Lista över herrmedaljörer i sprinteuropamästerskapen i kajak

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Detta är en lista över samtliga medaljörer på herrsidan i sprinteuropamästerskapen i kanotsport sedan mästerskapet återinrättades 1997.


K-1 200 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Ungern Vince Fehérvári Polen Grzegorz Kotowicz Italien Ezio Caldognetto
Zagreb 1999 Israel Michael Kolganov Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Ognjen Filipović Tjeckien Pavel Hottmar
Poznan 2000 Litauen Alvydas Duonėla Ukraina Oleksij Slivinskij Spanien Jaime Acuna Iglesias
Milano 2001 Tyskland Ronald Rauhe Ungern Vince Fehérvári Tjeckien Pavel Hottmar
Szeged 2002 Tyskland Ronald Rauhe Ungern Vince Fehérvári Litauen Romas Petrukanecas
Poznan 2004 Tyskland Ronald Rauhe Litauen Alvydas Duonėla Polen Tomasz Mendelski
Poznan 2005 Spanien Carlos Pérez Rial Ungern Gergely Boros Finland Kimmo Latvamaki
Račice 2006 Tyskland Ronald Rauhe Spanien Carlos Pérez Rial Ukraina Mykola Kremer
Pontevedra 2007 Tyskland Jonas Ems Polen Marek Twardowski Ungern Gergely Gyertyános
Milano 2008 Litauen Vytautas Vaičikonis Ungern Péter Molnár Lettland Aleksejs Rumjancevs
Brandenburg 2009 Ukraina Oleg Charitonov Tyskland Jonas Ems Tjeckien Filip Svab
Trasona 2010 Storbritannien Ed McKeever Tyskland Ronald Rauhe Polen Piotr Siemionowski
Belgrad 2011  Piotr Siemionowski (POL)  Péter Molnár (HUN)  Ed McKeever (GBR)
Zagreb 2012  Marko Novaković (SRB)  Maxime Beaumont (FRA)  Edward McKeever (GBR)
Montemor-o-Velho 2013  Petter Öström (SWE)  Marko Dragosavljević (SRB)  Tom Liebscher (GER)
Moskva 2014  Marko Dragosavljević (SRB)  Ed McKeever (GBR)  Jurij Postrigaj (RUS)
Racice 2015  Marko Dragosavljević (SRB)  Petter Menning (SWE)  Ignas Navakauskas (LTU)
Moskva 2016  Liam Heath (GBR)  Petter Menning (SWE)  Aleksejs Rumjancevs (LAT)
 Ignas Navakauskas (LTU)
Plovdiv 2017  Liam Heath (GBR)  Bence Horváth (HUN)  Marko Dragosavljević (SRB)


K-1 500 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Ungern Botond Storcz Polen Grzegorz Kotowicz Rumänien Geza Magyar
Zagreb 1999 Bulgarien Petar Merkov Polen Grzegorz Kotowicz Israel Michael Kolganov
Poznan 2000 Ungern Ákos Vereckei Israel Michael Kolganov Bulgarien Petar Merkov
Milano 2001 Ungern Ákos Vereckei Israel Michael Kolganov Spanien Emilio Merchán Alonso
Szeged 2002 Ungern Ákos Vereckei Bulgarien Petar Merkov Spanien Jovino Gonzalez Comesana
Poznan 2004 Ungern Ákos Vereckei Storbritannien Ian Wynne Spanien Carlos Pérez Rial
Poznan 2005 Ungern Ákos Vereckei Tyskland Lutz Altepost Kroatien Stjepan Janic
Račice 2006 Ungern Zoltán Benkő Ryssland Anton Ryachov Tyskland Lutz Altepost
Pontevedra 2007 Storbritannien Tim Brabants Sverige Anders Gustafsson Polen Marek Twardowski
Milano 2008 Danmark Kasper Bleibach Italien Michele Zerial Ryssland Anton Ryachov
Brandenburg 2009 Sverige Anders Gustafsson Tyskland Ronald Rauhe Ryssland Anton Ryachov
Trasona 2010 Ungern Tamás Szalai Sverige Anders Gustafsson Tyskland Max Hoff
Belgrad 2011  Jurij Postrygaj (RUS)  Anders Gustafsson (SWE)  Kasper Bleibach (DEN)
Zagreb 2012  Anders Gustafsson (SWE)  Marek Twardowski (POL)
 Josef Dostál (CZE)
Ingen utsedd
Montemor-o-Velho 2013  René Holten Poulsen (DEN)  Miklós Dudás (HUN)  Max Hoff (GER)
