Uefacupen 2004/2005

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Uefacupen 2004/2005
Evenemangsfakta
Datum13 juli 2004–18 maj 2005
ArrangörUefa
FinalarenaPortugal Estádio José Alvalade
0
Simple gold cup.svg MästareRyssland CSKA Moskva (1:a titeln)
Simple silver cup.svg FinalistPortugal Sporting Lissabon
ArrowLeft.svg Föregående Följande ArrowRight.svg
2003/2004 2005/2006

Uefacupen 2004/2005 vanns av CSKA Moskva, Ryssland efter finalseger, 3-1 i Lissabon mot Sporting Lissabon, Portugal. Det var första gången ett ryskt lag vann en större europeisk fotbollsturnering, och det ansågs vara en stor bedrift eftersom matchen spelades på Estádio José Alvalade, Sporting Lissabons hemmabana. Matchen dömdes av Graham Poll från England.

Kvalificeringsomgångar[redigera | redigera wikitext]

Första kvalificeringsomgången[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Pennarossa San Marino 1–9 Bosnien och Hercegovina Željezničar 1–5 0–4
FC Santa Coloma Andorra 0–4 Bosnien och Hercegovina Modriča 0–1 0–3
Mika Armenien 1–2 Ungern Budapest Honvéd 0–1 1–1
Levadia Tallinn Estland 3–1 Irland Bohemian 0–0 3–1
Sjirak Armenien 1–4 Moldavien Tiraspol 1–2 0–2
Partizani Albanien 5–4 Malta Birkirkara 4–2 1–2
Haverfordwest County Wales 1–4 Island FH 0–1 1–3
Nistru Otaci Moldavien 3–2 Vitryssland Shakhtyor Soligorsk 1–1 2–1
Illitjivets Mariupol Ukraina 4–0 Armenien Banants 2–0 2–0
ÍA Island 6–3 Estland TVMK 4–2 2–1
Ekranas Litauen 3–1 Luxemburg F91 Dudelange 1–0 2–1
Oțelul Galați Rumänien 8–1 Albanien Dinamo Tirana 4–0 4–1
Östers IF Sverige 4–1 Wales Total Network Solutions 2–0 2–1
Haka Finland 5–2 Luxemburg Etzella Ettelbruck 2–1 3–1
Tbilisi Georgien 5–1 Azerbajdzjan Shamkir 1–0 4–1
Vaduz Liechtenstein 4–2 Irland Longford Town 1–0 3–2
Sileks Kratovo Makedonien 1–2 Slovenien Maribor 0–1 1–1
Portadown Nordirland 2–4 Litauen Žalgiris Vilnius 2–2 0–2
Dukla Banská Bystrica Slovakien 4–0 Azerbajdzjan Karabakh 3–0 1–0
Glentoran Nordirland 4–3 Finland Allianssi 2–2 2–1
BATE Borisov Vitryssland 2–4 Georgien Dinamo Tbilisi 2–3 0–1
B36 Torshamn Färöarna 02–11 Lettland Liepājas Metalurgs 1–3 1–8
AC Omonia Cypern 8–1 Makedonien Sloga Jugomagnat 4–0 4–1
B68 Färöarna 00–11 Lettland Ventspils 0–3 0–8
Marsaxlokk Malta 0–3 Slovenien Primorje 0–1 0–2

Andra kvalificeringsomgången[redigera | redigera wikitext]

12 och 26 augusti 2004.

