Wikipedia:WikiGap/2018

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Se även här för WikiGap-skrivstugor på andra orter runt om i världen.

WikiGap.svg

WikiGap 2018[redigera | redigera wikitext]

Margot Wallström, Anna Wahl, Sara Mörtsell och John Andersson

På Wikipedia finns i dag omkring fyra gånger så många artiklar om män som om kvinnor och runt 90 procent av alla som skriver på Wikipedia är män.

I dag saknas artiklar om många anmärkningsvärda och kända kvinnor i historien. Detta vill vi vara med och ändra på! Och vi behöver din hjälp.

På internationella kvinnodagen, den 8 mars 2018, anordnar vi wikipediaskrivstugan WikiGap på KTH:s Bibliotek i Stockholm.

Bakgrund[redigera | redigera wikitext]

WikiGap är ett initiativ för att öka antalet kvinnliga biografier på Wikipedia. Det handlar om att bjuda in människor till så kallade skrivstugor för att skriva artiklar om kvinnor på Wikipedia.

På internationella kvinnodagen den 8 mars genomförs WikiGap parallellt i över 40 länder med de svenska ambassaderna och Wikimedia som värdar. Volontärer kommer, med stöd av svenska ambassader och Wikimedia-representanter, synliggöra framstående kvinnor inom olika områden och från olika delar av världen. Fokus ligger både på att ge inbjudna deltagare möjlighet att producera nya Wikipedia-artiklar och att utöka redan existerande – samt att i vissa fall även översätta artiklar.

Syftet med #WikiGap är att skapa utrymme för de inbjudna gästerna att redigera artiklar. Det är inte UD eller utlandsmyndigheten som ska skriva eller redigera under evenemangen, utan de individer som ges ett forum. Allt som skrivs av WikiGap-volontärerna genomgår samma kvalitetskontroll som övrigt innehåll på Wikipedia, vilket bland annat innebär att man inte får skriva artiklar om sig själv eller sin organisation (intressekonflikt) samt måste kunna hänvisa till trovärdiga källor.

Information[redigera | redigera wikitext]

Publiken
  • Datum: 8 mars
  • Tid: 14.00-18.00 + mingel efteråt
  • Plats: KTH:s bibliotek, Osquars backe 31, Stockholm
  • Förtäring:
  • Wi-Fi:
  • Fotografering: En fotograf kommer att närvara under hela skrivstugan för att dokumentera. Om du inte önskar vara med på bild, vänligen säg till när du kommer till skrivstugan.
  • Övrigt: Anmäl dig gärna som volontär

Logga in på evenemanget (även vid deltagande på distans)[redigera | redigera wikitext]

Dagens program[redigera | redigera wikitext]

Volontärer laddar upp för WikiGap in Stockholm 2018
  • Genomgång av hur man redigerar på Wikipedia och Wikipedianer på plats som kan hjälpa till kontinuerligt.
  • 14.00-14.30 Öppningsanföranden
  • 14.30-18.00 Redigering på olika stationer
  • 18.00 Mingel med skaffning

Ta med[redigera | redigera wikitext]

  • Bärbar dator.
  • Relevant referenslitteratur.
  • Bilder som kan användas för att illustrera Wikipediaartiklar (läs mer gällande uppladdning av bilder )

Att göra[redigera | redigera wikitext]

  • Registrera en egen användare på Wikipedia med ett valfritt alias eller ditt eget namn. Det väljer du helt själv. Var snäll och försök att göra det i förväg då det finns en övre gräns för hur många som kan registrera sig från ett IP-nummer under en eftermiddag. Här är en steg-för-steg introduktion om hur du skapar en användarsida och hur du redigerar på Wikipedia.
  • Fyll på med artiklar som behöver skapas eller förbättras här nedan.
  • Påbörja eller förbered gärna någon artikel.
  • Berätta om det här via sociala medier (använd #WikiGap) och andra kanaler så att alla känner till det.

Deltagare och resultat[redigera | redigera wikitext]

Deltagare

Resultat

Avslutning under WikiGap på KTH med en post-it för varje redigerad artikel.

Nya artiklar

Förbättrade artiklar

Artiklar att redigera[redigera | redigera wikitext]

(Här kommer artiklar att listas.)

