Länsväg 158
Länsväg | |
Länsväg 158 | |
Basfakta | |
---|---|
Land | Sverige |
Längd | 24 km |
Geografiska fakta | |
Börjar i | Kungsbacka |
Via | Särö Kullavik Billdal Askim |
Slutar i | Göteborg (Järnbrottsmotet) |
Sträckning | |
Länsväg 158 Säröleden går mellan Kungsbacka och Göteborg (Järnbrottsmotet) via Särö, Kullavik, Billdal och Askim. Längd 24 km.
Den möter E6/E20 nära Kungsbacka. Vid Järnbrottsmotet möter den E6.20 Söderleden/Västerleden.
Väg 158 skyltas Särö söderut från Göteborg och senare Kungsbacka. Norrut skyltas den vid E6/E20 Särö och längre norrut Göteborg.
Kommuner och län[redigera | redigera wikitext]
Vägen passerar genom följande kommuner och län från norr till söder:
- Västra Götalands län
- Göteborgs kommun
- Hallands län
- Kungsbacka kommun
Standard och historik[redigera | redigera wikitext]
Sträckan mellan Kungsbacka och Järnbrottsmotet i Askim benämns Säröleden. Vägen är utbyggd till motortrafikled (2+1-väg) sträckan mellan Särö och Brottkärr. Sträckan Hovås till Järnbrottsmotet är fyrfältig med trafikljuskorsningar. Efter Hovås och söderut kan man på vissa ställen se att skärningarna i berget är betydligt bredare än vad som behövs för vägen och tydligen sprängda för en 4-filig motorväg.
Järnbrottsmotet är motorvägskorsning till formen (men skyltas inte som motorväg). Den är alltså fri från korsande trafik, förutom in/utfarten till motets handelsområde som är ljusreglerad. Den är av en ovanlig typ, i princip två trevägs motorvägskorsningar i varandra.
Hastighetsbegränsningen är 70 km/h till ungefär där motortrafikleden börjar vid Hovås. 90 km/h på motortrafikleden och även fortsatt 90 km/h söderut till rondellen vid Vallda. Dock är hastighetsbegränsningen 70 km/h vid den södra avtagsvägen till Särö (mellan motortrafikledens slut och Vallda). Från Vallda till strax före trafikplatsen där E6/E20 ansluter är vägen skyltad 70 km/h. Därefter 50 km/h på den resterande sträckan in i Kungsbacka centralort.
I mitten av 1970-talet byggdes Järnbrottsmotet i sin första, ej planskilda, version och vägen söderut ned till Askims kyrka rustades upp som en ersättning till den Gamla Särövägen uppe på Trollåsen. Den förlängdes sedan till Särö i ett första steg, och därefter ersattes den vindlande landsvägen genom Vallda socken med en ny väg ned till Vallda Kyrka. Upprustningarna till dagens standard skedde under början av 1990-talet.
Före 1962 hette denna sträcka länshuvudväg 110.
Alternativa vägar[redigera | redigera wikitext]
Länsväg 158 är inte den snabbaste vägen att färdas mellan Göteborg (Järnbrottsmotet) och Kungsbacka. På denna sträcka rekommenderas istället Söderleden till Åbromotet och sedan E6/E20.
Trafikplatser[redigera | redigera wikitext]
Nr | Namn | Skyltning | |
---|---|---|---|
![]() | |||
![]() |
Järnbrottsmotet ![]() |
E6.20 Malmö Mölndal, Centrum Hisingen | |
![]() |
trafikljus | Askims torg ![]() | |
![]() |
trafikljus | Trollåsen | |
![]() | |||
![]() |
Hovåsmotet | Hovås | |
![]() |
Brottkärrsmotet | Brottkärr ![]() | |
![]() |
Lindåsmotet | Lindome, Billdal ![]() | |
![]() |
Trafikplats Kullavik | Kullavik | |
![]() |
Trafikplats Särö | Bukärr, Särö ![]() | |
![]() | |||
Trafikplats Kungsbacka C | ![]() ![]() ![]() |
Se även[redigera | redigera wikitext]
|