Världsmästerskapet i ishockey för herrar 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Världsmästerskapet i ishockey för herrar 2004
Tjeckiens flagga
Datum 24 april9 maj 2004
Deltagare
Nationer i
huvudmästerskap
16
Värdskap
Land TjeckienTjeckien
Spelplatser Ostrava
Prag
Placeringar
Gold medal world centered.svg Guld Kanada Kanada
Silver medal world centered.svg Silver Sverige Sverige
Bronze medal world centered.svg Brons USA USA
 
Matcher 56
Mål 285
5,08 mål per match
Flest mål Dany Heatley, CAN (8 mål)

Världsmästerskapet i ishockey för herrar 2004 var det 68:e världsmästerskapet i ishockey för herrar, arrangerat av IIHF. Mästerskapet avgjordes i tre divisioner där det egentliga världsmästerskapet, med deltagande av 16 bäst rankade lagen, avgjordes i Prag och Ostrava i Tjeckien under perioden 24 april9 maj 2004. Två ishockeyhallar användes: Sazka Arena i Prag och CEZ Arena i Ostrava.

Kanada vann VM för andra året i följd och för 23:e gången totalt genom åren. Därmed passerade Kanada rekordet med flest VM-titlar, som upp till dess hölls av Sovjetunionen. Sverige vann silver, också för andra året i rad, efter att ha förlorat i finalen mot Kanada med 3–5. USA erövrade bronset före Slovakien.

De 12 lag som rankats i Division I, före detta B-VM, delades upp i två sex-lags grupper som spelades i Norge respektive Polen. Division II spelades i Spanien och Litauen, medan Division III avgjordes på Island.

Slutställning[redigera | redigera wikitext]

VM
Guld Kanada Kanada
Silver Sverige Sverige
Brons USA USA
4. Slovakien Slovakien
5. Tjeckien Tjeckien
6. Finland Finland
7. Lettland Lettland
8. Schweiz  Schweiz
9. Tyskland Tyskland
10. Ryssland Ryssland
11. Österrike Österrike
12. Danmark Danmark
13. Kazakstan Kazakstan
14. Ukraina Ukraina
15. Japan Japan
16. Frankrike Frankrike
Division I
17. Slovenien Slovenien
18. Vitryssland Vitryssland
19. Italien Italien
20. Norge Norge
21. Polen Polen
22. Nederländerna Nederländerna
23. Estland Estland
24. Ungern Ungern
25. Storbritannien Storbritannien
26. Rumänien Rumänien
27. Sydkorea Sydkorea
28. Belgien Belgien
Division II
29. Litauen Litauen
30. Kina Kina
31. Serbien och Montenegro Serbien-Montenegro
32. Kroatien Kroatien
33. Australien Australien
34. Nordkorea Nordkorea
35. Spanien Spanien
36. Bulgarien Bulgarien
37. Nya Zeeland Nya Zeeland
38. Israel Israel
39. Luxemburg Luxemburg
40. Sydafrika Sydafrika
Division III
41. Island Island
42. Turkiet Turkiet
43. Mexiko Mexiko
44. Irland Irland
45. Armenien Armenien
Officiell ishockeypuck från VM i ishockey 2004

VM[redigera | redigera wikitext]

Det egentliga världsmästerskapet 2004 spelades i Tjeckien under perioden 24 april9 maj 2004. Två ishockeyhallar användes: Sazka Arena i Prag och ČEZ Aréna i Ostrava.

16 länder deltog i mästerskapet. Härav hade 13 lag kvalificerat sig genom att sluta blad de 13 första lagen vid VM i ishockey 2003. Till dessa lag kvalificerade sig Japan via Asien-kval genom att slå Sydkorea med 4–1 i en kvalifikationsmatch i Tokyo. De sista två länderna, Kazakstan och Frankrike, kvalificerade sig genom att vinna sina respektive Division I grupper vid VM 2003.

Spelplatser[redigera | redigera wikitext]

Ort Arena Kapacitet Byggd
Prag Sazka Arena 17 900 Mars 2004
Ostrava ČEZ Aréna 9 821 1979/1986[1]

Inledande omgång[redigera | redigera wikitext]

De 16 lagen delades upp i fyra grupper á fyra lag. De tre bäst placerade från varje grupp gick vidare till mellanomgången, medan de sist placerade lagen från varje grupp fortsatte med spel i nedflyttningsomgången.