# Article description sysselsättning medborgarskap födelsedatum dödsdatum födelseplats dödsort bild item
1 Margareta Brodén svensk forskare forskare
författare
psykolog
Sverige 1946 Q11988145
2 Ulla Hansen författare
biolog
Sverige 1958-05-21 Stockholm Q12869773
3 Steinunn Kristjánsdóttir svensk arkeolog arkeolog Sverige 1965-10-13 Q16427423
4 Karin M. Hehenberger läkare
författare och läkare
Sverige 1901s Q16730591
5 My Skarsgård svensk läkare läkare Sverige Q17024515
6 Gärda Lidforss af Geijerstam svensk läkare läkare Sverige 1871-12-11 1947-11-29 Lunds domkyrkoförsamling Vasa församling Q19776563
7 Karin Aijmer svensk forskare forskare Sverige 1939 Q19938153
8 Gunilla Hasselgren svensk TV-läkare läkare Sverige Q20054244
9 Simone Bellander-Löfvenberg svensk läkare läkare Sverige 1920-04-05 Stockholm Q20856234
10 Lena Annerstedt-Nagy svensk läkare läkare Sverige 1938-02-23 Västervik Q20907371
11 Inger Sundström-Poromaa forskare Sverige 2000s Q21261852
12 Sabine Stöhr svensk biolog biolog Sverige 1962 Q21393898
13 Kathinka Evers svensk forskare forskare
filosof
Sverige 1960 Sverige Q23646413
14 Sara Zahedi matematiker Iran
Sverige
1981 Teheran Q25929280
15 Lisa Kristina Stenberger arkeolog Sverige 1904-04-11 2001-09-09 Q27996939
16 Ylva Lindqvist forskare Sverige 2000s Q28324830
17 Ann-Sofie Jemth forskare Sverige Q28324871
18 Maria Feychting forskare Sverige 1958-12-27 Q28360617
19 Hanna L. Karlsson forskare Sverige Q28651573
20 Katharina Sunnerhagen svensk läkare läkare Sverige 1957
1957-04-26
Q28871736
21 Cecilia M Lindgren forskare Sverige Q30347705
22 Emily Sonestedt forskare Sverige Q30438360
23 Gunilla Källenius forskare Sverige Q30510016
24 Karin Broberg professor vid Karolinska Institutet forskare
genetiker
Sverige 1973-01-06 Q32534656
25 Karin Leander forskare Sverige Q32985054
26 Ingmarie Höidén-Guthenberg forskare Sverige Q33274145
27 Caroline Grönwall forskare Sverige Q33274248
28 Katarina Le Blanc svensk läkare läkare Sverige Q33851656
29 Catarina Rydin svensk botaniker forskare Sverige 1964 Q36530301
30 Agneta Richter-Dahlfors professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige 1961-02-14 Q37371381
31 Caroline Graff professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige 1965-06-13 Q37374962
32 Kerstin Brismar professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige 1945-06-09 Q37376842
33 Anna Nordström forskare Sverige 1973 Q37624873
34 Åsa K Hedman forskare Sverige Q37625378
35 Pernilla Lagergren forskare Sverige Q37834834
36 Guro Gafvelin forskare Sverige 2000s Q37838535
37 Katarina Hamberg forskare Sverige 1952 Q37841972
38 Sofia Johansson forskare Sverige Q38319849
39 Lena Eliasson forskare Sverige Q38323396
40 Emma Börgeson svensk forskare forskare Sverige Q38324985
41 Ingrid E Lundberg forskare Sverige Q38324999
42 Malin C Erlandsson forskare Sverige 2000s Q38523322
43 Marie Wahren-Herlenius forskare Sverige Q38546154
44 Hanna Isaksson forskare Sverige 1979 Q38549431
45 Helena Carén forskare Sverige Q39025579
46 Rebecka Hultgren forskare Sverige Q39446738
47 Ann-Christine Albertsson Professor KTH forskare
kemist
Sverige 1945-07-05 Q39620748
48 Christina Dalman professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige 1956 Q39892434
49 Ann Nordgren forskare Sverige Q39977722
50 Sara Wernersson forskare Sverige Q40030911
