Uefa Europa League 2017/2018

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Uefa Europa League 2017/2018
Parc Olympique Lyonnais är värd för finalen.
Parc Olympique Lyonnais är värd för finalen.
Evenemangsfakta
Datum 29 juni16 maj 2018
Arrangör Uefa
Finalarena Frankrike Parc Olympique Lyonnais
ArrowLeft.svg Föregående Följande ArrowRight.svg
2016/17 2018/19

Uefa Europa League 2017/2018 är den 63:e upplagan av Uefa Europa League, Europas andra stora fotbollsturnering, och den 9:e upplagan sedan den bytte namn från Uefacupen.

Finalen kommer att spelas 16 maj 2018 på Parc Olympique Lyonnais i Lyon, Frankrike.

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Ranking av förbund[redigera | redigera wikitext]

För Uefa Europa League 2017/2018 är förbunden tilldelade platser efter 2016 års koefficient, koefficienten tar hänsyn till förbundens resultat i europeiska tävlingar 2011/2012 till och med 2015/2016.

Kvalomgångar[redigera | redigera wikitext]

Detta avsnitt är en sammanfattning av Kvalomgångarna i Uefa Europa League 2017/2018

Första kvalomgången[redigera | redigera wikitext]

 v  r Första kvalomgången – 100 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Maccabi Tel Aviv Israel 5–0 Albanien Tirana 2–0 3–0
Mladost Lučani Serbien 0–5 Azerbajdzjan Inter Baku 0–3 0–2
Sjirak Armenien 2–4 Slovenien Gorica 0–2 2–2
Shkëndija Makedonien 07–0[a] Moldavien Dacia Chișinău 3–0 4–0
Trenčín Slovakien 8–1 Georgien Torpedo Kutaisi 5–1 3–0
Kairat Kazakstan 8–1 Litauen Atlantas 6–0 2–1
Tjichura Satjchere Georgien 1–2 Österrike Rheindorf Altach 0–1 1–1
Zira Azerbajdzjan 4–1 Luxemburg Differdange 03 2–0 2–1
Levski Sofia Bulgarien 3–1 Montenegro Sutjeska Nikšić 3–1 0–0
Lech Poznań Polen 7–0 Makedonien Pelister 4–0 3–0
Beitar Jerusalem Israel 7–3 Ungern Vasas 4–3 3–0
Fola Esch Luxemburg 3–2 Moldavien Milsami Orhei 2–1 1–1
Vojvodina Serbien 2–3 Slovakien Ružomberok 2–1 0–2
Irtysh Pavlodar Kazakstan 3–0 Bulgarien Dunav Ruse 1–0 2–0
Mladost Podgorica Montenegro 4–0 Armenien Gandzasar Kapan 1–0 3–0
Široki Brijeg Bosnien och Hercegovina 02–0[b] Kazakstan Ordabasy 2–0 0–0
Partizani Albanien 1–4 Bulgarien Botev Plovdiv 1–3 0–1
Pjunik Armenien 01–9[c] Slovakien Slovan Bratislava 1–4 0–5
Dinamo Batumi Georgien 00–5[d] Polen Jagiellonia Białystok 0–1 0–4
Videoton Ungern 5–3 Malta Balzan 2–0 3–3
Röda stjärnan Serbien 6–3 Malta Floriana 3–0 3–3
UE Santa Coloma Andorra 0–6 Kroatien Osijek 0–2 0–4
Tre Penne San Marino 00–7[e] Makedonien Rabotnički 0–1 0–6
Željezničar Sarajevo Bosnien och Hercegovina 3–2 Montenegro Zeta 1–0 2–2
St Joseph's Gibraltar 000–10[f] Cypern AEL Limassol 0–4 0–6
Valletta Malta 3–0 San Marino Folgore Falciano Calcio 2–0 1–0
Zaria Bălți Moldavien 3–3
(6–5 str.)
Bosnien och Hercegovina Sarajevo 2–1 1–2 (e.f.)
Rangers Skottland 1–2 Luxemburg Progrès Niederkorn 1–0 0–2
AEK Larnaca Cypern 6–1 Gibraltar Lincoln Red Imps 5–0 1–1
Skënderbeu Korçë Albanien 6–0 Andorra Sant Julià 1–0 5–0
Ventspils Lettland 0–1 Island Valur 0–0 0–1
Bala Town Wales 1–5 Liechtenstein Vaduz 1–2 3–2
Domžale Slovenien 5–2 Estland Flora Tallinn 2–0 3–2
FC Midtjylland Danmark 10–20 Irland Derry City 6–1 4–1
FK Haugesund Norge 7–0 Nordirland Coleraine 7–0 0–0
St Johnstone Skottland 1–3 Litauen Trakai 1–2 0–1
Vaasan Palloseura Finland 2–0 Slovenien Olimpija Ljubljana 1–0 1–0
Crusaders Nordirland 00003–3 (BM) Lettland Liepāja 3–1 0–2
Dinamo Minsk Vitryssland 4–1 Färöarna NSÍ 2–1 2–0
Stjarnan Island 0–2 Irland Shamrock Rovers 0–1 0–1
Odds BK Norge 5–0 Nordirland Ballymena United 3–0 2–0
Connah's Quay Nomads Wales 1–3 Finland HJK Helsingfors 1–0 0–3
Nõmme Kalju Estland 4–2 Färöarna B36 2–1 2–1
Ferencváros Ungern 3–0 Lettland Jelgava 2–0 1–0
IFK Norrköping Sverige 6–0 Kosovo Prishtina 5–0 1–0
Shakhtyor Soligorsk Vitryssland 1–2 Litauen Sūduva Marijampolė 0–0 1–2
KR Island 02–0[g] Finland Seinäjoen Jalkapallokerho 0–0 2–0
Levadia Tallinn Estland 2–6 Irland Cork City 0–2 2–4
Lyngby BK Danmark 4–0 Wales Bangor City 1–0 3–0
 Färöarna 00–5[h] Sverige AIK 0–0 0–5

