Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1970

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1970 anordnades i Köpenhamn i Danmark.

Medaljsummering[redigera | redigera wikitext]

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Sovjetunionen Sovjetunionen 8 2 1 11
2 Ungern Ungern 2 2 3 7
3 Rumänien Rumänien 2 3 1 6
4 Sverige Sverige 1 2 2 5
5 Östtyskland Östtyskland 0 2 3 5
6 Västtyskland Västtyskland 1 1 1 3
7 Polen Polen 0 2 1 3
8 Österrike Österrike 1 0 1 2
9 Norge Norge 1 0 0 1
10 Danmark Danmark 0 1 0 1
11 Nederländerna Nederländerna 0 1 0 1
12 Belgien Belgien 0 0 1 1
13 Bulgarien Bulgarien 0 0 1 1
14 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien 0 0 1 1
Totalt 16 16 16 48

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Kanadensare[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
C-1 1000 m  Tibor Tatai (HUN)  Jerzy Opara (POL)  Jiří Čtvrtečka (TCH)
C-1 10000 m  Tamás Wichmann (HUN)  Afansie Butelchin (ROU)  Nikolaj Fedulov (URS)
C-2 1000 m Rumänien Rumänien
Ivan Patzaichin
Serghei Covaliov
Ungern Ungern
Tamás Wichmann
Gyula Petrikovics
Bulgarien Bulgarien
Boris Lubenov
Sachko Iliev
C-2 10000 m Rumänien Rumänien
Petre Maxim
Gheorghe Simionov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Valerij Drybas
Andrej Tjimisj
Sverige Sverige
Bernd Lindelöf
Erik Zeidlitz

Kajak[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m  Anatolij Tistjenko (URS)  Grzegorz Śledziewski (POL)  Jean-Pierre Burny (BEL)
K-1 1000 m  Aleksandr Sjaporenko (URS)  Lars Andersson (SWE)  Grzegorz Śledziewski (POL)
K-1 10000 m  Viktor Carev (URS)  Erik Hansen (DEN)  Péter Völgyi (HUN)
K-1 4 x 500 m relay Sovjetunionen Sovjetunionen
Nikolaj Gogol
Anatolij Tistjenko
Anatolij Kobrisev
Anatolij Sedasov
Rumänien Rumänien
Eugen Botez
Mihail Zaifu
Ion Jacob
Aurel Vernescu
Ungern Ungern
Géza Csapó
István Csizmadia
Mihály Hesz
Jószef Svridó
K-2 500 m Sverige Sverige
Lars Andersson
Rolf Peterson
Rumänien Rumänien
Aurel Vernescu
Atanase Sciotnic
Österrike Österrike
Gerhard Seibold
Günther Pfaff
K-2 1000 m Österrike Österrike
Gerhard Seibold
Günther Pfaff
Sverige Sverige
Lars Andersson
Rolf Peterson
Östtyskland Östtyskland
Klaus-Peter Ebeling
Joachim Mattern
K-2 10000 m Sovjetunionen Sovjetunionen
Konstantin Kostenko
Vjatjeslav Kononov
Ungern Ungern
Imre Szöllösi
Vilmos Nagy
Rumänien Rumänien
Costel Coşniţă
Vasilie Simioncenco
K-4 1000 m Sovjetunionen Sovjetunionen
Jurij Filatov
Valerij Didenko
Jurij Zjettjenko
Volodymyr Morozov
Östtyskland Östtyskland
Uwe Will
Eduard Augustin
Klaus-Peter Eberling
Joachim Mattern
Ungern Ungern
István Szabó
Peter Várhelyi
Csaba Giczi
István Timár
K-4 10000 m Norge Norge
Egil Søby
Steinar Amundsen
Tore Berger
Jan Johansen
Västtyskland Västtyskland
Horst Mattern
Rainer Haines
Jochen Schneider
Erich Kemnitz
Sverige Sverige
Kurt Lycjner
Willy Tesch
Åke Sandin
Hans Nilsson

Damer[redigera | redigera wikitext]

Kajak[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Tid Silver Tid Brons Tid
K-1 500 m  Ljudmila Pinajeva (URS)  Mieka Jaapies (NED)  Petra Setzkorn (GDR)
K-2 500 m Västtyskland Västtyskland
Roswitha Esser
Annemarie Zimmermann
Sovjetunionen Sovjetunionen
Ljudmila Besrukova
Tamara Zjimanskaja
Östtyskland Östtyskland
Petra Setzkorn
Petra Grabowski
K-4 500 m Sovjetunionen Sovjetunionen
Ljudmila Besrukova
Tamara Zjimanskaja
Natalja Bojko
Nineli Vakula
Östtyskland Östtyskland
Petra Setzkorn
Petra Grabowski
Ingeborg Loesch
Anita Nüssner-Kobuss
Västtyskland Västtyskland
Roswitha Esser
Irene Pepinghege
Roswitha Spohr
Monika Bergmann

Referenser[redigera | redigera wikitext]


Externa länkar[redigera | redigera wikitext]