Danmark i olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Danmark i olympiska spelen
Danmark IOK-landskod

DEN
KommittéDanmarks Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare84 deltagare i 16 sporter
FanbärareJoachim Olsen
Medaljsummering
Guld
2
Silver
2
Brons
3
Totalt
7

Placering
30
Danmark i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Danmark i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Danmark i andra olympiska spel
1906

Danmark sände ett lag till OS 2008, med 84 idrottare i 16 sporter[1]. Joachim B. Olsen bar den danska fanan på öppningsceremonin.

Trupp[redigera | redigera wikitext]

Badminton (10 st)[redigera | redigera wikitext]

Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
(8) Peter Gade Singel Algeriet Lasmari (ALG)
W 21-6 21-4
Japan Sato (JPN)
W 19-21 22-20 21-15
Kina (1) Lin (CHN)
L 13-21 16-21
Gick inte vidare
(5) Kenneth Jonassen Singel Sydkorea Lee (KOR)
L 21-15 14-21 19-21
Gick inte vidare
Jens Eriksen
Martin Lundgaard Hansen
Dubbel Kina (2) Cai och Fu (CHN)
L 12-21 11-21
Gick inte vidare
Lars Paaske
Jonas Rasmussen
Dubbel Sydkorea (3) Jung och Lee (KOR)
W 21-16 21-19
Polen Logosz och Mateusiak (POL)
W 17-21 21-11 21-15
Indonesien (1) Kido och Setiawan (INA)
L 19-21 17-21
Sydkorea Jae-jin och Ji-man (KOR)
L 21-13 18-21 17-21
4
  • Damer
Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Tine Rasmussen Singel Litauen (6) Stapušaitytė (LTU)
W 21-6 21-8
Indonesien Yulianti (INA)
L 21-18 19-21 14-21
Gick inte vidare
Lena Frier Kristiansen
Kamilla Rytter Juhl
Dubbel Japan Ogura och Shiota (JPN)
L 21-18 14-21 18-21
Gick inte vidare
  • Mixed
Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Thomas Laybourn
Kamilla Rytter Juhl
Mixed Singapore Saputra och Li (SIN)
W 21-12 21-14
Indonesien (3) Limpele och Marissa (INA)
L 17-21 21-15 17-21
Gick inte vidare

Bordtennis (1 st)[redigera | redigera wikitext]

  • Singel, herrar
Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
(16) Michael Maze Singel Bye Kroatien Primorac (CRO)
L 11-8 9-11 12-10 10-12 11-7 13-11
Gick inte vidare

Brottning (2 st)[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Klass Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Bronsomgång
Runda 1
Bronsomgång
Runda 2
Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Anders Nyblom Grekisk-romersk stil, bantamvikt Bye Sydkorea Park (KOR)
L 1-3 0-5
Gick inte vidare
Mark Madsen Grekisk-romersk stil, weltervikt Ryssland Samurgashev (RUS)
L 0-4 1-3
Gick inte vidare

Bågskytte (2 st)[redigera | redigera wikitext]

  • Herrar
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Niels Dall Individuellt 634 53 Italien M Galiazzo(ITA)
L 114-97
Gick inte vidare
  • Damer
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Louise Klingenberg Laursen Individuellt 605 52 Polen M Cwienczek (POL)
L 100-113
Gick inte vidare

Cykling (14 st)[redigera | redigera wikitext]

Cycling (BMX) pictogram.svg BMX[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Omgång 1 Omgång 2 Seed Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Totalt Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Totalt
Tid Tid Tid Placering Tid Placering Tid Placering Poäng Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Poäng Placering Tid Placering
Henrik Baltzersen BMX 37.671 37.635 29 38.561 8 39.083 5 38.846 3 16 5 Gick inte vidare
Damer
Cyklist Gren Seedning Semifinaler Final
Omgång 1 Omgång 2 Seed Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Totalt
Tid Tid Tid Placering Tid Placering Tid Placering Poäng Placering Tid Placering
Amanda Sørensen BMX 39.183 38.719 12 DNF 8 47.469 8 39.474 4 20 8 Gick inte vidare

Cycling (mountain biking) pictogram.svg Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

  • OBS! Peter Riis Andersen, mountainbike, herrar. (Kom inte till start; testat positiv för EPO före OS i Beijing)

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Jakob Fuglsang Mountainbike 2:06:41 25
Klaus Nielsen Mountainbike
31

Cycling (road) pictogram.svg Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Chris Anker Sørensen Linjelopp 6:24:11 (+0:22) 12
Tempolopp 1:05:55.42 (+3:43.99) 19
Nicki Sørensen Linjelopp 6:26:17 (+2:28) 25
Brian Bach Vandborg Linjelopp DNF
Tempolopp 1:08:10.20 (+5:58.77) 33

