Världsmästerskapen i landsvägscykling

Från Wikipedia
(Omdirigerad från VM i cykel)
Hoppa till: navigering, sök

Världsmästerskapen i landsvägscykling är ett endagscykellopp som organiseras av Union Cycliste Internationale (UCI) och är ett lopp med gemensam start där först i mål vinner. Vinnaren får sen bära den regnbågsfärgade världsmästartröjan ända till nästa världsmästerskap. Till skillnad från årets övriga lopp så tävlar man i nationslag och inte i kommersiella cykellag. Loppet hålls mot slutet av den europeiska cykelsäsongen efter Vuelta a España. Loppets hålls på olika platser varje år och utanför Europa minst en gång var sjunde år.

Samma vecka körs även världsmästerskapet i tempolopp, ett lopp med individuell start. Vinnaren här får bära en något annorlunda världsmästartröja under tempolopp.

De första världsmästerskapen hölls 1927 i Nürburgring i Tyskland och vanns av Alfredo Binda, Italien.

Flest segrar i herrarnas världsmästerskap har Alfredo Binda (1927, 1930, 1932), belgarna Rik Van Steenbergen (1949, 1956, 1957) och Eddy Merckx (1967, 1971, 1974) och spanjoren Oscar Freire (1999, 2001, 2004), alla har vunnit 3 gånger.

Flest segrar i herrarnas tempolopp under världsmästerskap har schweizaren Fabian Cancellara (2006, 2007, 2009, 2010) som har vunnit fyra gånger.

Lista över mästerskap[redigera | redigera wikitext]

Notera att inga tävlingar anordnades från 1939 till 1945 på grund av andra världskriget
1921: Danmark Köpenhamn, Danmark
1922: Storbritannien Liverpool, England
1923: Schweiz Zürich, Schweiz
1924: Frankrike Paris, Frankrike
1925: Nederländerna Apeldoorn, Nederländerna
1926: Italien Milano, Italien
1927: Tyskland Nürburgring, Tyskland
1928: Ungern Budapest, Ungern
1929: Schweiz Zürich, Schweiz
1930: Belgien Liege, Belgien
1931: Danmark Köpenhamn, Danmark
1932: Italien Rom, Italien
1933: Frankrike Montlhéry, Frankrike
1934: Tyskland Leipzig, Tyskland
1935: Belgien Floreffe, Belgien
1936: Schweiz Bern, Schweiz
1937: Danmark Köpenhamn, Danmark
1938: Nederländerna Valkenburg, Nederländerna

1946: Schweiz Zürich, Schweiz
1947: Frankrike Reims, Frankrike
1948: Nederländerna Valkenburg, Nederländerna
1949: Danmark Köpenhamn, Danmark
1950: Belgien Moorslede, Belgien
1951: Italien Varese, Italien
1952: Luxemburg Luxemburg, Luxemburg
1953: Schweiz Lugano, Schweiz
1954: Västtyskland Solingen, Västtyskland
1955: Italien Frascati, Italien
1956: Danmark Köpenhamn, Danmark
1957: Belgien Waregem, Belgien
1958: Frankrike Reims, Frankrike
1959: Nederländerna Zandvoort, Nederländerna
1960: Östtyskland Karl-Marx-Stadt, Östtyskland
1961: Schweiz Bern, Schweiz
1962: Italien Salò di Garda, Italien
1963: Belgien Ronse, Belgien
1964: Frankrike Sallanches, Frankrike
1965: Spanien San Sebastián, Spanien
1966: Västtyskland Nürburgring, Västtyskland
1967: Nederländerna Heerlen, Nederländerna
1968: Italien Imola, Italien
1969: Belgien Zolder, Belgien
1970: Storbritannien Leicester, England
1971: Schweiz Mendrisio, Schweiz
1972: Frankrike Gap, Frankrike
1973: Spanien Barcelona, Spanien
1974: Kanada Montreal, Kanada
1975: Belgien Yvoir, Belgien
1976: Italien Ostuni, Italien
1977: Venezuela San Cristóbal, Venezuela
1978: Västtyskland Nürburgring, Västtyskland
1979: Nederländerna Valkenburg, Nederländerna
1980: Frankrike Sallanches, Frankrike
1981: Tjeckoslovakien Prag, Tjeckoslovakien
1982: Storbritannien Westhampnett (Goodwood House), England
1983: Schweiz Altenrhein, Schweiz
1984: Spanien Barcelona, Spanien
1985: Italien Giavera del Montello, Italien
1986: USA Colorado Springs, Colorado, USA
1987: Österrike Villach, Österrike
1988: Belgien Ronse, Belgien
1989: Frankrike Chambéry, Frankrike
1990: Japan Utsunomiya, Japan
1991: Tyskland Stuttgart, Tyskland
1992: Spanien Benidorm, Spanien
1993: Norge Oslo, Norge
1994: Italien Agrigento, Italien
1995: Colombia Duitama, Colombia
1996: Schweiz Lugano, Schweiz
1997: Spanien San Sebastián, Spanien
1998: Nederländerna Valkenburg, Nederländerna
1999: Italien Verona, Italien
2000: Frankrike Plouay, Frankrike
2001: Portugal Lissabon, Portugal
2002: Belgien Zolder, och Hasselt, Belgien
2003: Kanada Hamilton, Kanada
2004: Italien Verona, Italien
2005: Spanien Madrid, Spanien
2006: Österrike Salzburg, Österrike
2007: Tyskland Stuttgart, Tyskland
2008: Italien Varese, Italien
2009: Schweiz Mendrisio, Schweiz
2010: Australien Melbourne och Geelong, Australien
2011: Danmark Köpenhamn, Danmark
2012: Nederländerna Limburg, Nederländerna
2013: Italien Florens, Italien
2014: Spanien Ponferrada, Spanien
2015: USA Richmond, Virginia, USA
2016: Qatar Doha, Qatar
2017: Norge Bergen, Norde
2018: Österrike Innsbruck, Österrike

Medaljsummering av grenar[redigera | redigera wikitext]

Linjelopp[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas linjelopp[redigera | redigera wikitext]

Världsmästerskapens linjelopp för manliga professionella cyklister började att köras 1927 och har sedan dess hållits varje år, förutom under Andra världskriget.

