Lista över avsnitt av På spåret

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Detta är en lista över avsnitt, medverkande och resultat i det svenska tv-lekprogrammet På spåret. För information om programmets upplägg, se dess artikel.

Ingvar Oldsberg var programledare fram till och med säsong 19 (våren 2009). Från och med säsong 20 (hösten 2009) tog Kristian Luuk över som programledare. Under de första säsongerna ledde Oldsberg programmet ensam (förutom att Lennart Hoa-Hoa Dahlgren bistod som domare under säsong 2 [1988]). Från och med säsong 6 (1995) övertog den fyrfaldige vinnaren Björn Hellberg rollen som domare, vilken han hade fram till och med säsong 19 (våren 2009), förutom ett avbrott under säsong 15 (2004–2005), då domarrollen istället innehades av Carl Jan Granqvist. Från och med säsong 20 (hösten 2009) övertogs domarrollen av Fredrik Lindström. Under de första fem säsongerna (fram till 1993) var det tre tävlande i varje lag; därefter har det varit två.

Vinnarna i varje avsnitt markeras med fetstil, om de är kända. Eftersom sista avsnittet på varje säsong är säsongsfinalen är alltså vinnarna i det avsnittet vinnare av hela säsongen.

Innehåll

Säsong 1 (1987)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng 1:a klass Tävlande och poäng 3:e klass Resmål Gästartister
1 5 september 1987 Lisette Schulman
Evert Lindkvist
Anna-Lena Segestam
26 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Margareta Söderström
Thomas Wernersson
37 Borlänge
Lycksele
Landskrona
Lars Roos
Siw Malmkvist
2 12 september 1987 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Margareta Söderström
Thomas Wernersson
50 Richard Fuchs
Lotta Bergstrand
Rolf Sjöberg
26 Söderhamn
Norrköping
Göteborg
Monica Törnell
Krister St. Hill
Jan Eyron
3 19 september 1987 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Margareta Söderström
Thomas Wernersson
44 Susanne Alfvengren
Kerstin Wengelin
Rustan Älveby
43 Halmstad
Västervik
Trollhättan
Marie Fredriksson
Anders Eriksson
Charles Falk
4 26 september 1987 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Margareta Söderström
Thomas Wernersson
46 Stig Strand
Ellinor Nilsson
Ebbe Hagbard
43 Kristianstad
Karlstad
Enköping
Ann-Louise Hansson
Totte Wallin
5 3 oktober 1987 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Margareta Söderström
Thomas Wernersson
35 Gunnar Svensson
Elisabeth Ohlén
Hans I Holm
38 Umeå
Vetlanda
Kiruna
Lena Philipsson
Eva Saering
6 10 oktober 1987 Gunnar Svensson
Elisabeth Ohlén
Hans I Holm
28 Lasse Eriksson
Birgitta Hellstrand
Bosse Holmberg
27 Västerås
Östersund
Skellefteå
Pugh Rogefeldt
Hasse Tholin
Ann-Kristin Hedmark

Säsong 2 (1988)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng 1:a klass Tävlande och poäng 3:e klass Resmål Gästartister
1 11 november 1988 Anki Rahlskog
Agneta Danielsson
Med Reventberg
18 Björn Hellberg
Bengt Grive
Mats Strandberg
39 Helsingborg
Arvika
Sundsvall
Erland Hagegård
2 18 november 1988 Björn Hellberg
Bengt Grive
Mats Strandberg
37 Lars Widding
Fillie Lyckow
Hans Dahlberg
34 Arvidsjaur
Jönköping
Gävle
Jeja Sundström
3 25 november 1988 Björn Hellberg
Bengt Grive
Mats Strandberg
41 Egon Kjerrman
Mia Adolphson
Meta Velander
38 Varberg
Örebro
Haparanda
Peter Flack
4 2 december 1988 Björn Hellberg
Bengt Grive
Mats Strandberg
39 Ture Pettersson
Bernt Johansson
Bengt Risberg
34 Stockholm
Borås
Luleå
Ewa Roos
5 9 december 1988 Björn Hellberg
Bengt Grive
Mats Strandberg
55 Monica Malmström
Uno ”Myggan” Ericson
Ulf Elving
42 Lund
Katrineholm
Härnösand
Klasse Möllberg
6 16 december 1988 Björn Hellberg
Bengt Grive
Mats Strandberg
41 Astrid Kristensson
Lars Werner
Maria Leissner
18 Uppsala
Kalmar
Strömstad
Göran Söllscher

Säsong 3 (1990)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng 1:a klass Tävlande och poäng 3:e klass Resmål
1 23 februari 1990 ? ? ? ? ?
?
?
2 2 mars 1990 ? ? ? ? ?
?
?
3 9 mars 1990 ? ? ? ? ?
?
?
4 16 mars 1990 ? ? ? ? ?
?
?
5 23 mars 1990 Margareta Söderström
Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Thomas Wernersson
43 Malena Ivarsson
Lasse Brandeby
C.-H. Hermansson
41 Hudiksvall
Värnamo
Linköping
6 30 mars 1990 ? ? ? ? ?
?
?
7 6 april 1990 Margareta Söderström
Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Thomas Wernerson
39 Mats Strandberg
Björn Hellberg
Joakim Nyström
40 Lidköping
Boden
Falun

Säsong 4 (1991)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng 1:a klass Tävlande och poäng 3:e klass Resmål Gästartist
1 20 september 1991 ? ? ? ? ?
?
?
?
2 27 september 1991 ? ? ? ? ?
?
?
?
3 4 oktober 1991 ? ? ? ? ?
?
?
?
4 11 oktober 1991 ? ? ? ? ?
?
?
?
5 18 oktober 1991 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Thomas Wernersson
Margareta Söderström
25 Björn Hellberg
Bengt Grive
Mats Strandberg
43 Sala
Helsingør
Jokkmokk
Heléne Jonsson
6 25 oktober 1991 ? ? ? ? ?
?
?
?
7 1 november 1991 Björn Hellberg
Bengt Grive
Mats Strandberg
46 Putte Wickman
Birgit Carlstén
Lennart Broström
38 Ludvika
Tammerfors
Norrköping
Bodil Sjögren
Anne Penttinen

Säsong 5 (1993)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng 1:a klass Tävlande och poäng 3:e klass Resmål Gästartist
1 3 september 1993 Lasse Strömstedt
Inger Nilsson
Kicki Hultin
40 Jonas Hallberg
Pernilla Månsson Colt
Jörgen Mörnbäck
25 Marstrand
Gällivare
Köpenhamn
Erik Gullbransson
2 10 september 1993 Tommy Engstrand
Martina Uusma
Åke Strömmer
21 Lasse Strömstedt
Inger Nilsson
Kicki Hultin
33 Askersund
Fredrikshamn
Karlshamn
3 17 september 1993 Putte Wickman
Gullan Lindblad
Lennart Broström
39 Tommy Engstrand
Martina Uusma
Åke Strömmer
48 Helsingfors
Höganäs
Alingsås
Lotta Järnebratt
4 24 september 1993 Jonas Hallberg
Pernilla Månsson Colt
Jörgen Mörnbäck
44 Putte Wickman
Gullan Lindblad
Lennart Broström
44 Bollnäs
Falkenberg
Bergen
5 1 oktober 1993 Tommy Engstrand
Martina Uusma
Åke Strömmer
47 Jonas Hallberg
Pernilla Månsson Colt
Jörgen Mörnbäck
44 Odense
Ulricehamn
Karlskoga
6 8 oktober 1993 Lennart Broström
Gullan Lindblad
Birgit Carlstén
44 Lasse Strömstedt
Inger Nilsson
Kicki Hultin
27 Solna
Skövde
Åbo
7 15 oktober 1993 Björn Hellberg
Bengt Grive
Mats Strandberg
52 Lasse Strömstedt
Inger Nilsson
Kicki Hultin
51 Leksand
Norrtälje
Sunne
Vadstena
Maria Schéle
  • I avsnitt 4 fick lagen samma slutpoäng och därmed räknades tävlingen som oavgjord. Då gav man inte någon skiljefråga för att få fram ett segrande lag.
  • I avsnitt 6 var Putte Wickman utbytt mot Birgit Carlstén och därmed hade Lennart Broström tagit över som lagledare.

