Lista över herrmedaljörer i slalomeuropamästerskapen i kanadensare

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Detta är en lista över samtliga medaljörer i kanadensare på herrsidan i slalomeuropamästerskapen i kanotsport.


C-1[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Augsburg 1996  Simon Hočevar (SLO)  Sören Kaufmann (GER)  Martin Lang (GER)
Roudnice nad Labem 1998  David Jančar (CZE)  Michal Martikán (SVK)  Lukáš Pollert (CZE)
Mezzana 2000  Tony Estanguet (FRA)  Juraj Minčík (SVK)  Lukáš Pollert (CZE)
Bratislava 2002  Mariusz Wieczorek (POL)  Tony Estanguet (FRA)  Jan Benzien (GER)
Skopje 2004  Tomáš Indruch (CZE)  Krzysztof Bieryt (POL)  Nico Bettge (GER)
Tacen 2005  Stefan Pfannmöller (GER)  Alexander Slafkovský (SVK)  Stuart McIntosh (GBR)
L'Argentière-la-Bessée 2006  Tony Estanguet (FRA)  Michal Martikán (SVK)  Tomáš Indruch (CZE)
Liptovský Mikuláš 2007  Michal Martikán (SVK)  Pierre Labarelle (FRA)  Christos Tsakmakis (GRE)
Kraków 2008  Michal Martikán (SVK)  Stanislav Ježek (CZE)  Alexander Slafkovský (SVK)
Nottingham 2009  Michal Martikán (SVK)  Alexander Slafkovský (SVK)  Jan Benzien (GER)
Bratislava 2010  Michal Martikán (SVK)  Matej Beňuš (SVK)  Alexander Slafkovský (SVK)
La Seu d'Urgell 2011  Tony Estanguet (FRA)  Alexander Slafkovský (SVK)  Denis Gargaud Chanut (FRA)
Augsburg 2012  Sideris Tasiadis (GER)  Tony Estanguet (FRA)  Benjamin Savšek (SLO)
Kraków 2013  Jan Benzien (GER)  Sideris Tasiadis (GER)  Matej Beňuš (SVK)
Wien 2014  Alexander Slafkovský (SVK)  Michal Martikán (SVK)  Jan Benzien (GER)
Markkleeberg 2015  Benjamin Savšek (SLO)  Sideris Tasiadis (GER)  Matej Beňuš (SVK)
Liptovský Mikuláš 2016  Alexander Slafkovský (SVK)  Michal Martikán (SVK)  Ander Elosegi (ESP)
Tacen 2017  Alexander Slafkovský (SVK)  Thomas Koechlin (SUI)  Michal Martikán (SVK)


C-1 lag[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Augsburg 1996 Tyskland Tyskland
Sören Kaufmann
Martin Lang
Vitus Husek
Tjeckien Tjeckien
Pavel Janda
David Jančar
Lukáš Pollert
Slovenien Slovenien
Dejan Stevanovič
Simon Hočevar
Sebastjan Linke
Roudnice nad Labem 1998 Slovakien Slovakien
Michal Martikán
Juraj Ontko
Juraj Minčík
Tyskland Tyskland
Stefan Pfannmöller
Nico Bettge
Martin Lang
Storbritannien Storbritannien
Stuart McIntosh
Mark Delaney
Robert Turner
Mezzana 2000 Slovakien Slovakien
Michal Martikán
Dušan Ovčarík
Juraj Minčík
Tjeckien Tjeckien
Přemysl Vlk
Lukáš Pollert
Tomáš Indruch
Spanien Spanien
Jordi Sangrá Gibert
Jon Ergüín
Jordi Domenjó
Bratislava 2002 Slovakien Slovakien
Michal Martikán
Juraj Minčík
Alexander Slafkovský
Tyskland Tyskland
Stefan Pfannmöller
Jan Benzien
Sören Kaufmann
Polen Polen
Mariusz Wieczorek
Krzysztof Bieryt
Grzegorz Wójs
Skopje 2004 Tjeckien Tjeckien
Tomáš Indruch
Jan Mašek
Ondřej Pinkava
Slovakien Slovakien
Alexander Slafkovský
Dušan Ovčarík
Juraj Minčík
Slovenien Slovenien
Simon Hočevar
Dejan Stevanovič
Jošt Zakrajšek
Tacen 2005 Slovakien Slovakien
Juraj Minčík
Michal Martikán
Alexander Slafkovský
Tyskland Tyskland
Nico Bettge
Jan Benzien
Stefan Pfannmöller
