antonija Panda
Marta Tibor
Renata Kubik
36,592
K-4 500m Tyskland Tyskland
Conny Waßmuth
Carolin Leonhardt
Katrin Wagner-Augustin
Nicole Reinhardt
1:32,953 Ungern Ungern
Danuta Kozák
Tímea Paksy
Krisztina Fazekas
Dalma Benedek
1:33,547 Spanien Spanien
Beatriz Manchón
Jana Smidakova
Teresa Portela Rivas
Sonia Molanes Costa
1:34,813
K-4 1000m Ungern Ungern
Dalma Benedek
Krisztina Fazekas
Alexandra Keresztesi
Tímea Paksy
3:28,303 Polen Polen
Beata Mikołajczyk
Edyta Dzieniszewska
Małgorzata Chojnaczka
Ewelina Wojnarowska
3:30,613 Rumänien Rumänien
Alina Chirila
Lidia Talpă
Florica Vulpeș
Iulia Pascu
3:36,400

Referenser[redigera | redigera wikitext]


Externa länkar[redigera | redigera wikitext]