Moskva 2014  Tom Liebscher (GER)  René Holten Poulsen (DEN)  Miroslav Kirchev (BUL)
Racice 2015  René Holten Poulsen (DEN)  Tom Liebscher (GER)  Dejan Pajić (SRB)
Moskva 2016  Tom Liebscher (GER)  René Holten Poulsen (DEN)  Bence Nádas (HUN)
Plovdiv 2017  Jakub Zavrel (CZE)  Mikita Borjkau (BLR)  Bálint Kopasz (HUN)

K-1 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Ungern Botond Storcz Norge Knut Holmann Italien Beniamino Bonomi
Zagreb 1999 Ungern Ákos Vereckei Frankrike Babak Amir-Tahmasseb Israel Michael Kolganov
Poznan 2000 Israel Michael Kolganov Bulgarien Petar Merkov Tyskland Lutz Liwowski
Milano 2001 Tyskland Lutz Liwowski Ungern Ákos Vereckei Norge Eirik Verås Larsen
Szeged 2002 Storbritannien Tim Brabants Polen Adam Seroczyński Tyskland Lutz Liwowski
Poznan 2004 Norge Eirik Verås Larsen Storbritannien Tim Brabants Spanien Jovino Gonzalez Comesana
Poznan 2005 Norge Eirik Verås Larsen Ungern Zoltán Benkő Portugal Emanuel Silva
Račice 2006 Storbritannien Tim Brabants Ungern Zoltán Benkő Sverige Markus Oscarsson
Pontevedra 2007 Norge Eirik Verås Larsen Storbritannien Tim Brabants Ungern Zoltán Benkő
Milano 2008 Storbritannien Tim Brabants Ungern Gábor Kucsera Tyskland Max Hoff
Brandenburg 2009 Tyskland Max Hoff Sverige Anders Gustafsson Danmark René Holten Poulsen
Trasona 2010 Tyskland Max Hoff Vitryssland Aleh Jurenia Danmark René Holten Poulsen
Belgrad 2011  Max Hoff (GER)  Aleh Jurenia (BLR)  Fernando Pimenta (POR)
Zagreb 2012  Max Hoff (GER)  René Holten Poulsen (DEN)  Francisco Cubelos (ESP)
Montemor-o-Velho 2013  René Holten Poulsen (DEN)  Max Hoff (GER)  Josef Dostál (CZE)
Moskva 2014  Aleh Jurenia (BLR)  René Holten Poulsen (DEN)  Max Hoff (GER)
Racice 2015  Max Hoff (GER)  René Holten Poulsen (DEN)  Fernando Pimenta (POR)
Moskva 2016  Fernando Pimenta (POR)  René Holten Poulsen (DEN)  Bálint Kopasz (HUN)
Plovdiv 2017  Fernando Pimenta (POR)  René Poulsen (DEN)  Bálint Kopasz (HUN)

K-1 5000 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
1997-2009 Ingick inte på EM-programmet
Trasona 2010 Vitryssland Aleh Jurenia Tyskland Max Hoff Ryssland Ilja Medvedev
Belgrad 2011  Aleh Jurenia (BLR)  Eirik Verås Larsen (NOR)  René Holten Poulsen (DEN)
Zagreb 2012  Aleh Jurenia (BLR)  Max Hoff (GER)  Milán Noé (HUN)
Montemor-o-Velho 2013  Max Hoff (GER)  Fernando Pimenta (POR)  René Holten Poulsen (DEN)
Moskva 2014  Max Hoff (GER)  René Holten Poulsen (DEN)  Fernando Pimenta (POR)
Racice 2015  René Holten Poulsen (DEN)  Max Hoff (GER)  Aleh Yurenia (BLR)
Moskva 2016  Fernando Pimenta (POR)  René Holten Poulsen (DEN)  Aleh Jurenia (BLR)
Plovdiv 2017  Max Hoff (GER)  Fernando Pimenta (POR)  Eivind Vold (NOR)

K-2 200 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Ungern Ungern
Róbert Hegedűs
Vince Fehérvári
Rumänien Rumänien
Romică Şerban
Florin Scoica
Polen Polen
Maciej Freimut
Adam Wysocki
Zagreb 1999 Polen Polen
Marek Twardowski
Adam Wysocki
Norge Norge
Nils Olav Fjeldheim
Andreas Gjersøe
Ryssland Ryssland
Sergei Verlin
Anatoli Tistjenko
Poznan 2000 Ukraina Ukraina
Michail Lutjnik
Mykola Zaitjenkov
Tyskland Tyskland
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
Slovakien Slovakien
Rastislav Kužel
Martin Chorváth
Milano 2001 Tyskland Tyskland
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
Ungern Ungern
Vince Fehérvári
Róbert Hegedűs
Polen Polen