51 Elisabet Svenungsson professor, adjungerad Karolinska institutet forskare Sverige 1955-02-03 Q40131460
52 Gunvor Gard forskare Sverige 2000s Q40174955
53 Susanne Iwarsson forskare Sverige Q40299011
54 Margareta Ramström forskare Sverige 1977 Q40312442
55 Gerd Ahlström forskare Sverige Q40353293
56 Marianne Schultzberg professor i klinisk neurovetenskap vid Institutionen för neurobiologi, vårdvetenskap och samhälle forskare Sverige 1952-11-02 Q40543197
57 Catarina Almqvist forskare Sverige Q40690343
58 Cecilia Lundholm forskare Sverige Q40690353
59 Charlotta Löfström forskare Sverige Q41241258
60 Annika Östman Wernerson professor/överläkare vid Karolinska Institutet forskare Sverige 1961-12-20 Q41139346
61 Åsa Sjöling forskare Sverige Q41380296
62 Elinor M. Schad forskare Sverige Q41269849
63 Marika Berglund forskare Sverige Q41662924
64 Emily Tanimura matematiker
romanförfattare
Sverige 1979 Q41799540
65 Anna Lindstrand forskare Sverige Q42175140
66 Cecilia Magnusson forskare Sverige Q42306048
67 Eva Sverremark-Ekström forskare Sverige Q42334700
68 Anna Karlsson forskare Sverige Q42323764
69 Ingrid Mogren forskare Sverige 1957 Q42491755
70 Elisabet Stener-Victorin professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige Q42574302
71 Ulrica Nilsson forskare Sverige Q42623029
72 Lena Borell professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige 1952-10-28 Umeå stadsförsamling Q42692213
73 Cecilia Stålsby Lundborg professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige 1959-09-19 Q42702081
74 Sara I Börjesson forskare Sverige 1982 Q42653944
75 Berit Olofsson forskare Sverige Q42702467
76 Elna-Marie Larsson forskare Sverige Q42839115
77 Marene Landström forskare Sverige Q42859348
78 Kristina Edvardsson forskare Sverige 1973 Q42867841
79 Vanja Berggren svensk forskare forskare Sverige 1972 Q42886907
80 Camilla Sjögren Björkegren professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige Q43075396
81 Karin Ljung forskare Sverige Q43143905
82 Susanna Sternberg Lewerin forskare Sverige Q43149719
83 Kajsa Paulsson forskare Sverige Q43156682
84 Gunilla Lindström forskare Sverige Q43161070
85 Kajsa Sjöholm forskare Sverige Q43275758
86 Kristina Berglund forskare Sverige 1969 Q43419030
87 Maria Engström forskare Sverige Q43437110
88 Silje Gustafsson forskare Sverige 1983 Q43829774
89 Annika Rosengren forskare Sverige Q43947889
90 Maria Josefsson forskare Sverige Q43871143
91 Helena Grip svensk forskare forskare Sverige 1973 Q44078592
92 Ann Hellström forskare Sverige Q44640588
93 Maria Eriksdotter forskare
professor
Sverige 1959 Q44908924
94 Pia C. Sundgren forskare Sverige 2000s Q44783605
95 Ann Westman-Brinkmalm forskare Sverige Q45394481
96 Ida Josefsson forskare Sverige Q45355447
97 Anne-Sophie Crépin forskare Sverige Q46071038
98 Unn-Britt Johansson forskare Sverige Q46083408
99 Susanne P. Baden forskare Sverige Q46124330
100 Karolin H Nord forskare Sverige Q46132018
101 Inger Öhman forskare Sverige Q46579184
102 Maria E Johansson forskare Sverige Q46589260
103 Jennifer L Anderson svensk forskare forskare Sverige Q46660842
104 Helena Idborg forskare Sverige Q46718780
105 Angelica Lindén Hirschberg forskare
professor
Sverige Q47087851
106 Anneli Peolsson forskare Sverige Q47137194
107 Anneli Stavreus-Evers forskare Sverige Q47174068
108 Marie Klingberg-Allvin forskare Sverige 1972 Q47174274
109 Barbara Wohlfarth akademiker
