Lista över medaljörer vid olympiska vinterspelen 2002

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

Detta är en lista över vinnare av medaljer i olympiska vinterspelen 2002. OS 2002 hölls i Salt Lake City, USA. Se även listan över den nationella och individuella medaljfördelningen vid olympiska vinterspelen 2002.

Johann Mühlegg, Spanien vann tre guld i längdskidåkningen (30 km, 50 km, 10+10 km) men testades positivt för Nesp. Ryskorna Larissa Lazutina och Olga Danilova (guld på 15 km klassiskt och silver i 5+5 km) testades också positivt för Nesp. Alain Baxter, Storbritannien, som tog brons i slalom, testades positivt för metamfetamin. Alla medaljer som de dopade idrottarna vann tog IOK tillbaka.

Alpin skidåkning[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Störtlopp Österrike Fritz Strobl Norge Lasse Kjus Österrike Stephan Eberharter
Super-G Norge Kjetil André Aamodt Österrike Stephan Eberharter Österrike Andreas Schifferer
Kombination Norge Kjetil André Aamodt USA Bode Miller Österrike Benjamin Raich
Storslalom Österrike Stephan Eberharter USA Bode Miller Norge Lasse Kjus
Slalom Frankrike Jean-Pierre Vidal Frankrike Sébastien Amiez Österrike Benjamin Raich

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Störtlopp Frankrike Carole Montillet Italien Isolde Kostner Österrike Renate Götschl
Super-G Italien Daniela Ceccarelli Kroatien Janica Kostelić Italien Karen Putzer
Kombination Kroatien Janica Kostelić Österrike Renate Götschl Tyskland Martina Ertl
Storslalom Kroatien Janica Kostelić Sverige Anja Pärson Schweiz Sonja Nef
Slalom Kroatien Janica Kostelić Frankrike Laure Pequegnot Sverige Anja Pärson

Backhoppning[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Lilla backen Schweiz Simon Ammann Tyskland Sven Hannawald Polen Adam Małysz
Stora backen Schweiz Simon Ammann Polen Adam Małysz Finland Matti Hautamäki
Lag  Tyskland
Sven Hannawald
Stephan Hocke
Michael Uhrmann
Martin Schmitt
 Finland
Matti Hautamäki
Veli-Matti Lindström
Risto Jussilainen
Janne Ahonen
 Slovenien
Damjan Fras
Primoz Peterka
Robert Kranjec
Peter Žonta

Bob[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Dubbel herrar Tyskland Markus Zimmermann
Christoph Langen
Schweiz Christian Reich
Steve Anderhub
Schweiz Martin Annen
Beat Hefti
Fyra-manna herrar  Tyskland
André Lange
Enrico Kühn
Kevin Kuske
Carsten Embach
 USA
Todd Hays
Randy Jones
Bill Schuffenhauer
Garrett Hines
 USA
Brian Shimer
Mike Kohn
Doug Sharp
Dan Steele
Dubbel damer USA Jill Bakken
Vonetta Flowers
Tyskland Sandra Prokoff
Ulrike Holzner
Tyskland Susi Erdmann
Nicole Herschmann

Curling[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Herrarnas turnering  Norge
Torger Nergård
Bent Ånund Ramsfjell
Flemming Davanger
Lars Vågberg
Pål Trulsen
 Kanada
Ken Tralnberg
Don Walchuk
Carter Rycroft
Don Bartlett
Kevin Martin
 Schweiz
Marco Ramstein
Christof Schwaller
Markus Eggler
Damian Grichting
Andreas Schwaller
Damernas turnering  Storbritannien
Margaret Morton
Rhona Martin
Deborah Knox
Fiona MacDonald
Janice Rankin
 Schweiz
Nadia Röthlisberger
Luzia Ebnöther
Laurence Bidaud
Tanya Frei
Mirjam Ott
 Kanada
Julie Skinner
Georgina Wheatcroft
Kelley Law
Diane Nelson
Cheryl Noble