Marek Twardowski
Adam Wysocki
Szeged 2002 Ungern Ungern
Róbert Hegedűs
Vince Fehérvári
Tyskland Tyskland
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
Polen Polen
Adam Wysocki
Marek Twardowski
Poznan 2004 Litauen Litauen
Egidijus Balčiūnas
Alvydas Duonėla
Ryssland Ryssland
Sergei Chovanskij
Stepan Sjevtjuk
Ungern Ungern
Gergely Gyertyános
Balázs Babella
Poznan 2005 Polen Polen
Adam Wysocki
Marek Twardowski
Tyskland Tyskland
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
Serbien och Montenegro Serbien och Montenegro
Dragan Zorić
Ognjen Filipović
Račice 2006 Tyskland Tyskland
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
Litauen Litauen
Egidijus Balčiūnas
Alvydas Duonėla
Israel Israel
Michael Kolganov
Barak Lufan
Pontevedra 2007 Vitryssland Vitryssland
Vadzim Machneu
Raman Piatrusjenka
Tyskland Tyskland
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
Serbien Serbien
Ognjen Filipović
Dragan Zorić
Milano 2008 Vitryssland Vitryssland
Vadzim Machneu
Raman Piatrusjenka
Litauen Litauen
Egidijus Balčiūnas
Alvydas Duonėla
Ungern Ungern
Péter Molnár
Viktor Kadler
Brandenburg 2009 Spanien Spanien
Saúl Craviotto Rivero
Carlos Pérez Rial
Vitryssland Vitryssland
Vadzim Machneu
Raman Piatrusjenka
Ukraina Ukraina
Sergij Servulja
Mykola Kremer
Trasona 2010 Storbritannien Storbritannien
Liam Heath
Jonathon Schofield
Spanien Spanien
Saúl Craviotto Rivero
Carlos Pérez Rial
Ungern Ungern
Rudolf Dombi
István Beé
Belgrad 2011 Storbritannien Storbritannien
Liam Heath
Jonathon Schofield
Vitryssland Vitryssland
Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
Sverige Sverige
Anders Svensson
Christian Svanqvist
Zagreb 2012 Storbritannien Storbritannien
Liam Heath
Jonathon Schofield
Tyskland Tyskland
Ronald Rauhe
Jonas Ems
Polen Polen
Sebastian Szypula
Dawid Putto
Montemor-o-Velho 2013 Ryssland Ryssland
Jurij Postrigaj
Alexander Djatjenko
Tyskland Tyskland
Ronald Rauhe
Jonas Ems
Frankrike Frankrike
Sébastien Jouve
Maxime Beaumont
Moskva 2014 Tyskland Tyskland
Ronald Rauhe
Tom Liebscher
Ryssland Ryssland
Jurij Postrigaj
Alexander Dyatjenko
Litauen Litauen
Aurimas Lankas
Edvinas Ramanauskas
Racice 2015 Tyskland Tyskland
Ronald Rauhe
Tom Liebscher
Serbien Serbien
Nebojša Grujić
Marko Novaković
Litauen Litauen
Aurimas Lankas
Edvinas Ramanauskas
Moskva 2016 Serbien Serbien
Nebojša Grujić
Marko Novaković
Ungern Ungern
Bence Horváth
Máte Szomolányi
Tyskland Tyskland
Ronald Rauhe
Tom Liebscher
Plovdiv 2017 Ungern Ungern
Márk Balaska
Balázs Birkás
Ryssland Ryssland
Kirill Ljapunov
Alexander Djatjenko
Tyskland Tyskland
Ronald Rauhe
Max Lemke

K-2 500 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Italien Italien
Luca Negri
Beniamino Bonomi
Polen Polen
Adam Wysocki
Maciej Freimut
Ungern Ungern
Róbert Hegedűs
Péter Almási
Zagreb 1999 Polen Polen
Marek Twardowski
Adam Wysocki
Ungern Ungern
Ákos Vereckei
Zoltán Kammerer
Slovakien Slovakien
Juraj Bača
Michal Riszdorfer
Poznan 2000 Tyskland Tyskland
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
Tjeckien Tjeckien
Pavel Holubar
Radek Zaruba
Ungern Ungern
István Beé
Vince Fehérvári
Milano 2001 Tyskland Tyskland
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
Ungern Ungern
Krisztián Bártfai
Krisztián Veréb
Polen Polen
Adam Wysocki
Marek Twardowski
Szeged 2002 Tyskland Tyskland
