Wikipedia:Skrivstuga/WikiGap 2019

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Se även här för WikiGap-skrivstugor på andra orter runt om i världen.

WikiGap.svg

WikiGap 2019[redigera | redigera wikitext]

Margot Wallström, Anna Wahl, Sara Mörtsell och John Andersson

På Wikipedia finns i dag omkring fyra gånger så många artiklar om män som om kvinnor och runt 90 procent av alla som skriver på Wikipedia är män.

I dag saknas artiklar om många anmärkningsvärda och kända kvinnor i historien. Detta vill vi vara med och ändra på! Och vi behöver din hjälp.

På internationella kvinnodagen, den 8 mars 2019, anordnar vi wikipediaskrivstugan WikiGap på KTH:s Bibliotek i Stockholm.

Bakgrund[redigera | redigera wikitext]

WikiGap är ett initiativ för att öka antalet kvinnliga biografier på Wikipedia. Det handlar om att bjuda in människor till så kallade skrivstugor för att skriva artiklar om kvinnor på Wikipedia.

På internationella kvinnodagen den 8 mars genomförs WikiGap parallellt i ett flertal olika länder med de svenska ambassaderna och Wikimedia som värdar. Volontärer kommer, med stöd av svenska ambassader och Wikimedia-representanter, synliggöra framstående kvinnor inom olika områden och från olika delar av världen. Fokus ligger både på att ge inbjudna deltagare möjlighet att producera nya Wikipedia-artiklar och att utöka redan existerande – samt att i vissa fall även översätta artiklar.

Syftet med #WikiGap är att skapa utrymme för de inbjudna gästerna att redigera artiklar. Det är inte UD eller utlandsmyndigheten som ska skriva eller redigera under evenemangen, utan de individer som ges ett forum. Allt som skrivs av WikiGap-volontärerna genomgår samma kvalitetskontroll som övrigt innehåll på Wikipedia, vilket bland annat innebär att man inte får skriva artiklar om sig själv eller sin organisation (intressekonflikt) samt måste kunna hänvisa till trovärdiga källor.

Information[redigera | redigera wikitext]

Publiken
  • Datum: 8 mars
  • Tid: 14.00-18.00 + mingel efteråt
  • Plats: KTH:s bibliotek, Osquars backe 31, Stockholm
  • Förtäring: Ngn form av fika
  • Wi-Fi:
  • Fotografering: En fotograf kommer att närvara under hela skrivstugan för att dokumentera. Om du inte önskar vara med på bild, vänligen säg till när du kommer till skrivstugan.
  • Övrigt: Anmäl dig gärna som volontär.
  • Hashtag: Redigeringar med kommentaren #WikiGap går att följa här.

Logga in på evenemanget (även vid deltagande på distans)[redigera | redigera wikitext]

Dagens program[redigera | redigera wikitext]

Volontärer laddar upp för WikiGap in Stockholm 2018
  • Genomgång av hur man redigerar på Wikipedia och Wikipedianer på plats som kan hjälpa till kontinuerligt.
  • 14.00-14.45 Öppningsanföranden
  • 14.45-18.00 Redigering på olika stationer
  • 18.00 Mingel med skaffning

Ta med[redigera | redigera wikitext]

  • Bärbar dator.
  • Relevant referenslitteratur.
  • Bilder som kan användas för att illustrera Wikipediaartiklar (läs mer gällande uppladdning av bilder )

Att göra[redigera | redigera wikitext]

  • Registrera en egen användare på Wikipedia med ett valfritt alias eller ditt eget namn. Det väljer du helt själv. Var snäll och försök att göra det i förväg då det finns en övre gräns för hur många som kan registrera sig från ett IP-nummer under en eftermiddag. Här är en steg-för-steg introduktion om hur du skapar en användarsida och hur du redigerar på Wikipedia.
  • Fyll på med artiklar som behöver skapas eller förbättras här nedan.
  • Påbörja eller förbered gärna någon artikel.
  • Berätta om det här via sociala medier (använd #WikiGap) och andra kanaler så att alla känner till det.

Deltagare och resultat[redigera | redigera wikitext]

Deltagare

Resultat

Avslutning under WikiGap på KTH med en post-it för varje redigerad artikel.

Nya artiklar (Här kommer de nyskrivna artiklarna att skrivas upp efter 8 mars)

  1. [[]]
  1. [[ ]]

Förbättrade artiklar

  1. [[]]
  1. [[ ]]

Artiklar att redigera[redigera | redigera wikitext]

(Här kommer artiklar att listas.)