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Glentoran Nordirland 1–3 Sverige IF Elfsborg 0–1 1–2
Odd Grenland Norge 4–3 Litauen Ekranas 3–1 1–2
Beveren Belgien 5–1 Liechtenstein Vaduz 3–1 2–1
Ventspils Lettland 00001–1 (BM) Danmark Brøndby IF 0–0 1–1
Hammarby IF Sverige 4–1 Island ÍA 2–0 2–1
Stabæk IF Norge 6–2 Finland Haka 3–1 3–1
Bodø/Glimt Norge 3–3
(8–7 str.)
Estland Levadia Tallinn 2–1 1–2 (e.f.)
FH Island 4–3 Skottland Dunfermline Athletic 2–2 2–1
Žalgiris Vilnius Litauen 1–3 Danmark Ålborg BK 1–3 0–0
Östers IF Sverige 00003–3 (BM) Lettland Liepājas Metalurgs 2–2 1–1
Gençlerbirliği Turkiet 00002–2 (BM) Kroatien Rijeka 1–0 1–2
Levski Sofia Bulgarien 8–0 Bosnien och Hercegovina Modriča 5–0 3–0
Hapoel Bnei Sakhnin Israel 6–1 Albanien Partizani 3–0 3–1
Železnik Serbien och Montenegro 4–5 Rumänien Steaua București 2–4 2–1
Budućnost Banatski Dvor Serbien och Montenegro 00002–2 (BM) Slovenien Maribor 1–2 1–0
Željezničar Sarajevo Bosnien och Hercegovina 1–9 Bulgarien Litex Lovech 1–2 0–7
Dinamo Zagreb Kroatien 4–2 Slovenien Primorje 4–0 0–2
AC Omonia Cypern 2–4 Bulgarien CSKA Sofia 1–1 1–3 (e.f.)
Oțelul Galați Rumänien 0–1 Serbien och Montenegro Partizan 0–0 0–1
AEK Larnaca Cypern 3–4 Israel Maccabi Petah Tikva 3–0 0–4
Terek Groznyj Ryssland 2–0 Polen Lech Poznań 1–0 1–0
Slavia Prag Tjeckien 00003–3 (BM) Georgien Dinamo Tbilisi 3–1 0–2
Rapid Wien Österrike 3–2 Ryssland Rubin Kazan 0–2 3–0
Illitjivets Mariupol Ukraina 0–3 Österrike Austria Wien 0–0 0–3
Dukla Banská Bystrica Slovakien 4–2 Schweiz Wil 3–1 1–1
Nistru Otaci Moldavien 1–6 Tjeckien Sigma Olomouc 1–2 0–4
Artmedia Bratislava Slovakien 1–4 Ukraina Dnipro Dnipropetrovsk 0–3 1–1
Pasching Österrike 00003–3 (BM) Ryssland Zenit Sankt Petersburg 3–1 0–2
Újpest Ungern 5–1 Schweiz Servette 3–1 2–0
Metalurh Donetsk Ukraina 5–1 Moldavien Tiraspol 3–0 2–1
Tbilisi Georgien 0–7 Polen Legia Warszawa 0–1 0–6
Amica Wronki Polen 1–1
(5–4 str.)
Ungern Budapest Honvéd 1–0 0–1 (e.f.)

Första omgången[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Grazer Österrike 5–1 Bulgarien Litex Lovech 5–0 0–1
Metalurh Donetsk Ukraina 0–6 Italien Lazio 0–3 0–3
Bodø/Glimt Norge 1–2 Turkiet Beşiktaş 1–1 0–1
Shelbourne Irland 2–4 Frankrike Lille 2–2 0–2
Heart of Midlothian Skottland 5–3 Portugal Braga 3–1 2–2
Austria Wien Österrike 4–1 Polen Legia Warszawa 1–0 3–1
Dukla Banská Bystrica Slovakien 0–5 Portugal Benfica 0–3 0–2
Partizan Serbien och Montenegro 3–1 Rumänien Dinamo București 3–1 0–0
Parma Italien 3–2 Slovenien Maribor 3–2 0–0
Real Zaragoza Spanien 4–2 Tjeckien Sigma Olomouc 1–0 3–2
Sporting Lissabon Portugal 2–0 Österrike Rapid Wien 2–0 0–0
Newcastle United England 7–1 Israel Hapoel Bnei Sakhnin 2–0 5–1
Steaua București Rumänien 4–3 Bulgarien CSKA Sofia 2–1 2–2
Wisła Kraków Polen 00005–5 (BM) Georgien Dinamo Tibilisi 4–3 1–2
Utrecht Nederländerna 4–3 Sverige Djurgårdens IF 4–0 0–3
Millwall England 2–4 Ungern Ferencváros 1–1 1–3
Schalke 04 Tyskland 9–1 Lettland Liepājas Metalurgs 5–1 4–0
Maccabi Haifa Israel 1–2 Ukraina Dnipro Dnipropetrovsk 1–0 0–2
Terek Groznyj Ryssland 1–3 Schweiz Basel 1–1 0–2
Odd Grenland Norge 1–5 Nederländerna Feyenoord 0–1 1–4
Ålborg BK Danmark 1–3 Frankrike Auxerre 1–1 0–2
Sevilla Spanien 4–1 Portugal Nacional 2–0 2–1
Gorica Slovenien 1–2 Grekland AEK Aten 1–1 0–1
Standard Liège Belgien 00001–1 (BM) Tyskland Bochum 0–0 1–1
Zenit Sankt Petersburg Ryssland 6–1 Serbien och Montenegro Röda stjärnan 4–0 2–1
Trabzonspor Turkiet 3–4 Spanien Athletic Bilbao 3–2 0–2
Újpest Ungern 1–7 Tyskland Stuttgart 1–3 0–4
Panionios Grekland 3–2 Italien Udinese 3–1 0–1
Maccabi Petah Tikva Israel 0–5 Nederländerna Heerenveen Inställd[a] 0–5
Levski Sofia Bulgarien 1–2 Belgien Beveren 1–1 0–1
Dinamo Zagreb Kroatien 2–0 Sverige IF Elfsborg 2–0 0–0
FH Island 1–5 Tyskland Alemannia Aachen 1–5 0–0
Middlesbrough England 4–1 Tjeckien Baník Ostrava 3–0 1–1
Club Brügge Belgien 6–1 Frankrike Châteauroux 4–0 2–1
PAOK Grekland 3–5 Nederländerna AZ Alkmaar 2–3 1–2
Ventspils Lettland 1–2 Polen Amica Wronki 1–1 0–1
Sochaux-Montbéliard Frankrike 9–0 Norge Stabæk IF 4–0 5–0
Egaleo  Grekland 2–1 Turkiet Gençlerbirliği 1–0 1–1
Marítimo Portugal 1–1
(2–4 str.)
Skottland Rangers 1–0 0–1 (e.f.)
Hammarby IF Sverige 1–5 Spanien Villarreal 1–2 0–3