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
Ungern Ungern
Botond Storcz
Zoltán Kammerer|
Sverige Sverige
Markus Oscarsson
Henrik Nilsson
Poznan 2004 Tyskland Tyskland
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
Litauen Litauen
Egidijus Balčiūnas
Alvydas Duonėla
Ryssland Ryssland
Anatoli Tistjenko
Vladimir Grusjichin
Poznan 2005 Tyskland Tyskland
Ronald Rauhe
Tim Wieskötter
Polen Polen
Marek Twardowski
Adam Wysocki
Ungern Ungern
Gábor Kucsera
Zoltán Kammerer
Račice 2006 Tyskland Tyskland
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
Ungern Ungern
Gábor Kucsera
Zoltán Kammerer
Vitryssland Vitryssland
Vadzim Machneu
Raman Piatrusjenka
Pontevedra 2007 Tyskland Tyskland
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
Vitryssland Vitryssland
Vadzim Machneu
Raman Piatrusjenka
Polen Polen
Adam Wysocki
Tomasz Mendelski
Milano 2008 Tyskland Tyskland
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
Spanien Spanien
Saúl Craviotto Rivero
Carlos Pérez Rial
Litauen Litauen
Egidijus Balčiūnas
Alvydas Duonėla
Brandenburg 2009 Vitryssland Vitryssland
Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
Ungern Ungern
Zoltán Kammerer
Gábor Kucsera
Tyskland Tyskland
Marcus Gross
Hendrik Bertz
Trasona 2010 Vitryssland Vitryssland
Vadzim Machneu
Raman Piatrusjenka
Spanien Spanien
Saúl Craviotto Rivero
Carlos Pérez Rial
Portugal Portugal
Fernando Pimenta
Emanuel Silva
Belgrad 2011 Vitryssland Vitryssland
Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
Slovakien Slovakien
Erik Vlček
Peter Gelle
Portugal Portugal
Emanuel Silva
João Ribeiro
Zagreb 2012 Frankrike Frankrike
Arnaud Hybois
Sébastien Jouve
Serbien Serbien
Dusko Stanojević
Dejan Pajić
Vitryssland Vitryssland
Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
Montemor-o-Velho 2013 Tyskland Tyskland
Max Rendschmidt
Marcus Gross
Serbien Serbien
Simo Boltić
Marko Dragosavljević
Polen Polen
Paweł Szandrach
Mariusz Kujawski
Moskva 2014 Portugal Portugal
Emanuel Silva
João Ribeiro
Frankrike Frankrike
Sébastien Jouve
Maxime Beaumont
Vitryssland Vitryssland
Raman Piatrushenka
Vadzim Makhneu
Racice 2015 Tyskland Tyskland
Max Rendschmidt
Marcus Gross
Slovakien Slovakien
Erik Vlček
Juraj Tarr
Vitryssland Vitryssland
Vitaliy Bialko
Raman Piatrushenka
Moskva 2016 Slovakien Slovakien
Martin Jankovec
Gabor Jakubik
Spanien Spanien
Gabriel Campo
Ruben Millan
Vitryssland Vitryssland
Vitalij Bialko
Raman Piatrusjenka
Plovdiv 2017 Ungern Ungern
Bence Nádas
Sándor Tótka
Serbien Serbien
Dejan Pajić
Ervin Holpert
Ukraina Ukraina
Ivan Semjkin
Igor Trunov

K-2 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Italien Italien
Luca Negri
Antonio Rossi
Polen Polen
Dariusz Białkowski
Grzegorz Kotowicz
Bulgarien Bulgarien
Milko Kazanov
Adrian Dushev
Zagreb 1999 Slovakien Slovakien
Michal Riszdorfer
Juraj Bača
Ungern Ungern
Zoltán Kammerer
Ákos Vereckei
Polen Polen
Marek Twardowski
Adam Wysocki
Poznan 2000 Norge Norge
Eirik Verås Larsen
Nils Olav Fjeldheim
Ungern Ungern
Krisztián Veréb
Krisztián Bártfai
Ryssland Ryssland
Oleg Gorobii
Jevgenj Salachov
Milano 2001 Norge Norge
Nils Olav Fjeldheim
Eirik Verås Larsen
Ungern Ungern
Krisztián Veréb
Krisztián Bártfai
Tyskland Tyskland
Marc Westphalen
Marco Herszel
Szeged 2002 Sverige Sverige
Henrik Nilsson
Markus Oscarsson
Slovenien Slovenien
Róbert Erban
Juraj Kadnár
