Lista över världsmästare i backhoppning

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

Detta är en lista över medaljörer i världsmästerskapen i backhoppning

Backhoppning - herrar[redigera | redigera wikitext]

Individuellt stor backe[redigera | redigera wikitext]

Debuterade: 1925

Spel Guld Silver Brons
1925 Johannisbad  Willen Dick (TCH)  Henry Ljungmann (NOR)  František Wende (TCH)
1926 Lahti  Jacob Tullin Thams (NOR)  Otto Aasen (NOR)  Georg Østerholt (NOR)
1927 Cortina d'Ampezzo  Tore Edman (SWE)  Willen Dick (TCH)  Bertil Carlsson (SWE)
1929 Zakopane  Sigmund Ruud (NOR)  Kristian Johansson (NOR)  Hans Kleppen (NOR)
1930 Oslo  Gunnar Andersen (NOR)  Reidar Andersen (NOR)  Sigmund Ruud (NOR)
1931 Oberhof  Birger Ruud (NOR)  Fritz Kaufmann (SUI)  Sven Eriksson (SWE)
1933 Innsbruck  Marcel Reymond (SUI)  Rudolf Burkert (TCH)  Sven Eriksson (SWE)
1934 Sollefteå  Kristian Johansson (NOR)  Arne Hovde (NOR)  Sven Eriksson (SWE)
1935 Vysoké Tatry  Birger Ruud (NOR)  Reidar Andersen (NOR)  Alf Andersen (NOR)
1937 Chamonix  Birger Ruud (NOR)  Reidar Andersen (NOR)  Sigurd Sollid (NOR)
1938 Lahti  Asbjørn Ruud (NOR)  Stanislaw Marusarz (POL)  Hilmar Myhra (NOR)
1939 Zakopane  Josef 'Sepp' Bradl (GER)  Birger Ruud (NOR)  Arnholdt Kongsgaard (NOR)
1950 Lake Placid  Hans Bjørnstad (NOR)  Thure Lindgren (SWE)  Arnfinn Bergmann (NOR)
1954 Falun  Matti Pietikäinen (FIN)  Veikko Heinonen (FIN)  Bror Östman (SWE)
1958 Lahti  Juhani Kärkinen (FIN)  Ensio Hyytiä (FIN)  Helmut Recknagel (GDR)
1962 Zakopane  Helmut Recknagel (GDR)  Nikolay Kamenskiy (URS)  Niilo Halonen (FIN)
1966 Oslo  Bjørn Wirkola (NOR)  Takashi Fujisawa (JPN)  Kjell Sjöberg (SWE)
1970 Vysoké Tatry  Gariy Napalkov (URS)  Jirí Raška (TCH)  Stanislaw Gasienica (POL)
1974 Falun  Hans-Georg Aschenbach (GDR)  Heinz Wossipiwo (GDR)  Rudolf Höhnl (TCH)
1978 Lahti  Tapio Räisänen (FIN)  Alois Lipburger (AUT)  Falko Weißpflog (GDR)
1982 Oslo  Matti Nykänen (FIN)  Olav Hansson (NOR)  Armin Kogler (AUT)
1985 Seefeld  Per Bergerud (NOR)  Jari Puikkonen (FIN)  Matti Nykänen (FIN)
1987 Oberstdorf  Andreas Felder (AUT)  Vegard Opaas (NOR)  Ernst Vettori (AUT)
1989 Lahti  Jari Puikkonen (FIN)  Jens Weißflog (GDR)  Matti Nykänen (FIN)
1991 Val di Fiemme  Franci Petek (YUG)  Rune Olijnyk (NOR)  Jens Weißflog (GER)
1993 Falun  Espen Bredesen (NOR)  Jaroslav Sakala (CZE)  Andreas Goldberger (AUT)
1995 Thunder Bay  Tommy Ingebrigtsen (NOR)  Andreas Goldberger (AUT)  Jens Weißflog (GER)
1997 Trondheim  Masahiko Harada (JPN)  Dieter Thoma (GER)  Sylvain Freiholz (SUI)
1999 Ramsau  Martin Schmitt (GER)  Sven Hannawald (GER)  Hideharu Miyahira (JPN)
2001 Lahti  Martin Schmitt (GER)  Adam Malysz (POL)  Janne Ahonen (FIN)
2003 Val di Fiemme  Adam Malysz (POL)  Matti Hautamäki (FIN)  Noriaki Kasai (JPN)
2005 Oberstdorf  Janne Ahonen (FIN)  Roar Ljøkelsøy (NOR)  Jakub Janda (CZE)
2007 Sapporo  Simon Ammann (SUI)  Harri Olli (FIN)  Roar Ljøkelsøy (NOR)
2009 Liberec  Andreas Küttel (SUI)  Martin Schmitt (GER)  Anders Jacobsen (NOR)
2011 Oslo  Gregor Schlierenzauer (AUT)  Thomas Morgenstern (AUT)  Simon Ammann (SUI)
2013 Val di Fiemme  Kamil Stoch (POL)  Peter Prevc (SLO)  Anders Jacobsen (NOR)

