Serotonergt syndrom

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

[1]

Serotonergt syndrom
Klassifikation och externa resurser
ICD-9 333.99
DiseasesDB 30044
eMedicine ped/2786 
MeSH svensk engelsk

Serotonergt syndrom är ett potentiellt livsfarligt tillstånd av akut drogförgiftning som kan inträffa vid kombination/överdos av serotoninökande läkemedel. Såsom MAO-hämmare och SSRI, som är läkemedel mot depression, även läkemedel mot smärta (analgetika, t.ex. tramadol och fentanyl) då om dessa tas i samband med MAO-hämmare och SSRI samt av narkotika såsom amfetamin och ecstasy (MDMA)[2]

Symptomen är främst muskelryckningar (kramper, spasmer), illamående och förhöjt blodtryck, förvirring, hypertermi (förhöjd kroppstemperatur), hypomana symptom (lindrig mani), koordinationsstörningar, hyperreflexi (lättretliga reflexer), tremor (skakiga, ofrivilliga rörelser vanligen i fingrar, händer, armar eller huvud), agitation.

Väl konstaterat serotonergt syndrom leder snabbt till döden obehandlat. Efter all överdosering av SSRI, SNRI, MAO-hämmare och somliga naturläkemedel (till exempel johannesört) bör man söka akut medicinsk hjälp omedelbart och behandling bör ske omgående via sjukhusens intensivvård.

  1. ^ ”Intoxikation – SSRI-preparat, SNRI-preparat, NaSSA-preparat och atypiska antidepressiva läkemedel”. www.internetmedicin.se. http://www.internetmedicin.se/page.aspx?id=1634. Läst 22 juli 2017. 
  2. ^ ”Intoxikation – SSRI-preparat, SNRI-preparat, NaSSA-preparat och atypiska antidepressiva läkemedel”. www.internetmedicin.se. http://www.internetmedicin.se/page.aspx?id=1634. Läst 22 juli 2017.