Tjeckien i olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Tjeckien i olympiska spelen
Tjeckien IOK-landskod

CZE
Kommitté Tjeckiens olympiska kommitté
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare 134 deltagare i 21 sporter
Fanbärare Štěpánka Hilgertová
Medaljsummering
Guld
3
Silver
3
Brons
0
Totalt
6
Placering
24
Tjeckien i olympiska sommarspelen
1996  2000  2004  2008  2012
Tjeckien i olympiska vinterspelen
1994  1998  2002  2006  2010  2014
Tjeckien i andra olympiska spel
Böhmen Böhmen (1900–1912) Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien (1920–1992)

Tjeckien i olympiska sommarspelen 2008 bestod av 134 idrottare som blivit uttagna av Tjeckiens olympiska kommitté.[1]

Badminton[redigera | redigera wikitext]

  • Herrar
Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Petr Koukal Singel Storbritannien Smith (GBR)
L 21-10 12-21 15-21
Gick inte vidare
  • Damer
Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Kristina Ludíková Singel Nigeria Daniel (NGR)
 W 21-13 21-8
Storbritannien Hallam (GBR)
 L 18-21 13-21
Gick inte vidare

Basketboll[redigera | redigera wikitext]

Lag V F PF PA PDiff Poäng
 USA 5 0 491 276 +215 10
 Kina 4 1 358 346 +12 9
 Spanien 3 2 350 354 -4 8
 Tjeckien 2 3 353 326 +27 7
 Nya Zeeland 1 4 320 423 -103 6
 Mali 0 5 255 402 -147 5
2008-08-09
 Tjeckien 57 – 97  USA
2008-08-11
 Tjeckien 81 – 47  Mali
2008-08-13
 Spanien 74 – 55  Tjeckien
2008-08-15
 Tjeckien 90 – 59  Nya Zeeland
2008-08-17
 Kina 79 – 63  Tjeckien
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  A2  Ryssland Ryssland 84  
B3  Spanien Spanien 65  
  A2  Ryssland Ryssland 52  
  B1  USA USA 67  
B1  USA USA 104
  A4  Sydkorea Sydkorea 60  
    B1  USA USA 118
  A1  Australien Australien 107
  B2  Kina Kina 77  
A3  Vitryssland Vitryssland 62  
  B2  Kina Kina 56 Bronsmatch
  A1  Australien Australien 90  
A1  Australien Australien 76 A2  Ryssland Ryssland 94
  B4  Tjeckien Tjeckien 46   B2  Kina Kina 81

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Petr Korbel Singel Polen Błaszczyk (POL)
L 2 - 4
Gick inte vidare
  • Singel, damer
Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Dana Hadačová Singel Jordanien Shaban (JOR)
W 4 - 0
Vitryssland Pavlovich (BLR)
W 4 - 2
Ungern Pota (HUN)
L 3 - 4
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Gren Kvalifikation 1/8 Final Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Marek Švec Grekisk-romersk,
tungvikt
 Kaloyan Dinchev (BUL)
4 - 1, 1 - 3, 1 - 1
 Ramaz Nozadze (GEO)
1 - 1, 1 - 1, 2 - 1
 Aslanbek Chusjtov (RUS)
F
 Aset Mambetov (KAZ)
1 - 1, 0 - 6
Gick inte vidare

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

  • Herrar
Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Martin Bulíř Singel 629 56 Italien Ilario Di Buò
(ITA) (9)
L 100-111
Gick inte vidare
  • Damer
Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Barbora Horáčková Singel 620 44 Ukraina Viktoriya Koval
(UKR) (9)
L 107-109
Gick inte vidare

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Cycling (BMX) pictogram.svg BMX[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Poäng Placering Poäng Placering Tid Placering
Michal Prokop Herrarnas BMX 36.689 20 18 6 Gick inte vidare

Damer

Cyklist Gren Seedning Semifinaler Final
Tid Placering Poäng Placering Tid Placering
Jana Horáková Damernas BMX 38.077 8 16 5 Gick inte vidare

Officiell olympisk cykling - Banschema

Cycling (mountain biking) pictogram.svg Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Jaroslav Kulhavý Damernas mountainbike 2:03:20 18

Damer

Cyklist Gren Tid Placering
Tereza Huříková Damernas mountainbike DNF -

Officiell olympisk cykling - Banschema

Cycling (road) pictogram.svg Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Petr Benčík Herrarnas linjelopp 6h 39' 42 (+15:53) 75
Roman Kreuziger Herrarnas linjelopp 6h 26' 35 (+2:46) 45

Officiell olympisk cykling - Banschema

Cycling (track) pictogram.svg Bana[redigera | redigera wikitext]

Förföljelse

Cyklist Gren Kvalificering 1:a omgången Final
Tid Placering Motståndarens
tid
Placering Motståndarens
tid
Placering
Lada Kozlíková Damernas förföljelse 3:39.561 8 Q  Wendy Houvenaghel (GBR)
 DNF
8 Gick inte vidare

