Kroatien i olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Kroatien i olympiska spelen
Kroatien IOK-landskod

CRO
Kommitté Kroatiens olympiska kommitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare 81 deltagare i 14 sporter
Fanbärare Dubravko Šimenc
Medaljsummering
Guld
1
Silver
2
Brons
2
Totalt
5
Placering
44
Kroatien i olympiska sommarspelen
1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Kroatien i olympiska vinterspelen
1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014
Kroatien i andra olympiska spel
 Ungern (1896–1912)

 Österrike (1896–1912)

Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Jugoslavien (1920–1988)

Kroatien i olympiska sommarspelen 2004 bestod av idrottare som blivit uttagna av Kroatiens olympiska kommitté.[1]

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Tamara Boroš Damsingel BYE  Kravchenko (ISR)
W 4-0
 Pavlovich (BLR)
W 4-2
 Zhang (CHN)
L 0-4
Gick inte vidare
Cornelia Vaida  Lay (AUS)
L 0-4
Gick inte vidare
Tamara Boroš
Cornelia Vaida
Damdubbel BYE  Strbikova/Vachovcova (CZE)
W 4-1
 Bátorfi/Tóth (HUN)
W 4-1
 Kim B-R/Kim K-A (KOR)
L 0-4
Gick inte vidare
Zoran Primorac Herrsingel BYE  Milicevic (BIH)
W 4-1
 Ma (CHN)
L 1-4
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Marijo Šivolija Lätt tungvikt  Muñoz (VEN)
L 23-31
Gick inte vidare
Vedran Đipalo Lätt tungvikt i.u.  Forsyth (AUS)
L 22-32
Gick inte vidare

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Branko Zorko 1 500 meter 3:48.28 10 i.u. Gick inte vidare
Jurica Grabušić 110 meter häck 13.87 8 Gick inte vidare
Fältgrenar och tiokamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Siniša Ergotić Längdhopp 7.77 26 Gick inte vidare
Edis Elkasević Kulstötning 18.44 36 Gick inte vidare
Nedžad Mulabegović 19.07 29 Gick inte vidare
Dragan Mustapić Diskuskastning 54.66 34 Gick inte vidare
András Haklits Släggkastning 74.43 21 Gick inte vidare
Edi Ponoš Spjutkastning 71.43 33 Gick inte vidare
Damer
Fältgrenar och sjukamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Blanka Vlašić Höjdhopp 1.95 7 Q 1.89 11
Vera Begić Diskuskastning 57.31 29 Gick inte vidare
Ivana Brkljačić Släggkastning 68.21 13 Gick inte vidare
Sanja Gavrilović 56.79 45 Gick inte vidare

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Nr Pos. Namn Födelsedatum (ålder) Klubb
1 MV Losert, VenioVenio Losert 25 juli 1976 (28 år) Spanien Granollers
2 VY Kaleb, NikšaNikša Kaleb 9 mars 1973 (31 år) Kroatien RK Zagreb
4 MB Balić, IvanoIvano Balić 1 april 1979 (25 år) Spanien Portland San Antonio
6 VB Lacković, BlaženkoBlaženko Lacković 25 december 1980 (23 år) Tyskland SG Flensburg
7 HY Zrnić, VedranVedran Zrnić 26 september 1979 (24 år) Slovenien RK Gorenje Velenje
9 P Vori, IgorIgor Vori 20 september 1980 (23 år) Kroatien RK Zagreb
10 VB Dominiković, DavorDavor Dominiković 7 april 1978 (26 år) Tyskland SG Kronau Östringen
11 HY Džomba, MirzaMirza Džomba 28 februari 1977 (27 år) Spanien BM Ciudad Real
12 MV Šola, VladoVlado Šola 17 november 1968 (35 år) Ungern KC Fotex Veszprem
14 HB Vuković, DragoDrago Vuković 3 augusti 1983 (21 år) Kroatien RK Zagreb
15 MB Goluža, SlavkoSlavko Goluža 17 september 1971 (32 år) Ungern KC Fotex Veszprem
16 MV Matošević, ValterValter Matošević 11 juni 1970 (34 år) Tyskland Wilhelmshavener HV
17 VY Šprem, GoranGoran Šprem 6 juli 1979 (25 år) Kroatien RK Zagreb
18 MB Špoljarić, DenisDenis Špoljarić 20 augusti 1979 (24 år) Kroatien RK Zagreb
19 HB Metličić, PetarPetar Metličić 25 december 1976 (27 år) Spanien CB Ademar León
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
 Kroatien 5 5 0 0 146 129 +17 10
 Spanien 5 4 0 1 154 137 +17 8
 Sydkorea 5 2 0 3 148 148 0 4
 Ryssland 5 2 0 3 145 145 0 4
 Island 5 1 0 4 143 158 –15 2
 Slovenien 5 1 0 4 130 149 –19 2
Slutspel
Quarter-finals Semi-finals Gold medal final
                   
         
  Kroatien   33
 
  Grekland   27  
  Kroatien   33
 
    Ungern   31  
  Sydkorea   25
 
  Ungern   30  
  Kroatien   26
 
    Tyskland   24
  Tyskland   32
 
  Spanien   30  
  Tyskland   21 Bronze medal final
 
    Ryssland   15  
  Frankrike   24   Ungern   26
  Ryssland   26     Ryssland   28
 

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Danko Herceg Herrarnas C-1 slalom 204.17 6 Q 203.49 12 Gick inte vidare
Dinko Mulić Herrarnas K-1 slalom 210.76 22 Gick inte vidare
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Emanuel Horvatiček Herrarnas C-1 500 m 1:55.528 5 QS 2:06.347 8 Gick inte vidare
Herrarnas C-1 1000 m 4:27.662 7 QS 4:24.604 7 Gick inte vidare

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Pepo Puch Banville d'Ivoy Individuell fälttävlan 68,60 65 80,60 149,20 66 9,00 158,20 63 Gick inte vidare 158,20 63

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Nikša Skelin
Siniša Skelin
Tvåa utan styrman 7:01,28 2 SA/B BYE 6:23,57 2 FA 6:32,64 2
Igor Boraska
Marko Dragičević
Petar Milin
Damir Vučičić
Fyra utan styrman 6:34,05 4 R 5:58,48 3 SA/B 6:05,54 6 FB 5:57,36 12

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Karlo Kuret Finnjolle 6 2 10 8 12 18 7 5 3 3 5 61 4
Tomislav Bašić
Petar Cupać
470 16 10 19 5 20 26 21 25 1 7 12 136 19

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Mate Arapov Laser 6 11 2 22 OCS 13 3 25 29 25 3 139 14

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/CRO/summer/2004/ Sports-reference.com (engelska)