Stora backens individuella tävling är en av endast tre tävlingar som varit med från starten 1925.

Individuellt - normalbacke[redigera | redigera wikitext]

Debuterade: 1962.

Spel Guld Silver Brons
1962 Zakopane  Toralf Engan (NOR)  Antoni Laciak (POL)  Helmut Recknagel (GDR)
1966 Oslo  Bjørn Wirkola (NOR)  Dieter Neuendorf (GDR)  Paavo Lukkariniemi (FIN)
1970 Vysoké Tatry  Gariy Napalkov (URS)  Yukio Kasaya (JPN)  Lars Grini (NOR)
1974 Falun  Hans-Georg Aschenbach (GDR)  Dietrich Kampf (GDR)  Aleksey Borovitin (URS)
1978 Lahti  Matthias Buse (GDR)  Henry Glaß (GDR)  Aleksey Borovitin (URS)
1982 Oslo  Armin Kogler (AUT)  Jari Puikkonen (FIN)  Ole Bremseth (NOR)
1985 Seefeld  Jens Weißflog (GDR)  Andreas Felder (AUT)  Per Bergerud (NOR)
1987 Oberstdorf  Jirí Parma (TCH)  Matti Nykänen (FIN)  Vegard Opaas (NOR)
1989 Lahti  Jens Weißflog (GDR)  Ari-Pekka Nikkola (FIN)  Heinz Kuttin (AUT)
1991 Val di Fiemme  Heinz Kuttin (AUT)  Kent Johanssen (NOR)  Ari-Pekka Nikkola (FIN)
1993 Falun  Masahiko Harada (JPN)  Andreas Goldberger (AUT)  Jaroslav Sakala (CZE)
1995 Thunder Bay  Takanobu Okabe (JPN)  Hiroya Saito (JPN)  Mika Laitinen (FIN)
1997 Trondheim  Janne Ahonen (FIN)  Masahiko Harada (JPN)  Andreas Goldberger (AUT)
1999 Ramsau  Kazuyoshi Funaki (JPN)  Hideharu Miyahira (JPN)  Masahiko Harada (JPN)
2001 Lahti  Adam Malysz (POL)  Martin Schmitt (GER)  Martin Höllwarth (AUT)
2003 Val di Fiemme  Adam Malysz (POL)  Tommy Ingebrigtsen (NOR)  Noriaki Kasai (JPN)
2005 Oberstdorf  Rok Benkovic (SLO)  Jakub Janda (CZE)  Janne Ahonen (FIN)
2007 Sapporo  Adam Malysz (POL)  Simon Ammann (SUI)  Thomas Morgenstern (AUT)
2009 Liberec  Wolfgang Loitzl (AUT)  Gregor Schlierenzauer (AUT)  Simon Ammann (SUI)
2011 Oslo  Thomas Morgenstern (AUT)  Andreas Kofler (AUT)  Adam Malysz (POL)
2013 Val di Flemme  Anders Bardal (NOR)  Gregor Schlierenzauer (AUT)  Peter Prevc (SVN)

Lag - stor backe[redigera | redigera wikitext]

Debuterade: 1982.

