Lista över herrmedaljörer i slalomvärldsmästerskapen i kanadensare

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Detta är en lista över samtliga medaljörer i kanadensare på herrsidan i slalomvärldsmästerskapen i kanotsport.


C-1[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Genève 1949  Pierre d'Alençon (FRA)  Paul Huguet (FRA)  Jan Brzák-Felix (TCH)
Steyr 1951  Charles Dussuet (SUI)  Jaroslav Váňa (TCH)  Jacques Marsigny (FRA)
Meran 1953  Charles Dussuet (SUI)  Václav Nič (TCH)  Vladimír Jirásek (TCH)
Tacen 1955  Vladimír Jirásek (TCH)  Luděk Beneš (TCH)  Karl-Heinz Wozniak (GDR)
Augsburg 1957  Manfred Schubert (GDR)  Emil Zimmermann (GDR)  Jean-Claude Tochon (SUI)
Genève 1959  Vladimír Jirásek (TCH)  Manfred Schubert (GDR)  Karl-Heinz Wozniak (GDR)
Hainsberg 1961  Manfred Schubert (GDR)  Bohuslav Pospíchal (TCH)  Ingo Kirsch (GDR)
Spittal 1963  Manfred Schubert (GDR)  Gert Kleinert (GDR)  Jean-Claude Tochon (SUI)
Spittal 1965  Gert Kleinert (GDR)  Luděk Beneš (TCH)  Manfred Schubert (GDR)
Lipno 1967  Wolfgang Peters (FRG)  Harald Cuypers (FRG)  Karel Kumpfmüller (TCH)
Bourg St.-Maurice 1969  Wolfgang Peters (FRG)  Reinhold Kauder (FRG)  Zbyněk Puleč (TCH)
Meran 1971  Reinhold Kauder (FRG)  Wulf Reinicke (GDR)  Petr Sodomka (TCH)
Muotathal 1973  Reinhard Eiben (GDR)  Karel Třešňák (TCH)  Udo Müller (GDR)
Skopje 1975  Petr Sodomka (TCH)  Jaroslav Radil (TCH)  Harald Heinrich (GDR)
Spittal 1977  Petr Sodomka (TCH)  Peter Massalski (GDR)  Karel Třešňák (TCH)
Jonquière 1979  Jon Lugbill (USA)  David Hearn (USA)  Bob Robison (USA)
Bala 1981  Jon Lugbill (USA)  David Hearn (USA)  Jean Sennelier (FRA)
Meran 1983  Jon Lugbill (USA)  David Hearn (USA)  Jože Vidmar (YUG)
Augsburg 1985  David Hearn (USA)  Jon Lugbill (USA)  Martyn Hedges (GBR)
Bourg St.-Maurice 1987  Jon Lugbill (USA)  David Hearn (USA)  Bruce Lessels (USA)
Savage River 1989  Jon Lugbill (USA)  David Hearn (USA)  Thierry Humeau (FRA)
Tacen 1991  Martin Lang (GER)  Adam Clawson (USA)  Jacky Avril (FRA)
Mezzana 1993  Martin Lang (GER)  Hervé Delamarre (FRA)  Sören Kaufmann (GER)
Nottingham 1995  David Hearn (USA)  Sören Kaufmann (GER)  Michal Martikán (SVK)
Três Coroas 1997  Michal Martikán (SVK)  Lukáš Pollert (CZE)  Gareth Marriott (GBR)
La Seu d'Urgell 1999  Emmanuel Brugvin (FRA)  Robin Bell (AUS)  Michal Martikán (SVK)
Bourg St.-Maurice 2002  Michal Martikán (SVK)  Jan Benzien (GER)  Patrice Estanguet (FRA)
Augsburg 2003  Michal Martikán (SVK)  Tony Estanguet (FRA)  Stefan Pfannmöller (GER)
Penrith 2005  Robin Bell (AUS)  Tony Estanguet (FRA)  Michal Martikán (SVK)
Prag 2006  Tony Estanguet (FRA)  Michal Martikán (SVK)  Stanislav Ježek (CZE)
Foz do Iguaçu 2007  Michal Martikán (SVK)  Tony Estanguet (FRA)  Robin Bell (AUS)
La Seu d'Urgell 2009  Tony Estanguet (FRA)  Michal Martikán (SVK)  Jan Benzien (GER)
Tacen 2010  Tony Estanguet (FRA)  Michal Martikán (SVK)  Jordi Domenjó (ESP)
Bratislava 2011  Denis Gargaud Chanut (FRA)  Nico Bettge (GER)  Matej Beňuš (SVK)
Prag 2013  David Florence (GBR)  Alexander Slafkovský (SVK)  Benjamin Savšek (SVN)
Deep Creek Lake 2014  Fabien Lefèvre (USA)  Benjamin Savšek (SLO)  Franz Anton (GER)
London 2015  David Florence (GBR)  Benjamin Savšek (SLO)  Ryan Westley (GBR)
Pau 2017  Benjamin Savšek (SVK)  Alexander Slafkovský (SVK)  Michal Martikán (SVK)

C-1 lag[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Genève 1949 Pierre d'Alençon
Paul Huguet
Marcel Renaud
Frankrike Frankrike
Jan Brzák-Felix
Jiří Purchart
Bohuslav Karlík
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Steyr 1951 Václav Nič
Jaroslav Váňa
Jan Pecka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Jacques Marsigny
Roger Paris
Pierre Biehler
Frankrike Frankrike
Meran 1953 Vladimír Jirásek
Jan Šulc
Stanislav Jánský
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Jean-Paul Rössinger
Roland Bardet
Charles Dussuet
Schweiz Schweiz
Jacques Marsigny
Jacques Velard
Pierre Biehler
Frankrike Frankrike
Tacen 1955 Vladimír Jirásek
Jiří Hradil
Luděk Beneš
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Karl-Heinz Wozniak
Dieter Fritzsche
Manfred Schubert