geolog
geograf
forskare
Sverige Q47166119
110 Marie Löf forskare Sverige Q47367296
111 Margareta Törnqvist forskare Sverige Q47367572
112 Anna Andreasson forskare Sverige Q47360759
113 Maria Abrahamsson forskare Sverige Q47503589
114 Barbro Olsson-Liljequist forskare Sverige Q47543121
115 Pernilla Åsenlöf forskare Sverige 1967 Q47693072
116 Marie Eriksson forskare Sverige 2000s Q47703603
117 Lisa B Thorell svensk forskare forskare Sverige 2000s
1973-03-12
Q47703645
118 Gullög Nordquist professor i antikens kultur och samhällsliv arkeolog Sverige 1948-01-05 Överluleå församling Q48618243
119 Helena Karlström forskare Sverige 2000s Q49219574
120 Karin Alvåsen forskare Sverige 2000s Q49627397
121 Rebecka Husdal forskare Sverige Q50163110
122 Katarina Nägga forskare Sverige Q50619788
123 Maria Engström forskare Sverige Q50670855
124 Gunilla Rosenqvist svensk biolog biolog Sverige 1958-06-10
Rosenqvist, Gunilla.jpg
Q50768461
125 Anna Olaison forskare Sverige 1974-10-26 Q50782636
126 Anette Lohmander forskare Sverige Q51022209
127 Marie K Lagerquist forskare Sverige Q51035814
128 Cecilia Persson forskare Sverige Q51348907
129 Sara Regnér forskare Sverige Q51352755
130 Malin Fex forskare Sverige Q51464644
131 Ulla Mörtberg forskare Sverige Q51469628
132 Maj Rundlöf forskare Sverige Q51595528
133 Gun Wingren forskare Sverige Q51917641
134 Lena Krumlinde-Sundholm forskare Sverige Q51919442
135 Malin Lövgren forskare Sverige Q52374635
136 Margaretha Persson forskare Sverige Q53119830
137 Anna Ermund forskare Sverige Q53951883
138 Ingrid Dahlman forskare Sverige Q54936322
139 Sandra Siljeström forskare Sverige Q54780111
140 Susanne Gabrielsson forskare Sverige Q55121992
141 Caroline Nordenvall forskare Sverige Q55153262
142 Sofia Boqvist forskare Sverige Q55186385
143 Annelie Tjernlund forskare Sverige Q55208568
144 Ylva Ivarsson forskare Sverige Q55299924
145 Ingrid Kockum professor vid Karolinska Institutet forskare Sverige Q55446225
146 Kerstin Forsberg forskare
datavetare
Sverige 1960-07-06 Göteborg Q55475535
147 Ingrid Hedenfalk forskare Sverige Q55816354
148 Charlotte Ytterberg forskare Sverige 1967 Q56426801
149 Charlotta Ryk forskare Sverige Q56435891
150 Mona N. Högberg forskare Sverige Q56460538
151 Johanna Sandling forskare Sverige Q56550470
152 Inga-Lena Nilsson forskare Sverige Q56605844
153 Cecilia Linde forskare Sverige Q56516163
154 Anne-Marie Landtblom forskare Sverige Q56950109
155 Helena Edlund forskare Sverige Q56953192
156 Helena Danielson forskare Sverige Q56893100
157 Camilla Pramfalk forskare Sverige Q56922027
158 Karin Ekström forskare Sverige 1978 Q56867387
159 Maria Lindskog forskare Sverige Q57022667
160 Julia Jakobsson forskare Sverige Q57026099
161 Sara L Bengtsson forskare
universitetslärare
psykolog
Sverige
Sara Bengtsson 01.JPG
Q57060958
162 Ulrika Norin forskare Sverige Q57072463
163 Ulrika Marklund forskare Sverige Q57000861
164 Magdalena Svanström biträdande professor vid Chalmers, Teknikens ekonomi och organisation, Miljösystemanalys forskare Sverige 1969-01-13 Q57008245
165 Pernilla Omérov forskare Sverige Q57160168
166 Gabriella B Lundkvist forskare Sverige Q57239851
167 Johanna C Andersson-Assarsson forskare Sverige Q57295764
168 Annika Forssén forskare Sverige Q57304970
169 Sofie Ahlin forskare Sverige Q57305096
170 Sofia Carlsson forskare Sverige Q57305494