Säsong 6 (1995)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng lag 1 Tävlande och poäng lag 2 Resmål Tittarsiffror[1]
1 13 januari 1995 ? ? ? ? ?
?
?
2 455 000
2 20 januari 1995 Peter Harryson
Eva Bysing
? Mats Hådell
Gila Bergqvist
? ?
?
?
2 095 000
3 27 januari 1995 Lotta Gröning
Niklas Lindblad
41 My Holmsten
Håkan Södergren
44 Sollefteå
München
Edinburgh
1 497 000
4 3 februari 1995 Peter Harryson
Eva Bysing
? Mats Hådell
Gila Bergqvist
? ?
?
?
1 586 000
5 10 februari 1995 Lotta Gröning
Niklas Lindblad
? Cecilia Hagen
Tomas Tengby
? ?
?
?
1 478 000
6 17 februari 1995 Mats Hådell
Gila Bergqvist
? Lars-Gunnar Björklund
Lena Rainer
? ?
?
?
1 766 000
7 3 mars 1995 Lars-Gunnar Björklund
Lena Rainer
? My Holmsten
Håkan Södergren
? ?
?
?
1 518 000
8 10 mars 1995 Peter Harryson
Eva Bysing
43 Cecilia Hagen
Tomas Tengby
45 Milano
Mora
Salzburg
1 731 000

Säsong 7 (1996)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng lag 1 Tävlande och poäng lag 2 Resmål
1 30 augusti 1996 John Harryson
Gaby Stenberg
? Bengt Järnblad
Ma Oftedal
? ?
?
?
2 6 september 1996 My Holmsten
Jonas Hallberg
? Malena Ivarsson
Lasse Strömstedt
? ?
?
?
3 13 september 1996 John Harryson
Gaby Stenberg
? Camilla Henemark
Bo Holmström
? ?
?
?
4 20 september 1996 Birgit Carlstén
Tommy Engstrand
? Malena Ivarsson
Lasse Strömstedt
? ?
?
?
5 27 september 1996 Camilla Henemark
Bo Holmström
? Bengt Järnblad
Ma Oftedal
? ?
?
?
6 4 oktober 1996 Birgit Carlstén
Tommy Engstrand
? My Holmsten
Jonas Hallberg
? ?
?
?
7 11 oktober 1996 ? ? ? ? ?
?
?
8 18 oktober 1996 Birgit Carlstén
Tommy Engstrand
41 Bengt Järnblad
Ma Oftedal
10 Linköping
Madrid
Wien

Säsong 8 (1997)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng X3000 Tävlande och poäng Dressinen Resmål Tintin & Haddock
1 5 september 1997 Peter Harryson
Malin Petersson
53 Birgit Carlstén
Helge Skoog
42 London
Umeå
Kivik
New York
2 12 september 1997 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Kerstin Hallert
20 Adde Malmberg
Cecilia Hagen
33 Mariehamn
Malmö
San Marino
Västerås
3 19 september 1997 Birgit Carlstén
Helge Skoog
27 My Holmsten
Lasse Strömstedt
26 Säffle
Narvik
Monaco
Sundsvall
4 26 september 1997 Tommy Engstrand
Monica Forsberg
44 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Kerstin Hallert
28 Belfast
Falköping
Palma de Mallorca
Rio de Janeiro
5 3 oktober 1997 My Holmsten
Lasse Strömstedt
28 Peter Harryson
Malin Petersson
31 Sevilla
Kumla
Kraków
Singapore
6 10 oktober 1997 Adde Malmberg
Cecilia Hagen
26 Tommy Engstrand
Monica Forsberg
16 Brighton
Vaxholm
Strömstad
Kapstaden
7 17 oktober 1997 Peter Harryson
Malin Petersson
24 Tommy Engstrand
Monica Forsberg
21 Kramfors
Innsbruck
Stockholm
Sydney
8 31 oktober 1997 Adde Malmberg
Cecilia Hagen
51 Birgit Carlstén
Helge Skoog
46 Köpenhamn
Vilhelmina
Istanbul
Bergen
9 7 november 1997 Peter Harryson
Malin Petersson
41 Adde Malmberg
Cecilia Hagen
40 Laholm
Hamburg
Rom
Jerusalem

Säsong 9 (1998)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng X3000 Tävlande och poäng Dressinen Resmål Tintin & Haddock
1 25 september 1998 Adde Malmberg
Kajsa Thor
28 Åke Cato
Viveca Lärn
19 Nice
Båstad
Prag
San Francisco
2 2 oktober 1998 Lasse Eriksson
Ulrika Knutson
28 Adde Malmberg
Kajsa Thor
31 Malaga
Sarajevo
Örebro
Kristianstad
3 9 oktober 1998 Åke Cato
Viveca Lärn
24 Lasse Eriksson
Ulrika Knutson
25 Bologna
Skellefteå
Glasgow
Tokyo
4 16 oktober 1998 John Pohlman
Eva Hamilton
32 Carina Lidbom
Lasse Strömstedt
16 Zürich
Lysekil
Rovaniemi
Helsingör
5 6 november 1998 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
21 John Pohlman
Eva Hamilton
28 Palermo
Södertälje
Frankfurt am Main
Buenos Aires
6 13 november 1998 Carina Lidbom
Lasse Strömstedt
36 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
41 Trollhättan
Bilbao
Lillehammer
Kairo
7 20 november 1998 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
38 Adde Malmberg
Kajsa Thor
28 Hagfors
Cypern
Birmingham
Kiruna
8 27 november 1998 Lasse Eriksson
Ulrika Knutson
37 John Pohlman
Eva Hamilton
31 Fagersta
Reykjavik
Halden
Bordeaux
9 4 december 1998 Lasse Eriksson
Ulrika Knutson
42 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
43 Kreta
Hjo
Antwerpen
Calcutta

Säsong 10 (1999)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng X3000 Tävlande och poäng Dressinen Resmål Björnligan
1 24 september 1999 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
29 Lasse Brandeby
Monica Dominique
28 Cardiff
Nairobi
Sundsvall
Ture Sventon
2 1 oktober 1999 Peter Harryson
Carina Lidbom
37 My Holmsten
Adam Alsing
26 Kairo
Trelleborg
Kalix
Steve Carella
3 8 oktober 1999 Lasse Brandeby
Monica Dominique
34 Birgit Carlstén
Sven Melander
46 Malung
Lübeck
Jerusalem
Simon Templar/Helgonet
4 15 oktober 1999 My Holmsten
Adam Alsing
33 Mikael Reuterswärd
Victoria Dyring
26 Luxemburg
Lund
Bukarest
Kurt Wallander
5 22 oktober 1999 Birgit Carlstén
Sven Melander
32 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
57 Oslo
Borås
Moskva
Anna Holt
6 29 oktober 1999 Mikael Reuterswärd
Victoria Dyring
22 Peter Harryson
Carina Lidbom
30 Köping
Bordeaux
Sölvesborg
Kalle Blomkvist
7 5 november 1999 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
19 Peter Harryson
Carina Lidbom
42 Havanna
Mölndal
Helsingfors
Harry Friberg
8 12 november 1999 Birgit Carlstén
Sven Melander
45 My Holmsten
Adam Alsing
30 Montreal
Rotterdam
Visby
James Bond
9 19 november 1999 Peter Harryson
Carina Lidbom
45 Birgit Carlstén
Sven Melander
36 New York
Torshamn
Karlstad
Hans Holmér

Säsong 11 (2000–2001)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng 1:a klass Tävlande och poäng Dressinen Resmål Helan & Halvan
1 22 december 2000 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
35 Lennie Norman
Björn Skifs
29 Neapel
Mexico City
Älmhult
Shanghai
2 29 december 2000 Birgit Carlstén
Sven Melander
27 Agneta Bolme Börjefors
Adde Malmberg
32 Bangkok
Finspång
Roskilde
Margareta Krook
3 5 januari 2001 My Holmsten
Allan Svensson
23 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
32 Berlin
Helsingborg
Kapstaden
Elvis Presley
4 12 januari 2001 Lena Frisk
Lotta Thorell
27 Birgit Carlstén
Sven Melander
40 Västerås
Lima
Trondheim
Ingmar Bergman
5 19 januari 2001 Lennie Norman
Björn Skifs
23 My Holmsten
Allan Svensson
32 Gävle
Plymouth
Bombay (Mumbai)
Anita Ekberg
6 26 januari 2001 Agneta Bolme Börjefors
Adde Malmberg
43 Lena Frisk
Lotta Thorell
25 Marrakech
Kalmar
Tallinn
Martin ”E-Type” Eriksson
7 2 februari 2001 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
23 Birgit Carlstén
Sven Melander
40 Ljusdal
Budapest
Tokyo
Clint Eastwood
8 9 februari 2001 My Holmsten
Allan Svensson
27 Agneta Bolme Börjefors
Adde Malmberg
33 Sandviken
Buenos Aires
Las Palmas
Charlie Chaplin
9 16 februari 2001 Agneta Bolme Börjefors
Adde Malmberg
36 Birgit Carlstén
Sven Melander
30 Chicago
Kiruna
Paris
Carola Häggkvist

