Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1974

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1974 anordnades i Mexico City i Mexiko.

Medaljsummering[redigera | redigera wikitext]

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Sovjetunionen Sovjetunionen 6 7 1 14
2 Rumänien Rumänien 3 2 6 11
3 Ungern Ungern 3 4 3 10
4 Östtyskland Östtyskland 4 2 2 8
5 Polen Polen 1 2 3 6
6 Italien Italien 1 0 1 2
7 Belgien Belgien 0 1 0 1
8 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien 0 0 1 1
9 Frankrike Frankrike 0 0 1 1
Totalt 18 18 18 54

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Kanadensare[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C-1 500 m  Sergej Petrenko (URS)  Klaus Zeisler (GDR)  Ivan Patzaichin (ROU)
C-1 1000 m  Vasilij Jurtjenko (URS)  Klaus Zeisler (GDR)  Ivan Patzaichin (ROU)
C-1 10000 m  Tamás Wichmann (HUN)  Vasilij Jurtjenko (URS)  Ivan Patzaichin (ROU)
C-2 500 m Sovjetunionen Sovjetunionen
Aleksandr Vinogradov
Jurij Lobanov
Rumänien Rumänien
Georghe Danielov
Gheorghe Simionov
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Tomáš Šach
Jiří Čtvrtečka
C-2 1000 m Sovjetunionen Sovjetunionen
Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
Polen Polen
Jerzy Opara
Andrzej Gronowicz
Rumänien Rumänien
Cherasim Munteanu
Vasile Serghei
C-2 10000 m Sovjetunionen Sovjetunionen
Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
Ungern Ungern
Tamás Buday
Gábor Haraszti
Frankrike Frankrike
Alain Alcard
Jean-Paul Cezard

Kajak[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m  Vasile Dîba (ROU)  Géza Csapó (HUN)  Grzegorz Śledziewski (POL)
K-1 1000 m  Géza Csapó (HUN)  Grzegorz Śledziewski (POL)  Oreste Perri (ITA)
K-1 10000 m  Oreste Perri (ITA)  Aleksandr Sjaporenko (URS)  Péter Völgyi (HUN)
K-1 4 x 500 m stafett Rumänien Rumänien
Vasile Dîba
Ernst Pavel
Atanase Sciotnic
Mihail Zaifu
Sovjetunionen Sovjetunionen
Vitalij Truksjin
Sergej Zjutjraj
Anatolij Kobrisev
Nikolaj Astapkovitj
Polen Polen
Ryszard Oborski
Grzegorz Śledziewski
Kazimierz Górecki
Andrzej Matysiak
K-2 500 m Polen Polen
Ryszard Oborski
Grzegorz Śledziewski
Ungern Ungern
József Deme
János Rátkai
Östtyskland Östtyskland
Ulrich Hellige
Herbert Laabs
K-2 1000 m Ungern Ungern
Zoltán Bakó
István Szabó
Sovjetunionen Sovjetunionen
Vladimir Kozubin
Michail Afansijev
Östtyskland Östtyskland
Volkmar Thiede
Rüdiger Helm
K-2 10000 m Rumänien Rumänien
Ion Terente
Antrop Variabev
Belgien Belgien
Jos Broeckx
Paul Stinckens
Sovjetunionen Sovjetunionen
Konstantin Kostenko
Vjatjeslav Kononov
K-4 1000 m Östtyskland Östtyskland
Herbert Laabs
Ulrich Hellige
Jürgen Lehnert
Bernd Duvigneau
Sovjetunionen Sovjetunionen
Jurij Filatov
Aleksandr Degtjarov
Aleksandr Kuprikov
Nikolaj Astapkovitj
Ungern Ungern
József Deme
János Rátkai
Csongor Vargha
Csaba Giczi
K-4 10000 m Sovjetunionen Sovjetunionen
Leonid Derevjasnko
Nikolaj Gorbattjov
Pytor Zjurga
Anatolij Zjarkin
Ungern Ungern
Csaba Giczi
Csongor Vargha
István Szabó
Zoltán Romhanyi
Polen Polen
Ryszard Oborski
Kazimierz Górecki
Grzegorz Kołtan
Andrzej Matysiak

Damer[redigera | redigera wikitext]

Kajak[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m  Anke Ohde (GDR)  Nina Gopova (URS)  Maria Cosma (ROU)
K-2 500 m Östtyskland Östtyskland
Bärbel Köster
Anke Ohde
Rumänien Rumänien
Victoria Dumitru
Maria Nichiforov
Ungern Ungern
Ilona Tözser
Mária Zakariás
K-4 500 m Östtyskland Östtyskland
Ilse Kaschube
Bärbel Köster
Anke Ohde
Carola Zirzow
Sovjetunionen Sovjetunionen
Nina Gopova
Larissa Kabakova
Tatjana Korzjunova
Galina Kreft
Rumänien Rumänien
Victoria Dumitru
Maria Nichiforov
Maria Cosma
Agafia Orlov

Referenser[redigera | redigera wikitext]


Externa länkar[redigera | redigera wikitext]