171 Ann Nordberg forskare Sverige Q57305626
172 Carolina Boekel forskare Sverige Q57514355
173 Mia Wadelius forskare Sverige Q57693303
174 Viktoria Johansson forskare Sverige Q57697651
175 Sofia Hanås forskare Sverige Q57837110
176 Marie Cronqvist docent i historia och universitetslektor i mediehistoria, Institutionen för kommunikation och medier, Lunds universitet forskare Sverige 1973 Q57954979
177 Lina Sturfelt Universitetslektor i mänskliga rättigheter och filosofie doktor i historia, Historiska institutionen, Lund universitet. forskare Sverige 1971 Q57955169
178 Sara Kärrholm Docent vid Avdelningen för förlags- och bokmarknadskunskapAvdelningen för ABM och digitala kulturer, Institutionen för kulturvetenskaper, Lunds universitet forskare
universitetslärare
Sverige 1974 Q57959929
179 Isabel Ribeiro forskare Sverige Q57913272
180 Elisabeth Wetterlund forskare Sverige Q57918698
181 Helena Francke docent i biblioteks- och informationsvetenskap forskare Sverige 1973 Q58182011
182 Jenny Lindvall forskare Sverige Q58183842
183 Lena Strömbäck svensk forskare inom datavetenskap forskare Sverige Q58214298
184 Sigrid Schottenius Cullhed Forskare vid Litteraturvetenskapliga institutionen, Uppsala universitet forskare Sverige 1981 Q58218797
185 Eva Månsson Lexell forskare Sverige 1966-04-15 Q58299385
186 Margareta Lilja forskare Sverige Q58299352
187 Anne W Ekdahl forskare Sverige Q58545257
188 Marie Carlén forskare Sverige Q58764436
189 Gabriella Andersson forskare Sverige Q58819176
190 Eva von Strauss forskare Sverige Q58875174
191 Lotta Rydhmer forskare Sverige Q58921523
192 Susanne Eriksson forskare Sverige Q59158677
193 Elisabeth Norin forskare Sverige Q59211966
194 Julia Uddén forskare Sverige Q59551577
195 Sofie Ährlund-Richter forskare Sverige Q59557476
196 Sara Ellis Nilsson PhD, Universitetslektor i historia, Historiska studier, Malmö universitet forskare Sverige 1977 Q59563874
197 Suzanne Petersson forskare Sverige Q59563984
198 Emma R Andersson forskare Sverige Q59620835
199 Gunilla Olivecrona forskare Sverige 1952 Q59688560
200 Camilla I Svensson forskare Sverige Q59689137
201 My Björklund forskare Sverige Q59696841
202 Hlin Kvartsberg forskare Sverige Q59847014
203 Marie Hasselberg forskare Sverige Q60374543
204 Maria Falkenberg forskare Sverige Q60379390
205 Gisela Walberg arkeolog Sverige 1943 Q60458879
206 Laila Haglund arkeolog Sverige Q60768041
207 Carin Lennartsson forskare Sverige Q60666796
208 Kina Höglund forskare Sverige Q60977112
209 Birgitta Nordgren forskare Sverige Q61101990
210 Birgitta Olofsson forskare Sverige 1963 Q61087843
211 Christel Häggström forskare Sverige Q61161102
212 Marianne Jansson forskare Sverige Q61755906
213 Charlotte Hellgren forskare Sverige 1985 Q61852864
214 Christina Kalderén forskare Sverige Q61947214
215 Hedvig Kjellström professor KTH datavetare Sverige Q62051455
216 Lena Hedendahl svensk läkare läkare Sverige Q62601096
217 Agneta Nordberg professor forskare Sverige Q63126486
218 Karin Hardell forskare Sverige Q63614321
219 Petra Dahl forskare Sverige Q63614777
220 Jonna Wilén forskare Sverige Q63614802
221 Marie Nordström forskare Sverige Q63676362
222 Carolina Wählby forskare
professor
Sverige Q63681756
223 Anette Sandström forskare Sverige Q63974814
224 Ingar Brinck forskare forskare Sverige 1964 Q64438251
225 Laila Kitzler-Åhfeldt Arkeolog och runolog arkeolog
