Lista över herrmedaljörer i sprintvärldsmästerskapen i kajak

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

Detta är en lista över samtliga medaljörer på herrsidan i sprintvärldsmästerskapen i kanotsport.

K-1 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1938. Hölls inte: 1948. Återupptogs: 1950.

Spel Guld Silver Brons
Vaxholm 1938  Karl Widmark (SWE)  Helmut Cämmerer (GER)  Gregor Hradetzky (GER)
Köpenhamn 1950  Gert Fredriksson (SWE)  Thorvald Strömberg (FIN)  Lars Petterson (SWE)
Mâcon 1954  Gert Fredriksson (SWE)  Louis Gantois (FRA)  Ferenc Hatlaczki (HUN)
Prag 1958  Fritz Briel (GER)  Ferenc Hatlaczki (HUN)  Gert Fredriksson (SWE)
Jajce 1963  Erik Hansen (DEN)  Aurel Vernescu (ROU)  Siegfried Rossberg (GDR)
Östberlin 1966  Aleksandr Sjaporenko (URS)  Erik Hansen (DEN)  Imre Kemecsey (HUN)
Köpenhamn 1970  Aleksandr Sjaporenko (URS)  Lars Andersson (SWE)  Grzegorz Śledziewski (POL)
Belgrad 1971  Grzegorz Śledziewski (POL)  Lars Andersson (SWE)  Aleksandr Sjaporenko (URS)
Tampere 1973  Géza Csapó (HUN)  Grzegorz Śledziewski (POL)  Aleksandr Sjaporenko (URS)
Mexiko City 1974  Géza Csapó (HUN)  Grzegorz Śledziewski (POL)  Oreste Perri (ITA)
Belgrad 1975  Oreste Perri (ITA)
 Grzegorz Śledziewski (POL)
Ingen  Rüdiger Helm (GDR)
Sofia 1977  Vasile Dîba (ROU)  Rüdiger Helm (GDR)  Oreste Perri (ITA)
Belgrad 1978  Rüdiger Helm (GDR)  Milan Janić (YUG)  Vitalij Truksjin (URS)
Duisburg 1979  Rüdiger Helm (GDR)  Ion Bîrlădeanu (ROU)  Felix Masár (TCH)
Nottingham 1981  Rüdiger Helm (GDR)  Ion Bîrlădeanu (ROU)  Einar Rasmussen (NOR)
Belgrad 1982  Rüdiger Helm (GDR)  Alan Thompson (NZL)  Einar Rasmussen (NOR)
Tampere 1983  Rüdiger Helm (GDR)  Arturas Veta (URS)  Alan Thompson (NZL)
Mechelen 1985  Ferenc Csipes (HUN)  Heiko Zinke (GDR)  Kalle Sundqvist (SWE)
Montréal 1986  Jeremy West (GBR)  Ferenc Csipes (HUN)  Harry Nolte (GDR)
Duisburg 1987  Greg Barton (USA)  Ferenc Csipes (HUN)  Morten Ivarsen (NOR)
Plovdiv 1989  Zsolt Gyulay (HUN)  Torsten Krentz (GDR)  Kalle Sundqvist (SWE)
Poznan 1990  Knut Holmann (NOR)  Maciej Freimut (POL)  Philippe Boccara (FRA)
Paris 1991  Knut Holmann (NOR)  Ferenc Csipes (HUN)  Greg Barton (USA)
Köpenhamn 1993  Knut Holmann (NOR)  Thor Nielsen (DEN)  Marin Popescu (ROU)
Mexiko City 1994  Clint Robinson (AUS)  Zsolt Borhi (HUN)  Knut Holmann (NOR)
Duisburg 1995  Knut Holmann (NOR)  Clint Robinson (AUS)  Lutz Liwowski (GER)
Dartmouth 1997  Botond Storcz (HUN)  Beniamino Bonomi (ITA)  Knut Holmann (NOR)
Szeged 1998  Lutz Liwowski (GER)  Knut Holmann (NOR)  Javier Correa (ARG)
Milano 1999  Lutz Liwowski (GER)  Knut Holmann (NOR)  Torsten Tranum (DEN)
Poznan 2001  Babak Amir-Tahmasseb (FRA)  Javier Correa (ARG)  Lutz Liwowski (GER)
Sevilla 2002  Eirik Verås Larsen (NOR)  Javier Correa (ARG)  Adam Seroczyński (POL)
Gainesville 2003  Ben Fouhy (NZL)  Adam van Koeverden (CAN)  Nathan Baggaley (AUS)
Zagreb 2005  Eirik Verås Larsen (NOR)  Adam van Koeverden (CAN)  Nathan Baggaley (AUS)
Szeged 2006  Markus Oscarsson (SWE)  Tim Brabants (GBR)  Ben Fouhy (NZL)
Duisburg 2007  Tim Brabants (GBR)  Adam van Koeverden (CAN)  Eirik Verås Larsen (NOR)
Dartmouth 2009  Max Hoff (GER)  Anders Gustafsson (SWE)  Adam van Koeverden (CAN)
Poznan 2010  Max Hoff (GER)  Tim Brabants (GBR)  Aleh Jurenia (BLR)
Szeged 2011  Adam Van Koeverden (CAN)  Anders Gustafsson (SWE)  Eirik Verås Larsen (NOR)
Duisburg 2013  Max Hoff (GER)  Ken Wallace (AUS)  Bence Dombvári (HUN)
Moskva 2014  Josef Dostál (CZE)  Miroslav Kirchev (BUL)  René Holten Poulsen (DEN)

K-1 10000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1938. Hölls inte: 1948. Återupptogs: 1950. Togs bort: 1993. Folding var endast med 1938.

Spel Guld Silver Brons
Vaxholm 1938  Karl Widmark (SWE)  Czesław Sobieraj (POL)  Egon Nilsson (SWE)
Vaxholm 1938 (folding)  Arne Bogren (SWE)  Kamill Balatoni (HUN)  Günter Nowatzki (GER)
Köpenhamn 1950  Thorvald Strömberg (FIN)  Gert Fredriksson (SWE)  Arne Jansson (SWE)
Mâcon 1954  Ferenc Hatlaczki (HUN)  Miloš Pech (TCH)  Harald Eriksen (NOR)
Prag 1958  Thorvald Strömberg (FIN)  Ladislav Čepčianský (TCH)  Vagn Schmidt (DEN)
Jajce 1963  Fritz Briel (GER)  Sven-Olav Sjödelius (SWE)  Mihály Hesz (HUN)
Östberlin 1966  Mihály Hesz (HUN)  Vladimir Zemljakov (URS)  Fritz Briel (GER)
Köpenhamn 1970  Viktor Carev (URS)  Erik Hansen (DEN)  Péter Völgyi (HUN)
Belgrad 1971  Viktor Carev (URS)  Péter Völgyi (HUN)  Jochen Schneider (GER)
Tampere 1973  Aleksandr Sjaporenko (URS)  Péter Völgyi (HUN)  Jörgen Andersen (DEN)
Mexiko City 1974  Oreste Perri (ITA)  Aleksandr Sjaporenko (URS)  Péter Völgyi (HUN)
Belgrad 1975  Oreste Perri (ITA)  Erich Pasch (GER)  Kasimirz Nikin (POL)
Sofia 1977  Oreste Perri (ITA)  István Fábián (HUN)  Nikolaj Stepanenko (URS)
Belgrad 1978  Milan Janić (YUG)  Nikolaj Stepanenko (URS)  István Joós (HUN)
Duisburg 1979  Milan Janić (YUG)  Einar Rasmussen (NOR)  Nikolaj Stepanenko (URS)
Nottingham 1981  Einar Rasmussen (NOR)  Milan Janić (YUG)  István Fábián (HUN)
Belgrad 1982  Milan Janić (YUG)  Einar Rasmussen (NOR)  Nikolaj Astapkovitj (URS)
Tampere 1983  Einar Rasmussen (NOR)  Milan Janić (YUG)  Rick Daman (NED)
Mechelen 1985  Greg Barton (USA)  László Nieberl (HUN)  Grant Bramwell (NZL)
Montréal 1986  Ferenc Csipes (HUN)  Bernard Brégeon (FRA)  Stanislav Borejko (URS)
Duisburg 1987  Greg Barton (USA)  Attila Szabó (TCH)  Einar Rasmussen (NOR)
Plovdiv 1989  Attila Szabó (TCH)  Stanislav Borejko (URS)  José Garcia (POR)
Poznan 1990  Philippe Boccara (FRA)  Greg Barton (USA)  Torsten Krentz (GDR)
Paris 1991  Greg Barton (USA)  Beniamino Bonomi (ITA)  Morten Ivarsen (NOR)
Köpenhamn 1993  Thor Nielsen (DEN)  Knut Holmann (NOR)  Attila Szabó (SVK)

K-2 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1938. Hölls inte: 1948. Återupptogs: 1950.

