Juniorvärldsmästerskapen i friidrott 2002

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Juniorvärldsmästerskapen i friidrott 2002
Datum 16 juli–21 juli
Grenar 43 grenar i 1 sporter
Deltagare
Nationer 160
Aktiva 1140
Värdskap
Land  Jamaica
Ort Kingston
Arena Independence Park

Juniorvärldsmästerskapen i friidrott 2002 var de 9:e juniorvärldsmästerskapen i friidrott arrangerade av IAAF. Mästerskapet var för friidrottare under 20 år och hölls på Independence Park i Kingston, Jamaica mellan 16 och 21 juli 2002. Totalt 43 grenar hölls under mästerskapen, 22 för herrar och 21 för damer.

Medaljfördelning[redigera | redigera wikitext]

Medaljfördelning
Placering Nation Guld Silver Brons Totalt
1  USA 9 5 7 21
2  Kenya 5 1 2 8
3  Etiopien 3 4 1 8
4  Kuba 3 1 0 4
5  Kroatien 3 0 0 3
6  Kina 2 8 1 11
7  Jamaica 2 5 4 11
8  Sydafrika 2 0 0 2
9  Ryssland 1 2 7 10
10  Polen 1 2 2 5
11  Qatar 1 2 1 4
12  Storbritannien 1 1 1 3
 Trinidad och Tobago 1 1 1 3
14  Lettland 1 1 0 2
 Marocko 1 1 0 2
 Ukraina 1 1 0 2
17  Tyskland 1 0 1 2
 Japan 1 0 1 2
19  Nya Zeeland 1 0 0 1
 Rumänien 1 0 0 1
 Sverige 1 0 0 1
 Uzbekistan 1 0 0 1
23  Slovakien 0 2 0 2
24  Vitryssland 0 1 2 2
25  Australien 0 1 2 3
 Frankrike 0 1 2 3
27  Antigua och Barbuda 0 1 0 1
 Kazakstan 0 1 0 1
 Kuwait 0 1 0 1
30  Brasilien 0 0 2 2
 Finland 0 0 2 2
32  Bahamas 0 0 1 1
 Indien 0 0 1 1
 Sydkorea 0 0 1 1
 Luxemburg 0 0 1 1
 Nigeria 0 0 1 1
 Tanzania 0 0 1 1

*All information kommer från IAAF:s hemsida.

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • Nyckel
    • WJR - Världsrekord för juniorer
    • WJL - Världsårsbästa för juniorer
    • NJR - Nationsrekord för juniorer
    • NR - Nationsrekord
    • CR - Mästerskapsrekord
    • PB - Personligt rekord
    • SB - Personligt rekord för säsongen

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 m Darrel Brown
 Trinidad och Tobago
10.09 CR Marc Burns
 Trinidad och Tobago
10.18 PB Willie Hordge
 USA
10.36
200 m Usain Bolt
 Jamaica
20.61 Brendan Christian
 Antigua och Barbuda
20.74 Wes Felix
 USA
20.82 PB
400 m Darold Williamson
 USA
45.37 Jonathan Fortenberry
 USA
45.73 Jermaine Gonzales
 Jamaica
45.84 PB
800 m Alex Kipchirchir
 Kenya
1:46.59 Salem Amer Al-Badri
 Qatar
1:46.63 NJR David Fiegen
 Luxemburg
1:46.66
1500 m Yassine Bensghir
 Marocko
3:40.72 PB Abdulrahman Suleiman
 Qatar
3:41.72 Samwel Mwera
 Tanzania
3:41.75
5000 m Hillary Chenonge
 Kenya
13:28.30 CR Markos Geneti
 Etiopien
13:28.83 SB Gebregziabher Gebremariam
 Etiopien
13:29.13
10 000 m Gebregziabher Gebremariam
 Etiopien
29:02.71 Sileshi Sihine
 Etiopien
29:03.74 Solomon Bushendich
 Kenya
29:05.96
110 m häck Antwon Hicks
 USA
13.42 Shi Dongpeng
 Kina
13.58 Shamar Sands
 Bahamas
13.67
400 m häck L.J. van Zyl
 Sydafrika
48.89 CR Kenneth Ferguson
 USA
49.38 PB Bershawn Jackson
 USA
50.00 PB
3000 m hinder Michael Kipyego
 Kenya
8:29.54 David Kirwa
 Kenya
8:31.44 Abubaker Ali Kamal
 Qatar
8:33.67 NJR
10000 m gång Vladimir Kanajkin
 Ryssland
41:41.40 Xu Xingde
 Kina
41:44.00 Lu Ronghua
 Kina
41:46.07
4 x 100 m stafett  USA
Ashton Collins
Wes Felix
Ivory Williams
Willie Hordge
38.92 WJR  Jamaica
Winston Hutton
Orion Nicely
Yhann Plummer
Usain Bolt
39.15 NJR  Trinidad och Tobago
Chevon Simpson
Marc Burns
Kevon Holder
Darrel Brown
39.17 NJR
4 x 400 m stafett  USA
Kenneth Ferguson
Darold Williamson
Ashton Collins
Jonathan Fortenberry
3:03.71  Jamaica
Sekou Clarke
Usain Bolt
Jermaine Myers
Jermaine Gonzales
3:04.06 NJR  Japan
Yamauchi Fujio
Daisuke Sakai
Yuki Yamaguchi
Yosuke Inoue
3:05.80 AJR
Höjdhopp Andra Manson
 USA
2.31 WLJ Zhu Wannan
 Kina
2.23 PB Germaine Mason
 Jamaica
2.21
Stavhopp Maksym Mazuryk
 Ukraina
5.55 WLJ Vladyslav Revenko
 Ukraina
5.55 WLJ Vincent Favretto
 Frankrike
5.40
Längdhopp Ibrahim Abdulla Al-Waleed
 Qatar
7.99 PB Fabrice Lapierre
 Australien
7.74 PB Trevell Quinley
 USA
7.71 PB
Tresteg Arnie David Giralt
 Kuba
16.68 Li Yanxi
 Kina
16.66 PB Aleksandr Sergejev
 Ryssland
16.55
Kula (6 kg) Edis Elkasevic
 Kroatien
21.47 WLJ Sean Shields
 USA
20.54 Mika Vasara
 Finland
20.50
Diskus (1,750 kg) Wu Tao
 Kina
64.51 WLJ Dmitriy Sivakov
 Vitryssland
62.00 Michał Hodun
 Polen
61.74
Slägga (6 kg) Werner Smit
 Sydafrika
76.43 Ali Al-Zinkawi
 Kuwait
73.69 Aliaksandr Kazulka
 Vitryssland
72.72
Spjut Igor Janik
 Polen
74.16 Vladislav Shkurlatov
 Ryssland
74.09 PB Jung Sang-Jin
 Sydkorea
73.99 PB
Tiokamp Leonid Andreev
 Uzbekistan
7693 Nadir El Fassi
 Frankrike
7677 Mikko Halvari
 Finland
7587