Denna lista uppdateras regelbundet av en bot. Manuella redigeringar i listan kommer att skrivas över i nästa uppdatering! (Mall)

# Article description sysselsättning medborgarskap födelsedatum dödsdatum födelseplats dödsort bild item
1 Margareta Brodén svensk forskare forskare
skribent
psykolog
Sverige 1946 Q11988145
2 Ulla Hansen skribent
biolog
Sverige 1958-05-21 Stockholm Q12869773
3 Steinunn Kristjánsdóttir svensk arkeolog arkeolog Sverige 1965-10-13 Q16427423
4 Karin M. Hehenberger läkare
författare och läkare
Sverige 1901s Q16730591
5 My Skarsgård svensk läkare läkare Sverige Q17024515
6 Gärda Lidforss af Geijerstam svensk läkare läkare Sverige 1871-12-11 1947-11-29 Lund Vasa församling Q19776563
7 Karin Aijmer svensk forskare forskare Sverige 1939 Q19938153
8 Gunilla Hasselgren svensk TV-läkare läkare Sverige Q20054244
9 Simone Bellander-Löfvenberg svensk läkare läkare Sverige 1920-04-05 Stockholm Q20856234
10 Lena Annerstedt-Nagy svensk läkare läkare Sverige 1938-02-23 Västervik Q20907371
11 Sabine Stöhr svensk biolog biolog Sverige 2000s
1962
Q21393898
12 Kathinka Evers svensk forskare forskare
filosof
Sverige 1960 Sverige Q23646413
13 Jelena Rennerová tjeckisk-svensk läkare, Olof Palmes första hustru läkare Tjeckoslovakien
Sverige
1929 Prag Q24256156
14 Sara Zahedi matematiker Iran
Sverige
1981 Teheran Q25929280
15 Lisa Kristina Stenberger arkeolog Sverige 1904-04-11 2001-09-09 Q27996939
16 Ylva Lindqvist forskare Sverige 2000s Q28324830
17 Ann-Sofie Jemth forskare Sverige Q28324871
18 Maria Feychting forskare Sverige 1958-12-27 Q28360617
19 Hanna L. Karlsson forskare Sverige Q28651573
20 Katharina Sunnerhagen svensk läkare läkare Sverige 1957
1957-04-26
Q28871736
21 Emily Sonestedt forskare Sverige Q30438360
22 Gunilla Källenius forskare Sverige Q30510016
23 Susanna C. Larsson forskare
epidemiolog
Sverige 1979 Q31229298
24 Karin Broberg professor vid Karolinska Institutet forskare
genetiker
Sverige 1973-01-06 Q32534656
25 Karin Leander forskare Sverige Q32985054
26 Ingmarie Höidén-Guthenberg forskare Sverige Q33274145
27 Caroline Grönwall forskare Sverige Q33274248
28 Katarina Le Blanc svensk läkare läkare Sverige Q33851656
29 Catarina Rydin svensk botaniker forskare Sverige 1964 Q36530301
30 Agneta Richter-Dahlfors professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige 1961-02-14 Q37371381
31 Kerstin Brismar professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige 1945-06-09 Q37376842
32 Pernilla Lagergren forskare Sverige Q37834834
33 Katarina Hamberg forskare Sverige 1952 Q37841972
34 Sara Linse forskare Sverige Q37614128
35 Anna Nordström forskare Sverige Q37624873
36 Sofia Johansson forskare Sverige Q38319849
37 Lena Eliasson forskare Sverige Q38323396
38 Emma Börgeson svensk forskare forskare Sverige Q38324985
39 Hanna Isaksson forskare Sverige 1979 Q38549431
40 Marie Wahren-Herlenius forskare Sverige Q38546154
41 Ingrid E Lundberg forskare Sverige Q38324999
42 Rebecka Hultgren forskare Sverige Q39446738
43 Ann-Christine Albertsson Professor KTH forskare
kemist
Sverige 1945-07-05 Q39620748
44 Christina Dalman professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige 1956 Q39892434
45 Ann Nordgren forskare Sverige Q39977722
46 Elisabet Svenungsson professor, adjungerad Karolinska institutet forskare Sverige 1955-02-03 Q40131460
47 Marianne Schultzberg professor i klinisk neurovetenskap vid Institutionen för neurobiologi, vårdvetenskap och samhälle forskare Sverige 1952-11-02 Q40543197
48 Gunvor Gard forskare Sverige 2000s Q40174955
49 Susanne Iwarsson forskare Sverige Q40299011
50 Margareta Ramström forskare Sverige Q40312442