Spel Guld Silver Brons
Vaxholm 1938 Helmut Triebe
Hans Eberle
Germany Germany
Kurt Bodo
Hans Berglund
 Sverige
Poul Larsen
Vagin Jørgensen
 Danmark
Köpenhamn 1950 Lars Glasser
Ingemar Hedberg
 Sverige
Ivar Matthisen
Knut Østby
 Norge
Piet Bakker
Harri Kooistra
 Nederländerna
Mâcon 1954 István Mészáros
György Mészáros
 Ungern
Michel Scheurer
Gustav Schmidt
 Västtyskland
Helmut Nuller
Günter Krammer
 Västtyskland
Prag 1958 Henri Verbrugghe
Germain van der Moere
 Belgien
Jevgeny Jatsinenko
Ivan Golovatzjev
 Sovjetunionen
Michail Kaleeste
Anatolij Demitkov
 Sovjetunionen
Jajce 1963 Vasilie Nicoarǎ
Haralambie Ivanov
 Rumänien
Wolfgang Lange
Dieter Krause
 Östtyskland
Nikolaj Zjusjikov
Anatolij Grisjin
 Sovjetunionen
Östberlin 1966 Aleksandr Sjaporenko
Juirij Zjettjenko
 Sovjetunionen
Aurel Vernescu
Atanase Sciotnic
 Rumänien
Ferenc Cseh
Endre Hazsik
 Ungern
Köpenhamn 1970 Gerhard Seibold
Günther Pfaff
 Österrike
Lars Andersson
Rolf Peterson
 Sverige
Klaus-Peter Ebeling
Joachim Mattern
 Östtyskland
Belgrad 1971 Reiner Kurth
Alexander Slatnow
 Östtyskland
Gerhard Seibold
Günther Pfaff
 Österrike
Costel Coşniţă
Vasilie Simiocenco
 Rumänien
Tampere 1973 József Deme
János Rátkai
 Ungern
Ion Dragulsci
Ernst Pavel
 Rumänien
Herbert Laabs
Joachim Mattern
 Östtyskland
Mexiko City 1974 Zoltán Bakó
István Szabó
 Ungern
Vladimir Kozubin
Michail Afanasijev
 Sovjetunionen
Volkmar Thiede
Rüdiger Helm
 Östtyskland
Belgrad 1975 Alexander Slatnow
Gerhard Rummel
 Östtyskland
Larion Serghei
Policarp Malîhin
 Rumänien
József Deme
János Rátkai
 Ungern
Sofia 1977 Zoltán Bakó
István Szabó
 Ungern
Bernd Olbricht
Joachim Mattern
 Östtyskland
Vladimir Romanovskij
Sergej Nagomy
 Sovjetunionen
Belgrad 1978 Sergej Zjutjraj
Vladimir Trainikov
 Sovjetunionen
Einar Rasmussen
Olaf Søyland
 Norge
Zoltán Bakó
István Szabó
 Ungern
Duisburg 1979 Einar Rasmussen
Olaf Søyland
 Norge
Zoltán Bakó
István Szabó
 Ungern
Sergej Zjutjraj
Vladimir Trainikov
 Sovjetunionen
Nottingham 1981 Vladimir Parfenovitj
Sergej Superata
 Sovjetunionen
Bernd Fleckeisen
Frank Fischer
 Östtyskland
Waldemar Merk
Daniel Wełna
 Polen
Belgrad 1982 Vladimir Parfenovitj
Sergej Superata
 Sovjetunionen
Alwyn Morris
Hugh Fisher
 Kanada
Luis Gregorio Ramos
Herminio Rodriguez
 Spanien
Tampere 1983 Frank Fischer
André Wohllebe
 Östtyskland
Vladimir Parfenovitj
Sergej Superata
 Sovjetunionen
Werner Bachmayer
Wolfgang Hartl
 Österrike
Mechelen 1985 Pascal Boucherit
Philippe Boccara
 Frankrike
Viktor Pusev
Sergej Superata
 Sovjetunionen
Don Brien
Colin Shaw
 Kanada
Montréal 1986 Daniel Stoian
Angelin Velea
 Rumänien
André Wohllebe
Frank Fischer
 Östtyskland
Kerry Grant
Steve Wood
 Australien
Duisburg 1987 Ian Ferguson
Paul MacDonald
 Nya Zeeland
Philippe Boccara
Pascal Boucherit
 Frankrike
Thomas Gähme
Thomas Vaske
 Östtyskland
Plovdiv 1989 Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Östtyskland
Vladimir Bobrezjov
Arturas Veta
 Sovjetunionen
Attila Androvicz
Zoltán Berkes
 Ungern
Poznan 1990 Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Östtyskland
Vladimir Bobrezjov
Arturas Veta
 Sovjetunionen
Gábor Szabó
Béla Petrovics
 Ungern
Paris 1991 Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Tyskland
Juan José Roman
Juan Manuel Sánchez
 Spanien
Akos Angyal
Béla Petrovics
 Ungern
Köpenhamn 1993 Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Tyskland
Antonio Rossi
Daniele Scarpa
 Italien
Kalle Sundqvist
Hans Olsson
 Sverige
Mexiko City 1994 Jesper Staal
Thor Nielsen
 Danmark
Antonio Rossi
Daniele Scarpa
 Italien
István Beé
István Szijarto
 Ungern
Duisburg 1995 Antonio Rossi
Daniele Scarpa
 Italien
Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Tyskland
Grzegorz Kołowicz
Dariusz Białkowski
 Polen
Dartmouth 1997 Antonio Rossi
Luca Negri
 Italien
Jesper Staal
Thomas Holm Jakobsen
 Danmark
Grzegorz Kołowicz
Dariusz Białkowski
 Polen
Szeged 1998 Antonio Rossi
Luca Negri
 Italien
Mićo Janić
Stjepan Janić
Mall:FR-YUG
Attila Adám
Krisztián Veréb
 Ungern
Milano 1999 Michal Riszdorfer
Juraj Bača
 Slovakien
Marek Twardowski
Adam Wysocki
 Polen
Jan Schäfer
Olaf Winter
 Tyskland
Poznan 2001 Eirik Verås Larsen
Nils Fjeldheim
 Norge
Krisztián Bártfai
Krisztián Veréb
 Ungern
Marc Westphalen
Marco Herszel
 Tyskland
Sevilla 2002 Markus Oscarsson
Henrik Nilsson
 Sverige
Eirik Verås Larsen
Nils Fjeldheim
 Norge
Ákos Vereckei
Krisztián Veréb
 Ungern
Gainesville 2003 Markus Oscarsson
Henrik Nilsson
 Sverige
Bob Maesen
Wouter D'Haene
 Belgien
Tim Huth
Marco Herszel
 Tyskland
Zagreb 2005 Roland Kökény
Gábor Kucsera
 Ungern
Andreas Ihle
Marco Herszel
 Tyskland
Mattis Næss
Jacob Norenberg
 Norge
Szeged 2006 Gábor Kucsera
Zoltán Kammerer
 Ungern
Rupert Wagner
Andreas Ihle
 Tyskland
Tomasz Górski
Adam Seroczyński
 Polen
Duisburg 2007 Philippe Colin
Cyrille Carré
 Frankrike
Adam Seroczyński
Mariusz Kujawski
 Polen
Gábor Kucsera
Zoltán Kammerer
 Ungern
Dartmouth 2009 Emilio Merchan
Diego Cosgaya
 Spanien
David Smith
Luke Morrison
 Australien
Reiner Torres
Carlos Montalvo
 Kuba
Poznan 2010 Martin Hollstein
Andreas Ihle
 Tyskland
Zoltán Kammerer
Ákos Vereckei
 Ungern
Ilja Medvedev
Anton Ryachov
 Ryssland
Szeged 2011 Peter Gelle
Erik Vlček
 Slovakien
Markus Oscarsson
Henrik Nilsson
 Sverige
Vitalj Jurtjenko
Vasilj Pogrebn
 Ryssland
Duisburg 2013 Max Rendschmidt
Marcus Gross
 Tyskland
Pavel Miadzvedzeu
Aleh Jurenia
 Vitryssland
Rudolf Dombi
Roland Kökény
 Ungern
Moskva 2014 Erik Vlček
Juraj Tarr
 Slovakien
Ken Wallace
Lachlan Tame
 Australien
Marko Tomićević
Vladimir Torubarov
 Serbien

K-2 10000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1938. Hölls inte: 1948. Återupptogs: 1950. Togs bort: 1993. Folding-kajak var endast med 1938.

Spel Guld Silver Brons
Vaxholm 1938 Gunnar Johansson
Berndt Berndtsson
 Sverige
Helmut Triebe
Hans Eberle
 Tyskland
Adolf Kainz
Karl Maurer
 Tyskland
Vaxholm 1938 (folding) Carl-Gustav Hellstrandt
Erik Helsvik
 Sverige
Sven Johansson
Erik Bladström
 Sverige
Kurt Kreh
Johann Fuchs
 Tyskland
Köpenhamn 1950 Gunnar Åkerlund
Hans Wetterström
 Sverige
Svend Frømming
Ingvard Nørregaard
 Danmark
Karl-Erick Björk
Per-Olav Olsson
 Sverige
Mâcon 1954 Max Raub
Herbert Wiedermann
 Österrike
Sigvard Johansson
Rolf Fjellmann
 Sverige
Ernst Steinhauer
Helmuth Stocker
 Västtyskland
Prag 1958 János Urányi
László Fábián
 Ungern
Heinz Ackers
Wilhelm Schlüssel
 Västtyskland
Helmuth Stocker
Franz Teidl
 Västtyskland
Jajce 1963 László Fábián
István Timár
 Ungern
Tord Sahlén
Tyrone Ferm
 Sverige
Erich Suhrbier
Siegfred Brzoska
 Västtyskland
Östberlin 1966 Imre Szöllösi
László Fábián
 Ungern
Egil Søby
Jan Johansen
 Norge
Pavel Kvasil
František Švec
 Tjeckoslovakien
Köpenhamn 1970 Konstantin Kostenko
Vjatjeslav Kononov
 Sovjetunionen
Imre Szöllösi
Vilmos Nagy
 Ungern
Costel Coşniţă
Vasilie Simiocenco
 Rumänien
Belgrad 1971 Konstantin Kostenko
Vjatjeslav Kononov
 Sovjetunionen
Egil Søby
Jan Johansen
 Norge
Antrop Varabiev
Emilian Zahara
 Rumänien
Tampere 1973 Zoltán Bakó
Géza Csapó
 Ungern
Ion Terente
Antrop Varabiev
 Rumänien
Jos Broeckx
Paul Stinckens
 Belgien
Mexiko City 1974 Antrop Varabiev
Ion Terente
 Rumänien
Jos Broeckx
Paul Stinckens
 Belgien
Konstantin Kostenko
Vjatjeslav Kononov
 Sovjetunionen
Belgrad 1975 Zoltán Bakó
István Szabó
 Ungern
Danio Merli
Giorgio Sbruzzi
 Italien
Valerij Zjemeza
Petras Sjurskas
 Sovjetunionen
Sofia 1977 Petras Sjurskas
Anatolij Korolkov
 Sovjetunionen
Zoltán Bakó
István Szabó
 Ungern
Nicolae Tico
Cuprian Macarencu
 Rumänien
Belgrad 1978 Zoltán Bakó
István Szabó
 Ungern
Alain Lebas
Jean-Paul Hanquier
 Frankrike
Nicuşor Eşanu
Grigore Constantin
 Rumänien
Duisburg 1979 Nicuşor Eşanu
Ion Bîrlădeanu
 Rumänien
Nikolaj Astapkovitj
Viktor Bukanov
 Sovjetunionen
Herminio Rodriguez
Luis Gregorio Ramos
 Spanien
Nottingham 1981 Nikolay Astapkovitj
Vladimir Romanovskij
 Sovjetunionen
István Szabó
István Joós
 Ungern
Ion Bîrlădeanu
Nicuşor Eşanu
 Rumänien
Belgrad 1982 Bernard Brégeon
Patrick Lefoulon
 Frankrike
Ron Stevens
Gert Jan Lebbink
 Nederländerna
István Szabó
István Tóth
 Ungern
Tampere 1983 Stephen Jackson
Alain Williams
 Storbritannien
István Szabó
István Tóth
 Ungern
Bengt Andersson
Karl-Axel Sundqvist
 Sverige
Mechelen 1985 Mikael Berger
Conny Edholm
 Sverige
István Szabó
István Tóth
 Ungern
Francesco Uberti
Daniele Scarpa
 Italien
Montréal 1986 Gábor Kulcsár
László Gindl
 Ungern
Sergej Kornejevez
Viktor Detkovskij
 Sovjetunionen
Daniel Stoian
Angelin Velea
 Rumänien
Duisburg 1987 Philippe Boccara
Pascal Boucherit
 Frankrike
Thor Nielsen
Lars Koch
 Danmark
Ferenc Csipes
Sándor Hódosi
 Ungern
Plovdiv 1989 Attila Ábrahám
Sándor Hódosi
 Ungern
Grayson Burne
Ivan Lawler
 Storbritannien
Vladimir Gordillej
Gennadij Vassilenko
 Sovjetunionen
Poznan 1990 Grayson Burne
Ivan Lawler
 Storbritannien
Ian Ferguson
Paul MacDonald
 Nya Zeeland
Boris Danilov
Vladimir Mozeiko
 Sovjetunionen
Paris 1991 Philippe Boccara
Pascal Boucherit
 Frankrike
Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Tyskland
Róbert Erban
Juraj Kadnár
 Tjeckoslovakien
Köpenhamn 1993 Zsolt Borhi
Attila Ábrahám
 Ungern
Kalle Sundqvist
Hans Olsson
 Sverige
Torgeir Toppe
Peter Ribe
 Norge

