Lista över herrmedaljörer i sprintvärldsmästerskapen i kanadensare

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

Detta är en lista över samtliga medaljörer på herrsidan i sprintvärldsmästerskapen i kanadensare.

C-1 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1938. Hölls inte: 1948. Återinfördes: 1950.

Spel Guld Silver Brons
Vaxholm 1938  Otto Neumüller (GER)  Hans Wiedemann (GER)  Bohumil Sládek (TCH)
Köpenhamn 1950  Josef Holeček (TCH)  Robert Boutigny (FRA)  Bengt Backlund (SWE)
Mâcon 1954  János Parti (HUN)  István Hernek (HUN)  Jaroslav Poupa (TCH)
Prag 1958  Gennadij Buharin (URS)  Jiří Vokněr (TCH)  Jurij Vinogradov (URS)
Jajce 1963  Simion Ismailcuic (ROU)  Detlef Lewe (GER)  Albrecht Müller (GDR)
Östberlin 1966  Detlef Lewe (GER)  Tamás Wichmann (HUN)  Anatolj Martinov (URS)
Köpenhamn 1970  Tibor Tatai (HUN)  Jerzy Opara (POL)  Jiří Čtvrtečka (TCH)
Belgrad 1971  Detlef Lewe (GER)  Tibor Tatai (HUN)  Vladas Česiūnas (URS)
Tampere 1973  Ivan Patzaichin (ROU)  Romualdas Vinojinidis (URS)  Tamás Wichmann (HUN)
Mexico City 1974  Vasilij Jurtjenko (URS)  Klaus Zeisler (GDR)  Ivan Patzaichin (ROU)
Belgrad 1975  Vasilij Jurtjenko (URS)  Ivan Patzaichin (ROU)  Tamás Wichmann (HUN)
Sofia 1977  Ivan Patzaichin (ROU)  Sergej Antipov (URS)  Tamás Buday (HUN)
Belgrad 1978  Matija Ljubek (YUG)  Tamás Wichmann (HUN)  Ivan Patzaichin (ROU)
Duisburg 1979  Tamás Wichmann (HUN)  Liubomir Ljubenov (BUL)  Ivan Patzaichin (ROU)
Nottingham 1981  Ulrich Papke (GDR)  Tamás Buday (HUN)  Jiří Vrdlovec (TCH)
Belgrad 1982  Jörg Schmidt (GDR)  Deszö Csépai (HUN)  Vassilij Beresa (URS)
Tampere 1983  Vassilij Beresa (URS)  Costicǎ Olaru (ROU)  Jiří Vrdlovec (TCH)
Machelen 1985  Ivan Klementiev (URS)  Ulrich Eicke (FRG)  Aurel Macarencu (ROU)
Montréal 1986  Aurel Macarencu (ROU)  Ivan Klementiev (URS)  Ivan Šabjan (YUG)
Duisburg 1987  Olaf Heukrodt (GDR)  Martin Marinov (BUL)  Ivan Klementiev (URS)
Plovdiv 1989  Ivan Klementiev (URS)  Larry Cain (CAN)  Gáspár Boldizsár (HUN)
Poznan 1990  Ivan Klementiev (URS)  György Zala (HUN)  Thomas Zereske (GDR)
Paris 1991  Ivan Klementiev (URS)  Nikolai Buhalov (BUL)  Matthias Röder (GER)
Köpenhamn 1993  Ivan Klementiev (LAT)  Victor Partnoi (ROU)  Matthias Röder (GER)
Mexico City 1994  Ivan Klementiev (LAT)  Nikolai Buhalov (BUL)  Victor Partnoi (ROU)
Duisburg 1995  Imre Pulai (HUN)  Martin Doktor (CZE)  Ivan Klementiev (LAT)
Dartmouth 1997  Andreas Dittmer (GER)  Martin Doktor (CZE)  Béla Belicza (HUN)
Szeged 1998  Steve Giles (CAN)  Martin Doktor (CZE)  Andreas Dittmer (GER)
Milano 1999  Maksim Opalev (RUS)  Andreas Dittmer (GER)  Martin Doktor (CZE)
Poznan 2001  Andreas Dittmer (GER)  Martin Doktor (CZE)  György Kolonics (HUN)
Sevilla 2002  Andreas Dittmer (GER)  Maksim Opalev (RUS)  Steve Giles (CAN)
Gainesville 2003  Andreas Dittmer (GER)  David Cal (ESP)  Maksim Opalev (RUS)
Zagreb 2005  Andreas Dittmer (GER)  David Cal (ESP)  Richard Dalton (CAN)
Szeged 2006  José Everado Cristóbal (MEX)  Andreas Dittmer (GER)  Attila Vajda (HUN)
Duisburg 2007  Attila Vajda (HUN)  Marián Ostrčil (SVK)  David Cal (ESP)
Dartmouth 2009  Vadim Menkov (UZB)  Mathieu Goubel (FRA)  Sebastien Brendel (GER)
Poznan 2010  Vadim Menkov (UZB)  Attila Vajda (HUN)  Sebastien Brendel (GER)
Szeged 2011  Attila Vajda (HUN)  David Cal (ESP)  Vadim Menkov (UZB)
Duisburg 2013  Attila Vajda (HUN)  Sebastian Brendel (GER)  Isaquias Queiroz (BRA)
Moskva 2014  Sebastian Brendel (GER)  Martin Fuksa (CZE)  Attila Vajda (HUN)
Milano 2015  Sebastian Brendel (GER)  Martin Fuksa (CZE)  Serghei Tarnovstji (MDA)

C-2 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1938. Hölls inte: 1948. Återinfördes: 1950.