År Guld Silver Brons
1927 Italien Alfredo Binda Italien Costante Girardengo Italien Domenico Piemontesi
1928 Belgien Georges Ronsse Tyskland Herbert Nebe Tyskland Bruno Wolke
1929 Belgien Georges Ronsse Luxemburg Nicolas Frantz Italien Alfredo Binda
1930 Italien Alfredo Binda Italien Learco Guerra Belgien Georges Ronsse
1931 Italien Learco Guerra Frankrike Ferdinand Le Drogo Schweiz Albert Buechi
1932 Italien Alfredo Binda Italien Remo Bertoni Luxemburg Nicolas Frantz
1933 Frankrike Georges Speicher Frankrike Antonin Magne Nederländerna Marin Valentin
1934 Belgien Karel Kaers Italien Learco Guerra Belgien Gustaaf Danneels
1935 Belgien Jean Aerts Spanien Luciano Montero Belgien Gustaaf Danneels
1936 Frankrike Antonin Magne Italien Aldo Bini Nederländerna Theo Middelkamp
1937 Belgien Eloi Meulenberg Tyskland Emil Kijewski Schweiz Paul Egli
1938 Belgien Marcel Kint Schweiz Paul Egli Schweiz Leo Amberg
Inställt på grund av andra världskriget
1946 Schweiz Hans Knecht Belgien Marcel Kint Belgien Rik Van Steenbergen
1947 Nederländerna Theo Middelkamp Belgien Albert Sercu Nederländerna Sjef Janssen
1948 Belgien Briek Schotte Frankrike Apo Lazarides Frankrike Lucien Tesseire
1949 Belgien Rik Van Steenbergen Schweiz Ferdi Kübler Italien Fausto Coppi
1950 Belgien Briek Schotte Nederländerna Theo Middelkamp Schweiz Ferdi Kübler
1951 Schweiz Ferdi Kübler Italien Fiorenzo Magni Italien Antonio Bevilacqua
1952 Tyskland Heinz Müller Schweiz Gottfried Weilemann Tyskland Ludwig Hormann
1953 Italien Fausto Coppi Belgien Germain Derycke Belgien Stan Ockers
1954 Frankrike Louison Bobet Schweiz Fritz Schaer Luxemburg Charly Gaul
1955 Belgien Stan Ockers Luxemburg Jean-Pierre Schmitz Belgien Germain Derycke
1956 Belgien Rik Van Steenbergen Belgien Rik Van Looy Nederländerna Gerrit Schulte
1957 Belgien Rik Van Steenbergen Frankrike Louison Bobet Frankrike André Darrigade
1958 Italien Ercole Baldini Frankrike Louison Bobet Frankrike André Darrigade
1959 Frankrike André Darrigade Italien Michele Gismondi Belgien Noël Foré
1960 Belgien Rik Van Looy Frankrike André Darrigade Belgien Pino Cerami
1961 Belgien Rik Van Looy Italien Nino Defilippis Frankrike Raymond Poulidor
1962 Frankrike Jean Stablinski Irland Seamus Elliott Belgien Jos Hoevenaers
1963 Belgien Benoni Beheyt Belgien Rik Van Looy Nederländerna Jo de Haan
1964 Nederländerna Jan Janssen Italien Vittorio Adorni Frankrike Raymond Poulidor
1965 Storbritannien Tom Simpson Tyskland Rudi Altig Belgien Roger Swerts
1966 Tyskland Rudi Altig Frankrike Jacques Anquetil Frankrike Raymond Poulidor
1967 Belgien Eddy Merckx Nederländerna Jan Janssen Spanien Ramon Saez
1968 Italien Vittorio Adorni Belgien Herman van Springel Italien Michele Dancelli
1969 Nederländerna Harm Ottenbros Belgien Julien Stevens Italien Michele Dancelli
1970 Belgien Jean-Pierre Monseré Danmark Leif Mortensen Italien Felice Gimondi
1971 Belgien Eddy Merckx Italien Felice Gimondi Frankrike Cyrille Guimard
1972 Italien Marino Basso Italien Franco Bitossi Frankrike Cyrille Guimard
1973 Italien Felice Gimondi Belgien Freddy Maertens Spanien Luis Ocaña
1974 Belgien Eddy Merckx Frankrike Raymond Poulidor Frankrike Mariano Martinez
1975 Nederländerna Hennie Kuiper Belgien Roger de Vlaeminck Frankrike Jean-Pierre Danguillaume
1976 Belgien Freddy Maertens Italien Francesco Moser Italien Tino Conti
1977 Italien Francesco Moser Tyskland Dietrich Thurau Italien Franco Bitossi
1978 Nederländerna Gerrie Knetemann Italien Francesco Moser Danmark Jørgen Marcussen
1979 Nederländerna Jan Raas Tyskland Dietrich Thurau Frankrike Jean-René Bernaudeau
1980 Frankrike Bernard Hinault Italien Gianbattista Baronchelli Spanien Juan Fernández
1981 Belgien Freddy Maertens Italien Giuseppe Saronni Frankrike Bernard Hinault
1982 Italien Giuseppe Saronni USA Greg LeMond Irland Seán Kelly
1983 USA Greg LeMond Nederländerna Adri van der Poel Irland Stephen Roche
1984 Belgien Claude Criquielion Italien Claudio Corti Kanada Steve Bauer
1985 Nederländerna Joop Zoetemelk USA Greg LeMond Italien Moreno Argentin
1986 Italien Moreno Argentin Frankrike Charly Mottet Italien Giuseppe Saronni
1987 Irland Stephen Roche Italien Moreno Argentin Spanien Juan Fernández
1988 Italien Maurizio Fondriest Frankrike Martial Gayant Spanien Juan Fernández
1989 USA Greg LeMond Sovjetunionen Dmitrij Konysjev Irland Seán Kelly
1990 Belgien Rudy Dhaenens Belgien Dirk De Wolf Italien Gianni Bugno
1991 Italien Gianni Bugno Nederländerna Steven Rooks Spanien Miguel Induráin
1992 Italien Gianni Bugno Frankrike Laurent Jalabert Ryssland Dmitrij Konysjev
1993 USA Lance Armstrong Spanien Miguel Induráin Tyskland Olaf Ludwig
1994 Frankrike Luc Leblanc Italien Claudio Chiappucci Frankrike Richard Virenque
1995 Spanien Ábraham Olano Spanien Miguel Induráin Italien Marco Pantani
1996 Belgien Johan Museeuw Schweiz Mauro Gianetti Italien Michele Bartoli
1997 Frankrike Laurent Brochard Danmark Bo Hamburger Nederländerna Léon van Bon
1998 Schweiz Oscar Camenzind - Belgien Peter Van Petegem Italien Michele Bartoli
1999 Spanien Óscar Freire Schweiz Markus Zberg Frankrike Jean-Cyril Robin
2000 Lettland Romāns Vainšteins Polen Zbigniew Spruch Spanien Óscar Freire
2001 Spanien Óscar Freire Italien Paolo Bettini Slovenien Andrej Hauptman
2002 Italien Mario Cipollini Australien Robbie McEwen Tyskland Erik Zabel
2003 Spanien Igor Astarloa Spanien Alejandro Valverde Belgien Peter Van Petegem
2004 Spanien Óscar Freire Tyskland Erik Zabel Italien Luca Paolini
2005 Belgien Tom Boonen Spanien Alejandro Valverde Frankrike Anthony Geslin
2006 Italien Paolo Bettini Tyskland Erik Zabel Spanien Alejandro Valverde
2007 Italien Paolo Bettini Ryssland Aleksandr Kolobnev Tyskland Stefan Schumacher
2008 Italien Alessandro Ballan Italien Damiano Cunego Danmark Matti Breschel
2009 Australien Cadel Evans Ryssland Aleksandr Kolobnev Spanien Joaquin Rodriguez
2010 Norge Thor Hushovd Danmark Matti Breschel Australien Allan Davis
2011 Storbritannien Mark Cavendish Australien Matthew Goss Tyskland André Greipel
2012 Belgien Philippe Gilbert Norge Edvald Boasson Hagen Spanien Alejandro Valverde
2013 Portugal Rui Costa Spanien Joaquim Rodriguez Spanien Alejandro Valverde
2014 Polen Michał Kwiatkowski Australien Simon Gerrans Spanien Alejandro Valverde
2015 Slovakien Peter Sagan Australien Michael Matthews Litauen Ramūnas Navardauskas