K-4 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1938.

Spel Guld Silver Brons
Vaxholm 1938 Ernst Kube
Heini Brüggemann
Ernst Strathmann
Heine Strathmann
 Tyskland
Hans Rein
Josef Reidel
Albert Schorn
Karl Aulenbach
 Tyskland
Roland Karlsson
Göte Carlsson
Gunnar Johansson
Berndt Berndtsson
 Sverige
London 1948 Hans Berglund
Lennart Klingström
Gunnar Åkerlund
Hans Wetterström
 Sverige
Herbert Klepp
Paul Fehlinger
Walter Piemann
Alfred Umgeher
 Österrike
Ludvík Klíma
Karel Lomecký
Ota Kroutil
Miloš Pech
 Tjeckoslovakien
Köpenhamn 1950 Einar Pihl
Hans Eriksson
Lars Pettersson
Berndt Häppling
 Sverige
Gunnar Åkerlund
Ebbe Frick
Sven-Olaf Sjödelius
Hans Wetterström
 Sverige
Herbert Klepp
Walter Frühwirth
Hans Ortner
Paul Fehlinger
 Österrike
Mâcon 1954 Imre Vagyóczki
László Kovács
László Nagy
Zoltán Szigeti
 Ungern
Einar Pihl
Ebbe Frick
Ragnar Heurlin
Stig Andersson
 Sverige
Maurice Graffen
Marcel Renaud
Louis Gantois
Robert Enteric
 Frankrike
Prag 1958 Michel Scheuer
Georg Lietz
Gustav Schmidt
Theodor Kleine
 Västtyskland
György Mészáros
József Pehl
András Szente
János Petroczy
 Ungern
Michail Kaleeste
Igor Pisarjev
Anatolij Trozjenkov
Anatolij Demitkov
 Sovjetunionen
Jajce 1963 Günter Perleberg
Dieter Krause
Siegfried Rossberg
Wolfgang Lange
 Östtyskland
Nicolae Artimov
Andrei Contolenco
Haralambie Ivanov
Vasilie Nicoarǎ
 Rumänien
Aleksandr Trifonov
Igor Safonov
Nikolaj Konnikov
Vjatjeslav Vinnik
 Sovjetunionen
Östberlin 1966 Atanase Sciotnic
Mihai Ţurcaş
Haralambie Ivanov
Anton Calenic
 Rumänien
Günther Pfaff
Kurt Lindlgruber
Helmut Hediger
Gerhard Seibold
 Österrike
Aleksandr Sjaporenko
Juirij Zjetchenko
Volodymyr Morozov
Georgij Karyutjin
 Sovjetunionen
Köpenhamn 1970 Jurij Filatov
Valerij Didenko
Juirij Zjettjenko
Volodymyr Morozov
 Sovjetunionen
Uwe Will
Eduard Augustin
Klaus-Peter Ebeling
Joachim Mattern
 Östtyskland
István Szabó
Peter Várhelyi
Csaba Giczi
István Timár
 Ungern
Belgrad 1971 Jurij Filatov
Volodymyr Morozov
Jurij Zjettjenko
Valerij Didenko
 Sovjetunionen
Hans-Erick Pasch
Rainer Hennes
Rudolf Blass
Eberhard Fischer
 Västtyskland
István Szabó
Peter Várhelyi
Zoltán Bakó
Géza Csapó
 Ungern
Tampere 1973 József Deme
János Rátkai
Csongor Vargha
Csaba Giczi
 Ungern
Jurij Filatov
Volodymyr Morozov
Nikolaj Gogol
Valerij Didenko
 Sovjetunionen
Norbert Paschke
Peter Korsch
Jürgen Lehnert
Harald Marg
 Östtyskland
Mexiko City 1974 Herbert Laabs
Ulrich Hellige
Jürgen Lehnert
Bernd Duvigneau
 Östtyskland
Jurij Filatov
Aleksandr Degtyarov
Aleksandr Kuprikov
Nikolaj Astapkovitj
 Sovjetunionen
József Deme
János Rátkai
Csongor Vargha
Csaba Giczi
 Ungern
Belgrad 1975 Herminio Rodriguez
José María Esteban
José Ramón López
Luis Gregario Ramos
 Spanien
Herbert Laabs
Gerhard Rummel
Rüdiger Helm
Harald Marg
 Östtyskland
István Szabó
Zoltán Bakó
József Deme
János Rátkai
 Ungern
Sofia 1977 Ryszard Oborski
Daniel Wełna
Grzegorz Kołtan
Henryk Budzicz
 Polen
Aleksandr Sjaporenko
Volodymyr Morozov
Sergej Nikolskij
Aleksandr Avdejev
 Sovjetunionen
Herminio Rodriguez
José María Esteban
José Ramón López
Luis Gregario Ramos
 Spanien
Belgrad 1978 Bernd Olbricht
Bernd Duvigneau
Rüdiger Helm
Harald Marg
 Östtyskland
Nicuşor Eşanu
Ion Bîrlădeanu
Mihail Zafiu
Alexandru Giura
 Rumänien
Herminio Rodriguez
José María Esteban
José Ramón López
Luis Gregario Ramos
 Spanien
Duisburg 1979 Bernd Duvigneau
Rüdiger Helm
Harald Marg
Bernd Olbricht
 Östtyskland
Ryszard Oborski
Daniel Wełna
Grzegorz Kołtan
Grzegorz Śledziewski
 Polen
Aleksandr Sjaporenko
Sergej Nagomy
Aleksandr Avdejev
Ionas Sautra
 Sovjetunionen
Nottingham 1981 Rüdiger Helm
Frank-Peter Bischof
Peter Hempel
Harald Marg
 Östtyskland
Sergej Kolokolov
Aleksandr Volkovskij
Aleksandr Jermilov
Nikolaj Baranov
 Sovjetunionen
Matthias Seack
Andreas Flunker
Frank Renner
Oliver Seack
 Västtyskland
Belgrad 1982 Per-Inge Bengtsson
Lars-Erik Möberg
Thomas Ohlsson
Bengt Andersson
 Sverige
Frank-Peter Bischof
Peter Hempel
Rüdiger Helm
Harald Marg
 Östtyskland
Matthias Seack
Oliver Seack
Frank Renner
Bernd Hessel
 Västtyskland
Tampere 1983 Ionel Constantin
Nicolae Fedosel
Ionel Letcae
Angelin Velea
 Rumänien
Andreas Stähle
Peter Hempel
Rüdiger Helm
Harald Marg
 Östtyskland
Sergej Kolokolov
Sergej Zjutjraj
Arturas Veta
Aleksandr Vodovatov
 Sovjetunionen
Mechelen 1985 Per-Inge Bengtsson
Lars-Erik Möberg
Karl-Axel Sundqvist
Bengt Andersson
 Sverige
Aleksandr Myzgin
Igor Gaidamaka
Arturas Veta
Aleksandr Vodovatov
 Sovjetunionen
André Wohllebe
Frank Fischer
Peter Hempel
Heiko Zinke
 Östtyskland
Montréal 1986 Ferenc Csipes
Zsolt Gyulay
László Fidel
Zoltán Kovács
 Ungern
Guido Behling
Hans-Jörg Bliesener
Jens Fiedler
Thomas Vaske
 Östtyskland
Robert Chwialkoski
Kazimierz Krzyżański
Grzegorz Krawców
Wojciech Kurpiewski
 Polen
Duisburg 1987 Zsolt Gyulay
Ferenc Csipes
László Fidel
Zoltán Kovács
 Ungern
Per-Inge Bengtsson
Lars-Erik Möberg
Karl-Axel Sundqvist
Bengt Andersson
 Sverige
Aleksandr Matusjenko
Sergej Kirsanov
Arturas Veta
Viktor Denisov
 Sovjetunionen
Plovdiv 1989 Ferenc Csipes
Attila Ábrahám
Zsolt Gyulay
Sándor Hódosi
 Ungern
Robert Chwialkoski
Maciej Freimut
Grzegorz Krawców
Wojciech Kurpiewski
 Polen
Guido Behling
Torsten Krentz
Thomas Vaske
André Wohllebe
 Östtyskland
Poznan 1990 Attila Ábrahám
Ferenc Csipes
László Fidel
Zsolt Gyulay
 Ungern
Sergej Kalesjink
Sergej Kirsanov
Aleksandr Matusjenko
Anatolij Tisjtjenko
 Sovjetunionen
Kay Bluhm
Torsten Gutsche
Torsten Krentz
André Wohllebe
 Östtyskland
Paris 1991 Attila Ábrahám
Ferenc Csipes
László Fidel
Zsolt Gyulay
 Ungern
Detlef Hofmann
Oliver Kegel
Thomas Reineck
André Wohllebe
 Tyskland
Karol Becker
Richard Botio
Karel Hrudik
Michael Matus
 Tjeckoslovakien
Köpenhamn 1993 Thomas Reineck
Oliver Kegel
André Wohllebe
Mario van Appen
 Tyskland
Zsolt Gyulay
Zsolt Borhi
Gábor Horváth
Attila Ábrahám
 Ungern
Viktor Denisov
Anatolij Tisjtjenko
Aleksandr Ivanik
Oleg Gorobij
 Ryssland
Mexiko City 1994 Viktor Denisov
Anatolij Tisjtjenko
Aleksandr Ivanik
Oleg Gorobij
 Ryssland
Piotr Markiewicz
Grzegorz Kotowicz
Adam Wysocki
Marek Witkowski
 Polen
Thomas Reineck
Oliver Kegel
André Wohllebe
Mario van Appen
 Tyskland
Duisburg 1995 Detlef Hofmann
Rene Pflugmacher
Thomas Reineck
Mark Zabel
 Tyskland
Zsolt Gyulay
Attila Ábrahám
Krisztián Bártafai
Gábor Szabó
 Ungern
Grzegorz Kotowicz
Marek Witkowski
Grzegorz Kaleta
Dariusz Białkowski
 Polen
Dartmouth 1997 Torsten Gutsche
Mark Zabel
Björn Bach
Stefan Ulm
 Tyskland
Botond Storcz
Zoltán Antal
Gábor Szabó
Márton Bauer
 Ungern
Ross Chaffer
Brian Marton
Peter Scott
Adam Dean
 Australien
Szeged 1998 Torsten Gutsche
Mark Zabel
Björn Bach
Stefan Ulm
 Tyskland
Botond Storcz
Krisztián Bártafai
Zsolt Szádoszki
Márton Bauer
 Ungern
Anatolij Tisjtjenko
Sergej Verlin
Georgij Tsyboulinikov
Aleksandr Ivannik
 Ryssland
Milano 1999 Zoltán Kammerer
Botond Storcz
Ákos Vereckei
Gábor Horváth
 Ungern
Torsten Gutsche
Mark Zabel
Björn Bach
Stefan Ulm
 Tyskland
Sorin Petcu
Vasile Curuzan
Marian Sîrbu
Romică Şerban
 Rumänien
Poznan 2001 Andreas Ihle
Mark Zabel
Björn Bach
Stefan Ulm
 Tyskland
Zoltán Kammerer
Botond Storcz
Roland Kökény
Gábor Horváth
 Ungern
Roman Zaroubin
Aleksandr Ivannik
Denys Tourttjenkov
Oleg Gorobij
 Ryssland
Sevilla 2002 Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Bača
 Slovakien
Mark Zabel
Björn Bach
Stefan Ulm
Andreas Ihle
 Tyskland
Petar Merkov
Milko Kasanov
Ivan Hristov
Jordan Jordanov
 Bulgarien
Gainesville 2003 Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Bača
 Slovakien
Zoltán Kammerer
Ákos Vereckei
Roland Kökény
Krisztián Veréb
 Ungern
Andreas Ihle
Mark Zabel
Björn Bach
Stefan Ulm
 Tyskland
Zagreb 2005 Lutz Altepost
Norman Bröckl
Björn Bach
Arnd Goldschmidt
 Tyskland
Michael Riszdorfer
Richard Riszdorfer
Erik Vlček
Róbert Erban
 Slovakien
Paweł Baumann
Marek Twardowski
Adam Wysocki
Przemyslaw Gawrych
 Polen
Szeged 2006 Ákos Vereckei
Roland Kökény
Lajos Gyökös
Gábor Horváth
 Ungern
Marek Twardowski
Tomasz Mendelski
Paweł Baumann
Adam Wysocki
 Polen
Vadzim Machneu
Dziamjan Turhyn
Aleksej Abalmasov
Raman Piatrusjenka
 Vitryssland
Duisburg 2007 Lutz Altepost
Norman Bröckl
Marco Herszel
Björn Goldschmidt
 Tyskland
Marek Twardowski
Tomasz Mendelski
Paweł Baumann
Adam Wysocki
 Polen
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Tarr
 Slovakien
Dartmouth 2009 Aleksej Abalmasov
Artur Litvintjuk
Vadzim Machneu
Raman Piatrusjenka
 Vitryssland
Guillaume Burger
Vincent Lecrubier
Philippe Colin
Sébastien Jouve
 Frankrike
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Tarr
 Slovakien
Poznan 2010 Arnaud Hybois
Étienne Hubert
Sébastien Jouve
Philippe Colin
 Frankrike
Raman Piatrusjenka
Aliaksei Abalmasau
Artur Litvintjuk
Vadzim Machneu
 Vitryssland
Ondřej Horský
Jan Souček
Daniel Havel
Jan Štěrba
 Tjeckien
Szeged 2011 Norman Broeckl
Robert Gleinert
Max Hoff
Paul Mittelstedt
 Tyskland
Jacob Clear
Murray Stewart
David Smith
Tate Smith
 Australien
Ilja Medvedev
Anton Vasilev
Anton Ryachov
Oleg Zjestkov
 Ryssland
Duisburg 2013 Vitalj Jurtjenko
Vasilj Pogreban
Anton Vasilev
Oleg Zjestkov
 Ryssland
Daniel Havel
Lukáš Trefil
Josef Dostál
Jan Štěrba
 Tjeckien
Tate Smith
David Smith
Murray Stewart
Jacob Clear
 Australien
Moskva 2014 Daniel Havel
Lukáš Trefil
Josef Dostál
Jan Štěrba
 Tjeckien
Fernando Pimenta
João Ribeiro
Emanuel Silva
David Fernandes
 Portugal
Zoltán Kammerer
Dávid Tóth
Tamás Kulifai
Dániel Pauman
 Ungern