Sprint

Cyklist Gren Kvalificering 1/16-final
(Uppsamling)
1/8-final
(Uppsamling)
Kvartsfinal Semifinal Final
Tid
hastighet (km/h)
Placering Motståndarens
tid
hastighet
Motståndarens
tid
hastighet
Motståndarens
tid
hastighet
Motståndarens
tid
hastighet
Motståndarens
tid
hastighet
Placering
Adam Ptáčník Herrarnas sprint 10.569
68.123
19 Gick inte vidare 19
Tomáš Bábek
Adam Ptáčník
Denis Špička
Herrarnas lagsprint 45.678
59.109
11 Gick inte vidare 11

Keirin

Cyklist Gren 1:a omgången Uppsamling 2:a omgången Final
Rank Rank Rank Rank
Denis Špička Herrarnas keirin 4 R 2 Gick inte vidare =13

Poänglopp

Cyklist Gren Total poäng Placering
Milan Kadlec Herrarnas poänglopp 22 9
Lada Kozlíková Damernas poänglopp 2 13
Milan Kadlec
Alois Kaňkovský
Madison 3
(3 varv efter)
13

Officiell olympisk cykling - Banschema

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
  • Q = Kvalificerad till nästa omgång
  • q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången ingick inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång
Herrar
Bana och landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Roman Bílek 50 km gång i.u. 4:18:32 45
Rudolf Götz 400 m 46.38 6 i.u. Gick inte vidare
Jakub Holuša 800 m 1:48.19 3 i.u. Gick inte vidare
Lukáš Milo 100 m 10.52 5 Gick inte vidare
Stanislav Sajdok 110 m häck 13.89 6 Gick inte vidare
Petr Svoboda 13.43 3 Q 13.41 2 Q 13.60 7 Gick inte vidare
Jiří Vojtík 200 m 21.05 4 Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Jaroslav Bába Höjdhopp 2.29 =1 Q 2.29 6
Štěpán Janáček Stavhopp 5.30 =17 Gick inte vidare
Tomáš Janků Höjdhopp 2.29 =1 Q 2.29 7
Jan Kudlička Stavhopp 5.65 =7 q 5.45 10
Jan Marcell Diskuskastning 59.52 28 Gick inte vidare
Lukáš Melich Släggkastning 70.56 29 Gick inte vidare
Roman Novotný Längdhopp 7.94 12 q 8.00 8
Petr Stehlík Kulstötning 19.41 28 Gick inte vidare
Vítězslav Veselý Spjutkastning 81.20 5 q 76.76 12
Kombinerade grenar – Tiokamp
Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Roman Šebrle Resultat 11.21 7.68 14.78 2.11 49.54 14.71 45.50 4.80 63.93 4:49.63 8241 6
Poäng 814 980 776 906 836 885 777 849 797 621
Damer
Bana & landsväg
Idrottare Gren Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Zuzana Hejnová 400 m häck 55.91 3 Q 55.17 4 Q 54.97 7
Zuzana Schindlerová 20 km gång i.u. 1:32.57 27
Lucie Škrobáková 100 m häck 13.18 6 Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Kateřina Baďurová Stavhopp NM Gick inte vidare
Věra Cechlová Diskuskastning 61.61 9 Q 61.75 5
Romana Dubnová Höjdhopp 1.93 =14 q 1.89 15
Jarmila Klimešová Spjutkastning 57.25 21 Gick inte vidare
Lenka Ledvinová Släggkastning 67.17 26 Gick inte vidare
Denisa Ščerbová Längdhopp 6.46 20 Gick inte vidare
Tresteg Triple jump NM Gick inte vidare
Barbora Špotáková Spjutkastning 67.69 1 Q 71.42 1
Iva Straková Höjdhopp 1.93 7 q 1.93 12
Kombinerade grenar – Sjukamp
Mångkampare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Denisa Ščerbová Resultat 13.88 1.65 DNS DNF
Poäng 995 795 0

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Martin Konečný Bygelhäst i.u. 13.650 i.u. 13.650 58 Gick inte vidare
Räck i.u. 13.125 13.125 73 Gick inte vidare
Damer
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Kristýna Pálešová Mångkamp 13.300 14.325 15.100 15.075 57.800 26 Q 12.900 14.075 15.350 14.650 56.975 21

Trampolin[redigera | redigera wikitext]

Gymnast Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Lenka Popkin Damer 57.60 15 Gick inte vidare

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Inledande omgång Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Pavel Petříkov Extra lättvikt (-60 kg) BYE  Lourenço (BRA)
W 0011–0000
 Sobirov (UZB)
L 0000–0001
Gick inte vidare
Jaromír Ježek Lättvikt (-73 kg) i.u.  Muminov (UZB)
L 0001–1000
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Vavřinec Hradilek Herrarnas K-1 slalom 85.61 8 86.41 10 172.02 7 Q 88.97 11 Gick inte vidare
Stanislav Ježek Herrarnas C-1 slalom 85.69 2 86.40 7 172.09 4 Q 89.85 2 Q 92.44 6 182.29 5
Ondřej Štěpánek
Jaroslav Volf
Herrarnas C-2 slalom 93.78 2 97.16 4 190.94 4 Q 95.33 3 Q 97.56 3 192.89 2
Štěpánka Hilgertová Damernas K-1 slalom 97.14 6 91.99 2 189.13 3 Q 101.78 3 Q 242.63 9 344.41 9
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Jana Bláhová
Michala Mrůzková
Damernas K-2 500 m 1:45.104 3 QF BYE 1:44.870 8