Freestyle[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Puckelpist herrar FinlandJanne Lahtela USA Travis Mayer Frankrike Richard Gay
Hopp herrar TjeckienAleš Valenta USA Joe Pack Vitryssland Aljaksej Hrysjyn
Puckelpist damer NorgeKari Traa USA Shannon Bahrke Japan Tae Satoya
Hopp damer AustralienAlisa Camplin Kanada Veronica Brenner Kanada Deidra Dionne

Ishockey[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Guld Silver Brons
Kanada Kanada USA USA Ryssland Ryssland
Mario Lemieux
Paul Kariya
Ed Jovanovski
Curtis Joseph
Jarome Iginla
Simon Gagné
Chris Pronger
Mike Peca
Owen Nolan
Joe Nieuwendyk
Scott Niedermayer
Adam Foote
Theo Fleury
Martin Brodeur
Eric Brewer
Rob Blake
Ed Belfour
Steve Yzerman
Ryan Smyth
Brendan Shanahan
Joe Sakic
Al McInnis
Eric Lindros
Bill Guerin
Mike Dunham
Chris Drury
Aaron Miller
Adam Deadmarsh
Mike Richter
Tom Poti
Scott Young
Doug Weight
Keith Tkachuk
Chris Chelios
Tony Amonte
Phil Housley
Mike York
Brian Rolston
Tom Barrasso
Gary Suter
Jeremy Roenick
Brian Rafalski
Mike Modano
Brian Leetch
John LeClair
Brett Hull
Yegor Podomatsky
Danny Markov
Alexei Kovalev A
Vladimir Malakhov
Alexei Zhamnov
Sergej Gontjar
Darius Kasparaitis
Pavel Datsiuk
Igor Kravchuk
Oleg Tverdovsky
Pavel Bure A
Igor Larionov
Sergei Fedorov C
Alexej Jasjin A
Nikolaj Chabibulin
Boris Mironov
Sergei Samsonov
Valeri Bure
Maxim Afinogenov
Ilja Bryzgalov
Ilja Kovaltjuk
Andrei Nikolishin
Oleg Kvasha

Damer[redigera | redigera wikitext]

Medalj Lag
Guld Kanada Kanada: Sami Jo Small, Becky Kellar, Colleen Sostorics, Thérèse Brisson, Cherie Piper, Cheryl Pounder, Lori Dupuis, Caroline Ouellette, Danielle Goyette, Jayna Hefford, Jennifer Botterill, Hayley Wickenheiser, Dana Antal, Kelly Bechard, Tammy Lee Shewchuk, Kim St-Pierre, Vicky Sunohara, Isabelle Chartrand, Cassie Campbell, Geraldine Heaney
Silver USA USA: Sara Decosta, Tara Mounsey, Courtney Kennedy, Angela Ruggiero, Lyndsay Wall, Karyn Bye, Sue Merz, Laurie Baker, Andrea Kilbourne, Allison Mleczko, Jenny Potter, Julie Chu, Shelley Looney, Krissy Wendell, Katie King, Cammi Granato, Natalie Darwitz, Chris Bailey, Tricia Dunn-Luoma, Sarah Tueting
Brons Sverige Sverige: Emelie Berggren, Anna Andersson, Maria Rooth, Erika Holst, Anna Vikman, Evelina Samuelsson, Maria Larsson, Kristina Bergstrand, Anne-Louise Edstrand, Josefin Pettersson, Lotta Almblad, Joa Elfsberg, Gunilla Andersson, Nanna Jansson, Therése Sjölander, Ylva Lindberg, Danijela Rundqvist, Ulrica Lindström, Kim Martin, Annica Åhlén

Konståkning[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Soloåkning herrar RysslandAlexej Jagudin Ryssland Jevgenij Plusjenko Kanada Timothy Goebel
Soloåkning damer USASarah Hughes Ryssland Irina Slutskaja USA Michelle Kwan
Paråkning Ryssland Jelena Berezhnaya
Anton Sikharulidze