Damer

Cyklist Gren Tid Placering
Linda Melanie Villumsen Linjelopp 3:32:33 (+0:09) 5
Tempolopp 36:50.62 (+1:58.90) 13

Cycling (track) pictogram.svg Bana[redigera | redigera wikitext]

Förföljelse

Cyklist Gren Kvalomgång 1:a omgången Final
Tid Placering Motståndarens
tid
Placering Motståndarens
tid
Placering
Michael Færk Christensen
Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Alex Rasmussen
Herrarnas lagförföljelse 4:02.191 4 Q  France (FRA)
W 3:56.831
(Frankrike DSQ)
2 Q  Great Britain (GBR)
L 4:00.040
(Storbritannien 3:53.314 WR)
Silver medal icon.svg

Poänglopp

Cyklist Gren Poäng/varv Placering
Daniel Kreutzfeldt Herrarnas poänglopp 29 6
Trine Schmidt Damernas poänglopp 0 18
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
Madison 14/-1 6

Friidrott (3 st)[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
  • Q = Kvalificerad till nästa omgång
  • q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången ingick inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång

Herrar
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Morten Jensen Längdhopp 7.63 31 Gick inte vidare
Joachim Olsen Kulstötning 19.74 22 Gick inte vidare
Damer
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Christina Scherwin Spjutkastning 53.95 44 Gick inte vidare

Gymnastik (1 st)[redigera | redigera wikitext]

Trampolin
Gymnast Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Peter Jensen Herrar 69.20 10 Gick inte vidare

Handboll (14 st)[redigera | redigera wikitext]

Herrlandslaget
Danmarks handbollslandslag – laguppställning
Spelare Tränare
Position Nr Namn Ålder Längd (cm) Vikt (kg) Klubb
MV 1 Hvidt, Kasper &&&&&&&&&&&&&032.&&&&&032 år – 6 februari 1976 (42 år) 193 97 FC Barcelona Handbol Spanien
V9 4 Boesen, Lasse &&&&&&&&&&&&&028.&&&&&028 år – 18 september 1979 (38 år) 191 99 SG Flensburg-Handewitt Tyskland
H9 6 Jørgensen, Lars T. &&&&&&&&&&&&&030.&&&&&030 år – 3 februari 1978 (40 år) 193 104 SDC San Antonio Spanien
M9 7 Jensen, Jesper &&&&&&&&&&&&&030.&&&&&030 år – 30 oktober 1977 (40 år) 188 88 Skjern Håndbold Danmark
V6 9 Christiansen, Lars &&&&&&&&&&&&&036.&&&&&036 år – 18 april 1972 (46 år) 183 88 SG Flensburg-Handewitt Tyskland
MV 12 Henriksen, Peter &&&&&&&&&&&&&035.&&&&&035 år – 20 augusti 1972 (45 år) 183 88 GOG Svendborg Danmark
V9 13 Spellerberg, Bo &&&&&&&&&&&&&029.&&&&&029 år – 24 juli 1979 (38 år) 193 93 KIF Kolding Danmark
M6 14 Knudsen, Michael V. &&&&&&&&&&&&&029.&&&&&029 år – 4 september 1978 (39 år) 193 97 SG Flensburg-Handewitt Tyskland
V9 15 Hansen, Mikkel &&&&&&&&&&&&&020.&&&&&020 år – 22 oktober 1987 (30 år) 193 93 FC Barcelona Handbol Spanien
M6 19 Nøddesbo, Jesper &&&&&&&&&&&&&027.&&&&&027 år – 23 oktober 1980 (37 år) 198 100 FC Barcelona Handbol Spanien
H9 22 Søndergaard, Kasper &&&&&&&&&&&&&027.&&&&&027 år – 9 juni 1981 (37 år) 191 93 KIF Kolding Danmark
M9 23 Boldsen, Joachim &&&&&&&&&&&&&030.&&&&&030 år – 30 april 1978 (40 år) 188 101 FC Barcelona Handbol Spanien
H6 24 Hans Lindberg (handbollsspelare) &&&&&&&&&&&&&027.&&&&&027 år – 1 augusti 1981 (36 år) 188 88 HSV Hamburg Tyskland
H9 25 Bruun Jørgensen, Klavs &&&&&&&&&&&&&034.&&&&&034 år – 3 april 1974 (44 år) 180 90 FCK Handball Danmark
V9 26 Nielsen, Kasper &&&&&&&&&&&&&033.&&&&&033 år – 9 juni 1975 (43 år) 193 100 SG Flensburg-Handewitt Tyskland
Tränare



Referenser

(1) (2) (3)


Gruppspel
Nr Land SM V O F GM IM MS Poäng
1  Sydkorea 5 3 0 2 122 129 -7 6
2  Danmark 5 2 2 1 137 131 +6 5
3  Island 5 2 2 1 151 146 +5 6
4  Ryssland 5 2 1 2 136 131 +5 5
5  Tyskland 5 2 1 2 126 130 -4 6
6  Egypten 5 0 2 3 127 132 -5 2
Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  A2  Polen Polen 30  
B3  Island Island 32  
  B3  Island Island 36  
  A4  Spanien Spanien 30  
B1  Sydkorea Sydkorea 24
  A4  Spanien Spanien 29  
    B3  Island Island 23
  A1  Frankrike Frankrike 28
  B2  Danmark Danmark 24  
A3  Kroatien Kroatien 26  
  A3  Kroatien Kroatien 23 Bronsmatch
  A1  Frankrike Frankrike 25  
A1  Frankrike Frankrike 27 A4  Spanien Spanien 35
  B4  Ryssland Ryssland 24   A3  Kroatien Kroatien 29

Kanotsport (4 st)[redigera | redigera wikitext]

Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Kasper Bleibach Herrarnas K-1 500 m 1:42.529 5 QS 1:45.418 6 Gick inte vidare
Kim Wraae Knudsen
René Holten Poulsen
Herrarnas K-2 500 m 1:30.348 5 QS 1:31.796 3 Q 1:30.569 5
Herrarnas K-2 1000 m 3:18.709 2 QF BYE 3:13.580 2
Henriette Engel Hansen Damernas K-1 500 m 1:52.773 5 QS 1:55.960 8 Gick inte vidare

Ridsport (5 st)[redigera | redigera wikitext]

Dressyr[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Häst Gren Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Fristil Totalt
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Andreas Helgstrand Don Schufro Individuell dressyr 68,833 14 Q 68,800 14 Q 72,550 10 70,675 11
Nathalie Zu Sayn-Wittgenstein Digby 70,417 8 Q 69,120 12 Q 69,100 15 69,110 15
Anne Van Olst Clearwater 67,375 17 Q 65,320 22 Gick inte vidare
Andreas Helgstrand
Nathalie Zu Sayn-Wittgenstein
Anne Van Olst
Se ovan Lagtävling i dressyr 68,875 3 i.u. 68,875 3

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Peter Tersgov Flarup Silver Ray Individuell fälttävlan 53,10 45 13,20 66,30 20 Drog sig ur

Rodd (11 st)[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Thomas Morsing Larsen
Morten Ølgaard
Tvåa utan styrman 7:17,43 5 R 6:38,33 3 SA/B 6:48,65 6 FB 6:55,37 10
Rasmus Quist
Mads Reinholdt Rasmussen
Lättvikts-dubbelsculler 6:14,84 1 SA/B BYE 6:26,49 2 FA 6:12,45 3
Mads Kruse Andersen
Eskild Ebbesen
Thomas Ebert
Morten Jørgensen
Fyra utan styrman 5:50,12 1 SA/B BYE 6:05,75 1 FA 5:47,76 1
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Katrin Olsen
Juliane Elander Rasmussen
Lättvikts-dubbelsculler 6:58,63 2 SA/B BYE 7:06,31 4 FB 7:06,94 7

Segling (6 st)[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Jonas Kældsø Poulsen RS:X 28 26 30 29 35 4 14 13 34 23 EL 201 24
Anders Nyholm Laser 18 26 19 15 19 BFD 27 28 13 CAN EL 165 23

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Bettina Honoré RS:X 21 18 21 18 20 9 14 15 22 6 EL 142 19

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Jonas Høgh-Christensen Finnjolle 16 6 12 16 25 4 5 7 CAN CAN i.u. 4 70 6
Martin Kirketerp
Jonas Warrer
49er 2 4 10 4 2 3 4 2 9 2 7 8 CAN CAN CAN 14 61 1

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Simning (9 st)[redigera | redigera wikitext]

Skytte (1 st)[redigera | redigera wikitext]

Tennis (1 st)[redigera | redigera wikitext]

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Caroline Wozniacki Damsingel  Sfar (TUN)
W 6–4, 6–1
 Hantuchová (SVK)
W 6–1, 6–3
 Dementieva (RUS)
L 6–7(3–7), 2–6
Gick inte vidare

Triathlon (1 st)[redigera | redigera wikitext]

Namn Gren Final Plac.
Simning T1 Cykling T2 Löpning Tillsammans
Rasmus Henning Herrar 18:18 0:26 58:57 0:28 31:48 1:49:57.47 8
  • T1 är övergången simning ⇒ cykling.
  • T2 är övergången cykling ⇒ löpning.

Källor[redigera | redigera wikitext]

DIF - Danmarks olympiska kommitté - Danmarks trupp

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/DEN/summer/2008/ Sports-reference.com (engelska)