Diamond League 2011

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

Diamond League 2011 eller Samsung Diamond League 2011 var den andra upplagan av Diamond League och hölls under friidrottsåret 2011.

Datum och orter[redigera | redigera wikitext]

Datum Stad Tävling
6 maj Qatar Doha Qatar Athletic Super Grand Prix
15 maj Kina Shanghai Shanghai Golden Grand Prix
26 maj Italien Rom Golden Gala
4 juni USA Eugene Prefontaine Classic
9 juni Norge Oslo Bislett Games
11 juni USA New York Adidas Grand Prix
30 juni Schweiz Lausanne Athletissima
8 juli Frankrike Paris Meeting Areva
10 juli Storbritannien Birmingham Aviva Birmingham Grand Prix
22 juli Monaco Monaco Herculis
29 juli Sverige Stockholm DN-galan
5-6 augusti Storbritannien London London Grand Prix
8 september Schweiz Zürich Weltklasse Zürich
16 september Belgien Bryssel Memorial van Damme

Grenar[redigera | redigera wikitext]

Löpgrenar
Herrar 100 m 200 m 400 m 800 m 1500 m / Mile 5000 m 110 m häck 400 m häck 3000 m hinder
Damer 100 m 200 m 400 m 800 m 1500 m 5000 m 100 m häck 400 m häck 3000 m hinder
Hopp- och kastgrenar
Herrar Längdhopp Tresteg Höjdhopp Stavhopp Kula Diskus Spjut
Damer Längdhopp Tresteg Höjdhopp Stavhopp Kula Diskus Spjut