Östtyskland Östtyskland
Roland Bardet
Jean-Claude Tochon
Robert Inhelder
Schweiz Schweiz
Augsburg 1957 Günther Beck
Heiner Stumpf
Otto Stumpf
Västtyskland Västtyskland
Emil Zimmermann
Gert Kleinert
Manfred Schubert
Östtyskland Östtyskland
Luděk Beneš
Jiří Hradil
Vladimír Jirásek
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Genève 1959 Luděk Beneš
Václav Janovský
Vladimír Jirásek
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Karl-Heinz Wozniak
Gert Kleinert
Manfred Schubert
Östtyskland Östtyskland
Roland Bardet
Jean-Claude Tochon
Marcel Roth
Schweiz Schweiz
Hainsberg 1961 Tibor Sýkora
Jaroslav Pollert
Bohuslav Pospíchal
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Karl-Heinz Wozniak
Gert Kleinert
Manfred Schubert
Östtyskland Östtyskland
Michel Weber
Jean-Claude Tochon
Heinz Grobat
Schweiz Schweiz
Spittal 1963 Karl-Heinz Wozniak
Gert Kleinert
Manfred Schubert
Östtyskland Östtyskland
Norbert Schmidt
Heiner Stumpf
Otto Stumpf
Västtyskland Västtyskland
Jean-Claude Tochon
Heinz Grobat
Marcel Roth
Schweiz Schweiz
Spittal 1965 Jiří Vočka
Luděk Beneš
Bohuslav Pospíchal
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Christian Kaufmann
Heiner Stumpf
Otto Stumpf
Västtyskland Västtyskland
Jochen Förster
Gert Kleinert
Manfred Schubert
Östtyskland Östtyskland
Lipno 1967 Karel Kumpfmüller
Bohuslav Pospíchal
Petr Sodomka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Jürgen Köhler
Jochen Förster
Manfred Schubert
Östtyskland Östtyskland
Harald Cuypers
Wolfgang Peters
Otto Stumpf
Västtyskland Västtyskland
Bourg St.-Maurice 1969 Wolfgang Peters
Harald Cuypers
Reinhold Kauder
Västtyskland Västtyskland
František Kadaňka
Zbyněk Puleč
Petr Sodomka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Claude Baux
Michel Trenchant
François Bonnet
Frankrike Frankrike
Meran 1971 Jürgen Köhler
Wulf Reinicke
Jochen Förster
Östtyskland Östtyskland
Wolfgang Peters
Harald Cuypers
Reinhold Kauder
Västtyskland Västtyskland
Zbyněk Puleč
Karel Třešňák
Petr Sodomka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Muotathal 1973 Jaroslav Radil
Karel Třešňák
Petr Sodomka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Reinhard Eiben
Peter Massalski
Udo Müller
Östtyskland Östtyskland
Wolfgang Peters
Josef Schumacher
Walter Horn
Västtyskland Västtyskland
Skopje 1975 Petr Sodomka
Jaroslav Radil
Karel Třešňák
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Reinhard Eiben
Peter Massalski
Harald Heinrich
Östtyskland Östtyskland
Walter Horn
Dietmar Moos
Dieter Remmlinger
Västtyskland Västtyskland
Spittal 1977 Reinhard Eiben
Peter Massalski
Lutz Körner
Östtyskland Östtyskland
Dietmar Moos
Ernst Libuda
Walter Horn
Västtyskland Västtyskland
Jaroslav Radil
Karel Třešňák
Petr Sodomka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Jonquière 1979 Jon Lugbill
David Hearn
Bob Robison
USA USA
Jürgen Schnitzerling
Walter Horn
Udo Werner
Västtyskland Västtyskland
Milan Gába
Karel Třešňák
Karel Ťoupalík
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Bala 1981 Jon Lugbill
David Hearn
Ron Lugbill
USA USA
Hervé Madore
Jean Sennelier
Jean Salamé
Frankrike Frankrike
Gerald Moos
Fredi Zimmermann
Jürgen Schnitzerling
Västtyskland Västtyskland
Meran 1983 Jon Lugbill
David Hearn
Kent Ford
USA USA
Juraj Ontko
Jozef Hajdučík
Karel Ťoupalík
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Martyn Hedges
Peter Keane
Jeremy Taylor
Storbritannien Storbritannien
Augsburg 1985 David Hearn
Jon Lugbill
Kent Ford
USA USA
Gerald Moos
Andreas Kübler
Ulrich Weber
Västtyskland Västtyskland
Edward Florian
Piotr Sarata
Adam Pietrasik
Polen Polen
Bourg St.-Maurice 1987 Jon Lugbill
David Hearn
Bruce Lessels
USA USA
Jean Sennelier
Thierry Humeau
Jacky Avril
Frankrike Frankrike
Juraj Ontko
Jozef Hajdučík
Jaroslav Slúčik
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Savage River 1989 Jon Lugbill
David Hearn
Jed Prentice
USA USA
Thierry Humeau
Jacky Avril
Thierry Lepeltier
Frankrike Frankrike
Borut Javornik
Jože Vidmar
Boštjan Žitnik
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien SFR Jugoslavien
Tacen 1991 Adam Clawson
Jon Lugbill
Jed Prentice
USA USA
Jacky Avril
Hervé Delamarre
