Uefacupen 2005/2006

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Uefacupen 2005/2006
Evenemangsfakta
Datum12 juli 2005–10 maj 2006
ArrangörUefa
FinalarenaNederländerna Philips Stadion
0
Simple gold cup.svg MästareSpanien Sevilla (1:a titeln)
Simple silver cup.svg FinalistEngland Middlesbrough
ArrowLeft.svg Föregående Följande ArrowRight.svg
2004/2005 2006/2007

Uefacupen 2005/2006 vanns av Sevilla, Spanien efter finalseger, 3-1 i Eindhoven mot Middlesbrough, England. Finalen spelades på Philips Stadion och dömdes av Herbert Fandel, Tyskland.

Kvalificeringsomgångar[redigera | redigera wikitext]

Första kvalificeringsomgången[redigera | redigera wikitext]

Södra och medelhavsregionen
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Baskimi Makedonien 4–1 Bosnien och Hercegovina Žepče 3–0 1–1
Birkirkara Malta 0–6 Cypern APOEL 0–2 0–4
Sant Julià Andorra 00–10 Rumänien Rapid Bukarest 0–5 0–5
Teuta Albanien 3–4 Bosnien och Hercegovina Široki Brijeg 3–1 0–3
Elbasani Albanien 00001–1 (BM) Makedonien Vardar 0–0 1–1
AC Omonia Cypern 6–0 Malta Hibernians 3–0 3–0
Domagnano San Marino 0–8 Slovenien Domžale 0–5 0–3
Centrala och östra regionen
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Ferencváros Ungern 2–3 Vitryssland MTZ-RIPO 0–2 2–1
Banants Armenien 4–3 Georgien Lokomotivi Tbilisi 2–3 2–0
Torpedo Kutaisi Georgien 0–6 Vitryssland BATE Borisov 0–1 0–5
Vaduz Liechtenstein 2–1 Moldavien Dacia Chișinău 2–0 0–1
Baku Azerbajdzjan 2–3 Slovakien Žilina 1–0 1–3
Mainz 05 Tyskland 4–0 Armenien MIKA 4–0 0–0
Nistru Otaci Moldavien 5–2 Azerbajdzjan Chazar Lenkoran 3–1 2–1
Norra regionen
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Longford Town Irland 3–5 Wales Carmarthen Town 2–0 1–5
Ekranas Litauen 1–2 Irland Cork City 0–2 1–0
ÍBV Island 2–3 Färöarna B36 Torshamn 1–1 1–2
Allianssi Finland 4–1 Luxemburg Pétange 3–0 1–1
Linfield Nordirland 00002–2 (BM) Lettland Ventspils 1–0 1–2
NSÍ Runavík Färöarna 0–6 Lettland Liepājas Metalurgs 0–3 0–3
Etzella Ettelbruck Luxemburg 0–6 Island Keflavík ÍF 0–4 0–2
Portadown Nordirland 1–3 Norge Viking FK 1–2 0–1
TVMK Estland 1–2 Finland Mypa 1–1 0–1
Rhyl Wales 00004–4 (BM) Litauen Atlantas 2–1 2–3
Esbjerg fB Danmark 7–2 Estland Flora Tallinn 1–2 6–0

Andra kvalificeringsomgången[redigera | redigera wikitext]