51 Annika Östman Wernerson professor/överläkare vid Karolinska Institutet forskare Sverige 1961-12-20 Q41139346
52 Catarina Almqvist forskare Sverige Q40690343
53 Cecilia Lundholm forskare Sverige Q40690353
54 Marika Berglund forskare Sverige Q41662924
55 Emily Tanimura matematiker
romanförfattare
Sverige 1979 Q41799540
56 Anna Lindstrand forskare Sverige Q42175140
57 Cecilia Magnusson forskare Sverige Q42306048
58 Eva Sverremark-Ekström forskare Sverige Q42334700
59 Elisabet Stener-Victorin professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige Q42574302
60 Ulrica Nilsson forskare Sverige Q42623029
61 Lena Borell professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige 1952-10-28 Umeå stadsförsamling Q42692213
62 Cecilia Stålsby Lundborg professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige 1959-09-19 Q42702081
63 Berit Olofsson forskare Sverige Q42702467
64 Vanja Berggren svensk forskare forskare Sverige 1972 Q42886907
65 Karin Ljung forskare Sverige Q43143905
66 Marene Landström forskare Sverige Q42859348
67 Maria Josefsson forskare Sverige Q43871143
68 Kajsa Paulsson forskare Sverige Q43156682
69 Gunilla Lindström forskare Sverige Q43161070
70 Pia C. Sundgren forskare Sverige 2000s Q44783605
71 Maria Engström forskare Sverige Q43437110
72 Helena Grip svensk forskare forskare Sverige 1973 Q44078592
73 Malin Sund forskare Sverige 2000s Q44140722
74 Unn-Britt Johansson forskare Sverige Q46083408
75 Karolin H Nord forskare Sverige Q46132018
76 Jennifer L Anderson svensk forskare forskare Sverige Q46660842
77 Helena Idborg forskare Sverige Q46718780
78 Marie Löf forskare Sverige Q47367296
79 Anna Andreasson forskare Sverige Q47360759
80 Barbara Wohlfarth akademiker
geolog
geograf
forskare
Sverige Q47166119
81 Marie Klingberg-Allvin forskare Sverige Q47174274
82 Barbro Olsson-Liljequist forskare Sverige Q47543121
83 Pernilla Åsenlöf forskare Sverige Q47693072
84 Marie Eriksson forskare Sverige 2000s Q47703603
85 Lisa B Thorell svensk forskare forskare Sverige 2000s
1973-03-12
Q47703645
86 Gullög Nordquist professor i antikens kultur och samhällsliv arkeolog Sverige 1948-01-05 Överluleå församling Q48618243
87 Helena Karlström forskare Sverige 2000s Q49219574
88 Maria Engström forskare Sverige Q50670855
89 Gunilla Rosenqvist svensk biolog biolog Sverige 1958-06-10
Rosenqvist, Gunilla.jpg
Q50768461
90 Anette Lohmander forskare Sverige Q51022209
91 Malin Fex forskare Sverige Q51464644
92 Ulla Mörtberg forskare Sverige Q51469628
93 Sara Regnér forskare Sverige Q51352755
94 Maj Rundlöf forskare Sverige Q51595528
95 Lena Krumlinde-Sundholm forskare Sverige Q51919442
96 Malin Lövgren forskare Sverige Q52374635
97 Margaretha Persson forskare Sverige Q53119830
98 Ingrid Dahlman forskare Sverige Q54936322
99 Susanne Gabrielsson forskare Sverige Q55121992
100 Caroline Nordenvall forskare Sverige Q55153262
101 Annelie Tjernlund forskare Sverige Q55208568
102 Ylva Ivarsson forskare Sverige Q55299924
103 Kerstin Forsberg forskare
datavetare
Sverige 1960-07-06 Göteborg Q55475535
104 Ingrid Kockum professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige Q55446225
105 Ingrid Hedenfalk forskare Sverige Q55816354
106 Charlotte Ytterberg forskare Sverige Q56426801
107 Charlotta Ryk forskare Sverige Q56435891
108 Mona N. Högberg forskare Sverige Q56460538
109 Johanna Sandling forskare Sverige Q56550470
110 Inga-Lena Nilsson forskare Sverige Q56605844
111 Camilla Pramfalk forskare Sverige Q56922027
112 Anne-Marie Landtblom forskare Sverige Q56950109
113 Maria Lindskog forskare Sverige Q57022667
114 Helena Edlund forskare Sverige Q56953192
115 Ulrika Marklund forskare Sverige Q57000861
116 Sara L Bengtsson forskare