Emmanuel Brugvin
Frankrike Frankrike
Mark Delaney
Bill Horsman
Gareth Marriott
Storbritannien Storbritannien
Mezzana 1993 Jože Vidmar
Boštjan Žitnik
Simon Hočevar
Slovenien Slovenien
Bill Horsman
Gareth Marriott
Mark Delaney
Storbritannien Storbritannien
Francesco Stefani
Luca Della Libera
Renato de Monti
Italien Italien
Nottingham 1995 Vitus Husek
Sören Kaufmann
Martin Lang
Tyskland Tyskland
Danko Herceg
Zlatko Sedlar
Stjepan Perestegi
Kroatien Kroatien
Michal Martikán
Juraj Minčík
Juraj Ontko
Slovakien Slovakien
Três Coroas 1997 Michal Martikán
Juraj Minčík
Juraj Ontko
Slovakien Slovakien
Patrice Estanguet
Tony Estanguet
Yves Narduzzi
Frankrike Frankrike
Simon Hočevar
Gregor Terdič
Sebastjan Linke
Slovenien Slovenien
La Seu d'Urgell 1999 Krzysztof Bieryt
Sławomir Mordarski
Mariusz Wieczorek
Polen Polen
Stefan Pfannmöller
Nico Bettge
Martin Lang
Tyskland Tyskland
Patrice Estanguet
Emmanuel Brugvin
Tony Estanguet
Frankrike Frankrike
Bourg St.-Maurice 2002 Přemysl Vlk
Jan Mašek
Stanislav Ježek
Tjeckien Tjeckien
Sören Kaufmann
Jan Benzien
Stefan Pfannmöller
Tyskland Tyskland
Jurij Korenjak
Dejan Stevanovič
Simon Hočevar
Slovenien Slovenien
Augsburg 2003 Alexander Slafkovský
Juraj Minčík
Michal Martikán
Slovakien Slovakien
Tony Estanguet
Emmanuel Brugvin
Patrice Estanguet
Frankrike Frankrike
Tomáš Indruch
Jan Mašek
Stanislav Ježek
Tjeckien Tjeckien
Penrith 2005 Olivier Lalliet
Pierre Labarelle
Tony Estanguet
Frankrike Frankrike
Nico Bettge
Stefan Pfannmöller
Jan Benzien
Tyskland Tyskland
Tomáš Indruch
Jan Mašek
Stanislav Ježek
Tjeckien Tjeckien
Prag 2006 Stefan Pfannmöller
Nico Bettge
Jan Benzien
Tyskland Tyskland
Tomáš Indruch
Jan Mašek
Stanislav Ježek
Tjeckien Tjeckien
David Florence
Stuart McIntosh
Daniel Goodard
Storbritannien Storbritannien
Foz do Iguaçu 2007 Tony Estanguet
Pierre Labarelle
Nicolas Peschier
Frankrike Frankrike
Jan Benzien
Nico Bettge
Lukas Hoffmann
Tyskland Tyskland
Stanislav Ježek
Tomáš Indruch
Jan Mašek
Tjeckien Tjeckien
La Seu d'Urgell 2009 Alexander Slafkovský
Michal Martikán
Matej Beňuš
Slovakien Slovakien
Nicolas Peschier
Denis Gargaud Chanut
Tony Estanguet
Frankrike Frankrike
Jordi Domenjó
Jon Ergüín
Ander Elosegi
Spanien Spanien
Tacen 2010 Michal Martikán
Alexander Slafkovský
Matej Beňuš
Slovakien Slovakien
Sideris Tasiadis
Jan Benzien
Franz Anton
Tyskland Tyskland
Stanislav Ježek
Jan Mašek
Michal Jáně
Tjeckien Tjeckien
Bratislava 2011 Michal Martikán
Alexander Slafkovský
Matej Beňuš
Slovakien Slovakien
Sideris Tasiadis
Nico Bettge
Jan Benzien
Tyskland Tyskland
Stanislav Ježek
Vítězslav Gebas
Tomáš Indruch
Tjeckien Tjeckien
Prag 2013 Michal Martikán
Alexander Slafkovský
Matej Beňuš
Slovakien Slovakien
Sideris Tasiadis
Jan Benzien
Franz Anton
Tyskland Tyskland
Denis Gargaud Chanut
Jonathan Marc
Nicolas Peschier
Frankrike Frankrike
Deep Creek Lake 2014 Michal Martikán
Alexander Slafkovský
Matej Beňuš
Slovakien Slovakien
Michal Jáně
Vítězslav Gebas
Jan Mašek
Tjeckien Tjeckien
Benjamin Savšek
Luka Božič
Anže Berčič
Slovenien Slovenien
London 2015 Michal Martikán
Alexander Slafkovský
Matej Beňuš
Slovakien Slovakien
Sideris Tasiadis
Nico Bettge
Franz Anton
Tyskland Tyskland
Benjamin Savšek
Luka Božič
Jure Lenarčič
Slovenien Slovenien
Pau 2017 Matej Beňuš
Alexander Slafkovský
Michal Martikán
Slovakien Slovakien
Ryan Westley
David Florence
Adam Burgess
Storbritannien Storbritannien
Denis Gargaud Chanut
Martin Thomas
Edern Le Ruyet
Frankrike Frankrike

C-2[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Genève 1949 Michel Duboille
Jacques Rosseau
Frankrike Frankrike
Claude Neveu
Roger Paris
Frankrike Frankrike
Jan Brzák-Felix
Bohumil Kudrna
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Steyr 1951 Claude Neveu
Roger Paris
Frankrike Frankrike
Jacques Musson
André Pean
Frankrike Frankrike
Václav Havel
Jiří Pecka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Meran 1953 Charles Dussuet
Jean Engler
Schweiz Schweiz
Václav Nič
Jan Šulc
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Pierre d'Alençon
Jean-Luc Houssaye
Frankrike Frankrike
Tacen 1955 Claude Neveu
Roger Paris
Frankrike Frankrike
Dieter Friedrich
Horst Kleinert
