Lista över ledamöter av Sveriges riksdag 1998–2002

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Det här är en lista över ledamöter av Sveriges riksdag, mandatperioden 19982002.
Plats Namn Parti Valkrets
333   Karl Gustav Abramsson Socialdemokraterna Västerbottens län
126   Carina Adolfsson Elgestam Socialdemokraterna Kronobergs län
225   Berit Adolfsson Moderata samlingspartiet Västra Götalands läns västra
66   Amanda Agestav Kristdemokraterna Stockholms län
254   Urban Ahlin Socialdemokraterna Västra Götalands läns östra
341   Birgitta Ahlqvist Socialdemokraterna Norrbottens län
178   Johnny Ahlqvist Socialdemokraterna Skåne läns norra och östra
292   Christel Anderberg Moderata samlingspartiet Dalarnas län
69   Barbro Andersson Öhrn Socialdemokraterna Uppsala län
185   Anders Andersson Kristdemokraterna Skåne läns norra och östra
294   Hans Andersson Vänsterpartiet Dalarnas län
196   Jörgen Andersson Socialdemokraterna Hallands län
116   Margareta Andersson Centerpartiet Jönköpings län
230   Marianne Andersson Centerpartiet Västra Götalands läns norra
145   Sten Andersson oberoende[1] Malmö kommun
98   Yvonne Andersson Kristdemokraterna Östergötlands län
206   Kia Andreasson Miljöpartiet de Gröna Göteborgs kommun
262   Sture Arnesson Vänsterpartiet Värmlands län
43   Eva Arvidsson Socialdemokraterna Stockholms län
6   Beatrice Ask Moderata samlingspartiet Stockholms kommun
11   Stefan Attefall Kristdemokraterna Stockholms kommun
132   Nils Fredrik Aurelius Moderata samlingspartiet Kalmar län
100   Gunnar Axén Moderata samlingspartiet Östergötlands län
153   Jan Backman Moderata samlingspartiet Skåne läns västra
133   Lennart Beijer Vänsterpartiet Kalmar län
50   Cinnika Beiming Socialdemokraterna Stockholms län
163   Inga Berggren Moderata samlingspartiet Skåne läns södra
75   Mats Berglind Socialdemokraterna Uppsala län
223   Mona Berglund Nilsson Socialdemokraterna Västra Götalands läns västra
323   Rune Berglund Socialdemokraterna Jämtlands län
198   Jan Bergqvist Socialdemokraterna Göteborgs kommun
122   Harald Bergström Kristdemokraterna Kronobergs län
305   Sven Bergström Centerpartiet Gävleborgs län
2   Carl Bildt Moderata samlingspartiet Stockholms kommun
73   Per Bill Moderata samlingspartiet Uppsala län
30   Knut Billing Moderata samlingspartiet Stockholms län
91   Karl-Göran Biörsmark Folkpartiet liberalerna Östergötlands län
84   Laila Bjurling Socialdemokraterna Södermanlands län
84   Charlotta L. Bjälkebring Vänsterpartiet Södermanlands län
109   Anders Björck Moderata samlingspartiet Jönköpings län
293   Ulf Björklund Kristdemokraterna Dalarnas län
141   Jan Björkman Socialdemokraterna Blekinge län
242   Lars Björkman Moderata samlingspartiet Västra Götalands läns södra
268   Maud Björnemalm Socialdemokraterna Örebro län,
232   Britt Bohlin Olsson Socialdemokraterna Västra Götalands läns norra
301   Sinikka Bohlin Socialdemokraterna Gävleborgs län
204   Claes-Göran Brandin Socialdemokraterna Göteborgs kommun
70   Ingrid Burman Vänsterpartiet Uppsala län
297   Laila Bäck Socialdemokraterna Dalarnas län
220   Lars Bäckström Vänsterpartiet Västra Götalands läns västra
217   Lisbet Calner Socialdemokraterna Västra Götalands läns västra
127   Leif Carlson Moderata samlingspartiet Kalmar län
250   Birgitta Carlsson Centerpartiet Västra Götalands läns östra
89   Inge Carlsson Socialdemokraterna Östergötlands län
201   Marianne Carlström Socialdemokraterna Göteborgs kommun
221   Åke Carnerö Kristdemokraterna Västra Götalands läns västra