Gruppspel[redigera | redigera wikitext]

Grupp A[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Nederländerna Feyenoord 4 2 1 1 6 3 +3 7
2 Tyskland Schalke 04 4 2 1 1 5 3 +2 7
3 Schweiz Basel 4 2 1 1 5 4 +1 7
4 Ungern Ferencváros 4 1 1 2 3 5 −2 4
5 Skottland Heart of Midlothian 4 1 0 3 2 6 −4 3
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Schweiz Ungern Nederländerna Skottland Tyskland
Basel Schweiz 1–0 1–2
Ferencváros Ungern 1–2 1–1
Feyenoord Nederländerna 3–0 2–1
Heart of Midlothian Skottland 0–1 0–1
Schalke 04 Tyskland 1–1 2–0

Grupp B[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Spanien Athletic Bilbao 4 3 0 1 11 4 +7 9
2 Rumänien Steaua București 4 2 0 2 4 3 +1 6
3 Italien Parma 4 2 0 2 5 6 −1 6
4 Turkiet Beşiktaş 4 1 1 2 7 7 0 4
5 Belgien Standard Liège 4 1 1 2 4 11 −7 4
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Spanien Turkiet Italien Belgien Rumänien
Athletic Bilbao Spanien 2–0 1–0
Beşiktaş Turkiet 3–1 1–1
Parma Italien 3–2 1–0
Standard Liège Belgien 1–7 2–1
Steaua București Rumänien 2–1 2–0

Grupp C[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Ukraina Dnipro Dnipropetrovsk 4 3 0 1 7 5 +2 9
2 Spanien Real Zaragoza 4 2 1 1 5 3 +2 7
3 Österrike Austria Wien 4 2 1 1 4 3 +1 7
4 Belgien Club Brügge 4 1 2 1 5 5 0 5
5 Nederländerna Utrecht 4 0 0 4 2 7 −5 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Österrike Belgien Ukraina Spanien Nederländerna
Austria Wien Österrike 1–1 1–0
Club Brügge Belgien 1–1 1–0
Dnipro Dnipropetrovsk Ukraina 1–0 3–2
Real Zaragoza Spanien 2–1 2–0
Utrecht Nederländerna 1–2 1–2

Grupp D[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 England Newcastle United 4 3 1 0 8 1 +7 10
2 Frankrike Sochaux-Montbéliard 4 3 0 1 4 4 0 9
3 Portugal Sporting Lissabon 4 2 1 1 9 3 +6 7
4 Grekland Panionios 4 1 0 3 6 8 −2 3
5 Georgien Dinamo Tbilisi 4 0 0 4 2 13 −11 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Georgien England Grekland Frankrike Portugal
Dinamo Tbilisi Georgien 0–2 0–4
Newcastle United England 2–0 1–1
Panionios Grekland 5–2 0–1
Sochaux-Montbéliard Frankrike 0–4 1–0
Sporting Lissabon Portugal 4–1 0–1