Spel Guld Silver Brons
Vaxholm 1938 Rupert Weinstabl
Karl Proisl
Tyskland Tyskland
Bohuslav Karlík
Jan Brzák-Felix
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Václáv Mottl
Zdeněk Škrland
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Köpenhamn 1950 Jan Brzák-Felix
Bohumil Kudrna
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Georges Dransart
Armand Loreau
Frankrike Frankrike
Václáv Havel
Jiří Pecka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Mâcon 1954 Kurt Liebhart
Engelbert Lulla
Österrike Österrike
István Bodor
József Tuza
Ungern Ungern
Ferenc Csonka
Mihály Sasvari
Ungern Ungern
Prag 1958 Alexe Dumitru
Simion Ismailciuc
Rumänien Rumänien
László Simari
Lajos Bodnar
Ungern Ungern
Jiří Kodeš
Václav Vokál
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Jajce 1963 Achim Sidorov
Alexe Iacovici
Rumänien Rumänien
Vitalij Galkov
Michail Samotin
Sovjetunionen Sovjetunionen
Endre Gyürü
Árpád Soltész
Ungern Ungern
Östberlin 1966 Vicol Calabiciov
Serghei Covaliov
Rumänien Rumänien
Bernd Lindelöf
Erik Zeidlitz
Sverige Sverige
Árpád Soltész
Csaba Szantó
Ungern Ungern
Köpenhamn 1970 Ivan Patzaichin
Serghei Covaliov
Rumänien Rumänien
Tamás Wichmann
Gyula Petrikovics
Ungern Ungern
Boris Lubenov
Sachko Iliev
Bulgarien Bulgarien
Belgrad 1971 Tamás Wichmann
Gyula Petrikovics
Ungern Ungern
Ivan Patzaichin
Serghei Covaliov
Rumänien Rumänien
Viktor Boitschev
Fedia Damianov
Bulgarien Bulgarien
Tampere 1973 Ivan Patzaichin
Serghei Covaliov
Rumänien Rumänien
Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Tamás Wichmann
Gyula Petrikovics
Ungern Ungern
Mexico City 1974 Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Jerzy Opara
Andrzej Gronowicz
Polen Polen
Cherasim Munteanu
Vasile Serghei
Rumänien Rumänien
Belgrad 1975 Gábor Arva
Péter Povázsay
Ungern Ungern
Georghe Danielov
Gheorghe Simionov
Rumänien Rumänien
Roman Vjzjenko
Aleksandr Vinogradov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Sofia 1977 Vasilij Jurtzjenko
Jurij Lobanov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Tamás Buday
Oszkár Frey
Ungern Ungern
Jerzy Opara
Andrzej Gronowicz
Polen Polen
Belgrad 1978 Tamás Buday
Oszkár Frey
Ungern Ungern
Gheorghe Simionov
Toma Simionov
Rumänien Rumänien
Sergej Postretjin
Jurij Lobanov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Duisburg 1979 Vasilij Jurtzjenko
Jurij Lobanov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Tamás Buday
Oszkár Frey
Ungern Ungern
Toma Simionov
Gheorghe Simionov
Rumänien Rumänien
Nottingham 1981 Ivan Patzaichin
Toma Simionov
Rumänien Rumänien
Olaf Heukrodt
Uwe Madeja
Östtyskland Östtyskland
Edem Muradosilov
Vigantas Zjekaitis
Sovjetunionen Sovjetunionen
Belgrad 1982 János Sarsui Kis
Gyula Hajdu
Ungern Ungern
Matija Ljubek
Mirko Nišović
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien SFR Jugoslavien
Olaf Heukrodt
Uwe Madeja
Östtyskland Östtyskland
Tampere 1983 Ivan Patzaichin
Toma Simionov
Rumänien Rumänien
Olaf Heukrodt
Alexander Schuck
Östtyskland Östtyskland
Matija Ljubek
Mirko Nišović
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien SFR Jugoslavien
Machelen 1985 Olaf Heukrodt
Alexander Schuck
Östtyskland Östtyskland
Matija Ljubek
Mirko Nišović
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien SFR Jugoslavien
Marek Łbik
Marek Dopierała
Polen Polen
Montréal 1986 János Sarsui Kis
István Vaskúti
Ungern Ungern
Marek Łbik
Marek Dopierała
Polen Polen
Wolfram Faust
Hartmut Faust
Västtyskland Västtyskland
Duisburg 1987 Jurij Gurin
Valerij Vesjko
Sovjetunionen Sovjetunionen
Marek Łbik
Marek Dopierała
Polen Polen
Ulrich Papke
Ingo Spelly
Östtyskland Östtyskland
Plovdiv 1989 Christian Frederiksen
Arne Nielsson
Danmark Danmark
Olivier Bolvin
Didier Hoyer
Frankrike Frankrike
Jurij Gurin
Valerij Vesjko
Sovjetunionen Sovjetunionen
Poznan 1990 Ulrich Papke
Ingo Spelly
Östtyskland Östtyskland
Gheorghe Andriev
Vasile Lehaci
Rumänien Rumänien
Aleksandr Gramovitj
Jurij Gurin
Sovjetunionen Sovjetunionen
Paris 1991 Ulrich Papke
Ingo Spelly
Tyskland Tyskland
Olivier Bolvin
Didier Hoyer
Frankrike Frankrike
Viktor Reneiskij
Nicolae Juravschi
Sovjetunionen Sovjetunionen
Köpenhamn 1993 Christian Frederiksen
Arne Nielsson
Danmark Danmark
Olivier Bolvin
Didier Hoyer
Frankrike Frankrike
Ulrich Papke
Ingo Spelly
Tyskland Tyskland
Mexico City 1994 Andreas Dittmer
Gunar Kirchbach
Tyskland Tyskland
Ferenc Novák
Gáspár Boldizsár
Ungern Ungern
Dariusz Koszykowski
Tomasz Goliasz
Polen Polen
Duisburg 1995 György Kolonics
Csaba Horváth
Ungern Ungern
Antonel Borsan
Marcel Glavan
Rumänien Rumänien
Andreas Dittmer
Gunar Kirchbach
Tyskland Tyskland
Dartmouth 1997 Gunar Kirchbach
Matthias Röder
Tyskland Tyskland
György Kolonics
Csaba Horváth
Ungern Ungern
Andrew Train
Stephen Train
Storbritannien Storbritannien
Szeged 1998 Aleksandr Kovaljov
Aleksandr Kostoglod
Ryssland Ryssland
Gheorghe Andriev
Florin Popescu
Rumänien Rumänien
György Zala
Endre Ipacs
Ungern Ungern
Milano 1999 Aleksandr Kovaljov
Aleksandr Kostoglod
Ryssland Ryssland
Ibrahim Rojas
Leobaldo Pereira
Kuba Kuba
Patrick Schulze
Peter John
Tyskland Tyskland
Poznan 2001 Marcin Kobierski
Michał Śliwiński
Polen Polen
José Alfredo Bea
David Mascató
Spanien Spanien
Ibrahim Rojas
Leobaldo Pereira
Kuba Kuba
Sevilla 2002 Marcin Kobierski
Michał Śliwiński
Polen Polen
Ibrahim Rojas
Ledi Balceiro
Kuba Kuba
Richard Dalton
Mike Scarola
Kanada Kanada
Gainesville 2003 Silviu Simiocencu
Florin Popescu
Rumänien Rumänien
Aleksandr Kovaljov
Aleksandr Kostoglod
Ryssland Ryssland
György Kozmann
György Kolonics
Ungern Ungern
Zagreb 2005 Christian Gille
Tomasz Wylenzek
Tyskland Tyskland
Serguey Torres
Karel Aguilar
Kuba Kuba
György Kozmann
György Kolonics
Ungern Ungern
Szeged 2006 György Kozmann
György Kolonics
Ungern Ungern
Attila Buday
Tamás Buday, Jr.
Kanada Kanada
Maksym Prokopenko
Sergij Bezugilj
Ukraina Ukraina
Duisburg 2007 Christian Gille
Tomasz Wylenzek
Tyskland Tyskland
Serguey Torres
Karel Aguilar
Kuba Kuba
Wojciech Tyszyński
Paweł Baraszkiewicz
Polen Polen
Dartmouth 2009 Erik Leue
Tomasz Wylenzek
Tyskland Tyskland
Sergij Bezuglij
Maksim Prokopenko
Azerbajdzjan Azerbajdzjan
Nikolaj Lipkin
Viktor Melantev
Ryssland Ryssland
Poznan 2010 Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
Rumänien Rumänien
Andrei Bahdanovitj
Aliaksandr Bahdanovitj
Vitryssland Vitryssland
Márton Tóth
Róbert Mike
Ungern Ungern
Szeged 2011 Stefan Holtz
Tomasz Wylenzek
Tyskland Tyskland
Sergij Bezuglij
Maksim Prokopenko
Azerbajdzjan Azerbajdzjan
Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
Rumänien Rumänien
Duisburg 2013 Henrik Vasbányai
Róbert Mike
Ungern Ungern
Viktor Melantjev
Ilja Pervuchin
Ryssland Ryssland
Jaroslav Radoň
Filip Dvořák
Tjeckien Tjeckien
Moskva 2014 Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
Rumänien Rumänien
Henrik Vasbányai
Róbert Mike
Ungern Ungern
Yul Oeltze
Ronald Verch
Tyskland Tyskland
Milano 2015 Erlon Silva
Isaquias Queiroz
Brasilien Brasilien
Henrik Vasbányai
Róbert Mike
Ungern Ungern
Piotr Kuleta
Marcin Grzybowski
Polen Polen

C-1 10000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1950. Togs bort: 1993.