Grupp A

Datum Match Res. Perioder
24 april 2004 Lettland – Tjeckien 1–3 0–3, 0–0, 1–0
24 april 2004 Tyskland – Kazakstan 4–2 0–0, 2–1, 2–1
26 april 2004 Tyskland – Lettland 1–1 0–1, 1–0, 0–0
26 april 2004 Tjeckien – Kazakstan 7–0 5–0, 0–0, 2–0
27 april 2004 Kazakstan – Lettland 1–3 0–0, 1–0, 0–3
28 april 2004 Tjeckien – Tyskland 5–1 1–0, 0–1, 4–0
Grupp A Matcher Mål Poäng
Tjeckien Tjeckien 3 15-2   6
Lettland Lettland 3 5–5 3
Tyskland Tyskland 3 6–8 3
Kazakstan Kazakstan 3   3-14 0

Grupp B

Datum Match Res. Perioder
24 april 2004 Slovakien – Ukraina 2–0 2–0, 0–0, 0–0
24 april 2004 Finland – USA 4–2 0–2, 2–0, 2–0
26 april 2004 Finland – Ukraina 5–1 2–1, 1–0, 2–0
26 april 2004 USA – Slovakien 3–3 0–1, 3–2, 0–0
28 april 2004 Ukraina – USA 1–7 0–3, 0–2, 1–2
28 april 2004 Slovakien – Finland 5–2 2–1, 1–1, 2–0
Grupp B Matcher Mål Poäng
Slovakien Slovakien 3 10-5   5
Finland Finland 3 11-8   4
USA USA 3 12-8   3
Ukraina Ukraina 3   2-14 0

Grupp C

Datum Match Res. Perioder
24 april 2004 Danmark – Sverige 1–5 1–2, 0–1, 0–2
25 april 2004 Ryssland – Danmark 6–2 2–0, 2–2, 2–0
25 april 2004 Sverige – Japan 5–1 2–1, 2–0, 1–0
27 april 2004 Japan – Danmark 3–4 2–2, 1–1, 0–1
27 april 2004 Sverige – Ryssland 3–2 1–0, 0–2, 2–0
28 april 2004 Ryssland – Japan 6–1 4–1, 1–0, 1–0
Grupp C Matcher Mål Poäng
Sverige Sverige 3 13-4   6
Ryssland Ryssland 3 14-6   4
Danmark Danmark 3   7-14 2
Japan Japan 3   5-15 0

Grupp D

Datum Match Res. Perioder
24 april 2004 Frankrike – Österrike 0–6 0–2, 0–1, 0–3
25 april 2004 Schweiz – Frankrike 6–0 0–2, 1–0, 0–0
25 april 2004 Österrike – Kanada 2–2 1–0, 1–0, 0–2
27 april 2004 Kanada – Frankrike 3–0 2–0, 1–0, 0–0
27 april 2004 Schweiz – Österrike 4–4 0–0, 1–4, 3–0
28 april 2004 Kanada – Schweiz 3–1 0–0, 2–0, 1–1
Grupp D Matcher Mål Poäng
Kanada Kanada 3 8–3 5
Österrike Österrike 3 12-6   4
Schweiz  Schweiz 3 11-7   3
Frankrike Frankrike 3   0-15 0

Mellanomgång[redigera | redigera wikitext]

Grupp E

Datum Match Res. Perioder
30 april 2004 Kanada – Lettland 2–0 1–0, 1–0, 0–0
30 april 2004 Tjeckien – Österrike 2–0 0–0, 1–0, 1–0
1 maj 2004 Lettland – Schweiz 1–1 0–0, 0–0, 1–1
1 maj 2004 Österrike – Tyskland 1–3 0–1, 0–1, 1–1
2 maj 2004 Schweiz – Tjeckien 1–3 0–0, 1–2, 0–1
2 maj 2004 Kanada – Tyskland 6–1 3–0, 2–1, 1–0
3 maj 2004 Lettland – Österrike 5–2 0–1, 3–1, 2–0
3 maj 2004 Tjeckien – Kanada 6–2 2–0, 1–1, 3–1
4 maj 2004 Tyskland – Schweiz 0–1 0–0, 0–1, 0–0
Grupp E Matcher Mål Poäng
Tjeckien Tjeckien 5 19-5   10
Kanada Kanada 5 15–10 7
Lettland Lettland 5 8–9 4
Schweiz  Schweiz 5   8-11 4
Tyskland Tyskland 5   6-14 3
Österrike Österrike 5   9-16 2

