Pojkdubbel vid Wimbledonmästerskapen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Wimbledonmästerskapen 2008
Mästare :   Kina-Taipei Cheng-peng Hsieh
Kina-Taipei Tsung-hua Yang
Finalister :   Australien Matt Reid
Australien Bernard Tomic
Finalresultat :   6–4, 2–6, 12–10
Tävlingar
Singel   herrar   damer       pojkar   flickor
Dubbel   herrar   damer   mixed   pojkar   flickor

Daniel Lopez och Matteo Trevisan var regerande mästare, men valde att inte delta detta år.

Cheng-peng Hsieh och Tsung-hua Yang vann med 6–4, 2–6, 12–10, i finalen mot Matt Reid och Bernard Tomic.

Seedning[redigera | redigera wikitext]

  1. Brasilien Henrique Cunha / Mexiko Cesar Ramirez (Första omgången)
  2. USA Ryan Harrison / USA Bradley Klahn (Kvartsfinal)
  3. Australien Matt Reid / Australien Bernard Tomic (Final)
  4. Bulgarien Grigor Dimitrov / Finland Henri Kontinen (Andra omgången)
  1. Belgien Alexandre Folie / Belgien David Goffin (Semifinal)
  2. El Salvador Marcelo Arevalo / Zimbabwe Takanyi Garanganga (Första omgången)
  3. USA Jarmere Jenkins / USA Chase Buchanan (Första omgången)
  4. Japan Hiroki Moriya / Thailand Peerakit Siributwong (Första omgången)

Lottning[redigera | redigera wikitext]

Teckenförklaring[redigera | redigera wikitext]

  • Q = Kvalificerad via kvalturneringen
  • WC = Wild card
  • LL = Lucky Loser
  • ALT = Reserv
  • SE = Dispens
  • PR = Skyddad ranking
  • w/o = Walk over
  • u = Uppgivet
  • d = Utebliven

Finalmatcher[redigera | redigera wikitext]

  Semifinal Final
                         
  5  Belgien Alexandre Folie
 Belgien David Goffin
4 7 4  
3  Australien Matt Reid
 Australien Bernard Tomic
6 5 6  
  3  Australien Matt Reid
 Australien Bernard Tomic
4 6 10
     Kina-Taipei Cheng-peng Hsieh
 Kina-Taipei Tsung-hua Yang
6 2 12
   Kina-Taipei Cheng-peng Hsieh
 Kina-Taipei Tsung-hua Yang
7 2 7
     Bosnien och Hercegovina Mirza Basic
 Kina Di Wu
62 6 5  

Övre halvan[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Kvartsfinal   Semifinal
1  Brasilien H Cunha
 Mexiko C Ramirez
3 4    
   Australien A Sanders
 Australien M Verryth
6 6          Australien A Sanders
 Australien M Verryth
6 7    
WC  Storbritannien D Hodgson
 Storbritannien A Watling
4 7 6   WC  Storbritannien D Hodgson
 Storbritannien A Watling
2 65    
   Storbritannien N Angus
 Storbritannien M Thompson
6 61 4          Australien A Sanders
 Australien M Verryth
2 5    
   Dominikanska republiken J Hernandez
 Chile C Saavedra-Corvalan
2 4         5  Belgien A Folie
 Belgien D Goffin
6 7    
   Slovenien B Puc
 Colombia J-C Spir
6 6          Slovenien B Puc
 Colombia J-C Spir
4 4  
   Japan T Longhi
 Thailand K Wachiramanowong
2 1     5  Belgien A Folie
 Belgien D Goffin
6 6    
5  Belgien A Folie
 Belgien D Goffin
6 6         5  Belgien A Folie
 Belgien D Goffin
4 7 4
3  Australien M Reid
 Australien B Tomic
6 3 6       3  Australien M Reid
 Australien B Tomic
6 5 6
   Storbritannien N Pauffley
 Storbritannien M Willis
3 6 3     3  Australien M Reid
 Australien B Tomic
6 6    
   Storbritannien D Evans
 Storbritannien D Smethurst
6 6        Storbritannien D Evans
 Storbritannien D Smethurst
3 4    
WC  Storbritannien F Akhazzan
 Storbritannien M Davis
4 4         3  Australien M Reid
 Australien B Tomic
6 6  
   Kroatien M Draganja
 Serbien F Krajinović
6 6            Storbritannien L Barnes
 Storbritannien J Marsalek
3 2    
   Spanien C Boluda-Purkiss
 Storbritannien D Cox
2 4          Kroatien M Draganja
 Serbien F Krajinović
4 4  
WC  Storbritannien L Barnes
 Storbritannien J Marsalek
1 7 7      Storbritannien L Barnes
 Storbritannien J Marsalek
6 6    
7  USA C Buchanan
 USA J Jenkins
6 64 5  

Undre halvan[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Kvartsfinal   Semifinal
8  Japan H Moriya
 Thailand P Siributwong
64 4    
   Kina-Taipei C-p Hsieh
 Kina-Taipei T-h Yang
7 6          Kina-Taipei C-p Hsieh
 Kina-Taipei T-h Yang
6 6    
   Österrike N Moser
 Australien D Propoggia
7          Österrike N Moser
 Australien D Propoggia
4 1    
   Zimbabwe M Ndimande
 Indonesien C Rungkat
66 r            Kina-Taipei C-p Hsieh
 Kina-Taipei T-h Yang
4 6 6  
   Italien E Crepaldi
 Japan H Ehara
6 4 6          Italien E Crepaldi
 Japan H Ehara
6 3 2  
   USA D Britton
 Italien G Miccini
3 6 2        Italien E Crepaldi
 Japan H Ehara
w/o    
   Storbritannien A Bull
 Indien K Singh
1 2     4  Bulgarien G Dimitrov
 Finland H Kontinen
       
4  Bulgarien G Dimitrov
 Finland H Kontinen
6 6            Kina-Taipei C-p Hsieh
 Kina-Taipei T-h Yang
7 2 7
6  El Salvador M Arevalo
 Zimbabwe T Garanganga
7 5 4          Bosnien och Hercegovina M Basic
 Kina D Wu
62 6 5
   Kanada V Pospisil
 Kanada M Raonic
62 7 6        Kanada V Pospisil
 Kanada M Raonic
5 7 3  
   Bosnien och Hercegovina M Basic
 Kina D Wu
3 6 6      Bosnien och Hercegovina M Basic
 Kina D Wu
7 63 6  
   Österrike P Lang
 Tyskland C-M Stebe
6 1 4          Bosnien och Hercegovina M Basic
 Kina D Wu
6 7  
   Indien Y Bhambri
 Kina Z Zhang
66 6 9       2  USA R Harrison
 USA B Klahn
1 5    
   Australien J Easton
 Australien A Thomas
7 3 11        Australien J Easton
 Australien A Thomas
4 7 3
WC  Storbritannien M James
 Storbritannien M Short
64 2     2  USA R Harrison
 USA B Klahn
6 68 6  
2  USA R Harrison
 USA B Klahn
7 6    

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]