Östtyskland Östtyskland
František Hrabě
Jiří Kotana
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Augsburg 1957 Dieter Friedrich
Horst Kleinert
Östtyskland Östtyskland
Václav Havel
Josef Hendrych
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
František Hrabě
Jiří Kotana
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Genève 1959 Dieter Friedrich
Horst Kleinert
Östtyskland Östtyskland
Václav Havel
Josef Hendrych
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Dieter Göthe
Lothar Schubert
Östtyskland Östtyskland
Hainsberg 1961 Günther Merkel
Manfred Merkel
Östtyskland Östtyskland
Miroslav Stach
Zdeněk Valenta
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Dieter Friedrich
Horst Kleinert
Östtyskland Östtyskland
Spittal 1963 Günther Merkel
Manfred Merkel
Östtyskland Östtyskland
Natan Bernot
Dare Bernot
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien SFR Jugoslavien
Siegfried Lück
Jürgen Noak
Östtyskland Östtyskland
Spittal 1965 Günther Merkel
Manfred Merkel
Östtyskland Östtyskland
Jiří Dejl
Zdeněk Fifka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Fernand Götz
Wolfgang Klingebiel
Schweiz Schweiz
Lipno 1967 Miroslav Stach
Zdeněk Valenta
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Milan Horyna
Václav Janoušek
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Ladislav Měšťan
Zdeněk Měšťan
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Bourg St.-Maurice 1969 Jean-Claude Olry
Jean-Louis Olry
Frankrike Frankrike
Ladislav Měšťan
Zdeněk Měšťan
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Miroslav Stach
Zdeněk Valenta
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Meran 1971 Klaus Trummer
Jürgen Kretschmer
Östtyskland Östtyskland
Rolf-Dieter Amend
Walter Hofmann
Östtyskland Östtyskland
Uwe Franz
Ulrich Opelt
Östtyskland Östtyskland
Muotathal 1973 Jiří Krejza
Jaroslav Pollert
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Klaus Trummer
Jürgen Kretschmer
Östtyskland Östtyskland
Wilhelm Baues
Hans-Otto Schumacher
Västtyskland Västtyskland
Skopje 1975 Klaus Trummer
Jürgen Kretschmer
Östtyskland Östtyskland
Wojciech Kudlik
Jerzy Jeż
Polen Polen
Antonín Brabec
František Kadaňka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Spittal 1977 Walter Hofmann
Jürgen Kalbitz
Östtyskland Östtyskland
Miroslav Nedvěd
Pavel Schwarc
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Michael Berek
Frank Kretschmer
Östtyskland Östtyskland
Jonquière 1979 Dieter Welsink
Peter Czupryna
Västtyskland Västtyskland
Pierre Calori
Jacques Calori
Frankrike Frankrike
Wojciech Kudlik
Jerzy Jeż
Polen Polen
Bala 1981 Steve Garvis
Mike Garvis
USA USA
Dieter Welsink
Peter Czupryna
Västtyskland Västtyskland
Paul Grabow
Jefry Huey
USA USA
Meran 1983 Lecky Haller
Fritz Haller
USA USA
Pierre Calori
Jacques Calori
Frankrike Frankrike
Steve Garvis
Mike Garvis
USA USA
Augsburg 1985 Thomas Klein-Impelmann
Stephan Küppers
Västtyskland Västtyskland
Pierre Calori
Jacques Calori
Frankrike Frankrike
Günther Wolkenaer
Fredi Zimmermann
Västtyskland Västtyskland
Bourg St.-Maurice 1987 Pierre Calori
Jacques Calori
Frankrike Frankrike
Lecky Haller
Jamie McEwan
USA USA
Milan Kučera
Miroslav Hajdučík
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Savage River 1989 Frank Hemmer
Thomas Loose
Västtyskland Västtyskland
Jan Petříček
Tomáš Petříček
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Emmanuel del Rey
Thierry Saidi
Frankrike Frankrike
Tacen 1991 Frank Adisson
Wilfrid Forgues
Frankrike Frankrike
Jiří Rohan
Miroslav Šimek
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Emmanuel del Rey
Thierry Saidi
Frankrike Frankrike
Mezzana 1993 Jiří Rohan
Miroslav Šimek
Tjeckien Tjeckien
Eric Biau
Bertrand Daille
Frankrike Frankrike
Frank Adisson
Wilfrid Forgues
Frankrike Frankrike
Nottingham 1995 Krzysztof Kołomański
Michał Staniszewski
Polen Polen
Frank Adisson
Wilfrid Forgues
Frankrike Frankrike
Eric Biau
Bertrand Daille
Frankrike Frankrike
Três Coroas 1997 Frank Adisson
Wilfrid Forgues
Frankrike Frankrike
Michael Senft
Andre Ehrenburg
Tyskland Tyskland
Jiří Rohan
Miroslav Šimek
Tjeckien Tjeckien
La Seu d'Urgell 1999 Marek Jiras
Tomáš Máder
Tjeckien Tjeckien
Krzysztof Kołomański
Michał Staniszewski
Polen Polen
Eric Biau
Bertrand Daille
Frankrike Frankrike
Bourg St.-Maurice 2002 Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Slovakien Slovakien
Pierre Luquet
Christophe Luquet
Frankrike Frankrike
Marek Jiras
Tomáš Máder
Tjeckien Tjeckien
Augsburg 2003 Marcus Becker
Stefan Henze
Tyskland Tyskland
Jaroslav Volf
Ondřej Štěpánek
Tjeckien Tjeckien
Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Slovakien Slovakien
Penrith 2005 Christian Bahmann
Michael Senft
Tyskland Tyskland
Milan Kubáň
Marián Olejník
Slovakien Slovakien
Marcus Becker
Stefan Henze
Tyskland Tyskland
Prag 2006 Jaroslav Volf
Ondřej Štěpánek
Tjeckien Tjeckien
Marcus Becker
Stefan Henze
Tyskland Tyskland
Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Slovakien Slovakien
Foz do Iguaçu 2007 Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Slovakien Slovakien
Pierre Luquet
Christophe Luquet
Frankrike Frankrike
Andrea Benetti
Erik Masoero
Italien Italien
La Seu d'Urgell 2009 Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Slovakien Slovakien
Ladislav Škantár
Peter Škantár
Slovakien Slovakien
Luka Božič
Sašo Taljat
Slovenien Slovenien
Tacen 2010 Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Slovakien Slovakien
Denis Gargaud Chanut
Fabien Lefèvre
Frankrike Frankrike
David Florence
Richard Hounslow
Storbritannien Storbritannien
Bratislava 2011 Pavol Hochschorner
Peter Hochschorner
Slovakien Slovakien
Denis Gargaud Chanut
Fabien Lefèvre
Frankrike Frankrike
Ladislav Škantár
Peter Škantár
Slovakien Slovakien
Prag 2013 David Florence
Richard Hounslow
Storbritannien Storbritannien
Jaroslav Volf
Ondřej Štěpánek
Tjeckien Tjeckien
Ladislav Škantár
Peter Škantár
Slovakien Slovakien
Deep Creek Lake 2014 Luka Božič
Sašo Taljat
Slovenien Slovenien
Pierre Picco
Hugo Biso
Frankrike Frankrike
Ladislav Škantár
Peter Škantár
Slovakien Slovakien
London 2015 Franz Anton
Jan Benzien
Tyskland Tyskland
Pierre Picco
Hugo Biso
Frankrike Frankrike
Gauthier Klauss
Matthieu Péché
Frankrike Frankrike
Pau 2017 Gauthier Klauss
Matthieu Péché
Frankrike Frankrike
Ladislav Škantár
Peter Škantár
Slovakien Slovakien
Robert Behling
Thomas Becker
Tyskland Tyskland

C-2 lag[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Genève 1949 Michel Duboille & Jacques Rosseau
Claude Neveu & Roger Paris
René Gavinet & Simon Gavinet
Frankrike Frankrike
Jan Brzák-Felix & Bohumil Kudrna
Václav Nič & Miroslav Drastík
Jan Šulc & Karel Koníček
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Steyr 1951 Pierre d'Alençon & Jean Dreux
Jacques Musson & André Pean
Claude Neveu & Roger Paris
Frankrike Frankrike
Václav Nič & Jan Šulc
Bohuslav Fiala & Bohumil Berdych
Václav Havel & Jiří Pecka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Charles Dussuet & Deglise Melle
Pierre Dufour & R. Esseiva
Jean-Paul Rössinger & R. Junod
Schweiz Schweiz
Meran 1953 René Gavinet & Simon Gavinet
Claude Neveu & Roger Paris
Pierre d'Alençon & Jean-Luc Houssaye
Frankrike Frankrike
Jean-Paul Rössinger & R. Junod
Pierre Rössinger & Pierre Dufour
Charles Dussuet & Jean Engler
Schweiz Schweiz
Josef Hendrych & Jiří Hradil
Václav Havel & Jiří Pecka
Miroslav Čihák & Jan Pecka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Tacen 1955 František Hrabě & Jiří Kotana
Vladimír Lánský & Josef Hendrych
Rudolf Flégr & Milan Řehoř
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Dieter Friedrich & Horst Kleinert
Dieter Göthe & Helmut Weise
Franz Brendel & Günter Grosswig
Östtyskland Östtyskland
Wolfram Steinwendtner & Bruno Kerbl
Harry Jarosch & Eduard Haider
Alfred Falkner & Richard Schauer
Österrike Österrike
Augsburg 1957 Rudolf Flégr & Milan Řehoř
Václav Havel & Josef Hendrych
František Hrabě & Jiří Kotana
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Charles Dussuet & Henri Kadrnka
Jean Pessina & Robert Zürcher
Jean-Paul Rössinger & Roger Tauss
Schweiz Schweiz
Franz Brendel & Günter Grosswig
Dieter Friedrich & Horst Kleinert
Dieter Göthe & Lothar Schubert
Östtyskland Östtyskland
Genève 1959 Dieter Friedrich & Horst Kleinert
Dieter Göthe & Lothar Schubert
Manfred Glöckner & Rudolf Seifert
Östtyskland Östtyskland
Miroslav Čihák & Vladimír Lánský
Václav Havel & Josef Hendrych
Milan Horyna & Milan Kný
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Charles Dussuet & Henri Kadrnka
Enz & Hiltbrand
Jean Pessina & Robert Zürcher
Schweiz Schweiz
Hainsberg 1961 Gernot Bergmann & Horst Rosenhagen
Dieter Friedrich & Horst Kleinert
Günther Merkel & Manfred Merkel
Östtyskland Östtyskland
Zdeněk Baumruk & Josef Polák
Josef Hendrych & Vladimír Lánský
Miroslav Stach & Zdeněk Valenta
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Charles Dussuet & Jean-Paul Rössinger
Jean Meichtry & Suchet
Jean Pessina & Robert Zürcher
Schweiz Schweiz
Spittal 1963 Siegfried Lück & Jürgen Noak
Günther Merkel & Manfred Merkel
Manfred Glöckner & Rudolf Seifert
Östtyskland Östtyskland
Günter Brümmer & Hermann Roock
Jürgen Hauschild & Kurt Longrich
Wolf Dieter Seller & Günther Tuchel
Västtyskland Västtyskland
Anton Biegel & Helmut Schilhuber
Klaus Gürtelbauer & Bruno Kerbl
Alfred Haberzettl & Franz Tutschka
Österrike Österrike
Spittal 1965 Ladislav Měšťan & Zdeněk Měšťan
Emil Pollert & Jaroslav Pollert
Jaroslav Brejcha & Milan Kalas
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Janez Andrejašič & Jože Gerkman
Milan Vidmar & Borut Justin
Franc Žitnik & Leon Žitnik
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien SFR Jugoslavien
Friedrich Bohry & Walter Gehlen
Hermann Roock & Norbert Schmidt
Wolf Dieter Seller & Günther Tuchel
Västtyskland Västtyskland
Lipno 1967 Ulrich Hippauf & Willi Landers
Siegfried Lück & Jürgen Noak
Günther Merkel & Manfred Merkel
Östtyskland Östtyskland
Milan Horyna & Václav Janoušek
Ladislav Měšťan & Zdeněk Měšťan
Miroslav Stach & Zdeněk Valenta
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Gere Glück & Klaus Nenninger
Manfred Heß & Wolfgang Wenzel
Karl-Heinz Scheffer & Heinz-Jürgen Steinschulte
Västtyskland Västtyskland
Bourg St.-Maurice 1969 Karl-Heinz Scheffer & Heinz-Jürgen Steinschulte
Manfred Heß & Wolfgang Wenzel
Hermann Roock & Norbert Schmidt
Västtyskland Västtyskland
Miroslav Stach & Zdeněk Valenta
Ladislav Měšťan & Zdeněk Měšťan
Jiří Dejl & Zdeněk Sklenář
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Jean-Claude Olry & Jean-Louis Olry
Alain Duvivier & Dominique Duvivier
Louis Devilleneuve & Pierre Devilleneuve
Frankrike Frankrike
Meran 1971 Rolf-Dieter Amend & Walter Hofmann
Klaus Trummer & Jürgen Kretschmer
Uwe Franz & Ulrich Opelt
Östtyskland Östtyskland
Karl-Heinz Scheffer & Heinz-Jürgen Steinschulte
Manfred Heß & Wolfgang Wenzel
Hans Jakob Hitz & Theo Nüsing
Västtyskland Västtyskland
Ladislav Měšťan & Zdeněk Měšťan
Antonín Brabec & František Kadaňka
Milan Horyna & Václav Janoušek
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Muotathal 1973 Olaf Fricke & Michael Reimann
Karl-Heinz Scheffer & Heinz-Jürgen Steinschulte
Wilhelm Baues & Hans-Otto Schumacher
Västtyskland Västtyskland
Josef Havela & Bohumír Machát
Antonín Brabec & František Kadaňka
Jiří Krejza & Jaroslav Pollert
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Jürgen Köhler & Hubert Kraeft
Peter Grabowski & Josef Raschke
Klaus Trummer & Jürgen Kretschmer
Östtyskland Östtyskland
Skopje 1975 Rolf-Dieter Amend & Walter Hofmann
Herbert Fischer & Jürgen Henze
Klaus Trummer & Jürgen Kretschmer
Östtyskland Östtyskland
Radomír Halfar & Svetomír Kmošťák
Antonín Brabec & František Kadaňka
Jiří Benhák & Ladislav Benhák
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Zbigniew Leśniak & Maciej Rychta
Jan Frączek & Ryszard Seruga
Wojciech Kudlik & Jerzy Jeż
Polen Polen
Spittal 1977 Jiří Benhák & Ladislav Benhák
Radomír Halfar & Svetomír Kmošťák
Miroslav Nedvěd & Pavel Schwarc
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Martin Wyss & Roland Wyss
Matthias Hirsch & Manfred Walter
Jiří Krejza & Jan Karel
Schweiz Schweiz
Jan Frączek & Ryszard Seruga
Wojciech Kudlik & Jerzy Jeż
Zbigniew Leśniak & Maciej Rychta
Polen Polen
Jonquière 1979 Wojciech Kudlik & Jerzy Jeż
Jan Frączek & Ryszard Seruga
Zbigniew Czaja & Jacek Kasprzycki
Polen Polen
Pierre Calori & Jacques Calori
Richard Hernanz & Mare Labedens
Jean Lamy & Robert Platt
Frankrike Frankrike
Christoph Studer & Ernst Rudin
Martin Wyss & Roland Wyss
Hardy Künzli & Peter Probst
Schweiz Schweiz
Bala 1981 Jock Young & Alistair Munro
Robert Joce & Robert Owen
Eric Jamieson & Robin Williams
Storbritannien Storbritannien
Wojciech Kudlik & Jerzy Jeż
Marek Maslanka & Ryszard Seruga
Zbigniew Czaja & Jacek Kasprzycki
Polen Polen
Carl Gutschick & Paul Flack
Paul Grabow & Jefry Huey
Steve Garvis & Mike Garvis
USA USA
Meran 1983 Miroslav Hajdučík & Milan Kučera
Dušan Zaťko & Ľudovít Tkáč
František Slavík & Jiří Decastelo
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Lecky Haller & Fritz Haller
Steve Garvis & Mike Garvis
Charles Harris & John Harris
USA USA
Eric Jamieson & Robin Williams
Michael Smith & Andrew Smith
Robert Joce & Robert Owen
Storbritannien Storbritannien
Augsburg 1985 Jiří Rohan & Miroslav Šimek
Miroslav Hajdučík & Milan Kučera
Viktor Beneš & Ondřej Mohout
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Pierre Calori & Jacques Calori
Emmanuel del Rey & Thierry Saidi
Michel Saidi & Jérôme Daval
Frankrike Frankrike
Charles Harris & John Harris
Lecky Haller & Fritz Haller
Paul Grabow & Mike Garvis
USA USA
Bourg St.-Maurice 1987 Pierre Calori & Jacques Calori
Michel Saidi & Jérôme Daval
Gilles Lelievre & Jérôme Daille
Frankrike Frankrike
Jiří Rohan & Miroslav Šimek
Miroslav Hajdučík & Milan Kučera
Viktor Beneš & Ondřej Mohout
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Frank Hemmer & Thomas Loose
Günther Wolkenaer & Fredi Zimmermann
Stephan Bittner & Volker Nerlich
Västtyskland Västtyskland
Savage River 1989 Emmanuel del Rey & Thierry Saidi
Michel Saidi & Jérôme Daval
Gilles Lelievre & Jérôme Daille
Frankrike Frankrike
Jiří Rohan & Miroslav Šimek
Jan Petříček & Tomáš Petříček
Miroslav Hajdučík & Milan Kučera
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Frank Hemmer & Thomas Loose
Frank Becker & Martin Fröhlke
Stephan Bittner & Volker Nerlich
Västtyskland Västtyskland
Tacen 1991 Frank Adisson & Wilfrid Forgues
Thierry Saidi & Emmanuel del Rey
Gilles Lelievre & Jérôme Daille
Frankrike Frankrike
Jiří Rohan & Miroslav Šimek
Petr Štercl & Pavel Štercl
Viktor Beneš & Milan Kučera
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Michael Trummer & Manfred Berro
Stephan Bittner & Volker Nerlich
Frank Hemmer & Thomas Loose
Tyskland Tyskland
Mezzana 1993 Marek Jiras & Tomáš Máder
Petr Štercl & Pavel Štercl
Jiří Rohan & Miroslav Šimek
Tjeckien Tjeckien
Eric Biau & Bertrand Daille
Thierry Saidi & Emmanuel del Rey
Frank Adisson & Wilfrid Forgues
Frankrike Frankrike
Roman Štrba & Roman Vajs
Juraj Ontko & Ladislav Čáni
Viktor Beneš & Milan Kučera
Slovakien Slovakien
Nottingham 1995 Jiří Rohan & Miroslav Šimek
Petr Štercl & Pavel Štercl
Jaroslav Pospíšil & Jaroslav Pollert
Tjeckien Tjeckien
Thierry Saidi & Emmanuel del Rey
Frank Adisson & Wilfrid Forgues
Eric Biau & Bertrand Daille
Frankrike Frankrike
Michael Trummer & Manfred Berro
Rüdiger Hübbers & Udo Raumann
Andre Ehrenberg & Michael Senft
Tyskland Tyskland
Três Coroas 1997 Frank Adisson & Wilfrid Forgues
Thierry Saidi & Emmanuel del Rey
Eric Biau & Bertrand Daille
Frankrike Frankrike
Jiří Rohan & Miroslav Šimek
Petr Štercl & Pavel Štercl
Marek Jiras & Tomáš Máder
Tjeckien Tjeckien
Michael Trummer & Manfred Berro
Andre Ehrenberg & Michael Senft
Kay Simon & Robby Simon
Tyskland Tyskland
La Seu d'Urgell 1999 Marek Jiras & Tomáš Máder
Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Jaroslav Pospíšil & Jaroslav Pollert
Tjeckien Tjeckien
Roman Štrba & Roman Vajs
Milan Kubáň & Marián Olejník
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Slovakien Slovakien
Frank Adisson & Wilfrid Forgues
Eric Biau & Bertrand Daille
Philippe Quemerais & Yann Le Pennec
Frankrike Frankrike
Bourg St.-Maurice 2002 Pierre Luquet & Christophe Luquet
Alexandre Lauvergne & Nathanael Fouquet
Philippe Quemerais & Yann Le Pennec
Frankrike Frankrike
Kay Simon & Robby Simon
Kai Walter & Frank Henze
Andre Ehrenberg & Michael Senft
Tyskland Tyskland
Dariusz Wrzosek & Bartłomiej Kruczek
Jarosław Miczek & Wojciech Sekuła
Andrzej Wójs & Sławomir Mordarski
Polen Polen
Augsburg 2003 Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Jaroslav Pospíšil & Jaroslav Pollert
Marek Jiras & Tomáš Máder
Tjeckien Tjeckien
Marcus Becker & Stefan Henze
Andre Ehrenberg & Michael Senft
Kay Simon & Robby Simon
Tyskland Tyskland
Andrzej Wójs & Sławomir Mordarski
Jarosław Miczek & Wojciech Sekuła
Marcin Pochwała & Paweł Sarna
Polen Polen
Penrith 2005 Christian Bahmann & Michael Senft
Kay Simon & Robby Simon
Marcus Becker & Stefan Henze
Tyskland Tyskland
Jaroslav Pospíšil & Jaroslav Pollert
Marek Jiras & Tomáš Máder
Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Tjeckien Tjeckien
Remy Alonso & Victor Lamy
Philippe Quemerais & Yann Le Pennec
Cédric Forgit & Martin Braud
Frankrike Frankrike
Prag 2006 Marek Jiras & Tomáš Máder
Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Jaroslav Pospíšil & Jaroslav Pollert
Tjeckien Tjeckien
Marcus Becker & Stefan Henze
Felix Michel & Sebastian Piersig
Kay Simon & Robby Simon
Tyskland Tyskland
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Milan Kubáň & Marián Olejník
Ľuboš Šoška & Peter Šoška
Slovakien Slovakien
Foz do Iguaçu 2007 Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Marek Jiras & Tomáš Máder
Jaroslav Pospíšil & David Mrůzek
Tjeckien Tjeckien
Cédric Forgit & Martin Braud
Pierre Luquet & Christophe Luquet
Damien Troquenet & Mathieu Voyemant
Frankrike Frankrike
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Ladislav Škantár & Peter Škantár
Tomáš Kučera & Ján Bátik
Slovakien Slovakien
La Seu d'Urgell 2009 Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Ladislav Škantár & Peter Škantár
Tomáš Kučera & Ján Bátik
Slovakien Slovakien
David Schröder & Frank Henze
Marcus Becker & Stefan Henze
Robert Behling & Thomas Becker
Tyskland Tyskland
Timothy Baillie & Etienne Stott
David Florence & Richard Hounslow
Daniel Goddard & Colin Radmore
Storbritannien Storbritannien
Tacen 2010 Denis Gargaud Chanut & Fabien Lefèvre
Gauthier Klauss & Matthieu Peche
Pierre Picco & Hugo Biso
Frankrike Frankrike
Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Tomáš Koplík & Jakub Vrzáň
Lukáš Přinda & Jan Havlíček
Tjeckien Tjeckien
Kai Müller & Kevin Müller
Robert Behling & Thomas Becker
David Schröder & Frank Henze
Tyskland Tyskland
Bratislava 2011 Gauthier Klauss & Matthieu Peche
Pierre Labarelle & Nicolas Peschier
Denis Gargaud Chanut & Fabien Lefèvre
Frankrike Frankrike
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Ladislav Škantár & Peter Škantár
Tomáš Kučera & Ján Bátik
Slovakien Slovakien
David Florence & Richard Hounslow
Timothy Baillie & Etienne Stott
Rhys Davies & Matthew Lister
Storbritannien Storbritannien
Prag 2013 Ondřej Karlovský & Jakub Jáně
Jonáš Kašpar & Marek Šindler
Jaroslav Volf & Ondřej Štěpánek
Tjeckien Tjeckien
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Ladislav Škantár & Peter Škantár
Tomáš Kučera & Ján Bátik
Slovakien Slovakien
David Florence & Richard Hounslow
Rhys Davies & Matthew Lister
Adam Burgess & Greg Pitt
Storbritannien Storbritannien
Deep Creek Lake 2014 Pierre Labarelle & Nicolas Peschier
Gauthier Klauss & Matthieu Peche
Pierre Picco & Hugo Biso
Frankrike Frankrike
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Ladislav Škantár & Peter Škantár
Tomáš Kučera & Ján Bátik
Slovakien Slovakien
Ondřej Karlovský & Jakub Jáně
Jonáš Kašpar & Marek Šindler
Tomáš Koplík & Jakub Vrzáň
Tjeckien Tjeckien
London 2015 Pierre Picco & Hugo Biso
Gauthier Klauss & Matthieu Péché
Yves Prigent & Loïc Kervella
Frankrike Frankrike
Franz Anton & Jan Benzien
Robert Behling & Thomas Becker
Kai Müller & Kevin Müller
Tyskland Tyskland
David Florence & Richard Hounslow
Mark Proctor & Etienne Stott
Adam Burgess & Greg Pitt
Storbritannien Storbritannien
Pau 2017 Gauthier Klauss & Matthieu Péché
Nicolas Scianimanico & Hugo Cailhol
Pierre Picco & Hugo Biso
Frankrike Frankrike
Robert Behling & Thomas Becker
Kai Müller & Kevin Müller
Franz Anton & Jan Benzien
Tyskland Tyskland
Ladislav Škantár & Peter Škantár
Tomáš Kučera & Ján Bátik
Pavol Hochschorner & Peter Hochschorner
Slovakien Slovakien

Referenser[redigera | redigera wikitext]