Säsong 12 (2001)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng 1:a klass Tävlande och poäng Dressinen Resmål Fred & Barney
1 19 oktober 2001 My Holmsten
Allan Svensson
20 Jesper Aspegren
Annette Kullenberg
27 San Francisco
Piteå
Vaduz
Göran Persson
2 26 oktober 2001 Birgit Carlstén
Johannes Brost
33 Agneta Bolme Börjefors
Adde Malmberg
38 Singapore
Nürnberg
Rättvik
Madonna
3 2 november 2001 Jesper Aspegren
Annette Kullenberg
27 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
19 Verona
Oakland
Mjölby
Ej med
4 9 november 2001 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
22 My Holmsten
Allan Svensson
22 Hässleholm
Basel
Vancouver
Steven Spielberg
5 23 november 2001 Camilla Henemark
Siewert Öholm
23 Agneta Bolme Börjefors
Adde Malmberg
36 Huskvarna
Saigon
Bratislava
Marit Paulsen
6 30 november 2001 Birgit Carlstén
Johannes Brost
31 Camilla Henemark
Siewert Öholm
18 Melbourne
Filipstad
Sofia
Margaret Thatcher
7 7 december 2001 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
31 Birgit Carlstén
Johannes Brost
30 Addis Abeba
Tromsø
Kungsbacka
Oden
8 14 december 2001 Agneta Bolme Börjefors
Adde Malmberg
35 Jesper Aspegren
Annette Kullenberg
36 Aberdeen
Örnsköldsvik
Boston
Albert Einstein
9 21 december 2001 Jesper Aspegren
Annette Kullenberg
20 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
17 Peking
Thessaloniki
Torsby
Astrid Lindgren

Säsong 13 (2002–2003)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng lag 1 Tävlande och poäng lag 2 Resmål Headhunter
1 15 november 2002 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
28 Carina Lidbom
Tommy Engstrand
29 Rio de Janeiro
Sveg
Atlanta
Per Gessle
2 22 november 2002 Ernst Kirchsteiger
Anna Charlotta Gunnarson
19 Kent Andersson
Stina Wollter
25 Santiago de Chile
Borlänge
Gdansk
John McEnroe
3 29 november 2002 Carin Hjulström-Livh
Lasse Brandeby
19 Carina Lidbom
Tommy Engstrand
25 Varberg
Ålborg (Aalborg)
Ankara
John Cleese
4 6 december 2002 Kent Andersson
Stina Wollter
27 Henrik Hjelt
Britta Lejon
13 Lyon
Madeira
Eskilstuna
?
5 13 december 2002 Carin Hjulström-Livh
Lasse Brandeby
31 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
50 Washington D.C.
Lidingö
Köln
?
6 20 december 2002 Ernst Kirchsteiger
Anna Charlotta Gunnarson
20 Henrik Hjelt
Britta Lejon
22 New Orleans
Pajala
Skara
?
7 27 december 2002 Carina Lidbom
Tommy Engstrand
29 Britta Lejon
Henrik Hjelt
17 Hong Kong
Kristianstad[2]
Valencia
?
8 3 januari 2003 Kent Andersson
Stina Wollter
32 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
44 Newcastle
Hultsfred
Jakarta
?
9 10 januari 2003 Carina Lidbom
Tommy Engstrand
35 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
27 Milano
Nässjö
Seoul (Söul)
Marie Curie

Säsong 14 (2003–2004)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng lag 1 Tävlande och poäng lag 2 Resmål Gästartist På Spåret-teatern
1 14 november 2003 Ingela Agardh
Stefan Holm
41 Babben Larsson
Herman Lindqvist
40 Los Angeles
Florens
Hedemora
Peter Harryson Oden
2 21 november 2003 Peder Lamm
Suzanne Axell
29 Ann-Britt Grünewald
Othman Karim
20 Toronto
Aten
Åre
Charlotte Perelli (då Charlotte Nilsson) William Shakespeare
3 28 november 2003 Babben Larsson
Herman Lindqvist
26 Britt-Marie Mattsson
Göran Rosenberg
23 Shanghai
Ängelholm
Porto
Lill-Babs Jeanne d'Arc
4 5 december 2003 Peder Lamm
Suzanne Axell
31 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
35 Haag
Tunis
Ljungby
Nina & Kim Annika Sörenstam
5 12 december 2003 Britt-Marie Mattsson
Göran Rosenberg
29 Ingela Agardh
Stefan Holm
31 New Delhi
Haparanda
Stuttgart
Knut Agnred
Per Fritzell
Fidel Castro
6 19 december 2003 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
54 Ann-Britt Grünewald
Othman Karim
38 Dar es Salaam
Odessa
Emmaboda
Björn Hedström Andy Warhol
7 26 december 2003 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
52 Babben Larsson
Herman Lindqvist
50 Dover
Alexandria
Trosa
Anna Sahlin Thor Heyerdahl
8 2 januari 2004 Ingela Agardh
Stefan Holm
38 Peder Lamm
Suzanne Axell
36 Kingston
Stavanger
Motala
Papa Dee Jackie Collins
9 9 januari 2004 Ingela Agardh
Stefan Holm
44 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
39 Dallas
Granada
Göteborg
Jill Johnson Heliga Birgitta

Säsong 15 (2004–2005)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B
Lag 1 Ingela Agardh
Stefan Holm
Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
Lag 2 Dick Harrison
Ellinor Persson
David Lega
Amanda Rydman
Lag 3 Babben Larsson
Stig Malm
Peder Lamm
Suzanne Axell

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng lag 1 Tävlande och poäng lag 2 Resmål Dagens Rätt –
eller helt fel
1 19 november 2004 Ingela Agardh
Stefan Holm
41 Dick Harrison
Ellinor Persson
30 Kuala Lumpur
London
Söderhamn
Wallenbergare
2 26 november 2004 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
49 David Lega
Amanda Rydman
23 Miami
Turin
Lidköping
Mahatma Gandhi
3 3 december 2004 Babben Larsson
Stig Malm
21 Ingela Agardh
Stefan Holm
31 Honolulu
Gibraltar
Arvidsjaur
"Mat-Tina" Nordström
4 10 december 2004 Peder Lamm
Suzanne Axell
43 David Lega
Amanda Rydman
29 Detroit
York
Eslöv
Göran Persson
5 17 december 2004 Peder Lamm
Suzanne Axell
15 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
30 Dubai
Västervik
Zagreb
Elvis Presley
6 31 december 2004 Dick Harrison
Ellinor Persson
33 Babben Larsson
Stig Malm
28 Sydney
Hammerfest
Mariefred
Bloody Mary
7 7 januari 2005 Dick Harrison
Ellinor Persson
? Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
? ?
?
?
8 14 januari 2005 Ingela Agardh
Stefan Holm
41 Peder Lamm
Suzanne Axel
27 Phnom Penh
Vilnius
Nora
August Strindberg
9 21 januari 2005 Ingela Agardh
Stefan Holm
34 Dick Harrison
Ellinor Persson
35 Cannes
Härnösand
Beirut
Carl Jan Granqvist

Säsong 16 (2005–2006)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B
Lag 1 Katarina Mazetti
Stefan Holm
Adde Malmberg
Magdalena Forsberg
Lag 2 Thomas Ravelli
Suzanne Axell
Katti Hoflin
Sven Melander
Lag 3 Birgit Carlstén
Måns Möller
Peder Lamm
Stina Wollter
Lag 4 My Holmsten
Anders Jacobsson
Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng lag 1 Tävlande och poäng lag 2 Resmål Holmes & Watson
1 12 november 2005 Katarina Mazetti
Stefan Holm
49 Thomas Ravelli
Suzanne Axell
34 Istanbul
Ystad
Philadelphia
Eiffeltornet
2 19 november 2005 Adde Malmberg
Magdalena Forsberg
43 Katti Hoflin
Sven Melander
42 Borgholm
Arvika
Madrid
Al Capone
3 3 december 2005 Birgit Carlstén
Måns Möller
29 My Holmsten
Anders Jacobsson
24 Hudiksvall
Manila
Bern
Stefan Holm
4 10 december 2005 Peder Lamm
Stina Wollter
32 Adde Malmberg
Magdalena Forsberg
35 Åmål
Kyoto
Växjö
Elvira Madigan
5 17 december 2005 Thomas Ravelli
Suzanne Axell
34 My Holmsten
Anders Jacobsson
25 Calcutta
Skövde
Bergen
Madonna
6 24 december 2005 Peder Lamm
Stina Wollter
30 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
34 Odense
Vänersborg
Las Vegas
Kronprinsessan Victoria
7 31 december 2005 Birgit Carlstén
Måns Möller
29 Katarina Mazetti
Stefan Holm
44 Alger
Vadstena
Wien
Carola Häggkvist
8 7 januari 2006 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
37 Katti Hoflin
Sven Melander
53 Landskrona
Boden
Marseille
Fartyget "Fram"
9 14 januari 2006 Katarina Mazetti
Stefan Holm
? My Holmsten
Anders Jacobsson
? ?
?
?
?
10 21 januari 2006 Katti Hoflin
Sven Melander
? Peder Lamm
Stina Wollter
? ?
?
?
?
11 28 januari 2006 Thomas Ravelli
Suzanne Axell
31 Birgit Carlstén
Måns Möller
39 Riga
Karlskrona
Seattle
Ingrid Bergman
12 4 februari 2006 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
30 Adde Malmberg
Magdalena Forsberg
38 Bryssel
Nyköping
Ludvika
Loke
13 11 februari 2006 Adde Malmberg
Magdalena Forsberg
36 Katarina Mazetti
Stefan Holm
51 Lycksele
Damaskus
Rom
?