67   Birgitta Dahl Socialdemokraterna Uppsala län
42   Lennart Daléus Centerpartiet Stockholms län
94   Britt-Marie Danestig Vänsterpartiet Östergötlands län
258   Torgny Danielsson Socialdemokraterna Värmlands län
37   Inger Davidson Kristdemokraterna Stockholms län
311   Anne-Katrine Dunker Moderata samlingspartiet Gävleborgs län
314   Susanne Eberstein Socialdemokraterna Västernorrlands län
326   Erik Arthur Egervärn Centerpartiet Jämtlands län
55   Mats Einarsson Vänsterpartiet Stockholms län
99   Lena Ek Centerpartiet Östergötlands län
179   Maud Ekendahl Moderata samlingspartiet Skåne läns norra och östra
243   Berndt Ekholm Socialdemokraterna Västra Götalands läns södra
244   Kjell Eldensjö Kristdemokraterna Västra Götalands läns södra
257   Lars Elinderson Moderata samlingspartiet Västra Götalands läns östra
49   Catharina Elmsäter-Svärd Moderata samlingspartiet Stockholms län
124   Tomas Eneroth Socialdemokraterna Kronobergs län
260   Marie Engström Vänsterpartiet Värmlands län
57   Karin Enström Moderata samlingspartiet Stockholms län
96   Dan Ericsson Kristdemokraterna Östergötlands län
190   Alf Eriksson Socialdemokraterna Hallands län
175   Ingvar Eriksson Moderata samlingspartiet Skåne läns norra och östra
343   Peter Eriksson Miljöpartiet de Gröna Norrbottens län
348   Stig Eriksson Vänsterpartiet Norrbottens län
123   Eskil Erlandsson Centerpartiet Kronobergs län
86   Björn von der Esch Kristdemokraterna Södermanlands län
68   Gustaf von Essen Moderata samlingspartiet Uppsala län
135   Ann-Marie Fagerström Socialdemokraterna Kalmar län
284   Karin Falkmer Moderata samlingspartiet Västmanlands län
233   Barbro Feltzing Miljöpartiet de Gröna Västra Götalands läns norra
1   Elisabeth Fleetwood Moderata samlingspartiet Stockholms kommun
205   Eva Flyborg Folkpartiet liberalerna Göteborgs kommun
244   Sonja Fransson Socialdemokraterna Västra Götalands läns södra
270   Rose-Marie Frebran Kristdemokraterna Örebro län
204   Lennart Fridén Moderata samlingspartiet Göteborgs kommun
271   Helena Frisk Socialdemokraterna Örebro län
92   Viola Furubjelke Socialdemokraterna Östergötlands län
82   Reynoldh Furustrand Socialdemokraterna Södermanlands län
144   Margit Gennser Moderata samlingspartiet Malmö kommun
262   Viviann Gerdin Centerpartiet Värmlands län
77   Gunnar Goude Miljöpartiet de Gröna Uppsala län
188   Carl Fredrik Graf Moderata samlingspartiet Hallands län
346   Lars U. Granberg Socialdemokraterna Norrbottens län
148   Marie Granlund Socialdemokraterna Malmö kommun
290   Per Erik Granström Socialdemokraterna Dalarnas län
253   Monica Green Socialdemokraterna Västra Götalands läns östra
292   Rolf Gunnarsson Moderata samlingspartiet Dalarnas län
251   Holger Gustafsson Kristdemokraterna Västra Götalands läns östra
196   Lars Gustafsson Kristdemokraterna Hallands län
331   Lennart Gustavsson Vänsterpartiet Västerbottens län
106   Åke Gustavsson Socialdemokraterna Jönköpings län
143   Johnny Gylling Kristdemokraterna Blekinge län
83   Michael Hagberg Socialdemokraterna Södermanlands län
61   Catharina Hagen Moderata samlingspartiet Stockholms län
92   Stefan Hagfeldt Moderata samlingspartiet Östergötlands län
171   Caroline Hagström Kristdemokraterna Skåne läns södra
253   Ulla-Britt Hagström Kristdemokraterna Västra Götalands läns östra
58   Carl B. Hamilton Folkpartiet liberalerna Stockholms län
170   Matz Hammarström Miljöpartiet de Gröna Skåne läns södra
129   Agne Hansson Centerpartiet Kalmar län
136   Roy Hansson Moderata samlingspartiet Gotlands län