Spel Guld Silver Brons
1982 Oslo Johan Sætre
Per Bergerud
Ole Bremseth
Olav Hansson
 Norge
Hans Wallner
Hubert Neuper
Armin Kogler
Andreas Felder
 Österrike
Keijo Korhonen
Jari Puikkonen
Pentti Kokkonen
Matti Nykänen
 Finland
1984 Engelberg Markku Pusenius
Pentti Kokkonen
Jari Puikkonen
Matti Nykänen
 Finland
Ulf Findeisen
Matthias Buse
Klaus Ostwald
Jens Weißflog
 Östtyskland
Ladislav Dluhoš
Vladimír Podzimek
Jirí Parma
Pavel Ploc
 Tjeckoslovakien
1985 Seefeld Tuomo Ylipulli
Pentti Kokkonen
Matti Nykänen
Jari Puikkonen
 Finland
Andreas Felder
Armin Kogler
Günther Stranner
Ernst Vettori
 Österrike
Frank Sauerbrey
Manfred Deckert
Klaus Ostwald
Jens Weißflog
 Östtyskland
1987 Oberstdorf Matti Nykänen
Ari-Pekka Nikkola
Tuomo Ylipulli
Pekka Suorsa
 Finland
Ole Christian Eidhammer
Hroar Stjernen
Ole Gunnar Fidjestøl
Vegard Opaas
 Norge
Ernst Vettori
Richard Schallert
Franz Neuländtner
Andreas Felder
 Österrike
1989 Lahti Ari-Pekka Nikkola
Jari Puikkonen
Matti Nykänen
Risto Laakkonen
 Finland
Magne Johansen
Clas-Brede Bråthen
Ole Gunnar Fidjestøl
Jon Inge Kjørum
 Norge
Jirí Parma
Martin Švagerko
Ladislav Dluhoš
Pavel Ploc
 Tjeckoslovakien
1991 Val di Fiemme Heinz Kuttin
Ernst Vettori
Stefan Horngacher
Andreas Felder
 Österrike
Ari-Pekka Nikkola
Raimo Ylipulli
Vesa Hakala
Risto Laakonen
 Finland
Heiko Hunger
André Kiesewetter
Dieter Thoma
Jens Weißflog
 Tyskland
1993 Falun Bjørn Myrbakken
Helge Brendryen
Øyvind Berg
Espen Bredesen
 Norge
Martin Švagerko
 Slovakien
František Jež
Jirí Parma
Jaroslav Sakala
 Tjeckien
Ernst Vettori
Heinz Kuttin
Stefan Horngacher
Andreas Goldberger
 Österrike
1995 Thunder Bay Jani Soininen
Janne Ahonen
Mika Laitinen
Ari-Pekka Nikkola
 Finland
Jens Weißflog
Gerd Siegmund
Hansjörg Jäkle
Dieter Thoma
 Tyskland
Takanobu Okabe
Jinya Nishikata
Hiroya Saito
Naoki Yasuzaki
 Japan
1997 Trondheim Ari-Pekka Nikkola
Jani Soininen
Mika Laitinen
Janne Ahonen
 Finland
Kazuyoshi Funaki
Takanobu Okabe
Masahiko Harada
Hiroya Saito
 Japan
Christof Duffner
Martin Schmitt
Hansjörg Jäkle
Dieter Thoma
 Tyskland
1999 Ramsau Sven Hannawald
Christof Duffner
Dieter Thoma
Martin Schmitt
 Tyskland
Noriaki Kasai
Hideharu Miyahira
Masahiko Harada
Kazuyoshi Funaki
 Japan
Andreas Widhölzl
Martin Höllwarth
Reinhard Schwarzenberger
Stefan Horngacher
 Österrike
2001 Lahti Sven Hannawald
Michael Uhrmann
Alexander Herr
Martin Schmitt
 Tyskland
Risto Jussilainen
Jani Soininen
Ville Kantee
Janne Ahonen
 Finland
Andreas Goldberger
Wolfgang Loitzl
Martin Höllwarth
Stefan Horngacher
 Österrike
2003 Val di Fiemme Janne Ahonen
Tami Kiuru
Arttu Lappi
Matti Hautamäki
 Finland
Kazuyoshi Funaki
Akira Higashi
Hideharu Miyahira
Noriaki Kasai
 Japan
Tommy Ingebrigtsen
Lars Bystøl
Sigurd Pettersen
Bjørn Einar Romøren
 Norge
2005 Oberstdorf Wolfgang Loitzl
Andreas Widhölzl
Thomas Morgenstern
Martin Höllwarth
 Österrike
Risto Jussilainen
Tami Kiuru
Matti Hautamäki
Janne Ahonen
 Finland
Bjørn Einar Romøren
Sigurd Pettersen
Lars Bystøl
Roar Ljøkelsøy
 Norge
2007 Sapporo Wolfgang Loitzl
Gregor Schlierenzauer
Andreas Kofler
Thomas Morgenstern
 Österrike
Tom Hilde
Anders Bardal
Anders Jacobsen
Roar Ljøkelsøy
 Norge
Shohhei Tochimoto
Takanobu Okabe
Daiki Ito
Noriaki Kasai
 Japan
2009 Liberec Wolfgang Loitzl
Martin Koch
Thomas Morgenstern
Gregor Schlierenzauer
 Österrike
Anders Bardal
Tom Hilde
Johan Remen Evensen
Anders Jacobsen
 Norge
Shohhei Tochimoto
Takanobu Okabe
Daiki Ito
Noriaki Kasai
 Japan
2011 Oslo Gregor Schlierenzauer
Martin Koch
Andreas Kofler
Thomas Morgenstern
 Österrike
Anders Jacobsen
Bjørn Einar Romøren
Anders Bardal
Tom Hilde
 Norge
Peter Prevc
Jurij Tepeš
Jernej Damjan
Robert Kranjec
 Slovenien
2013 Val di Fiemme Wolfgang Loitzl
Manuel Fettner
Thomas Morgenstern
Gregor Schlierenzauer
 Österrike
Andreas Wank
Severin Freund
Michael Neumayer
Richard Freitag
 Tyskland
Maciej Kot
Piotr Zyla
Dawid Kubacki
Kamil Stoch
 Polen

Extra VM-tävling 1984 i Engelberg, Schweiz då lag-hoppningen inte fanns med på programmet i Olympiska vinterspelen 1984 i Sarajevo.

Lag - normalbacke[redigera | redigera wikitext]

Debuterade: 2001. Inte med: 2003. Återupptaget: 2005. Inte med: 2007-9. Återupptaget: 2011. Inte med: 2013.

Spel Guld Silver Brons
2001 Lahti Wolfgang Loitzl
Andreas Goldberger
Stefan Horngacher
Martin Höllwarth
 Österrike
Matti Hautamäki
Risto Jussilainen
Ville Kantee
Janne Ahonen
 Finland
Sven Hannawald
Michael Uhrmann
Alexander Herr
Martin Schmitt
 Tyskland
2005 Oberstdorf Wolfgang Loitzl
Andreas Widhölzl
Thomas Morgenstern
Martin Höllwarth
 Österrike
Michael Neumayer
Martin Schmitt
Michael Uhrmann
Georg Späth
 Tyskland
Primož Peterka
Jure Bogataj
Rok Benkovic
Jernej Damjan
 Slovenien
2011 Oslo Gregor Schlierenzauer
Martin Koch
Andreas Kofler
Thomas Morgenstern
 Österrike
Anders Jacobsen
Bjørn Einar Romøren
Anders Bardal
Tom Hilde
 Norge
Martin Schmitt
Michael Neumayer
Michael Uhrmann
Severin Freund
 Tyskland

Backhoppning - damer[redigera | redigera wikitext]

Individuellt normalbacke[redigera | redigera wikitext]

Debuterade: 2009.

Spel Guld Silver Brons
2009 Liberec  Lindsey Van (USA)  Ulrike Grässler (GER)  Anette Sagen (NOR)
2011 Oslo  Daniela Iraschko (AUT)  Elena Runggaldier (ITA)  Coline Mattel (FRA)
2013 Val di Fiemme  Sarah Hendrickson (USA)  Sara Takanashi (JPN)  Jacqueline Seifriedsberger (AUT)

Mix-tävling[redigera | redigera wikitext]

Lag, normalbacke[redigera | redigera wikitext]

Debuterade: 2013.

Spel Guld Silver Brons
2013 Val di Fiemme Yuki Ito
Daiki Ito
Sara Takanashi
Taku Takeuchi
 Japan
Chiara Hölzl
Thomas Morgenstern
Jacqueline Seifriedsberger
Gregor Schlierenzauer
 Österrike
Ulrike Gräßler
Richard Freitag
Carina Vogt
Severin Freund
 Tyskland

Noterat[redigera | redigera wikitext]

Detta är en översatt version av den som finns på engelska wikipedia.

Se även[redigera | redigera wikitext]

-Olympiska spel:

-Världsmästerskap:

-Världscup:

-Övrigt:

Referenser[redigera | redigera wikitext]