Säsong 17 (2006–2007)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B
Lag 1 Pamela Andersson
Tomas Bolme
Magnus Härenstam
Kajsa Ingemarsson
Lag 2 Alexandra Zazzi
Niklas Wikegård
Göran Hägg
Caroline af Ugglas
Lag 3 Ulf Karlsson
Camilla Läckberg
Natalia Kazmierska
Thomas Petersson
Lag 4 Anne Lundberg
Johan Wester
Susanne Ljung
Claes Moser


Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng lag 1 Tävlande och poäng lag 2 Resmål RE-TUR
1 28 oktober 2006 Pamela Andersson
Tomas Bolme
22 Alexandra Zazzi
Niklas Wikegård
15 Sunne
Salzburg
Kairo
1973
2 4 november 2006 Magnus Härenstam
Kajsa Ingemarsson
27 Göran Hägg
Caroline af Ugglas
40 Stockholm
Avesta
Dublin
1980
3 11 november 2006 Pamela Andersson
Tomas Bolme
32 Ulf Karlsson
Camilla Läckberg
32 Simrishamn
Warszawa
Sandviken
1969
4 18 november 2006 Göran Hägg
Caroline af Ugglas
33 Natalia Kazmierska
Thomas Petersson
24 Mora
Montreal
Jerusalem
1956
5 2 december 2006 Anne Lundberg
Johan Wester
35 Ulf Karlsson
Camilla Läckberg
23 Falkenberg
Bodø
Venedig
2004
6 9 december 2006 Magnus Härenstam
Kajsa Ingemarsson
34 Susanne Ljung
Claes Moser
18 Vimmerby
Karlskoga
Barcelona
1994
7 16 december 2006 Ulf Karlsson
Camilla Läckberg
33 Alexandra Zazzi
Niklas Wikegård
16 Havanna
Norrtälje
Hamburg
1992
8 23 december 2006 Natalia Kazmierska
Thomas Petersson
24 Susanne Ljung
Claes Moser
19 Tranås
Reykjavik
Karlshamn
1963
9 30 december 2006 Anne Lundberg
Johan Wester
38 Alexandra Zazzi
Niklas Wikegård
26 New York
Enköping
Lissabon
1976
10 6 januari 2007 Göran Hägg
Caroline af Ugglas
44 Susanne Ljung
Claes Moser
20 Vetlanda
Monaco/Monte Carlo
Uddevalla
1989
11 13 januari 2007 Pamela Andersson
Tomas Bolme
30 Anne Lundberg
Johan Wester
43 Mariestad
Sankt Petersburg
Heraklion
1959
12 20 januari 2007 Magnus Härenstam
Kajsa Ingemarsson
36 Natalia Kazmierska
Thomas Petersson
34 Palma de Mallorca
Piteå
Arboga
1967
13 27 januari 2007 Göran Hägg
Caroline af Ugglas
29 Anne Lundberg
Johan Wester
26 Bollnäs
Marstrand
Liverpool
2003

Säsong 18 (2007–2008)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B Grupp C
Lag 1 Kristina Kappelin
Kjell Bergqvist
Jan Guillou
Ann-Marie Skarp
Stina Wollter
Sven Wollter
Lag 2 Anne Lundberg
Johan Wester
Göran Hägg
Caroline af Ugglas
Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
Lag 3 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
Pia Conde
Thomas Petersson
Karin Hübinette
Stefan Holm

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng lag 1 Tävlande och poäng lag 2 Resmål RE-TUR
1 30 november 2007 Kristina Kappelin
Kjell Bergqvist
17 Anne Lundberg
Johan Wester
20 Marrakech
Amsterdam
Gävle
1996
2 7 december 2007 Jan Guillou
Ann-Marie Skarp
32 Göran Hägg
Caroline af Ugglas
24 Kalmar
San Francisco
Umeå
1971
3 14 december 2007 Karin Hübinette
Stefan Holm
32 Stina Wollter
Sven Wollter
23 Linköping
Luxemburg
Washington DC
1995
4 21 december 2007 Kristina Kappelin
Kjell Bergqvist
9 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
28 Moskva
Lund
Oslo
1961
5 28 december 2007 Pia Conde
Thomas Petersson
36 Göran Hägg
Caroline af Ugglas
49 Köpenhamn
Kingston
Östersund
1968
6 4 januari 2008 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
28 Karin Hübinette
Stefan Holm
45 Paris
Örebro
Milano
2001
7 11 januari 2008 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
30 Anne Lundberg
Johan Wester
35 Karlstad
Helsingfors
Nairobi
1958
8 18 januari 2008 Pia Conde
Thomas Petersson
17 Jan Guillou
Ann-Marie Skarp
14 Malmö
Newcastle
Rio de Janeiro
1977
9 25 januari 2008 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
41 Stina Wollter
Sven Wollter
27 Budapest
Luleå
Dubai
1979
10 1 februari 2008 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
45 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
23 Uppsala
Visby
Quebec
1985
11 8 februari 2008 Göran Hägg
Caroline af Ugglas
30 Anne Lundberg
Johan Wester
32 Santiago de Chile
Tallinn
Jönköping
1981
12 15 februari 2008 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
39 Stefan Holm
Karin Hübinette
37 Prag
Skellefteå
Valencia
1987
13 22 februari 2008 Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Cecilia Hagen
22 Anne Lundberg
Johan Wester
39 Mexico City
Krakow
Båstad
1964

Säsong 19 (2008–2009)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B Grupp C
Lag 1 Fredrik Lindström
Peter Apelgren
Göran Greider
Zinat Pirzadeh
Tina Ahlin
Marcus Birro
Lag 2 Mari Jungstedt
Rickard Olsson
Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
Camilla Lundberg
Robert Aschberg
Lag 3 Lisa Syrén
Johan Wester
Jessika Gedin
Hans Rosenfeldt
Siw Malmkvist
David Bexelius

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng lag 1 Tävlande och poäng lag 2 Resmål Retur Gästartist
1 28 november 2008 Fredrik Lindström
Peter Apelgren
37 Mari Jungstedt
Rickard Olsson
32 Valletta
Wellington
Fjällbacka
Emrik Larsson
2 5 december 2008 Jessika Gedin
Hans Rosenfeldt
38 Göran Greider
Zinat Pirzadeh
30 Trondheim
Trollhättan
Hanoi
Daniel Lemma
3 12 december 2008 Tina Ahlin
Marcus Birro
17 Camilla Lundberg
Robert Aschberg
26 Skagen
Sundsvall
Calgary
Baskery
4 19 december 2008 Fredrik Lindström
Peter Apelgren
18 Lisa Syrén
Johan Wester
35 Melbourne
Värnamo
Dubrovnik
On Track Singers
5 26 december 2008 Jessika Gedin
Hans Rosenfeldt
41 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
39 Bangkok
Falun
Southampton
1990 Jaqee
6 2 januari 2009 Camilla Lundberg
Robert Aschberg
24 David Bexelius
Siw Malmkvist
26 Borås
Åhus
Sevilla
Nils Landgren
7 9 januari 2009 Mari Jungstedt
Rickard Olsson
15 Lisa Syrén
Johan Wester
40 Berlin
Gränna
Avignon
Åsa Fång
8 16 januari 2009 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
33 Zinat Pirzadeh
Göran Greider
23 Belgrad
Maputo
Västerås
1998 Lotta Engberg
9 23 januari 2009 David Bexelius
Siw Malmkvist
29 Tina Ahlin
Marcus Birro
24 Abisko
Oxford
Capri
Timo Räisänen
10 30 januari 2009 Fredrik Lindström
Peter Apelgren
28 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
29 Brisbane
Genève
Helsingborg
2005 Brain Train Strings
11 6 februari 2009 David Bexelius
Siw Malmkvist
27 Lisa Syrén
Johan Wester
33 Salt Lake City
Strasbourg
Vaxholm
After Shave
12 13 februari 2009 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
18 Jessika Gedin
Hans Rosenfeldt
26 Mariehamn
Norrköping
Johannesburg
Jessica Andersson
13 20 februari 2009 Jessika Gedin
Hans Rosenfeldt
27 Lisa Syrén
Johan Wester
41 Minneapolis
Gällivare
Edinburgh
Louise Hoffsten

Säsong 20 (2009–2010)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B Grupp C
Lag 1 Alexandra Charles
Björn Ranelid
Jessika Gedin
Hans Rosenfeldt
Göran Rosenberg
Vanna Rosenberg
Lag 2 Hélène Benno
Peter Apelgren
Jessica Zandén
Philip Zandén
Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
Lag 3 Hans Rosling
Doreen Månsson
Johanna Koljonen
Marcus Birro
Bo Sundström
Lena Sundström