19   Carl Erik Hedlund Moderata samlingspartiet Stockholms kommun
69   Lennart Hedquist Moderata samlingspartiet Uppsala län
282   Kerstin Heinemann Folkpartiet liberalerna Västmanlands län
38   Chris Heister Moderata samlingspartiet Stockholms län
304   Owe Hellberg Vänsterpartiet Gävleborgs län
164   Gun Hellsvik Moderata samlingspartiet Skåne läns södra
201   Tom Heyman Moderata samlingspartiet Göteborgs kommun
97   Helena Hillar Rosenqvist Miljöpartiet de Gröna Östergötlands län
281   Lena Hjelm-Wallén Socialdemokraterna Västmanlands län
247   Lars Hjertén Moderata samlingspartiet Västra Götalands läns östra
191   Hans Hjortzberg-Nordlund Moderata samlingspartiet Hallands län
7   Ulla Hoffmann Vänsterpartiet Stockholms kommun
342   Siv Holma Vänsterpartiet Norrbottens län
270   Nils-Göran Holmqvist Socialdemokraterna Örebro län
200   Sven Hulterström Socialdemokraterna Göteborgs kommun
157   Cristina Husmark Pehrsson Moderata samlingspartiet Skåne läns västra
115   Carina Hägg Socialdemokraterna Jönköpings län
111   Göran Hägglund Kristdemokraterna Jönköpings län
159   Kent Härstedt Socialdemokraterna Skåne läns västra
122   Anders G. Högmark Moderata samlingspartiet Kronobergs län
283   Tomas Högström Moderata samlingspartiet Västmanlands län
16   Helena Höij Kristdemokraterna Stockholms kommun
1   Gunnar Hökmark Moderata samlingspartiet Stockholms kommun
281   Margareta Israelsson Socialdemokraterna Västmanlands län
290   Magnus Jacobsson Kristdemokraterna Västmanlands län
139   Karin Jeppsson Socialdemokraterna Blekinge län
209   Berit Jóhannesson Vänsterpartiet Göteborgs kommun
30   Anita Johansson Socialdemokraterna Stockholms län
259   Ann-Kristine Johansson Socialdemokraterna Värmlands län
36   Eva Johansson Socialdemokraterna Stockholms län
294   Kenneth Johansson Centerpartiet Dalarnas län
274   Mikael Johansson Miljöpartiet de Gröna Örebro län
171   Morgan Johansson Socialdemokraterna Skåne läns södra
223   Märta Johansson Socialdemokraterna Västra Götalands läns västra
229   Ingvar Johnsson Socialdemokraterna Västra Götalands läns norra
142   Jeppe Johnsson Moderata samlingspartiet Blekinge län
228   Elver Jonsson Folkpartiet liberalerna Västra Götalands läns norra
108   Göte Jonsson Moderata samlingspartiet Jönköpings län
13   Ingemar Josefsson Socialdemokraterna Stockholms kommun
136   Håkan Juholt Socialdemokraterna Kalmar län
305   Thomas Julin Miljöpartiet de Gröna Gävleborgs län
4   Henrik S. Järrel Moderata samlingspartiet Stockholms kommun
165   Anita Jönsson Socialdemokraterna Skåne läns södra
158   Anders Karlsson Socialdemokraterna Skåne läns västra
271   Hans Karlsson Socialdemokraterna Örebro län
195   Kjell-Erik Karlsson Vänsterpartiet Hallands län
272   Ola Karlsson Moderata samlingspartiet Örebro län
330   Rinaldo Karlsson Socialdemokraterna Västerbottens län
93   Sonia Karlsson Socialdemokraterna Östergötlands län
186   Rolf Kenneryd Centerpartiet Hallands län
264   Dan Kihlström Kristdemokraterna Värmlands län
242   Arne Kjörnsberg Socialdemokraterna Västra Götalands läns södra
95   Maj-Inger Klingvall Socialdemokraterna Östergötlands län
339   Lennart Klockare Socialdemokraterna Norrbottens län
194   Lennart Kollmats Folkpartiet liberalerna Hallands län
11   Ulf Kristersson Moderata samlingspartiet Stockholms kommun
315   Kerstin Kristiansson Karlstedt Socialdemokraterna Västernorrlands län
60   Kenneth Kvist Vänsterpartiet Stockholms län
10   Bo Könberg Folkpartiet liberalerna Stockholms kommun
224   Per Lager Miljöpartiet de Gröna Västra Götalands läns västra