Södra och medelhavsregionen
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Inter Zaprešić Kroatien 1–7 Serbien och Montenegro Röda stjärnan 1–3 0–4
Baskimi Makedonien 00–11 Israel Maccabi Petah Tikva 0–5 0–6
Dinamo București Rumänien 4-3 Cypern AC Omonia 3–1 1–2
OFK Belgrad Serbien och Montenegro 00002–2 (BM) Bulgarien Lokomotiv Plovdiv 2–1 0–1
APOEL Cypern 3–2 Israel Maccabi Tel Aviv 1–0 2–2 (e.f.)
Litex Lovech Bulgarien 00002–2 (BM) Kroatien Rijeka 1–0 1–2
Vaduz Liechtenstein 1–6 Turkiet Beşiktaş 0–1 1–5
Rapid Bukarest Rumänien 4–1 Makedonien Vardar 3–0 1–1
Publikum Slovenien 1–3 Bulgarien Levski Sofia 1–0 0–3
Zeta Serbien och Montenegro 2–5 Bosnien och Hercegovina Široki Brijeg 0–1 2–4
Ashdod Israel 00003–3 (BM) Slovenien Domžale 2–2 1–1
Centrala och östra regionen
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Krylja Sovetov Samara Ryssland 4–0 Vitryssland BATE Borisov 2–0 2–0
Sopron Ungern 1–5 Ukraina Metalurh Donetsk 0–3 1–2
Grasshoppers Schweiz 00003–3 (BM) Polen Wisła Płock 1–0 2–3
Nistru Otaci Moldavien 0–3 Österrike Grazer 0–2 0–1
Žilina Slovakien 3–4 Österrike Austria Wien 1–2 2–2
Pasching Österrike 00003–3 (BM) Ryssland Zenit Sankt Petersburg 2–2 1–1
MTZ-RIPO Vitryssland 2–3 Tjeckien Teplice 1–1 1–2
Dyskobolia Grodzisk Polen 4–1 Slovakien Dukla Banská Bystrica 4–1 0–0
Banants Armenien 2–8 Ukraina Dnipro Dnipropetrovsk 2–4 0–4
Legia Warszawa Polen 1–5 Schweiz Zürich 0–1 1–4
Norra regionen
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Halmstads BK Sverige 5–3 Nordirland Linfield 1–1 4–2
FC Midtjylland Danmark 4–3 Färöarna B36 Torshamn 2–1 2–2
SK Brann Norge 2–0 Finland Allianssi 0–0 2–0
Liepājas Metalurgs Lettland 2–6 Belgien Genk 2–3 0–3
Rhyl  Wales 1–3 Norge Viking FK 0–1 1–2
Mypa Finland 00002–2 (BM) Skottland Dundee United 0–0 2–2
FC Köpenhamn Danmark 4–0 Wales Carmarthen Town 2–0 2–0
Mainz 05 Tyskland 4–0 Island Keflavik ÍF 2–0 2–0
Djurgårdens IF Sverige 00001–1 (BM) Irland Cork City 1–1 0–0
Esbjerg fB Danmark 1–1
(2–3 str.)
Norge Tromsø IL 0–1 1–0

Första omgången[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
APOEL Cypern 1–4 Tyskland Hertha Berlin 0–1 1–3
Auxerre Frankrike 00002–2 (BM) Bulgarien Levski Sofia 2–1 0–1
Baník Ostrava Tjeckien 2–5 Nederländerna Heerenveen 2–0 0–5
Basel Schweiz 6–0 Bosnien och Hercegovina Široki Brijeg 5–0 1–0
Bayer Leverkusen Tyskland 0–2 Bulgarien CSKA Sofia 0–1 0–1
Beşiktaş Turkiet 4–2 Sverige Malmö FF 0–1 4–1
Bolton Wanderers England 4–2 Bulgarien Lokomotiv Plovdiv 2–1 2–1
Brøndby IF Danmark 3–1 Schweiz Zürich 2–0 1–2
Röda stjärnan Serbien och Montenegro 00001–1 (BM) Portugal Braga 0–0 1–1
CSKA Moskva Ryssland 6–2 Danmark FC Midtjylland 3–1 3–1
Dinamo București Rumänien 5–2 England Everton 5–1 0–1
Feyenoord Nederländerna 1–2 Rumänien Rapid Bukarest 1–1 0–1
Teplice Tjeckien 1–3 Spanien Espanyol 1–1 0–2
Germinal Beerschot Belgien 0–0
(1–4 str.)
Frankrike Marseille 0–0 0–0 (e.f.)
Grasshoppers Schweiz 4–1 Finland Mypa 1–1 3–0
Grazer Österrike 0–7 Frankrike Strasbourg 0–2 0–5
Vitória Guimarães Portugal 4–0 Polen Wisła Kraków 3–0 1–0
Halmstads BK Sverige 00004–4 (BM) Portugal Sporting Lissabon 1–2 3–2 (BM)
Hamburg Tyskland 2–1 Danmark FC Köpenhamn 1–1 1–0
Hibernian Skottland 1–5 Ukraina Dnipro Dnipropetrovsk 0–0 1–5
Krylia Sovetov Samara Ryssland 00006–6 (BM) Nederländerna AZ Alkmaar 5–3 1–3
Lens Frankrike 5–3 Polen Dyskobolia Grodzisk 1–1 4–2
Litex Lovech Bulgarien 3–2 Belgien Genk 2–2 1–0
Maccabi Petah Tikva Israel 5–4 Serbien och Montenegro Partizan 0–2 5–2
Middlesbrough England 2–0 Grekland Skoda Xanthi 2–0 0–0
AS Monaco Frankrike 5–1 Nederländerna Willem II 2–0 3–1
Palermo Italien 6–1 Cypern Anorthosis Famagusta 2–1 4–0
PAOK Grekland 00003–3 (BM) Ukraina Metalurh Donetsk 1–1 2–2
Rennes Frankrike 3–1 Spanien Osasuna 3–1 0–0
Roma Italien 5–1 Grekland Aris Thessaloníki 5–1 0–0
Sevilla Spanien 2–0 Tyskland Mainz 05 0–0 2–0
Sjachtar Doneskt Ukraina 6–1 Ungern Debrecen 4–1 2–0
SK Brann Norge 3–5 Ryssland Lokomotiv Moskva 1–2 2–3
Slavia Prag Tjeckien 4–1 Irland Cork City 2–0 2–1
Tromsø IL Norge 2–1 Turkiet Galatasaray 1–0 1–1
Vålerenga IF Norge 1–6 Rumänien Steaua București 0–3 1–3
Stuttgart Tyskland 2–1 Slovenien Domžale 2–0 0–1
Viking FK Norge 00002–2 (BM) Österrike Austria Wien 1–0 1–2
Vitória Setúbal Portugal 1–2 Italien Sampdoria 1–1 0–1
Zenit Sankt Petersburg Ryssland 1–0 Grekland AEK Aten 0–0 1–0

