Sprinteuropamästerskapen i kanotsport 2015

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Sprinteuropamästerskapen i kanotsport 2015 anordnades den 1-3 maj i Račice, Tjeckien.

Medaljsummering[redigera | redigera wikitext]

Medaljtabell[redigera | redigera wikitext]

Kanot och kajak[redigera | redigera wikitext]

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Tyskland Tyskland 7 3 1 11
2 Ryssland Ryssland 4 4 3 11
3 Vitryssland Vitryssland 4 3 4 11
4 Polen Polen 2 3 0 5
5 Danmark Danmark 2 1 0 3
6 Tjeckien Tjeckien 2 0 1 3
7 Rumänien Rumänien 1 3 0 4
8 Ukraina Ukraina 1 2 3 6
9 Serbien Serbien 1 1 5 7
10 Frankrike Frankrike 1 0 1 2
11 Bulgarien Bulgarien 1 0 0 1
12 Ungern Ungern 0 2 0 2
13 Italien Italien 0 1 2 3
14 Portugal Portugal 0 1 1 2
15 Slovakien Slovakien 0 1 0 1
Sverige Sverige 0 1 0 1
16 Litauen Litauen 0 0 2 2
Spanien Spanien 0 0 2 2
17 Irland Irland 0 0 1 1
Totalt 26 26 26 78

|}

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C-1 200 m  Andrej Kraitor (RUS) 40,296  Artsem Kozyr (BLR) 40,416  Alfonso Benavides (ESP) 40,636
C-1 500 m  Martin Fuksa (CZE) 1:49,716  Michail Pavlov (RUS) 1:50,580  Pavlo Altukhov (UKR) 1:51,248
C-1 1000 m  Sebastian Brendel (GER) 3:55,296  Tomasz Kaczor (POL) 3:56,376  Pavlo Altuchov (UKR) 3:56,460
C-1 5000 m  Sebastian Brendel (GER) 22:58,100  Pavel Petrov (RUS) 23:14,830  Maxim Piatrou (BLR) 23:19,320
C-2 200 m Ryssland Ryssland
Alexej Korovasjkov
Ivan Shtyl
36,828 Vitryssland Vitryssland
Dzmitrij Rabtjanka
Aleksandr Vautjetskij
37,980 Italien Italien
Daniele Santini
Luca Incollingo
38,276
C-2 500 m Ryssland Ryssland
Alexej Korovasjkov
Ivan Sjtyl
1:43,848 Ukraina Ukraina
Dmytro Iantjuk
Taras Misjcuk
1:45,272 Vitryssland Vitryssland
Hleb Saladucha
Dzianis Machlai
1:46,212
C-2 1000 m Ukraina Ukraina
Dmytro Iantjuk
Taras Misjcuk
3:36,572 Ryssland Ryssland
Alexej Korovasjkov
Ilja Pervuchin
3:58,552 Tyskland Tyskland
Yul Oeltze
Ronald Verch
3:38,632
C-4 1000 m Ryssland Ryssland
Kirill Sjamsjurin
Rasul Ismuchamedov
Viktor Melantev
Vladislav Tjebotar
3:23,460 Rumänien Rumänien
Leonid Carp
Petre Condrat
Josif Chirilă
Stefan Strat
3:24,792 Ukraina Ukraina
Denys Kovalenko
Elnur Akhadov
Dmytro Ianchuk
Eduard Shemet
3:25,412
K-1 200 m  Marko Dragosavljević (SRB) 34,708  Petter Menning (SWE) 34,836  Ignas Navakauskas (LTU) 34,912
K-1 500 m  René Holten Poulsen (DEN) 1:41,504  Tom Liebscher (GER) 1:41,952  Dejan Pajić (SRB) 1:42,168
K-1 1000 m  Max Hoff (GER) 3:33,416  René Holten Poulsen (DEN) 3:35,080  Fernando Pimenta (POR) 3:35,616
K-1 5000 m  René Holten Poulsen (DEN) 20:01,650  Max Hoff (GER) 20:03,290  Aleh Yurenia (BLR) 20:21,560
K-2 200 m Tyskland Tyskland
Ronald Rauhe
Tom Liebscher
32,224 Serbien Serbien
Nebojša Grujić
Marko Novaković
32,292 Litauen Litauen
Aurimas Lankas
Edvinas Ramanauskas
32,660
K-2 500 m Tyskland Tyskland
Max Rendschmidt
Marcus Gross
1:31,204 Slovakien Slovakien
Erik Vlček
Juraj Tarr
1:31,668 Vitryssland Vitryssland
Vitaliy Bialko
Raman Piatrushenka
1:32,612
K-2 1000 m Tyskland Tyskland
Max Rendschmidt
Marcus Gross
3:19,056 Vitryssland Vitryssland
Vitaliy Bialko
Raman Piatrushenka
3:19,884 Tjeckien Tjeckien
Daniel Havel
Jan Sterba
3:19,976
K-4 1000 m Tjeckien Tjeckien
Daniel Havel
Lukáš Trefil
Josef Dostál
Jan Štěrba
2:57,280 Portugal Portugal
Fernando Pimenta
João Ribeiro
Emanuel Silva
David Fernandes
2:58,152 Spanien Spanien
Javier Hernanz
Rodrigo Germade
Oscar Carrera
Íñigo Peña
2:58,572

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C-1 200 m  Stanilia Stamenova (BUL) 49,796  Zsanett Lakatos (HUN) 51,080  Irina Andreeva (RUS) 51,200
C-2 500 m Vitryssland Vitryssland
Daryna Kastsiusjenka
Kamila Bobr
2:01,528 Ungern Ungern
Zsanett Lakatos
Kincsö Takács
2:03,412 Ryssland Ryssland
Irina Andreeva
Olesya Nikiforova
2:07,252
K-1 200 m  Sarah Guyot (FRA) 40,980  Natalia Podolskaja (RUS) 41,340  Nikolina Moldovan (SRB) 41,516
K-1 500 m  Ewelina Wojnarowska (POL) 1:54,552  Franziska Weber (GER) 1:54,968  Sarah Guyot (FRA) 1:55,392
K-1 1000 m  Franziska Weber (GER) 4:02,777  Florentina Caminescu (ROM) 4:03,601  Irene Burgo (ITA) 4:05,645
K-1 5000 m  Maryna Litvintjuk (BLR) 22:19,250  Irene Burgo (ITA) 22:19,680  Jenny Egan (IRL) 22:19,900
K-2 200 m Vitryssland Vitryssland
Marharyta Machneva
Maryna Litvintjuk
38,480 Polen Polen
Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
39,192 Serbien Serbien
Nikolina Moldovan
Olivera Moldovan
39,420
K-2 500 m Polen Polen
Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
1:45,524 Rumänien Rumänien
Petronela Borha
Elena Meroniac
1:45,964 Serbien Serbien
Milica Starović
Dalma Ružičić-Benedek
1:46,172
K-2 1000 m Rumänien Rumänien
Petronela Borha
Elena Meroniac
3:42,220 Polen Polen
Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
3:42,740 Serbien Serbien
Milica Starović
Dalma Ružičić-Benedek
3:43,340
K-4 500 m Vitryssland Vitryssland
Marharyta Machneva
Alexandra Grisjina
Volha Chudzenka
Maryna Litvintjuk
1:35,584 Ukraina Ukraina
Mariia Kitjasova
Marija Povch
Anastaiia Todorova
Inna Hrysjtjun
1:37,180 Ryssland Ryssland
Elena Anjsjina
Kira Stepanova
Vera Sobetova
Svetlana Tjernigovskaja
1:37,804

Referenser[redigera | redigera wikitext]


Externa länkar[redigera | redigera wikitext]