Dr. Strangelove eller: Hur jag slutade ängslas och lärde mig älska bomben

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Dr. Strangelove eller:
Hur jag slutade ängslas
och lärde mig älska bomben

Dr. Strangelove or: How I Learned To Stop Worrying and Love the Bomb
Dr. Strangelove eller:Hur jag slutade ängslasoch lärde mig älska bomben
Genre Satir
Regissör Stanley Kubrick
Producent Stanley Kubrick
Manus Stanley Kubrick
Peter George
Terry Southern
Baserad på Operation undergång av Peter George
Skådespelare Peter Sellers
George C. Scott
Sterling Hayden
Slim Pickens
Originalmusik Laurie Johnson
Fotograf Gilbert Taylor
Klippning Anthony Harvey
Produktionsbolag Hawk Films Ltd.
Distribution Columbia Pictures
Premiär 29 januari 1964 (USA)
Speltid 94 minuter
Land Storbritannien
Språk Engelska

Dr. Strangelove eller: Hur jag slutade ängslas och lärde mig älska bomben är en brittisk film från 1964.

Innehåll

Handling [redigera]

En högt uppsatt amerikansk flygofficer, Jack D. Ripper, ger sina flygstyrkor med B-52:or order om att bomba Sovjetunionen med kärnvapen eftersom han är övertygad om att kommunisterna försöker "förgifta amerikanska kroppsvätskor". Han barrikaderar sig på sin förläggning tillsammans med trupperna där och ger dem order att inte släppa in några de inte personligen känner, även om de ser ut som vanliga amerikanska soldater. Säkerhetsarrangemangen som var tänkta att försäkra att endast giltiga order når förbanden, gör nu att ingen information utifrån når in till basen.

För att lösa problemet kallar den amerikanska regeringen in den ryske ambassadören samt ringer kommunistpartiets generalsekreterare, som dessvärre visar sig vara berusad. Till allas förfäran framkommer det att Sovjetunionen utvecklat ett domedagsvapen som automatiskt utlöses vid ett kärnvapenanfall. Trots febril aktivitet för att stoppa anfallet lyckas till sist ett plan släppa sin bomb, varpå domedagsvapnet utlöses. Piloten på planet, major Kong, rider på atombomben på väg ner mot målet som en rodeoryttare.

Den annalkande undergången gör alla mycket nedstämda, tills Dr. Strangelove, före detta nazist och vetenskaplig rådgivare åt regeringen, framför en strategi för mänsklighetens överlevnad. Den går ut på att de yttersta eliterna inom vissa samhällsområden väljs ut för att gå under jord så länge radioaktiviteten på ytan är för stor. Bland dessa måste antalet kvinnor vara betydligt större än antalet män för att möjliggöra en snabb folkökning. Då det innebär att männen måste ägna sig åt avsevärd sexuell aktivitet måste kvinnorna väljas ut efter sexuell attraktion.

Den rullstolsbundne Dr. Strangelove reser sig plötsligt och börjar gå till sin och omgivningens förvåning, vilket följs av ett montage med kärnvapenexplosioner.

Om filmen [redigera]

  • Filmen hade svensk premiär 13 april 1964 på biografen Royal i Stockholm.

Rollista (i urval) [redigera]

  Peter Sellers   –  Överste Lionel Mandrake
–  President Merkin Muffley
–  Dr. Strangelove
  George C. Scott   –  General "Buck" Turgidson
  Sterling Hayden   –  General Jack D. Ripper
  Slim Pickens   –  Major Kong
  Peter Bull   –  Ambassadör Alexei de Sadeski
  Keenan Wynn   –  Överste "Bat" Guano
  Tracy Reed   –  Fröken Scott
  James Earl Jones   –  Bombfällare
  Shane Rimmer   –  Andrepilot "Ace"

Externa länkar [redigera]