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Soňa Bernardová
Alžběta Dufková
Damernas duett 42.500 18 42.750 85.250 18 Gick inte vidare

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Skytte
(10 meter luftpistol)
Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Löpning
(3000 m)
Totalpoäng Slutresultat
Poäng Placering MF-poäng Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Michal Michalík Herrar 188 3 1192 16–19 =21 784 2:08,37 24 1260 28 1 1172 9:47,25 25 1052 5460 6
David Svoboda 191 1 1228 24–11 3 976 2:05,40 17 1296 1016* 32 184 9:24,35 7 1144 4828 29
Lucie Grolichová Damer 177 21 1060 23–12 3 952 2:19,78 19 1244 140 26 1060 11:06,47 28 1056 5372 16

* Fullföljde inte

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Jaroslav Hatla Karla Individuell fälttävlan 52,80 42 Eliminerad Gick inte vidare

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Ondřej Synek Singelsculler 7:23,94 1 QF i.u. 6:50,23 1 SA/B 7:03,57 1 FA 7:00,63 2
Václav Chalupa
Jakub Makovička
Tvåa utan styrman 6:52,50 3 SA/B BYE i.u. 6:37,88 4 FB 6:52,57 8
Milan Doleček
Jakub Hanák
David Jirka
Petr Vitásek
Scullerfyra 6:00,98 5 R 6:04,95 3 SA/B i.u. 5:56,38 4 FB 5:50,07 10
Milan Bruncvík
Jan Gruber
Michal Horváth
Karel Neffe
Fyra utan styrman 6:10,36 4 R 5:58,69 1 SA/B i.u. 5:58,02 2 FA 6:16,56 5
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Miroslava Knapková Singelsculler 7:51,56 1 QF i.u. 7:30,33 1 SA/B 7:38,14 3 FA 7:35,52 5
Jitka Antošová*
Gabriela Vařeková
Dubbelsculler 7:04,23 2 R 7:00,75 2 FA i.u. 7:25,09 6

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Martin Trčka Laser 29 36 38 13 29 19 26 DNF 12 CAN EL 202 31

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Lenka Mrzílková
Lenka Šmídová
470 6 4 12 11 11 5 11 11 9 1 14 83 7

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Michael Maier Finnjolle 15 14 22 25 21 23 19 23 CAN CAN EL 137 25

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Simning[redigera | redigera wikitext]

Skytte[redigera | redigera wikitext]

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Tomáš Berdych Herrsingel  Yu Xy (CHN)
W 6–1, 6–2
 Seppi (ITA)
W 6–3, 7–6(7–4)
 Federer (SUI)
L 3–6, 6–7(4–7)
Gick inte vidare
Ivo Minář  Rochus (BEL)
L 3–6, 6–3, 3–6
Gick inte vidare
Radek Štěpánek  Llodra (FRA)
L 6–4, 6–7(5–7), 9–11
Gick inte vidare
Jiří Vaněk  Youzhny (RUS)
L 4–6, 1–6
Gick inte vidare
Tomáš Berdych
Radek Štěpánek
Herrdubbel i.u.  Melo /
 (BRA)
L 7–5, 2–6, 6–8
Gick inte vidare
Martin Damm
Pavel Vízner
i.u.  Djokovic /
Zimonjić (SRB)
W 3–6, 6–0, 6–2
 Fyrstenberg /
Matkowski (POL)
L 6–1, 6–7(3–7), 5–7
Gick inte vidare
Damer
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Iveta Benešová Damsingel  Mirza (IND)
W 6–2, 2–1r
 V Williams (USA)
L 1–6, 4–6
Gick inte vidare
Lucie Šafářová  Ani (EST)
W 6–4, 6–2
 Korjttseva (UKR)
W 2–6, 6–1, 7–5
 Bammer (AUT)
L 5–7, 4–6
Gick inte vidare
Nicole Vaidišová  Cornet (FRA)
L 6–4, 1–6, 4–6
Gick inte vidare
Klára Zakopalová  Llagostera Vives (ESP)
L 6–2, 3–6, 5–7
Gick inte vidare
Iveta Benešová
Nicole Vaidišová
Damdubbel i.u.  S Williams /
V Williams (USA)
L 6–4, 5–7, 1–6
Gick inte vidare
Petra Kvitová
Lucie Šafářová
i.u.  Stosur /
Stubbs (AUS)
L 1–6, 0–6
Gick inte vidare

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Triathlet Gren Simning (1.5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid Placering
Filip Ospalý Herrarnas triathlon 18:17 0:30 58:56 0:29 32:41 1:50:53,69 20
Vendula Frintová Damernas triathlon 20:53 0:31 1:05:29 0:28 36:06 2:03:27,49 23
Lenka Zemanová 20:00 0:28 Fullföljde inte

Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/CZE/summer/2008/ Sports-reference.com (engelska)