Andra kvalomgången[redigera | redigera wikitext]

 v  r Andra kvalomgången – 66 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Beitar Jerusalem Israel 01–5[i] Bulgarien Botev Plovdiv 1–1 0–4
Apollon Limassol Cypern 5–1 Moldavien Zaria Bălți 3–0 2–1
Rabotnički Makedonien 1–4 Vitryssland Dinamo Minsk 1–1 0–3
Slovan Bratislava Slovakien 1–3 Danmark Lyngby BK 0–1 1–2
Shamrock Rovers Irland 2–5 Tjeckien Mladá Boleslav 2–3 0–2
Željezničar Sarajevo Bosnien och Hercegovina 0–2 Sverige AIK 0–0 0–2
Cork City Irland 00–2[j] Cypern AEK Larnaca 0–1 0–1
Kairat Kazakstan 1–3 Albanien Skënderbeu Korçë 1–1 0–2
Panionios Grekland 5–2 Slovenien Gorica 2–0 3–2
Astra Giurgiu Rumänien 03–1[k] Azerbajdzjan Zira 3–1 0–0
FK Haugesund Norge 3–4 Polen Lech Poznań 3–2 0–2
Brøndby IF Danmark 3–2 Finland Vaasan Palloseura 2–0 1–2
IFK Norrköping Sverige 3–3 Litauen Trakai 2–1 1–2
Hajduk Split Kroatien 3–1 Bulgarien Levski Sofia 1–0 2–1
Nõmme Kalju Estland 1–4 Ungern Videoton 0–3 1–1
Maccabi Tel Aviv Israel 5–1 Island KR 3–1 2–0
Valletta Malta 1–3 Nederländerna Utrecht 0–0 1–3
Ružomberok Slovakien 2–1 Norge SK Brann 0–1 2–0
Liepāja Lettland 1–2 Litauen Vūduva Marijampolė 0–2 1–0
Gabala Azerbajdzjan 3–1 Polen Jagiellonia Białystok 1–1 0–2
Progrès Niederkorn Luxemburg 1–3 Cypern AEL Limassol 0–1 1–2
Rheindorf Altach Österrike 4–1 Vitryssland Dinamo Brest 1–1 0–3
Östersunds FK Sverige 3–1 Turkiet Galatasaray 2–0 1–1
Inter Baku Azerbajdzjan 2–4 Luxemburg Fola Esch 1–0 4–1
Vaduz Liechtenstein 0–2 Norge Odds BK 0–1 0–1
Valur Island 3–5 Slovenien Domžale 1–2 2–3
Irtysh Pavlodar Kazakstan 1–3 Serbien Röda stjärnan 1–1 0–2
Aberdeen Skottland 3–1 Bosnien och Hercegovina Široki Brijeg 1–1 2–0
Ferencváros Ungern 3–7 Danmark FC Midtjylland 2–4 3–1
Sturm Graz Österrike 3–1 Montenegro Mladost Podgorica 0–1 3–0
Shkëndija Makedonien 4–2 Finland HJK Helsingfors 3–1 1–1
Trenčín Slovakien 1–3 Israel Bnei Yehuda Tel Aviv 1–1 2–0
Osijek Kroatien 3–2 Schweiz Luzern 2–0 1–2