Damernas linjelopp[redigera | redigera wikitext]

Världsmästerskapens linjelopp för kvinnor startade första gången 1958.

År Guld Silver Brons
1958 Luxemburg Elsy Jacobs Sovjetunionen Tamara Novikova Sovjetunionen Marija Loukchina
1959 Belgien Yvonne Reynders Sovjetunionen Aino Pouronen Sovjetunionen Vera Gorbatjeva
1960 Storbritannien Beryl Burton Belgien Rosa Sels Östtyskland Elisabeth Kleinhaus
1961 Belgien Yvonne Reynders Storbritannien Beryl Burton Luxemburg Elsy Jacobs
1962 Belgien Marie-Rose Gaillard Belgien Yvonne Reynders - Belgien Marie-Therese Naessens
1963 Belgien Yvonne Reynders Belgien Rosa Sels Sovjetunionen Aino Pouronen
1964 Sovjetunionen Emma Sonka Sovjetunionen Galina Judina Belgien Rosa Sels
1965 Östtyskland Elisabeth Eicholz Belgien Yvonne Reynders Sovjetunionen Aino Pouronen
1966 Belgien Yvonne Reynders Nederländerna Cor Hage Sovjetunionen Aino Pouronen
1967 Storbritannien Beryl Burton Sovjetunionen Ljubov Sadorsjnaja Sovjetunionen Anna Konkina
1968 Nederländerna Keetie Hage Sovjetunionen Bayba Tsaune Italien Morena Tartagni
1969 USA Audrey McElmury Storbritannien Bernadette Swinnerton Sovjetunionen Nina Trofimova
1970 Sovjetunionen Anna Konkina Italien Morena Tartagni Sovjetunionen Raisa Obodovskaja
1971 Sovjetunionen Anna Konkina Italien Morena Tartagni Nederländerna Keetie Hage
1972 Frankrike Geneviève Gambillon Sovjetunionen Ljubov Sadorsjnaja Sovjetunionen Anna Konkina
1973 Belgien Nicole Vandenbroeck Nederländerna Keetie Hage Sovjetunionen Valentina Rebrovskaja
1974 Frankrike Geneviève Gambillon Sovjetunionen Bayba Tsaune Nederländerna Keetie Hage
1975 Nederländerna Tineke Fopma Frankrike Geneviève Gambillon Nederländerna Keetie Hage
1976 Nederländerna Keetie Hage Italien Laura Bissoli Belgien Yvonne Reynders
1977 Frankrike Josiane Bost USA Connie Carpenter Nederländerna Minnie Brinkhof
1978 Tyskland Beate Habetz Nederländerna Keetie Hage Italien Eva Lorenzo
1979 Nederländerna Petra de Bruin Belgien Jen de Smet Tyskland Beate Habetz
1980 USA Beth Heiden Sverige Tuulikki Jahre Storbritannien Armanda Jones
1981 Tyskland Ute Enzenauer Frankrike Jeannie Longo USA Connie Carpenter
1982 Storbritannien Mandy Jones Italien Maria Canins Belgien Gerda Sierens
1983 Sverige Marianne Berglund USA Rebecca Twigg Italien Maria Canins
Inställt
1985 Frankrike Jeannie Longo Italien Maria Canins Tyskland Sandra Schumacher
1986 Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli USA Janelle Parks Sovjetunionen Alla Jakovleva
1987 Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli Nederländerna Heleen Hage Nederländerna Connie Meyer
Inställt
1989 Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli Frankrike Catherine Marsal Italien Maria Canins
1990 Frankrike Catherine Marsal USA Ruthie Matthes Italien Louisa Seghezzi
1991 Nederländerna Leontien van Moorsel USA Inga Thompson Kanada Alison Sydor
Inställt
1993 Nederländerna Leontien van Moorsel Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli USA Laura Charameda
1994 Norge Monica Valvik Belgien Patsy Maergerman USA Jeanne Golay
1995 Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli Frankrike Catherine Marsal Litauen Edita Pučinskaitė
1996 Schweiz Barbara Heeb Litauen Rasa Polikevičiūtė Kanada Linda Jackson
1997 Italien Alessandra Cappellotto Australien Elisabeth Tadich Frankrike Catherine Marsal
1998 Litauen Diana Žiliūtė Nederländerna Leontien van Moorsel Tyskland Hanka Kupfernagel
1999 Litauen Edita Pučinskaitė Australien Anna Wilson Litauen Diana Žiliūtė
2000 Vitryssland Zinaida Stahurskaya Nederländerna Chantal Beltman Sverige Madeleine Lindberg
2001 Litauen Rasa Polikevičiūtė Litauen Edita Pučinskaitė Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli
2002 Sverige Susanne Ljungskog Schweiz Nicole Brändli Spanien Joane Somarriba
2003 Sverige Susanne Ljungskog Nederländerna Mirjam Melchers Storbritannien Nicole Cooke
2004 Tyskland Judith Arndt Italien Tatiana Guderzo Norge Anita Valen
2005 Tyskland Regina Schleicher Storbritannien Nicole Cooke Australien Oenone Wood
2006 Nederländerna Marianne Vos Tyskland Trixi Worrack Storbritannien Nicole Cooke
2007 Italien Marta Bastianelli Nederländerna Marianne Vos Italien Giorgia Bronzini
2008 Storbritannien Nicole Cooke Nederländerna Marianne Vos Tyskland Judith Arndt
2009 Italien Tatiana Guderzo Nederländerna Marianne Vos Italien Noemi Cantele
2010 Italien Giorgia Bronzini Nederländerna Marianne Vos Sverige Emma Johansson
2011 Italien Giorgia Bronzini Nederländerna Marianne Vos Tyskland Ina Teutenberg
2012 Nederländerna Marianne Vos Australien Rachel Neylan Italien Elisa Longo Borghini
2013 Nederländerna Marianne Vos Sverige Emma Johansson Italien Rosella Ratto
2014 Frankrike Pauline Ferrand-Prevot Tyskland Lisa Brennauer Sverige Emma Johansson
2015 Storbritannien Lizzie Armitstead Nederländerna Anna van der Breggen USA Megan Guarnier

