Lettland i olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Lettland i olympiska spelen
Lettland IOK-landskod

LAT
KommittéLettlands olympiska komiteé
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare50 deltagare i 11 sporter
FanbärareVadims Vasiļevskis (öppning)
Māris Štrombergs (avslutning)
Medaljsummering
Guld
1
Silver
1
Brons
1
Totalt
3
Lettland i olympiska sommarspelen
1924  1928  1932  1936  1948-1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Lettland i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948-1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Lettland i andra olympiska spel
Sovjetunionen Sovjetunionen (1952–1988)
Ryssland Ryssland (1912)

Lettland i olympiska sommarspelen 2008 representerades av Lettiska Olympiska Kommittén. 50 lettiska idrottare deltog. Lettland tog 3 medaljer, en av varje valör.[1]

Basket[redigera | redigera wikitext]

Lag V F PF PA PDiff Poäng
 Australien 5 0 349 264 +85 10
 Ryssland 4 1 278 258 +20 9
 Vitryssland 2 3 320 332 -12 7
 Sydkorea 2 3 352 360 -8 7
 Lettland 1 4 266 315 -49 6
 Brasilien 1 4 337 354 -17 6
2008-08-09
 Lettland 57 – 62  Ryssland
2008-08-11
 Lettland 57 – 79  Vitryssland
2008-08-13
 Brasilien 78 – 79  Lettland
2008-08-15
 Lettland 73 – 96  Australien
2008-08-17
 Sydkorea 72 – 68  Lettland

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Cycling (BMX) pictogram.svg BMX[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Poäng Placering Poäng Placering Tid Placering
Ivo Lakučs BMX 36.509 16 21 8 Gick inte vidare
Artūrs Matisons BMX 36.072 4 6 2 22 7 Gick inte vidare
Māris Štrombergs BMX 35.910 2 7 1 3 1 36.190 1

Cycling (road) pictogram.svg Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Raivis Belohvoščiks Linjelopp DNF
Tempolopp 1h 8' 54 (+6:43.53) 36:e
Gatis Smukulis Linjelopp 6h 36' 48 (+12:59) 68:e

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
  • Q = Kvalificerad till nästa omgång
  • q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången ingick inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång

Herrar
Bana och landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Ronalds Arājs 200 m 21.22 5 Gick inte vidare
Ingus Janevics 20 km gång i.u. DNS
50 km gång i.u. 4:12:45 42
Igors Kazakēvičs 50 km gång i.u. 3:52:38 16
Dmitrijs Miļkevičs 800 m 1:47.12 4 i.u. Gick inte vidare
Staņislavs Olijars 110 m häck DNS Gick inte vidare
Valērijs Žolnerovičs 3 000 m hinder 8:37.65 10 i.u. Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Ainārs Kovals Spjutkastning 80.15 7 q 86.64 2
Ēriks Rags 79.33 13 Gick inte vidare
Igors Sokolovs Släggkastning 73.72 19 Gick inte vidare
Māris Urtāns Kulstötning 19.57 25 Gick inte vidare
Vadims Vasiļevskis Spjutkastning 83.51 1 Q 81.32 9
Kombinerade grenar – Tiokamp
Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Jānis Karlivāns Resultat 11.36 7.26 14.85 1.84 51.61 15.28 44.54 DNS DNF
Poäng 782 876 780 661 742 816 757 0
Damer
Bana & landsväg
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Jolanta Dukure 20 km gång i.u. 1:41:03 41
Inna Poluškina 3 000 m hinder 10:18.60 14 i.u. Gick inte vidare
Ieva Zunda 400 m häck 57.43 5 Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Sinta Ozoliņa Spjutkastning 60.13 12 q 53.38 11
Kombinerade grenar – Sjukamp
Mångkampare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Aiga Grabuste Resultat 13.78 1.77 12.70 24.71 6.36 39.02 2:16.87 6050 PB 19*
Poäng 1010 941 707 914 962 649 867

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Inledande omgång Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Vsevolods Zeļonijs Lättvikt (-73 kg)  Wiłkomirski (POL)
L 0010–0020
Gick inte vidare
Jevgeņijs Borodavko Mellanvikt (-90 kg)  Meloni (ITA)
L 0010–0100
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Miķelis Ežmalis Herrarnas C-1 500 m 1:54.890 6 QS 1:56.907 6 Gick inte vidare
Herrarnas C-1 1000 m 4:13.777 4 QS 4:16.820 9 Gick inte vidare
Krists Straume
Kristaps Zaļupe
Herrarnas K-2 500 m 1:31.020 4 QS 1:32.649 4 Gick inte vidare
Herrarnas K-2 1000 m 3:23.198 5 QS 3:23.408 1 Q 3:19.387 7

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Skytte
(10 meter luftpistol)
Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Löpning
(3000 m)
Totalpoäng Slutresultat
Poäng Placering MF-poäng Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Deniss Čerkovskis Herrar 184 12 1144 15–20 24 760 2:10,46 29 1236 112 9 1088 9:29,96 13 1124 5352 11
Jeļena Rubļevska Damer 181 35 908 27–8 2 1048 2:22,94 25 1208 220 31 980 10:49,35 18 1124 5268 23

Simning[redigera | redigera wikitext]

Skytte[redigera | redigera wikitext]

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Ernests Gulbis Herrsingel  Davydenko (RUS)
L 4–6, 2–6
Gick inte vidare

Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Volleyboll[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/LAT/summer/2008/ Sports-reference.com (engelska)