Kanada Jamie Salé
David Pelletier

Inte utdelat Kina Shen Xue
Zhao Hongbo
Isdans Frankrike Marina Anissina
Gwendal Peizerat
Ryssland Irina Lobacheva
Ilya Averbukh
Italien Barbara Fusar Poli
Maurizio Margaglio

Längdskidåkning[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
10 km + 10 km jaktstart Norge Thomas Alsgaard

Norge Frode Estil

Inte utdelat Sverige Per Elofsson
15 km klassisk stil Estland Andrus Veerpalu Norge Frode Estil Estland Jaak Mae
50 km klassisk stil Ryssland Michail Ivanov Estland Andrus Veerpalu Norge Odd-Bjørn Hjelmeset
30 km fri stil, masstart Österrike Christian Hoffmann Österrike Michail Botvinov Norge Kristen Skjeldal
1,5 km sprint Norge Tor Arne Hetland Tyskland Peter Schlickenrieder Italien Cristian Zorzi
4 x 10 km stafett  Norge
Anders Aukland
Frode Estil
Kristen Skjeldal
Thomas Alsgaard
 Italien
Fabio Maj
Giorgio Di Centa
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
 Tyskland
Jens Filbrich
Andreas Schlütter
Tobias Angerer
René Sommerfeldt

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
5 km + 5 km jaktstart Kanada Beckie Scott Tjeckien Kateřina Neumannová Tyskland Viola Bauer
10 km klassisk stil Norge Bente Skari Ryssland Julia Tjepalova Italien Stefania Belmondo
30 km klassisk stil Italien Gabriella Paruzzi Italien Stefania Belmondo Norge Bente Skari
15 km fristil masstart Italien Stefania Belmondo Tjeckien Kateřina Neumannová Ryssland Julia Tjepalova
1,5 km sprint Ryssland Julia Tjepalova Tyskland Evi Sachenbacher-Stehle Norge Anita Moen
4 x 5 km stafett  Tyskland
Manuela Henkel
Viola Bauer
Claudia Künzel
Evi Sachenbacher-Stehle
 Norge
Marit Bjørgen
Bente Skari
Hilde G. Pedersen
Anita Moen
 Schweiz
Andrea Huber
Laurence Rochat
Brigitte Albrecht Loretan
Natascia Leonardi Cortesi

Nordsk kombination[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell Finland Samppa Lajunen Finland Jaakko Tallus Österrike Felix Gottwald
Sprint Finland Samppa Lajunen Tyskland Ronny Ackermann Österrike Felix Gottwald
Lag  Finland
Jari Mantila
Hannu Manninen
Jaakko Tallus
Samppa Lajunen
 Tyskland
Björn Kircheisen
Georg Hettich
Marcel Höhlig
Ronny Ackermann
 Österrike
Christoph Bieler
Michael Gruber
Mario Stecher
Felix Gottwald

Rodel[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Singel, herrar Italien Armin Zöggeler Tyskland Georg Hackl Österrike Markus Prock
Dubbel, herrar Tyskland Patric-Fritz Leitner
Alexander Resch
USA Brian Martin
Mark Grimmette
USA Chris Thorpe
Clay Ives
Singel, damer Tyskland Sylke Otto Tyskland Barbara Niedernhuber Tyskland Silke Kraushaar

Short track[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
500 m Kanada Marc Gagnon Kanada Jonathan Guilmette USA Rusty Smith
1 000 m Australien Steven Bradbury USA Apolo Anton Ohno Kanada Mathieu Turcotte
1 500 m USA Apolo Anton Ohno Kina Li Jiajun Kanada Marc Gagnon
5 000 m stafett  Kanada
Éric Bédard
Marc Gagnon
Jonathan Guilmette
François-Louis Tremblay
Mathieu Turcotte
 Italien
Michele Antonioli
Maurizio Carnino
Fabio Carta
Nicola Franceschina
Nicola Rodigari
 USA
Li Jiajun
An Yulong
Li Ye
Feng Kai
Guo Wei