Amatörherrarnas linjelopp[redigera | redigera wikitext]

Världsmästerskapens linjelopp för amatörcyklister startade 1921 och var en tävling som organiserades av UCI. Den sista tävlingen gick av stapel under 1994 innan den fick lämna plats åt världsmästerskapen för manliga cyklister under 23 år.

År Guld Silver Brons
1921 Sverige Gunnar Sköld Danmark Willum Nielsen Storbritannien Charles Davey
1922 Storbritannien Dave March Storbritannien W.T. Burkill Storbritannien Charles Davey
1923 Italien Liberio Ferrario Schweiz Othmar Eichenberger Schweiz Georges Antenen
1924 Frankrike André Leducq Schweiz Otto Lehner Frankrike Armand Blanchonnet
1925 Belgien Henri Hoevenaers Frankrike Marc Bocher Nederländerna Georges Van den Berghe
1926 Frankrike Octave Dayen Frankrike Jules Merviel Italien Pierre Polano
1927 Belgien Jean Aerts Tyskland Rudolf Wolke Italien Michele Orecchia
1928 Italien Allegro Grandi Italien Michele Bara Belgien Jean Aerts
1929 Italien Pierino Bertolazzo Italien Remo Bertoni Frankrike René Brossy
1930 Italien Giuseppe Martano Italien Eugenio Gestri Tyskland Rudolf Risch
1931 Danmark Henry Hansen Italien Giuseppe Olmo Danmark Leo Nielsen
1932 Italien Giuseppe Martano Schweiz Paul Egli Frankrike Paul Chocque
1933 Schweiz Paul Egli Schweiz Kurt Stettler Belgien Joseph Lowagie
1934 Nederländerna Cees Pellenaers Frankrike André Leforge Belgien Paul André
1935 Italien Ivo Mancini Frankrike Robert Charpentier Danmark Werner Grundhal
1936 Schweiz Edgard Buchwalder Schweiz Gottlieb Weber Italien Pierino Favalli
1937 Italien Adolfo Leoni Danmark Frode Sorensen Tyskland Fritz Scheller
1938 Schweiz Hans Knecht Schweiz Josef Wagner Nederländerna Joop Demmenie
Inställt på grund av Andra världskriget
1946 Frankrike Henry Aubry Schweiz Ernest Stettler Belgien Henri Van Kerkhove
1947 Italien Alfio Ferrari Italien Silvio Pedroni Nederländerna Gerard Van Beek
1948 Sverige Harry Snell Belgien Lievin Lerno Sverige Olle Wanlund
1949 Nederländerna Henk Fannhof Luxemburg Henri Kaas Nederländerna Hubert Vinken
1950 Australien Jack Hoobin Frankrike Robert Varmajo Italien Alfio Ferrari
1951 Italien Gianni Ghidini Italien Rino Benedetti Nederländerna Jan Plataz
1952 Italien Luciano Ciancola Belgien André Noyelle Luxemburg Roger Ludwig
1953 Italien Ricardo Filippi Italien Gastone Nencini Belgien Rik Van Looy
1954 Belgien Emiel Van Cauter Danmark Hans Andresen Nederländerna Martin Van den Borgh
1955 Italien Sante Ranucci Italien Lino Grassi Italien Dino Bruni
1956 Nederländerna Frans Mahn Belgien Norbert Verougstraete Nederländerna Jan Buis
1957 Belgien Louis Proost Italien Arnaldo Pambianco Nederländerna Schalk Verhoef
1958 Östtyskland Gustav-Adolf Schur Belgien Valère Paulissen Belgien Henri Dewolf
1959 Östtyskland Gustav-Adolf Schur Nederländerna Bastiaan Maliepaard Belgien Constant Goosens
1960 Östtyskland Bernhard Eckstein Östtyskland Gustav-Adolf Schur Belgien Willy Van den Berghen
1961 Frankrike Jean Jourden Frankrike Henri Belena Frankrike Jacques Gestraud
1962 Italien Renato Boncioni Danmark Ole Ritter Nederländerna Arie Den Hartog
1963 Italien Flaviano Vicentini Frankrike Francis Bazire Tyskland Wilfried Bölke
1964 Belgien Eddy Merckx Belgien Willy Planckaert Sverige Gösta Pettersson
1965 Frankrike Jacques Botherel Spanien José-Manuel Lasa Italien Battista Monti
1966 Nederländerna Evert Dolman Storbritannien Leslie West Danmark Willy Skibby
1967 Storbritannien Graham Webb Frankrike Claude Guyot Nederländerna René Pijnen
1968 Italien Vittorio Marcelli Brasilien Luis-Carlos Florès Sverige Erik Pettersson
1969 Danmark Leif Mortensen Belgien Jean-Pierre Monséré Belgien Gustave Van Roosbroeck
1970 Danmark Jorgen Schmidt Belgien Ludo Van der Linden Belgien Tony Gakens
1971 Frankrike Régis Ovion Belgien Freddy Maertens Spanien José Luis Viejo
Inställt
1973 Polen Ryszard Szurkowski Polen Stanislav Szozda Frankrike Bernard Bourreau
1974 Polen Janusz Kowalski Polen Ryszard Szurkowski Schweiz Michel Kuhn
1975 Nederländerna André Gevers Sverige Sven-Åke Nilsson Italien Roberto Ceruti
Inställt
1977 Italien Claudio Corti Sovjetunionen Sergej Morozov Italien Salvatore Maccali
1978 Schweiz Gilbert Glaus Polen Krzysztof Sujka Schweiz Stefan Mutter
1979 Italien Gianni Giacomini Polen Jan Jankiewicz Östtyskland Bernd Drogan
Inställt
1981 Sovjetunionen Andrej Vedernikov Belgien Rudy Rogiers Schweiz Gilbert Glaus
1982 Östtyskland Bernd Drogan Belgien Francis Vermaelen Schweiz Jorg Bruggmann
1983 Östtyskland Uwe Raab Schweiz Niki Rüttimann Polen Andrzej Serediuk
Inställt
1985 Polen Lech Piasecki Danmark Johnny Weltz Belgien Frank Van de Vijver
1986 Östtyskland Uwe Ampler Nederländerna John Talen Nederländerna Arian Jagt
1987 Frankrike Richard Vivien Tyskland Hartmut Bölts Danmark Alex Pedersen
Inställt
1989 Polen Joachim Halupczok Frankrike Eric Pichon Frankrike Christophe Manin
1990 Italien Mirko Gualdi Italien Roberto Caruso Frankrike Jean-Philippe Dojwa
1991 Sovjetunionen Viktor Rjaksinski Italien Davide Rebellin Schweiz Beat Zberg
Inställt
1993 Tyskland Jan Ullrich Lettland Kaspars Ozers Tjeckien Lubor Tesař
1994 Danmark Alex Pedersen Slovakien Milan Dvorscik Frankrike Christophe Mengin
1995 Belgien Danny Nelissen Italien Daniele Sgnaolin Ecuador Pedro Alvaro Rodriguez