Grupp E[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 England Middlesbrough 4 3 0 1 6 2 +4 9
2 Spanien Villarreal 4 2 2 0 8 2 +6 8
3 Serbien och Montenegro Partizan 4 1 2 1 7 6 +1 5
4 Grekland Egaleo 4 1 0 3 2 10 −8 3
5 Italien Lazio 4 0 2 2 4 7 −3 2
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Grekland Italien England Serbien och Montenegro Spanien
Egaleo Grekland 2–1 0–1
Lazio Italien 2–2 1–1
Middlesbrough England 2–0 3–0
Partizan Serbien och Montenegro 4–0 1–1
Villarreal Spanien 4–0 2–0

Grupp F[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Nederländerna AZ Alkmaar 4 3 0 1 6 3 +3 9
2 Frankrike Auxerre 4 2 1 1 7 3 +4 7
3 Österrike Grazer 4 2 1 1 5 4 +1 7
4 Skottland Rangers 4 2 0 2 8 3 +5 6
5 Polen Amica Wronki 4 0 0 4 3 16 −13 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Polen Frankrike Nederländerna Österrike Skottland
Amica Wronki Polen 1–3 0–5
Auxerre Frankrike 5–1 0–0
AZ Alkmaar Nederländerna 2–0 1–0
Grazer Österrike 3–1 2–0
Rangers Skottland 0–2 3–0

Grupp G[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Tyskland Stuttgart 4 3 0 1 10 3 +7 9
2 Portugal Benfica 4 3 0 1 9 5 +4 9
3 Nederländerna Heerenveen 4 2 1 1 6 6 0 7
4 Kroatien Dinamo Zagreb 4 1 1 2 9 7 +2 4
5 Belgien Beveren 4 0 0 4 2 13 −11 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Portugal Belgien Kroatien Nederländerna Tyskland
Benfica Portugal 2–0 4–2
Beveren Belgien 0–3 1–5
Dinamo Zagreb Kroatien 6–1 2–2
Heerenveen Nederländerna 1–0 1–0
Stuttgart Tyskland 3–0 2–1

Grupp H[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Frankrike Lille 4 3 0 1 5 3 +2 9
2 Spanien Sevilla 4 2 1 1 6 4 +2 7
3 Tyskland Alemannia Aachen 4 2 1 1 5 4 +1 7
4 Ryssland Zenit Sankt Petersburg 4 1 2 1 9 6 +3 5
5 Grekland AEK Aten 4 0 0 4 4 12 −8 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Grekland Tyskland Frankrike Spanien Ryssland
AEK Aten Grekland 0–2 1–2
Alemannia Aachen Tyskland 1–0 2–2
Lille Frankrike 1–0 2–1
Sevilla Spanien 3–2 2–0
Zenit Sankt Petersburg Ryssland 5–1 1–1

Slutspel[redigera | redigera wikitext]

Slutspelsträd[redigera | redigera wikitext]

 
SextondelsfinalerÅttondelsfinalerKvartsfinalerSemifinalerFinal ( v  r )
 
                            
 
 
 
 
Grekland Olympiakos112
 
 
 
Frankrike Sochaux-Montbéliard000
 
Grekland Olympiakos101
 
 
 
England Newcastle United347
 
Nederländerna Heerenveen112
 
 
 
England Newcastle United224
 
England Newcastle United112
 
 
 
Portugal Sporting Lissabon044
 
Österrike Grazer213
 
 
 
England Middlesbrough224
 
England Middlesbrough202
 
 
 
Portugal Sporting Lissabon314
 
Portugal Sporting Lissabon224
 
 
 
Nederländerna Feyenoord112
 
Portugal Sporting Lissabon (BM)224
 
 
 
Nederländerna AZ134
 
Spanien Valencia202 (3)
 
 
 
Rumänien Steaua București (str.)022 (4)
 
Rumänien Steaua București000
 
 
 
Spanien Villarreal022
 
Ukraina Dynamo Kiev000
 
 
 
Spanien Villarreal022
 
Spanien Villarreal112
 
 
 
Nederländerna AZ213
 
Ukraina Sjachtar Donetsk112
 
 
 
Tyskland Schalke 04101
 
Ukraina Sjachtar Donetsk112
 
 
 
Nederländerna AZ325
 
Tyskland Alemannia Aachen011
 
 
 
Nederländerna AZ022
 
Portugal Sporting Lissabon1
 
 
 
Ryssland CSKA Moskva3
 
Österrike Austria Wien022
 
 
 
Spanien Athletic Bilbao011
 
Österrike Austria Wien (BM)123
 
 
 
Spanien Real Zaragoza123
 
Turkiet Fenerbahçe011
 
 
 