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Löpgrenar
Nr Tävling 100 meter 200 meter 400 meter 800 meter 1500 meter 5000 meter 110 meter häck 400 meter häck 3000 meter hinder
1 Doha  Walter Dix (USA)
20.06 WL,=MR
 Asbel Kiprop (KEN)
1:44.74 SB
 Yenew Alamirew (ETH)
7:27.26 WL,MR
 L. J. van Zyl (RSA)
48.11 MR
2 Shanghai  Asafa Powell (JAM)
9.95
 Calvin Smith Jr. (USA)
45.47
 Nixon Chepseba (KEN)
3:31.42 WL,MR
 Liu Xiang (CHN)
13.07 WL
 Brimin Kipruto (KEN)
8:02.28 WL,MR
3 Rome  Usain Bolt (JAM)
9.91
 Khadevis Robinson (USA)
1:45.09 SB
 Imane Merga (ETH)
12:54.21 WL
 L. J. van Zyl (RSA)
47.91
4 Eugene  Steve Mullings (JAM)
9.80 MR
 Walter Dix (USA)
20.19
 Angelo Taylor (USA)
45.16 SB
 Haron Keitany (KEN)
3:49.09 WL
 David Oliver (USA)
12.94 WL
 Ezekiel Kemboi (KEN)
8:08.34
5 Oslo  Usain Bolt (JAM)
19.86
 Asbel Kiprop (KEN)
3:50.86
 Aries Merritt (USA)
13.12 SB
 Paul Kipsiele Koech (KEN)
8:01.83 WL,MR
6 New York  Steve Mullings (JAM)
10.26
 Jeremy Wariner (USA)
45.13
 Alfred Kirwa Yego (KEN)
1:46.57
 Dejen Gebremeskel (ETH)
13:05.22
 Javier Culson (PUR)
48.50 SB
7 Lausanne  Asafa Powell (JAM)
9.78 WL
 David Rudisha (KEN)
1:44.15
 Vincent Chepkok (KEN)
12:59.13 MR
 Dai Greene (GBR)
48.41
8 Paris  Usain Bolt (JAM)
20.03
 Chris Brown (BAH)
44.94 SB
 Amine Laâlou (MAR)
3:32.15
 Dayron Robles (CUB)
13.09
 Mahiedine Mekhissi-Benabbad (FRA)
8:02.09 PB
9 Birmingham  Asafa Powell (JAM)
9.91
 Abubaker Kaki Khamis (SUD)
1:44.54
 Mo Farah (GBR)
13:06.14
 Dai Greene (GBR)
48.20 SB
10 Monaco  Usain Bolt (JAM)
9.88
 David Rudisha (KEN)
1:42.61 WL
 Mo Farah (GBR)
12:53.11 WL,MR,NR
 Angelo Taylor (USA)
47.97
 Brimin Kipruto (KEN)
7:53.64 MR,AR
11 Stockholm  Usain Bolt (JAM)
20.03
 Jermaine Gonzales (JAM)
44.69 SB
 Silas Kiplagat (KEN)
3:33.94
 Jason Richardson (USA)
13.17
 Paul Kipsiele Koech (KEN)
8:05.92
12 London  Walter Dix (USA)
20.16
 Kirani James (GRN)
44.61 WL
 Leonel Manzano (USA)
3:51.24
 Dayron Robles (CUB)
13.04 MR
13 Zürich  Yohan Blake (JAM)
9.82 PB
 Kirani James (GRN)
44.36 NR
 Nixon Chepseba (KEN)
3:32.74
 Dayron Robles (CUB)
13.01 SB
 Ezekiel Kemboi (KEN)
8:07.72
14 Brussels  Usain Bolt (JAM)
9.76 WL,MR
 Yohan Blake (JAM)
19.26 WL,MR
 David Rudisha (KEN)
1:43.96
 Imane Merga (ETH)
12:58.32
 Javier Culson (PUR)
48.32 SB