Tredje kvalomgången[redigera | redigera wikitext]

 v  r Tredje kvalomgången – 58 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
PSV Eindhoven Nederländerna 0–2 Kroatien Osijek 0–1 0–1
Trakai Litauen 2–4 Makedonien Shkëndija 2–1 0–3
Krasnodar Ryssland 5–2 Danmark Lyngby BK 2–1 3–1
Sturm Graz Österrike 2–3 Turkiet Fenerbahçe 1–2 1–1
Panathinaikos Grekland 3–1 Azerbajdzjan Gabala 1–0 2–1
Mladá Boleslav Tjeckien 3–3
(2–4 str.)
Albanien Skënderbeu Korçë 2–1 1–2
Austria Wien Österrike 2–1 Cypern AEL Limassol 0–0 2–1
Dinamo Zagreb Kroatien 2–1 Norge Odds BK 2–1 0–0
Dinamo București Rumänien 1-4 Spanien Athletic Bilbao 1–1 0–3
Olimpik Donetsk Ukraina 1–3 Grekland PAOK 1–1 0–2
Arka Gdynia Polen 00004–4 (BM) Danmark FC Midtjylland 3–2 1–2
Östersunds FK Sverige 3–1 Luxemburg Fola Esch 1–0 2–1
Bordeaux Frankrike 00002–2 (BM) Ungern Videoton 2–1 0–1
Maccabi Tel Aviv Israel 2–0 Grekland Panionios 1–0 1–0
Utrecht Nederländerna 00002–2 (BM) Polen Lech Poznań 0–0 2–2
CSU Craiova Rumänien 0–3 Italien AC Milan 0–1 0–2
Brøndby IF Danmark 0–2 Kroatien Hajduk Split 0–0 0–2
Gent Belgien 2–4 Österrike Rheindorf Altach 1–1 1–3
Astra Giurgiu Rumänien 0–1 Ukraina Oleksandria 0–0 0–1
Everton England 2–0 Slovakien Ružomberok 1–0 1–0
Aberdeen Skottland 2–3 Cypern Apollon Limassol 2–1 0–2
Röda stjärnan Serbien 3–0 Tjeckien Sparta Prag 2–0 1–0
Botev Plovdiv Bulgarien 0–2 Portugal Marítimo 0–0 0–2
Zenit Sankt Petersburg Ryssland 2–1 Israel Bnei Yehuda Tel Aviv 2–0 0–1
Marseille Frankrike 4–2 Belgien Oostende 4–2 0–0
Freiburg Tyskland 1–2 Slovenien Domžale 1–0 0–2
AEK Larnaca Cypern 3–1 Vitryssland Dinamo Minsk 2–0 1–1
AIK Sverige 2–3 Portugal Braga 1–1 1–2 (e.f.)
Vūduva Marijampolė Litauen 4–1 Schweiz Sion 3–0 1–1

Playoff-omgången[redigera | redigera wikitext]

 v  r Playoff-omgången – 44 deltagande klubblag
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Shkëndija Makedonien 0–7 Italien AC Milan 0–6 0–1
Vardar Makedonien 4–1 Turkiet Fenerbahçe 2–0 2–1
Ajax Nederländerna 2–4 Norge Rosenborg BK 0–1 2–3
Osijek Kroatien 00002–2 (BM) Österrike Austria Wien 1–2 1–0
Röda stjärnan Serbien 00004–4 (BM) Ryssland Krasnodar 2–3 2–1
Rheindorf Altach Österrike 2–3 Israel Maccabi Tel Aviv 0–1 2–2
BATE Borisov Vitryssland 3–2 Ukraina Oleksandria 1–1 2–1
Club Brügge Belgien 0–3 Grekland AEK Aten 0–0 0–3
Marítimo Portugal 1–3 Ukraina Dynamo Kiev 0–0 1–3
Dinamo Zagreb Kroatien 00001–1 (BM) Albanien Skënderbeu Korçë 1–1 0–0
Ludogorets Razgrad Bulgarien 2–0 Litauen Sūduva Marijampolė 2–0 0–0
Panathinaikos Grekland 2–4 Spanien Athletic Bilbao 2–3 0–1
Apollon Limassol Cypern 4–3 Danmark FC Midtjylland 3–2 1–1
Domžale Slovenien 1–4 Frankrike Marseille 1–1 0–3
Partizan Serbien 4–0 Ungern Videoton 0–0 4–0
FH Island 3–5 Portugal Braga 1–2 2–3
Everton England 3–1 Kroatien Hajduk Split 2–0 1–1
Utrecht Nederländerna 1–2 Ryssland Zenit Sankt Petersburg 1–0 0–2 (e.f.)
Legia Warszawa Polen 00001–1 (BM) Moldavien Sheriff Tiraspol 1–1 0–0
Viitorul Constanța Rumänien 1–7 Österrike Red Bull Salzburg 1–3 0–4
Viktoria Plzeň Tjeckien 3–1 Cypern AEK Larnaca 3–1 0–0
PAOK Grekland 00003–3 (BM) Sverige Östersunds FK 3–1 0–2