Norge Norge
Nils Olav Fjeldheim
Eirik Verås Larsen
Poznan 2004 Norge Norge
Eirik Verås Larsen
Nils Olav Fjeldheim
Spanien Spanien
Pablo Banos
Javier Hernanz Agueria
Storbritannien Storbritannien
Paul Darby-Dowman
Ian Wynne
Poznan 2005 Rumänien Rumänien
Ionuţ Anghel
Marian Sevici
Ungern Ungern
Roland Kökény
Gábor Kucsera
Tyskland Tyskland
Marco Herszel
Andreas Ihle
Račice 2006 Ungern Ungern
Gábor Kucsera
Zoltán Kammerer
Tyskland Tyskland
Rupert Wagner
Andreas Ihle
Spanien Spanien
Pablo Banos
Javier Hernanz Agueria
Pontevedra 2007 Ungern Ungern
Gábor Kucsera
Zoltán Kammerer
Tyskland Tyskland
Rupert Wagner
Andreas Ihle
Frankrike Frankrike
Cyrille Carre
Philippe Colin
Milano 2008 Danmark Danmark
René Holten Poulsen
Kim Wraae Knudsen
Spanien Spanien
Javier Hernanz Agueria
Diego Cosgaya Noriega
Frankrike Frankrike
Philippe Colin
Cyrille Carre
Brandenburg 2009 Norge Norge
Eirik Verås Larsen
Jacob Norenberg
Ungern Ungern
Gábor Gönczy
Roland Kökény
Tyskland Tyskland
Norman Zahm
Sebastian Lindner
Trasona 2010 Tyskland Tyskland
Andreas Ihle
Martin Hollstein
Ungern Ungern
Zoltán Kammerer
Ákos Vereckei
Spanien Spanien
Diego Cosgaya Noriega
Emilio Merchán Alonso
Belgrad 2011 Tyskland Tyskland
Andreas Ihle
Martin Hollstein
Ryssland Ryssland
Vitalj Jurtjenko
Vasilj Pogreban
Ungern Ungern
Roland Kökény
Rudolf Dombi
Zagreb 2012 Ungern Ungern
Rudolf Dombi
Roland Kökény
Tyskland Tyskland
Martin Hollstein
Andreas Ihle
Slovakien Slovakien
Peter Gelle
Erik Vlček
Montemor-o-Velho 2013 Tyskland Tyskland
Max Rendschmidt
Marcus Gross
Ryssland Ryssland
Ilja Medvedev
Anton Ryachov
Tjeckien Tjeckien
Daniel Havel
Jan Štěrba
Moskva 2014 Tyskland Tyskland
Max Rendschmidt
Marcus Gross
Frankrike Frankrike
Arnaud Hybois
Étienne Hubert
Slovakien Slovakien
Erik Vlček
Juraj Tarr
Racice 2015 Tyskland Tyskland
Max Rendschmidt
Marcus Gross
Vitryssland Vitryssland
Vitaliy Bialko
Raman Piatrushenka
Tjeckien Tjeckien
Daniel Havel
Jan Sterba
Moskva 2016 Tyskland Tyskland
Max Hoff
Marcus Gross
Ungern Ungern
Tibor Hufnágel
Bence Dombvári
Serbien Serbien
Marko Tomićević
Milenko Zorić
Plovdiv 2017 Tyskland Tyskland
Max Hoff
Marcus Gross
Serbien Serbien
Marko Tomićević
Milenko Zorić
Spanien Spanien
Francisco Cubelos
Iñigo Pena

K-4 200 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Ungern Ungern
Gyula Kajner
Vince Fehérvári
Zoltán Páger
István Beé
Ryssland Ryssland
Anatolj Tistjenko
Oleg Gorobij
Sergej Verlin
Alexander Ivanik
Polen Polen
Piotr Markiewicz
Grzegorz Kotowicz
Adam Wysocki
Marek Witkowski
Zagreb 1999 Ryssland Ryssland
Vitali Gankin
Alexander Ivanik
Andrei Tissin
Roman Zarubin
Ukraina Ukraina
Andrei Borzjukov
Michail Lutjnik
Oleksij Slivinskij
Mykola Zaitjenkov
Slovakien Slovakien
Martin Chorváth
Jan Divinec
Andrej Wiebauer
Rastislav Kužel
Poznan 2000 Slovakien Slovakien
Rastislav Kužel
Juraj Kadnár
Andrej Wiebauer
Martin Chorváth
Ukraina Ukraina
Mykola Zaitjenkov
Michail Lutjnik
Andrei Borzjukov
Oleksij Slivinskij
Ungern Ungern
Gyula Kajner
István Beé
Róbert Hegedűs
Vince Fehérvári
Milano 2001 Ungern Ungern
Gábor Horváth
Róbert Hegedűs
Vince Fehérvári
István Beé
Ryssland Ryssland
Jevgenj Salachov
Denis Turtjenkov
Roman Zarubin
Oleg Gorobii
Rumänien Rumänien
Romică Şerban
Vasile Curuzan
Marian Baban
Geza Magyar
Szeged 2002 Slovakien Slovakien
Rastislav Kužel
Ladislav Belovič
Martin Chorváth
