Logan – The Wolverine

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Logan – The Wolverine
(Logan)
Logan – The Wolverine
GenreAction
Science fiction
Äventyr
RegissörJames Mangold
ProducentHutch Parker
Simon Kinberg
Lauren Shuler Donner
ManusScott Frank
James Mangold
Michael Green
SynopsisJames Mangold
Baserad påWolverine
av Roy Thomas
Len Wein
John Romita Sr.
SkådespelareHugh Jackman
Patrick Stewart
Richard E. Grant
Boyd Holbrook
Stephen Merchant
Dafne Keen
OriginalmusikMarco Beltrami
FotografJohn Mathieson
KlippningMichael McCusker
Dirk Westervelt
ProduktionsbolagMarvel Entertainment
TSG Entertainment
Kinberg Genre
Hutch Parker Productions
The Donners' Company
Distribution20th Century Fox
Premiär3 mars 2017
Speltid137 minuter
LandUSA USA
SpråkEngelska
Budget$97 miljoner[1]
Intäkter$619 021 436[1]
IMDb SFDb

Logan – The Wolverine (känd som enbart Logan i USA)[2] är en amerikansk superhjältefilm från 2017, i regi av James Mangold som samskrev manuset med Scott Frank och Michael Green. Filmen, som är inspirerad av serietidningen "Old Man Logan", utspelar sig i en dyster framtid och kretsar kring Marvel Comics-figuren Wolverine som har åldrats. Det är den tionde och sista delen i X-Men serien där Hugh Jackman spelar huvudrollen.[3] Den är dessutom en uppföljare till X-Men Origins: Wolverine (2009) och The Wolverine (2013). Vid Oscarsgalan 2018 nominerades filmen med en Oscar i kategorin Bästa manus efter förlaga.[4]

Rollista (i urval)[redigera | redigera wikitext]

Mottagande[redigera | redigera wikitext]

Logan – The Wolverine fick positiva recensioner från filmkritiker som hyllade skådespelarinsatserna, speciellt Jackmans insats. Vissa kritiker utsåg Logan – The Wolverine till den bästa superhjältefilmen som någonsin har gjorts.[11][12]

Rotten Tomatoes rapporterade att 93 procent, baserat på 358 recensioner, hade satt ett genomsnittsbetyg på 7,9 av 10.[13]Metacritic nådde filmen genomsnittsbetyget 77 av 100, baserat på 51 recensioner.[14]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ [a b] ”Logan (2017)”. Box Office Mojo. https://www.boxofficemojo.com/movies/?id=wolverine2017.htm. Läst 29 oktober 2018. 
  2. ^ Alexander Dunerfors (5 oktober 2016). ”Tredje filmen om Wolverine har fått en officiell titel”. MovieZine. https://www.moviezine.se/nyheter/tredje-filmen-om-wolverine-har-fatt-en-officiell-titel. Läst 9 oktober 2016. 
  3. ^ Alexander Dunerfors (28 juli 2015). ”Hugh Jackman släpper en första teaser-bild från ”Wolverine 3””. MovieZine. https://www.moviezine.se/nyheter/hugh-jackman-slapper-forsta-bilden-fran-wolverine-3. Läst 9 oktober 2016. 
  4. ^ Viktor Jerner (24 januari 2018). ”Fem stora överraskningar bland årets Oscarsnomineringar”. MovieZine. https://www.moviezine.se/nyheter/fem-stora-overraskningar-bland-arets-oscarsnomineringar. Läst 29 oktober 2018. 
  5. ^ Borys Kit (26 april 2016). ”'Wolverine 3' Finds Its Mad Scientist (Exclusive)”. The Hollywood Reporter. http://www.hollywoodreporter.com/heat-vision/wolverine-3-finds-mad-scientist-888038. Läst 9 oktober 2016. 
  6. ^ Dominic Patten (8 april 2016). ”‘Wolverine 3’ Sets ‘Narcos’ Boyd Holbrook As Chief Villain”. Deadline. http://deadline.com/2016/04/wolverine-3-boyd-holbrook-lead-villain-hugh-jackman-patrick-stewart-1201734367/. Läst 9 oktober 2016. 
  7. ^ Patrick Hipes (28 april 2016). ”Stephen Merchant To Star With Hugh Jackman In ‘Wolverine 3’”. Deadline. http://deadline.com/2016/04/stephen-merchant-wolverine-3-hugh-jackman-x-men-1201745268/. Läst 9 oktober 2016. 
  8. ^ Justin Kroll (4 maj 2016). ”Eriq Lasalle Joins Cast of ‘Wolverine 3’”. Variety. http://variety.com/2016/film/news/eriq-lasalle-wolverine-3-1201766800/. Läst 9 oktober 2016. 
  9. ^ Justin Kroll (5 maj 2016). ”Elise Neal Joins ‘Wolverine 3’”. Variety. http://variety.com/2016/film/news/elise-neal-wolverine-3-1201767705/. Läst 9 oktober 2016. 
  10. ^ Thom Geier (18 maj 2016). ”‘Wolverine 3’ Poised to Add ‘Fear the Walking Dead’s’ Elizabeth Rodriguez (Exclusive)”. The Wrap. http://www.thewrap.com/wolverine-3-poised-to-add-fear-the-walking-deads-elizabeth-rodriguez-exclusive/. Läst 9 oktober 2016. 
  11. ^ ”Best Superhero Movies of All Time”. Rotten Tomatoes. https://editorial.rottentomatoes.com/guide/best-superhero-movies-of-all-time/. Läst 31 oktober 2018. 
  12. ^ Carrie Wittmer (4 mars 2017). ”Why critics are calling 'Logan' the 'best superhero movie ever'”. Business Insider. https://www.businessinsider.com/logan-reviews-critics-2017-3/?r=US&IR=T&IR=T/#its-dark-and-risky-1. Läst 31 oktober 2018. 
  13. ^ ”Logan (2017)”. Rotten Tomatoes. https://www.rottentomatoes.com/m/logan_2017/. Läst 31 oktober 2018. 
  14. ^ ”Logan Reviews”. Metacritic. https://www.metacritic.com/movie/logan-2017. Läst 31 oktober 2018. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]