Kangaroo Hoppet

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Kangaroo Hoppet
Hoppet-2005-start.jpg
2005 års lopp
Sport(er) längdskidåkning
Plats Falls Creek, Victoria, Australien
Tidpunkt augusti (sista söndagen)
År 1991- (herrar och damer)
Geografisk omfattning hela världen
Arrangör WSF

Kangaroo Hoppet körs i Falls Creek, Victoria i Australien och är ett långlopp i längdskidåkning. Det ingår i Worldloppet, och hade premiär 1991. Loppet körs sista söndagen i augusti.

Kangoroo Hoppet är huvudloppet, övriga lopp som körs i samband med tävlingen är Australian Birkebeiner och Joey Hoppet.

Vinnare[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

År Kangaroo Hoppet Australian Birkebeiner Joey Hoppet
1991 USA John Aalberg Sydkorea Park Byung Chil Australien Tim Retchford
1992 Norge Gudmund Skjeldal Sydkorea Park Byung Chil Sydkorea Kim Woo Soup
1993 Norge Anders Aukland Australien Paul Gray Australien Tim Retchford
1994 Tyskland Peter Schlickenrieder Australien Sean Donohue USA Thomas Rassuchine
1995 Schweiz Andre Jungen Australien Sean Donohue Australien Andrew Slocombe
1996 Tyskland Johann Mühlegg Australien Michael Brennan Australien Paul Murray
1997 Australien Paul Gray Sydkorea Byung Joo Park Australien Michael Evans
1998 Tjeckien Aleš Vaněk Nya Zeeland Sam Lee Australien Daniel Sarri
1999 Ryssland Witalij Czernow Australien Dan Van der Ploeg Australien Peter Malcolm
2000 Australien Ben Derrick Australien Dan Van der Ploeg Australien Nicholas Grimmer
2001 Australien Ben Derrick Australien Ben Sim Australien Andrew Cirosta
2002 Tjeckien Stanislav Řezáč Australien Dan Van der Ploeg Australien Lachlan Rodd
2003 Australien Ben Derrick Australien Ben Sim Australien Neil Van der Ploeg
2004 Australien Ben Derrick Australien Mark Van der Ploeg Australien Simon Flowers
2005 Australien Ben Sim Nya Zeeland Ben Koons Australien Callum Watson
2006 Australien Ben Sim Australien Neil Van der Ploeg Nya Zeeland Mark Hogg
2007 Tyskland Thomas Freimuth Australien Alex Almoukov Australien Mark Pollock
2008 Australien Ben Sim Australien Callum Watson Australien Dyllan Harmer
2009 Australien Ben Sim Australien Nick Grimmer Australien Alistair Tutt
2010 Schweiz Valerio Leccardi Australien Mark Raymond Australien Alistair Tutt
2011 Tjeckien Petr Novák Australien Phillip Bellingham Australien Damon Morton
2012 Ryssland Aleksandr Legkow Australien Paul Kovacs Australien Hamish Roberts
2013 Ryssland Aleksandr Legkow Ryssland Ilja Czernousow Ryssland Aleksiej Czernousow

Damer[redigera | redigera wikitext]

År Kangaroo Hoppet Australian Birkebeiner Joey Hoppet
1991 USA Betsy Youngman Australien Miffy Cross Australien Kate L'Huillier
1992 Schweiz Beatrice Grünenfelder Sydkorea Yoon Wha Ja Sydkorea Cho Eun Sook
1993 Ryssland Jelena Pierietiagina Australien Sandra Paul Australien Larissa Trease
1994 Sverige Antonina Ordina Ryssland Ksenia Małcewa USA Lynette Deschler
1995 Österrike Maria Theurl Australien Jenny Griffiths Australien Jessica Hart
1996 Finland Hanne Lahtinen Australien Belinda Phillips Australien Kate Spiller
1997 Australien Camille Melvey Sydkorea Myung Jung Koon Australien Natasha Coleman
1998 Ryssland Nadia Simak Australien Natasha Coleman Nya Zeeland Katherine Calder
1999 Norge Jannike Øyen Australien Deb Godsmark Australien Esther Bottomley
2000 Australien Camille Melvey Australien Sandra Paul Australien Esther Bottomley
2001 Australien Belinda Phillips Australien Rhiannon Palmer Australien Esther Bottomley
2002 Australien Belinda Phillips Nya Zeeland Katherine Calder Australien Sally Cunningham
2003 Australien Belinda Phillips Nya Zeeland Katherine Calder Australien Aimee Watson
2004 Australien Clare-Louise Brumley Australien Esther Bottomley Australien Chloe McConville
2005 Australien Clare-Louise Brumley Australien Sally Cunningham Australien Jaffa Withers
2006 Schweiz Natascia Leonardi Cortesi USA Alexa Truzian Australien D'Arcy Baxter
2007 Nya Zeeland Katherine Calder Australien Aimee Watson Australien Georgia Merritt
2008 Australien Evelyn Dong Australien Chloe McConville Australien Lucy Glanville
2009 Nya Zeeland Katherine Calder Australien Lucy Granville Australien Anna Trnka
2010 Australien Esther Bottomley Australien Lucy Granville Australien Gabriella Cigana
2011 Australien Esther Bottomley Australien Anna Trnka Australien Xanthea Dewez
2012 Sverige Maria Gräfnings Australien Anna Trnka Australien Jillian Colebourn
2013 Ryssland Marina Czernousowa USA Lauren Fritz Japan Chisa Obayashi

Källor[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia
Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från polskspråkiga Wikipedia, 27 januari 2014.

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]