Gruppspel[redigera | redigera wikitext]

Grupp A[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Spanien Villarreal 2 1 1 0 3 1 +2 4
2 Tjeckien Slavia Prag 2 1 1 0 2 1 +1 4
3 Israel Maccabi Tel Aviv 2 0 1 1 0 1 −1 1
4 Kazakstan Astana 2 0 1 1 2 4 −2 1
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Kazakstan Israel Tjeckien Spanien
Astana Kazakstan 1–1
Maccabi Tel Aviv Israel 0–0
Slavia Prag Tjeckien 1–0
Villarreal Spanien 3–1

Grupp B[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Ukraina Dynamo Kiev 2 2 0 0 6 3 +3 6
2 Schweiz Young Boys 2 0 2 0 2 2 0 2
3 Serbien Partizan 2 0 1 1 3 4 −1 1
4 Albanien Skënderbeu Korçë 2 0 1 1 2 4 −2 1
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Ukraina Serbien Albanien Schweiz
Dynamo Kiev Ukraina 3–1
Partizan Serbien 2–3
Skënderbeu Korçë Albanien 1–1
Young Boys Schweiz 1–1

Grupp C[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Portugal Braga 2 2 0 0 4 2 +2 6
2 Bulgarien Ludogorets Razgrad 2 1 1 0 2 1 +1 4
3 Turkiet İstanbul Başakşehir 2 0 1 1 1 2 −1 1
4 Tyskland 1899 Hoffenheim 2 0 0 2 2 4 −2 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Tyskland Portugal Turkiet Bulgarien
1899 Hoffenheim Tyskland 1–2
Braga Portugal 1–1
İstanbul Başakşehir Turkiet 0–0
Ludogorets Razgrad Bulgarien 2–1

Grupp D[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Italien AC Milan 2 2 0 0 8 3 +5 6
2 Grekland AEK Aten 2 1 1 0 4 3 +1 4
3 Österrike Austria Wien 2 0 1 1 3 7 −4 1
4 Kroatien Rijeka 2 0 0 2 3 5 −2 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Italien Grekland Österrike Kroatien
AC Milan Italien 3–2
AEK Aten Grekland 2–2
Austria Wien Österrike 1–5
Rijeka Kroatien 1–2

Grupp E[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Italien Atalanta 2 1 1 0 4 1 +3 4
2 Cypern Apollon Limassol 2 0 2 0 3 3 0 2
3 Frankrike Lyon 2 0 2 0 2 2 0 2
4 England Everton 2 0 1 1 2 5 −3 1
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Cypern Italien England Frankrike
Apollon Limassol Cypern 1–1
Atalanta Italien 3–0
Everton England
Lyon Frankrike

Grupp F[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Tjeckien Fastav Zlín 2 0 1 1 0 3 −3 1
2 Danmark FC Köpenhamn 2 0 2 0 0 0 0 2
3 Ryssland Lokomotiv Moskva 2 1 1 0 3 0 +3 4
4 Moldavien Sheriff Tiraspol 2 0 2 0 0 0 0 2
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Tjeckien Danmark Ryssland Moldavien
Fastav Zlín Tjeckien 0–0
FC Köpenhamn Danmark 0–0
Lokomotiv Moskva Ryssland 3–0
Sheriff Tiraspol Moldavien 0–0

Grupp G[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Rumänien Steaua București 2 2 0 0 5 1 +4 6
2 Israel Hapoel Be'er Sheva 2 1 0 1 4 4 0 3
3 Tjeckien Viktoria Plzeň 2 1 0 1 3 4 −1 3
4 Schweiz Lugano 2 0 0 2 2 4 −2 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Israel Schweiz Rumänien Tjeckien
Hapoel Be'er Sheva Israel 2–1
Lugano Schweiz 1–2
Steaua București Rumänien 3–0
Viktoria Plzeň Tjeckien 3–1

