Herrdubbel vid US Open i tennis 2018

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Huvudartikel: US Open i tennis 2018
US Open i tennis 2018
Mästare :   USA Mike Bryan
USA Jack Sock
Finalist :   Polen Łukasz Kubot
Brasilien Marcelo Melo
Finalresultat :   6–3, 6–1
Tävlingar
Singel   herrar   damer       pojkar   flickor
Dubbel   herrar   damer   mixed   pojkar   flickor

Seedning[redigera | redigera wikitext]

  1. Österrike Oliver Marach / Kroatien Mate Pavić (Första omgången)
  2. Finland Henri Kontinen / Australien John Peers (Andra omgången)
  3. USA Mike Bryan / USA Jack Sock (Segrare)
  4. Storbritannien Jamie Murray / Brasilien Bruno Soares (Kvartsfinal)
  5. Colombia Juan Sebastián Cabal / Colombia Robert Farah (Semifinal)
  6. Nederländerna Jean-Julien Rojer / Rumänien Horia Tecău (Andra omgången)
  7. Polen Łukasz Kubot / Brasilien Marcelo Melo (Final)
  8. Sydafrika Raven Klaasen / Nya Zeeland Michael Venus (Andra omgången)
  9. Frankrike Pierre-Hugues Herbert / Frankrike Nicolas Mahut (Tredje omgången)
  10. Spanien Feliciano López / Spanien Marc López (Andra omgången)
  11. Kroatien Ivan Dodig / Spanien Marcel Granollers (Tredje omgången)
  12. Japan Ben McLachlan / Tyskland Jan-Lennard Struff (Första omgången)
  13. Chile Julio Peralta / Argentina Horacio Zeballos (Andra omgången)
  14. Nederländerna Robin Haase / Nederländerna Matwé Middelkoop (Tredje omgången)
  15. Indien Rohan Bopanna / Frankrike Édouard Roger-Vasselin (Kvartsfinal)
  16. Storbritannien Dominic Inglot / Kroatien Franko Škugor (Tredje omgången)

Matcher[redigera | redigera wikitext]

Teckenförklaring[redigera wikitext]

  • Q = Kvalificerad via kvalturneringen
  • WC = Wild card
  • LL = Lucky loser
  • Alt = Reserv
  • SE = Dispens
  • PR = Skyddad ranking
  • w/o = Walkover
  • u = Uppgivet
  • d = Utkörd/diskvalificerad


Övre halvan[redigera | redigera wikitext]

Sektion 1[redigera | redigera wikitext]

Första omgången Andra omgången Tredje omgången Kvartsfinaler
1 Österrike O Marach
Kroatien M Pavić
6 65 5
Argentina L Mayer
Portugal J Sousa
3 77 7 Argentina L Mayer
Portugal J Sousa
3 3
Tyskland P Gojowczyk
Indien P Raja
62 4 PR Kroatien N Mektić
Österrike J Melzer
6 6
PR Kroatien N Mektić
Österrike J Melzer
77 6 PR Kroatien N Mektić
Österrike J Melzer
3 4
Israel J Erlich
Pakistan A-u-H Qureshi
3 4 USA A Krajicek
USA T Sandgren
6 6
USA A Krajicek
USA T Sandgren
6 6 USA A Krajicek
USA T Sandgren
6 77
Danmark F Nielsen
Storbritannien J Salisbury
4 2 13 Chile J Peralta
Argentina H Zeballos
4 64
13 Chile J Peralta
Argentina H Zeballos
6 6 USA A Krajicek
USA T Sandgren
4 2
9 Frankrike P-H Herbert
Frankrike N Mahut
6 3 77 7 Polen Ł Kubot
Brasilien M Melo
6 6
USA N Monroe
Australien J-P Smith
3 6 62 9 Frankrike P-H Herbert
Frankrike N Mahut
7 6
Italien S Bolelli
Italien F Fognini
6 3 6 Italien S Bolelli
Italien F Fognini
5 3
Tyskland K Krawietz
Tyskland M Marterer
4 6 3 9 Frankrike P-H Herbert
Frankrike N Mahut
5 6 3
Indien D Sharan
Nya Zeeland A Sitak
6 6 7 Polen Ł Kubot
Brasilien M Melo
7 2 6
WC USA Ma Redlicki
USA E Zhu
4 4 Indien D Sharan
Nya Zeeland A Sitak
3 6 3
Alt Mexiko H Hach Verdugo
Sverige A Siljeström
3 62 7 Polen Ł Kubot
Brasilien M Melo
6 3 6
7 Polen Ł Kubot
Brasilien M Melo
6 77

