Slalomvärldsmästerskapen i kanotsport 1973

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Slalomvärldsmästerskapen i kanotsport 1973 anordnades i Muotathal, Schweiz.

Medaljsummering[redigera | redigera wikitext]

Medaljtabell[redigera | redigera wikitext]

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Östtyskland Östtyskland 3 3 4 10
2 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien 2 2 0 4
3 USA USA 2 1 0 3
4 Västtyskland Västtyskland 1 0 2 3
5 Österrike Österrike 1 0 0 1
6 Polen Polen 0 2 1 3
7 Schweiz Schweiz 0 1 0 1
8 Frankrike Frankrike 0 0 1 1
8 Nederländerna Nederländerna 0 0 1 1
Totalt 9 9 9 27

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Poäng Silver Poäng Brons Poäng
C-1  Reinhard Eiben (GDR) 269,1  Karel Třešňák (TCH) 270,1  Udo Müller (GDR) 284,0
C-1 lag Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Jaroslav Radil
Karel Třešňák
Petr Sodomka
291,6 Östtyskland Östtyskland
Reinhard Eiben
Peter Massalski
Udo Müller
305,0 Västtyskland Västtyskland
Wolfgang Peters
Josef Schumacher
Walter Horn
361,2
C-2 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Jiří Krejza
Jaroslav Pollert
164,0 Östtyskland Östtyskland
Klaus Trummer
Jürgen Kretschmer
168,0 Västtyskland Västtyskland
Wilhelm Baues
Hans-Otto Schumacher
178,1
C-2 lag Västtyskland Västtyskland
Olaf Fricke & Michael Reimann
Karl-Heinz Scheffer & Heinz-Jürgen Steinschulte
Wilhelm Baues & Hans-Otto Schumacher
508,5 Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Josef Havela & Bohumír Machát
Antonín Brabec & František Kadaňka
Jiří Krejza & Jaroslav Pollert
547,8 Östtyskland Östtyskland
Jürgen Köhler & Hubert Kraeft
Peter Grabowski & Josef Raschke
Klaus Trummer & Jürgen Kretschmer
558,9
K-1  Norbert Sattler (AUT) 134,6  Siegbert Horn (GDR) 137,3  Wojciech Gawroński (POL) 138,3
K-1 lag Östtyskland Östtyskland
Wolfgang Büchner
Siegbert Horn
Christian Döring
244,7 Polen Polen
Jerzy Stanuch
Wojciech Gawroński
Stanisław Majerczak
277,8 Frankrike Frankrike
Eric Koechlin
Michel Magdinier
Claude Peschier
308,6

Mixed[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Poäng Silver Poäng Brons Poäng
C-2 USA USA
Carol Knight
Dave Knight
474,1 USA USA
Barbara Holcombe
Norman Holcombe
522,0 Nederländerna Nederländerna
Ria van Stipdonk
Peter van Stipdonk
590,1


Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Poäng Silver Poäng Brons Poäng
K-1  Sybille Spindler (GDR) 288,4  Maria Ćwiertniewicz (POL) 292,4  Martina Falke (GDR) 295,2
K-1 lag USA USA
Candice Clark
Louise Holcombe
Lynn Ashton
337,9 Schweiz Schweiz
Elisabeth Käser
Danielle Kamber
Eva Karel
360,9 Östtyskland Östtyskland
Sybille Spindler
Marion Bauman
Martina Falke
369,4

Referenser[redigera | redigera wikitext]


Externa länkar[redigera | redigera wikitext]