K-1 500 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1948.

Spel Guld Silver Brons
London 1948  Gert Fredriksson (SWE)  Lars Glasser (SWE)  Poul Agger (DEN)
Köpenhamn 1950  Johan Kobberup (DEN)  Lennart Klingström (SWE)  Andreas Lind (DEN)
Mâcon 1954  Gert Fredriksson (SWE)  Meinrad Mittenberger (GER)  Mircea Anastasescu (ROU)
Prag 1958  Stefan Kapłaniak (POL)  Gert Fredriksson (SWE)  Dieter Krause (GDR)
Jajce 1963  Aurel Vernescu (ROU)  Erik Hansen (DEN)  Kálmán Kovács (HUN)
Östberlin 1966  Aurel Vernescu (ROU)  Erik Hansen (DEN)  Paul Hoekstra (NED)
Köpenhamn 1970  Anatolij Tistjenko (URS)  Grzegorz Śledziewski (POL)  Jean-Pierre Burny (BEL)
Belgrad 1971  Nikolaj Gogol (URS)  Ladislav Souček (TCH)  Mihály Hesz (HUN)
Tampere 1973  Géza Csapó (HUN)  Vitalij Truksjin (URS)  Grzegorz Śledziewski (POL)
Mexiko City 1974  Vasile Dîba (ROU)  Géza Csapó (HUN)  Grzegorz Śledziewski (POL)
Belgrad 1975  Géza Csapó (HUN)  Vasile Dîba (ROU)  Grzegorz Śledziewski (POL)
Sofia 1977  Vasile Dîba (ROU)  Grzegorz Śledziewski (POL)  Zoltán Sztanity (HUN)
Belgrad 1978  Vasile Dîba (ROU)  Vladimir Parfenovitj (URS)  Peter Hempel (GDR)
Duisburg 1979  Vladimir Parfenovitj (URS)  John Sumeghi (AUS)  Peter Hempel (GDR)
Nottingham 1981  Vladimir Parfenovitj (URS)  Ion Bîrlădeanu (ROU)  Lars-Erik Möberg (SWE)
Belgrad 1982  Vladimir Parfenovitj (URS)  Peter Hempel (GDR)  Lars-Erik Möberg (SWE)
Tampere 1983  Vladimir Parfenovitj (URS)  Ian Ferguson (NZL)  Andreas Stähle (GDR)
Mechelen 1985  Andreas Stähle (GDR)  Oliver Seack (FRG)  Bernard Brégeon (FRA)
Montréal 1986  Jeremy West (GBR)  Zsolt Guylay (HUN)  Igor Nagajev (URS)
Duisburg 1987  Paul MacDonald (NZL)  Andreas Stähle (GDR)  Attila Szabó (TCH)
Plovdiv 1989  Martin Hunter (AUS)  Kay Bluhm (GDR)  Mike Herbert (USA)
Poznan 1990  Sergej Kalesjink (URS)  Mike Herbert (USA)  Martin Hunter (AUS)
Paris 1991  Renn Crichlow (CAN)  Knut Holmann (NOR)  Zsolt Gyulay (HUN)
Köpenhamn 1993  Mikko Kolehmainen (FIN)  Renn Crichlow (CAN)  Daniel Collins (AUS)
Mexiko City 1994  Zsombor Borhi (HUN)  Daniel Collins (AUS)  Knut Holmann (NOR)
Duisburg 1995  Piotr Markiewicz (POL)  Knut Holmann (NOR)  Geza Magyar (ROU)
Dartmouth 1997  Botond Storcz (HUN)  Grzegorz Kotowicz (POL)  Antonio Rossi (ITA)
Szeged 1998  Ákos Vereckei (HUN)  Michael Kolganov (ISR)  Lutz Liwowski (GER)
Milano 1999  Ákos Vereckei (HUN)  Petar Merkov (BUL)  Grzegorz Kotowicz (POL)
Poznan 2001  Ákos Vereckei (HUN)  Anton Ryachov (UZB)  Javier Correa (ARG)
Sevilla 2002  Nathan Baggaley (AUS)  Petar Merkov (BUL)  Anton Ryachov (UZB)
Gainesville 2003  Nathan Baggaley (AUS)  Carlos Pérez (ESP)  Lutz Altepost (GER)
Zagreb 2005  Nathan Baggaley (AUS)  Lutz Altepost (GER)  Adam van Koeverden (CAN)
Szeged 2006  Marek Twardowski (POL)  Anton Ryachov (RUS)  Lutz Altepost (GER)
Duisburg 2007  Adam van Koeverden (CAN)  Tim Brabants (GBR)  Marek Twardowski (POL)
Dartmouth 2009  Ronald Rauhe (GER)  Anders Gustafsson (SWE)  Ken Wallace (AUS)
Poznan 2010  Anders Gustafsson (SWE)  Peter Gelle (SVK)  Adam van Koeverden (CAN)
Szeged 2011  Marek Twardowski (POL)  Pavel Miadzvedzeu (BLR)  Jurij Postrygaj (RUS)
Duisburg 2013  Tom Liebscher (GER)  René Holten Poulsen (DEN)  Arnaud Hybois (FRA)
Moskva 2014  René Holten Poulsen (DEN)  Bence Dombvári (HUN)  Marcus Cooper Walz (ESP)

K-1 4 x 500 m stafett[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1948. Togs bort: 1975.

