Hoppa till innehållet

Internationella öspelen

Från Wikipedia
Internationella öspelen
Sport(er)Diverse
Platsväxlat arrangörskap över hela världen
Tidpunktvarierar
År1985–
Geografisk omfattningHela världen

Internationella öspelen (engelska: Natwest Island Games, IGA) är en tävling som hålls vartannat år där de deltagande medlemmarna, representerande olika öar, tävlar i olika sporter. Spelen leds av organisationen International Island Games Association (IIGA). Organisationens uppdrag, förutom att leda spelen, är att anskaffa sponsorer och kontrollera ansökningar från nya öar.

De första spelen avgjordes 1985 på Isle of Man[1], och var till att börja med enbart menade att vara en engångsföreteelse. Första gången deltog 15 öar med 600 deltagare och ledare i sju idrotter. Tack vare att spelen blev en stor framgång, hölls en ny omgång två år senare.

De deltagande öarna är associerade med följande självständiga stater: Danmark, Estland, Finland, Grekland, Norge, Spanien, Sverige och Storbritannien.

Nuvarande medlemmar

[redigera | redigera wikitext]

Tidigare medlemmar

[redigera | redigera wikitext]

Orter och årtal för de Internationella öspelen

[redigera | redigera wikitext]
Färöiskt frimärke från de Internationella öspelen 1989: Rodd
Fotboll


№ÅrgångVärdDeltagande
öar
Tävlande Sporter
I 1985 Isle of Man Isle of Man 15 700 7
II 1987 Guernsey Guernsey 18 1,049 9
III 1989 Färöarna Färöarna 15 800 11
IV 1991 Åland Åland 17 1,700 13
V 1993 Isle of Wight Isle of Wight 19 1,448 14
VI 1995 Gibraltar Gibraltar 18 1,214 14
VII 1997 Jersey Jersey 20 ~2,000 14
VIII 1999 Gotland Gotland 22 1,858 14
IX 2001 Isle of Man Isle of Man 22 2,020 15
X 2003 Guernsey Guernsey 23 2,129 15
XI 2005 Shetlandsöarna Shetlandsöarna 24 ~2,400 14
XII 2007 Rhodos Rhodos 25 ~3,000 14
XIII 2009 Åland Åland 24 ~3,300 14
XIV 2011 Isle of Wight Isle of Wight 24 2,306 14
XV 2013 Bermuda Bermuda 22 1 127 14
XVI 2015 Jersey Jersey 24 2 430 14
XVII 2017 Gotland Gotland 23 2 333 14
XVIII 2019 Gibraltar Gibraltar 22 1 700 14
XIX 2023 Guernsey Guernsey 24 2 194 14
XX 2025 Orkneyöarna Orkneyöarna 12

Värdön väljer mellan tolv och fjorton olika sporter från listan:

Medaljtabell (1985–2015)
Ö
Guld

Silver

Brons
Totalt
Jersey Jersey4914914441426
Isle of Man Isle of Man4133964071216
Guernsey Guernsey3823924291203
Gotland Gotland243187194624
Färöarna Färöarna243187194624
Isle of Wight Isle of Wight160154190504
Åland Åland157172155484
Caymanöarna Caymanöarna997365237
Bermuda Bermuda888099267
Ösel Ösel778677240
Gibraltar Gibraltar535888199
Rhodos Rhodos514443138
Island Island504541136
Shetlandsöarna Shetlandsöarna486893209
Menorca Menorca363446116
Anglesey Anglesey273346106
Orkneyöarna Orkneyöarna20374198
Grönland Grönland17212765
Yttre Hebriderna Yttre Hebriderna17132252
Prince Edward Island Prince Edward Island66921
Malta Malta62210
Sark Sark39820
Hitra Hitra35513
Falklandsöarna Falklandsöarna171119
Sankt Helena Sankt Helena1236
Frøya kommun Frøya1124
Alderney Alderney0235

Från och med 2001 kan deltagare från öar med färre än 10 000 invånare (Alderney, Falklandsöarna, Frøya, Hitra, St. Helena och Sark) även tävla om guld, silver och brons i en egen klass. Begränsningen är att silver endast delas ut vid minst tre deltagare, och brons vid minst fyra deltagare.

  1. ↑ Sven Gustavsson (27 juni 1999). ”Ö-spel bygger broar”. Dagens nyheter. http://www.dn.se/arkiv/sport/o-spel-bygger-broar/. Läst 27 januari 2017.

Externa länkar

[redigera | redigera wikitext]