Spel Guld Silver Brons
Köpenhamn 1950  Robert Boutigny (FRA)  Josef Holeček (TCH)  Bengt Backlund (SWE)
Mâcon 1954  Jiří Vokněr (TCH)  František Čapek (TCH)  István Hernek (HUN)
Prag 1958  Gennadij Buharin (URS)  Jiří Vokněr (TCH)  Nichifor Tarara (ROU)
Jajce 1963  Michail Zamothin (URS)  Andrei Igorov (ROU)  Albrecht Müller (GDR)
Östberlin 1966  Antal Hajba (HUN)  Rudolf Pěnkava (TCH)  Michail Zamothin (URS)
Köpenhamn 1970  Tamás Wichmann (HUN)  Afansie Butelchin (ROU)  Nikolaj Fedulov (URS)
Belgrad 1971  Tamás Wichmann (HUN)  Vasilij Jurtjenko (URS)  Lipat Varabiev (ROU)
Tampere 1973  Vasilij Jurtjenko (URS)  Lipat Varabiev (ROU)  Tamás Wichmann (HUN)
Mexico City 1974  Tamás Wichmann (HUN)  Vasilij Jurtjenko (URS)  Ivan Patzaichin (ROU)
Belgrad 1975  Vasilij Jurtjenko (URS)  Károly Szegedi (HUN)  Matija Ljubek (YUG)
Sofia 1977  Tamás Wichmann (HUN)  Vasilij Jurtjenko (URS)  Ivan Patzaichin (ROU)
Belgrad 1978  Ivan Patzaichin (ROU)  Vasilij Jurtjenko (URS)  Matija Ljubek (YUG)
Duisburg 1979  Tamás Wichmann (HUN)  Sergeij Liminovitj (URS)  Ivan Patzaichin (ROU)
Nottingham 1981  Tamás Wichmann (HUN)  Matija Ljubek (YUG)  Sergeij Liminovitj (URS)
Belgrad 1982  Tamás Wichmann (HUN)  Jiří Vrdlovec (TCH)  Gheorghe Titu (ROU)
Tampere 1983  Jiří Vrdlovec (TCH)  Gheorghe Titu (ROU)  Tamás Wichmann (HUN)
Machelen 1985  Jiří Vrdlovec (TCH)  Tachir Kamaletdinov (URS)  Attila Lipták (HUN)
Montréal 1986  Aurel Macarencu (ROU)  Ivan Šabjan (YUG)  Didier Hoyer (FRA)
Duisburg 1987  Ivan Šabjan (YUG)  Zsolt Bohács (HUN)  Tachir Kamaletdinov (URS)
Plovdiv 1989  Ivan Klementiev (URS)  Zsolt Bohács (HUN)  Jan Bartůněk (TCH)
Poznan 1990  Zsolt Bohács (HUN)  Jan Bartůněk (TCH)  Ivan Klementiev (URS)
Paris 1991  Zsolt Bohács (HUN)  Ivan Klementiev (URS)  Andrew Train (GBR)
Köpenhamn 1993  Zsolt Bohács (HUN)  Pavel Bednar (CZE)  Andreas Dittmer (GER)

C-2 10000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1938. Hölls inte: 1948. Återinfördes: 1950. Togs bort: 1993.

Spel Guld Silver Brons
Vaxholm 1938 Bohuslav Karlík
Jan Brzák-Felix
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Rupert Weinstabl
Karl Proisl
Tyskland Tyskland
Christian Holzenberg
Heinz Jürgens
Tyskland Tyskland
Köpenhamn 1950 Jan Brzák-Felix
Bohumil Kudrna
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Georges Dransart
Armand Loreau
Frankrike Frankrike
Bohuslav Karlík
Oldřich Lomecký
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Mâcon 1954 Károly Wieland
József Halmay
Ungern Ungern
Ferenc Csonka
Mihály Sasvari
Ungern Ungern
Jaroslav Sieger
Zdeněk Ziegler
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Prag 1958 Stepan Ostzjenkov
Aleksandr Silajev
Sovjetunionen Sovjetunionen
Achim Sidorov
Lavrenti Kalinov
Rumänien Rumänien
Jiří Kodeš
Václav Vokál
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Jajce 1963 Leonid Geisjtor
Sergej Makarenko
Sovjetunionen Sovjetunionen
Willi Mehlberg
Werner Ulrich
Östtyskland Östtyskland
Lavrenti Kalinov
Igor Lipalit
Rumänien Rumänien
Östberlin 1966 Petre Maxim
Gheorghe Simionov
Rumänien Rumänien
Valerij Drybas
Andrej Tjimisj
Sovjetunionen Sovjetunionen
András Peter
István Cserha
Ungern Ungern
Köpenhamn 1970 Petre Maxim
Gheorghe Simionov
Rumänien Rumänien
Valerij Drybas
Vasilij Kaljagin
Sovjetunionen Sovjetunionen
Bernt Lindelöf
Erik Zeidlitz
Sverige Sverige
Belgrad 1971 Naum Prokpoets
Aleksandr Vinogradov
Sovjetunionen Sovjetunionen
László Hingt
István Cserha
Ungern Ungern
Serghei Covaliov
Vicol Calabiciov
Rumänien Rumänien
Tampere 1973 Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Vasile Serghei
Cherasim Munteanu
Rumänien Rumänien
Tamás Buday
Gábor Haraszti
Ungern Ungern
Mexico City 1974 Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Tamás Buday
Gábor Haraszti
Ungern Ungern
Alain Acard
Jean-Paul Cezard
Frankrike Frankrike
Belgrad 1975 Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Tamás Buday
Oszkár Frey
Ungern Ungern
Ivan Burtschin
Stefan Iliev
Bulgarien Bulgarien
Sofia 1977 Sergej Petrenko
Jurij Lobanov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Lipat Varabiev
Pavel Cozlov
Rumänien Rumänien
Zoltán Parti
András Hubik
Ungern Ungern
Belgrad 1978 Tamás Buday
László Vaskúti
Ungern Ungern
Gheorghe Simionov
Toma Simionov
Rumänien Rumänien
Viktor Vorobijev
Aleksandr Beleji
Sovjetunionen Sovjetunionen
Duisburg 1979 Vasilij Jurtzjenko
Jurij Lobanov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Cherasim Munteanu
Gheorge Titu
Rumänien Rumänien
Tamás Buday
László Vaskúti
Ungern Ungern
Nottingham 1981 Tamás Buday
László Vaskúti
Ungern Ungern
Ivan Patzaichin
Toma Simionov
Rumänien Rumänien
Jiří Vrdlovec
Petr Kubíček
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Belgrad 1982 Ivan Patzaichin
Toma Simionov
Rumänien Rumänien
Vasilij Beresa
Edem Muradosilov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Tamás Buday
László Vaskúti
Ungern Ungern
Tampere 1983 Tamás Buday
László Vaskúti
Ungern Ungern
Ivan Patzaichin
Toma Simionov
Rumänien Rumänien
Sergej Petrenko
Jurij Laptikov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Machelen 1985 Matija Ljubek
Mirko Nišović
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien SFR Jugoslavien
Andrew Train
Stephen Train
Storbritannien Storbritannien
Matei Kapalkov
Tosjo Kapalkov
Bulgarien Bulgarien
Montréal 1986 Marek Łbik
Marek Dopierała
Polen Polen
Dumitru Betiu
Vasile Lehaci
Rumänien Rumänien
Arne Nielsson
Christian Frederiksen
Danmark Danmark
Duisburg 1987 Arne Nielsson
Christian Frederiksen
Danmark Danmark
Robert Ridig
Pál Pétervári
Ungern Ungern
Andrew Train
Stephen Train
Storbritannien Storbritannien
Plovdiv 1989 Christian Frederiksen
Arne Nielsson
Danmark Danmark
Olivier Bolvin
Didier Hoyer
Frankrike Frankrike
Andrew Train
Stephen Train
Storbritannien Storbritannien
Poznan 1990 Christian Frederiksen
Arne Nielsson
Danmark Danmark
Gheorghe Andriev
Vasile Lehaci
Rumänien Rumänien
Andrej Balabanov
Viktor Dobrotvorskij
Sovjetunionen Sovjetunionen
Paris 1991 István Gyulay
Pál Pétervári
Ungern Ungern
Gheorghe Andriev
Romice Haralambie
Rumänien Rumänien
Andrew Train
Stephen Train
Storbritannien Storbritannien
Köpenhamn 1993 Christian Frederiksen
Arne Nielsson
Danmark Danmark
Andrew Train
Stephen Train
Storbritannien Storbritannien
Andrej Balabanov
Viktor Dobrotvorskij
Ukraina Ukraina

C-1 500 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1971.