Spel Guld Silver Brons
London 1948 Lars Glasser
Lars Helsvik
Lennart Klingström
Gert Fredriksson
 Sverige
Ivar Mathisen
Iver Iversen
Hans Gulbrandsen
Elvind Skabo
 Norge
Bernhard Jensen
Poul Agger
Ejvind Hansen
Johan Kobberup
 Danmark
Köpenhamn 1950 Lars Glasser
Ingemar Hedberg
Lennart Klingström
Gert Fredriksson
 Sverige
Poul Agger
Andreas Lind
Ejvind Hansen
Johan Kobberup
 Danmark
Herbert Klepp
Max Raub
Herbert Wiedermann
Günther Rührnschopf
 Österrike
Mâcon 1954 Lars Glasser
Carl-Åke Ljung
Bert Nilsson
Gert Fredriksson
 Sverige
Ervin Szörenyi
Andreás Sovan
Ferenc Wagner
Ferenc Hatlaczki
 Ungern
Max Raub
Herbert Wiedermann
Alfred Schmidtberger
Hermann Salzner
 Österrike
Prag 1958 Paul Lange
Meinrad Miltenberger
Helmut Herz
Fritz Briel
 Västtyskland
György Mészáros
László Kovács
Ferenc Hatlaczki
Lajos Kiss
 Ungern
Henri Lindelöf
Carl van Gerber
Sven-Olaf Sjödelius
Gert Fredriksson
 Sverige
Jajce 1963 Aurel Vernescu
Vasilie Nicoarǎ
Haralambie Ivanov
Anton Ivanescu
 Rumänien
Volodymyr Morozov
Vladimir Natalucha
Vjatjeslav Vinnik
Ivan Gasonov
 Sovjetunionen
Wolfgang Lange
Dieter Krause
Siegfried Rossberg
Günter Perleberg
 Östtyskland
Östberlin 1966 Georgij Karyutjin
Juirij Kabanov
Villi Baltins
Dmitrij Matvejev
 Sovjetunionen
Mihály Hesz
András Szente
Ferenc Cseh
Imre Kemecsey
 Ungern
Vasilie Nicoarǎ
Haralambie Ivanov
Atanase Sciotnic
Aurel Vernescu
 Rumänien
Köpenhamn 1970 Nikolaj Gogol
Anatolij Tistjenko
Anatolij Kobrisev
Anatolij Sedasov
 Sovjetunionen
Eugen Botez
Mihai Zaifu
Ion Jacob
Aurel Vernescu
 Rumänien
Géza Csapó
István Csizmadia
Mihály Hesz
Jószef Svidró
 Ungern
Belgrad 1971 Géza Csapó
István Szabó
Csaba Giczi
Mihály Hesz
 Ungern
Dimitrie Ivanov
Mihail Zaifu
Eugen Botez
Aurel Vernescu
 Rumänien
Anatolij Kobrisev
Anatolij Sedasov
Leonid Derevyanko
Anatolij Tistjenko
 Sovjetunionen
Tampere 1973 Vitalj Truksin
Anatolij Kobrisev
Sergej Nikolskij
Oleg Zjegojev
 Sovjetunionen
István Csizmadia
Zoltán Angyal
Robert Schaffhauser
Géza Csapó
 Ungern
Atanase Sciotnic
Vasile Simioncenco
Roman Vartolomeu
Mihai Zaifu
 Rumänien
Mexiko City 1974 Vasile Dîba
Ernst Pavel
Atanase Sciotnic
Mihai Zaifu
 Rumänien
Vitalj Truksin
Sergej Zhutjraj
Anatolij Kobrisev
Nikolaj Astapkovitj
 Sovjetunionen
Ryszard Oborski
Grzegorz Śledziewski
Kazimierz Górecki
Andrzej Matysiak
 Polen
Belgrad 1975 Iván Herczeg
József Svidró
Zoltán Sztanity
Péter Várhelyi
 Ungern
Zoltfab Eseanu
Mihai Zaifu
Ion Dragulschi
Vasile Dîba
 Rumänien
Herminio Menéndez
José Ramón López
Luis Gregario Ramos
Martin Vázquez
 Spanien

K-2 500 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1948.

Spel Guld Silver Brons
London 1948 Thor Axelsson
Nils Björklöf
 Finland
Alfred Christensen
Finn Rasmussen
 Danmark
Bernhard Jensen
Ejvind Hansen
 Danmark
Köpenhamn 1950 Lars Glasser
Ingemar Hedberg
 Sverige
Herny Pettersson
Berndt Häppling
 Sverige
Max Raub
Herbert Wiedermann
 Österrike
Mâcon 1954 Ernst Steinhauer
Meinrad Miltenberger
 Västtyskland
Bengt Linfors
Valter Wredberg
 Sverige
Ferenc Wagner
Andreás Sovan
 Ungern
Prag 1958 Stefan Kapłaniak
Władysław Zieliński
 Polen
László Nagy
László Kovács
 Ungern
Meinrad Miltenberger
Paul Lange
 Västtyskland
Jajce 1963 Vasilie Nicoarǎ
Haralambie Ivanov
 Rumänien
Aurel Vernescu
Mircea Anastasescu
 Rumänien
Heinz Büker
Holger Zander
 Västtyskland
Östberlin 1966 Aurel Vernescu
Atanase Sciotnic
 Rumänien
Heinz Büker
Holger Zander
 Västtyskland
Vladimir Obratzjov
Georgij Karyutjin
 Sovjetunionen
Köpenhamn 1970 Lars Andersson
Rolf Peterson
 Sverige
Aurel Vernescu
Atanase Sciotnic
 Rumänien
Gerhard Seibold
Günther Pfaff
 Österrike
Belgrad 1971 Lars Andersson
Rolf Peterson
 Sverige
Jean-Pierre Burny
Paul Hoekstra
 Belgien
Nikolaj Gogol
Pytor Gresjta
 Sovjetunionen
Tampere 1973 Nikolaj Gogol
Pytor Gresjta
 Sovjetunionen
József Deme
János Rátkai
 Ungern
Ion Dragulschi
Ernst Pavel
 Rumänien
Mexiko City 1974 Ryszard Oborski
Grzegorz Śledziewski
 Polen
József Deme
János Rátkai
 Ungern
Volkmar Thiede
Rüdiger Helm
 Östtyskland
Belgrad 1975 Viktor Vorobijev
Nikolaj Astapkovitj
 Sovjetunionen
Herbert Laabs
Harald Marg
 Östtyskland
Larion Serghei
Policarp Malîhin
 Rumänien
Sofia 1977 Joachim Mattern
Bernd Olbricht
 Östtyskland
Viktor Vorobijev
Nikolaj Astapkovitj
 Sovjetunionen
Géza Csapó
József Svidró
 Ungern
Belgrad 1978 Bernd Olbricht
Rüdiger Helm
 Östtyskland
Nicuşor Eşanu
Ion Bîrlădeanu
 Rumänien
Sergej Zjutjraj
Vladimir Trainikov
 Sovjetunionen
Duisburg 1979 Vladimir Parfenovitj
Sergej Zjutjraj
 Sovjetunionen
Bernd Olbricht
Rüdiger Helm
 Östtyskland
Alain Lebas
Francis Hervieu
 Frankrike
Nottingham 1981 Vladimir Parfenovitj
Sergej Superata
 Sovjetunionen
Waldemar Mark
Daniel Wełna
 Polen
Bernd Fleckeisen
Frank Fischer
 Östtyskland
Belgrad 1982 Vladimir Parfenovitj
Sergej Superata
 Sovjetunionen
Alan Thompson
Paul MacDonald
 Nya Zeeland
Matthias Seack
Oliver Seack
 Västtyskland
Tampere 1983 Frank Fischer
André Wohllebe
 Östtyskland
Vladimir Parfenovitj
Sergej Superata
 Sovjetunionen
Hugh Fisher
Alwyn Morris
 Kanada
Mechelen 1985 Alan Thompson
Paul MacDonald
 Nya Zeeland
Guido Behlin
Hans-Jörg Bliesner
 Östtyskland
Viktor Pusev
Sergej Superata
 Sovjetunionen
Montréal 1986 Reiner Scholl
Thomas Pfrang
 Västtyskland
András Rajna
Attila Androvicz
 Ungern
Viktor Pusev
Sergej Superata
 Sovjetunionen
Duisburg 1987 Ferenc Csipes
László Fidel
 Ungern
Ian Ferguson
Paul MacDonald
 Nya Zeeland
Per-Inge Bengtsson
Karl-Axel Sundqvist
 Sverige
Plovdiv 1989 Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Östtyskland
Sergej Kaleshink
Anatolij Tisjtjenko
 Sovjetunionen
Maciej Freimut
Wojciech Kurpiewski
 Polen
Poznan 1990 Sergej Kaleshink
Anatolij Tisjtjenko
 Sovjetunionen
Mike Herbert
Terry Kent
 USA
Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Östtyskland
Paris 1991 Juan José Roman
Juan Manuel Sánchez
 Spanien
Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Tyskland
Ferenc Csipes
Zsolt Guylay
 Ungern
Köpenhamn 1993 Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Tyskland
Maciej Freimut
Wojciech Kurpiewski
 Polen
Juan Manuel Sánchez
Juan José Roman
 Spanien
Mexiko City 1994 Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Tyskland
András Rajna
Attila Androvicz
 Ungern
Martin Hunter
Clint Robinson
 Australien
Duisburg 1995 Beniamino Bonomi
Daniele Scarpa
 Italien
Zsolt Guylay
Krisztián Bártfai
 Ungern
Maciej Freimut
Adam Wysocki
 Polen
Dartmouth 1997 Andrew Trim
Daniel Collins
 Australien
Beniamino Bonomi
Luca Negri
 Italien
Krisztián Bártfai
Gábor Horváth
 Ungern
Szeged 1998 Michal Riszdorfer
Juraj Bača
 Slovakien
Beniamino Bonomi
Luca Negri
 Italien
Krisztián Bártfai
Gábor Horváth
 Ungern
Milano 1999 Marek Twardowski
Adam Wysocki
 Polen
Botond Storcz
Gábor Horváth
 Ungern
Daniel Collins
Andrew Trim
 Australien
Poznan 2001 Ronald Rauhe
Tim Wieskötter
 Tyskland
Alvydas Duonėla
Egidijus Balčiūnas
 Litauen
Markus Oscarsson
Henrik Nilsson
 Sverige
Sevilla 2002 Ronald Rauhe
Tim Wieskötter
 Tyskland
Adam Wysocki
Marek Twardowski
 Polen
Zoltán Kammerer
Botond Storcz
 Ungern
Gainesville 2003 Ronald Rauhe
Tim Wieskötter
 Tyskland
Roman Petrusjenko
Vadzim Machnev
 Vitryssland
Alvydas Duonėla
Egidijus Balčiūnas
 Litauen
Zagreb 2005 Ronald Rauhe
Tim Wieskötter
 Tyskland
Marek Twardowski
Adam Wysocki
 Polen
Alvydas Duonėla
Egidijus Balčiūnas
 Litauen
Szeged 2006 Ronald Rauhe
Tim Wieskötter
 Tyskland
Richard Dessureault-Dober
Andrew Willows
 Kanada
Gábor Kucsera
Zoltán Kammerer
 Ungern
Duisburg 2007 Ronald Rauhe
Tim Wieskötter
 Tyskland
Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
 Vitryssland
Gábor Kucsera
Zoltán Kammerer
 Ungern
Dartmouth 2009 Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
 Vitryssland
Gábor Kucsera
Zoltán Kammerer
 Ungern
Hendrick Bertz
Marcus Gross
 Tyskland
Poznan 2010 Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
 Vitryssland
Fernando Pimenta
João Ribeiro
 Portugal
Dusko Stanojević
Dejan Pajić
 Serbien
Szeged 2011 Dávid Tóth
Tamás Kulifai
 Ungern
Ričardas Nekrošius
Andrej Olijnik
 Litauen
Denis Ambroziak
Dawid Putto
 Polen
Duisburg 2013 Emanuel Silva
João Ribeiro
 Portugal
Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
 Vitryssland
Sébastien Jouve
Maxime Beaumont
 Frankrike
Moskva 2014 Erik Vlček
Juraj Tarr
 Slovakien
Rudolf Dombi
Gergely Boros
 Ungern
Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
 Vitryssland