258   Jarl Lander Socialdemokraterna Värmlands län
81   Henrik Landerholm Moderata samlingspartiet Södermanlands län
210   Per Landgren Kristdemokraterna Göteborgs kommun
156   Kenneth Lantz Kristdemokraterna Skåne läns västra
276   Sofia Larsen Centerpartiet Örebro län
9   Ewa Larsson Miljöpartiet de Gröna Stockholms kommun
176   Kaj Larsson Socialdemokraterna Skåne läns norra och östra
17   Kalle Larsson Vänsterpartiet Stockholms kommun
118   Maria Larsson Kristdemokraterna Jönköpings län
24   Roland Larsson Socialdemokraterna Stockholms kommun
31   Lars Leijonborg Folkpartiet liberalerna Stockholms län
238   Björn Leivik Moderata samlingspartiet Västra Götalands läns norra
33   Sören Lekberg Socialdemokraterna Stockholms län
36   Göran Lennmarker Moderata samlingspartiet Stockholms län
14   Anna Lilliehöök Moderata samlingspartiet Stockholms kommun
329   Mats Lindberg Socialdemokraterna Västerbottens län
207   Göran Lindblad Moderata samlingspartiet Göteborgs kommun
172   Lars Lindblad Moderata samlingspartiet Skåne läns södra
287   Tanja Linderborg Vänsterpartiet Västmanlands län
5   Sylvia Lindgren Socialdemokraterna Stockholms kommun
87   Anna Lindh Socialdemokraterna Södermanlands län
149   Britt-Marie Lindkvist Socialdemokraterna Malmö kommun
194   Ester Lindstedt-Staaf Kristdemokraterna Hallands län
342   Olle Lindström Moderata samlingspartiet Norrbottens län
48   Gudrun Lindvall Miljöpartiet de Gröna Stockholms län
313   Agneta Lundberg Socialdemokraterna Västernorrlands län
328   Carin Lundberg Socialdemokraterna Västerbottens län
269   Inger Lundberg Socialdemokraterna Örebro län
179   Bo Lundgren Moderata samlingspartiet Skåne läns norra och östra
150   Sten Lundström Vänsterpartiet Malmö kommun
203   Johan Lönnroth Vänsterpartiet Göteborgs kommun
146   Lars-Erik Lövdén Socialdemokraterna Malmö kommun
211   Cecilia Magnusson Moderata samlingspartiet Göteborgs kommun
280   Göran Magnusson Socialdemokraterna Västmanlands län
308   Ragnwi Marcelind Kristdemokraterna Gävleborgs län
85   Elisebeht Markström Socialdemokraterna Södermanlands län
35   Jerry Martinger Moderata samlingspartiet Stockholms län
303   Ulrica Messing Socialdemokraterna Gävleborgs län
332   Maggi Mikaelsson Vänsterpartiet Västerbottens län
45   Carina Moberg Socialdemokraterna Stockholms län
314   Per-Richard Molén Moderata samlingspartiet Västernorrlands län
237   Christina Oskarsson Socialdemokraterna Västra Götalands läns norra
155   Annika Nilsson Socialdemokraterna Skåne läns västra
93   Carl G. Nilsson Moderata samlingspartiet Östergötlands län
219   Lennart Nilsson Socialdemokraterna Västra Götalands läns västra
112   Martin Nilsson Socialdemokraterna Jönköpings län
169   Ulf Nilsson Folkpartiet liberalerna Skåne läns södra
266   Per-Samuel Nisser Moderata samlingspartiet Värmlands län
276   Elise Norberg Vänsterpartiet Örebro län
80   Harald Nordlund Folkpartiet liberalerna Uppsala län
249   Kjell Nordström Socialdemokraterna Västra Götalands läns östra
302   Patrik Norinder Moderata samlingspartiet Gävleborgs län
316   Göran Norlander Socialdemokraterna Västernorrlands län
44   Pär Nuder Socialdemokraterna Stockholms län
235   Elizabeth Nyström Moderata samlingspartiet Västra Götalands läns norra
202   Ingrid Näslund Kristdemokraterna Göteborgs kommun
35   Mats Odell Kristdemokraterna Stockholms län
3   Mikael Odenberg Moderata samlingspartiet Stockholms kommun
255   Carina Ohlsson Socialdemokraterna Västra Götalands läns östra