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
500 m Kina Yang Yang (A) Bulgarien Evgenia Radanova Kina Wang Chunlu
1 000 m Kina Yang Yang (A) Sydkorea Ko Gi-Hyun Kina Yang Yang
1 500 m Sydkorea Ko Gi-Hyun Sydkorea Choi Eun-Kyung Bulgarien Evgenia Radanova
3 000 m stafett  Sydkorea
Choi Min-Kyung
Joo Min-Jin
Park Hye-Won
Choi Eun-Kyung
 Kina
Yang Yang (A)
Yang Yang
Wang Chunlu
Sun Dandan
 Kanada
Isabelle Charest
Marie-Eve Drolet
Amelie Goulet-Nadon
Alanna Kraus
Tania Vicent

Skeleton[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Singel herrar USA Jim Shea Österrike Martin Rettl Schweiz Gregor Stähli
Singel damer USA Tristan Gale USA Lea Ann Parsley Storbritannien Alex Coomber

Skidskytte[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
10 km Sprint Norge Ole Einar Bjørndalen Tyskland Sven Fischer Österrike Wolfgang Perner
12,5 km Jaktstart Norge Ole Einar Bjørndalen Frankrike Raphaël Poirée Tyskland Ricco Gross
20 km Norge Ole Einar Bjørndalen Tyskland Frank Luck Ryssland Viktor Majgurov
4 x 7.5 km Stafett  Norge
Halvard Hanevold
Frode Andresen
Egil Gjelland
Ole Einar Bjørndalen
 Tyskland
Ricco Gross
Peter Sendel
Sven Fischer
Frank Luck
 Frankrike
Gilles Marguet
Vincent Defrasne
Julien Robert
Raphaël Poirée

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
7,5 km Sprint Tyskland Kati Wilhelm Tyskland Uschi Disl Sverige Magdalena Forsberg
10 km Jaktstart Ryssland Olga Pyleva Tyskland Kati Wilhelm Bulgarien Irina Nikulchina
15 km Tyskland Andrea Henkel Norge Liv Grete Skjelbreid Poirée Sverige Magdalena Forsberg
4 x 7.5 km Stafett  Tyskland
Katrin Apel
Uschi Disl, Andrea Henkel
Kati Wilhelm
 Norge
Ann-Elen Skjelbreid
Linda Tjørhom
Gunn Margit Andreassen
Liv Grete Skjelbreid-Poirée
 Ryssland
Olga Pyleva
Galina Kukleva
Svetlana Isjmuratova
Albina Achatova

Skridskor[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
500 m USA Casey FitzRandolph Japan Hiroyasy Shimizu USA Kip Carpenter
1 000 m Nederländerna Gerard van Velde Nederländerna Jan Bos USA Joey Cheek
1 500 m USA Derek Parra Nederländerna Jochem Uytdehaage Norge Ådne Søndrål
5 000 m Nederländerna Jochem Uytdehaage USA Derek Parra Tyskland Jens Boden
10 000 m Nederländerna Jochem Uytdehaage Nederländerna Gianni Romme Norge Lasse Sætre

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
500 m Kanada Catriona LeMay Doan Tyskland Monique Garbrecht Tyskland Sabine Völker
1 000 m USA Christine Witty Tyskland Sabine Völker USA Jennifer Rodriguez
1 500 m Tyskland Anne Friesinger Tyskland Sabine Völker USA Jennifer Rodriguez
3 000 m Tyskland Claudia Pechstein Nederländerna Renate Groenewold Kanada Cindy Klassen
5 000 m Tyskland Claudia Pechstein Nederländerna Gretha Smit Kanada Clara Hughes

Snowboard[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Halfpipe, herrar USA Ross Powers USA Danny Kass USA Jarret Thomas
Parallellstorslalom, herrar Schweiz Philipp Schoch Sverige Richard Richardsson USA Chris Klug
Halfpipe, damer USA Kelly Clark Frankrike Dorianne Vidal Schweiz Fabienne Reuteler
Parallellstorslalom, damer Frankrike Isabelle Blanc Frankrike Karine Ruby Italien Lidia Trettel

Källor[redigera | redigera wikitext]