K-4 10000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1950. Togs bort: 1993.

Spel Guld Silver Brons
Köpenhamn 1950 Karl Andersson
Stig Andersson
Gösta Gustavsson
Harry Johansson
 Sverige
Karl-Erik Björk
Per-Olav Olsson
Klas Norgren
Arne Jansson
 Sverige
Walter Piemann
Alfred Schmidtberger
Otto Lochner
Alfred Krammer
 Österrike
Mâcon 1954 Einar Pihl
Ebbe Frick
Ragnar Heurlin
Stig Andersson
 Sverige
Hans Wetterström
Carl Sundin
Sigvard Johansson
Rolf Fjellman
 Sverige
János Urányi
István Mészáros
György Mészáros
Ferenc Varga
 Ungern
Prag 1958 Michel Scheuer
Georg Lietz
Gustav Schmidt
Theodor Kleine
 Västtyskland
Günter Kruger
Walter Sander
Heinrich Hell
Hubert Birgels
 Västtyskland
Nikolaj Rudzinkas
Volodya Tsevtskin
Alfons Rudzinkas
Vasilij Stepanov
 Sovjetunionen
Jajce 1963 István Timár
László Fábián
Otto Koltai
László Ürögi
 Ungern
Günter Holzvoigt
Wolfgang Finger
Wolfgang Niedrig
Siegwart Karbe
 Östtyskland
György Czink
János Petroczy
Gábor Almasi
Sámuel Egri
 Ungern
Östberlin 1966 Nikolaj Zjuzjikov
Anatolij Grisjin
Volodymyr Morozov
Vjatjeslav Jonov
 Sovjetunionen
Imre Szöllösi
László Fábián
János Petroczy
László Ürögi
 Ungern
Wolfgang Lange
Günter Holzvoigt
Wolfgang Niedrig
Siegwart Karbe
 Östtyskland
Köpenhamn 1970 Egil Søby
Steinar Amundsen
Tore Berger
Jan Johansen
 Norge
Horst Mattern
Rainer Hannes
Jochen Schneider
Erich Kemnitz
 Västtyskland
Kurt Lycjner
Willy Tesch
Åke Sandin
Hans Nilsson
 Sverige
Belgrad 1971 Cuprian Macareanu
Costel Coşniţă
Vasilie Simioncenco
Atanase Sciotnic
 Rumänien
Csaba Giczi
István Timár
György Mészáros
Csongor Vargha
 Ungern
Heino Kurwet
Nikolaj Gorbattjov
Vladimir Klimov
Vladimir Semijakov
 Sovjetunionen
Tampere 1973 Csaba Giczi
Tibor Nagy
Csongor Vargha
Géza Kralován
 Ungern
Hans-Erich Pasch
Horst Mattern
Rudolf Blass
Eduard Fischer
 Västtyskland
Atanase Sciotnic
Cuprian Macareanu
Costel Coşniţă
Vasilie Simioncenco
 Rumänien
Mexiko City 1974 Leonid Derevjasnko
Nikolay Gorbattjov
Pytor Zjurga
Anatolij Zjarikin
 Sovjetunionen
Csaba Giczi
Csongor Vargha
István Szabó
Zoltán Romhanyi
 Ungern
Ryszard Oborski
Kazimierz Górecki
Grzegorz Kołtan
Andrzej Matysiak
 Polen
Belgrad 1975 Einar Rasmussen
Steinar Amundsen
Andreas Orheim
Olaf Søyland
 Norge
Costel Coşniţă
Cuprian Macareanu
Vasilie Simioncenco
Nicuşor Eşanu
 Rumänien
Leonid Derevjasnko
Nikolay Gorbattjov
Pytor Zjurga
Anatolij Zjarikin
 Sovjetunionen
Sofia 1977 Aleksandr Sjaporenko
Volodymyr Morozov
Sergej Nikolskij
Aleksandr Avdejev
 Sovjetunionen
Csaba Giczi
János Rátkai
István Joos
Iván Herczeg
 Ungern
Andrzej Klimaszewski
Krzysztof Lepianka
Zbigniew Torzecki
Zdzisław Szubski
 Polen
Belgrad 1978 Aleksandr Sjaporenko
Sergej Nikolskij
Volodymyr Morozov
Aleksandr Avdejev
 Sovjetunionen
Andrzej Klimaszewski
Krzysztof Lepianka
Zbigniew Torzecki
Zdzisław Szubski
 Polen
Cuprian Macareanu
Ciobann Marian
Stefan Popa
Nicolae Tico
 Rumänien
Duisburg 1979 Aleksandr Sjaporenko
Sergej Nikolskij
Volodymyr Morozov
Aleksandr Avdejev
 Sovjetunionen
Andrzej Klimaszewski
Krzysztof Lepianka
Zbigniew Torzecki
Zdzisław Szubski
 Polen
Tamás Benkő
Péter Konecsny
László Szabó
Zoltán Romhanyi
 Ungern
Nottingham 1981 Aleksandr Jermilov
Nikolaj Baranov
Sergej Kolokolov
Vasilij Silenkov
 Sovjetunionen
Leszek Jamroziński
Andrzej Klimaszewski
Ryszard Oborski
Zdzisław Szubski
 Polen
Stephen Brown
Christopher Canham
Stephen Jackson
Alain Williams
 Storbritannien
Belgrad 1982 Aleksandr Jermilov
Nikolaj Baranov
Sergej Zjutjraj
Vladimir Romanovskij
 Sovjetunionen
Petrica Dimofte
Florian Marinescu
Ionel Igorov
Anghei Coman
 Rumänien
Kálmán Petrikovics
Tamás Szekes
László Rasztotzky
Tibor Helyi
 Ungern
Tampere 1983 Nikolaj Astapkovitj
Aleksandr Avdejev
Nikolaj Baranov
Aleksandr Jermilov
 Sovjetunionen
Harald Amundsen
Geir Kvillum
Lars Ivar Gran
Arne Slettsjø
 Norge
Ireneusz Ciurzyński
Andrzej Klimaszewski
Ryszard Oborski
Krzysztof Szczepański
 Polen
Mechelen 1985 Zoltán Böjti
Tibor Helyi
Zoltán Kovács
Kálmán Petrovics
 Ungern
Tommy Karls
Bengt Andersson
Peter Ekström
Torbjörn Thoresson
 Sverige
Brian Kragh
Thor Nielsen
Lars Koch
Henrik Christiansen
 Danmark
Montréal 1986 Nikolaj Oselez
Grigorij Medvedjev
Sergej Kislev
Aleksandr Akunitjikov
 Sovjetunionen
Ionel Constantin
Nicolae Feodoset
Ionel Letcae
Alexandru Dulau
 Rumänien
Tibor Bojati
Tibor Helyi
László Nieberl
Kálmán Petrovics
 Ungern
Duisburg 1987 Harald Amundsen
Arne Slettsjø
Morten Ivarsen
Arne Johan Almeland
 Norge
Zoltán Berkes
Zoltán Böjti
Tibor Helyi
Kálmán Petrovics
 Ungern
Gilbert Schneider
Oliver Kegel
Carsten Lömker
Thomas Reineck
 Västtyskland
Plovdiv 1989 Vladimir Bobresjov
Aleksandr Mizgin
Sergej Superata
Arturas Veta
 Sovjetunionen
Gábor Kulcsár
Ákos Angyal
Ferenc Csipes
László Vincze
 Ungern
Andrzej Gajewski
Tomasz Franaszek
Grzegorz Kaleta
Mariusz Rutkowski
 Polen
Poznan 1990 Dmitrij Bankovskij
Vladimir Bobresjov
Aleksandr Mizgin
Arturas Veta
 Sovjetunionen
Andrzej Gajewski
Andrzej Gryczko
Grzegorz Kaleta
Mariusz Rutkowski
 Polen
Gunar Olsson
Hans Olsson
Peter Orban
Kalle Sundqvist
 Sverige
Paris 1991 Detlef Hofmann
Oliver Kegel
Thomas Reineck
André Wohllebe
 Tyskland
Ramon Andersson
Clint Robinson
Ian Rowling
Steven Wood
 Australien
Jonas Fager
Pablo Grate
Hans Olsson
Peter Orban
 Sverige
Köpenhamn 1993 Thomas Reineck
Oliver Kegel
André Wohllebe
Mario van Appen
 Tyskland
Andrzej Gryczko
Piotr Markiewicz
Maciej Freimuth
Grzegorz Kołtan
 Polen
Sergej Verlin
Vladimir Bobresjov
Sergej Tsibuinikov
Sergej Gaikov
 Ryssland

K-4 500 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1977. Togs bort: 2007.

