Kroatien i olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Kroatien i olympiska spelen
Kroatien IOK-landskod

CRO
KommittéKroatiens olympiska kommitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare81 deltagare i 14 sporter
FanbärareDubravko Šimenc
Medaljsummering
Guld
1
Silver
2
Brons
2
Totalt
5

Placering
44:e
Kroatien i olympiska sommarspelen
1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Kroatien i olympiska vinterspelen
1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Kroatien i andra olympiska spel
 Ungern (1896–1912)

 Österrike (1896–1912)

Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Jugoslavien (1920–1988)

Kroatien i olympiska sommarspelen 2004 bestod av idrottare som blivit uttagna av Kroatiens olympiska kommitté.[1]

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Tamara Boroš Damsingel BYE Flag of Israel.svg Kravchenko (ISR)
W 4-0
Flag of Belarus (1995–2012).svg Pavlovich (BLR)
W 4-2
Flag of the People's Republic of China.svg Zhang (CHN)
L 0-4
Gick inte vidare
Cornelia Vaida Flag of Australia.svg Lay (AUS)
L 0-4
Gick inte vidare
Tamara Boroš
Cornelia Vaida
Damdubbel BYE Flag of the Czech Republic.svg Strbikova/Vachovcova (CZE)
W 4-1
Flag of Hungary.svg Bátorfi/Tóth (HUN)
W 4-1
Flag of South Korea (1997–2011).svg Kim B-R/Kim K-A (KOR)
L 0-4
Gick inte vidare
Zoran Primorac Herrsingel BYE Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Milicevic (BIH)
W 4-1
Flag of the People's Republic of China.svg Ma (CHN)
L 1-4
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Marijo Šivolija Lätt tungvikt Flag of Venezuela (1954–2006).png Muñoz (VEN)
L 23-31
Gick inte vidare
Vedran Đipalo Lätt tungvikt i.u. Flag of Australia.svg Forsyth (AUS)
L 22-32
Gick inte vidare

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Branko Zorko 1 500 meter 3:48.28 10 i.u. Gick inte vidare
Jurica Grabušić 110 meter häck 13.87 8 Gick inte vidare
Fältgrenar och tiokamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Siniša Ergotić Längdhopp 7.77 26 Gick inte vidare
Edis Elkasević Kulstötning 18.44 36 Gick inte vidare
Nedžad Mulabegović 19.07 29 Gick inte vidare
Dragan Mustapić Diskuskastning 54.66 34 Gick inte vidare
András Haklits Släggkastning 74.43 21 Gick inte vidare
Edi Ponoš Spjutkastning 71.43 33 Gick inte vidare
Damer
Fältgrenar och sjukamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Blanka Vlašić Höjdhopp 1.95 7 Q 1.89 11
Vera Begić Diskuskastning 57.31 29 Gick inte vidare
Ivana Brkljačić Släggkastning 68.21 13 Gick inte vidare
Sanja Gavrilović 56.79 45 Gick inte vidare

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Nr Pos. Namn Födelsedatum (ålder) Klubb
1 MV Losert, VenioVenio Losert 25 juli 1976 (28 år) Spanien Granollers
2 VY Kaleb, NikšaNikša Kaleb 9 mars 1973 (31 år) Kroatien RK Zagreb
4 MB Balić, IvanoIvano Balić 1 april 1979 (25 år) Spanien Portland San Antonio
6 VB Lacković, BlaženkoBlaženko Lacković 25 december 1980 (23 år) Tyskland SG Flensburg
7 HY Zrnić, VedranVedran Zrnić 26 september 1979 (24 år) Slovenien RK Gorenje Velenje
9 P Vori, IgorIgor Vori 20 september 1980 (23 år) Kroatien RK Zagreb
10 VB Dominiković, DavorDavor Dominiković 7 april 1978 (26 år) Tyskland SG Kronau Östringen
11 HY Džomba, MirzaMirza Džomba 28 februari 1977 (27 år) Spanien BM Ciudad Real
12 MV Šola, VladoVlado Šola 17 november 1968 (35 år) Ungern KC Fotex Veszprem
14 HB Vuković, DragoDrago Vuković 3 augusti 1983 (21 år) Kroatien RK Zagreb
15 MB Goluža, SlavkoSlavko Goluža 17 september 1971 (32 år) Ungern KC Fotex Veszprem
16 MV Matošević, ValterValter Matošević 11 juni 1970 (34 år) Tyskland Wilhelmshavener HV
17 VY Šprem, GoranGoran Šprem 6 juli 1979 (25 år) Kroatien RK Zagreb
18 MB Špoljarić, DenisDenis Špoljarić 20 augusti 1979 (24 år) Kroatien RK Zagreb
19 HB Metličić, PetarPetar Metličić 25 december 1976 (27 år) Spanien CB Ademar León
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
 Kroatien 5 5 0 0 146 129 +17 10
 Spanien 5 4 0 1 154 137 +17 8
 Sydkorea 5 2 0 3 148 148 0 4
 Ryssland 5 2 0 3 145 145 0 4
 Island 5 1 0 4 143 158 –15 2
 Slovenien 5 1 0 4 130 149 –19 2
Slutspel
Quarter-finals Semi-finals Gold medal final
                   