Grupp F

Datum Match Res. Perioder
30 april 2004 Sverige – Finland 1–1 0–0, 0–1, 1–0
30 april 2004 Slovakien – Ryssland 2–0 0–0, 2–0, 0–0
1 maj 2004 Finland – Danmark 6–0 2–0, 2–0, 2–0
1 maj 2004 Ryssland – USA 2–3 0–1, 2–0, 0–2
2 maj 2004 Danmark – Slovakien 0–8 0–3, 0–4, 0–1
2 maj 2004 Sverige – USA 3–1 1–0, 0–1, 2–0
3 maj 2004 Finland – Ryssland 4–0 0–0, 1–0, 3–0
3 maj 2004 Slovakien – Sverige 0–0 0–0, 0–0, 0–0
4 maj 2004 USA – Danmark 8–3 4–3, 4–0, 0–0
Grupp F Matcher Mål Poäng
Slovakien Slovakien 5 18-5   8
Sverige Sverige 5 12-5   8
Finland Finland 5 17-8   7
USA USA 5 17–15 5
Ryssland Ryssland 5 10–14 2
Danmark Danmark 5   6-33 0

Slutspel[redigera | redigera wikitext]

Slovakien-Schweiz
3–1
Slovakien-Kanada
1–2
Kanada-Finland
5–4
Kanada-Sverige
5–3
Tjeckien-USA
2–3
USA-Sverige
2–3
Sverige-Lettland
4–1
Datum Match Res. Perioder
Kvartsfinaler
5 maj 2004 Sverige – Lettland 4–1 3-0, 0–0, 1–1
5 maj 2004 Tjeckien – USA 2–3 0-0, 2–1, 0–1, 0–0, 0–1
6 maj 2004 Kanada – Finland 5–4 0-2, 3–1, 1–1, 1–0
6 maj 2004 Slovakien – Schweiz 3–1 0-1, 2–0, 1–0
Semifinaler
8 maj 2004 Slovakien – Kanada 1–2 0-0, 1–1, 0–1
8 maj 2004 USA – Sverige 2–3 0-2, 1–1, 1–0
Bronsmatch
9 maj 2004 Slovakien – USA 0–1 0-0, 0–0, 0–0, 0–0, 0–1
Final
9 maj 2004 Sverige – Kanada 3–5 2-1, 1–2, 0–2

Nedflyttningsomgång[redigera | redigera wikitext]

Grupp G

Datum Match Res. Perioder
30 april 2004 Kazakstan – Frankrike 5–0 2–0, 3–0, 0–0
30 april 2004 Ukraina – Japan 2–2 0–3, 1–0, 3–0
1 maj 2004 Japan – Kazakstan 3–5 2–1, 0–3, 1–1
2 maj 2004 Ukraina – Frankrike 6–2 2–1, 0–0, 4–1
3 maj 2004 Kazakstan – Ukraina 2–2 1–1, 0–0, 1–1
4 maj 2004 Frankrike – Japan 2–2 0–2, 2–0, 0–0
Grupp G Matcher Mål Poäng
Kazakstan Kazakstan 3 12-5   4
Ukraina Ukraina 3 10-6   4
Japan Japan 3 7–9 2
Frankrike Frankrike 3   4-13 1

Japan och Frankrike flyttas ned till Division I inför VM 2005.