Tjeckien Tjeckien
Jan Mašek
Stanislav Ježek
Tomáš Indruch
L'Argentière-la-Bessée 2006 Tyskland Tyskland
Stefan Pfannmöller
Nico Bettge
Jan Benzien
Slovakien Slovakien
Michal Martikán
Juraj Minčík
Alexander Slafkovský
Tjeckien Tjeckien
Tomáš Indruch
Jan Mašek
Stanislav Ježek
Liptovský Mikuláš 2007 Slovakien Slovakien
Michal Martikán
Juraj Minčík
Matej Beňuš
Tyskland Tyskland
Stefan Pfannmöller
Nico Bettge
Jan Benzien
Frankrike Frankrike
Tony Estanguet
Pierre Labarelle
Nicolas Peschier
Kraków 2008 Slovakien Slovakien
Michal Martikán
Alexander Slafkovský
Matej Beňuš
Polen Polen
Krzysztof Bieryt
Grzegorz Kiljanek
Dawid Bartos
Tyskland Tyskland
Christian Bahmann
Nico Bettge
Lukas Hoffmann
Nottingham 2009 Tjeckien Tjeckien
Stanislav Ježek
Tomáš Indruch
Jan Mašek
Frankrike Frankrike
Tony Estanguet
Denis Gargaud Chanut
Nicolas Peschier
Tyskland Tyskland
Sideris Tasiadis
Jan Benzien
Nico Bettge
Bratislava 2010 Slovakien Slovakien
Michal Martikán
Alexander Slafkovský
Matej Beňuš
Tjeckien Tjeckien
Jan Mašek
Michal Jáně
Stanislav Ježek
Frankrike Frankrike
Tony Estanguet
Denis Gargaud Chanut
Nicolas Peschier
La Seu d'Urgell 2011 Frankrike Frankrike
Tony Estanguet
Denis Gargaud Chanut
Nicolas Peschier
Tyskland Tyskland
Nico Bettge
Jan Benzien
Sideris Tasiadis
Tjeckien Tjeckien
Stanislav Ježek
Vítězslav Gebas
Tomáš Indruch
Augsburg 2012 Slovakien Slovakien
Michal Martikán
Matej Beňuš
Alexander Slafkovský
Tyskland Tyskland
Nico Bettge
Jan Benzien
Sideris Tasiadis
Frankrike Frankrike
Tony Estanguet
Denis Gargaud Chanut
Thibaut Vielliard
Kraków 2013 Slovakien Slovakien
Alexander Slafkovský
Matej Beňuš
Jerguš Baďura
Tyskland Tyskland
Franz Anton
Jan Benzien
Sideris Tasiadis
Slovenien Slovenien
Benjamin Savšek
Anže Berčič
Luka Božič
Wien 2014 Slovenien Slovenien
Benjamin Savšek
Anže Berčič
Luka Božič
Tjeckien Tjeckien
Lukáš Rohan
Vítězslav Gebas
Jan Mašek
Slovakien Slovakien
Michal Martikán
Alexander Slafkovský
Karol Rozmuš
Markkleeberg 2015 Slovakien Slovakien
Michal Martikán
Alexander Slafkovský
Matej Beňuš
Tjeckien Tjeckien
Michal Jáně
Stanislav Ježek
Tomáš Rak
Storbritannien Storbritannien
David Florence
Ryan Westley
Adam Burgess
Liptovský Mikuláš 2016 Slovakien Slovakien
Michal Martikán
Alexander Slafkovský
Matej Beňuš
Polen Polen
Grzegorz Hedwig
Przemysław Plewa
Igor Sztuba
Storbritannien Storbritannien
David Florence
Ryan Westley
Adam Burgess
Tacen 2017 Tyskland Tyskland
Sideris Tasiadis
Nico Bettge
Franz Anton
Slovenien Slovenien
Benjamin Savšek
Luka Božič
Anže Berčič
Italien Italien
Raffaello Ivaldi
Roberto Colazingari
Stefano Cipressi


C-2[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Augsburg 1996 Schweiz Schweiz
Peter Matti
Ueli Matti
Tjeckien Tjeckien
Miroslav Šimek
Jiří Rohan
Polen Polen
Krzysztof Kołomański
Michał Staniszewski
Roudnice nad Labem 1998 Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Tjeckien Tjeckien
Jaroslav Volf
Ondřej Štěpánek
Slovakien Slovakien
Milan Kubáň
Marián Olejník
Mezzana 2000 Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Frankrike Frankrike