Spel Guld Silver Brons
Sofia 1977 Ryszard Oborski
Daniel Wełna
Grzegorz Kołtan
Henryk Budzicz
 Polen
Ion Dragulschi
Beniami Borbandi
Policarp Malîhin
Vasile Simiocenco
 Rumänien
Herminio Menéndez
Martin Vázquez
José Ramón López
Luis Gregario Ramos
 Spanien
Belgrad 1978 Peter Bischof
Bernd Duvigneau
Roland Graupner
Harald Marg
 Östtyskland
Herminio Menéndez
José María Esteban
José Ramón López
Luis Gregario Ramos
 Spanien
Ryszard Oborski
Daniel Wełna
Grzegorz Kołtan
Grzegorz Śledziewski
 Polen
Duisburg 1979 Bernd Duvigneau
Harald Marg
Jürgen Dittrich
Roland Graupner
 Östtyskland
Sergej Zjinkarenko
Ionas Sautra
Sergej Zjutjraj
Vladimir Trainikov
 Sovjetunionen
Ryszard Oborski
Daniel Wełna
Grzegorz Kołtan
Grzegorz Śledziewski
 Polen
Nottingham 1981 Igor Gajdamaka
Sergej Krivozjejev
Igor Polianis
Aleksandr Vodovatov
 Sovjetunionen
Jens Nordqvist
Lars-Erik Möberg
Per-Inge Bengtsson
Thomas Ohlsson
 Sverige
Frank-Peter Bischof
André Wohllebe
Rüdiger Helm
Harald Marg
 Östtyskland
Belgrad 1982 Sergej Krivozjejev
Igor Gajdamaka
Sergej Kolokolov
Aleksandr Vodovatov
 Sovjetunionen
Frank-Peter Bischof
Frank Fischer
Rüdiger Helm
Harald Marg
 Östtyskland
Jens Nordqvist
Lars-Erik Möberg
Per-Inge Bengtsson
Thomas Ohlsson
 Sverige
Tampere 1983 Andreas Stähle
Peter Hempel
Harald Marg
Rüdiger Helm
 Östtyskland
Sergej Kolokolov
Sergej Zjutjraj
Arturas Veta
Aleksandr Vodovatov
 Sovjetunionen
István Imai
Attila Csaszar
Zoltán Lorinczy
András Rajna
 Ungern
Mechelen 1985 André Wohllebe
Frank Fischer
Peter Hempel
Heiko Zinke
 Östtyskland
Aleksandr Belov
Igor Gaidamaka
Viktor Denisov
Aleksandr Vodovatov
 Sovjetunionen
Karl-Axel Sundqvist
Per-Inge Bengtsson
Lars-Erik Möberg
Per Lundh
 Sverige
Montréal 1986 Andreas Stähle
Frank Fischer
André Wohllebe
Jens Fiedler
 Östtyskland
Aleksandr Matusjenko
Sergej Kirsanov
Nikolaj Zjersjen
Viktor Denisov
 Sovjetunionen
Gilbert Schneider
Detlef Schmidt
Volker Kreutzer
Thomas Reineck
 Västtyskland
Duisburg 1987 Aleksandr Matusjenko
Sergej Kirsanov
Arturas Veta
Viktor Denisov
 Sovjetunionen
Robert Chwialkoski
Kazimierz Krzyżański
Grzegorz Krawców
Wojciech Kurpiewski
 Polen
Reiner Scholl
Thomas Pfrang
Volker Kreutzer
Thomas Reineck
 Västtyskland
Plovdiv 1989 Viktor Denisov
Sergej Kirsanov
Aleksandr Matusjenko
Viktor Pusev
 Sovjetunionen
Volker Kreutzer
Thomas Pfrang
Reiner Scholl
Mario von Appen
 Västtyskland
Adrian Duschev
Petar Godev
Nikolaj Jordanov
Ivan Marinov
 Bulgarien
Poznan 1990 Oleg Gorobij
Sergej Kirsanov
Aleksandr Matusjenko
Viktor Pusev
 Sovjetunionen
Matthias Hoppe
Uwe Münch
Andreas Stähle
André Wohllebe
 Östtyskland
Attila Ábrahám
Ferenc Csipes
Gyula Kajner
Béla Petrovics
 Ungern
Paris 1991 Detlef Hofmann
Oliver Kegel
Thomas Reineck
André Wohllebe
 Tyskland
Attila Ábrahám
Attila Adám
Attila Androvicz
László Fidel
 Ungern
Sergej Galkov
Oleg Gorobij
Sergej Kirsanov
Andre Plitkin
 Sovjetunionen
Köpenhamn 1993 Viktor Denisov
Anatolij Tistjenko
Aleksandr Ivannik
Oleg Gorobij
 Ryssland
Thomas Reineck
Oliver Kegel
Mario van Appen
André Wohllebe
 Tyskland
Zsolt Gyulay
Vince Fehérvári
Gábor Horváth
Attila Ábrahám
 Ungern
Mexiko City 1994 Viktor Denisov
Anatolij Tisjtjenko
Sergej Verlin
Oleg Gorobij
 Ryssland
Florin Scoica
Sorin Petcu
Martin Popescu
Geza Magyar
 Rumänien
Gábor Horváth
Ferenc Csipes
Zoltán Antal
Róbert Hegedűs
 Ungern
Duisburg 1995 Viktor Denisov
Anatolij Tisjtjenko
Sergej Verlin
Oleg Gorobij
 Ryssland
Detlef Hofmann
Thomas Reineck
Mario van Appen
Mark Zabel
 Tyskland
Grzegorz Kotowicz
Marek Witkowski
Grzegorz Kaleta
Dariusz Białkowski
 Polen
Dartmouth 1997 Zoltán Kammerer
Botond Storcz
Ákos Vereckei
Róbert Hegedűs
 Ungern
Torsten Gutsche
Mark Zabel
Jan Günther
Björn Bach
 Tyskland
Henrik Andersson
Nils-Erik Jonsson
Andreas Svensson
Henrik Nilsson
 Sverige
Szeged 1998 Torsten Gutsche
Mark Zabel
Björn Bach
Stefan Ulm
 Tyskland
Botond Storcz
Krisztián Bártafai
Zsolt Szádoszki
Márton Bauer
 Ungern
Andrej Tissin
Andrej Sjtjegolichin
Vitalij Gankin
Roman Zaroubin
 Ryssland
Milano 1999 Torsten Gutsche
Mark Zabel
Björn Bach
Stefan Ulm
 Tyskland
Andrej Tissin
Vitalij Gankin
Aleksandr Ivannik
Roman Zaroubin
 Ryssland
Zoltán Kammerer
Botond Storcz
Ákos Vereckei
Gábor Horváth
 Ungern
Poznan 2001 Roman Zaroubin
Aleksandr Ivannik
Denys Tourttjenkov
Andrej Tissin
 Ryssland
Vasile Curuzan
Marian Babin
Geza Magyar
Romică Şerban
 Rumänien
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Bača
 Slovakien
Sevilla 2002 Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Bača
 Slovakien
Roman Piatrusjenko
Aleksej Skurkovskij
Aleksej Abalmasov
Vadzim Machnev
 Vitryssland
Manuel Muñoz
Jaime Acuña
Aike González
Oier Aizpurua
 Spanien
Gainesville 2003 Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Bača
 Slovakien
Vasile Curuzan
Marian Babin
Alexandru Ceausu
Romică Şerban
 Rumänien
Aleksandr Ivannik
Anatolij Tisjtjenko
Oleg Gorobij
Vladimir Grusjichin
 Ryssland
Zagreb 2005 Roman Piatrusjenko
Aleksej Abalmasov
Dziamjan Turtjyn
Vadzim Machnev
 Vitryssland
Michael Riszdorfer
Juraj Tarr
Andrej Wiebauer
Róbert Erban
 Slovakien
Franco Benedini
Jaka Jazbec
Luca Piemonte
Antonio Scaduto
 Italien
Szeged 2006 Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Róbert Erban
Erik Vlček
 Slovakien
Attila Csamangó
Gábor Bozsik
Attila Boros
Márton Sik
 Ungern
Adam Wysocki
Paweł Baumann
Przmyslaw Gawrych
Tomasz Mendelski
 Polen
Duisburg 2007 Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Tarr
 Slovakien
Stanislav Streltjanka
Dzianis Zjyhadia
Sergej Findziukevitj
Rusian Bitjan
 Vitryssland
Márton Sik
Attila Boros
Attila Csamangó
Gábor Bozsik
 Ungern

K-1 200 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1994.

Spel Guld Silver Brons
Mexiko City 1994  Sergej Kalesjink (BLR)  Vince Fehérvári (HUN)  Miguel Garcia (ESP)
Duisburg 1995  Piotr Markiewicz (POL)  Sergej Kalesjink (BLR)  Ren Crichlow (CAN)
Dartmouth 1997  Vince Fehérvári (HUN)  Grzegorz Kotowicz (POL)  Oleksej Slivinskij (UKR)
Szeged 1998  Michael Kolganov (ISR)  Oleksej Slivinskij (UKR)  Ognjen Filipović (YUG)
Milano 1999  Michael Kolganov (ISR)  Oleksej Slivinskij (UKR)  Ronald Rauhe (GER)
Poznan 2001  Ronald Rauhe (GER)  Oleksej Slivinskij (UKR)  Anton Ryakhov (UZB)
Sevilla 2002  Ronald Rauhe (GER)  Anton Ryachov (UZB)  Romas Petrukanecas (LTU)
Gainesville 2003  Ronald Rauhe (GER)  Vince Fehérvári (AUS)  Anton Ryachov (UZB)
Zagreb 2005  Carlos Pérez (ESP)  Thomasz Medelski (POL)  Anton Ryachov (UZB)
Szeged 2006  Ronald Rauhe (GER)  Carlos Pérez (ESP)  Mykola Kremer (UKR)
Duisburg 2007  Jonas Ems (GER)  Vytautas Vaičikonis (LTU)  Gergely Gyertyános (HUN)
Dartmouth 2009  Ronald Rauhe (GER)  Oleg Charytonov (UKR)  Artem Kononuk (RUS)
Poznan 2010  Ed McKeever (GBR)  Ronald Rauhe (GER)  Piotr Siemionowski (POL)
Szeged 2011  Piotr Siemionowski (POL)  Ed McKeever (GBR)  Ronald Rauhe (GER)
Duisburg 2013  Petter Öström (SWE)  Mark de Jonge (CAN)  Saúl Craviotto (ESP)
Moskva 2014  Mark de Jonge (CAN)  Petter Menning (SWE)  Ed McKeever (GBR)
 Saúl Craviotto (ESP)

K-2 200 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1994.