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng lag 1 Tävlande och poäng lag 2 Resmål Retur Gästartist
1 4 december 2009 Hélène Benno
Peter Apelgren
27 Alexandra Charles
Björn Ranelid
23 Lyon
Falköping
Memphis
Amanda Jenssen
2 11 december 2009 Jessika Gedin
Hans Rosenfeldt
? Johanna Koljonen
Marcus Birro
? Buenos Aires
Kristinehamn
Manchester
2006 Magnus Carlson
3 18 december 2009 Göran Rosenberg
Vanna Rosenberg
27 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
32 Bourdeaux
Trelleborg
Bombay
1999 Anna Maria Espinosa
4 25 december 2009 Alexandra Charles
Björn Ranelid
17 Doreen Månsson
Hans Rosling
14 Palermo
Kalix
Frankfurt am Main
1991 Peter Jöback
5 1 januari 2010 Jessika Gedin
Hans Rosenfeldt
? Jessica Zandén
Philip Zandén
27 Bologna
Glasgow
Eksjö
1983 Markus Krunegård
6 8 januari 2010 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
23 Bo Sundström
Lena Sundström
19 Tokyo
Varberg
Eskilstuna
2007 Ane Brun
7 15 januari 2010 Hélène Benno
Peter Apelgren
53 Doreen Månsson
Hans Rosling
27 Kivik
Málaga
Chicago
2002 Svante Thuresson
8 22 januari 2010 Johanna Koljonen
Marcus Birro
? Jessica Zandén
Philip Zandén
? Lima
Sala
Thessaloniki
1994 Jenny Silver
9 29 januari 2010 Göran Rosenberg
Vanna Rosenberg
? Bo Sundström
Lena Sundström
? Kiruna
Århus
Amman
1978 Maia Hirasawa
10 5 februari 2010 Jessika Gedin
Hans Rosenfeldt
? Bo Sundström
Lena Sundström
? Jerusalem
Örnsköldsvik
Tromsø
Anna Järvinen
11 12 februari 2010 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
24 Johanna Koljonen
Marcus Birro
26 Orsa
Bilbao
Hannover
2000 Sofia Karlsson
12 5 mars 2010 Hélène Benno
Peter Apelgren
? Jessika Gedin
Hans Rosenfeldt
? Osaka
Innsbruck
Smögen
1993 Theodor Jensen
13 12 mars 2010 Hélène Benno
Peter Apelgren
? Johanna Koljonen
Marcus Birro
? Boston
Kiev
Göteborg
Ebbot Lundberg

Säsong 21 (2010–2011)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B Grupp C
Lag 1 Niklas Strömstedt
Jenny Östergren
Hélène Benno
Peter Apelgren
Martina Haag
Erik Haag
Lag 2 Ebba von Sydow
Stefan Holm
Olle Palmlöf
Kerstin Brunnberg
Johanna Koljonen
Marcus Birro
Lag 3 Anna Charlotta Gunnarson
Ylva Hällen
Kalle Moraeus
Py Bäckman
Adam Alsing
Ebba Blitz

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng 1:a klass Tävlande och poäng Dressinen Resmål Vem där? Gästartist
1 26 november 2010 Niklas Strömstedt
Jenny Östergren
32 Ebba von Sydow
Stefan Holm
28 Las Vegas
Neapel
Malmö
Dolly Parton Moneybrother
2 3 december 2010 Hélène Benno
Peter Apelgren
40 Olle Palmlöf
Kerstin Brunnberg
32 Nice
Ljusdal
Istanbul
Carola Theodor Jensen
Titiyo
3 17 december 2010 Martina Haag
Erik Haag
32 Johanna Koljonen
Marcus Birro
26 Kapstaden
Örebro
Reykjavik
Hasse Alfredson Joel Alme
4 7 januari 2011 Anna Charlotta Gunnarson
Ylva Hällen
31 Niklas Strömstedt
Jenny Östergren
27 Singapore
Torsby
Köln
Bruce Springsteen Pauline
5 14 januari 2011 Kalle Moraeus
Py Bäckman
21 Hélène Benno
Peter Apelgren
41 Miami
Madrid
Tomelilla
Roger Moore Elin Ruth
6 21 januari 2011 Adam Alsing
Ebba Blitz
35 Martina Haag
Erik Haag
27 Hongkong
Lysekil
Birmingham
Stina Lundberg Dabrowski Britta Persson
7 28 januari 2011 Ebba von Sydow
Stefan Holm
24 Anna Charlotta Gunnarson
Ylva Hällen
22 Vancouver
Saigon
Stockholm
Magnus Uggla Sven-Bertil Taube
8 4 februari 2011 Olle Palmlöf
Kerstin Brunnberg
25 Kalle Moraeus
Py Bäckman
20 Seattle
Ålborg
Kristianstad
Andy Warhol Hans-Erik Dyvik Husby
9 11 februari 2011 Johanna Koljonen
Marcus Birro
27 Adam Alsing
Ebba Blitz
18 Split
Oskarshamn
Brighton
Arnold Schwarzenegger Miss Li
10 18 februari 2011 Anna Charlotta Gunnarson
Ylva Hällen
34 Olle Palmlöf
Kerstin Brunnberg
31 Bergen
Haparanda
Acapulco
Monica Zetterlund Magnus Carlson
11 25 februari 2011 Niklas Strömstedt
Jenny Östergren
23 Martina Haag
Erik Haag
34 Panama City
Södertälje
Aten
Kerstin Ekman Daniel Lemma
12 4 mars 2011 Hélène Benno
Peter Apelgren
39 Anna Charlotta Gunnarson
Ylva Hällen
35 Nashville
Åbo
Malung
Drottning Silvia First Aid Kit
13 11 mars 2011 Martina Haag
Erik Haag
43 Hélène Benno
Peter Apelgren
46 Montevideo
Motala
London
Lena Olin Orup

Säsong 22 (2011–2012)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B Grupp C
Lag 1 Gunilla Hammar Säfström
Peter Wahlbeck
Christer Lundberg
Morgan Larsson
Johanna Frändén
Carl Johan De Geer
Lag 2 Martina Haag
Erik Haag
Anna Charlotta Gunnarson
Ylva Hällen
Niklas Strömstedt
Jenny Strömstedt
Lag 3 Maria Tjärnlund
Ralf Edström
Nisti Stêrk
Claes Borgström
Jessica Zandén
Claes Ljungmark

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng 1:a klass Tävlande och poäng Dressinen Resmål Vem där? Gästartist
1 25 november 2011 Gunilla Hammar Säfström
Peter Wahlbeck
19 Martina Haag
Erik Haag
46 New Orleans
Florens
Uppsala
Agnetha Fältskog Tove Styrke
2 2 december 2011 Christer Lundberg
Morgan Larsson
16 Anna Charlotta Gunnarson
Ylva Hällen
24 Borgholm
Peking
Wien
Angelina Jolie Oskar Humlebo
3 9 december 2011 Johanna Frändén
Carl Johan De Geer
32 Niklas Strömstedt
Jenny Strömstedt
35 Skara
München
Melbourne
Cornelis Vreeswijk Sofia Karlsson
Freddie Wadling
4 16 december 2011 Martina Haag
Erik Haag
37 Maria Tjärnlund
Ralf Edström
30 Sigtuna
Lübeck
Dallas
Björk Meja
5 23 december 2011 Anna Charlotta Gunnarson
Ylva Hällen
28 Nisti Stêrk
Claes Borgström
20 San Francisco
Barcelona
Mora
Gösta Ekman Maria Andersson
6 30 december 2011 Niklas Strömstedt
Jenny Strömstedt
36 Jessica Zandén
Claes Ljungmark
15 Sheffield
Kuala Lumpur
Ängelholm
Elizabeth Taylor Sofia Karlsson
Freddie Wadling
7 6 januari 2012 Maria Tjärnlund
Ralf Edström
22 Gunilla Hammar Säfström
Peter Wahlbeck
22 Bryssel
New Delhi
Filipstad
Jan Guillou Olle Ljungström
8 13 januari 2012 Nisti Stêrk
Claes Borgström
12 Christer Lundberg
Morgan Larsson
23 Zürich
Härnösand
Auckland
Selma Lagerlöf Adiam Dymott
9 20 januari 2012 Jessica Zandén
Claes Ljungmark
28 Johanna Frändén
Carl Johan De Geer
35 New York
Piteå
Sankt Petersburg
Birgitta Stenberg Uno Svenningsson
10 27 januari 2012 Johanna Frändén
Carl Johan De Geer
26 Christer Lundberg
Morgan Larsson
25 Dublin
Vasa
Karlskrona
Lennart Hyland The Tallest Man on Earth
11 3 februari 2012 Martina Haag
Erik Haag
41 Johanna Frändén
Carl Johan De Geer
25 Edinburgh
Halmstad
Phnom Penh
Gudrun Schyman Idiot Wind
12 10 februari 2012 Niklas Strömstedt
Jenny Strömstedt
29 Anna Charlotta Gunnarson
Ylva Hällen
25 Uddevalla
Genua
Cambridge
Sven Wollter Anna Maria Espinosa
13 17 februari 2012 Martina Haag
Erik Haag
37 Niklas Strömstedt
Jenny Strömstedt
19 Marseille
Bollnäs
Dar es Salaam
Muhammad Ali Salem Al Fakir

Säsong 23 (2012–2013)[redigera | redigera wikitext]

  • Eftersom programmet under denna säsong fyllde 25 år utgjordes de tävlande lagen av vinnare eller finalister från tidigare år.