U23-herrarnas linjelopp[redigera | redigera wikitext]

Världsmästerskapens linjelopp för cyklister under 23 år startade 1996 och den första segraren blev den italienska cyklisten Giuliano Figueras. Tävlingen tog över efter världsmästerskapen för amatörcyklister.

År Guld Silver Brons
1996 Italien Giuliano Figueras Italien Roberto Sgambelluri Italien Luca Sironi
1997 Norge Kurt-Asle Arvesen Spanien Oscar Freire Österrike Gerrit Glomser
1998 Italien Ivan Basso Italien Rinaldo Nocentini Italien Danilo Di Luca
1999 Italien Leonardo Giordani Italien Luca Paolini Tyskland Matthias Kessler
2000 Ryssland Jevgeni Petrov Ukraina Jaroslav Popovytj Italien Lorenzo Bernucci
2001 Ukraina Jaroslav Popovytj Italien Giampaolo Caruso Ukraina Ruslan Hrisjtjenko
2002 Italien Francesco Chicchi Spanien Francesco Gutierrez Schweiz David Loosli
2003 Uzbekistan Sergej Lagutin Belgien Johan Vansummeren Nederländerna Thomas Dekker
2004 Vitryssland Kanstantsin Siutsou Nederländerna Thomas Dekker Danmark Mads Christensen
2005 Ukraina Dmytro Grabovskyj Australien William Walker Ryssland Jevgenij Popov
2006 Tyskland Gerald Ciolek Frankrike Romain Feillu Ryssland Aleksandr Chatuntsev
2007 Slovakien Peter Velits Australien Wesley Sulzberger Storbritannien Jonathan Bellis
2008 Colombia Fabio Duarte Arevalo Italien Simone Ponzi Tyskland John Degenkolb
2009 Frankrike Romain Sicard Colombia Carlos Alberto Ryssland Egor Silin
2010 Australien Michael Matthews Tyskland John Degenkolb USA Taylor Phinney
Kanada Guillaume Boivin
2011 Frankrike Arnaud Démare Frankrike Adrien Petit Storbritannien Andrew Fenn
2012 Kazakstan Alexey Lutsenko Frankrike Bryan Coquard Belgien Tom Van Asbroeck
2013 Slovenien Matej Mohorič Sydafrika Louis Meintjes Norge Sondre Holst Enger
2014 Norge Sven Erik Bystrøm Australien Caleb Ewan Norge Kristoffer Skjerping
2015 Frankrike Kévin Ledanois Italien Simone Consonni Frankrike Anthony Turgis

Juniorherrarnas linjelopp[redigera | redigera wikitext]