Juraj Lipták
Spanien Spanien
Manuel Munoz Arestoy
Jaime Acuna Iglesias
Aique Gonzales Comesana
Oier Aranzadi Aizpurua
Ungern Ungern
István Beé
Gábor Horváth
Vince Fehérvári
Róbert Hegedűs
Poznan 2004 Ungern Ungern
Viktor Kadler
István Beé
Balázs Babella
Gergely Boros
Spanien Spanien
Manuel Munoz Arestoy
Jaime Acuna Iglesias
Oier Aranzadi Aizpurua
Aique Gonzales Comesana
Ryssland Ryssland
Roman Zarubin
Alexander Ivanik
Anatoli Golikov
Oleg Tjertov
Poznan 2005 Ungern Ungern
Gergely Gyertyános
Balázs Babella
István Beé
Viktor Kadler
Tjeckien Tjeckien
Filip Svab
Pavel Holubar
Svatopluk Batka
Jan Sterba
Tyskland Tyskland
Björn Bach
Jonas Ems
Norman Brockl
Björn Goldschmidt
Račice 2006 Vitryssland Vitryssland
Raman Piatrusjenka
Aliaksei Abalmasau
Dziamjan Turtjyn
Vadzim Machneu
Tjeckien Tjeckien
Svatopluk Batka
Jan Sterba
Pavel Holubar
Filip Svab
Ungern Ungern
Viktor Kadler
Gergely Gyertyános
István Beé
Balázs Babella
Pontevedra 2007 Serbien Serbien
Ognjen Filipović
Dragan Zorić
Bora Sibinkic
Milan Djenadić
Vitryssland Vitryssland
Raman Piatrusjenka
Aliaksei Abalmasau
Dziamjan Turtjyn
Vadzim Machneu
Ungern Ungern
Viktor Kadler
Gergely Gyertyános
Balázs Babella
István Beé
Milano 2008 Vitryssland Vitryssland
Raman Piatrusjenka
Dziamyan Turchyn
Vadzim Machneu
Ruslan Bitjan
Serbien Serbien
Ognjen Filipović
Bora Sibinkic
Milan Djenadić
Dragan Zorić
Ungern Ungern
Márton Sík
Gergely Boros
Attila Csamango
Balázs Babella
Brandenburg 2009 Vitryssland Vitryssland
Vadzim Machneu
Taras Valko
Dziamjan Turtjyn
Raman Piatrusjenka
Ryssland Ryssland
Stepan Sjevtjuk
Alexander Djatjenko
Sergei Chovanskij
Roman Zarubin
Ungern Ungern
Rudolf Dombi
Gergely Gyertyános
Viktor Kadler
Gergely Boros
2010- Borttaget från EM-programmet


K-4 500 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Ungern Ungern
Róbert Hegedűs
Zoltán Kammerer
Ákos Vereckei
Botond Storcz
Polen Polen
Mariusz Wieczorek
Grzegorz Andziak
Paweł Łakomy
Piotr Olszewski
Ryssland Ryssland
Sergei Verlin
Alexander Ivanik
Oleg Gorobii
Anatoli Tischenko
Zagreb 1999 Ryssland Ryssland
Alexander Ivanik
Vitali Gankin
Roman Zarubin
Andrei Tissin
Bulgarien Bulgarien
Petar Merkov
Adrian Dushev
Milko Kazanov
Petar Sibinkich
Rumänien Rumänien
Sorin Petcu
Vasile Curuzan
Marian Sîrbu
Romică Şerban
Poznan 2000 Tyskland Tyskland
Stefan Ulm
Jan Schäfer
Mark Zabel
Björn Bach
Slovakien Slovakien
Juraj Tarr
Richard Riszdorfer
Erik Vlček
Róbert Erban
Ryssland Ryssland
Anatoli Tistjenko
Andrei Tjttjegolichin
Oleg Gorobii
Jevgenj Salachov
Milano 2001 Ryssland Ryssland
Denis Turtjenkov
Alexander Ivanik
Andrei Tissin
Roman Zarubin
Slovakien Slovakien
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Bača
Vitryssland Vitryssland
Vadzim Machneu
Raman Piatrusjenka
Aliaksei Abalmasau
Aliaksei Sjurkovski
Szeged 2002 Slovakien Slovakien
Juraj Bača
Erik Vlček
Michal Riszdorfer
Richard Riszdorfer
Ungern Ungern
Róbert Hegedűs
Zsombor Borhi
Lajos Gyökös
Roland Kökény
Italien Italien
Andrea Facchin
Luca Piemonte
Franco Benedini
Antonio Rossi
Poznan 2004 Ungern Ungern
Zoltán Benkő
István Beé
Roland Kökény
Gábor Kucsera
Vitryssland Vitryssland
Aliaksei Abalmasau
Dziamjan Turtjyn
Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
Ryssland Ryssland
Andrej Tissin
Oleg Tjertov
Stepan Sjevtjuk
Sergei Chovanskij
Poznan 2005 Vitryssland Vitryssland