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B Grupp C
Lag 1 Cecilia Hagen
Lennart "Hoa-Hoa" Dahlgren
Caroline af Ugglas
Göran Hägg
Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
Lag 2 Martina Haag
Erik Haag
Johanna Koljonen
Marcus Birro
Stefan Holm
Katarina Mazetti
Lag 3 Carina Lidbom
Tommy Engstrand
Ellinor Persson
Dick Harrison
Jessika Gedin
Hans Rosenfeldt

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Tävlande och poäng 1:a klass Tävlande och poäng Dressinen Resmål Vem där? Gästartist
1 23 november 2012 Cecilia Hagen
Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
28 Martina Haag
Erik Haag
32 Stockholm
Paris
Sarajevo
Gustav Vasa Edda Magnason
2 30 november 2012 Caroline af Ugglas
Göran Hägg
30 Ellinor Persson
Dick Harrison
30 Katrineholm
Shanghai
Montreux
Lena Nyman Björn Skifs
3 7 december 2012 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
19 Katarina Mazetti
Stefan Holm
45 Toronto
Tallinn
Hudiksvall
Meryl Streep Plura Jonsson
4 14 december 2012 Carina Lidbom
Tommy Engstrand
17 Cecilia Hagen
Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
33 Washington, D.C.
Tammerfors
Skanör-Falsterbo
Prins Daniel Jonathan Johansson
5 21 december 2012 Johanna Koljonen
Marcus Birro
23 Caroline af Ugglas
Göran Hägg
18 Växjö
Mexico City
Cannes
John Cleese Miriam Bryant
6 28 december 2012 Jessika Gedin
Hans Rosenfeldt
29 Lotta Bromé
Carl Jan Granqvist
19 Köpenhamn
Kungälv
Kairo
Usain Bolt Timbuktu
7 4 januari 2013 Martina Haag
Erik Haag
40 Carina Lidbom
Tommy Engstrand
31 Honolulu
Nürnberg
Nyköping
Mona Sahlin Jens Lekman
8 11 januari 2013 Ellinor Persson
Dick Harrison
35 Johanna Koljonen
Marcus Birro
29 Detroit
Sofia
Berlin
Astrid Lindgren Nicolai Dunger
9 18 januari 2013 Katarina Mazetti
Stefan Holm
32 Jessika Gedin
Hans Rosenfeldt
23 Cardiff
Gdańsk
Visby
Helena Bergström Lisa Nilsson
10 25 januari 2013 Cecilia Hagen
Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
36 Johanna Koljonen
Marcus Birro
25 Palma de Mallorca
Lidköping
Los Angeles
Lill-Babs Edith Backlund
11 1 februari 2013 Martina Haag
Erik Haag
33 Ellinor Persson
Dick Harrison
39 Oxford
Rom
Västerås
Scarlett Johansson Eva Dahlgren
12 8 februari 2013 Katarina Mazetti
Stefan Holm
20 Cecilia Hagen
Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
27 Boden
Bremen
Sölvesborg
Alexander Skarsgård Nina Ramsby
13 15 februari 2013 Cecilia Hagen
Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
26 Ellinor Persson
Dick Harrison
34 Verona
Rättvik
Philadelphia
Beyoncé Knowles Amanda Jenssen
Kalle Moraeus
  • I avsnitt 6 under denna säsong framfördes ledtrådarna till "Vem där?" av Ingvar Oldsberg och Björn Hellberg, som gjorde gästframträdanden i studion.

Säsong 24 (2013–2014)[redigera | redigera wikitext]

  • Efter succén med mästarsäsongen där Ellinor Persson och Dick Harrison vann, valde man att enbart satsa på debutanter, bortsett från tre tidigare lag som tittarna röstat fram på svt.se

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B Grupp C
Lag 1 Ann-Marie Skarp
Jan Guillou
Martina Montelius
Dominika Peczynski
Martina Thun
Ulf Danielsson
Lag 2 Eric Ericson
Kjell Wilhelmsen
Morgan Larsson
Christer Lundberg
Helen Alfredsson
Christian Olsson
Lag 3 Helena von Zweigbergk
Göran Everdahl
Ylva Hällen
Anna Charlotta Gunnarson
Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Matchtyp Tävlande och poäng 1:a klass Tävlande och poäng Dressinen Resmål Vem där? Gästartist
1 22 november 2013 Gruppspel Ann-Marie Skarp
Jan Guillou
26 Eric Ericson
Kjell Wilhelmsen
33 Houston
Åre
Luxemburg
Wolfgang Amadeus Mozart Jaqee Nakiri
2 29 november 2013 Gruppspel Martina Montelius
Dominika Peczynski
27 Morgan Larsson
Christer Lundberg
22 Lund
Barcelona
Boston
Nelson Mandela Martin Elisson
3 6 december 2013 Gruppspel Martina Thun
Ulf Danielsson
28 Helen Alfredsson
Christian Olsson
26 London
Gränna
Anchorage
Marilyn Monroe Sivert Høyem
4 13 december 2013 Gruppspel Eric Ericson
Kjell Wilhelmsen
35 Helena von Zweigbergk
Göran Everdahl
24 Malmö
Hamburg
Santiago de Chile
Madonna Lill Lindfors
5 20 december 2013 Gruppspel Ylva Hällen
Anna Charlotta Gunnarson
33 Martina Montelius
Dominika Peczynski
24 Västervik
Bangkok
Belfast
Hillary Clinton Emil Svanängen
6 27 december 2013 Gruppspel Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
28 Martina Thun
Ulf Danielsson
23 Mölle
Istanbul
Lissabon
Lasse Åberg Måns Zelmerlöw
7 3 januari 2014 Gruppspel Helena von Zweigbergk
Göran Everdahl
30 Ann-Marie Skarp
Jan Guillou
23 San Diego
Oslo
Linköping
Elizabeth II Tomas von Brömssen
8 10 januari 2014 Gruppspel Morgan Larsson
Christer Lundberg
23 Ylva Hällen
Anna Charlotta Gunnarson
28 Bristol
Genève
Karlstad
Lena Philipsson Frida Hyvönen
9 17 januari 2014 Gruppspel Helen Alfredsson
Christian Olsson
21 Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
31 Rhodos
Addis Abeba
Göteborg
Camilla Läckberg Rebecka Törnqvist
10 24 januari 2014 Kvartsfinal Helena von Zweigbergk
Göran Everdahl
36 Martina Montelius
Dominika Peczynski
21 Moskva
Ystad
San Jose
Greta Garbo Tove Lo
11 31 januari 2014 Semifinal Ylva Hällen
Anna Charlotta Gunnarson
26 Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
34 Hastings
Umeå
São Paulo
Sven-Göran Eriksson Emilia Mitiku
12 7 februari 2014 Semifinal Eric Ericson
Kjell Wilhelmsen
34 Helena von Zweigbergk
Göran Everdahl
39 Kalmar
Dubrovnik
Atlanta
Elvis Presley Mattias Hellberg
13 14 februari 2014 Final Helena von Zweigbergk
Göran Everdahl
37 Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
32 Norrköping
Beirut
Turin
Tintin Petra Marklund

Säsong 25 (2014–2015)[redigera | redigera wikitext]

Deltagare[3][redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B Grupp C
Lag 1 Helena von Zweigbergk
Göran Everdahl
Martina Thun
Ulf Danielsson
Eric Ericson
Kjell Wilhelmsen
Lag 2 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
Gudrun Schyman
KG Hammar
Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
Lag 3 Louise Epstein
Thomas Nordegren
Jason Diakité
Lina Thomsgård
Jenny Strömstedt
Niklas Strömstedt

