Slalomvärldsmästerskapen i kanotsport 1969

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Slalomvärldsmästerskapen i kanotsport 1969 anordnades i Bourg St.-Maurice, Frankrike.

Medaljsummering[redigera | redigera wikitext]

Medaljtabell[redigera | redigera wikitext]

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Västtyskland Västtyskland 4 2 2 8
2 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien 3 4 4 11
3 Frankrike Frankrike 3 2 2 7
4 Schweiz Schweiz 0 1 0 1
4 Storbritannien Storbritannien 0 1 0 1
6 USA USA 0 0 1 1
Totalt 10 10 9 29

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Poäng Silver Poäng Brons Poäng
C-1  Wolfgang Peters (FRG) 364,32  Reinhold Kauder (FRG) 386,90  Zbyněk Puleč (TCH) 390,61
C-1 lag Västtyskland Västtyskland
Wolfgang Peters
Harald Cuypers
Reinhold Kauder
609,71 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
František Kadaňka
Zbyněk Puleč
Petr Sodomka
722,32 Frankrike Frankrike
Claude Baux
Michel Trenchant
François Bonnet
793,31
C-2 Frankrike Frankrike
Jean-Claude Olry
Jean-Louis Olry
363,53 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Zdeněk Měšťan
Ladislav Měšťan
380,73 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Zdeněk Valenta
Miroslav Stach
383,72
C-2 lag Västtyskland Västtyskland
Hermann Roock & Norbert Schmidt
Manfred Heß & Wolfgang Wenzel
Karl-Heinz Scheffer & Heinz-Jürgen Steinschulte
604,38 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Zdeněk Valenta & Miroslav Stach
Jiří Dejl & Zdeněk Sklenář
Zdeněk Měšťan & Ladislav Měšťan
711,53 Frankrike Frankrike
Jean-Claude Olry & Jean-Louis Olry
Alain Duvivier & Dominique Duvivier
Louis Devilleneuve & Pierre Devilleneuve
755,69
K-1  Claude Peschier (FRA) 272,92  Werner Zimmermann, Jr. (SUI) 284,17  Werner Rosener (FRG) 285,14
K-1 lag Frankrike Frankrike
Patrick Maccari
Claude Peschier
Alain Colombe
341,02 Storbritannien Storbritannien
Kenneth Langford
Raymond Calverley
John MacLeod
420,82 Västtyskland Västtyskland
Ulrich Peters
Jürgen Gerlach
Werner Rosener
466,26


Mixed[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Poäng Silver Poäng Brons Poäng
C-2 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Jitka Traplová
Milan Svoboda
342,56 Frankrike Frankrike
Jarka Lutz
Claude Lutz
360,57 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Hana Křížková
Jiří Koudela
360,70
C-2 lag Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Hana Křížková & Jiří Koudela
Jitka Traplová & Milan Svoboda
Alena Prouzová & Petr Horyna
563,21 Frankrike Frankrike
Jarka Lutz & Claude Lutz
Françoise Labarelle & Ernest Labarelle
Marie-France Curtil & Daniel Curtil
1133,12 USA USA
Nancy Southworth & Tom Southworth
Gay Fawcett & Mark Fawcett
Louise Wright & Paul Liebman
1345,20

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Poäng Silver Poäng Brons Poäng
K-1  Ludmila Polesná (TCH) 314,18  Ulrike Deppe (FRG) 365,20  Jana Zvěřinová (TCH) 369,45
K-1 lag Västtyskland Västtyskland
Bärbel Körner
Ulrike Deppe
Brigitte Schwack
691,44 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Bohumila Kapplová
Jana Zvěřinová
Ludmila Polesná
875,86 -

Referenser[redigera | redigera wikitext]


Externa länkar[redigera | redigera wikitext]