15   Lars Ohly Vänsterpartiet Stockholms kommun
166   Ronny Olander Socialdemokraterna Skåne läns södra
222   Kent Olsson Moderata samlingspartiet Västra Götalands läns västra
301   Lena Olsson Vänsterpartiet Dalarnas län
203   Rolf Olsson Vänsterpartiet Göteborgs kommun
76   Mikael Oscarsson Kristdemokraterna Uppsala län
313   Yvonne Oscarsson Vänsterpartiet Gävleborgs län
263   Runar Patriksson Folkpartiet liberalerna Värmlands län
273   Peter Pedersen Vänsterpartiet Örebro län
275   Johan Pehrson Folkpartiet liberalerna Örebro län
16   Nalin Pekgul Socialdemokraterna Stockholms kommun
147   Bertil Persson Moderata samlingspartiet Malmö kommun
167   Catherine Persson Socialdemokraterna Skåne läns södra
147   Göran Persson Socialdemokraterna Malmö kommun
113   Margareta Persson Socialdemokraterna Jönköpings län
177   Siw Persson oberoende[2] Skåne läns norra och östra
261   Marina Pettersson Socialdemokraterna Värmlands län
40   Karin Pilsäter Folkpartiet liberalerna Stockholms län
47   Marietta de Pourbaix-Lundin Moderata samlingspartiet Stockholms län
130   Chatrine Pålsson Ahlgren Kristdemokraterna Kalmar län
306   Raimo Pärssinen Socialdemokraterna Gävleborgs län
41   Ola Rask Socialdemokraterna Stockholms län
39   Fredrik Reinfeldt Moderata samlingspartiet Stockholms län
221   Inger René Moderata samlingspartiet Västra Götalands läns västra
38   Stig Rindborg Moderata samlingspartiet Stockholms län
134   Agneta Ringman Socialdemokraterna Kalmar län
245   Jonas Ringqvist Vänsterpartiet Västra Götalands läns södra
232   Fanny Rizell Kristdemokraterna Västra Götalands läns norra
252   Per Rosengren Vänsterpartiet Västra Götalands läns östra
224   Rosita Runegrund Kristdemokraterna Västra Götalands läns västra
9   Yvonne Ruwaida Miljöpartiet de Gröna Stockholms kommun
291   Bengt-Ola Ryttar Socialdemokraterna Dalarnas län
265   Jan-Evert Rådhström Moderata samlingspartiet Värmlands län
187   Ingegerd Sahlström Socialdemokraterna Hallands län
233   Marianne Samuelsson Miljöpartiet de Gröna Jönköpings län
329   Lena Sandlin-Hedman Socialdemokraterna Västerbottens län
233   Stig Sandström Vänsterpartiet Västra Götalands läns norra
336   Åke Sandström Centerpartiet Västerbottens län
0   Birger Schlaug Miljöpartiet de Gröna Södermanlands län
7   Pierre Schori Socialdemokraterna Stockholms kommun
33   Gudrun Schyman Vänsterpartiet Stockholms län
8   Inger Segelström Socialdemokraterna Stockholms kommun
317   Birgitta Sellén Centerpartiet Västernorrlands län
208   Anita Sidén Moderata samlingspartiet Göteborgs kommun
152   Bengt Silfverstrand Socialdemokraterna Skåne läns västra
335   Anders Sjölund Moderata samlingspartiet Västerbottens län
182   Sven-Erik Sjöstrand Vänsterpartiet Skåne läns norra och östra
140   Christer Skoog Socialdemokraterna Blekinge län
180   Tuve Skånberg Kristdemokraterna Skåne läns norra och östra
1   Carl-Erik Skårman Moderata samlingspartiet Stockholms kommun
216   Kenth Skårvik Folkpartiet liberalerna Västra Götalands läns västra
326   Camilla Sköld Jansson Vänsterpartiet Jämtlands län
96   Berndt Sköldestig Socialdemokraterna Östergötlands län
257   Lisbeth Staaf-Igelström Socialdemokraterna Värmlands län
160   Tasso Stafilidis Vänsterpartiet Skåne läns västra
295   Kerstin-Maria Stalin Miljöpartiet de Gröna Dalarnas län
312   Hans Stenberg Socialdemokraterna Västernorrlands län
71   Rigmor Stenmark Centerpartiet Uppsala län
323   Claes Stockhaus Vänsterpartiet Västernorrlands län
62   Inger Strömbom Kristdemokraterna Stockholms län