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Matchtyp Tävlande och poäng 1:a klass Tävlande och poäng Dressinen Resmål Vem där? Gästartist
1 28 november 2014 Gruppspel Helena von Zweigbergk
Göran Everdahl
29 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
35 Chicago
Ullared
Bath
Agatha Christie Maia Hirasawa
2 5 december 2014 Gruppspel Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
28 Louise Epstein
Thomas Nordegren
19 Seoul
Helsingfors
Landskrona
Kikki Danielsson Stefan Sundström
3 12 december 2014 Gruppspel Louise Epstein
Thomas Nordegren
22 Helena von Zweigbergk
Göran Everdahl
34 Nottingham
Skövde
New York
Tove Jansson Maja Gödicke
4 19 december 2014 Gruppspel Martina Thun
Ulf Danielsson
13 Jason Diakité
Lina Thomsgård
25 Austin
Düsseldorf
Jönköping
Jungfru Maria Bo Sundström
5 26 december 2014 Gruppspel Jason Diakité
Lina Thomsgård
34 Gudrun Schyman
KG Hammar
22 Trollhättan
Madrid
Tokyo
Kronprinsessan Victoria José González
6 2 januari 2015 Gruppspel Gudrun Schyman
KG Hammar
28 Martina Thun
Ulf Danielsson
33 Prag
Sundsvall
Gibraltar
Arja Saijonmaa Helen Sjöholm
Georg Riedel
7 9 januari 2015 Gruppspel Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
35 Jenny Strömstedt
Niklas Strömstedt
20 Roskilde
Kabul
Gävle
Robyn Cyndee Peters
8 16 januari 2015 Gruppspel Jenny Strömstedt
Niklas Strömstedt
36 Eric Ericson
Kjell Wilhelmsen
34 Rio de Janeiro
Helsingborg
Leeds
Aretha Franklin Simone Moreno
Vocal Art Ensemble
9 23 januari 2015 Gruppspel Eric Ericson
Kjell Wilhelmsen
36 Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
34 Milwaukee
Lillehammer
Nairobi
Noomi Rapace Jonas Svennem
10 30 januari 2015 Kvartsfinal Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
25 Helena von Zweigbergk
Göran Everdahl
24 Tel Aviv
Skellefteå
Liverpool
Oprah Winfrey Ebbot Lundberg
11 6 februari 2015 Semifinal Eric Ericson
Kjell Wilhelmsen
16 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
25 Borlänge
Havanna
Stockholm
Pia Sundhage Robert Hurula
12 13 februari 2015 Semifinal Jason Diakité
Lina Thomsgård
41 Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
44 Orlando
Phuket
Casablanca
Jacqueline Kennedy Onassis Jennie Abrahamson
13 20 februari 2015 Final Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
32 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
26 Warszawa
Alingsås
Amsterdam
Mona Lisa Nina Persson

Säsong 26 (2015–2016)[redigera | redigera wikitext]

Denna säsong sändes programmet ”På perrongen” i SVT Play en halvtimme före varje ordinarie avsnitt, där förra vinnaren Ellinor Persson pratade ”På spåret”-minnen med tidigare deltagare.

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A [4] Grupp B [5] Grupp C [6]
Lag 1 Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
Petra Mede
Peter Magnusson
Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
Lag 2 Anna Ekström
Göran Hägglund
Louise Epstein
Thomas Nordegren
David Lagercrantz
Viveca Sten
Lag 3 Kakan Hermansson
Jan Hermansson
Tina Mehrafzoon
Aino Trosell
Åsa Sandell
Jonas Eriksson

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Matchtyp Tävlande och poäng
1:a klass
Tävlande och poäng
Dressinen
Resmål Vem där? Gästartist Gäster
På perrongen
1 20 november 2015 Gruppspel Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
33 Kakan Hermansson
Jan Hermansson
31 Sydney
Torekov
Köpenhamn
Zlatan Ibrahimović Ola Salo Peter Apelgren
2 27 november 2015 Gruppspel Kakan Hermansson
Jan Hermansson
25 Anna Ekström
Göran Hägglund
40 Paris
Luleå
Hongkong
Margaret Thatcher Beldina Malaika Stefan Holm
3 4 december 2015 Gruppspel Anna Ekström
Göran Hägglund
30 Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
39 Ankara
Varberg
Saint Louis
Lotta Engberg Jill Johnson Cecilia Hagen
Lennart "Hoa-Hoa" Dahlgren
4 11 december 2015 Gruppspel Louise Epstein
Thomas Nordegren
24 Petra Mede
Peter Magnusson
31 San Francisco
Sälen
Belgrad
Pablo Picasso Nicole Sabouné Thomas Ravelli
5 18 december 2015 Gruppspel Tina Mehrafzoon
Aino Trosell
24 Louise Epstein
Thomas Nordegren
32 Haag
Buenos Aires
Simrishamn
Lady Gaga Maja Francis Britt-Marie Mattsson
6 25 december 2015 Gruppspel Petra Mede
Peter Magnusson
20 Tina Mehrafzoon
Aino Trosell
24 Southampton
Milano
Falun
Nicole Kidman Ane Brun Alexandra Zazzi
7 1 januari 2016 Gruppspel Viveca Sten
David Lagercrantz
27 Jonas Eriksson
Åsa Sandell
42 Östersund
Jakarta
Visby
Ingvar Oldsberg Viktor Olsson Ralf Edström
8 8 januari 2016 Gruppspel Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
34 Viveca Sten
David Lagercrantz
24 Malmö
Lausanne
Abu Dhabi
Tina Turner Ramy Essam Ingvar Oldsberg
9 15 januari 2016 Gruppspel Jonas Eriksson
Åsa Sandell
19 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
27 Valencia
Parma
Johannesburg
Tim "Avicii" Bergling Rigmor Gustafsson Eva Hamilton
10 22 januari 2016 Kvartsfinal Anna Ekström
Göran Hägglund
37 Jonas Eriksson
Åsa Sandell
26 Newcastle
Gaborone
Salzburg
Leif G.W. Persson Björn Dixgård My Holmsten
11 29 januari 2016 Semifinal Anna Ekström
Göran Hägglund
33 Filip Hammar
Fredrik Wikingsson
29 Vetlanda
Helsingör
Key West
Jeanne d’Arc Kikki Danielsson Dick Harrison
12 5 februari 2016 Semifinal Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
51 Louise Epstein
Thomas Nordegren
27 Wellington
Uppsala
La Paz
Judas Iskariot Sylvia Vrethammar Martina Thun
13 12 februari 2016 Final Anna Ekström
Göran Hägglund
31 Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
39 Toulouse
Andorra la Vella
Nassau
Pippi Långstrump Jenny Wilson Martina Haag

Säsong 27 (2016–2017)[redigera | redigera wikitext]

Nytt inför säsongen var att tittarna kunde spela med och tävla mot ”På spåret”-deltagarna eller mot vänner genom en mobilapp från SVT[7][8]samt att tävlingsmomentet Vem där? skrotades till förmån för Listan. Den 23 december sändes en julspecial med ”särskilt inbjudna tävlande par”, en två timmar lång uppesittarkväll som inte ingick i den ordinarie tävlingen.[9][10][11] Bland säsongens gästartister återfanns bland andra First Aid Kit, Veronica Maggio, Niklas Strömstedt, Slowgold (Amanda Werne), Mariam the Believer, Magnus Carlson och LaGaylia Frazier.[12]

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B Grupp C
Lag 1 Sigge Eklund
Malou von Sivers
Charlotte Gyllenhammar
Erik Niva
Kristoffer Appelquist
Bea Uusma
Lag 2 Johan Hilton
Kristin Lundell
Jonas Eriksson
Åsa Sandell
Anne-Lie Rydé
Ronny Svensson
Lag 3 Jan Hermansson
Kakan Hermansson
Isobel Hadley-Kamptz
Kalle Lind
Göran Hägglund
Olivia Wigzell

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Matchtyp Tävlande och poäng
1:a klass
Tävlande och poäng
Dressinen
Resmål Listan Gästartist
1 2 december 2016 Gruppspel Sigge Eklund
Malou von Sivers
26 Johan Hilton
Kristin Lundell
35 Monaco
Strängnäs
Montréal
Skurkar på film First Aid Kit
2 9 december 2016 Gruppspel Jan Hermansson
Kakan Hermansson
25 Sigge Eklund
Malou von Sivers
26 Oslo
Arvika
Tunis
Camilla Läckberg LaGaylia Frazer
3 16 december 2016 Gruppspel Johan Hilton
Kristin Lundell
35 Jan Hermansson
Kakan Hermansson
29 Narvik
Sevilla
Stenungsund
Sagan om ringen Mia Skäringer
23 december 2016 Julspecial Göran Everdahl
Cecilia Hagen
49 Ylva Hällen
Jesper Rönndahl
41 Betlehem
Sunne
Las Palmas
Rovaniemi
Julkalendrar

Vem där: Julia Roberts

RE-TUR: 1973

Edda Magnason
Magnus Carlson
4 30 december 2016 Gruppspel Charlotte Gyllenhammar
Erik Niva
34 Jonas Eriksson
Åsa Sandell
30 Berlin
Örnsköldsvik
Budapest
Fotboll Mariam the Believer
5 6 januari 2017 Gruppspel Isobel Hadley-Kamptz
Kalle Lind
38 Charlotte Gyllenhammar
Erik Niva
25 Glasgow
Ulan Bator
Halmstad
Sås Niklas Strömstedt
6 13 januari 2017 Gruppspel Jonas Eriksson
Åsa Sandell
35 Isobel Hadley-Kamptz
Kalle Lind
27 Pretoria
Strömstad
Bombay
Svenska vägar José González
7 20 januari 2017 Gruppspel Kristoffer Appelquist
Bea Uusma
26 Anne-Lie Rydé
Ronny Svensson
29 Örebro
Teheran
Manchester
Astrid Lindgren Peter Morén
8 27 januari 2017 Gruppspel Anne-Lie Rydé
Ronny Svensson
27 Göran Hägglund
Olivia Wigzell
21 Aten
Bali
Borås
Rysk hockey Amanda Werne
9 3 februari 2017 Gruppspel Göran Hägglund
Olivia Wigzell
36 Kristoffer Appelquist
Bea Uusma
41 Gällivare
Marbella
Pittsburgh
Lånord Anders Wendin
10 10 februari 2017 Kvartsfinal Kristoffer Appelquist
Bea Uusma
30 Jonas Eriksson
Åsa Sandell
32 Bogotá
Sandhamn
Kuala Lumpur
Kerstin Thorvall Hindi Zahra
11 17 februari 2017 Semifinal Isobel Hadley-Kamptz
Kalle Lind
35 Anne-Lie Rydé
Ronny Svensson
22 Mexico City
Bratislava
Norrköping
Plagg Rasmus Arvidsson
12 24 februari 2017 Semifinal Johan Hilton
Kristin Lundell
32 Jonas Eriksson
Åsa Sandell
24 Dublin
Torshamn
Canberra
Bernadottes Susanne Sundfør
13 3 mars 2017 Final Johan Hilton
Kristin Lundell
36 Isobel Hadley-Kamptz
Kalle Lind
26 Las Vegas
Pyongyang
Pisa
Frågesport Veronica Maggio