Sektion 2[redigera | redigera wikitext]

Första omgången Andra omgången Tredje omgången Kvartsfinaler
4 Storbritannien J Murray
Brasilien B Soares
6 6
Argentina G Pella
Spanien A Ramos Viñolas
2 3 4 Storbritannien J Murray
Brasilien B Soares
6 6
Nya Zeeland M Daniell
Nederländerna W Koolhof
6 710 Nya Zeeland M Daniell
Nederländerna W Koolhof
3 4
Belarus M Mirnyj
Österrike P Oswald
3 68 4 Storbritannien J Murray
Brasilien B Soares
77 6
Tyskland P Petzschner
Tyskland T Pütz
6 6 14 Nederländerna R Haase
Nederländerna M Middelkoop
64 4
Frankrike J Eysseric
Ungern M Fucsovics
1 2 Tyskland P Petzschner
Tyskland T Pütz
3 6 1
WC USA C Eubanks
USA D Young
2 6 66 14 Nederländerna R Haase
Nederländerna M Middelkoop
6 3 6
14 Nederländerna R Haase
Nederländerna M Middelkoop
6 4 78 4 Storbritannien J Murray
Brasilien B Soares
5 4
10 Spanien F López
Spanien M López
4 6 6 Alt Moldavien R Albot
Tunisien M Jaziri
7 6
WC USA P Kypson
USA D Thomas
6 2 4 10 Spanien F López
Spanien M López
2 6 3
WC USA B Klahn
Kanada D Nestor
3 3 WC USA C Harrison
USA R Harrison
6 4 6
WC USA C Harrison
USA R Harrison
6 6 WC USA C Harrison
USA R Harrison
2 6 65
Alt Moldavien R Albot
Tunisien M Jaziri
77 77 Alt Moldavien R Albot
Tunisien M Jaziri
6 4 77
Storbritannien K Skupski
Storbritannien N Skupski
64 65 Alt Moldavien R Albot
Tunisien M Jaziri
3 710 6
Nederländerna S Arends
Kroatien A Šančić
3 4 6 Nederländerna J-J Rojer
Rumänien H Tecău
6 68 2
6 Nederländerna J-J Rojer
Rumänien H Tecău
6 6

Nedre halvan[redigera | redigera wikitext]

Sektion 3[redigera | redigera wikitext]

Första omgången Andra omgången Tredje omgången Kvartsfinaler
8 Sydafrika R Klaasen
Nya Zeeland M Venus
6 6
Slovakien L Lacko
Australien J Millman
2 2 8 Sydafrika R Klaasen
Nya Zeeland M Venus
3 65
Argentina M González
Chile N Jarry
6 6 Argentina M González
Chile N Jarry
6 77
Spanien D Marrero
Polen M Matkowski
3 4 Argentina M González
Chile N Jarry
6 6
WC USA E King
USA N Pasha
4 4 Tjeckien R Jebavý
Argentina A Molteni
3 4
Tjeckien R Jebavý
Argentina A Molteni
6 6 Tjeckien R Jebavý
Argentina A Molteni
77 6
Italien M Berrettini
Italien A Seppi
77 1 6 Italien M Berrettini
Italien A Seppi
63 4
12 Japan B McLachlan
Tyskland J-L Struff
65 6 4 Argentina M González
Chile N Jarry
4 63
16 Storbritannien D Inglot
Kroatien F Škugor
6 711 3 USA M Bryan
USA J Sock
6 77
Sverige R Lindstedt
USA R Ram
4 69 16 Storbritannien D Inglot
Kroatien F Škugor
65 6 6
Storbritannien C Norrie
Argentina D Schwartzman
6 4 1 Serbien D Lajović
Grekland S Tsitsipas
77 3 4
Serbien D Lajović
Grekland S Tsitsipas
3 6 6 16 Storbritannien D Inglot
Kroatien F Škugor
2 4
PR USA M McDonald
Japan Y Nishioka
6 6 3 USA M Bryan
USA J Sock
6 6
Bosnien och Hercegovina M Bašić
Bosnien och Hercegovina D Džumhur
3 2 PR USA M McDonald
Japan Y Nishioka
1 5
Italien D Bracciali
Italien M Cecchinato
1 1 3 USA M Bryan
USA J Sock
6 7
3 USA M Bryan
USA J Sock
6 6