Gruppspel[redigera | redigera wikitext]

Avgörande faktor, om nödvändigt, i följande ordning:

  1. Målskillnad.
  2. Antalet gjorda mål i gruppspelsmatcher.
  3. Antalet gjorda mål på bortaplan i gruppspelsmatcher.
  4. Högre UEFA-ranking då laget fick in i tävlingen.

Lag som gick vidare i fet stil. Lag som åkte ut i kursiv spel.

Grupp A[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Frankrike AS Monaco 4 3 0 1 6 2 +4 9
2 Tyskland Hamburg 4 3 0 1 5 2 +3 9
3 Tjeckien Slavia Prag 4 1 1 2 6 8 −2 4
4 Norge Viking FK 4 1 1 2 3 6 −3 4
5 Bulgarien CSKA Sofia 4 1 0 3 5 7 −2 3
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Frankrike Bulgarien Tyskland Tjeckien Norge
AS Monaco Frankrike 2–1 2–0
CSKA Sofia Bulgarien 0–1 2–0
Hamburg Tyskland 2–0 2–0
Slavia Prag Tjeckien 0–2 4–2
Viking FK Norge 1–0 2–2

Grupp B[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Italien Palermo 4 2 2 0 6 2 +4 8
2 Spanien Espanyol 4 2 2 0 4 2 +2 8
3 Ryssland Lokomotiv Moskva 4 2 1 1 8 3 +5 7
4 Danmark Brøndby IF 4 1 1 2 5 8 −3 4
5 Israel Maccabi Petah Tikva 4 0 0 4 1 9 −8 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Danmark Spanien Ryssland Israel Italien
Brøndby IF Danmark 1–1 2–0
Espanyol Spanien 1–0 1–1
Lokomotiv Moskva Ryssland 4–2 0–1
Maccabi Petah Tikva Israel 0–4 1–2
Palermo Italien 3–0 0–0

Grupp C[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Rumänien Steaua București 4 2 2 0 7 0 +7 8
2 Frankrike Lens 4 2 1 1 7 5 +2 7
3 Tyskland Hertha Berlin 4 1 3 0 1 0 +1 6
4 Italien Sampdoria 4 1 2 1 4 3 +1 5
5 Sverige Halmstads BK 4 0 0 4 1 12 −11 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Sverige Tyskland Frankrike Italien Rumänien
Halmstads BK Sverige 0–1 1–3
Hertha Berlin Tyskland 0–0 0–0
Lens Frankrike 5–0 2–1
Sampdoria Italien 0–0 0–0
Steaua București Rumänien 3–0 4–0

Grupp D[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 England Middlesbrough 4 3 1 0 6 0 +6 10
2 Nederländerna AZ Alkmaar 4 3 1 0 5 1 +4 10
3 Bulgarien Litex Lovech 4 2 0 2 4 5 −1 6
4 Ukraina Dnipro Dnipropetrovsk 4 1 0 3 4 9 −5 3
5 Schweiz Grasshoppers 4 0 0 4 3 7 −4 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Nederländerna Ukraina Schweiz England Bulgarien
AZ Alkmaar Nederländerna 1–0 0–0
Dnipro Dnipropetrovsk Ukraina 1–2 0–2
Grasshoppers Schweiz 2–3 0–1
Middlesbrough England 3–0 2–0
Litex Lovech Bulgarien 0–2 2–1