runolog
Sverige 1969 Q64504271
226 Maria ‎Hellström Reimer forskare
universitetslärare
bildkonstnär
Sverige Q64512878
227 Annika Lindblom forskare Sverige Q64516098
228 Irma Andersson-Kottö genetiker Sverige 1895
Irma Andersson-Kotto geneticist.jpg
Q64577671
229 Susanne Berndt-Ersöz 1959- arkeolog Sverige 1959 Q64737136
230 Elin Bergeaas Kuutmann forskare
fysiker
Sverige 1980-03-16 Q64864297
231 Lena Magnusson Turner forskare
universitetslärare
Sverige 1955 Q65456008
232 Christina M. Hultman professor
forskare
Sverige Q65824971
233 Kristina Broliden forskare Sverige 1963 Q65998322
234 Ellen Tufvesson forskare Sverige Q66125119
235 Ulrica Wilderäng forskare Sverige Q66123485
236 Gunilla Westergren-Thorsson forskare Sverige 1962 Q66125046
237 Marie Törnbom forskare Sverige Q67123755
238 Saga Johansson forskare Sverige Q67399316
239 Sara Olofsson forskare Sverige Q67470642
240 Birgitta Heyman forskare
professor
Sverige Q67665147
241 Sigrid Drake forskare Sverige 1878-06-03 1930-06-23 Q69384053
242 Anna Greta Wahlberg forskare forskare Sverige 1923 Q69465427
243 Katarina Svanberg forskare Sverige Q72113454
244 Sara Margolin forskare Sverige 1965 Q72940025
245 Pia Löwhagen Hendén forskare Sverige Q73795195
246 Agneta Hilding forskare Sverige Q76356088
247 Elisabeth Hansson forskare Sverige Q76737810
248 Mari-Ann Wallander forskare Sverige Q76754293
249 Magdalena Eriksson forskare Sverige Q77926487
250 Margareta Eriksson forskare Sverige 1944 Q77928448
251 Maud Eriksson forskare Sverige Q77954480
252 Ingrid Stigsdotter Forskare, Enheten för filmvetenskap, Stockholms universitet forskare Sverige Q77947424
253 Eva Lundin forskare Sverige Q78151119
254 Maria Eriksson forskare Sverige Q78089625
255 Marie Bixo forskare Sverige 1957 Q78148384
256 Ingrid Reineck forskare Sverige Q82501221
257 Magdalena Taube läkare
mikrobiolog
Sverige Q87462610
258 Eva Blomberg associerad professor forskare Sverige Q89174237
259 Brita Planck forskare forskare Sverige 1968-01-13 Q96205230
260 Ylva Pernow forskare forskare Sverige 1961-05-16 Q96247244
261 Maria Niklasson forskare forskare Sverige Q96323398
262 Charlotte Dufva Molekylärbiolog på Statens kriminaltekniska laboratorium forskare Sverige Q96593277
263 Carina Ansell gruppchef på biologisektionen NFC forskare Sverige 1970-08-22 Q96593564
264 Sigrid Björkqvist läkare läkare Sverige 1888-06-02 Gideå församling Stockholm Q96758975
265 Anna Kaijser Läkare, pionjär läkare Sverige 1870-01-01 1947-02-16
Anna Charlotta Helena Loven Kaijser.png
Q96759189
266 Christina Forsberg forensiker Sverige Q96765943
267 Linda Jansson forskare Sverige Q96766218
268 Rebecca Gutierrez Liljestrand forskare Sverige 1986-05-14 Q96766324
269 Lina Boiso Statens kriminaltekniska laboratorium forensiker Sverige Q96766808
270 Cecilia Sunnevång Autoliv forskare Sverige 1976-07-14 Q96773820
271 Annelie Bränström-Öhman professor Umeå universitet forskare Sverige 1960-06-21 Q97725641
272 Anna Nordenstam professor i svenska med didaktisk inriktning forskare Sverige 1965 Q98497416
273 Inger Olausson forskare forskare Sverige Q98456158
Ovanstående lista uppdateras regelbundet av en bot. Manuella redigeringar i listan kommer att skrivas över i nästa uppdatering - ändra i Wikidata istället!

Andra listor, bland annat från Projekt kvinnor:[redigera | redigera wikitext]

Kvinnor då och nu IV[redigera | redigera wikitext]