Sektion 4[redigera | redigera wikitext]

Första omgången Andra omgången Tredje omgången Kvartsfinaler
5 Colombia J S Cabal
Colombia R Farah
6 6
Alt Uzbekistan D Istomin
Indien J Nedunchezhiyan
3 2 5 Colombia J S Cabal
Colombia R Farah
6 77
Brasilien M Demoliner
Mexiko S González
7 77 Brasilien M Demoliner
Mexiko S González
4 64
Frankrike H Nys
Frankrike B Paire
5 62 5 Colombia J S Cabal
Colombia R Farah
6 2 6
Alt USA R Galloway
USA N Lammons
6 6 11 Kroatien I Dodig
Spanien M Granollers
2 6 3
WC USA K King
USA R Opelka
2 2 Alt USA R Galloway
USA N Lammons
4 61
Alt Monaco R Arneodo
Storbritannien L Bambridge
3 77 4 11 Kroatien I Dodig
Spanien M Granollers
6 77
11 Kroatien I Dodig
Spanien M Granollers
6 64 6 5 Colombia J S Cabal
Colombia R Farah
6 6
15 Indien R Bopanna
Frankrike É Roger-Vasselin
4 6 6 15 Indien R Bopanna
Frankrike É Roger-Vasselin
3 4
Cypern M Baghdatis
Tyskland M Zverev
6 3 4 15 Indien R Bopanna
Frankrike É Roger-Vasselin
6 6
Serbien F Krajinović
Serbien V Troicki
3 2 Australien M Ebden
USA J Withrow
4 4
Australien M Ebden
USA J Withrow
6 6 15 Indien R Bopanna
Frankrike É Roger-Vasselin
78 4 6
Frankrike J Chardy
Frankrike F Martin
6 6 Frankrike J Chardy
Frankrike F Martin
66 6 3
USA J Cerretani
Indien L Paes
3 4 Frankrike J Chardy
Frankrike F Martin
77 3 77
El Salvador M Arévalo
Mexiko MÁ Reyes-Varela
7 62 65 2 Finland H Kontinen
Australien J Peers
64 6 63
2 Finland H Kontinen
Australien J Peers
5 77 77

Slutspel[redigera | redigera wikitext]

  Kvartsfinaler Semifinaler Final
                                       
   USA Austin Krajicek
USA Tennys Sandgren
4 2  
7  Polen Łukasz Kubot
Brasilien Marcelo Melo
6 6  
  7  Polen Łukasz Kubot
Brasilien Marcelo Melo
77 3 6  
  Alt  Moldavien Radu Albot
Tunisien Malek Jaziri
63 6 3  
4  Storbritannien Jamie Murray
Brasilien Bruno Soares
5 4
  Alt  Moldavien Radu Albot
Tunisien Malek Jaziri
7 6  
    7  Polen Łukasz Kubot
Brasilien Marcelo Melo
3 1
  3  USA Mike Bryan
USA Jack Sock
6 6
   Argentina Máximo González
Chile Nicolás Jarry
4 63  
 USA Mike Bryan
USA Jack Sock
6 77  
3  USA Mike Bryan
USA Jack Sock
6 61 6
  5  Colombia Juan Sebastián Cabal
Colombia Robert Farah
2 77 4  
5  Colombia Juan Sebastián Cabal
Colombia Robert Farah
6 6
  15  Indien Rohan Bopanna
Frankrike Édouard Roger-Vasselin
3 4  

Referenser[redigera | redigera wikitext]