Spel Guld Silver Brons
Belgrad 1971  Detlef Lewe (GER)  Tamás Wichmann (HUN)  Ivan Patzaichin (ROU)
Tampere 1973  Miklós Darvas (HUN)  Nikolaj Fedulov (URS)  Ivan Patzaichin (ROU)
Mexico City 1974  Sergej Petrenko (URS)  Klaus Zeisler (GDR)  Ivan Patzaichin (ROU)
Belgrad 1975  Sergej Petrenko (URS)  Miklós Darvas (HUN)  Borislav Ananiev (BUL)
Sofia 1977  Lipat Varabiev (ROU)  Ulrich Eicke (GER)  Zdislav Soroko (URS)
Belgrad 1978  Liubomir Ljubenov (BUL)  Gyula Hajdu (HUN)  Sergej Liminovitj (URS)
Duisburg 1979  Sergej Postretjin (URS)  Ulrich Eicke (GER)  Liubomir Ljubenov (BUL)
Nottingham 1981  Olaf Heukrodt (GDR)  Gennadij Liseitjikov (URS)  János Sarsui Kis (HUN)
Belgrad 1982  Olaf Heukrodt (GDR)  János Sarsui Kis (HUN)  Sergej Postretjin (URS)
Tampere 1983  Costicǎ Olaru (ROU)  Ulrich Papke (GDR)  Anatolij Volkov (URS)
Machelen 1985  Olaf Heukrodt (GDR)  Anatolij Volkov (URS)  Aurel Macarencu (ROU)
Montréal 1986  Olaf Heukrodt (GDR)  Aurel Macarencu (ROU)  Nikolai Buhalov (BUL)
Duisburg 1987  Olaf Heukrodt (GDR)  Petr Procházka (TCH)  Attila Szabó (HUN)
Plovdiv 1989  Michał Śliwiński (URS)  Olaf Heukrodt (GDR)  Martin Marinov (BUL)
Poznan 1990  Michał Śliwiński (URS)  Thomas Zereske (GDR)  Martin Marinov (BUL)
Paris 1991  Michał Śliwiński (URS)  Nikolai Buhalov (BUL)  Olaf Heukrodt (GER)
Köpenhamn 1993  Nikolai Buhalov (BUL)  György Kolonics (HUN)  Steve Giles (CAN)
Mexico City 1994  Nikolai Buhalov (BUL)  Imre Pulai (HUN)  Michał Śliwiński (UKR)
Duisburg 1995  Nikolai Buhalov (BUL)  Martin Doktor (CZE)  Imre Pulai (HUN)
Dartmouth 1997  Martin Doktor (CZE)  Béla Belicza (HUN)  Michał Śliwiński (UKR)
Szeged 1998  Maksim Opalev (RUS)  Andreas Dittmer (GER)  Michał Śliwiński (UKR)
Milano 1999  Maksim Opalev (RUS)  Martin Doktor (CZE)  Andreas Dittmer (GER)
Poznan 2001  Maksim Opalev (RUS)  György Kolonics (HUN)  Andreas Dittmer (GER)
Sevilla 2002  Maksim Opalev (RUS)  György Kolonics (HUN)  Andreas Dittmer (GER)
Gainesville 2003  Andreas Dittmer (GER)  Maksim Opalev (RUS)  Martin Doktor (CZE)
Zagreb 2005  Andreas Dittmer (GER)  Paweł Baraszkiewicz (POL)  Maksim Opalev (RUS)
Szeged 2006  Maksim Opalev (RUS)  Jurij Tjeban (UKR)  Yang Wenjun (CHN)
Duisburg 2007  David Cal (ESP)  Andreas Dittmer (GER)  Yang Wenjun (CHN)
Dartmouth 2009  Dzianis Harazja (BLR)  Nikolay Lipkin (RUS)  Mathieu Goubel (FRA)
Poznan 2010  Dzianis Harazja (BLR)  Li Qiang (CHN)  Vadim Menkov (UZB)
Szeged 2011  Vladimir Fedosenko (RUS)  Dzianis Harazja (BLR)  Oleksandr Maksymtjuk (UKR)
Duisburg 2013  Isaquias Queiroz (BRA)  Vadim Menkov (UZB)  Erik Leue (GER)
Moskva 2014  Isaquias Queiroz (BRA)  Sebastian Brendel (GER)  Martin Fuksa (CZE)
Milano 2015  Martin Fuksa (CZE)  Oleg Tarnovstji (MDA)  Maksim Piatrou (BLR)

C-2 500 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1971.

Spel Guld Silver Brons
Belgrad 1971 Georghe Danielov
Gheorghe Simionov
Rumänien Rumänien
Jurij Lobanov
Vladimir Pankov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Viktor Boitschev
Fedja Stefanov
Bulgarien Bulgarien
Tampere 1973 Oleg Kaidov
Vitalij Slobodenjuk
Sovjetunionen Sovjetunionen
Georghe Danielov
Gheorghe Simionov
Rumänien Rumänien
Jerzy Opara
Andrezj Gronowicz
Polen Polen
Mexico City 1974 Aleksandr Vinogradov
Jurij Lobanov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Georghe Danielov
Gheorghe Simionov
Rumänien Rumänien
Tomáš Šach
Jiří Čtvrtečka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Belgrad 1975 Aleksandr Vinogradov
Jurij Lobanov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Tomáš Šach
Jiří Čtvrtečka
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Gábor Arva
Péter Povázsay
Ungern Ungern
Sofia 1977 László Foltán
István Vaskúti
Ungern Ungern
John Wood
Gregory Smith
Kanada Kanada
Vasilij Jurtzjenko
Jurij Lobanov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Belgrad 1978 László Foltán
István Vaskúti
Ungern Ungern
Sergej Petrenko
Pytor Grigonis
Sovjetunionen Sovjetunionen
Gheorghe Simionov
Toma Simionov
Rumänien Rumänien
Duisburg 1979 Ivan Patzaichin
Istvan Capusta
Rumänien Rumänien
Sergej Petrenko
Aleksandr Vinogradov
Sovjetunionen Sovjetunionen
Marek Łbik
Piotr Pawlowski
Polen Polen
Nottingham 1981 László Foltán
István Vaskúti
Ungern Ungern
Edem Muradosilov
Vigantas Zjekaitis
Sovjetunionen Sovjetunionen
Liubomir Ljubenov
Sevdalin Ilkov
Bulgarien Bulgarien
Belgrad 1982 Matija Ljubek
Mirko Nišović
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien SFR Jugoslavien
Jurij Laptikov
Sergej Petrenko
Sovjetunionen Sovjetunionen
László Foltán
István Vaskúti
Ungern Ungern
Tampere 1983 Matija Ljubek
Mirko Nišović
Socialistiska federativa republiken Jugoslavien SFR Jugoslavien
Ivan Klementiev
Sergej Ossadzjij
Sovjetunionen Sovjetunionen
Dumitru Betiu
Flodor Gurei
Rumänien Rumänien
Machelen 1985 János Sarsui Kis
István Vaskúti
Ungern Ungern
Marek Łbik
Marek Dopierała
Polen Polen
Ulrich Papke
Uwe Madeja
Östtyskland Östtyskland
Montréal 1986 János Sarsui Kis
István Vaskúti
Ungern Ungern
Viktor Reneiskij
Aleksandr Kalnitzjenko
Sovjetunionen Sovjetunionen
Ulrich Papke
Ingo Spelly
Östtyskland Östtyskland
Duisburg 1987 Marek Łbik
Marek Dopierała
Polen Polen
Jurij Gurin
Valerij Vesjko
Sovjetunionen Sovjetunionen
Petr Procházka
Alon Lochinsky
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Plovdiv 1989 Viktor Reneiskij
Nicolae Juravschi
Sovjetunionen Sovjetunionen
Tomasz Goliasz
Marek Łbik
Polen Polen
Joël Bettin
Philippe Renaud
Frankrike Frankrike
Poznan 1990 Viktor Reneiskij
Nicolae Juravschi
Sovjetunionen Sovjetunionen
Ulrich Papke
Ingo Spelly
Östtyskland Östtyskland
Attila Pálizs
György Zala
Ungern Ungern
Paris 1991 Attila Pálizs
Attila Szabó
Ungern Ungern
Viktor Reneiskij
Nicolae Juravschi
Sovjetunionen Sovjetunionen
Olivier Bolvin
Didier Hoyer
Frankrike Frankrike
Köpenhamn 1993 György Kolonics
Csaba Horváth
Ungern Ungern
Christian Frederiksen
Arne Nielsson
Danmark Danmark
Andreas Dittmer
Gunar Kirchbach
Tyskland Tyskland
Mexico City 1994 Gheorghe Andriev
Grigore Obreja
Rumänien Rumänien
György Kolonics
Csaba Horváth
Ungern Ungern
Blagovest Stojanov
Martin Marinov
Bulgarien Bulgarien
Duisburg 1995 György Kolonics
Csaba Horváth
Ungern Ungern
Viktor Reneisky
Nicolae Juravschi
Moldavien Moldavien
Andreas Dittmer
Gunar Kirchbach
Tyskland Tyskland
Dartmouth 1997 György Kolonics
Csaba Horváth
Ungern Ungern
Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
Polen Polen
Thomas Zereske
Christian Gille
Tyskland Tyskland
Szeged 1998 György Kolonics
Csaba Horváth
Ungern Ungern
Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
Polen Polen
Thomas Zereske
Christian Gille
Tyskland Tyskland
Milano 1999 Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
Polen Polen
Imre Pulai
Ferenc Novák
Ungern Ungern
Aleksandr Kovaljov
Aleksandr Kostoglod
Ryssland Ryssland
Poznan 2001 Ibrahim Rojas
Leobaldo Pereira
Kuba Kuba
Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
Polen Polen
Mitică Pricop
Florian Popescu
Rumänien Rumänien
Sevilla 2002 Ibrahim Rojas
Ledi Balceiro
Kuba Kuba
Florian Popescu
Silviu Simioncencu
Rumänien Rumänien
Sergej Ulegin
Aleksandr Kostoglod
Ryssland Ryssland
Gainesville 2003 Paweł Baraszkiewicz
Daniel Jędraszko
Polen Polen
Silviu Simiocencu
Florin Popescu
Rumänien Rumänien
Ibrahim Rojas
Ledi Balceiro
Kuba Kuba
Zagreb 2005 Christian Gille
Tomasz Wylenzek
Tyskland Tyskland
György Kozmann
György Kolonics
Ungern Ungern
Serguey Torres
Karel Aguilar
Kuba Kuba
Szeged 2006 Aleksandr Kostoglod
Sergej Ulegin
Ryssland Ryssland
Stefan Holtz
Robert Nuck
Tyskland Tyskland
György Kozmann
György Kolonics
Ungern Ungern
Duisburg 2007 György Kozmann
György Kolonics
Ungern Ungern
Josif Chirila
Andrei Cuculici
Rumänien Rumänien
Christian Gille
Tomasz Wylenzek
Tyskland Tyskland
Dartmouth 2009 Stefan Holtz
Robert Nuck
Tyskland Tyskland
Jevgenij Ignatov
Ivan Sjtyl
Ryssland Ryssland
Sergej Bezuglij
Maksim Prokopenko
Azerbajdzjan Azerbajdzjan
Poznan 2010 Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
Rumänien Rumänien
Sergej Bezuglij
Maksim Prokopenko
Azerbajdzjan Azerbajdzjan
Pavel Petrov
Alexander Kostoglod
Ryssland Ryssland
Szeged 2011 Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
Rumänien Rumänien
Sergij Bezuglij
Maksim Prokopenko
Azerbajdzjan Azerbajdzjan
Peter Kretschmer
Kurt Kuschela
Tyskland Tyskland
Duisburg 2013 Viktor Melantjev
Ivan Sjtyl
Ryssland Ryssland
Henrik Vasbányai
Róbert Mike
Ungern Ungern
Jaroslav Radoň
Filip Dvořák
Tjeckien Tjeckien
Moskva 2014 Alexey Korovashkov
Ivan Shtyl
Ryssland Ryssland
Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
Rumänien Rumänien
Rolexis Baez
Serguey Torres
Kuba Kuba
Milano 2015 Pavel Petrov
Michail Pavlov
Ryssland Ryssland
Wiktor Głazunow
Vincent Słomiński
Polen Polen
Dmytro Iantjuk
Taras Misjtjuk
Ukraina Ukraina