Vadzim Machneu
Aliaksei Abalmasau
Dziamjan Turtjyn
Raman Piatrusjenka
Slovakien Slovakien
Michal Riszdorfer
Juraj Tarr
Andrej Wiebauer
Róbert Erban
Rumänien Rumänien
Marian Baban
Stefan Vasile
Alin Anton
Florean Mada
Račice 2006 Slovakien Slovakien
Róbert Erban
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Rumänien Rumänien
Alexandru Ceausu
Marian Baban
Vasile Stefan
Alin Anton
Ungern Ungern
Attila Boros
Gábor Bozsik
Attila Csamango
Márton Sík
Pontevedra 2007 Slovakien Slovakien
Juraj Tarr
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Vitryssland Vitryssland
Ruslan Bichan
Dzianis Zjyhadla
Siarhei Findziukevitj
Stanislau Streltjanka
Ungern Ungern
Attila Csamango
Gábor Bozsik
Attila Boros
Márton Sík
Milano 2008 Slovakien Slovakien
Erik Vlček
Michal Riszdorfer
Richard Riszdorfer
Juraj Tarr
Ungern Ungern
Zoltán Benkő
Gábor Kucsera
Viktor Kadler
Zoltán Kammerer
Vitryssland Vitryssland
Vadzim Machneu
Artur Litvinchuk
Aliaksei Abalmasau
Raman Piatrusjenka
2009-2015 Borttaget från EM-programmet
Moskva 2016 Ungern Ungern
Bence Nádas
Péter Molnár
Sándor Tótka
Tamás Somorácz
Slovakien Slovakien
Denis Myšák
Juraj Tarr
Erik Vlček
Tibor Linka
Spanien Spanien
Francisco Cubelos
Albert Marti
Roi Rodriguez
Diego Cosgaya
Ryssland Ryssland
Artem Kuzachmetov
Oleg Gusev
Aleksandr Sergeev
Vladislav Blintcov
Plovdiv 2017 Ungern Ungern
Bence Nádas
Péter Molnár
Sándor Tótka
Milán Mozgi
Slovakien Slovakien
Denis Mysak
Juraj Tarr
Tibor Linka
Erik Vlček
Vitryssland Vitryssland
Raman Piatrusjenka
Mikita Borjkau
Dzmitrj Tratsiakou
Vitalij Bialko

K-4 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1997 Ungern Ungern
Zoltán Kammerer
Péter Almási
Zsombor Borhi
Róbert Hegedűs
Slovakien Slovakien
Martin Hlusko
Michal Riszdorfer
Zsolt Bogdany
Juraj Bača
Polen Polen
Piotr Markiewicz
Adam Seroczyński
Marek Witkowski
Grzegorz Kaleta
Zagreb 1999 Polen Polen
Grzegorz Kotowicz
Adam Seroczyński
Dariusz Białkowski
Marek Witkowski
Bulgarien Bulgarien
Milko Kazanov
Adrian Dushev
Petar Sibinkich
Petar Merkov
Slovakien Slovakien
Andrej Wiebauer
Juraj Kadnár
Martin Chorváth
Rastislav Kužel
Poznan 2000 Tyskland Tyskland
Jan Schäfer
Mark Zabel
Björn Bach
Stefan Ulm
Ungern Ungern
Ákos Vereckei
Botond Storcz
Gábor Horváth
Zoltán Kammerer
Bulgarien Bulgarien
Milko Kazanov
Adrian Dushev
Petar Merkov
Petar Sibinkich
Milano 2001 Slovakien Slovakien
Juraj Bača
Erik Vlček
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Tyskland Tyskland
Andreas Ihle
Mark Zabel
Björn Bach
Stefan Ulm
Vitryssland Vitryssland
Aliaksei Sjurkovski
Aliaksei Abalmasau
Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
Szeged 2002 Slovakien Slovakien
Juraj Bača
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Ungern Ungern
Botond Storcz
Roland Kökény
Gábor Horváth
Zoltán Kammerer
Bulgarien Bulgarien
Milko Kazanov
Ivan Hristov
Petar Merkov
Jordan Jordanov
Poznan 2004 Ungern Ungern
Botond Storcz
Ákos Vereckei
Gábor Horváth
Zoltán Kammerer
Norge Norge
Alexander Wefald
Mattis Næss
Jacob Norenberg
Andreas Gjersøe
Polen Polen
Tomasz Mendelski
Dariusz Białkowski
Rafał Głażewski
Paweł Baumann
Poznan 2005 Slovakien Slovakien
Michal Riszdorfer
Róbert Erban
Erik Vlček
Richard Riszdorfer
Rumänien Rumänien
Florean Mada
Alin Anton
Marian Baban
Stefan Vasile
Polen Polen
Marek Twardowski
Adam Wysocki
Tomasz Mendelski