Grupp H[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 England Arsenal 2 2 0 0 7 3 +4 6
2 Serbien Röda stjärnan 2 1 1 0 2 1 +1 4
3 Vitryssland BATE Borisov 2 0 1 1 3 5 −2 1
4 Tyskland Köln 2 0 0 2 1 4 −3 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg England Vitryssland Tyskland Serbien
Arsenal England 3–1
BATE Borisov Vitryssland 2–4
Köln Tyskland 0–1
Röda stjärnan Serbien 1–1

Grupp I[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Österrike Red Bull Salzburg 2 1 1 0 2 1 +1 4
2 Frankrike Marseille 2 1 0 1 1 1 0 3
3 Turkiet Konyaspor 2 1 0 1 2 2 0 3
4 Portugal Vitória Guimarães 2 0 1 1 2 3 −1 1
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Turkiet Frankrike Österrike Portugal
Konyaspor Turkiet 2–1
Marseille Frankrike 1–0
Red Bull Salzburg Österrike 1–0
Vitória Guimarães Portugal 1–1

Grupp J[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Sverige Östersunds FK 2 2 0 0 3 0 +3 6
2 Ukraina Zorja Luhansk 2 1 0 1 1 2 −1 3
3 Spanien Athletic Bilbao 2 0 1 1 0 1 −1 1
4 Tyskland Hertha Berlin 2 0 1 1 0 1 −1 1
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Spanien Tyskland Ukraina Sverige
Athletic Bilbao Spanien 0–1
Hertha Berlin Tyskland 0–0
Zorja Luhansk Ukraina 0–2
Östersunds FK Sverige 1–0

Grupp K[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Frankrike Nice 2 2 0 0 8 1 +7 6
2 Italien Lazio 2 2 0 0 5 2 +3 6
3 Nederländerna Vitesse 2 0 0 2 2 6 −4 0
4 Belgien Zulte Waregem 2 0 0 2 1 7 −6 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Italien Frankrike Nederländerna Belgien
Lazio Italien 2–0
Nice Frankrike 3–0
Vitesse Nederländerna 2–3
Zulte Waregem Belgien 1–5

Grupp L[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Ryssland Zenit Sankt Petersburg 2 2 0 0 8 1 +7 6
2 Spanien Real Sociedad 2 1 0 1 5 3 +2 3
3 Norge Rosenborg BK 2 1 0 1 3 5 −2 3
4 Makedonien Vardar 2 0 0 2 1 8 −7 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Spanien Norge Makedonien Ryssland
Real Sociedad Spanien 4–0
Rosenborg BK Norge 3–1
Vardar Makedonien 0–5
Zenit Sankt Petersburg Ryssland 3–1

Anmärkningslista[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Matchordningen ändrades efter lottningen. Dacia Chișinău lottades att egentligen spela den första matchen på hemmaplan.
  2. ^ Matchordningen ändrades efter lottningen. Ordabasy lottades att egentligen spela den första matchen på hemmaplan.
  3. ^ Matchordningen ändrades efter lottningen. Slovan Bratislava lottades att egentligen spela den första matchen på hemmaplan.
  4. ^ Matchordningen ändrades efter lottningen. Jagiellonia Białystok lottades att egentligen spela den första matchen på hemmaplan.
  5. ^ Matchordningen ändrades efter lottningen. Rabotnički lottades att egentligen spela den första matchen på hemmaplan.
  6. ^ Matchordningen ändrades efter lottningen. AEL Limassol lottades att egentligen spela den första matchen på hemmaplan.
  7. ^ Matchordningen ändrades efter lottningen. Seinäjoen Jalkapallokerho lottades att egentligen spela den första matchen på hemmaplan.
  8. ^ Matchordningen ändrades efter lottningen. AIK lottades att egentligen spela den första matchen på hemmaplan.
  9. ^ Matchordningen ändrades efter lottningen. Botev Plovdiv lottades att egentligen spela den första matchen på hemmaplan.
  10. ^ Matchordningen ändrades efter lottningen. AEK Larnaca lottades att egentligen spela den första matchen på hemmaplan.
  11. ^ Matchordningen ändrades efter lottningen. Zira lottades att egentligen spela den första matchen på hemmaplan.

Referenser[redigera | redigera wikitext]