Bordtennis vid Samväldesspelen 2006

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Bordtennis vid Samväldesspelen 2006 hölls i Melbourne Sports and Aquatic Centre (MSAC).

Medaljjliga[redigera | redigera wikitext]

Plats Land Gold Silver Brons Totalt
1 Singapore Singapore 4 4 3 11
2 Indien Indien 2 0 1 3
3 Nigeria Nigeria 1 1 2 4
4 England England 1 1 1 3
5 Australien Australien 0 2 1 3
8 8 8 24

Singel[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Medalj Idrottare
Guld Sarath Achanta (Indien Indien)
Silver William Henzell (Australien Australien)
Brons Segun Toriola (Nigeria Nigeria)

Damer[redigera | redigera wikitext]

Medalj Idrottare
Guld Zhang Xue Ling (Singapore Singapore)
Silver Li Jia Wei (Singapore Singapore)
Brons Xu Yan (Singapore Singapore)

Damer (handikapp)[redigera | redigera wikitext]

Medalj Idrottare
Guld Susan Gilroy (England England)
Silver Faith Obiora (Nigeria Nigeria)
Brons Catherine Mitton (England England)

Dubbel[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Medalj Idrottares
Guld Monday Merotohun/Segun Toriola (Nigeria Nigeria)
Silver Andrew Baggaley/Andrew Rushton (England England)
Brons Cai Xiao Li/Yang Zi (Singapore Singapore)

Damer[redigera | redigera wikitext]

Medalj Idrottare
Guld Li Jia Wei/Zhang Xue Ling (Singapore Singapore)
Silver Sharon Tan/Xu Yan (Singapore Singapore)
Brons Lay Jian Fang/Miao Miao (Australien Australien)

Mixed[redigera | redigera wikitext]

Medalj Idrottare
Guld Zhang Xue Ling/Yang Zi (Singapore Singapore)
Silver Li Jia Wei/Cai Xiao Li (Singapore Singapore)
Brons Tan Paey Fern/Jason Ho (Singapore Singapore)

Lag[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Grupp A

Lag Vinster Förluster
Singapore Singapore 6 0
Kanada Kanada 5 1
Trinidad och Tobago Trinidad och Tobago 3 3
Jamaica Jamaica 3 3
Barbados Barbados 3 3
Fiji Fiji 1 5
Malawi Malawi 0 6

Grupp B

Lag Vinster Förluster
Nigeria Nigeria 6 0
Malaysia Malaysia 5 1
Nya Zeeland Nya Zeeland 4 2
Sydafrika Sydafrika 3 3
Mauritius Mauritius 2 4
Maldiverna Maldiverna 1 5
Vanuatu Vanuatu 0 6

Grupp C

Lag Vinster Förluster
Wales Wales 6 0
England England 5 1
Guyana Guyana 3 3
Sri Lanka Sri Lanka 3 3
Pakistan Pakistan 3 3
Kenya Kenya 1 5
Flag of Tuvalu.svg Tuvalu 0 6

Grupp D

Lag Vinster Förluster
Indien Indien 5 0
Australien Australien 4 1
Ulster banner.svg Nordirland 3 2
Ghana Ghana 2 3
Flag of Saint Vincent and the Grenadines.svg Saint Vincent och Grenadinerna 1 4
Kiribati Kiribati 0 5

Finalspelet

Kvartsfinal Semifinal Final
                   
       
 Singapore Singapore  3
 Australien Australien  2  
 Singapore Singapore  3
   Wales Wales  0  
 Malaysia Malaysia  1
 Wales Wales  3  
 Singapore Singapore  2
   Indien Indien  3
 Indien Indien  3
 Kanada Kanada  1  
 Indien Indien  3 Bronsmatch
   Nigeria Nigeria  2  
 England England  1
   Wales Wales  0
 Nigeria Nigeria  3  
 Nigeria Nigeria  3
Medalj Land
Guld Indien Indien
Silver Singapore Singapore
Brons Nigeria Nigeria

Damer[redigera | redigera wikitext]

Grupp A

Lag Vinster Förluster
Singapore Singapore 3 0
Kanada Kanada 2 1
Nya Zeeland Nya Zeeland 1 2
Uganda Uganda 0 3

Grupp B

Lag Vinster Förluster
Australien Australien 4 0
Nigeria Nigeria 3 1
England England 2 2
Sri Lanka Sri Lanka 1 3
Vanuatu Vanuatu 0 4

Grupp C

Lag Vinster Förluster
Malaysia Malaysia 4 0
Indien Indien 3 1
Wales Wales 2 2
Mauritius Mauritius 1 3
Fiji Fiji 0 4

Finalspelet

Kvartsfinal Semifinal Final
                   
       
 Singapore Singapore  3
 Wales Wales  0  
 Singapore Singapore  3
   Indien Indien  0  
 Nigeria Nigeria  1
  Indien Indien  3  
 Singapore Singapore  3
   Australien Australien  0
 Malaysia Malaysia  1
 Kanada Kanada  3  
 Kanada Kanada  2 Bronsmatch
   Australien Australien  3  
 Nya Zeeland Nya Zeeland  2
   Indien Indien  3
 Australien Australien  3  
 Kanada Kanada  2
Medalj Land
Guld Singapore Singapore
Silver Australien Australien
Brons Indien Indien