Paweł Baumann
Račice 2006 Slovakien Slovakien
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Róbert Erban
Vitryssland Vitryssland
Dziamjan Turtjyn
Aliaksei Abalmasau
Vadzim Machneu
Raman Piatrusjenka
Tyskland Tyskland
Lutz Altepost
Norman Bröckl
Björn Bach
Björn Goldschmidt
Pontevedra 2007 Slovakien Slovakien
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Tarr
Ungern Ungern
Ákos Vereckei
Roland Kökény
Gábor Horváth
Lajos Gyökös
Polen Polen
Marek Twardowski
Adam Seroczyński
Tomasz Mendelski
Adam Wysocki
Milano 2008 Slovakien Slovakien
Erik Vlček
Juraj Tarr
Michal Riszdorfer
Richard Riszdorfer
Tyskland Tyskland
Torsten Eckbrett
Lutz Altepost
Norman Bröckl
Björn Goldschmidt
Italien Italien
Antonio Rossi
Franco Benedini
Luca Piemonte
Alberto Ricchetti
Brandenburg 2009 Vitryssland Vitryssland
Vadzim Machneu
Artur Litvintjuk
Aliaksei Abalmasau
Raman Piatrusjenka
Slovakien Slovakien
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Tarr
Richard Riszdorfer
Tjeckien Tjeckien
Ondrej Horsky
Jan Soucek
Jan Sterba
Jan Andlik
Trasona 2010 Tyskland Tyskland
Norman Brockl
Marcus Gross
Tim Wieskötter
Hendrik Bertz
Ungern Ungern
Tamás Szalai
Rudolf Dombi
Gergely Hadvina
Roland Kökény
Tjeckien Tjeckien
Ondrej Horsky
Jan Soucek
Daniel Havel
Sterba Jan
Belgrad 2011 Portugal Portugal
Fernando Pimenta
João Ribeiro
Emanuel Silva
David Fernandes
Tyskland Tyskland
Max Hoff
Marcus Gross
Norman Bröckl
Robert Gleinert
Rumänien Rumänien
Ionel Gavrila
Ştefan Vasile
Toni Ioneticu
Traian Neagu
Zagreb 2012 Danmark Danmark
Kim Wraae
René Holten Poulsen
Emil Stćr
Kasper Bleibach
Rumänien Rumänien
Traian Neagu
Toni Ioneticu
Ştefan Vasile
Petrus Gavrila
Serbien Serbien
Milenko Zorić
Ervin Holpert
Aleksandar Aleksić
Dejan Terzić
Montemor-o-Velho 2013 Tjeckien Tjeckien
Daniel Havel
Josef Dostál
Lukáš Trefil
Jan Štěrba
Portugal Portugal
Fernando Pimenta
Emanuel Silva
João Ribeiro
David Fernandes
Ungern Ungern
Zoltán Kammerer
Tamás Kulifai
Dávid Tóth
Dániel Pauman
Moskva 2014 Tjeckien Tjeckien
Daniel Havel
Josef Dostál
Lukáš Trefil
Jan Štěrba
Slovakien Slovakien
Marek Krajkovic
Matej Michálek
Gábor Jakubík
Viktor Demin
Portugal Portugal
Fernando Pimenta
Emanuel Silva
João Ribeiro
David Fernandes
Racice 2015 Tjeckien Tjeckien
Daniel Havel
Lukáš Trefil
Josef Dostál
Jan Štěrba
Portugal Portugal
Fernando Pimenta
João Ribeiro
Emanuel Silva
David Fernandes
Spanien Spanien
Javier Hernanz
Rodrigo Germade
Oscar Carrera
Íñigo Peña
Moskva 2016 Slovakien Slovakien
Denis Myšák
Juraj Tarr
Erik Vlcek
Tibor Linka
Ryssland Ryssland
Kirill Ljapunov
Roman Anosjkin
Vasilj Pogreban
Oleg Zjestkov
Polen Polen
Martin Brzezinski
Rafal Rosolski
Bartosz Stabno
Norbert Kuczynski
Plovdiv 2017 Spanien Spanien
Francisco Cubelos
Javier Cabañín
Marcus Walz
Iñigo Pena
Polen Polen
Martin Brzeziński
Rafał Rosolski
Bartosz Stabno
Norbert Kuczyński
Slovakien Slovakien
Denis Mysak
Juraj Tarr
Tibor Linka
Erik Vlček

K-1 4 x 200 m[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Brandenburg 2009 Danmark Danmark
Lasse Nielsen
Casper Nielsen
Esben Østergaard
Kasper Bleibach
Tyskland Tyskland
Torsten Lubisch
Norman Brockl
Ronald Rauhe
Jonas Ems
Spanien Spanien
Francisco Blanco Llera
Borja Prieto Valera
Pablo Andres
Ekaitz Saies Sistiaga
2010- Borttaget från EM-programmet

Referenser[redigera | redigera wikitext]