Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1973

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1973 anordnades i Tammerfors i Finland.

Medaljsummering[redigera | redigera wikitext]

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Ungern Ungern 7 4 5 16
2 Sovjetunionen Sovjetunionen 8 6 1 15
3 Rumänien Rumänien 2 5 6 13
4 Östtyskland Östtyskland 1 1 2 4
5 Polen Polen 0 1 2 3
6 Västtyskland Västtyskland 0 1 0 1
7 Belgien Belgien 0 0 1 1
8 Danmark Danmark 0 0 1 1
Totalt 18 18 18 54

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Kanadensare[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C-1 500 m  Miklós Darvas (HUN)  Nikolaj Fedulov (URS)  Ivan Patzaichin (ROU)
C-1 1000 m  Ivan Patzaichin (ROU)  Romualdas Vinojinidis (URS)  Tamás Wichmann (HUN)
C-1 10000 m  Vasilij Jurtjenko (URS)  Lipat Varabiev (ROU)  Tamás Wichmann (HUN)
C-2 500 m Sovjetunionen Sovjetunionen
Oleg Kaidov
Vitalij Slobodenjuk
Rumänien Rumänien
Georghe Danielov
Gheorghe Simionov
Polen Polen
Jerzy Opara
Andrzej Gronowicz
C-2 1000 m Rumänien Rumänien
Ivan Patzaichin
Serghei Covaliov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
Ungern Ungern
Tamás Wichmann
Gyula Petrikovics
C-2 10000 m Sovjetunionen Sovjetunionen
Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
Rumänien Rumänien
Vasile Serghei
Cherasim Munteanu
Ungern Ungern
Tamás Buday
Gábor Haraszti

Kajak[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m  Géza Csapó (HUN)  Vitalij Truksjin (URS)  Grzegorz Śledziewski (POL)
K-1 1000 m  Géza Csapó (HUN)  Grzegorz Śledziewski (POL)  Aleksandr Sjaporenko (URS)
K-1 10000 m  Aleksandr Sjaporenko (URS)  Péter Völgyi (HUN)  Jörgen Andersen (DEN)
K-1 4 x 500 m relay Sovjetunionen Sovjetunionen
Vitalij Truksjin
Anatolij Kobrisev
Sergej Nikolskij
Oleg Zjegojev
Ungern Ungern
István Csizmadia
Zoltán Angyal
Robert Schaffhauser
Géza Csapó
Rumänien Rumänien
Atanase Sciotnic
Vasile Simioncenco
Roman Vartolomeu
Mihail Zaifu
K-2 500 m Sovjetunionen Sovjetunionen
Nikolaj Gogol
Pytor Gresjta
Ungern Ungern
József Deme
János Rátkai
Rumänien Rumänien
Ion Dragulsci
Ernst Pavel
K-2 1000 m Ungern Ungern
József Deme
János Rátkai
Rumänien Rumänien
Ion Dragulsci
Ernst Pavel
Östtyskland Östtyskland
Herbert Laabs
Joachim Mattern
K-2 10000 m Ungern Ungern
Zoltán Bakó
Géza Csapó
Rumänien Rumänien
Ion Terente
Antrop Variabev
Belgien Belgien
Jos Broeckx
Paul Stinckens
K-4 1000 m Ungern Ungern
József Deme
János Rátkai
Csongor Vargha
Csaba Giczi
Sovjetunionen Sovjetunionen
Jurij Filatov
Volodymyr Morozov
Nikolaj Gogol
Valerij Didenko
Östtyskland Östtyskland
Norbert Paschke
Peter Korsch
Jürgen Lehnert
Harald Marg
K-4 10000 m Ungern Ungern
Csaba Giczi
Tibor Nagy
Csongor Vargha
Géza Kralován
Västtyskland Västtyskland
Hans-Erich Pasch
Horst Mattern
Rudolf Blass
Edurard Fischer
Rumänien Rumänien
Atanase Sciotnic
Cuprian Macareanu
Costel Coşniţă
Vasilie Simioncenco

Damer[redigera | redigera wikitext]

Kajak[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m  Nina Gopova (URS)  Petra Borzym (GDR)  Victoria Dumitru (ROU)
K-2 500 m Östtyskland Östtyskland
Ilse Kaschube
Petra Borzym
Sovjetunionen Sovjetunionen
Ljudmila Pinajeva
Nina Gopova
Ungern Ungern
Anna Pfeffer
Ilona Tözser
K-4 500 m Sovjetunionen Sovjetunionen
Ljudmila Pinajeva
Nina Gopova
Larissa Kabakova
Tamara Popova
Ungern Ungern
Anna Pfeffer
Ilona Tözser
Erzsabet Horvárth
Mária Zakariás
Rumänien Rumänien
Victoria Dumitru
Maria Nichoforov
Maria Cosma
Maria Ivanov

Referenser[redigera | redigera wikitext]


Externa länkar[redigera | redigera wikitext]