Spel Guld Silver Brons
Mexiko City 1994 Maciej Freimut
Adam Wysocki
 Polen
Romică Şerban
Daniel Stoian
 Rumänien
Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Tyskland
Duisburg 1995 Stein Jorgensen
John Mooney
 USA
Romică Şerban
Daniel Stoian
 Rumänien
Zsolt Guylay
Krisztián Bártfai
 Ungern
Dartmouth 1997 Vince Fehérvári
Róbert Hegedűs
 Ungern
Beniamino Bonomi
Paolo Tommasini
 Italien
Henrik Andersson
Henrik Nilsson
 Sverige
Szeged 1998 Vince Fehérvári
Róbert Hegedűs
 Ungern
Sergej Verlin
Anatolij Tisjtjenko
 Ryssland
Geza Magyar
Romică Şerban
 Rumänien
Milano 1999 Vince Fehérvári
Róbert Hegedűs
 Ungern
Roman Zaroubin
Aleksandr Ivannik
 Ryssland
Marek Twardowski
Adam Wysocki
 Polen
Poznan 2001 Alvydas Duonėla
Egidijus Balčiūnas
 Litauen
Ronald Rauhe
Tim Wieskötter
 Tyskland
Mykola Zaitjenkov
Mychajlo Lutjnik
 Ukraina
Sevilla 2002 Alvydas Duonėla
Egidijus Balčiūnas
 Litauen
Marek Twardowski
Adam Wysocki
 Polen
Ronald Rauhe
Tim Wieskötter
 Tyskland
Gainesville 2003 Alvydas Duonėla
Egidijus Balčiūnas
 Litauen
Marek Twardowski
Adam Wysocki
 Polen
Ronald Rauhe
Tim Wieskötter
 Tyskland
Zagreb 2005 Dragan Zorić
Ognjen Filipović
 Serbien och Montenegro
Alvydas Duonėla
Egidijus Balčiūnas
 Litauen
Marek Twardowski
Adam Wysocki
 Polen
Szeged 2006 Ronald Rauhe
Tim Wieskötter
 Tyskland
Marek Twardowski
Adam Wysocki
 Polen
Dragan Zorić
Ognjen Filipović
 Serbien
Duisburg 2007 Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
 Vitryssland
Ronald Rauhe
Tim Wieskötter
 Tyskland
Dragan Zorić
Ognjen Filipović
 Serbien
Dartmouth 2009 Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
 Vitryssland
Saúl Craviotto
Carlos Pérez
 Spanien
Andrew Willows
Richard Dober Jr.
 Kanada
Poznan 2010 Arnaud Hybois
Sébastien Jouve
 Frankrike
Saúl Craviotto
Carlos Pérez
 Spanien
Liam Heath
Jonathon Schofield
 Storbritannien
Szeged 2011 Arnaud Hybois
Sebastien Jouve
 Frankrike
Jonathon Schofield
Liam Heath
 Storbritannien
Raman Piatrusjenka
Vadzim Machneu
 Vitryssland
Duisburg 2013 Jurij Postrigaj
Alexander Djatjenko
 Ryssland
Liam Heath
Jonathan Schofield
 Storbritannien
Ronald Rauhe
Jonas Ems
 Tyskland
Moskva 2014 Nebojša Grujić
Marko Novaković
 Serbien
Tom Liebscher
Ronald Rauhe
 Tyskland
Maxime Beaumont
Sébastien Jouve
 Frankrike

K-4 200 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1994. Togs bort: 2009.

Spel Guld Silver Brons
Mexiko City 1994 Anatolij Tisjtjenko
Oleg Gorobij
Sergej Verlin
Viktor Denisov
 Ryssland
Florin Scoica
Sorin Petcu
Martin Popescu
Geza Magyar
 Rumänien
Michał Śliwiński
Andrej Petrov
Jurij Kitjajev
Andrej Borzukov
 Ukraina
Duisburg 1995 Krisztián Bártfai
Gyula Kajner
Antal Páger
Gábor Pankotai
 Ungern
Anatolij Tisjtjenko
Oleg Gorobij
Sergej Verlin
Viktor Denisov
 Ryssland
Thomas Reineck
André Wohllebe
Jan Günther
Mark Zabel
 Tyskland
Dartmouth 1997 Anatolij Tisjtjenko
Oleg Gorobij
Sergej Verlin
Aleksandr Ivannik
 Ryssland
Vince Fehérvári
Krisztián Bártfai
Gábor Horváth
Róbert Hegedűs
 Ungern
Torsten Gutsche
Mark Zabel
Jan Günther
Björn Bach
 Tyskland
Szeged 1998 Gyula Kajner
Vince Fehérvári
István Beé
Róbert Hegedűs
 Ungern
Antonio Rossi
Beniamino Bonomi
Ivano Lussignoli
Luca Negri
 Italien
Andreas Gjersø
Nils Olav Fjeldheim
Knut Holmann
Robby Roarsen Hangli
 Norge
Milano 1999 Vince Fehérvári
Gyula Kajner
István Beé
Róbert Hegedűs
 Ungern
Piotr Markiewicz
Marek Twardowski
Adam Wysocki
Paweł Łakomy
 Polen
Anatolij Tisjtjenko
Andrej Sjtjegolichin
Oleg Gorobij
Vitalj Gankin
 Ryssland
Poznan 2001 Vince Fehérvári
Gyula Kajner
István Beé
Róbert Hegedűs
 Ungern
Roman Zaroubin
Aleksandr Ivannik
Denys Tourttjenkov
Andrej Tissin
 Ryssland
Oleskej Slivinskij
Mykola Zaltjenkov
Mychajlo Lutjnik
Boris Markin
 Ukraina
Sevilla 2002 Martin Chorváth
Rastislav Kužel
Ladislav Belovič
Juraj Lipták
 Slovakien
Manuel Muñoz
Jaime Acuña
Aike González
Oier Aizpurua
 Spanien
Vince Fehérvári
Róbert Hegedűs
Gábor Horváth
István Beé
 Ungern
Gainesville 2003 Oleskej Slivinskij
Mychaylo Lutjnik
Mykola Zaltjenkov
Andrij Borzukov
 Ukraina
Vasile Curuzan
Marian Babin
Alexandru Ceausu
Romică Şerban
 Rumänien
Manuel Muñoz
Jaime Acuña
Aike González
Oier Aizpurua
 Spanien
Zagreb 2005 Viktor Kadler
István Beé
Balázs Babella
Gergely Gyertyános
 Ungern
Norman Bröckl
Björn Bach
Björn Goldschmidt
Jonas Ems
 Tyskland
Raman Piatrusjenka
Aleksej Abalmasov
Dziamjan Turtjyn
Vadzim Machneu
 Vitryssland
Szeged 2006 Milan Djenadić
Ognjen Filipović
Bora Sibinkic
Dragan Zorić
 Serbien
Viktor Kadler
Gergely Gyertyános
Balázs Babella
István Beé
 Ungern
Sergej Kosilov
Konstantin Vishnjakov
Stepan Sjevtjuk
Sergej Chovanskij
 Ryssland
Duisburg 2007 Viktor Kadler
István Beé
Gergely Boros
Balázs Babella
 Ungern
Ognjen Filipović
Dragan Zorić
Bora Sibinkic
Milan Djenadić
 Serbien
Stepan Sjevtjuk
Anton Vasilev
Konstantin Visjnyakov
Sergej Chovanskij
 Ryssland
Dartmouth 2009 Raman Piatrusjenka
Taras Valko
Dziamjan Turtjyn
Vadzim Machneu
 Vitryssland
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Tarr
 Slovakien
Alexander Djatjenko
Sergej Chovanskij
Stepan Sjevtjuk
Roman Zarubin
 Ryssland

K-1 4 x 200 m stafett[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 2009

Spel Guld Silver Brons
Dartmouth 2009 Francisco Llera
Saúl Craviotto
Carlos Pérez
Ekaitz Saies
 Spanien
Norman Bröckl
Jonas Ems
Torsten Lubisch
Ronald Rauhe
 Tyskland
Guillaume Burger
Arnaud Hybois
Sébastien Jouve
Jean Baptiste Lutz
 Frankrike
Poznan 2010 Saúl Craviotto
Francisco Llera
Pablo Andres
Carlos Pérez
 Spanien
Ed McKeever
Jonathon Schofield
Liam Heath
Edward Cox
 Storbritannien
Viktor Zavolskij
Alexander Djatjenko
Jevgenj Salachov
Alexander Nikolaev
 Ryssland
Szeged 2011 Saul Craviotto
Ekaitz Saies
Carlos Pérez
Pablo Andres
 Spanien
Viktor Zavolskij
Alexander Djatjenko
Michail Tamonov
Evgenj Salachov
 Ryssland
Casper Nielsen
Jimmy Bøjesen
Kasper Bleibach
Lasse Nielsen
 Danmark
Duisburg 2013 Piotr Siemionowski
Denis Amroziak
Sebastian Szypula
Dawid Putto
 Polen
Jurij Postrigaj
Maxim Molotjkov
Oleg Charitonov
Alexander Djatjenko
 Ryssland
Miklós Dudás
Sándor Tótka
Péter Molnár
Dávid Hérics
 Ungern
Moskva 2014 Miklós Dudás
Dávid Hérics
Bence Nádas
Sándor Tótka
 Ungern
Maxime Beaumont
Étienne Hubert
Arnaud Hybois
Sébastien Jouve
 Frankrike
Liam Heath
Ed McKeever
Kristian Reeves
Jon Schofield
 Storbritannien

K-1 5000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 2010

Spel Guld Silver Brons
Poznan 2010  Ken Wallace (AUS)  Max Hoff (GER)  Maximilian Benassi (ITA)
Szeged 2011  Max Hoff (GER)  Aleh Jurenia (BLR)  Maximilian Benassi (ITA)
Duisburg 2013  Ken Wallace (AUS)  Daniel Dal Bo (ARG)  Edward Rutherford (GBR)
Moskva 2014  Ken Wallace (AUS)  Max Hoff (GER)  Cyrille Carré (FRA)

Referenser[redigera | redigera wikitext]