universitetslärare
psykolog
Sverige
Sara Bengtsson 01.JPG
Q57060958
117 Ulrika Norin forskare Sverige Q57072463
118 Pernilla Omérov forskare Sverige Q57160168
119 Annika Forssén forskare Sverige Q57304970
120 Sofia Carlsson forskare Sverige Q57305494
121 Tove Fall forskare Sverige 1979 Q57641991
122 Mia Wadelius forskare Sverige Q57693303
123 Isabel Ribeiro forskare Sverige Q57913272
124 Elisabeth Wetterlund forskare Sverige Q57918698
125 Marie Cronqvist docent i historia och universitetslektor i mediehistoria, Institutionen för kommunikation och medier, Lunds universitet forskare Sverige 1973 Q57954979
126 Lina Sturfelt Universitetslektor i mänskliga rättigheter och filosofie doktor i historia, Historiska institutionen, Lund universitet. forskare Sverige 1971 Q57955169
127 Sara Kärrholm Docent vid Avdelningen för förlags- och bokmarknadskunskapAvdelningen för ABM och digitala kulturer, Institutionen för kulturvetenskaper, Lunds universitet forskare
universitetslärare
Sverige 1974 Q57959929
128 Viktoria Johansson forskare Sverige Q57697651
129 Margareta Lilja forskare Sverige Q58299352
130 Helena Francke docent i biblioteks- och informationsvetenskap forskare Sverige 1973 Q58182011
131 Lena Strömbäck svensk forskare inom datavetenskap forskare Sverige Q58214298
132 Sigrid Schottenius Cullhed Forskare vid Litteraturvetenskapliga institutionen, Uppsala universitet forskare Sverige 1981 Q58218797
133 Elisabeth Norin forskare Sverige Q59211966
134 Sofie Ährlund-Richter forskare Sverige Q59557476
135 Sara Ellis Nilsson PhD, Universitetslektor i historia, Historiska studier, Malmö universitet forskare Sverige 1977 Q59563874
136 Suzanne Petersson forskare Sverige Q59563984
137 Emma R Andersson forskare Sverige Q59620835
138 Gunilla Olivecrona forskare Sverige 1952 Q59688560
139 Camilla I Svensson forskare Sverige Q59689137
140 My Björklund forskare Sverige Q59696841
141 Marie Hasselberg forskare Sverige Q60374543
142 Maria Falkenberg forskare Sverige Q60379390
143 Gisela Walberg arkeolog Sverige 1943 Q60458879
144 Carin Lennartsson forskare Sverige Q60666796
145 Laila Haglund arkeolog Sverige Q60768041
146 Birgitta Olofsson forskare Sverige Q61087843
147 Birgitta Nordgren forskare Sverige Q61101990
148 Lena Hedendahl svensk läkare läkare Sverige Q62601096
149 Marie Nordström forskare Sverige Q63676362
150 Anette Sandström forskare Sverige Q63974814
151 Karin Hardell forskare Sverige Q63614321
152 Jonna Wilén forskare Sverige Q63614802
153 Ingar Brinck forskare forskare Sverige 1964 Q64438251
154 Laila Kitzler-Åhfeldt Arkeolog och runolog arkeolog
runolog
Sverige 1969 Q64504271
155 Maria ‎Hellström Reimer forskare
universitetslärare
bildkonstnär
Sverige Q64512878
156 Annika Lindblom forskare Sverige Q64516098
157 Irma Andersson-Kottö genetiker Sverige 1895
Irma Andersson-Kotto geneticist.jpg
Q64577671
158 Susanne Berndt-Ersöz 1959- arkeolog Sverige 1959 Q64737136
159 Lena Magnusson Turner forskare
universitetslärare
Sverige 1955 Q65456008
160 Christina M. Hultman professor
forskare
Sverige Q65824971
161 Kristina Broliden forskare Sverige 1963 Q65998322
162 Ulrica Wilderäng forskare Sverige Q66123485
163 Gunilla Westergren-Thorsson forskare Sverige 1962 Q66125046
164 Ellen Tufvesson forskare Sverige Q66125119
165 Anna Greta Wahlberg forskare forskare Sverige 1923 Q69465427
166 Sigrid Drake forskare Sverige 1878-06-03 1930-06-23 Q69384053
167 Sara Margolin forskare Sverige 1965 Q72940025
168 Katarina Svanberg forskare Sverige Q72113454
Slut på den autogenererade listan.

Andra listor, bland annat från Projekt kvinnor:[redigera | redigera wikitext]

Kvinnor då och nu IV[redigera | redigera wikitext]