År Guld Silver Brons
1975 Italien Roberto Visentini Nederländerna Ad Verstijlen Italien Alberto Massucco
1976 Nederländerna Ronald Bessems Italien Corrado Donadio Tjeckien Jiri Korous
1977 Belgien Ronny Van Holen Sverige Per-Ove Carlsson Schweiz Edwin Menzi
1978 Sovjetunionen Vladimir Makarkin Östtyskland Hubert Denstedt Schweiz Thomas Landis
1979 USA Greg LeMond Belgien Kenny De Maerteleire Frankrike Jean-François Dury
1980 Italien Roberto Ciampi Belgien Eric Vanderaerden Sovjetunionen Sergej Navolokin
1981 Schweiz Beat Schumacher Sovjetunionen Oleg Chuzda Frankrike Philippe Bouvatier
1982 Belgien Roger Six Östtyskland Andreas Lux Sovjetunionen Jurij Abramov
1983 Danmark Sören Lilholt Sovjetunionen Oleg Emelianov Sverige Michael Gozzi
1984 Nederländerna Tom Cordes Italien Franco Cavallini Danmark Alex Kjel Pedersen
1985 Nederländerna Raymond Meijs Sovjetunionen Jevgenij Zagrebelni Frankrike Jean-Jacques Henry
1986 Nederländerna Michel Zanoli Nederländerna Richard Luppes Belgien Bart Leysen
1987 Sovjetunionen Pavel Tonkov Nederländerna Erik Dekker Österrike Josef Lontscharitsch
1988 Italien Gianluca Tarocco Sovjetunionen Vassili Davidenko Italien Alessandro Bertolini
1989 Tyskland Patrick Vetsch Belgien Danny Sleeckx Tyskland Steffen Wesemann
1990 Italien Marco Serpellini Ryssland Igor Dzuba Slovenien Bogdan Fink
1991 USA Jeff Evanshine Australien Tony Morphett Italien Eddy Mazzoleni
1992 Italien Giuseppe Palumbo Italien Pasquale Santoro Belgien Frank Vandenbroucke
1993 Italien Giuseppe Palumbo USA Mariano Friedick Italien Michele Rezzani
1994 Spanien Miguel Morrás Mangado Frankrike Laurent Lefèvre Spanien Eladio Jiménez
1995 Italien Valentino China Italien Ivan Basso Italien Rinaldo Nocentini
1996 Tyskland Holger Loew Danmark Jacob Nielsen Italien Claudio Astolfi
1997 Italien Crescenzo D'Amore Schweiz Martin Bolt Estland Margus Salumets
1998 Irland Mark Scanlon Italien Filippo Pozzato Ryssland Eduard Kivichev
1999 Italien Damiano Cunego Ryssland Rouslan Kaioumov Frankrike Christophe Kern
2000 Nya Zeeland Jeremy Yates Italien Antonio Bucciero Ryssland Aleksandr Arekejev
2001 Ukraina Oleksandr Kvatjok Nederländerna Niels Scheuneman Frankrike Mathieu Perget
2002 Frankrike Arnaud Gérard Finland Jukka Vastaranta Australien Nicholas Sanderson
2003 Nederländerna Kai Reus Danmark Anders Lund Tjeckien Lukaz Fus
2004 Tjeckien Roman Kreuziger Tunisien Rafaâ Chtioui Slovenien Simon Špilak
2005 Ryssland Ivan Rovnyj Ryssland Timofej Kritskij Tyskland Sebastian Hans
2006 Italien Diego Ulissi Danmark Niki Østergaard Frankrike Tony Gallopin
2007 Italien Diego Ulissi Italien Daniele Ratto Italien Elia Favilli
2008 Frankrike Johan Le Bon Italien Mattia Cattaneo Danmark Sebastian Lander
2009 Belgien Jasper Stuyven Frankrike Arnaud Demare Österrike Marco Haller
2010 Frankrike Olivier Le Gac Australien Jay McCarthy Belgien Jasper Stuyven
2011 Frankrike Pierre-Henri Lecuisinier Belgien Martijn Degreve Nederländerna Steven Lammertink
2012 Slovenien Matej Mohorič Australien Caleb Ewan Josip Rumac
2013 Nederländerna Mathieu van der Poel Danmark Mads Pedersen Albanien Iltjan Nika
2014 Tyskland Jonas Bokeloh Ryssland Alexandr Kulikovskiy Nederländerna Peter Lenderink
2015 Österrike Felix Gall Frankrike Clément Bétouigt-Suire Danmark Rasmus Pedersen

Tempolopp[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas tempolopp[redigera | redigera wikitext]

År Guld Silver Brons
1994 Storbritannien Chris Boardman Italien Andrea Chiurato Tyskland Jan Ullrich
1995 Spanien Miguel Induráin Spanien Ábraham Olano Tyskland Uwe Peschel
1996 Schweiz Alex Zülle Storbritannien Chris Boardman Schweiz Tony Rominger
1997 Frankrike Laurent Jalabert Ukraina Sergej Gontjar Storbritannien Chris Boardman
1998 Spanien Ábraham Olano Spanien Melchor Mauri Ukraina Sergej Gontjar
1999 Tyskland Jan Ullrich Sverige Michael Andersson Storbritannien Chris Boardman
2000 Ukraina Sergej Gontjar Tyskland Michael Rich Ungern László Bodrogi
2001 Tyskland Jan Ullrich Storbritannien David Millar Colombia Santiago Botero
2002 Colombia Santiago Botero Tyskland Michael Rich Spanien Igor González de Galdeano
2003 Australien Michael Rogers* Tyskland Uwe Peschel Tyskland Michael Rich
2004 Australien Michael Rogers Tyskland Michael Rich Kazakstan Aleksandr Vinokurov
2005 Australien Michael Rogers Spanien Jose Ivan Gutierrez Schweiz Fabian Cancellara
2006 Schweiz Fabian Cancellara USA David Zabriskie Kazakstan Aleksandr Vinokurov
2007 Schweiz Fabian Cancellara Ungern László Bodrogi Nederländerna Stef Clement
2008 Tyskland Bert Grabsch Kanada Svein Tuft USA David Zabriskie
2009 Schweiz Fabian Cancellara Sverige Gustav Larsson Tyskland Tony Martin
2010 Schweiz Fabian Cancellara Storbritannien David Millar Tyskland Tony Martin
2011 Tyskland Tony Martin Storbritannien Bradley Wiggins Schweiz Fabian Cancellara
2012 Tyskland Tony Martin USA Taylor Phinney Vitryssland Vasil Kiryienka
2013 Tyskland Tony Martin Storbritannien Bradley Wiggins Schweiz Fabian Cancellara
2014 Storbritannien Bradley Wiggins Tyskland Tony Martin Nederländerna Tom Dumoulin
2015 Vitryssland Vasil Kiryienka Italien Adriano Malori Frankrike Jérôme Coppel

* David Millar vann loppet, men erkände senare användande av EPO.
Därför beslöt UCI att ge segern till andraplacerade Rogers.