Skytteliga[redigera | redigera wikitext]

Spelare Mål Assist Poäng
Kanada Dany Heatley 8 3 11
Finland Ville Peltonen 4 6 10
Tjeckien Martin Rucinský 5 4 9
Tjeckien Jaromír Jágr 5 4 9
Finland Olli Jokinen 5 3 8
USA Richard Park 5 3 8
Slovakien Pavol Demitra 4 4 8
Slovakien Miroslav Šatan 4 4 8
Kanada Daniel Brière 2 6 8
Tjeckien Václav Prospa 3 4 7
Kanada Shawn Horcoff 3 4 7

Utmärkelser[redigera | redigera wikitext]

IIHF:s val av bästa spelare[redigera | redigera wikitext]

All star team[redigera | redigera wikitext]

Laguppställningar[redigera | redigera wikitext]

Kanada Kanada[redigera | redigera wikitext]

Roberto Luongo, Eric Brewer, Jay Bouwmeester, Jamie Heward, Brendan Morrison, Willie Mitchell, Shawn Horcoff, Justin Williams, Jeff Friesen, Dany Heatley, Jean-Pierre Dumont, Brenden Morrow, Matt Cooke, Steve Staios, Scott Niedermayer, Glen Murray, Jeff Shantz, Marc Denis, Jean-Sébastien Giguère, Patrice Bergeron, Rob Niedermayer, Daniel Brière, Derek Morris, Nick Schultz, Ryan Smyth

Sverige Sverige[redigera | redigera wikitext]

Danmark Danmark[redigera | redigera wikitext]

Division I[redigera | redigera wikitext]

De tolv lagen som spelade om världsmästartiteln i Division I var indelade i två grupper á sex lag i varje, som spelade alla-mot-alla där de två gruppvinnarna kvalificerade sig till VM 2009. De två lag som slutade på sista plats i respektive grupp flyttades ned till Division II.

Grupp A spelades i Oslo, Norge, medan grupp B avgjordes i Gdansk, Polen.

Grupp A Matcher Mål Poäng
Vitryssland Vitryssland 5 34-9   10
Norge Norge 5 31–14 7
Nederländerna Nederländerna 5 21–22 5
Ungern Ungern 5 20–24 5
Storbritannien Storbritannien 5 18–18 3
Belgien Belgien 5   7-44 0
Grupp B Matcher Mål Poäng
Slovenien Slovenien 5 33-5   10
Italien Italien 5 26-7   8
Polen Polen 5 25–14 5
Estland Estland 5 26–23 5
Rumänien Rumänien 5   9-35 2
Sydkorea Sydkorea 5   7-42 0

Därmed kvalificerade Vitryssland och Slovenien sig till VM 2005, medan Belgien och Sydkorea flyttades ned i Division II.

Division II[redigera | redigera wikitext]

De 12 lagen i Division II var indelade i två grupper á sex lag. De två gruppvinnarna från respektive grupp kvalificerade sig till VM Division I 2005. De två lagen som slutade sist i grupperna, flyttades ned i Division III.

Grupp A avgjordes i Jaca, Spanien, medan grupp B spelades i Elektrėnai, Litauen.

Grupp A Matcher Mål Poäng
Kina Kina 5 39–13 8
Kroatien Kroatien 5 32-6   8
Australien Australien 5 40–18 7
Spanien Spanien 5 29–13 5
Israel Israel 5   3-28 1
Luxemburg Luxemburg 5   5-70 1
Grupp B Matcher Mål Poäng
Litauen Litauen 5 70-7   10
Serbien och Montenegro Serbien-Montenegro 5 55–23 8
Nordkorea Nordkorea 5 22–20 6
Bulgarien Bulgarien 5 20–30 4
Nya Zeeland Nya Zeeland 5 13–61 2
Sydafrika Sydafrika 5   9-48 0

Därmed kvalificerade Kina och Litauen sig till VM i Division I året efter, medan Luxemburg och Sydafrika flyttades ned i Division III inför VM 2005.

Division III[redigera | redigera wikitext]

VM Division III spelades i ReykjavikIsland. De två bästa lagen kvalificerade sig för spel i VM 2005 Division II.

Division III Matcher Mål Poäng
Island Island 4 46-8   7
Turkiet Turkiet 4 26–14 6
Mexiko Mexiko 4 29-8   5
Irland Irland 4 23–23 2
Armenien Armenien 4   2-73 0

Därmed kvalificerade Island och Turkiet sig till det efterföljande VM Division II 2005.

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://de.wikipedia.org/wiki/%C4%8CEZ_Ar%C3%A9na_%28Ostrava%29

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]