         
 Flag of Croatia.svg Kroatien   33
 
 Flag of Greece.svg Grekland   27  
 Flag of Croatia.svg Kroatien   33
 
   Flag of Hungary.svg Ungern   31  
 Flag of South Korea (1997–2011).svg Sydkorea   25
 
 Flag of Hungary.svg Ungern   30  
 Flag of Croatia.svg Kroatien   26
 
   Flag of Germany.svg Tyskland   24
 Flag of Germany.svg Tyskland   32
 
 Flag of Spain.svg Spanien   30  
 Flag of Germany.svg Tyskland   21 Bronze medal final
 
   Flag of Russia.svg Ryssland   15  
 Flag of France.svg Frankrike   24  Flag of Hungary.svg Ungern   26
 Flag of Russia.svg Ryssland   26    Flag of Russia.svg Ryssland   28
 

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Danko Herceg Herrarnas C-1 slalom 204.17 6 Q 203.49 12 Gick inte vidare
Dinko Mulić Herrarnas K-1 slalom 210.76 22 Gick inte vidare
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Emanuel Horvatiček Herrarnas C-1 500 m 1:55.528 5 QS 2:06.347 8 Gick inte vidare
Herrarnas C-1 1000 m 4:27.662 7 QS 4:24.604 7 Gick inte vidare

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Pepo Puch Banville d'Ivoy Individuell fälttävlan 68,60 65 80,60 149,20 66 9,00 158,20 63 Gick inte vidare 158,20 63

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Nikša Skelin
Siniša Skelin
Tvåa utan styrman 7:01,28 2 SA/B BYE 6:23,57 2 FA 6:32,64 2
Igor Boraska
Marko Dragičević
Petar Milin
Damir Vučičić
Fyra utan styrman 6:34,05 4 R 5:58,48 3 SA/B 6:05,54 6 FB 5:57,36 12

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Karlo Kuret Finnjolle 6 2 10 8 12 18 7 5 3 3 5 61 4
Tomislav Bašić
Petar Cupać
470 16 10 19 5 20 26 21 25 1 7 12 136 19

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Mate Arapov Laser 6 11 2 22 OCS 13 3 25 29 25 3 139 14

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Sandra Šarić Damernas −67 kg Flag of Norway.svg Solheim (NOR)
L 2–5
Gick inte vidare
Nataša Vezmar Damernas +67 kg Bye Flag of Jordan.svg Dawani (JOR)
L 4–5
Gick inte vidare

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Mario Ančić Herrsingel Flag of Germany.svg Haas (GER)
L 1–6, 5–7
Did not advance
Ivo Karlović Flag of Romania.svg Pavel (ROM)
W 6–4, 6–7(10–12), 6–2
Flag of France.svg Clément (FRA)
W 7–6(7–4), 4–6, 6–4
Flag of Spain.svg Moyá (ESP)
L 6–4, 6–7(3–7), 4–6
Did not advance
Ivan Ljubičić Flag of Armenia.svg Sargsian (ARM)
W 6–3, 6–2
Flag of Sweden.svg Johansson (SWE)
W 7–6(7–3), 6–4
Flag of the United States.svg Dent (USA)
L 4–6, 4–6
Did not advance
Mario Ančić
Ivan Ljubičić
Herrdubbel i.u. Flag of Sweden.svg Björkman /
Johansson (SWE)
W RET
Flag of the Czech Republic.svg Damm /
Suk (CZE)
W 7–6(8–6), 6–7(2–7), 7–5
Flag of France.svg Llodra /
Santoro (FRA)
W 4–6, 6–3, 9–7
Flag of Chile.svg González /
Massú (CHI)
L 5–7, 6–4, 4–6
Flag of India.svg Bhupathi /
Paes (IND)
W 7–6(7–5), 4–6, 16–14
3
Jelena Kostanić Damsingel Flag of Puerto Rico.svg Brandi (PUR)
L 5–7, 1–6
Did not advance
Karolina Šprem Flag of Argentina.svg Dulko (ARG)
W 6–4, 7–6(8–6), 7–5
Flag of Indonesia.svg Widjaja (INA)
W 6–3, 6–1
Flag of Japan.svg Sugiyama (JPN)
L 6–7(6–8), 1–6
Did not advance
Jelena Kostanić
Karolina Šprem
Damdubbel i.u. Flag of Indonesia.svg Prakusya /
Widjaja (INA)
W 6–3, 6–2
Flag of Japan.svg Asagoe /
Sugiyama (JPN)
L 3–6, 5–7
Did not advance

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/CRO/summer/2004/ Sports-reference.com (engelska)