Grupp E[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Frankrike Strasbourg 4 2 2 0 7 3 +4 8
2 Italien Roma 4 2 1 1 7 6 +1 7
3 Schweiz Basel 4 2 0 2 7 9 −2 6
4 Serbien och Montenegro Röda stjärnan 4 1 1 2 7 8 −1 4
5 Norge Tromsø IL 4 1 0 3 7 9 −2 3
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Schweiz Italien Serbien och Montenegro Frankrike Norge
Basel Schweiz 0–2 4–3
Roma Italien 3–1 1–1
Röda stjärnan Serbien och Montenegro 1–2 3–1
Strasbourg Frankrike 2–2 2–0
Tromsø IL Norge 1–2 3–1

Grupp F[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Frankrike Marseille 4 3 0 1 5 3 +2 9
2 Bulgarien Levski Sofia 4 2 0 2 4 4 0 6
3 Nederländerna Heerenveen 4 1 2 1 2 2 0 5
4 Ryssland CSKA Moskva 4 1 1 2 3 4 −1 4
5 Rumänien Dinamo București 4 1 1 2 2 3 −1 4
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Ryssland Rumänien Nederländerna Bulgarien Frankrike
CSKA Moskva Ryssland 2–1 1–2
Dinamo București Rumänien 1–0 0–0
Heerenveen Nederländerna 0–0 2–1
Levski Sofia Bulgarien 1–0 1–0
Marseille Frankrike 2–1 1–0

Grupp G[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Rumänien Rapid Bukarest 4 3 0 1 5 2 +3 9
2 Ukraina Sjachtar Donetsk 4 3 0 1 4 1 +3 9
3 Tyskland Stuttgart 4 3 0 1 6 4 +2 9
4 Grekland PAOK 4 1 0 3 6 5 +1 3
5 Frankrike Rennes 4 0 0 4 1 10 −9 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Grekland Rumänien Frankrike Ukraina Tyskland
PAOK Grekland 5–1 1–2
Rapid Bukarest Rumänien 1–0 2–0
Rennes Frankrike 0–1 0–2
Sjachtar Donetsk Ukraina 1–0 0–1
Stuttgart Tyskland 0–1 0–2

Grupp H[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Spanien Sevilla 4 2 1 1 8 4 +4 7
2 Ryssland Zenit Sankt Petersburg 4 2 1 1 5 4 +1 7
3 England Bolton Wanderers 4 1 3 0 4 3 +1 6
4 Turkiet Beşiktaş 4 1 2 1 5 6 −1 5
5 Portugal Vitória Guimarães 4 0 1 3 4 9 −5 1
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Turkiet England Spanien Portugal Ryssland
Beşiktaş Turkiet 1–1 1–1
Bolton Wanderers England 1–1 1–0
Sevilla Spanien 3–0 3–1
Vitória Guimarães Portugal 1–3 1–1
Zenit Sankt Petersburg Ryssland 2–1 2–1

Slutspel[redigera | redigera wikitext]

Slutspelsträd[redigera | redigera wikitext]

 
SextondelsfinalerÅttondelsfinalerKvartsfinalerSemifinalerFinal ( v  r )
 
                            
 
 
 
 
Tyskland Hertha Berlin000
 
 
 
Rumänien Rapid Bukarest123
 
Rumänien Rapid Bukarest (BM)213
 
 
 
Tyskland Hamburger SV033
 
Schweiz Thun101
 
 
 
Tyskland Hamburger SV022
 
Rumänien Rapid Bukarest101
 
 
 
Rumänien Steaua București (BM)101
 
Nederländerna Heerenveen112
 
 
 
Rumänien Steaua București303
 
Rumänien Steaua București033
 
 
 
Spanien Real Betis000
 
Spanien Real Betis213
 
 
 
Nederländerna AZ022
 
Rumänien Steaua București123
 
 
 
England Middlesbrough044
 
Schweiz Basel112
 
 
 
Frankrike AS Monaco011
 
Schweiz Basel224
 
 
 
Frankrike Strasbourg022
 
Bulgarien Litex Lovech000
 
 
 
Frankrike Strasbourg202
 
Schweiz Basel213
 
 
 
England Middlesbrough044
 
Tyskland Stuttgart112
 
 
 
England Middlesbrough (BM)202
 
England Middlesbrough (BM)112
 
 
 
Italien Roma022
 
Belgien Club Brügge112
 
 
 
Italien Roma224
 
England Middlesbrough0
 
 
 
Spanien Sevilla4
 
Italien Udinese303
 
 
 
Frankrike Lens011
 
Italien Udinese011
 
 
 
Bulgarien Levski Sofia022
 
Slovakien Artmedia Bratislava000
 
 
 