Sergej Ulegin och Aleksandr Kostoglod från Ryssland tog silver 2003, men då Ulegin testades positivt för dopning blev de av med medaljerna.

C-4 500 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1989. Togs bort: 2007.

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1989 Viktor Reneiskij
Nikolaj Juravskij
Jurij Gurin
Valerij Vesjko
Sovjetunionen Sovjetunionen
Attila Szabó
Zsolt Varga
György Zala
Ervin Hoffmann
Ungern Ungern
Bénoît Bernard
Joël Bettin
Philippe Renaud
Pascal Sylvoz
Frankrike Frankrike
Poznan 1990 Jurij Gurin
Nikolaj Juravskij
Viktor Reneiskij
Valerij Vesjko
Sovjetunionen Sovjetunionen
Zsolt Bohács
Ervin Hoffmann
Gusztáv Leikep
Attila Szabó
Ungern Ungern
Nikolay Buhalov
Traicho Draganov
Paisiy Lubenov
Dejon Slavov
Bulgarien Bulgarien
Paris 1991 Jurij Gurin
Nikolaj Juravskij
Viktor Reneiskij
Valerij Vesjko
Sovjetunionen Sovjetunionen
Bénoît Bernard
Joël Bettin
Philippe Renaud
Pascal Sylvoz
Frankrike Frankrike
Axel Berndt
Andreas Dittmer
Sven Montag
Thomas Zereske
Tyskland Tyskland
Köpenhamn 1993 Ervin Hoffmann
Attila Szabó
Gáspár Boldizsár
Ferenc Novák
Ungern Ungern
Andrej Kabanov
Sergej Tjemenov
Pavel Konovalov
Aleksandr Kostoglod
Ryssland Ryssland
Petr Procházka
Roman Dittrich
Waldemar Fibigr
Tomáš Křivánek
Tjeckien Tjeckien
Mexico City 1994 Ervin Hoffmann
Attila Szabó
Gáspár Boldizsár
Ferenc Novák
Ungern Ungern
Marcel Glavan
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
Rumänien Rumänien
Slavomír Kňazovický
Peter Páleš
Csaba Orosz
Juraj Filip
Slovakien Slovakien
Duisburg 1995 Ervin Hoffmann
Attila Szabó
György Kolonics
Csaba Horváth
Ungern Ungern
Marcel Glavan
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
Rumänien Rumänien
Rumen Nikolov
Atanas Angelov
Stanimir Atanasov
Dmitar Atanasov
Bulgarien Bulgarien
Dartmouth 1997 György Kolonics
Csaba Horváth
Csaba Hüttner
László Szuszkó
Ungern Ungern
Marcel Glavan
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
Rumänien Rumänien
Sergej Tjemenov
Andrej Konovalov
Vladislav Polzounov
Aleksandr Kostoglod
Ryssland Ryssland
Szeged 1998 György Kolonics
Csaba Horváth
Csaba Hüttner
László Szuszkó
Ungern Ungern
Gheorghe Andriev
Florin Popescu
Cosmin Pasca
Ionel Averian
Rumänien Rumänien
Aleksandr Kostoglod
Pavel Konovalov
Vladislav Polzounov
Vladimir Ladotja
Ryssland Ryssland
Milano 1999 Roman Krugljakov
Vladimir Ladotja
Konstantin Fomitjev
Andrej Kabanov
Ryssland Ryssland
Mitică Pricop
Ionel Averian
Gheorghe Andriev
Florin Popescu
Rumänien Rumänien
Yannick Lavigne
Jean-Gilles Grare
Mathieu Goubel
Sylvain Hoyer
Frankrike Frankrike
Poznan 2001 Iosif Anisim
Florin Popescu
Mikhail Vartolemei
Ionel Averian
Rumänien Rumänien
György Zala
György Kozmann
Béla Belicza
Gábor Ivan
Ungern Ungern
Roman Krugljakov
Konstantin Fomitjev
Vladimir Ladotja
Aleskej Volkinskij
Ryssland Ryssland
Sevilla 2002 Mikhail Vartolemei
Ionel Averian
Mitică Pricop
Florin Popescu
Rumänien Rumänien
Konstantin Fomitjev
Aleksandr Artemida
Roman Krugljakov
Andrej Kabanov
Ryssland Ryssland
Daniel Jędraszko
Adam Ginter
Michał Śliwiński
Marcin Grzybowski
Polen Polen
Gainesville 2003 Silviu Simiocencu
Florin Popescu
Mitică Pricop
Petre Condrat
Rumänien Rumänien
Adam Ginter
Łukasz Woszczyński
Marcin Grzybowski
Michał Śliwiński
Polen Polen
Csaba Hüttner
Gábor Furdok
Imre Pulai
Ferenc Novák
Ungern Ungern
Zagreb 2005 Loredan Popa
Silviu Simiocencu
Florin Popescu
Iosif Chirila
Rumänien Rumänien
Dmitrij Rabtjanko
Dmitrij Vaitsisjkin
Konstantin Sjtjarbak
Aleksandr Vautjetskij
Vitryssland Vitryssland
Andrzej Jezierski
Michał Śliwiński
Michał Gajownik
Adam Ginter
Polen Polen
Szeged 2006 Dmitrij Rabtjanko
Dmitrij Vaitsisjkin
Konstantin Sjtjarbak
Aleksandr Vautjetskij
Vitryssland Vitryssland
Łukasz Woszczyński
Paweł Baraszkiewicz
Marcin Grzybowski
Pawel Skowronski
Polen Polen
Gabriel Talpă
Florian Mironic
Loredan Popa
Silviu Simiocencu
Rumänien Rumänien
Duisburg 2007 Péter Balázs
Gábor Horváth
Márton Joób
Pál Sarudi
Ungern Ungern
Robert Nuck
Sebastien Brendel
Thomas Lück
Stefan Holtz
Tyskland Tyskland
Loredan Popa
Ciprian Popa
Niculae Flocea
Florian Mironic
Rumänien Rumänien