325   Ola Sundell Moderata samlingspartiet Jämtlands län
345   Anders Sundström Socialdemokraterna Norrbottens län
170   Karin Svensson Smith Vänsterpartiet Skåne läns södra
110   Alf Svensson Kristdemokraterna Jönköpings län
48   Ingvar Svensson Kristdemokraterna Stockholms län
307   Per-Olof Svensson Socialdemokraterna Gävleborgs län
42   Björn von Sydow Socialdemokraterna Stockholms län
141   Willy Söderdahl Vänsterpartiet Blekinge län
234   Nils-Erik Söderqvist Socialdemokraterna Västra Götalands läns norra
173   Ewa Thalén Finné Moderata samlingspartiet Skåne läns södra
32   Ingela Thalén Socialdemokraterna Stockholms län
334   Gunilla Tjernberg Kristdemokraterna Västerbottens län
29   Lars Tobisson Moderata samlingspartiet Stockholms län
272   Sten Tolgfors Moderata samlingspartiet Örebro län
225   Åsa Torstensson Centerpartiet Västra Götalands läns västra
296   Marita Ulvskog Socialdemokraterna Dalarnas län
92   Per Unckel Moderata samlingspartiet Östergötlands län
318   Gunilla Wahlén Vänsterpartiet Västernorrlands län
117   Göte Wahlström Socialdemokraterna Jönköpings län
51   Tommy Waidelich Socialdemokraterna Stockholms län
149   Maj-Britt Wallhorn Kristdemokraterna Malmö kommun
183   Gunnel Wallin Centerpartiet Skåne läns norra och östra
125   Lars Wegendal Socialdemokraterna Kronobergs län
161   Karin Wegestål Socialdemokraterna Skåne läns södra
181   Ulla Wester Socialdemokraterna Skåne läns norra och östra
81   Per Westerberg Moderata samlingspartiet Södermanlands län
3   Barbro Westerholm Folkpartiet liberalerna Stockholms kommun
191   Majléne Westerlund Panke Socialdemokraterna Hallands län
52   Henrik Westman Moderata samlingspartiet Stockholms län
322   Margareta Winberg Socialdemokraterna Jämtlands län
138   Lilian Virgin Socialdemokraterna Gotlands län
102   Carlinge Wisberg Vänsterpartiet Östergötlands län
8   Birgitta Wistrand Moderata samlingspartiet Stockholms kommun
206   Siw Wittgren-Ahl Socialdemokraterna Göteborgs kommun
189   Liselotte Wågö Moderata samlingspartiet Hallands län
344   Erling Wälivaara Kristdemokraterna Norrbottens län
236   Ingemar Vänerlöv Kristdemokraterna Västra Götalands läns norra
123   Lennart Värmby Vänsterpartiet Kronobergs län
179   Ingegerd Wärnersson Socialdemokraterna Skåne läns norra och östra
12   Anders Ygeman Socialdemokraterna Stockholms kommun
285   Mariann Ytterberg Socialdemokraterna Västmanlands län
5   Eva Zetterberg Vänsterpartiet Stockholms kommun
14   Rolf Åbjörnsson Kristdemokraterna Stockholms kommun
318   Jan Erik Ågren Kristdemokraterna Västernorrlands län
154   Anna Åkerhielm Moderata samlingspartiet Skåne läns västra
54   Lars Ångström Miljöpartiet de Gröna Stockholms län
332   Yvonne Ångström Folkpartiet liberalerna Västerbottens län
310   Erik Åsbrink Socialdemokraterna Gävleborgs län
114   Alice Åström Vänsterpartiet Jönköpings län
95   Conny Öhman Socialdemokraterna Östergötlands län
341   Monica Öhman Socialdemokraterna Norrbottens län
131   Krister Örnfjäder Socialdemokraterna Kalmar län
284   Sven-Erik Österberg Socialdemokraterna Västmanlands län
74   Thomas Östros Socialdemokraterna Uppsala län

Noter[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Invald för Moderata samlingspartiet. Lämnade detta parti 2001 för att gå över till Sverigedemokraterna och satt då kvar som oberoende riksdagsledamot.
  2. ^ Invald för Folkpartiet liberalerna. Lämnade detta parti i april 2001 och satt då kvar som oberoende riksdagsledamot.


Föregående:
1994–1998
Ledamöter av Sveriges riksdag
1998–2002
Nästa:
2002–2006