Totalsegrare  Asafa Powell (JAM)  Walter Dix (USA)  Kirani James (GRN)  David Rudisha (KEN)  Nixon Kiplimo Chepseba (KEN)  Imane Merga (ETH)  Dayron Robles (CUB)  Dai Greene (GBR)  Paul Kipsiele Koech (KEN)
  • I Eugene, Oslo och London, räknas en engelsk mil in med slutställningen för 1500 m.
  • I Doha, räknas 3000 meter in med slutställningen för 5000 meter
Teknikgrenar
Nr Tävling Längdhopp Tresteg Höjdhopp Stavhopp Kulstötning Diskuskastning Spjutkastning
1 Doha  Teddy Tamgho (FRA)
17.49 WL,MR
 Jesse Williams (USA)
2.33 =MR
 Malte Mohr (GER)
5.81 WL,MR
 Dylan Armstrong (CAN)
21.38
 Gerd Kanter (EST)
67.49 WL
 Petr Frydrych (CZE)
85.32
2 Shanghai  Mitchell Watt (AUS)
8.44 =WL,MR
 Tero Pitkämäki (FIN)
85.33 =WL
3 Rome  Phillips Idowu (GBR)
17.59 WL
 Renaud Lavillenie (FRA)
5.82 WL
 Dylan Armstrong (CAN)
21.60
4 Eugene  Greg Rutherford (GBR)
8.32w
 Raúl Spank (GER)
2.32 =SB
 Robert Harting (GER)
68.40
5 Oslo  Godfrey Khotso Mokoena (RSA)
8.08
 Kyriakos Ioannou (CYP)
2.28
 Gerd Kanter (EST)
65.14
 Matthias de Zordo (GER)
83.94
6 New York  Phillips Idowu (GBR)
16.67
 Romain Mesnil (FRA)
5.52
7 Lausanne  Teddy Tamgho (FRA)
17.91 WL,MR
 Renaud Lavillenie (FRA)
5.83 =SB
 Christian Cantwell (USA)
21.83 MR
 Andreas Thorkildsen (NOR)
88.19 SB
8 Paris  Irving Saladino (PAN)
8.40 SB
 Jaroslav Bába (CZE)
2.32 SB
 Aleksey Dmitrik (RUS)
2.32
 Renaud Lavillenie (FRA)
5.73
 Robert Harting (GER)
67.32
9 Birmingham  Phillips Idowu (GBR)
17.54
 Dylan Armstrong (CAN)
21.55
 Andreas Thorkildsen (NOR)
88.30 WL
10 Monaco  Phillips Idowu (GBR)
17.36
 Renaud Lavillenie (FRA)
5.90 WL
 Reese Hoffa (USA)
21.25 MR
11 Stockholm  Mitchell Watt (AUS)
8.54 AR
 Ivan Ukhov (RUS)
2.34 =SB
 Virgilijus Alekna (LTU)
65.05
 Andreas Thorkildsen (NOR)
88.43 WL
12 London  Mitchell Watt (AUS)
8.45 MR
 Andrey Silnov (RUS)
2.36 SB
 Virgilijus Alekna (LTU)
66.71
13 Zürich  Ngonidzashe Makusha (ZIM)
8.00
 Dimitrios Chondrokoukis (GRE)
2.32 =PB
 Dylan Armstrong (CAN)
21.63
 Robert Harting (GER)
67.02
14 Brussels  Benjamin Compaoré (FRA)
17.31 PB
 Konstadinos Filippidis (GRE)
5.72
 Reese Hoffa (USA)
22.09 SB
 Matthias de Zordo (GER)
88.36 PB
Totalsegrare  Mitchell Watt (AUS)  Phillips Idowu (GBR)  Jesse Williams (USA)  Renaud Lavillenie (FRA)  Dylan Armstrong (CAN)  Virgilijus Alekna (LTU)  Matthias de Zordo (GER)