Bulgarien Levski Sofia123
 
Bulgarien Levski Sofia112
 
 
 
Tyskland Schalke 04314
 
Tjeckien Sparta Prag202
 
 
 
Italien Palermo (BM)112
 
Italien Palermo101
 
 
 
Tyskland Schalke 04033
 
Tyskland Schalke 04235
 
 
 
Spanien Espanyol101
 
Tyskland Schalke 04000
 
 
 
Spanien Sevilla011
 
Frankrike Lille303
 
 
 
Ukraina Sjachtar Donetsk202
 
Frankrike Lille101
 
 
 
Spanien Sevilla022
 
Ryssland Lokomotiv Moskva000
 
 
 
Spanien Sevilla103
 
Spanien Sevilla415
 
 
 
Ryssland Zenit Sankt Petersburg112
 
England Bolton Wanderers011
 
 
 
Frankrike Marseille022
 
Frankrike Marseille011
 
 
 
Ryssland Zenit Sankt Petersburg112
 
Norge Rosenborg BK011
 
 
Ryssland Zenit Sankt Petersburg224
 

Sextondelsfinaler[redigera | redigera wikitext]

De tre topplagen från varje grupp gick vidare till Sextondelsfinal tillsammans med de åtta tredjeplacerade lagen i Champions League.

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Litex Lovech Bulgarien 0–2 Frankrike Strasbourg 0–2 0–0
Stuttgart Tyskland 00002–2 (BM) England Middlesbrough 1–2 1–0
Slavia Prag Tjeckien 00002–2 (BM) Italien Palermo 2–1 0–1
Heerenveen Nederländerna 2–3 Rumänien Steaua București 1–3 1–0
Lokomotiv Moskva Ryssland 0–3 Spanien Sevilla 0–1 0–2
Bolton Wanderers England 1–2 Frankrike Marseille 0–0 1–2
Hertha Berlin Tyskland 0–3 Rumänien Rapid Bukarest 0–1 0–2
Basel Schweiz 2–1 Frankrike AS Monaco 1–0 1–1
Udinese Italien 3–1 Frankrike Lens 3–0 0–1
Rosenborg BK Norge 1–4 Ryssland Zenit Sankt Petersburg 0–2 1–2
Club Brügge Belgien 2–4 Italien Roma 1–2 1–2
Schalke 04 Tyskland 5–1 Spanien Espanyol 2–1 3–0
Lille Frankrike 3–2 Ukraina Sjachtar Donetsk 3–2 0–0
Thun Schweiz 1–2 Tyskland Hamburg 1–0 0–2
Real Betis Spanien 3–2 Nederländerna AZ Alkmaar 2–0 1–2 (e.f.)
Artmedia Bratislava Slovakien 0–3 Bulgarien Levski Sofia 0–1 0–2

Åttondelsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Rapid Bukarest Rumänien 00003–3 (BM) Tyskland Hamburg 2–0 1–3
Basel Schweiz 4–2 Frankrike Strasbourg 2–0 2–2
Middlesbrough England 00002–2 (BM) Italien Roma 1–0 1–2
Steaua București Rumänien 3–0 Spanien Real Betis 0–0 3–0
Palermo Italien 1–3 Tyskland Schalke 04 1–0 0–3
Marseille Frankrike 1–2 Ryssland Zenit Sankt Petersburg 0–1 1–1
Udinese Italien 1–2 Bulgarien Levski Sofia 0–0 1–2
Lille Frankrike 1–2 Spanien Sevilla 1–0 0–2

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Sevilla Spanien 5–2 Ryssland Zenit Sankt Petersburg 4–1 1–1
Basel Schweiz 3–4 England Middlesbrough 2–0 1–4
Rapid Bukarest Rumänien 00001–1 (BM) Rumänien Steaua București 1–1 0–0
Levski Sofia Bulgarien 2–4 Tyskland Schalke 04 1–3 1–1

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Schalke 04 Tyskland 0–1 Spanien Sevilla 0–0 0–1 (e.f.)
Steaua București Rumänien 3–4 England Middlesbrough 1–0 2–4

Final[redigera | redigera wikitext]

10 maj 2006
20:45 CEST
Middlesbrough England 0 – 4 Spanien Sevilla Philips Stadion, Eindhoven
Rapport Fabiano Mål 27′
Maresca Mål 78′84′
Kanouté Mål 89′
Publik: &&&&&&&&&&036500.&&&&&036 500
Domare: Herbert Fandel (Tyskland)
Uefa-cupmästare 2005/2006
Sevilla
Första titeln

Se även[redigera | redigera wikitext]

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]


Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia