Lista över herrmedaljörer i slalomeuropamästerskapen i kajak

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Detta är en lista över samtliga medaljörer i kajak på herrsidan i slalomeuropamästerskapen i kanotsport.


K-1[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Augsburg 1996  Ian Wiley (IRL)  Miroslav Stanovský (SVK)  Jochen Lettmann (GER)
Roudnice nad Labem 1998  Paul Ratcliffe (GBR)  Thomas Becker (GER)  Andrew Raspin (GBR)
Mezzana 2000  Pierpaolo Ferrazzi (ITA)  Thomas Becker (GER)  Laurent Burtz (FRA)
Bratislava 2002  Paul Ratcliffe (GBR)  Helmut Oblinger (AUT)  Peter Cibák (SVK)
Skopje 2004  Julien Billaut (FRA)  Mathias Röthenmund (SUI)  Daniele Molmenti (ITA)
Tacen 2005  Helmut Oblinger (AUT)  Peter Kauzer (SLO)  Erik Pfannmöller (GER)
L'Argentière-la-Bessée 2006  Fabian Dörfler (GER)  Erik Pfannmöller (GER)  Diego Paolini (ITA)
Liptovský Mikuláš 2007  Ján Šajbidor (SVK)  Peter Kauzer (SLO)  Campbell Walsh (GBR)
Krakow 2008  Campbell Walsh (GBR)  Daniele Molmenti (ITA)  Fabian Dörfler (GER)
Nottingham 2009  Daniele Molmenti (ITA)  Boris Neveu (FRA)  Julien Billaut (FRA)
Bratislava 2010  Peter Kauzer (SLO)  Jure Meglič (SLO)  Vavřinec Hradilek (CZE)
La Seu d'Urgell 2011  Daniele Molmenti (ITA)  Samuel Hernanz (ESP)  Jiří Prskavec (CZE)
Augsburg 2012  Daniele Molmenti (ITA)  Paul Böckelmann (GER)  Hannes Aigner (GER)
Krakow 2013  Jiří Prskavec (CZE)  Michael Kurt (SUI)  Sebastian Schubert (GER)
Wien 2014  Jiří Prskavec (CZE)  Vít Přindiš (CZE)  Samuel Hernanz (ESP)
Markkleeberg 2015  Boris Neveu (FRA)  Alexander Grimm (GER)  Andrej Málek (SVK)
Liptovský Mikuláš 2016  Jiří Prskavec (CZE)  Vavřinec Hradilek (CZE)  Hannes Aigner (GER)
Tacen 2017  Mateusz Polaczyk (POL)  Dariusz Popiela (POL)  Jiří Prskavec (CZE)

K-1 lag[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Augsburg 1996 Tyskland Tyskland
Jochen Lettmann
Thomas Becker
Thomas Schmidt
Slovenien Slovenien
Miha Štricelj
Andraž Vehovar
Jure Pellegrini
Österrike Österrike
Günter Martinsich
Manuel Köhler
Helmut Oblinger
Roudnice nad Labem 1998 Tyskland Tyskland
Thomas Becker
Ralf Schaberg
Thomas Schmidt
Tjeckien Tjeckien
Ondřej Raab
Jiří Prskavec
Vojtěch Bareš
Slovenien Slovenien
Andraž Vehovar
Fedja Marušič
Uroš Kodelja
Mezzana 2000 Italien Italien
Pierpaolo Ferrazzi
Enrico Lazzarotto
Matteo Pontarollo
Slovenien Slovenien
Miha Terdič
Dejan Kralj
Fedja Marušič
Schweiz Schweiz
Mathias Röthenmund
Michael Kurt
Beat Mosimann
Bratislava 2002 Tyskland Tyskland
Thomas Becker
Thomas Schmidt
Claus Suchanek
Tjeckien Tjeckien
Ondřej Raab
Ivan Pišvejc
Tomáš Kobes
Slovakien Slovakien
Peter Cibák
Ján Šajbidor
Tomáš Mráz
Skopje 2004 Schweiz Schweiz
Mathias Röthenmund
Thomas Mosimann
Michael Kurt
Storbritannien Storbritannien
Anthony Brown
Campbell Walsh
Huw Swetnam
Tjeckien Tjeckien
Ivan Pišvejc
Lukáš Kubričan
Tomáš Kobes
Tacen 2005 Slovenien Slovenien
Andrej Nolimal
Peter Kauzer
Dejan Kralj
Tyskland Tyskland
Erik Pfannmöller
Fabian Dörfler
Alexander Grimm
Italien Italien
Pierpaolo Ferrazzi
Stefano Cipressi
Daniele Molmenti
L'Argentière-la-Bessée 2006 Slovenien Slovenien
Peter Kauzer
Dejan Kralj
Jure Meglič
Polen Polen
Grzegorz Polaczyk
Henryk Polaczyk
Dariusz Popiela
Tyskland Tyskland
Fabian Dörfler
Alexander Grimm
Erik Pfannmöller
Liptovský Mikuláš 2007 Slovenien Slovenien
Peter Kauzer
Dejan Kralj
Jure Meglič
Tyskland Tyskland
Erik Pfannmöller
Alexander Grimm
Fabian Dörfler
Storbritannien Storbritannien
Campbell Walsh
Richard Hounslow
Huw Swetnam
Krakow 2008 Polen Polen
Dariusz Popiela
Grzegorz Polaczyk
Mateusz Polaczyk
Italien Italien
Diego Paolini
Daniele Molmenti
Luca Costa
Schweiz Schweiz
Michael Kurt
Mathias Röthenmund
Moritz Lüscher
Nottingham 2009 Storbritannien Storbritannien
Campbell Walsh
Richard Hounslow
Huw Swetnam
Tyskland Tyskland
Alexander Grimm
Tim Maxeiner
Sebastian Schubert
Frankrike Frankrike
Fabien Lefèvre
Boris Neveu
Julien Billaut
Bratislava 2010 Polen Polen
Dariusz Popiela
Mateusz Polaczyk
Grzegorz Polaczyk
Tyskland Tyskland
Hannes Aigner
Alexander Grimm
Sebastian Schubert
Slovenien Slovenien
Peter Kauzer
Dejan Kralj
Jure Meglič
La Seu d'Urgell 2011 Slovenien Slovenien
Peter Kauzer
Jure Meglič
Simon Brus
Polen Polen
Mateusz Polaczyk
Grzegorz Polaczyk
Dariusz Popiela
Frankrike Frankrike
Fabien Lefèvre
Boris Neveu
Vivien Colober
Augsburg 2012 Frankrike Frankrike
Etienne Daille
Boris Neveu
Bastien Damiens
Tyskland Tyskland
Hannes Aigner
Paul Böckelmann
Sebastian Schubert
Österrike Österrike
Helmut Oblinger
Herwig Natmessnig
Andreas Langer
Krakow 2013 Tjeckien Tjeckien
Vavřinec Hradilek
Jiří Prskavec
Vít Přindiš
Tyskland Tyskland
Hannes Aigner
Fabian Dörfler
Sebastian Schubert
Polen Polen
Dariusz Popiela
Grzegorz Polaczyk
Rafał Polaczyk
Wien 2014 Tyskland Tyskland
Sebastian Schubert
Fabian Dörfler
Alexander Grimm
Storbritannien Storbritannien
Richard Hounslow
Joseph Clarke
Thomas Brady
Polen Polen
Mateusz Polaczyk
Rafał Polaczyk
Dariusz Popiela
Markkleeberg 2015 Tyskland Tyskland
Sebastian Schubert
Hannes Aigner
Alexander Grimm
Storbritannien Storbritannien
Richard Hounslow
Joseph Clarke
Bradley Forbes-Cryans
Italien Italien
Daniele Molmenti
Andrea Romeo
Giovanni De Gennaro
Liptovský Mikuláš 2016 Tjeckien Tjeckien
Jiří Prskavec
Vavřinec Hradilek
Vít Přindiš
Frankrike Frankrike
Boris Neveu
Sébastien Combot
Étienne Daille
Spanien Spanien
Samuel Hernanz
Joan Crespo
Unai Nabaskues
Tacen 2017 Tjeckien Tjeckien
Jiří Prskavec
Ondřej Tunka
Vít Přindiš
Frankrike Frankrike
Mathieu Biazizzo
Sébastien Combot
Boris Neveu
Polen Polen
Mateusz Polaczyk
Maciej Okręglak
Dariusz Popiela


Referenser[redigera | redigera wikitext]