Sergej Ulegin, Aleksandr Kostoglod, Roman Kruglyakov, och Maxim Opalev från Ryssland tog guldet 2003, men då Ulegin testades positivt för dopning blev de av med medaljerna.

C-4 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1989.

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1989 Jurij Gurin
Nikolaj Juravskij
Viktor Reneiskij
Valerij Vesjko
Sovjetunionen Sovjetunionen
Jurij Leikep
Attila Szabó
Gábor Takács
Ervin Hoffmann
Ungern Ungern
Deyan Bonev
Nikolaj Buhalov
Hristo Georgiev
Paisij Lubenov
Bulgarien Bulgarien
Poznan 1990 Jurij Gurin
Nikolaj Juravskij
Viktor Reneiskij
Valerij Vesjko
Sovjetunionen Sovjetunionen
Gáspár Boldizsár
Ervin Hoffmann
Gusztáv Leikep
Attila Szabó
Ungern Ungern
Nikolaj Buhalov
Traicho Draganov
Paisij Lubenov
Dejon Slavov
Bulgarien Bulgarien
Paris 1991 Jurij Gurin
Nikolaj Juravskij
Viktor Reneiskij
Valerij Vesjko
Sovjetunionen Sovjetunionen
Olaf Heukrodt
Sven Montag
Ulrich Papke
Ingo Spelley
Tyskland Tyskland
Nikolaj Buhalov
Traicho Draganov
Paisij Lubenov
Dejon Slavov
Bulgarien Bulgarien
Köpenhamn 1993 Imre Pulai
György Kolonics
Tibor Takács
Csaba Horváth
Ungern Ungern
Andrey Kabanov
Sergej Tjemenov
Pavel Konovalov
Aleksandr Kostoglod
Ryssland Ryssland
Viktor Dobrotvorskij
Sergej Osadttjij
Andrej Balabanov
Aleksandr Klinittjenko
Ukraina Ukraina
Mexico City 1994 Imre Pulai
György Kolonics
Tibor Takács
Csaba Horváth
Ungern Ungern
Marcel Glavan
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
Rumänien Rumänien
Juan Martinez
Antonio Romero
Ramón Ferrer
Benjamín Castaneda
Mexiko Mexiko
Duisburg 1995 Marcel Glavan
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
Rumänien Rumänien
Gáspár Boldizsár
Ferenc Novák
Csaba Hüttner
György Zala
Ungern Ungern
Ulrich Papke
Patrick Schulze
Christian Gille
Jens Lubrich
Tyskland Tyskland
Dartmouth 1997 Marcel Glavan
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
Rumänien Rumänien
Konstantin Fomitjev
Maksim Opalev
Vladislav Polzounov
Aleksandr Kostoglod
Ryssland Ryssland
Daniel Jędraszko
Piotr Midloch
Paweł Midloch
Paweł Baraszkiewicz
Polen Polen
Szeged 1998 Csaba Horváth
Béla Belicza
Csaba Hüttner
László Szuszkó
Ungern Ungern
Konstantin Fomitjev
Vasilij Mailov
Andrej Kabanov
Ignat Kovalev
Ryssland Ryssland
Martin Doktor
Petr Netušil
Jan Macháč
Viktor Jiráský
Tjeckien Tjeckien
Milano 1999 Ignat Kovalev
Konstantin Fomitjev
Aleskej Volkonskij
Andrej Kabanov
Ryssland Ryssland
Mitică Pricop
Ionel Averian
Iosif Anisim
Samil Grigoe
Rumänien Rumänien
Csaba Horváth
Béla Belicza
Aron Gajarszki
György Kozmann
Ungern Ungern
Poznan 2001 György Zala
György Kozmann
Béla Belicza
Gábor Ivan
Ungern Ungern
Ivan Skojorodkin
Aleksandr Bagdanovitj
Aleksandr Kurlandtjik
Aleksandr Zjukovskij
Vitryssland Vitryssland
Iosif Anisim
Chirac Marcov
Ionel Averian
Mikhail Vartolomei
Rumänien Rumänien
Sevilla 2002 Andrezj Jezierski
Adam Ginter
Michał Gajownik
Roman Rykiewicz
Polen Polen
Dimitri Joukovski
Maxim Boilard
Tamás Buday, Jr.
Attila Buday
Kanada Kanada
Aleksandr Zjukovskij
Aleksandr Kurlandtjik
Aleksandr Bagdanovitj
Sermen Saponenko
Vitryssland Vitryssland
Gainesville 2003 Csaba Hüttner
Márton Joób
Imre Pulai
Ferenc Novák
Ungern Ungern
Attilia Buday
Tamás Buday, Jr.
Maxim Boilard
Dimitri Joukovski
Kanada Kanada
Andrezj Jezierski
Roman Rynkiewicz
Adam Ginter
Wojciech Tyszyński
Polen Polen
Zagreb 2005 Wojciech Tyszyński
Michał Śliwiński
Andrzej Jezierski
Michał Gajownik
Polen Polen
Constantiin Popa
Loredan Popa
Florin Mironcic
Petre Condrat
Rumänien Rumänien
Robert Nuck
Stefan Holtz
Thomas Lück
Stephan Breuing
Tyskland Tyskland
Szeged 2006 Robert Nuck
Stephan Breuing
Stefan Holtz
Thomas Lück
Tyskland Tyskland
Andrew Russell
Thomas Hall
Kyle Jeffery
Dimitri Joukovski
Kanada Kanada
Aleksandr Kurlandtjyk
Aleksandr Zjukovskij
Aleksandr Bagdanovitj
Andrej Bagdanovitj
Vitryssland Vitryssland
Duisburg 2007 Josif Chirlia
Andrei Cuculici
Silviu Simoncenco
Loredan Popa
Rumänien Rumänien
Robert Nuck
Erik Leue
Thomas Lück
Stefan Holtz
Tyskland Tyskland
Márton Metka
Róbert Mike
Mátyás Sáfran
Gábor Balázs
Ungern Ungern
Dartmouth 2009 Dzianis Harazja
Dzmitrij Rabchanka
Dzmitry Vaitsisjkin
Aleksandr Vautjetskij
Vitryssland Vitryssland
Chris Wend
Thomas Lück
Erik Rebstock
Ronald Verch
Tyskland Tyskland
Cătălin Costache
Silviu Simioncencu
Iosif Chirila
Andrei Cuculici
Rumänien Rumänien
Poznan 2010 Dzmitrij Rabtjanka
Dzmitrij Vaitsisjkin
Dzianis Harazja
Aleksandr Vautjetskij
Vitryssland Vitryssland
Gabriel Gheoca
Nicolae Bogdan
Mihail Simon
Florin Comanici
Rumänien Rumänien
Chris Wend
Tomasz Wylenzek
Ronald Verch
Erik Rebstock
Tyskland Tyskland
Szeged 2011 Dzmitrij Rabtjanka
Dzmitrij Vaitsisjkin
Dzianis Harazja
Aliaksandr Vautjetskij
Vitryssland Vitryssland
Gabriel Gheoca
Catalin Costache
Florian Comanici
Mihail Simon
Rumänien Rumänien
Mátyás Sáfrán
Mihály Sáfrán
Henrik Vasbányai
Szabolcs Németh
Ungern Ungern
Duisburg 2013 Kurt Kuschela
Erik Leue
Erik Rebstock
Peter Kretschmer
Tyskland Tyskland
Dzmitrij Rabtjanka
Dzmitrij Vaitsisjkin
Dzianis Harazja
Aleksandr Vautjetskij
Vitryssland Vitryssland
Dávid Korisánszky
Péter Korisánszky
András Vass
Dávid Varga
Ungern Ungern
Moskva 2014 Rasul Isjmuchamedov
Viktor Melantyev
Ilja Pervuchin
Kirill Shamsjurin
Ryssland Ryssland
Dzianis Harazja
Dzmitry Rabtjanka
Dzmitry Vaitsisjkin
Aleksandr Vautjetskij
Vitryssland Vitryssland
Tamás Kiss
Pál Sarudi
Dávid Varga
András Vass
Ungern Ungern
Milano 2015 Leonid Carp
Petre Condrat
Josif Chirilă
Stefan Strat
Rumänien Rumänien
Denys Kovalenko
Denys Kamerjlov
Vitalij Vergeles
Eduard Sjemetjlo
Ukraina Ukraina
Pál Sarudi
Tamás Kiss
András Vass
Dávid Varga
Ungern Ungern

C-1 200 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1994.

Spel Guld Silver Brons
Mexico City 1994  Nikolai Buhalov (BUL)  Ervin Hoffmann (HUN)  Michał Śliwiński (UKR)
Duisburg 1995  Nikolai Buhalov (BUL)  Thomas Zereske (GER)  Michał Śliwiński (UKR)
Dartmouth 1997  Béla Belicza (HUN)  Martin Doktor (CZE)  Michał Śliwiński (UKR)
Szeged 1998  Martin Doktor (CZE)  Slavomír Kňazovický (SVK)  Michał Śliwiński (UKR)
Milano 1999  Maxim Opalev (RUS)  Martin Doktor (CZE)  Slavomír Kňazovický (SVK)
Poznan 2001  Dmitrij Sabin (UKR)  Maxim Opalev (RUS)  Michał Śliwiński (POL)
Sevilla 2002  Maxim Opalev (RUS)  Andrzej Jezierski (POL)  Christian Gille (GER)
Gainesville 2003  Maxim Opalev (RUS)  Martin Doktor (CZE)  Andreas Dittmer (GER)
Zagreb 2005  Valentyn Demyanenko (UKR)  Maxim Opalev (RUS)  Zjomart Satubaldin (KAZ)
Szeged 2006  Nikolaj Lipkin (RUS)  Valentyn Demjanenko (UKR)  Jevgenij Shuklin (LTU)
Duisburg 2007  Jurij Tjeban (UKR)  Maxim Opalev (RUS)  Jevgenij Sjuklin (LTU)
Dartmouth 2009  Valentyn Demjanenko (AZE)  Nikolaj Lipkin (RUS)  Jevgenij Sjuklin (LTU)
Poznan 2010  Ivan Sjtyl (RUS)  Thomas Simart (FRA)  Jurij Tjeban (UKR)
 Richard Dalton (CAN)
Szeged 2011  Valentin Demjanenko (AZE)  Ivan Sjtyl (RUS)  Alfonso Benavides (ESP)
Duisburg 2013  Valentin Demjanenko (AZE)  Ivan Sjtyl (RUS)  Alfonso Benavides (ESP)
Moskva 2014  Jurij Tjeban (UKR)  Alexej Korovasjkov (RUS)  Jevgenij Sjuklin (LTU)
Milano 2015  Artsem Kozyr (BLR)  Li Qiang (CHN)  Isaquias Queiroz (BRA)

Dmitrij Sabin från Ukraina tog silver 2002, men diskvalificerades på grund av dopning.

C-2 200 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1994.

Spel Guld Silver Brons
Mexico City 1994 Aleksandr Massejkov
Dmitrij Dovgailjonok
Vitryssland Vitryssland
György Kolonics
Csaba Horváth
Ungern Ungern
Olivier Bolvin
Sylvain Hoyer
Frankrike Frankrike
Duisburg 1995 György Kolonics
Csaba Horváth
Ungern Ungern
Mark Eschelbach
Thomas Zereske
Tyskland Tyskland
Martin Marinov
Blagovest Stoyanov
Bulgarien Bulgarien
Dartmouth 1997 Thomas Zereske
Christian Gille
Tyskland Tyskland
Pavel Konovalov
Vladimir Ladotja
Ryssland Ryssland
Petr Fuksa
Pavel Bednar
Tjeckien Tjeckien
Szeged 1998 Thomas Zereske
Christian Gille
Tyskland Tyskland
Miklós Buzál
Attila Végh
Ungern Ungern
Vladislav Polzounov
Andrej Kabanov
Ryssland Ryssland
Milano 1999 Konstantin Fomitjev
Aleksandr Artemida
Ryssland Ryssland
Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
Polen Polen
Thomas Zereske
Christian Gille
Tyskland Tyskland
Poznan 2001 Paweł Baraszkiewicz
Daniel Jędraszko
Polen Polen
Ionel Averian
Mikhail Vartolomei
Rumänien Rumänien
Ibrahim Rojas
Leobaldo Pereira
Kuba Kuba
Sevilla 2002 Ibrahim Rojas
Ledi Balceiro
Kuba Kuba
Petr Fuksa
Petr Netušil
Tjeckien Tjeckien
Mikhail Vartolomei
Ionel Averian
Rumänien Rumänien
Gainesville 2003 Paweł Baraszkiewicz
Daniel Jędraszko
Polen Polen
Petr Fuksa
Petr Netušil
Tjeckien Tjeckien
Sergij Klimniuk
Dmitrij Sabin
Ukraina Ukraina
Zagreb 2005 Jevgenij Ignatov
Nikolaj Lipkin
Ryssland Ryssland
Christian Gille
Tomasz Wylenzek
Tyskland Tyskland
Serguey Torres
Karel Aguilar
Kuba Kuba
Szeged 2006 Jevgenij Ignatov
Ivan Sjtyl
Ryssland Ryssland
Christian Gille
Tomasz Wylenzek
Tyskland Tyskland
Raimundas Labuckas
Tomas Gadeikis
Litauen Litauen
Duisburg 2007 Jevgenij Ignatov
Ivan Sjtyl
Ryssland Ryssland
Christian Gille
Tomasz Wylenzek
Tyskland Tyskland
Raimundas Labuckas
Tomas Gadeikis
Litauen Litauen
Dartmouth 2009 Tomas Gadeikis
Raimundas Labuckas
Litauen Litauen
Jevgenij Ignatov
Ivan Sjtyl
Ryssland Ryssland
Stefan Holtz
Robert Nuck
Tyskland Tyskland
Poznan 2010 Raimundas Labuckas
Tomas Gadeikis
Litauen Litauen
Jevgenij Ignatov
Ivan Sjtyl
Ryssland Ryssland
Paweł Skowroński
Paweł Baraszkiewicz
Polen Polen
Szeged 2011 Raimundas Labuckas
Tomas Gadeikis
Litauen Litauen
Victor Melantiev
Nikolaj Lipkin
Ryssland Ryssland
Dzmitrij Rabtjanka
Aleksandr Vauchetskij
Vitryssland Vitryssland
Duisburg 2013 Robert Nuck
Stefan Holtz
Tyskland Tyskland
Alexander Kovalenko
Nikolaj Lipkin
Ryssland Ryssland
Dzmitrij Rabtjanka
Aleksandr Vauchetskij
Vitryssland Vitryssland
Moskva 2014 Alexej Korovasjkov
Ivan Sjtyl
Ryssland Ryssland
Stefan Holtz
Robert Nuck
Tyskland Tyskland
Isaquias Queiroz
Erlon Silva
Brasilien Brasilien
Milano 2015 Alexej Korovasjkov
Ivan Sjtyl
Ryssland Ryssland
Hleb Saladhuka
Dzianis Machlai
Vitryssland Vitryssland
Stefan Holtz
Robert Nuck
Tyskland Tyskland

C-4 200 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1994. Togs bort 2009.

Spel Guld Silver Brons
Mexico City 1994 Pavel Konovalov
Andrej Kabanov
Sergej Tjemenov
Aleksandr Kostoglod
Ryssland Ryssland
György Kolonics
Csaba Horváth
Attila Szabó
Ervin Hoffmann
Ungern Ungern
Petr Procházka
Tomáš Křivánek
Roman Dittrich
Waldemar Fibigr
Tjeckien Tjeckien
Duisburg 1995 Ervin Hoffmann
Attila Szabó
György Kolonics
Csaba Horváth
Ungern Ungern
Petr Procházka
Tomáš Křivánek
Roman Dittrich
Waldemar Fibigr
Tjeckien Tjeckien
Olivier Bolvin
Sylvain Hoyer
Éric le Leuch
Bénoît Bernard
Frankrike Frankrike
Dartmouth 1997 Aleksandr Massejkov
Andrey Beliajev
Anatolij Reneiskij
Vladimir Marinov
Vitryssland Vitryssland
György Kolonics
Csaba Horváth
Ervin Hoffmann
Béla Belicza
Ungern Ungern
Petr Procházka
Tomáš Křivánek
Roman Dittrich
Waldemar Fibigr
Tjeckien Tjeckien
Szeged 1998 Petr Procházka
Tomáš Křivánek
Petr Fuksa
Karel Kožíšek
Tjeckien Tjeckien
Aleksandr Massejkov
Andrej Beliajev
Anatolij Reneiskij
Vladimir Marinov
Vitryssland Vitryssland
Pavel Konovalov
Konstantin Fomitjev
Vladimir Ladotja
Aleksandr Kostoglod
Ryssland Ryssland
Milano 1999 Roman Krugljakov
Vladimir Ladotja
Konstantin Fomitjev
Andrej Kabanov
Ryssland Ryssland
Petr Procházka
Jan Břečka
Petr Fuksa
Karel Kožíšek
Tjeckien Tjeckien
Mitică Pricop
Ionel Averian
Gheorghe Andriev
Florin Popescu
Rumänien Rumänien
Poznan 2001 György Zala
György Kozmann
Béla Belicza
Gábor Ivan
Ungern Ungern
Petr Netušil
Jan Břečka
Karel Kožíšek
Petr Fuksa
Tjeckien Tjeckien
Aleksandr Kovaljov
Aleksandr Kostoglod
Vladislav Polzounov
Maxim Opalev
Ryssland Ryssland
Sevilla 2002 Maxim Opalev
Roman Krugljakov
Sergej Ulegin
Aleksandr Kostoglod
Ryssland Ryssland
Petr Fuksa
Jan Břečka
Petr Procházka
Karel Kožíšek
Tjeckien Tjeckien
Mikhail Vartolemei
Ionel Averian
Mitică Pricop
Petra Condrat
Rumänien Rumänien
Gainesville 2003 Sándor Malomsoki
Laszlo Vasali
György Kozmann
György Kolonics
Ungern Ungern
Petr Fuksa
Petr Netušil
Jan Břečka
Karel Kožíšek
Tjeckien Tjeckien
Silviu Simioncencu
Mitică Pricop
Florin Popescu
Petra Condrat
Rumänien Rumänien
Zagreb 2005 Maxim Opalev
Roman Krugljakov
Aleksandr Kovaljov
Aleksandr Kostoglod
Ryssland Ryssland
Petr Procházka
Petr Netušil
Jan Břečka
Petr Fuksa
Tjeckien Tjeckien
Aleksandr Zjukovskij
Aleksandr Kurlandtjik
Aleksandr Bagdanovitj
Sermen Saponenko
Vitryssland Vitryssland
Szeged 2006 Petr Procházka
Jiří Heller
Jan Břečka
Petr Fuksa
Tjeckien Tjeckien
Konstantin Sjtjarbak
Dmitrij Rabtjanko
Aleksandr Vautjetskij
Dmitrij Vaitsisjkin
Vitryssland Vitryssland
Pál Sarudi
Márton Joób
Gábor Horváth
Péter Balázs
Ungern Ungern
Duisburg 2007 Gábor Horváth
Péter Balázs
Márton Joób
Pál Sarudi
Ungern Ungern
Jevgenij Dorochin
Nikolaj Lipkin
Jevgenij Ignatov
Ivan Sjtyl
Ryssland Ryssland
Dmitrij Rabtjanko
Dmitrij Vaitsisjkin
Konstantin Sjtjarbak
Aleksandr Vautjetskij
Vitryssland Vitryssland
Dartmouth 2009 Aliaksandr Bahdanovitj
Dzmitrij Rabtjanka
Aliaksandr Vautjetski
Dzmitrij Vaitsisjkin
Vitryssland Vitryssland
Aleksandr Kostoglod
Nikolaj Lipkin
Viktor Melantev
Sergej Ulegin
Ryssland Ryssland
Attilia Bozsil
László Foltán
Gabor Horvath
Gergo Nemeth
Ungern Ungern

Sergej Ulegin, Aleksandr Kostoglod, Roman Krugljakov, Maxim Opalev från Ryssland fråntogs sin guldmedalj 2003 då Ulgegin visade positivt på dopningstest.

C-1 4 x 200 m stafett[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 2009

Spel Guld Silver Brons
Dartmouth 2009 Jevgenij Ignatov
Nikolaj Lipkin
Viktor Melantev
Ivan Sjtyl
Ryssland Ryssland
Attilia Bozsil
László Foltán
Gábor Horváth
Attila Vajda
Ungern Ungern
Mathieu Goubel
Thomas Simart
William Tchamba
Bertrand Hemonic
Frankrike Frankrike
Poznan 2010 Ivan Sjtyl
Michail Pavlov
Nikolaj Lipkin
Evgenj Ignatov
Ryssland Ryssland
Oleksandr Maksjmtjuk
Jurij Tjeban
Stanislav Sjymanskij
Vjatjeslav Tsechosj
Ukraina Ukraina
Adam Ginter
Roman Rynkiewicz
Mariusz Kruk
Paweł Baraszkiewicz
Polen Polen
Szeged 2011 Ivan Sjtyl
Evgenj Ignatov
Alexej Korovasjkov
Victor Melantiev
Ryssland Ryssland
Sergiy Bezugliy
Maksim Prokopenko
Valentin Demyanenko
Andriy Kraytor
Azerbajdzjan Azerbajdzjan
Stefan Holtz
Bjoern Waeschke
Stefan Kiraj
Sebastian Brendel
Tyskland Tyskland
Duisburg 2013 Andrej Kraitor
Viktor Melantjev
Andrej Ganin
Ivan Sjtyl
Ryssland Ryssland
Robert Nuck
Stefan Holtz
Stefan Kiraj
Sebastian Brendel
Tyskland Tyskland
Jason McCoombs
Mark Oldershaw
Gabriel Beauchesne-Sévigny
Benjamin Russel
Kanada Kanada
Moskva 2014 Alexej Korovasjkov
Andrej Kraitor
Nikolaj Lipkin
Ivan Sjtyl
Ryssland Ryssland
Jurij Tjeban
Vitalii Goliuk
Oleksandr Maksymtjuk
Vadym Tsipan
Ukraina Ukraina
Jonatán Hajdú
Dávid Korisánszky
Ádám Lantos
Péter Nagy
Ungern Ungern

C-1 5000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 2010

Spel Guld Silver Brons
Poznan 2010  Ronald Verch (GER)  Jose Luis Bouza (ESP)  Marián Ostrčil (SVK)
Szeged 2011  Mykhaylo Koshman (UKR)  Lukáš Koranda (CZE)  Jose Luis Bouza (ESP)
Duisburg 2013  Sebastian Brendel (GER)  Attila Vajda (HUN)  Mark Oldershaw (CAN)
Moskva 2014  Sebastian Brendel (GER)  Attila Vajda (HUN)  Pavel Petrov (RUS)
Milano 2015  Sebastian Brendel (GER)  Martin Antonio Campos (ESP)  Mateusz Kamiński (POL)

Referenser[redigera | redigera wikitext]