Frank Adisson
Wilfrid Forgues
Polen Polen
Krzysztof Kołomański
Michał Staniszewski
Bratislava 2002 Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Tjeckien Tjeckien
Marek Jiras
Tomáš Máder
Tjeckien Tjeckien
Jaroslav Volf
Ondřej Štěpánek
Skopje 2004 Tjeckien Tjeckien
Jaroslav Volf
Ondřej Štěpánek
Frankrike Frankrike
Martin Braud
Cédric Forgit
Slovakien Slovakien
Ladislav Škantár
Peter Škantár
Tacen 2005 Tjeckien Tjeckien
Jaroslav Volf
Ondřej Štěpánek
Tjeckien Tjeckien
Marek Jiras
Tomáš Máder
Slovakien Slovakien
Ladislav Škantár
Peter Škantár
L'Argentière-la-Bessée 2006 Frankrike Frankrike
Martin Braud
Cédric Forgit
Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Tyskland Tyskland
Kay Simon
Robby Simon
Liptovský Mikuláš 2007 Slovakien Slovakien
Ladislav Škantár
Peter Škantár
Tjeckien Tjeckien
Jaroslav Volf
Ondřej Štěpánek
Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Kraków 2008 Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Slovakien Slovakien
Ladislav Škantár
Peter Škantár
Italien Italien
Andrea Benetti
Erik Masoero
Nottingham 2009 Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Frankrike Frankrike
Damien Troquenet
Mathieu Voyemant
Storbritannien Storbritannien
Tim Baillie
Etienne Stott
Bratislava 2010 Slovakien Slovakien
Ladislav Škantár
Peter Škantár
Tjeckien Tjeckien
Jaroslav Volf
Ondřej Štěpánek
Storbritannien Storbritannien
David Florence
Richard Hounslow
La Seu d'Urgell 2011 Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Frankrike Frankrike
Pierre Labarelle
Nicolas Peschier
Slovakien Slovakien
Ladislav Škantár
Peter Škantár
Augsburg 2012 Tjeckien Tjeckien
Jaroslav Volf
Ondřej Štěpánek
Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Tyskland Tyskland
Robert Behling
Thomas Becker
Kraków 2013 Frankrike Frankrike
Pierre Labarelle
Nicolas Peschier
Polen Polen
Marcin Pochwała
Piotr Szczepański
Tjeckien Tjeckien
Ondřej Karlovský
Jakub Jáně
Wien 2014 Slovakien Slovakien
Ladislav Škantár
Peter Škantár
Polen Polen
Piotr Szczepański
Marcin Pochwała
Slovenien Slovenien
Luka Božič
Sašo Taljat
Markkleeberg 2015 Tyskland Tyskland
Robert Behling
Thomas Becker
Tyskland Tyskland
Franz Anton
Jan Benzien
Storbritannien Storbritannien
David Florence
Richard Hounslow
Liptovský Mikuláš 2016 Slovakien Slovakien
Tomáš Kučera
Ján Bátik
Slovenien Slovenien
Luka Božič
Sašo Taljat
Tyskland Tyskland
David Schröder
Nico Bettge
Tacen 2017 Frankrike Frankrike
Pierre Picco
Hugo Biso
Polen Polen
Andrzej Brzeziński
Filip Brzeziński
Tjeckien Tjeckien
Jonáš Kašpar
Marek Šindler


C-2 lag[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Augsburg 1996 Tyskland Tyskland
Andre Ehrenberg & Michael Senft
Rüdiger Hübbers & Udo Raumann
Manfred Berro & Michael Trummer
Polen Polen
Jarosław Nawrocki & Konrad Korzeniewski
Andrzej Wójs & Sławomir Mordarski
Krzysztof Kołomański & Michał Staniszewski
Slovakien Slovakien
Ľuboš Šoška & Peter Šoška
Milan Kubáň & Marián Olejník
Roman Štrba & Roman Vajs
Roudnice nad Labem 1998 Tjeckien Tjeckien
Petr Štercl & Pavel Štercl
Jaroslav Pospíšil & Jaroslav Pollert
Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Slovakien Slovakien
Milan Kubáň & Marián Olejník
Roman Štrba & Roman Vajs
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Frankrike Frankrike
Eric Biau & Bertrand Daille
Philippe Quemerais & Yann Le Pennec
Alexandre Lauvergne & Nathanael Fouquet
Mezzana 2000* Tyskland Tyskland
Kai Walter & Frank Henze
Kay Simon & Robby Simon
Andre Ehrenberg & Michael Senft
Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Roman Štrba & Roman Vajs
Ľuboš Šoška & Peter Šoška
Tjeckien Tjeckien
Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Jaroslav Pospíšil & Jaroslav Pollert
Marek Jiras & Tomáš Máder
Bratislava 2002 Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Milan Kubáň & Marián Olejník
Pavol Hric & Roman Vajs
Frankrike Frankrike
Philippe Quemerais & Yann Le Pennec
Martin Braud & Cédric Forgit
Alexandre Lauvergne & Nathanael Fouquet
Tyskland Tyskland
Kai Walter & Frank Henze
Kay Simon & Robby Simon
Andre Ehrenberg & Michael Senft
Skopje 2004 Tjeckien Tjeckien
Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Marek Jiras & Tomáš Máder
Jaroslav Pospíšil & Jaroslav Pollert
Slovakien Slovakien
Ľuboš Šoška & Peter Šoška
Ladislav Škantár & Peter Škantár
Milan Kubáň & Marián Olejník
Polen Polen
Andrzej Wójs & Sławomir Mordarski
Jarosław Miczek & Wojciech Sekuła
Marcin Pochwała & Paweł Sarna
Tacen 2005 Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Milan Kubáň & Marián Olejník
Ladislav Škantár & Peter Škantár
Tyskland Tyskland
Kay Simon & Robby Simon
Marcus Becker & Stefan Henze
Christian Bahmann & Michael Senft
Frankrike Frankrike
Philippe Quemerais & Yann Le Pennec
Christophe Luquet & Pierre Luquet
Martin Braud & Cédric Forgit
L'Argentière-la-Bessée 2006 Tyskland Tyskland
Felix Michel & Sebastian Piersig
David Schröder & Frank Henze
Kay Simon & Robby Simon
Frankrike Frankrike
Philippe Quemerais & Yann Le Pennec
Martin Braud & Cédric Forgit
Christophe Luquet & Pierre Luquet
Tjeckien Tjeckien
Marek Jiras & Tomáš Máder
Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Jaroslav Pospíšil & Jaroslav Pollert
Liptovský Mikuláš 2007 Tyskland Tyskland
Felix Michel & Sebastian Piersig
Kay Simon & Robby Simon
David Schröder & Frank Henze
Tjeckien Tjeckien
Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Marek Jiras & Tomáš Máder
Jaroslav Pospíšil & David Mrůzek
Polen Polen
Marcin Pochwała & Paweł Sarna
Dariusz Wrzosek & Jarosław Miczek
Kamil Gondek & Andrzej Poparda
Kraków 2008 Tyskland Tyskland
Marcus Becker & Stefan Henze
Kay Simon & Robby Simon
David Schröder & Frank Henze
Polen Polen
Marcin Pochwała & Paweł Sarna
Dominik Weglarz & Dawid Dobrowolski
Dariusz Wrzosek & Jarosław Miczek
Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Ladislav Škantár & Peter Škantár
Tomáš Kučera & Ján Bátik
Nottingham 2009 Tjeckien Tjeckien
Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Marek Jiras & Tomáš Máder
Jaroslav Pospíšil & David Mrůzek
Storbritannien Storbritannien
Tim Baillie & Etienne Stott
David Florence & Richard Hounslow