Damernas tempolopp[redigera | redigera wikitext]

År Guld Silver Brons
1994 USA Karen Kurreck Kanada Anne Samplonius Frankrike Jeannie Longo
1995 Frankrike Jeannie Longo Kanada Clara Hughes Australien Kathryn Watt
1996 Frankrike Jeannie Longo Frankrike Catherine Marsal Italien Alessandra Cappellotto
1997 Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli Ryssland Zulfija Zabirova Tyskland Judith Arndt
1998 Nederländerna Leontien van Moorsel Ryssland Zulfija Zabirova Tyskland Hanka Kupfernagel
1999 Nederländerna Leontien van Moorsel Australien Anna Wilson Litauen Edita Pučinskaitė
2000 USA Mari Holden Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli Litauen Rasa Polikevičiūtė
2001 Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli Schweiz Nicole Brändli Spanien Teodora Ruano Sanchon
2002 Ryssland Zulfija Zabirova Schweiz Nicole Brändli Schweiz Karin Thürig
2003 Spanien Joane Somarriba Tyskland Judith Arndt Ryssland Zulfija Zabirova
2004 Schweiz Karin Thürig Tyskland Judith Arndt Ryssland Zulfija Zabirova
2005 Schweiz Karin Thürig Spanien Joane Somarriba USA Kristin Armstrong
2006 USA Kristin Armstrong Schweiz Karin Thürig USA Christine Thorburn
2007 Tyskland Hanka Kupfernagel USA Kristin Armstrong Österrike Christiane Soeder
2008 USA Amber Neben Österrike Christiane Soeder Tyskland Judith Arndt
2009 USA Kristin Armstrong Italien Noemi Cantele Danmark Linda Melanie Villumsen
2010 Storbritannien Emma Pooley Tyskland Judith Arndt Nya Zeeland Linda Villumsen
2011 Tyskland Judith Arndt Nya Zeeland Linda Villumsen Storbritannien Emma Pooley
2012 Tyskland Judith Arndt USA Evelyn Stevens Nya Zeeland Linda Villumsen
2013 Nederländerna Ellen van Dijk Nya Zeeland Linda Villumsen USA Carmen Small
2014 Tyskland Lisa Brennauer Ukraina Hanna Solovey USA Evelyn Stevens
2015 Nya Zeeland Linda Villumsen Nederländerna Anna van der Breggen Tyskland Lisa Brennauer

U23-herrarnas tempolopp[redigera | redigera wikitext]

År Guld Silver Brons
1996 Italien Luca Sironi Italien Roberto Sgambelluri Tyskland Andreas Klöden
1997 Italien Fabio Malberti Ungern László Bodrogi Sydafrika David George
1998 Norge Thor Hushovd Frankrike Frédéric Finot Italien Gianmario Ortenzi
1999 Spanien José Iván Gutiérrez Australien Michael Rogers Ryssland Jevgeni Petrov
2000 Ryssland Jevgeni Petrov Schweiz Fabian Cancellara Australien Michael Rogers
2001 USA Danny Pate Tyskland Sebastian Lang Sydafrika James Perry
2002 Litauen Tomas Vaitkus Ryssland Aleksandr Bespalov Portugal Sergio Paulinho
2003 Tyskland Markus Fothen Nederländerna Niels Scheuneman Ryssland Aleksandr Bespalov
2004 Slovenien Janez Brajkovic Nederländerna Thomas Dekker Italien Vincenzo Nibali
2005 Ryssland Michail Ignatjev Ukraina Dmytro Grabovskyj Nya Zeeland Peter Latham
2006 Belgien Dominique Cornu Ryssland Michail Ignatjev Frankrike Jérôme Coppel
2007 Nederländerna Lars Boom Ryssland Michail Ignatjev Frankrike Jérôme Coppel
2008 Italien Adriano Malori Tyskland Patrick Gretsch Australien Cameron Meyer
2009 Australien Jack Bobridge Portugal Nelson Oliveira Tyskland Patrick Gretsch
2010 USA Taylor Phinney Australien Luke Durbridge Tyskland Marcel Kittel
2011 Australien Luke Durbridge Danmark Rasmus Quaade Australien Michael Hepburn
2012 Ryssland Anton Vorobyev Australien Rohan Dennis Australien Damien Howson
2013 Australien Damien Howson Frankrike Yoann Paillot Danmark Lasse Norman Hansen
2014 Australien Campbell Flakemore Irland Ryan Mullen Schweiz Stefan Küng
2015 Danmark Mads Würtz Schmidt Tyskland Maximilian Schachmann Tyskland Lennard Kämna

Juniorherrarnas tempolopp[redigera | redigera wikitext]

År Guld Silver Brons
1994 Australien Dean Rogers USA Heat Sandall Frankrike Laurent Lefèvre
1995 Australien Joshua Kane Collingwood Italien Mirko Lauria Australien Cadel Evans
1996 Italien Simone Lo Vano Australien Mathew Hayman Ukraina Jurij Krivtsov
1997 Tyskland Torsten Hiekmann Australien Michael Rogers Ryssland Aleksej Markov
1998 Schweiz Fabian Cancellara Tyskland Torsten Hiekmann Italien Filippo Pozzato
1999 Schweiz Fabian Cancellara Ryssland Ruslan Kaioumov Tyskland Christian Knees
2000 Polen Piotr Mazur Ryssland Vladimir Gusev Tyskland Christian Müller
2001 Belgien Jurgen Van Den Broeck Ukraina Oleksandr Kvatjok Nederländerna Niels Scheuneman
2002 Ryssland Michail Ignatjev Australien Mark Jamieson Italien Vincenzo Nibali
2003 Ryssland Michail Ignatjev Ukraina Dmytro Grabovskyj Sverige Viktor Renäng
2004 Tyskland Patrick Gretsch Tjeckien Roman Kreuziger Tyskland Stefan Schäfer
2005 Tyskland Marcel Kittel Moldavien Aleksandr Pliuşkin Bulgarien Siarhei Papok
2006 Tyskland Marcel Kittel Frankrike Etienne Pierret Frankrike Tony Gallopin
2007 USA Taylor Phinney Tyskland John Degenkolb Ryssland Nikita Novikov
2008 Polen Michał Kwiatkowski Tyskland Jakob Steigmiller USA Taylor Phinney
2009 Australien Luke Durbridge USA Lawson Craddock Danmark Lasse Norman Hansen
2010 Luxemburg Bob Jungels Tyskland Jasha Sütterlin USA Lawson Craddock
2011 Danmark Mads Würtz Schmidt Nya Zeeland James Oram Australien David Edwards
2012 Norge Oskar Svendsen Slovenien Matej Mohoric Tyskland Maximilian Schachmann
2013 Belgien Igor Decraene Danmark Mathias Krigbaum USA Zeke Mostov
2014 Tyskland Lennard Kämna USA Adrien Costa Australien Michael Storer
2015 Tyskland Leo Appelt USA Adrien Costa USA Brandon McNulty

Lagtempolopp[redigera | redigera wikitext]

Sedan 2012 körs världsmästerskapens tempolopp för professionella lag.

