Island i olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Island i olympiska spelen
Island IOK-landskod

ISL
Kommitté Islands Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare 28 deltagare i 5 sporter
Fanbärare Örn Arnason
Medaljsummering
Guld
0
Silver
1
Brons
0
Totalt
1
Placering
71
Island i olympiska sommarspelen
1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Island i olympiska vinterspelen
1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014

Island i olympiska sommarspelen 2008 består av idrottare som har blivit uttagna av Islands olympiska kommitté.[1]

Handbollslaget tog silver då de förlorade finalen mot Frankrike Detta var Islands fjärde OS-medalj genom tiderna.

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Ragna Ingólfsdóttir Singel Japan Hirose (JPN)
L 6-21, 7-19 ret.
Gick inte vidare


Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
  • Q = Kvalificerad till nästa omgång
  • q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången ingick inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång
Herrar
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Bergur Ingi Pétursson Släggkastning 71.63 25 Gick inte vidare
Damer
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Þórey Edda Elísdóttir Stavhopp 4.15 23 Gick inte vidare
Ásdís Hjálmsdóttir Spjutkastning 48.59 50 Gick inte vidare

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Nr Pos. Namn Födelsedatum (ålder) Klubb
1 MV Gustavsson, Bjorgvin PallBjörgvin Páll Gústavsson 24 maj 1985 (23 år) Tyskland TV Bittenfeld
3 V9 Geirsson, Logi EldonLogi Eldon Geirsson 10 oktober 1982 (25 år) Tyskland TBV Lemgo
5 M6 Sigurðsson, SigfúsSigfús Sigurðsson 7 maj 1975 (33 år) Island Valur
6 H9 Hallgrimsson, Asgeir OrnÁsgeir Örn Hallgrímsson 17 februari 1984 (24 år) Danmark GOG Svendborg TGI
7 V9 Atlason, ArnorArnór Atlason 23 juli 1984 (24 år) Danmark FCK Håndbold
9 V9 Sigurdsson, Gudjon ValurGuðjón Valur Sigurðsson 8 augusti 1979 (29 år) Tyskland VfL Gummersbach
10 M9 Gudjonsson, SnorriSnorri Guðjónsson 17 oktober 1981 (26 år) Danmark GOG Svendborg TGI
11 H9 Stefansson, OlafurÓlafur Stefánsson 3 juli 1973 (35 år) Spanien BM Ciudad Real
14 V6 Ásgeirsson, SturlaSturla Ásgeirsson 20 juli 1980 (28 år) Danmark Aarhus GF Håndbold
15 H6 Petersson, AlexanderAlexander Petersson 2 juli 1980 (28 år) Tyskland SG Flensburg-Handewitt
16 MV Gudmundsson, HreidarHreiðar Levý Guðmundsson 29 november 1980 (27 år) Sverige IK Sävehof
17 M6 Jakobsson, Sverre AndreasSverre Andreas Jakobsson 8 februari 1977 (31 år) Island HK Kopavogur
18 M6 Gunnarsson, RobertRóbert Gunnarsson 22 maj 1980 (28 år) Tyskland VfL Gummersbach
19 V9 Ingimundarson, IngimundurIngimundur Ingimundarson 29 januari 1980 (28 år) Norge Elverum Håndball
Gruppspel
Nr Land SM V O F GM IM MS Poäng
1  Sydkorea 5 3 0 2 122 129 -7 6
2  Danmark 5 2 2 1 137 131 +6 5
3  Island 5 2 2 1 151 146 +5 6
4  Ryssland 5 2 1 2 136 131 +5 5
5  Tyskland 5 2 1 2 126 130 -4 6
6  Egypten 5 0 2 3 127 132 -5 2
Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  A2  Polen Polen 30  
B3  Island Island 32  
  B3  Island Island 36  
  A4  Spanien Spanien 30  
B1  Sydkorea Sydkorea 24
  A4  Spanien Spanien 29  
    B3  Island Island 23
  A1  Frankrike Frankrike 28
  B2  Danmark Danmark 24  
A3  Kroatien Kroatien 26  
  A3  Kroatien Kroatien 23 Bronsmatch
  A1  Frankrike Frankrike 25  
A1  Frankrike Frankrike 27 A4  Spanien Spanien 35
  B4  Ryssland Ryssland 24   A3  Kroatien Kroatien 29

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Inledande omgång Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Þormóður Árni Jónsson Tungvikt (+100 kg) BYE  Figueroa (PUR)
W 1000–0001
 Roudaki (IRI)
L 0001–1000
Gick inte vidare

Simning[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/ISL/summer/2008/ Sports-reference.com (engelska)