Slalomvärldsmästerskapen i kanotsport 2017

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Slalomvärldsmästerskapen i kanotsport 2017 anordnades den 22 september-1 oktober i Pau, Frankrike.

Medaljsummering[redigera | redigera wikitext]

Medaljtabell[redigera | redigera wikitext]

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Tjeckien Tjeckien 3 2 3 8
2 Frankrike Frankrike 2 2 1 5
3 Storbritannien Storbritannien 2 1 0 3
4 Tyskland Tyskland 2 0 2 4
5 Slovakien Slovakien 1 3 1 5
6 Australien Australien 1 1 1 3
7 Slovenien Slovenien 1 0 2 3
8 Brasilien Brasilien 0 1 1 2
9 Österrike Österrike 0 1 0 1
Italien Italien 0 1 0 1
11 Nya Zeeland Nya Zeeland 0 0 1 1
Totalt 12 12 12 36

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Poäng Silver Poäng Brons Poäng
C-1[1] Benjamin Savšek
Slovenien Slovenien
94,81 Alexander Slafkovský
Slovakien Slovakien
96,29 Michal Martikán
Slovakien Slovakien
98,23
C-1 lag[2] Slovakien Slovakien
Matej Beňuš
Alexander Slafkovský
Michal Martikán
95,44 Storbritannien Storbritannien
Ryan Westley
David Florence
Adam Burgess
98,44 Frankrike Frankrike
Denis Gargaud Chanut
Martin Thomas
Edern Le Ruyet
98,72
C-2[3] Frankrike Frankrike
Gauthier Klauss/Matthieu Péché
105,30 Slovakien Slovakien
Ladislav Škantár/Peter Škantár
105,37 Tyskland Tyskland
Robert Behling/Thomas Becker
106,15
C-2 lag[4] Frankrike Frankrike
Gauthier Klauss/Matthieu Péché
Nicolas Scianimanico/Hugo Cailhol
Pierre Picco/Hugo Biso
104,99 Tyskland Tyskland
Robert Behling/Thomas Becker
Kai Müller/Kevin Müller
Franz Anton/Jan Benzien
106,80 Slovakien Slovakien
Ladislav Škantár/Peter Škantár
Tomáš Kučera/Ján Bátik
Pavol Hochschorner/Peter Hochschorner
108,16
K-1[5] Ondřej Tunka
Tjeckien Tjeckien
91,84 Vít Přindiš
Tjeckien Tjeckien
91,86 Peter Kauzer
Slovenien Slovenien
92,13
K-1 lag[6] Tjeckien Tjeckien
Jiří Prskavec
Ondřej Tunka
Vít Přindiš
93,06 Frankrike Frankrike
Boris Neveu
Mathieu Biazizzo
Sébastien Combot
94,07 Slovenien Slovenien
Peter Kauzer
Martin Srabotnik
Žan Jakše
94,41
K-1 Extreme[7] Vavřinec Hradilek
Tjeckien Tjeckien
Boris Neveu
Frankrike Frankrike
Michael Dawson
Nya Zeeland Nya Zeeland

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Poäng Silver Poäng Brons Poäng
C-1[8] Mallory Franklin
Storbritannien Storbritannien
109,09 Tereza Fišerová
Tjeckien Tjeckien
113,21 Ana Sátila
Brasilien Brasilien
114,29
C-1 lag[9] Storbritannien Storbritannien
Mallory Franklin
Kimberley Woods
Eilidh Gibson
117,63 Australien Australien
Jessica Fox
Noemie Fox
Rosalyn Lawrence
119,28 Tjeckien Tjeckien
Tereza Fišerová
Monika Jančová
Eva Říhová
122,7
K-1[10] Jessica Fox
Australien Australien
97,14 Jana Dukátová
Slovakien Slovakien
101,76 Ricarda Funk
Tyskland Tyskland
102,62
K-1 lag[11] Tyskland Tyskland
Jasmin Schornberg
Ricarda Funk
Lisa Fritsche
103,60 Österrike Österrike
Corinna Kuhnle
Lisa Leitner
Viktoria Wolffhardt
103,80 Australien Australien
Jessica Fox
Rosalyn Lawrence
Kate Eckhardt
108,44
K-1 Extreme[12] Caroline Trompeter
Tyskland Tyskland
Ana Sátila
Brasilien Brasilien
Amálie Hilgertová
Tjeckien Tjeckien

Mixed[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Poäng Silver Poäng Brons Poäng
C-2[13] Frankrike Frankrike
Margaux Henry/Yves Prigent
Italien Italien
Niccolo Ferrari/Stefanie Horn
Tjeckien Tjeckien
Veronika Vojtová/Jan Mašek

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Herrarnas C-1 resultat
  2. ^ Herrarnas C-1 lag resultat
  3. ^ Herrarnas C-2 resultat
  4. ^ Herrarnas C-2 lag resultat
  5. ^ Herrarnas K-1 resultat
  6. ^ Herrarnas K-1 lag resultat
  7. ^ Herrarnas K-1 extreme resultat
  8. ^ Damernas C-1 resultat
  9. ^ Damernas C-1 lag resultat
  10. ^ Damernas K-1 resultat
  11. ^ Damernas K-1 lag resultat
  12. ^ Damernas K-1 extreme resultat
  13. ^ Mixed C-2 resultat

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]