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 m Lauryn Williams
 USA
11.33 PB Simone Facey
 Jamaica
11.43 PB Marshevet Hooker
 USA
11.48
200 m Vernicha James
 Storbritannien
22.93 PB Anneisha McLaughlin
 Jamaica
22.94 PB Sanya Richards
 USA
23.09
400 m Monique Henderson
 USA
51.10 SB Sanya Richards
 USA
51.49 Sheryl Morgan
 Jamaica
52.61
800 m Janeth Jepkosgei
 Kenya
2:00.80 WLJ Lucia Klocová
 Slovakien
2:01.73 Juliana Paula de Azevedo
 Brasilien
2:03.81 PB
1500 m Viola Kibiwot
 Kenya
4:12.57 PB Berhane Herpassa
 Etiopien
4:13.59 Olesja Syreva
 Ryssland
4:14.32 PB
3000 m Meseret Defar
 Etiopien
9:12.61 Mariem Alaoui Selsouli
 Marocko
9:16.28 PB Olesja Syreva
 Ryssland
9:16.58 PB
5000 m Meseret Defar
 Etiopien
15:54.94 Tirunesh Dibaba
 Etiopien
15:55.99 Vivian Cheruiyot
 Kenya
15:56.04
100 m häck Anay Tejeda
 Kuba
12.81 Agnieszka Frankowska
 Polen
13.16 Tina Klein
 Tyskland
13.23
400 m häck Lashinda Demus
 USA
54.70 WJR Melaine Walker
 Jamaica
56.03 Camille Robinson
 Jamaica
56.14 PB
10000 m gång Fumi Mitsumura
 Japan
46:01.51 NJR Liu Siqi
 Kina
46:07.15 Maryna Tsikhanava
 Vitryssland
46:14.67 SB
4x100 m stafett  Jamaica
Sherone Simpson
Kerron Stewart
Anneisha McLaughlin
Simone Facey
43.40 CR  USA
Lauryn Williams
Ashlee Williams
Shalonda Solomon
Marshevet Hooker
43.66  Storbritannien
Jade Lucas-Read
Jeanette Kwakye
Amy Spencer
Vernicha James
44.22 PB
4x400 m stafett  USA
Christina Hardeman
Monique Henderson
Tiffany Ross
Lashinda Demus
3:29.95 NJR  Storbritannien
Kim Wall
Amy Spencer
Vernicha James
Lisa Miller
3:30.46 NJR  Ryssland
Jelena Mygunova
Maria Dryachlova
Julia Gusjtjina
Tatjana Popova
3:34.49
Höjdhopp Blanka Vlašić
 Kroatien
1.96 WLJ Anna Ksok
 Polen
1.87 Petrina Price
 Australien
1.87
Stavhopp Floé Kühnert
 Tyskland
4.40 CR Julia Golubtjikova
 Ryssland
4.30 Natalija Belinskaja
 Ryssland
4.20
Längdhopp Adina Anton
 Rumänien
6.46 PB Wang Lina
 Kina
6.36 Esther Aghatise
 Nigeria
6.34
Tresteg Mabel Gay
 Kuba
14.09 Arianna Martínez
 Kuba
13.74 Keila da Silva Costa
 Brasilien
13.70
Kulstötning Valerie Adams
 Nya Zeeland
17.73 AJR Zhang Ying
 Kina
16.76 Laura Gerraughty
 USA
16.62
Diskus Ma Xuejun
 Kina
58.85 PB Xu Shaoyang
 Kina
57.87 Seema Antil
 Indien
55.83
Slägga Ivana Brkljačić
 Kroatien
65.39 Martina Danišová
 Slovakien
63.91 Julia Rozenfeld
 Ryssland
60.83 PB
Spjutkastning Linda Brivule
 Lettland
55.35 PB Ilze Gribule
 Lettland
54.16 SB Urszula Jasińska
 Polen
54.06
Sjukamp Carolina Klüft
 Sverige
6470 WJR Olga Aleksejeva
 Kazakstan
5727 Olga Levenkova
 Ryssland
5712

Källor[redigera | redigera wikitext]


Externa länkar[redigera | redigera wikitext]