Damer[redigera | redigera wikitext]

Löpgrenar
Nr Tävling 100 meter 200 meter 400 meter 800 meter 1500 meter 5000 meter 110 meter häck 400 meter häck 3000 meter hinder
1 Doha  LaShauntea Moore (USA)
22.83
 Allyson Felix (USA)
50.33 WL
 Anna Mishchenko (UKR)
4:03.00 WL
 Kellie Wells (USA)
12.58 WL
 Milcah Cheywa (KEN)
9:16.44 WL,MR
2 Shanghai  Veronica Campbell-Brown (JAM)
10.92
 Jenny Meadows (GBR)
2:00.54
 Vivian Cheruiyot (KEN)
14:31.92 WL
 Kaliese Spencer (JAM)
54.20 WL
3 Rome  Bianca Knight (USA)
22.64 SB
 Allyson Felix (USA)
49.81 WL
 Maryam Yusuf Jamal (BHR)
4:01.60 WL
 Dawn Harper (USA)
12.70 SB
 Milcah Cheywa (KEN)
9:12.89 WL
4 Eugene  Carmelita Jeter (USA)
10.70 WL,MR
 Kenia Sinclair (JAM)
1:58.29 WL
 Vivian Cheruiyot (KEN)
14:33.96 MR
 Lashinda Demus (USA)
53.31 WL
5 Oslo  Ivet Lalova (BUL)
11.01w
 Amantle Montsho (BOT)
50.10 SB
 Halima Hachlaf (MAR)
1:58.27 WL
 Meseret Defar (ETH)
14:37.32
 Zuzana Hejnová (CZE)
54.38
6 New York  Allyson Felix (USA)
22.92
 Kenia Sinclair (JAM)
4:08.06
 Danielle Carruthers (USA)
13.04
 Milcah Cheywa (KEN)
9:27.29
7 Lausanne  Mariya Ryemyen (UKR)
22.85
 Amantle Montsho (BOT)
50.23
 Morgan Uceny (USA)
4:05.52
 Sally Pearson (AUS)
12.47w
 Milcah Cheywa (KEN)
9:19.87 MR
8 Paris  Kelly-Ann Baptiste (TRI)
10.91 SB
 Caster Semenya (RSA)
2:00.18
 Meseret Defar (ETH)
14:29.52 WL
 Zuzana Hejnová (CZE)
53.29 WL,NR
9 Birmingham  Bianca Knight (USA)
22.59
 Amantle Montsho (BOT)
50.20
 Morgan Uceny (USA)
4:05.64
 Sally Pearson (AUS)
12.48 WL,MR,AR
 Sofia Assefa (ETH)
9:25.87 MR
10 Monaco  Carmelita Jeter (USA)
22.20 PB
 Amantle Montsho (BOT)
49.71 NR
 Maryam Yusuf Jamal (BHR)
4:00.59
 Sally Pearson (AUS)
12.51
11 Stockholm  Carmelita Jeter (USA)
11.15
 Kenia Sinclair (JAM)
1:58.21 SB
 Vivian Cheruiyot (KEN)
14:20.87 WL,NR
 Kaliese Spencer (JAM)
53.74 MR
12 London  Carmelita Jeter (USA)
10.93
 Jenny Meadows (GBR)
1:58.60 SB
 Lauren Fleshman (USA)
15:00.57 SB
 Kaliese Spencer (JAM)
52.79 WL,MR
 Milcah Cheywa (KEN)
9:22.80
13 Zürich  Carmelita Jeter (USA)
22.27
 Mariya Savinova (RUS)
1:58.27
 Vivian Cheruiyot (KEN)
14:30.10 MR
 Kaliese Spencer (JAM)
53.36
14 Brussels  Carmelita Jeter (USA)
10.78
 Amantle Montsho (BOT)
50.16
 Morgan Uceny (USA)
4:00.06 WL
 Danielle Carruthers (USA)
12.65
 Yuliya Zaripova (RUS)
9:15.43 MR
Totalsegrare  Carmelita Jeter (USA)  Carmelita Jeter (USA)  Amantle Montsho (BOT)  Jenny Meadows (GBR)  Morgan Uceny (USA)  Vivian Cheruiyot (KEN)  Danielle Carruthers (USA)  Kaliese Spencer (JAM)  Milcah Cheywa (KEN)
Teknikgrenar
Nr Tävling Längdhopp Tresteg Höjdhopp Stavhopp Kulstötning Diskuskastning Spjutkastning
1 Doha  Funmi Jimoh (USA)
6.88 WL
2 Shanghai  Yargelis Savigne (CUB)
14.68
 Blanka Vlašić (CRO)
1.94 =WL
 Silke Spiegelburg (GER)
4.55 SB
 Gong Lijiao (CHN)
19.94 SB
 Li Yanfeng (CHN)
62.73
3 Rome  Brittney Reese (USA)
6.94 SB
 Blanka Vlašić (CRO)
1.95 SB
 Yarelys Barrios (CUB)
64.18
 Mariya Abakumova (RUS)
65.40 WL
4 Eugene  Olha Saladuha (UKR)
14.98 WL,MR
 Anna Rogowska (POL)
4.68
 Nadzeya Ostapchuk (BLR)
20.59 WL,MR
 Christina Obergföll (GER)
65.48 SB
5 Oslo  Yargelis Savigne (CUB)
14.81
 Fabiana Murer (BRA)
4.60
 Valerie Adams (NZL)
20.26 MR
6 New York  Funmi Jimoh (USA)
6.48
 Emma Green Tregaro (SWE)
1.94 SB
 Stephanie Brown Trafton (USA)
62.94
 Christina Obergföll (GER)
64.43 MR
7 Lausanne  Brittney Reese (USA)
6.85
 Anna Chicherova (RUS)
1.95
 Yarelys Barrios (CUB)
64.29 SB
8 Paris  Yargelis Savigne (CUB)
14.99 WL
 Valerie Adams (NZL)
20.78 =MR
 Christina Obergföll (GER)
68.01 WL,MR
9 Birmingham  Janay DeLoach (USA)
6.78
 Blanka Vlašić (CRO)
1.99
 Silke Spiegelburg (GER)
4.66
 Nadine Müller (GER)
65.75
10 Monaco  Brittney Reese (USA)
6.82
 Blanka Vlašić (CRO)
1.97
 Nadine Müller (GER)
65.90
 Barbora Špotáková (CZE)
69.45 WL,MR
11 Stockholm  Olha Saladuha (UKR)
15.06w
 Yelena Isinbayeva (RUS)
4.76 SB
 Valerie Adams (NZL)
20.57
12 London  Olha Saladuha (UKR)
14.80
 Jenn Suhr (USA)
4.79
 Valerie Adams (NZL)
20.07
 Christina Obergföll (GER)
66.74 MR
13 Zürich  Brittney Reese (USA)
6.72
 Jenn Suhr (USA)
4.72
 Valerie Adams (NZL)
20.51
 Christina Obergföll (GER)
69.57 MR
14 Brussels  Olha Saladuha (UKR)
14.67
 Anna Chicherova (RUS)
2.05
 Li Yanfeng (CHN)
66.27
Totalsegrare  Brittney Reese (USA)  Olha Saladuha (UKR)  Blanka Vlašić (CRO)  Silke Spiegelburg (GER)  Valerie Adams (NZL)  Yarelys Barrios (CUB)  Christina Obergföll (GER)

Källor[redigera | redigera wikitext]