Spanien Real Zaragoza123
 
Österrike Austria Wien101
 
 
 
Italien Parma (BM)101
 
Grekland Panathinaikos101
 
 
 
Spanien Sevilla022
 
Spanien Sevilla000
 
 
 
Italien Parma011
 
Italien Parma022
 
 
 
Tyskland Stuttgart000
 
Italien Parma000
 
 
 
Ryssland CSKA Moskva033
 
Serbien och Montenegro Partizan213
 
 
 
Ukraina Dnipro Dnipropetrovsk202
 
Serbien och Montenegro Partizan101
 
 
 
Ryssland CSKA Moskva123
 
Ryssland CSKA Moskva213
 
 
 
Portugal Benfica011
 
Ryssland CSKA Moskva404
 
 
 
Frankrike Auxerre022
 
Schweiz Basel000
 
 
 
Frankrike Lille022
 
Frankrike Lille000
 
 
 
Frankrike Auxerre101
 
Nederländerna Ajax112
 
 
Frankrike Auxerre033
 

Sextondelsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Olympiakos Grekland 2–0 Frankrike Sochaux-Montbéliard 1–0 1–0
Heerenveen Nederländerna 2–4 England Newcastle United 1–2 1–2
Grazer Österrike 3–4 England Middlesbrough 2–2 1–2
Sporting Lissabon Portugal 4–2 Nederländerna Feyenoord 2–1 2–1
Valencia Spanien 2–2
(3–4 str.)
Rumänien Steaua București 2–0 0–2 (e.f.)
Dynamo Kiev Ukraina 0–2 Spanien Villarreal 0–0 0–2
Sjachtar Donetsk Ukraina 2–1 Tyskland Schalke 04 1–1 1–0
Alemannia Aachen Tyskland 1–2 Nederländerna AZ Alkmaar 0–0 1–2
Austria Wien Österrike 2–1 Spanien Athletic Bilbao 0–0 2–1
Fenerbahçe Turkiet 1–3 Spanien Real Zaragoza 0–1 1–2
Panathinaikos Grekland 1–2 Spanien Sevilla 1–0 0–2
Parma Italien 2–0 Tyskland Stuttgart 0–0 2–0 (e.f.)
Partizan Serbien och Montenegro 3–2 Ukraina Dnipro Dnipropetrovsk 2–2 1–0
CSKA Moskva Ryssland 3–1 Portugal Benfica 2–0 1–1
Basel Schweiz 0–2 Frankrike Lille 0–0 0–2
Ajax Nederländerna 2–3 Frankrike Auxerre 1–0 1–3

Åttondelsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Olympiakos Grekland 1–7 England Newcastle United 1–3 0–4
Middlesbrough England 2–4 Portugal Sporting Lissabon 2–3 0–1
Steaua București Rumänien 0–2 Spanien Villarreal 0–0 0–2
Sjachtar Donetsk Ukraina 2–5 Nederländerna AZ Alkmaar 1–3 1–2
Austria Wien Österrike 00003–3 (BM) Spanien Real Zaragoza 1–1 2–2
Sevilla  Spanien 0–1 Italien Parma 0–0 0–1
Partizan Serbien och Montenegro 1–3 Ryssland CSKA Moskva 1–1 0–2
Lille Frankrike 0–1 Frankrike Auxerre 0–1 0–0

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Newcastle United England 2–4 Portugal Sporting Lissabon 1–0 1–4
Villarreal Spanien 2–3 Nederländerna AZ Alkmaar 1–2 1–1
Austria Wien Österrike 00001–1 (BM) Italien Parma 1–1 0–0
CSKA Moskva Ryssland 4–2 Frankrike Auxerre 4–0 0–2

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Sporting Lissabon Portugal 00004–4 (BM) Nederländerna AZ Alkmaar 2–1 2–3
Parma Italien 0–3 Ryssland CSKA Moskva 0–0 0–3

Final[redigera | redigera wikitext]

18 maj 2005 Sporting Lissabon Portugal 1 – 3 Ryssland CSKA Moskva Estádio José Alvalade
20:45 UTC+2 Rogério Mål 29′ (1 – 0)
Rapport
V. Berezutskij Mål 56′
Zjirkov Mål 65′
Love Mål 75′
Lissabon, Portugal
Publik: &&&&&&&&&&036500.&&&&&036 500
Domare: Graham Poll (England)

Anmärkningslista[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Inställd av Uefa på grund av oro för säkerheten i Israel.

Se även[redigera | redigera wikitext]

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]


Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia