VM i cykel

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

VM i cykel, Världsmästerskapen i cykel är ett endagscykellopp som organiseras av Union Cycliste Internationale (UCI) och är ett lopp med gemensam start där först i mål vinner. Vinnaren får sen bära den regnbågsfärgade världsmästartröjan ända till nästa världsmästerskap. Till skillnad från årets övriga lopp så tävlar man i nationslag och inte i kommersiella cykellag. Loppet hålls mot slutet av den europeiska cykelsäsongen efter Vuelta a España. Loppets hålls på olika platser varje år och utanför Europa minst en gång var sjunde år.

Samma vecka körs även världsmästerskapet i tempolopp, ett lopp med individuell start. Vinnaren här får bära en något annorlunda världsmästartröja under tempolopp.

De första världsmästerskapen hölls 1927 i Nürburgring i Tyskland och vanns av Alfredo Binda, Italien.

Flest segrar i herrarnas världsmästerskap har Alfredo Binda (1927, 1930, 1932), belgarna Rik Van Steenbergen (1949, 1956, 1957) och Eddy Merckx (1967, 1971, 1974) och spanjoren Oscar Freire (1999, 2001, 2004), alla har vunnit 3 gånger.

Flest segrar i herrarnas tempolopp under världsmästerskap har schweizaren Fabian Cancellara (2006, 2007, 2009, 2010) som har vunnit fyra gånger.

Lista över mästerskap[redigera | redigera wikitext]


År Land Plats
1927  Tyskland Nürburgring
1928  Ungern Budapest
1929  Schweiz Zürich
1930  Belgien Liege
1931  Danmark Köpenhamn
1932  Italien Rome
1933  Frankrike Montlhéry
1934  Tyskland Leipzig
1935  Belgien Floreffe
1936  Schweiz Bern
1937  Danmark Köpenhamn
1938  Nederländerna Valkenburg
ingen tävling från 1939 till 1945 p.g.a. Andra världskriget
1946  Schweiz Zürich
1947  Frankrike Reims
1948  Nederländerna Valkenburg
1949  Danmark Köpenhamn
1950  Belgien Moorslede
1951  Italien Varese
1952  Luxemburg Luxemburg
1953  Schweiz Lugano
1954  Västtyskland Solingen
1955  Italien Frascati
1956  Danmark Copenhagen
1957  Belgien Waregem
1958  Frankrike Reims
1959  Nederländerna Zandvoort
1960  Östtyskland Karl-Marx-Stadt


År Land Plats
1961  Schweiz Bern
1962  Italien Salò di Garda
1963  Belgien Ronse
1964  Frankrike Sallanches
1965  Spanien San Sebastián
1966  Västtyskland Nürburgring
1967  Nederländerna Heerlen
1968  Italien Imola
1969  Belgien Zolder
1970  Storbritannien Leicester
1971  Schweiz Mendrisio
1972  Frankrike Gap
1973  Spanien Barcelona
1974  Kanada Montreal
1975  Belgien Yvoir
1976  Italien Ostuni
1977  Venezuela San Cristóbal
1978  Västtyskland Nürburgring
1979  Nederländerna Valkenburg
1980  Frankrike Sallanches
1981  Tjeckoslovakien Prag
1982  Storbritannien Goodwood
1983  Schweiz Altenrhein
1984  Spanien Barcelona
1985  Italien Giavera del Montello
1986  USA Colorado Springs
1987  Österrike Villach
1988  Belgien Ronse
1989  Frankrike Chambéry


År Land Plats
1990  Japan Utsunomiya
1991  Tyskland Stuttgart
1992  Spanien Benidorm
1993  Norge Oslo
1994  Italien Agrigento
1995  Colombia Duitama
1996  Schweiz Lugano
1997  Spanien San Sebastián
1998  Nederländerna Valkenburg
1999  Italien Verona
2000  Frankrike Plouay
2001  Portugal Lisbon
2002  Belgien Zolder och Hasselt
2003  Kanada Hamilton
2004  Italien Verona
2005  Spanien Madrid
2006  Österrike Salzburg
2007  Tyskland Stuttgart
2008  Italien Varese
2009  Schweiz Mendrisio
2010  Australien Melbourne och Geelong
2011  Danmark Köpenhamn
2012  Nederländerna Limburg
2013  Italien Florens
2014  Spanien Ponferrada
2015  USA Richmond
2016  Qatar Doha
2017  Norge Bergen

Grenar[redigera | redigera wikitext]

Linjelopp, elit - herrar[redigera | redigera wikitext]

Världsmästerskapens linjelopp för manliga professionella cyklister började att köras 1927 och har sedan dess hållits varje år, förutom under Andra världskriget.

År Plats Guld Silver Brons
1927 Nürburgring, Tyskland Italien Alfredo Binda Italien Costante Girardengo Italien Domenico Piemontesi
1928 Budapest, Ungern Belgien Georges Ronsse Flag of Germany (3-2 aspect ratio).svg Herbert Nebe Flag of Germany (3-2 aspect ratio).svg Bruno Wolke
1929 Zürich, Schweiz Belgien Georges Ronsse Luxemburg Nicolas Frantz Italien Alfredo Binda
1930 Liege, Belgien Italien Alfredo Binda Italien Learco Guerra Belgien Georges Ronsse
1931 Köpenhamn, Danmark Italien Learco Guerra Frankrike Ferdinand Le Drogo Schweiz Albert Buechi
1932 Rom, Italien Italien Alfredo Binda Italien Remo Bertoni Luxemburg Nicolas Frantz
1933 Montlhéry, Frankrike Frankrike Georges Speicher Frankrike Antonin Magne Nederländerna Marin Valentin
1934 Leipzig, Tyskland Belgien Karel Kaers Italien Learco Guerra Belgien Gustaaf Danneels
1935 Floreffe, Belgien Belgien Jean Aerts Flag of the Second Spanish Republic.svg Luciano Montero Belgien Gustaaf Danneels
1936 Bern, Schweiz Frankrike Antonin Magne Italien Aldo Bini Nederländerna Theo Middelkamp
1937 Köpenhamn, Danmark Belgien Eloi Meulenberg Flag of German Reich (1935–1945).svg Emil Kijewski Schweiz Paul Egli
1938 Valkenburg, Nederländerna Belgien Marcel Kint Schweiz Paul Egli Schweiz Leo Amberg
Inställt på grund av Andra världskriget
1946 Zürich, Schweiz Schweiz Hans Knecht Belgien Marcel Kint Belgien Rik Van Steenbergen
1947 Reims, Frankrike Nederländerna Theo Middelkamp Belgien Albert Sercu Nederländerna Sjef Janssen
1948 Valkenburg, Nederländerna Belgien Briek Schotte Frankrike Apo Lazarides Frankrike Lucien Tesseire
1949 Köpenhamn, Danmark Belgien Rik Van Steenbergen Schweiz Ferdi Kübler Italien Fausto Coppi
1950 Moorslede, Belgien Belgien Briek Schotte Nederländerna Theo Middelkamp Schweiz Ferdi Kübler
1951 Varese, Italien Schweiz Ferdi Kübler Italien Fiorenzo Magni Italien Antonio Bevilacqua
1952 Luxemburg, Luxemburg Tyskland Heinz Müller Schweiz Gottfried Weilemann Tyskland Ludwig Hormann
1953 Lugano, Schweiz Italien Fausto Coppi Belgien Germain Derycke Belgien Stan Ockers
1954 Solingen, Västtyskland Frankrike Louison Bobet Schweiz Fritz Schaer Luxemburg Charly Gaul
1955 Frascati, Italien Belgien Stan Ockers Luxemburg Jean-Pierre Schmitz Belgien Germain Derycke
1956 Köpenhamn, Danmark Belgien Rik Van Steenbergen Belgien Rik Van Looy Nederländerna Gerrit Schulte
1957 Waregem, Belgien Belgien Rik Van Steenbergen Frankrike Louison Bobet Frankrike André Darrigade
1958 Reims, Frankrike Italien Ercole Baldini Frankrike Louison Bobet Frankrike André Darrigade
1959 Zandvoort, Nederländerna Frankrike André Darrigade Italien Michele Gismondi Belgien Noël Foré
1960 Chemnitz, Östtyskland Belgien Rik Van Looy Frankrike André Darrigade Belgien Pino Cerami
1961 Bern, Schweiz Belgien Rik Van Looy Italien Nino Defilippis Frankrike Raymond Poulidor
1962 Salò di Garda, Italien Frankrike Jean Stablinski Irland Seamus Elliott Belgien Jos Hoevenaers
1963 Ronse, Belgien Belgien Benoni Beheyt Belgien Rik Van Looy Nederländerna Jo de Haan
1964 Sallanches, Frankrike Nederländerna Jan Janssen Italien Vittorio Adorni Frankrike Raymond Poulidor
1965 San Sebastián, Spanien Storbritannien Tom Simpson Tyskland Rudi Altig Belgien Roger Swerts
1966 Nürburgring, Västtyskland Tyskland Rudi Altig Frankrike Jacques Anquetil Frankrike Raymond Poulidor
1967 Heerlen, Nederländerna Belgien Eddy Merckx Nederländerna Jan Janssen Spanien Ramon Saez
1968 Imola, Italien Italien Vittorio Adorni Belgien Herman van Springel Italien Michele Dancelli
1969 Zolder, Belgien Nederländerna Harm Ottenbros Belgien Julien Stevens Italien Michele Dancelli
1970 Leicester, Storbritannien Belgien Jean-Pierre Monseré Danmark Leif Mortensen Italien Felice Gimondi
1971 Mendrisio, Schweiz Belgien Eddy Merckx Italien Felice Gimondi Frankrike Cyrille Guimard
1972 Gap, Frankrike Italien Marino Basso Italien Franco Bitossi Frankrike Cyrille Guimard
1973 Barcelona, Spanien Italien Felice Gimondi Belgien Freddy Maertens Spanien Luis Ocaña
1974 Montréal, Kanada Belgien Eddy Merckx Frankrike Raymond Poulidor Frankrike Mariano Martinez
1975 Yvoir, Belgien Nederländerna Hennie Kuiper Belgien Roger de Vlaeminck Frankrike Jean-Pierre Danguillaume
1976 Ostuni, Italien Belgien Freddy Maertens Italien Francesco Moser Italien Tino Conti
1977 San Christóbal, Venezuela Italien Francesco Moser Tyskland Dietrich Thurau Italien Franco Bitossi
1978 Nürburgring, Västtyskland Nederländerna Gerrie Knetemann Italien Francesco Moser Danmark Jørgen Marcussen
1979 Valkenburg, Nederländerna Nederländerna Jan Raas Tyskland Dietrich Thurau Frankrike Jean-René Bernaudeau
1980 Sallanches, Frankrike Frankrike Bernard Hinault Italien Gianbattista Baronchelli Spanien Juan Fernández
1981 Prag, Tjeckoslovakien Belgien Freddy Maertens Italien Giuseppe Saronni Frankrike Bernard Hinault
1982 Goodwood, Storbritannien Italien Giuseppe Saronni USA Greg LeMond Irland Seán Kelly
1983 Altenrhein, Schweiz USA Greg LeMond Nederländerna Adri van der Poel Irland Stephen Roche
1984 Barcelona, Spanien Belgien Claude Criquielion Italien Claudio Corti Kanada Steve Bauer
1985 Giavera di Montello, Italien Nederländerna Joop Zoetemelk USA Greg LeMond Italien Moreno Argentin
1986 Colorado Springs, USA Italien Moreno Argentin Frankrike Charly Mottet Italien Giuseppe Saronni
1987 Villach, Österrike Irland Stephen Roche Italien Moreno Argentin Spanien Juan Fernández
1988 Ronse, Belgien Italien Maurizio Fondriest Frankrike Martial Gayant Spanien Juan Fernández
1989 Chambéry, Frankrike USA Greg LeMond Sovjetunionen Dmitrij Konysjev Irland Seán Kelly
1990 Utsunomiya, Japan Belgien Rudy Dhaenens Belgien Dirk De Wolf Italien Gianni Bugno
1991 Stuttgart, Tyskland Italien Gianni Bugno Nederländerna Steven Rooks Spanien Miguel Induráin
1992 Benidorm, Spanien Italien Gianni Bugno Frankrike Laurent Jalabert Ryssland Dmitrij Konysjev
1993 Oslo, Norge USA Lance Armstrong Spanien Miguel Induráin Tyskland Olaf Ludwig
1994 Agrigento, Italien Frankrike Luc Leblanc Italien Claudio Chiappucci Frankrike Richard Virenque
1995 Duitama, Colombia Spanien Ábraham Olano Spanien Miguel Induráin Italien Marco Pantani
1996 Lugano, Schweiz Belgien Johan Museeuw Schweiz Mauro Gianetti Italien Michele Bartoli
1997 San Sebastián, Spanien Frankrike Laurent Brochard Danmark Bo Hamburger Nederländerna Léon van Bon
1998 Valkenburg, Nederländerna Schweiz Oscar Camenzind - Belgien Peter Van Petegem Italien Michele Bartoli
1999 Verona, Italien Spanien Óscar Freire Schweiz Markus Zberg Frankrike Jean-Cyril Robin
2000 Plouay, Frankrike Lettland Romāns Vainšteins Polen Zbigniew Spruch Spanien Óscar Freire
2001 Lissabon, Portugal Spanien Óscar Freire Italien Paolo Bettini Slovenien Andrej Hauptman
2002 Zolder / Hasselt, Belgien Italien Mario Cipollini Australien Robbie McEwen Tyskland Erik Zabel
2003 Hamilton, Kanada Spanien Igor Astarloa Spanien Alejandro Valverde Belgien Peter Van Petegem
2004 Verona, Italien Spanien Óscar Freire Tyskland Erik Zabel Italien Luca Paolini
2005 Madrid, Spanien Belgien Tom Boonen Spanien Alejandro Valverde Frankrike Anthony Geslin
2006 Salzburg, Österrike Italien Paolo Bettini Tyskland Erik Zabel Spanien Alejandro Valverde
2007 Stuttgart, Tyskland Italien Paolo Bettini Ryssland Aleksandr Kolobnev Tyskland Stefan Schumacher
2008 Varese, Italien Italien Alessandro Ballan Italien Damiano Cunego Danmark Matti Breschel
2009 Mendrisio, Schweiz Australien Cadel Evans Ryssland Aleksandr Kolobnev Spanien Joaquin Rodriguez
2010 Melbourne, Australien Norge Thor Hushovd Danmark Matti Breschel Australien Allan Davis
2011 Köpenhamn, Danmark Storbritannien Mark Cavendish Australien Matthew Goss Tyskland André Greipel
2012 Limburg, Nederländerna Belgien Philippe Gilbert Norge Edvald Boasson Hagen Spanien Alejandro Valverde
2013 Florens, Italien Portugal Rui Costa Spanien Joaquim Rodriguez Spanien Alejandro Valverde
2014 Ponferrada, Spanien Polen Michał Kwiatkowski Australien Simon Gerrans Spanien Alejandro Valverde

Linjelopp, elit - damer[redigera | redigera wikitext]

Världsmästerskapens linjelopp för kvinnor startade första gången 1958.

År Guld Silver Brons
1958 Luxemburg Elsy Jacobs Sovjetunionen Tamara Novikova Sovjetunionen Marija Loukchina
1959 Belgien Yvonne Reynders Sovjetunionen Aino Pouronen Sovjetunionen Vera Gorbatjeva
1960 Storbritannien Beryl Burton Belgien Rosa Sels Östtyskland Elisabeth Kleinhaus
1961 Belgien Yvonne Reynders Storbritannien Beryl Burton Luxemburg Elsy Jacobs
1962 Belgien Marie-Rose Gaillard Belgien Yvonne Reynders - Belgien Marie-Therese Naessens
1963 Belgien Yvonne Reynders Belgien Rosa Sels Sovjetunionen Aino Pouronen
1964 Sovjetunionen Emma Sonka Sovjetunionen Galina Judina Belgien Rosa Sels
1965 Östtyskland Elisabeth Eicholz Belgien Yvonne Reynders Sovjetunionen Aino Pouronen
1966 Belgien Yvonne Reynders Nederländerna Cor Hage Sovjetunionen Aino Pouronen
1967 Storbritannien Beryl Burton Sovjetunionen Ljubov Sadorsjnaja Sovjetunionen Anna Konkina
1968 Nederländerna Keetie Hage Sovjetunionen Bayba Tsaune Italien Morena Tartagni
1969 USA Audrey McElmury Storbritannien Bernadette Swinnerton Sovjetunionen Nina Trofimova
1970 Sovjetunionen Anna Konkina Italien Morena Tartagni Sovjetunionen Raisa Obodovskaja
1971 Sovjetunionen Anna Konkina Italien Morena Tartagni Nederländerna Keetie Hage
1972 Frankrike Geneviève Gambillon Sovjetunionen Ljubov Sadorsjnaja Sovjetunionen Anna Konkina
1973 Belgien Nicole Vandenbroeck Nederländerna Keetie Hage Sovjetunionen Valentina Rebrovskaja
1974 Frankrike Geneviève Gambillon Sovjetunionen Bayba Tsaune Nederländerna Keetie Hage
1975 Nederländerna Tineke Fopma Frankrike Geneviève Gambillon Nederländerna Keetie Hage
1976 Nederländerna Keetie Hage Italien Laura Bissoli Belgien Yvonne Reynders
1977 Frankrike Josiane Bost USA Connie Carpenter Nederländerna Minnie Brinkhof
1978 Tyskland Beate Habetz Nederländerna Keetie Hage Italien Eva Lorenzo
1979 Nederländerna Petra de Bruin Belgien Jen de Smet Tyskland Beate Habetz
1980 USA Beth Heiden Schweiz Trude Jahre Storbritannien Armanda Jones
1981 Tyskland Ute Enzenauer Frankrike Jeannie Longo USA Connie Carpenter
1982 Storbritannien Mandy Jones Italien Maria Canins Belgien Gerda Sierens
1983 Sverige Marianne Berglund USA Rebecca Twigg Italien Maria Canins
Inställt
1985 Frankrike Jeannie Longo Italien Maria Canins Tyskland Sandra Schumacher
1986 Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli USA Janelle Parks Sovjetunionen Alla Jakovleva
1987 Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli Nederländerna Heleen Hage Nederländerna Connie Meyer
Inställt
1989 Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli Frankrike Catherine Marsal Italien Maria Canins
1990 Frankrike Catherine Marsal USA Ruthie Matthes Italien Louisa Seghezzi
1991 Nederländerna Leontien van Moorsel USA Inga Thompson Kanada Alison Sydor
Inställt
1993 Nederländerna Leontien van Moorsel Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli USA Laura Charameda
1994 Norge Monica Valvik Belgien Patsy Maergerman USA Jeanne Golay
1995 Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli Frankrike Catherine Marsal Litauen Edita Pučinskaitė
1996 Schweiz Barbara Heeb Litauen Rasa Polikevičiūtė Kanada Linda Jackson
1997 Italien Alessandra Cappellotto Australien Elisabeth Tadich Frankrike Catherine Marsal
1998 Litauen Diana Žiliūtė Nederländerna Leontien van Moorsel Tyskland Hanka Kupfernagel
1999 Litauen Edita Pučinskaitė Australien Anna Wilson Litauen Diana Žiliūtė
2000 Vitryssland Zinaida Stahurskaya Nederländerna Chantal Beltman Sverige Madeleine Lindberg
2001 Litauen Rasa Polikevičiūtė Litauen Edita Pučinskaitė Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli
2002 Sverige Susanne Ljungskog Schweiz Nicole Brändli Spanien Joane Somarriba
2003 Sverige Susanne Ljungskog Nederländerna Mirjam Melchers Storbritannien Nicole Cooke
2004 Tyskland Judith Arndt Italien Tatiana Guderzo Norge Anita Valen
2005 Tyskland Regina Schleicher Storbritannien Nicole Cooke Australien Oenone Wood
2006 Nederländerna Marianne Vos Tyskland Trixi Worrack Storbritannien Nicole Cooke
2007 Italien Marta Bastianelli Nederländerna Marianne Vos Italien Giorgia Bronzini
2008 Storbritannien Nicole Cooke Nederländerna Marianne Vos Tyskland Judith Arndt
2009 Italien Tatiana Guderzo Nederländerna Marianne Vos Italien Noemi Cantele
2010 Italien Giorgia Bronzini Nederländerna Marianne Vos Sverige Emma Johansson
2011 Italien Giorgia Bronzini Nederländerna Marianne Vos Tyskland Ina Teutenberg
2012 Nederländerna Marianne Vos Australien Rachel Neylan Italien Elisa Longo Borghini
2013 Nederländerna Marianne Vos Sverige Emma Johansson Italien Rosella Ratto
2014 Frankrike Pauline Ferrand-Prevot Tyskland Lisa Brennauer Sverige Emma Johansson

Linjelopp, amatör - herrar[redigera | redigera wikitext]

Världsmästerskapens linjelopp för amatörcyklister startade 1921 och var en tävling som organiserades av UCI. Den sista tävlingen gick av stapel under 1994 innan den fick lämna plats åt världsmästerskapen för manliga cyklister under 23 år.

År Guld Silver Brons
1921 Sverige Gunnar Sköld Danmark Willum Nielsen Storbritannien Charles Davey
1922 Storbritannien Dave March Storbritannien W.T. Burkill Storbritannien Charles Davey
1923 Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg Liberio Ferrario Schweiz Othmar Eichenberger Schweiz Georges Antenen
1924 Frankrike André Leducq Schweiz Otto Lehner Frankrike Armand Blanchonnet
1925 Belgien Henri Hoevenaers Frankrike Marc Bocher Nederländerna Georges Van den Berghe
1926 Frankrike Octave Dayen Frankrike Jules Merviel Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg Pierre Polano
1927 Belgien Jean Aerts Tyskland Rudolf Wolke Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg Michele Orecchia
1928 Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg Allegro Grandi Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg Michele Bara Belgien Jean Aerts
1929 Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg Pierino Bertolazzo Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg Remo Bertoni Frankrike René Brossy
1930 Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg Giuseppe Martano Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg Eugenio Gestri Tyskland Rudolf Risch
1931 Danmark Henry Hansen Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg Giuseppe Olmo Danmark Leo Nielsen
1932 Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg Giuseppe Martano Schweiz Paul Egli Frankrike Paul Chocque
1933 Schweiz Paul Egli Schweiz Kurt Stettler Belgien Joseph Lowagie
1934 Nederländerna Cees Pellenaers Frankrike André Leforge Belgien Paul André
1935 Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg Ivo Mancini Frankrike Robert Charpentier Danmark Werner Grundhal
1936 Schweiz Edgard Buchwalder Schweiz Gottlieb Weber Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg Pierino Favalli
1937 Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg Adolfo Leoni Danmark Frode Sorensen Flag of German Reich (1935–1945).svg Fritz Scheller
1938 Schweiz Hans Knecht Schweiz Josef Wagner Nederländerna Joop Demmenie
Inställt på grund av Andra världskriget
1946 Frankrike Henry Aubry Schweiz Ernest Stettler Belgien Henri Van Kerkhove
1947 Italien Alfio Ferrari Italien Silvio Pedroni Nederländerna Gerard Van Beek
1948 Sverige Harry Snell Belgien Lievin Lerno Sverige Olle Wanlund
1949 Nederländerna Henk Fannhof Luxemburg Henri Kaas Nederländerna Hubert Vinken
1950 Australien Jack Hoobin Frankrike Robert Varmajo Italien Alfio Ferrari
1951 Italien Gianni Ghidini Italien Rino Benedetti Nederländerna Jan Plataz
1952 Italien Luciano Ciancola Belgien André Noyelle Luxemburg Roger Ludwig
1953 Italien Ricardo Filippi Italien Gastone Nencini Belgien Rik Van Looy
1954 Belgien Emiel Van Cauter Danmark Hans Andresen Nederländerna Martin Van den Borgh
1955 Italien Sante Ranucci Italien Lino Grassi Italien Dino Bruni
1956 Nederländerna Frans Mahn Belgien Norbert Verougstraete Nederländerna Jan Buis
1957 Belgien Louis Proost Italien Arnaldo Pambianco Nederländerna Schalk Verhoef
1958 Östtyskland Gustav-Adolf Schur Belgien Valère Paulissen Belgien Henri Dewolf
1959 Östtyskland Gustav-Adolf Schur Nederländerna Bastiaan Maliepaard Belgien Constant Goosens
1960 Östtyskland Bernhard Eckstein Östtyskland Gustav-Adolf Schur Belgien Willy Van den Berghen
1961 Frankrike Jean Jourden Frankrike Henri Belena Frankrike Jacques Gestraud
1962 Italien Renato Boncioni Danmark Ole Ritter Nederländerna Arie Den Hartog
1963 Italien Flaviano Vicentini Frankrike Francis Bazire Tyskland Wilfried Bölke
1964 Belgien Eddy Merckx Belgien Willy Planckaert Sverige Gösta Pettersson
1965 Frankrike Jacques Botherel Flag of Spain (1945 - 1977).svg José-Manuel Lasa Italien Battista Monti
1966 Nederländerna Evert Dolman Storbritannien Leslie West Danmark Willy Skibby
1967 Storbritannien Graham Webb Frankrike Claude Guyot Nederländerna René Pijnen
1968 Italien Vittorio Marcelli Flag of Brazil (1968-1992).svg Luis-Carlos Florès Sverige Erik Pettersson
1969 Danmark Leif Mortensen Belgien Jean-Pierre Monséré Belgien Gustave Van Roosbroeck
1970 Danmark Jorgen Schmidt Belgien Ludo Van der Linden Belgien Tony Gakens
1971 Frankrike Régis Ovion Belgien Freddy Maertens Flag of Spain (1945 - 1977).svg José Luis Viejo
Inställt
1973 Polen Ryszard Szurkowski Polen Stanislav Szozda Frankrike Bernard Bourreau
1974 Polen Janusz Kowalski Polen Ryszard Szurkowski Schweiz Michel Kuhn
1975 Nederländerna André Gevers Sverige Sven-Åke Nilsson Italien Roberto Ceruti
Inställt
1977 Italien Claudio Corti Sovjetunionen Sergej Morozov Italien Salvatore Maccali
1978 Schweiz Gilbert Glaus Polen Krzysztof Sujka Schweiz Stefan Mutter
1979 Italien Gianni Giacomini Polen Jan Jankiewicz Östtyskland Bernd Drogan
Inställt
1981 Sovjetunionen Andrej Vedernikov Belgien Rudy Rogiers Schweiz Gilbert Glaus
1982 Östtyskland Bernd Drogan Belgien Francis Vermaelen Schweiz Jorg Bruggmann
1983 Östtyskland Uwe Raab Schweiz Niki Rüttimann Polen Andrzej Serediuk
Inställt
1985 Polen Lech Piasecki Danmark Johnny Weltz Belgien Frank Van de Vijver
1986 Östtyskland Uwe Ampler Nederländerna John Talen Nederländerna Arian Jagt
1987 Frankrike Richard Vivien Tyskland Hartmut Bölts Danmark Alex Pedersen
Inställt
1989 Polen Joachim Halupczok Frankrike Eric Pichon Frankrike Christophe Manin
1990 Italien Mirko Gualdi Italien Roberto Caruso Frankrike Jean-Philippe Dojwa
1991 Sovjetunionen Viktor Rjaksinski Italien Davide Rebellin Schweiz Beat Zberg
Inställt
1993 Tyskland Jan Ullrich Lettland Kaspars Ozers Tjeckien Lubor Tesař
1994 Danmark Alex Pedersen Slovakien Milan Dvorscik Frankrike Christophe Mengin
1995 Belgien Danny Nelissen Italien Daniele Sgnaolin Ecuador Pedro Alvaro Rodriguez

Linjelopp, U23 - herrar[redigera | redigera wikitext]

Världsmästerskapens linjelopp för cyklister under 23 år startade 1996 och den första segraren blev den italienska cyklisten Giuliano Figueras. Tävlingen tog över efter världsmästerskapen för amatörcyklister.

År Guld Silver Brons
1996 Italien Giuliano Figueras Italien Roberto Sgambelluri Italien Luca Sironi
1997 Norge Kurt-Asle Arvesen Spanien Oscar Freire Österrike Gerrit Glomser
1998 Italien Ivan Basso Italien Rinaldo Nocentini Italien Danilo Di Luca
1999 Italien Leonardo Giordani Italien Luca Paolini Tyskland Matthias Kessler
2000 Ryssland Jevgeni Petrov Ukraina Jaroslav Popovytj Italien Lorenzo Bernucci
2001 Ukraina Jaroslav Popovytj Italien Giampaolo Caruso Ukraina Ruslan Hrisjtjenko
2002 Italien Francesco Chicchi Spanien Francesco Gutierrez Schweiz David Loosli
2003 Uzbekistan Sergej Lagutin Belgien Johan Vansummeren Nederländerna Thomas Dekker
2004 Vitryssland Kanstantsin Siutsou Nederländerna Thomas Dekker Danmark Mads Christensen
2005 Ukraina Dmytro Grabovskyj Australien William Walker Ryssland Jevgenij Popov
2006 Tyskland Gerald Ciolek Frankrike Romain Feillu Ryssland Aleksandr Chatuntsev
2007 Slovakien Peter Velits Australien Wesley Sulzberger Storbritannien Jonathan Bellis
2008 Colombia Fabio Duarte Arevalo Italien Simone Ponzi Tyskland John Degenkolb
2009 Frankrike Romain Sicard Colombia Carlos Alberto Ryssland Egor Silin
2010 Australien Michael Matthews Tyskland John Degenkolb USA Taylor Phinney
Kanada Guillaume Boivin
2011 Frankrike Arnaud Démare Frankrike Adrien Petit Storbritannien Andrew Fenn
2012 Kazakstan Alexey Lutsenko Frankrike Bryan Coquard Belgien Tom Van Asbroeck
2013 Slovenien Matej Mohorič Sydafrika Louis Meintjes Norge Sondre Holst Enger
2014 Norge Sven Erik Bystrøm Australien Caleb Ewan Norge Kristoffer Skjerping

Linjelopp, junior - herrar[redigera | redigera wikitext]

År Guld Silver Brons
1975 Italien Roberto Visentini Nederländerna Ad Verstijlen Italien Massucco
1976 Nederländerna Ronald Bessems Italien Corrado Donadio Tjeckien Jiri Korous
1977 Belgien Ronny Van Holen Sverige Per-Ove Carlsson Schweiz A. Menzi
1978 Sovjetunionen Vladimir Makarkin Östtyskland Hubert Denstedt Schweiz Thomas Landis en Sovjetunionen Vritkus
1979 USA Greg LeMond Belgien Kenny De Maerteleire Frankrike Jean-François Dury
1980 Italien Roberto Ciampi Belgien Eric Vanderaerden Sovjetunionen Sergej Navolokin
1981 Schweiz Beat Schumacher Sovjetunionen Oleg Chuzda Frankrike Philippe Bouvatier
1982 Belgien Roger Six Östtyskland Andreas Lux Sovjetunionen Jurij Abramov
1983 Danmark Sören Lilholt Sovjetunionen Oleg Emelianov Sverige Michael Gozzi
1984 Nederländerna Tom Cordes Italien Franco Cavallini Danmark Alex Kjel Pedersen
1985 Nederländerna Raymond Meijs Sovjetunionen Jevgenij Zagrebelni Frankrike Jean-Jacques Henry
1986 Nederländerna Michel Zanoli Nederländerna Richard Luppes Belgien Bart Leysen
1987 Sovjetunionen Pavel Tonkov Nederländerna Erik Dekker Österrike Josef Lontscharitsch
1988 Italien Gianluca Tarocco Sovjetunionen Vassili Davidenko Italien Alessandro Bertolini
1989 Tyskland Patrick Vetsch Belgien Danny Sleeckx Tyskland Steffen Wesemann
1990 Italien Marco Serpellini Ryssland Igor Dzuba Slovenien Bogdan Fink
1991 USA Jeff Evanshine Australien Tony Morphett Italien Eddy Mazzoleni
1992 Italien Giuseppe Palumbo Italien Pasquale Santoro Belgien Frank Vandenbroucke
1993 Italien Giuseppe Palumbo USA Mariano Friedick Italien Michele Rezzani
1994 Spanien Miguel Morrás Mangado Frankrike Laurent Lefèvre Spanien Eladio Jiménez
1995 Italien Valentino China Italien Ivan Basso Italien Rinaldo Nocentini
1996 Tyskland Holger Loew Danmark Jacob Nielsen Italien Claudio Astolfi
1997 Italien Crescenzo D'Amore Schweiz Martin Bolt Estland Margus Salumets
1998 Irland Mark Scanlon Italien Filippo Pozzato Ryssland Eduard Kivichev
1999 Italien Damiano Cunego Ryssland Rouslan Kaioumov Frankrike Christophe Kern
2000 Nya Zeeland Jeremy Yates Italien Antonio Bucciero Ryssland Aleksandr Arekejev
2001 Ukraina Oleksandr Kvatjok Nederländerna Niels Scheuneman Frankrike Mathieu Perget
2002 Frankrike Arnaud Gérard Finland Jukka Vastaranta Australien Nicholas Sanderson
2003 Nederländerna Kai Reus Danmark Anders Lund Tjeckien Lukaz Fus
2004 Tjeckien Roman Kreuziger Tunisien Rafaâ Chtioui Slovenien Simon Špilak
2005 Ryssland Ivan Rovnyj Ryssland Timofej Kritskij Tyskland Sebastian Hans
2006 Italien Diego Ulissi Danmark Niki Østergaard Frankrike Tony Gallopin
2007 Italien Diego Ulissi Italien Daniele Ratto Italien Elia Favilli
2008 Frankrike Johan Le Bon Italien Mattia Cattaneo Danmark Sebastian Lander
2009 Belgien Jasper Stuyven Frankrike Arnaud Demare Österrike Marco Haller
2010 Frankrike Olivier Le Gac Australien Jay McCarthy Belgien Jasper Stuyven
2011 Frankrike Pierre-Henri Lecuisinier Belgien Martijn Degreve Nederländerna Steven Lammertink
2012 Slovenien Matej Mohorič Australien Caleb Ewan Kroatien Josip Rumac
2013 Nederländerna Mathieu van der Poel Danmark Mads Pedersen Albanien Iltjan Nika
2014 Tyskland Jonas Bokeloh Ryssland Alexandr Kulikovskiy Nederländerna Peter Lenderink

Vinnare av världsmästerskapens tempolopp[redigera | redigera wikitext]

Tempolopp, elit - herrar[redigera | redigera wikitext]

År Guld Silver Brons
1994 Storbritannien Chris Boardman Italien Andrea Chiurato Tyskland Jan Ullrich
1995 Spanien Miguel Induráin Spanien Ábraham Olano Tyskland Uwe Peschel
1996 Schweiz Alex Zülle Storbritannien Chris Boardman Schweiz Tony Rominger
1997 Frankrike Laurent Jalabert Ukraina Sergej Gontjar Storbritannien Chris Boardman
1998 Spanien Ábraham Olano Spanien Melchor Mauri Ukraina Sergej Gontjar
1999 Tyskland Jan Ullrich Sverige Michael Andersson Storbritannien Chris Boardman
2000 Ukraina Sergej Gontjar Tyskland Michael Rich Ungern László Bodrogi
2001 Tyskland Jan Ullrich Storbritannien David Millar Colombia Santiago Botero
2002 Colombia Santiago Botero Tyskland Michael Rich Spanien Igor González de Galdeano
2003 Australien Michael Rogers* Tyskland Uwe Peschel Tyskland Michael Rich
2004 Australien Michael Rogers Tyskland Michael Rich Kazakstan Aleksandr Vinokurov
2005 Australien Michael Rogers Spanien Jose Ivan Gutierrez Schweiz Fabian Cancellara
2006 Schweiz Fabian Cancellara USA David Zabriskie Kazakstan Aleksandr Vinokurov
2007 Schweiz Fabian Cancellara Ungern László Bodrogi Nederländerna Stef Clement
2008 Tyskland Bert Grabsch Kanada Svein Tuft USA David Zabriskie
2009 Schweiz Fabian Cancellara Sverige Gustav Larsson Tyskland Tony Martin
2010 Schweiz Fabian Cancellara Storbritannien David Millar Tyskland Tony Martin
2011 Tyskland Tony Martin Storbritannien Bradley Wiggins Schweiz Fabian Cancellara
2012 Tyskland Tony Martin USA Taylor Phinney Vitryssland Vasil Kiryienka
2013 Tyskland Tony Martin Storbritannien Bradley Wiggins Schweiz Fabian Cancellara
2014 Storbritannien Bradley Wiggins Tyskland Tony Martin Nederländerna Tom Dumoulin

* David Millar vann loppet, men erkände senare användande av EPO.
Därför beslöt UCI att ge segern till andraplacerade Rogers.

Tempolopp - elit, damer[redigera | redigera wikitext]

År Guld Silver Brons
1994 USA Karen Kurreck Kanada Anne Samplonius Frankrike Jeannie Longo
1995 Frankrike Jeannie Longo Kanada Clara Hughes Australien Kathryn Watt
1996 Frankrike Jeannie Longo Frankrike Catherine Marsal Italien Alessandra Cappellotto
1997 Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli Ryssland Zulfija Zabirova Tyskland Judith Arndt
1998 Nederländerna Leontien van Moorsel Ryssland Zulfija Zabirova Tyskland Hanka Kupfernagel
1999 Nederländerna Leontien van Moorsel Australien Anna Wilson Litauen Edita Pučinskaitė
2000 USA Mari Holden Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli Litauen Rasa Polikevičiūtė
2001 Frankrike Jeannie Longo-Ciprelli Schweiz Nicole Brändli Spanien Teodora Ruano Sanchon
2002 Ryssland Zulfija Zabirova Schweiz Nicole Brändli Schweiz Karin Thürig
2003 Spanien Joane Somarriba Tyskland Judith Arndt Ryssland Zulfija Zabirova
2004 Schweiz Karin Thürig Tyskland Judith Arndt Ryssland Zulfija Zabirova
2005 Schweiz Karin Thürig Spanien Joane Somarriba USA Kristin Armstrong
2006 USA Kristin Armstrong Schweiz Karin Thürig USA Christine Thorburn
2007 Tyskland Hanka Kupfernagel USA Kristin Armstrong Österrike Christiane Soeder
2008 USA Amber Neben Österrike Christiane Soeder Tyskland Judith Arndt
2009 USA Kristin Armstrong Italien Noemi Cantele Danmark Linda Melanie Villumsen
2010 Storbritannien Emma Pooley Tyskland Judith Arndt Nya Zeeland Linda Villumsen
2011 Tyskland Judith Arndt Nya Zeeland Linda Villumsen Storbritannien Emma Pooley
2012 Tyskland Judith Arndt USA Evelyn Stevens Nya Zeeland Linda Villumsen
2013 Nederländerna Ellen van Dijk Nya Zeeland Linda Villumsen USA Carmen Small
2014 Tyskland Lisa Brennauer Ukraina Hanna Solovey USA Evelyn Stevens

Tempolopp, U23 - herrar[redigera | redigera wikitext]

År Guld Silver Brons
1996 Italien Luca Sironi Italien Roberto Sgambelluri Tyskland Andreas Klöden
1997 Italien Fabio Malberti Ungern László Bodrogi Sydafrika David George
1998 Norge Thor Hushovd Frankrike Frédéric Finot Italien Gianmario Ortenzi
1999 Spanien José Iván Gutiérrez Australien Michael Rogers Ryssland Jevgeni Petrov
2000 Ryssland Jevgeni Petrov Schweiz Fabian Cancellara Australien Michael Rogers
2001 USA Danny Pate Tyskland Sebastian Lang Sydafrika James Perry
2002 Litauen Tomas Vaitkus Ryssland Aleksandr Bespalov Portugal Sergio Paulinho
2003 Tyskland Markus Fothen Nederländerna Niels Scheuneman Ryssland Aleksandr Bespalov
2004 Slovenien Janez Brajkovic Nederländerna Thomas Dekker Italien Vincenzo Nibali
2005 Ryssland Michail Ignatjev Ukraina Dmytro Grabovskyj Nya Zeeland Peter Latham
2006 Belgien Dominique Cornu Ryssland Michail Ignatjev Frankrike Jérôme Coppel
2007 Nederländerna Lars Boom Ryssland Michail Ignatjev Frankrike Jérôme Coppel
2008 Italien Adriano Malori Tyskland Patrick Gretsch Australien Cameron Meyer
2009 Australien Jack Bobridge Portugal Nelson Oliveira Tyskland Patrick Gretsch
2010 USA Taylor Phinney Australien Luke Durbridge Tyskland Marcel Kittel
2011 Australien Luke Durbridge Danmark Rasmus Quaade Australien Michael Hepburn
2012 Ryssland Anton Vorobyev Australien Rohan Dennis Australien Damien Howson
2013 Australien Damien Howson Frankrike Yoann Paillot Danmark Lasse Norman Hansen
2014 Australien Campbell Flakemore Irland Ryan Mullen Schweiz Stefan Küng

Tempolopp, junior - herrar[redigera | redigera wikitext]

År Guld Silver Brons
1994 Australien Dean Rogers USA Heat Sandall Frankrike Laurent Lefèvre
1995 Australien Joshua Kane Collingwood Italien Mirko Lauria Australien Cadel Evans
1996 Italien Simone Lo Vano Australien Mathew Hayman Ukraina Jurij Krivtsov
1997 Tyskland Torsten Hiekmann Australien Michael Rogers Ryssland Aleksej Markov
1998 Schweiz Fabian Cancellara Tyskland Torsten Hiekmann Italien Filippo Pozzato
1999 Schweiz Fabian Cancellara Ryssland Ruslan Kaioumov Tyskland Christian Knees
2000 Polen Piotr Mazur Ryssland Vladimir Gusev Tyskland Christian Müller
2001 Belgien Jurgen Van Den Broeck Ukraina Oleksandr Kvatjok Nederländerna Niels Scheuneman
2002 Ryssland Michail Ignatjev Australien Mark Jamieson Italien Vincenzo Nibali
2003 Ryssland Michail Ignatjev Ukraina Dmytro Grabovskyj Sverige Viktor Renäng
2004 Tyskland Patrick Gretsch Tjeckien Roman Kreuziger Tyskland Stefan Schäfer
2005 Tyskland Marcel Kittel Moldavien Aleksandr Pliuşkin Bulgarien Siarhei Papok
2006 Tyskland Marcel Kittel Frankrike Etienne Pierret Frankrike Tony Gallopin
2007 USA Taylor Phinney Tyskland John Degenkolb Ryssland Nikita Novikov
2008 Polen Michał Kwiatkowski Tyskland Jakob Steigmiller USA Taylor Phinney
2009 Australien Luke Durbridge USA Lawson Craddock Danmark Lasse Norman Hansen
2010 Luxemburg Bob Jungels Tyskland Jasha Sütterlin USA Lawson Craddock
2011 Danmark Mads Würtz Schmidt Nya Zeeland James Oram Australien David Edwards
2012 Norge Oskar Svendsen Slovenien Matej Mohoric Tyskland Maximilian Schachmann
2013 Belgien Igor Decraene Danmark Mathias Krigbaum USA Zeke Mostov
2014 Tyskland Lennard Kämna USA Adrien Costa Australien Michael Storer

Vinnare av världsmästerskapens lagtempolopp[redigera | redigera wikitext]

Sedan 2012 körs världsmästerskapens tempolopp för professionella lag.

Lagtempolopp, elit - herrar[redigera | redigera wikitext]

Mästerskap Guld Silver Brons
Valkenburg 2012
Belgien Omega Pharma-Quickstep USA BMC Racing Team Australien Orica-GreenEDGE
 Tom Boonen (BEL)
 Sylvain Chavanel (FRA)
 Tony Martin (GER)
 Niki Terpstra (NED)
 Kristof Vandewalle (BEL)
 Peter Velits (SVK)
 Alessandro Ballan (ITA)
 Philippe Gilbert (BEL)
 Taylor Phinney (USA)
 Marco Pinotti (ITA)
 Manuel Quinziato (ITA)
 Tejay van Garderen (USA)
 Sam Bewley (NZL)
 Luke Durbridge (AUS)
 Sebastian Langeveld (NED)
 Cameron Meyer (AUS)
 Jens Mouris (NED)
 Svein Tuft (CAN)
Florens 2013
Belgien Omega Pharma-Quickstep Australien Orica-GreenEDGE Storbritannien Team Sky
 Sylvain Chavanel (FRA)
 Michał Kwiatkowski (POL)
 Tony Martin (GER)
 Niki Terpstra (NED)
 Kristof Vandewalle (BEL)
 Peter Velits (SVK)
 Luke Durbridge (AUS)
 Michael Hepburn (AUS)
 Daryl Impey (RSA)
 Brett Lancaster (AUS)
 Jens Mouris (NED)
 Svein Tuft (CAN)
 Edvald Boasson Hagen (NOR)
 Chris Froome (GBR)
 Vasil Kiryienka (BLR)
 Richie Porte (AUS)
 Kanstantsin Siutsou (BLR)
 Geraint Thomas (GBR)
Ponferrada 2014
USA BMC Racing Team Australien Orica-GreenEDGE Belgien Omega Pharma-Quickstep
 Rohan Dennis (AUS)
 Silvan Dillier (SUI)
 Daniel Oss (ITA)
 Manuel Quinziato (ITA)
 Tejay van Garderen (USA)
 Peter Velits (SVK)
 Luke Durbridge (AUS)
 Michael Hepburn (AUS)
 Damien Howson (AUS)
 Brett Lancaster (AUS)
 Jens Mouris (NED)
 Svein Tuft (CAN)
 Tom Boonen (BEL)
 Michał Kwiatkowski (POL)
 Tony Martin (GER)
 Pieter Serry (BEL)
 Niki Terpstra (NED)
 Julien Vermote (BEL)

Lagtempolopp, elit - damer[redigera | redigera wikitext]

Mästerskap Guld Silver Brons
Valkenburg 2012 Tyskland Team Specialized–lululemon Australien Orica-AIS AA Drink-leontien.nl
 Charlotte Becker (GER)
 Ellen van Dijk (NED)
 Amber Neben (USA)
 Evelyn Stevens (USA)
 Ina-Yoko Teutenberg (GER)
 Trixi Worrack (GER)
 Judith Arndt (GER)
 Shara Gillow (AUS)
 Loes Gunnewijk (NED)
 Melissa Hoskins (AUS)
 Alex Rhodes (AUS)
 Linda Villumsen (NZL)
 Chantal Blaak (NED)
 Lucinda Brand (NED)
 Jessie Daams (BEL)
 Sharon Laws (GBR)
 Emma Pooley (GBR)
 Kirsten Wild (NED)
Florens 2013 USA Specialized–lululemon Nederländerna Rabobank-Liv/giant Australien Orica-AIS
 Lisa Brennauer (DEU)
 Katie Colclough (GBR)
 Carmen Small (USA)
 Evelyn Stevens (USA)
 Ellen van Dijk (NED)
 Trixi Worrack (DEU)
 Lucinda Brand (NED)
 Thalita de Jong (NED)
 Pauline Ferrand-Prevot (FRA)
 Roxane Knetemann (NED)
 Annemiek van Vleuten (NED)
 Marianne Vos (NED)
 Annette Edmondson (AUS)
 Shara Gillow (AUS)
 Loes Gunnewijk (NED)
 Melissa Hoskins (AUS)
 Emma Johansson (SWE)
 Amanda Spratt (AUS)
Ponferrada 2014 USA Specialized–lululemon Australien Orica-AIS Italien Astana BePink
 Chantal Blaak (NED)
 Lisa Brennauer (DEU)
 Karol-Ann Canuel (CAN)
 Carmen Small  (USA)
 Evelyn Stevens (USA)
 Trixi Worrack (DEU)
 Annette Edmondson (AUS)
 Melissa Hoskins (AUS)
  Emma Johansson (SWE)
 Jessie MacLean (AUS)
 Valentina Scandolara (ITA)
 Amanda Spratt (AUS)
 Alena Amialiusik (BLR)
 Simona Frapporti (ITA)
 Doris Schweizer  (SUI)
 Alison Tetrick (USA)
 Silvia Valsecchi (ITA)
 Susanna Zorzi  (ITA)

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]