Herrarnas lagtempolopp[redigera | redigera wikitext]

År Guld Silver Brons
2012 Belgien Omega Pharma–Quick-Step USA BMC Racing Team Australien Orica–GreenEDGE
 Tom Boonen (BEL)
 Sylvain Chavanel (FRA)
 Tony Martin (GER)
 Niki Terpstra (NED)
 Kristof Vandewalle (BEL)
 Peter Velits (SVK)
 Alessandro Ballan (ITA)
 Philippe Gilbert (BEL)
 Taylor Phinney (USA)
 Marco Pinotti (ITA)
 Manuel Quinziato (ITA)
 Tejay van Garderen (USA)
 Sam Bewley (NZL)
 Luke Durbridge (AUS)
 Sebastian Langeveld (NED)
 Cameron Meyer (AUS)
 Jens Mouris (NED)
 Svein Tuft (CAN)
2013 Belgien Omega Pharma–Quick-Step Australien Orica–GreenEDGE Storbritannien Team Sky
 Sylvain Chavanel (FRA)
 Michał Kwiatkowski (POL)
 Tony Martin (GER)
 Niki Terpstra (NED)
 Kristof Vandewalle (BEL)
 Peter Velits (SVK)
 Luke Durbridge (AUS)
 Michael Hepburn (AUS)
 Daryl Impey (RSA)
 Brett Lancaster (AUS)
 Jens Mouris (NED)
 Svein Tuft (CAN)
 Edvald Boasson Hagen (NOR)
 Chris Froome (GBR)
 Vasil Kiryienka (BLR)
 Richie Porte (AUS)
 Kanstantsin Siutsou (BLR)
 Geraint Thomas (GBR)
2014 USA BMC Racing Team Australien Orica–GreenEDGE Belgien Omega Pharma–Quick-Step
 Rohan Dennis (AUS)
 Silvan Dillier (SUI)
 Daniel Oss (ITA)
 Manuel Quinziato (ITA)
 Tejay van Garderen (USA)
 Peter Velits (SVK)
 Luke Durbridge (AUS)
 Michael Hepburn (AUS)
 Damien Howson (AUS)
 Brett Lancaster (AUS)
 Jens Mouris (NED)
 Svein Tuft (CAN)
 Tom Boonen (BEL)
 Michał Kwiatkowski (POL)
 Tony Martin (GER)
 Pieter Serry (BEL)
 Niki Terpstra (NED)
 Julien Vermote (BEL)
2015 USA BMC Racing Team Belgien Etixx–Quick-Step Spanien Movistar Team
 Rohan Dennis (AUS)
 Silvan Dillier (SUI)
 Stefan Küng (SUI)
 Daniel Oss (ITA)
 Taylor Phinney (USA)
 Manuel Quinziato (ITA)
 Tom Boonen (BEL)
 Michał Kwiatkowski (POL)
 Yves Lampaert (BEL)
 Tony Martin (GER)
 Niki Terpstra (NED)
 Rigoberto Urán (COL)
 Andrey Amador (CRC)
 Jonathan Castroviejo (ESP)
 Alex Dowsett (GBR)
 Jon Izagirre (ESP)
 Adriano Malori (ITA)
 Jasha Sütterlin (GER)

Damernas lagtempolopp[redigera | redigera wikitext]

År Guld Silver Brons
2012 Tyskland Team Specialized–lululemon Australien Orica-AIS Nederländerna AA Drink-leontien.nl
 Charlotte Becker (GER)
 Ellen van Dijk (NED)
 Amber Neben (USA)
 Evelyn Stevens (USA)
 Ina-Yoko Teutenberg (GER)
 Trixi Worrack (GER)
 Judith Arndt (GER)
 Shara Gillow (AUS)
 Loes Gunnewijk (NED)
 Melissa Hoskins (AUS)
 Alex Rhodes (AUS)
 Linda Villumsen (NZL)
 Chantal Blaak (NED)
 Lucinda Brand (NED)
 Jessie Daams (BEL)
 Sharon Laws (GBR)
 Emma Pooley (GBR)
 Kirsten Wild (NED)
2013 USA Specialized–lululemon Nederländerna Rabobank-Liv/Giant Australien Orica-AIS
 Lisa Brennauer (GER)
 Katie Colclough (GBR)
 Carmen Small (USA)
 Evelyn Stevens (USA)
 Ellen van Dijk (NED)
 Trixi Worrack (GER)
 Lucinda Brand (NED)
 Thalita de Jong (NED)
 Pauline Ferrand-Prevot (FRA)
 Roxane Knetemann (NED)
 Annemiek van Vleuten (NED)
 Marianne Vos (NED)
 Annette Edmondson (AUS)
 Shara Gillow (AUS)
 Loes Gunnewijk (NED)
 Melissa Hoskins (AUS)
 Emma Johansson (SWE)
 Amanda Spratt (AUS)
2014 USA Specialized–lululemon Australien Orica-AIS Italien Astana BePink
 Chantal Blaak (NED)
 Lisa Brennauer (GER)
 Karol-Ann Canuel (CAN)
 Carmen Small (USA)
 Evelyn Stevens (USA)
 Trixi Worrack (GER)
 Annette Edmondson (AUS)
 Melissa Hoskins (AUS)
  Emma Johansson (SWE)
 Jessie MacLean (AUS)
 Valentina Scandolara (ITA)
 Amanda Spratt (AUS)
 Alena Amialiusik (BLR)
 Simona Frapporti (ITA)
 Doris Schweizer (SUI)
 Alison Tetrick (USA)
 Silvia Valsecchi (ITA)
 Susanna Zorzi (ITA)
2015 Tyskland Velocio-SRAM Nederländerna Boels-Dolmans Nederländerna Rabo-Liv
 Alena Amialiusik (BLR)
 Lisa Brennauer (GER)
 Karol-Ann Canuel (CAN)
 Barbara Guarischi (ITA)
 Mieke Kröger (GER)
 Trixi Worrack (GER)
 Lizzie Armitstead (GBR)
 Chantal Blaak (NED)
 Christine Majerus (LUX)
 Katarzyna Pawłowska (POL)
 Evelyn Stevens (USA)
 Ellen van Dijk (NED)
 Lucinda Brand (NED)
 Thalita de Jong (NED)
 Shara Gillow (AUS)
 Roxane Knetemann (NED)
 Katarzyna Niewiadoma (POL)
 Anna van der Breggen (NED)

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]