Daniel Goddard & Colin Radmore
Polen Polen
Marcin Pochwała & Piotr Szczepański
Patryk Brzeziński & Dariusz Chlebek
Grzegorz Wójs & Paweł Sarna
Bratislava 2010 Tjeckien Tjeckien
Tomáš Koplík & Jakub Vrzáň
Lukáš Přinda & Jan Havlíček
Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Polen Polen
Paweł Sarna & Dawid Dobrowolski
Patryk Brzeziński & Dariusz Chlebek
Marcin Pochwała & Piotr Szczepański
Storbritannien Storbritannien
Tim Baillie & Etienne Stott
David Florence & Richard Hounslow
Daniel Goddard & Colin Radmore
La Seu d'Urgell 2011 Tjeckien Tjeckien
Lukáš Přinda & Jan Havlíček
Tomáš Koplík & Jakub Vrzáň
Václav Hradilek & Štěpán Sehnal
Tyskland Tyskland
Marcus Becker & Stefan Henze
David Schröder & Frank Henze
Kai Müller & Kevin Müller
Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Tomáš Kučera & Ján Bátik
Ladislav Škantár & Peter Škantár
Augsburg 2012 Storbritannien Storbritannien
David Florence & Richard Hounslow
Tim Baillie & Etienne Stott
Adam Burgess & Greg Pitt
Tjeckien Tjeckien
Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Ondřej Karlovský & Jakub Jáně
Jonáš Kašpar & Marek Šindler
Tyskland Tyskland
David Schröder & Frank Henze
Kai Müller & Kevin Müller
Robert Behling & Thomas Becker
Kraków 2013 Frankrike Frankrike
Gauthier Klauss & Matthieu Peche
Pierre Labarelle & Nicolas Peschier
Hugo Biso & Pierre Picco
Polen Polen
Marcin Pochwała & Piotr Szczepański
Filip Brzeziński & Andrzej Brzeziński
Dominik Weglarz & Dariusz Chlebek
Tyskland Tyskland
Franz Anton & Jan Benzien
Kai Müller & Kevin Müller
Eric Mendel & Alexander Funk
Wien 2014 Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Ladislav Škantár & Peter Škantár
Tomáš Kučera & Ján Bátik
Frankrike Frankrike
Nicolas Peschier & Pierre Labarelle
Gauthier Klauss & Matthieu Peche
Pierre Picco & Hugo Biso
Tjeckien Tjeckien
Ondřej Karlovský & Jakub Jáně
Tomáš Koplík & Jakub Vrzáň
Jonáš Kašpar & Marek Šindler
Markkleeberg 2015 Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Ladislav Škantár & Peter Škantár
Tomáš Kučera & Ján Bátik
Tjeckien Tjeckien
Ondřej Karlovský & Jakub Jáně
Jonáš Kašpar & Marek Šindler
Tomáš Koplík & Jakub Vrzáň
Ryssland Ryssland
Dmitrj Larionov & Michail Kuznetsov
Maxim Obraztsov & Alexei Suslov
Alexander Ovtjinikov & Aleksei Popov
Liptovský Mikuláš 2016 Slovakien Slovakien
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Ladislav Škantár & Peter Škantár
Tomáš Kučera & Ján Bátik
Polen Polen
Piotr Szczepański & Marcin Pochwała
Filip Brzeziński & Andrzej Brzeziński
Michał Wiercioch & Grzegorz Majerczak
Tyskland Tyskland
Franz Anton & Jan Benzien
David Schröder & Nico Bettge
Kai Müller & Kevin Müller
Tacen 2017 Frankrike Frankrike
Gauthier Klauss & Matthieu Péché
Pierre Picco & Hugo Biso
Nicolas Scianimanico & Hugo Cailhol
Polen Polen
Marcin Pochwała & Piotr Szczepański
Andrzej Brzeziński & Filip Brzeziński
Michał Wiercioch & Grzegorz Majerczak
Tjeckien Tjeckien
Ondřej Karlovský & Jakub Jáně
Jonáš Kašpar & Marek Šindler
Tomáš Koplík & Jakub Vrzáň


Referenser[redigera | redigera wikitext]