Säsong 28 (2017–2018)[redigera | redigera wikitext]

Den 14 september 2017 presenterades deltagarna i den 28:e säsongen av programmet. Några av nykomlingarna var komikern Josefin Johansson, längdskidåkaren Johan Olsson och filmregissören Marianne Ahrne.[13] Bland säsongens gästartister återfanns bland andra Jennie Abrahamson, Marie Bergman, Peter Jöback, Ola Magnell, The Tallest Man on Earth, Malena Ernman, Moto Boy och Danny Saucedo.[14] Säsongspremiären sändes den 8 december 2017.

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B Grupp C
Lag 1 Isobel Hadley-Kamptz
Kalle Lind
Johan Hilton
Kristin Lundell
Martina Haag
Peter Magnusson
Lag 2 Johan Olsson
Denise Rudberg
Anne-Lie Rydé
Ronny Svensson
Sigge Eklund
Malou von Sivers
Lag 3 Gunnar Bolin
Amie Bramme Sey
Johar Bendjelloul
Josefin Johansson
Marianne Ahrne
Anders Johansson

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Matchtyp Tävlande och poäng
1:a klass
Tävlande och poäng
Dressinen
Resmål Listan Gästartist
1 8 december 2017 Gruppspel Isobel Hadley-Kamptz
Kalle Lind
34 Johan Olsson
Denise Rudberg
26 Lissabon
Kalmar
Dakar
Fält och skog Nadia Nair
Maher Cissoko
2 15 december 2017 Gruppspel Johan Olsson
Denise Rudberg
18 Gunnar Bolin
Amie Bramme Sey
26 Västerås
Phoenix
Cork
Kiss Dennis Lyxzén
3 22 december 2017 Gruppspel Gunnar Bolin
Amie Bramme Sey
28 Isobel Hadley-Kamptz
Kalle Lind
36 Edinburgh
Wien
Brisbane
Kända mustascher Peter Jöback
4 29 december 2017 Gruppspel Johan Hilton
Kristin Lundell
29 Anne-Lie Rydé
Ronny Svensson
25 London
Hanoi
Hallsberg
Badare The Tallest Man on Earth
5 5 januari 2018 Gruppspel Anne-Lie Rydé
Ronny Svensson
28 Johar Bendjelloul
Josefin Johansson
30 Nashville
Strasbourg
Köping
Stava Sarah Klang
6 12 januari 2018 Gruppspel Johar Bendjelloul
Josefin Johansson
34 Johan Hilton
Kristin Lundell
33 Minsk
Bagdad
Alvesta
Eksem Kristin Amparo
7 19 januari 2018 Gruppspel Martina Haag
Peter Magnusson
26 Sigge Eklund
Malou von Sivers
20 Singapore
Lund
Göteborg
Meteorologer Ola Magnell
8 26 januari 2018 Gruppspel Sigge Eklund
Malou von Sivers
28 Marianne Ahrne
Anders Johansson
20 Los Angeles
Odense
Nyköping
Under lupp Promoe
9 2 februari 2018 Gruppspel Marianne Ahrne
Anders Johansson
31 Martina Haag
Peter Magnusson
23 Venedig
Quito
Kiruna
Alias Malena Ernman
10 9 februari 2018 Kvartsfinal Johan Hilton
Kristin Lundell
32 Gunnar Bolin
Amie Bramme Sey
36 München
Taipei
Trondheim
Mupp Moto Boy
11 16 februari 2018 Semifinal Isobel Hadley-Kamptz
Kalle Lind
36 Gunnar Bolin
Amie Bramme Sey
38 Rom
Vilnius
Pajala
Hellsing Marie Bergman
12 23 februari 2018 Semifinal Johar Bendjelloul
Josefin Johansson
41 Marianne Ahrne
Anders Johansson
31 Dresden
Reykjavik
Damaskus
Förhistoria Jennie Abrahamson
13 2 mars 2018 Final Gunnar Bolin
Amie Bramme Sey
17 Johar Bendjelloul
Josefin Johansson
29 Kingston
Karlshamn
Istanbul
Dessert Janice

Säsong 29 (2018–2019)[redigera | redigera wikitext]

Deltagarna i den 29:e säsongen av programmet presenterades i SVT Play den 17–19 september 2018. Några av nykomlingarna var komikerna Hanna Dorsin och Emma Molin samt Skärgårdsdoktorn-skådespelarna Samuel Fröler och Ebba Hultkvist Stragne.[15] Säsongspremiären sändes den 30 november 2018.

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B Grupp C
Lag 1 Kristoffer Appelquist
Bea Uusma
Hanna Dorsin
Emma Molin
Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
Lag 2 Eric Ericson
Kjell Wilhelmsen
Gunnar Bolin
Amie Bramme Sey
Marianne Ahrne
Anders Johansson
Lag 3 Samuel Fröler
Ebba Hultkvist Stragne
Johar Bendjelloul
Josefin Johansson
Parisa Amiri
Gunnar Wetterberg

Program och resultat[redigera | redigera wikitext]

Avsnitt Datum Matchtyp Tävlande och poäng
1:a klass
Tävlande och poäng
Dressinen
Resmål Listan Gästartist
1 30 november 2018 Gruppspel Samuel Fröler
Ebba Hultkvist Stragne
31 Kristoffer Appelqvist
Bea Uusma
39 Falkenberg
Kraków
New York
an die Freude Yukimi Nagano
2 7 december 2018 Gruppspel Eric Ericson
Kjell Wilhelmsen
25 Samuel Fröler
Ebba Hultkvist Stragne
28 Leipzig
Nora
Bologna
Kläder Siw Malmkvist
3 14 december 2018 Gruppspel Kristoffer Appelqvist
Bea Uusma
20 Eric Ericson
Kjell Wilhelmsen
39 Limerick
Shanghai
Stavanger
Snickaren Eagle-Eye Cherry
4 21 december 2018 Gruppspel Hanna Dorsin
Emma Molin
31 Gunnar Bolin
Amie Bramme Sey
34 Mariehamn
Jokkmokk
Mogadishu
Brottning Christian Kjellvander
5 28 december 2018 Gruppspel Johar Bendjelloul
Josefin Johansson
38 Hanna Dorsin
Emma Molin
24 Uddevalla
Baku
Calcutta
Dallas Maria Andersson
6 4 januari 2019 Gruppspel Gunnar Bolin
Amie Bramme Sey
39 Johar Bendjelloul
Josefin Johansson
38 Tirana
Ludvika
Åbo
Dansband Mikael Rickfors
7 11 januari 2019 Gruppspel Marianne Ahrne
Anders Johansson
20 Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
26 Valparaíso
Lidköping
York
Nerv Cecilia och Jenny Vaz
8 18 januari 2019 Gruppspel Parisa Amiri
Gunnar Wetterberg
33 Marianne Ahrne
Anders Johansson
31 Stockholm
Korfu
Islamabad
I burk Lena Willemark
9 25 januari 2019 Gruppspel Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
35 Parisa Amiri
Gunnar Wetterberg
38 Kairo
Bangkok
Höganäs
Tjernobyl Seinabo Sey
10 1 februari 2019 Kvartsfinal Johar Bendjelloul
Josefin Johansson
37 Elisabet Höglund
Jesper Rönndahl
35 New Orleans
Córdoba
Fagersta
Sydväst Bror Gunnar Jansson
11 8 februari 2019 Semifinal Gunnar Bolin
Amie Bramme Sey
21 Parisa Amiri
Gunnar Wetterberg
33 Birmingham
Nasaret
Lyon
Charkuteri Petra Marklund
12 15 februari 2019 Semifinal Eric Ericson
Kjell Wilhelmsen
39 Johar Bendjelloul
Josefin Johansson
37 Aspen
Maputo
Paris
Affärer Sibille Attar
13 22 februari 2019 Final Eric Ericson
Kjell Wilhelmsen
30 Parisa Amiri
Gunnar Wetterberg
37 Lima
Boden
Barcelona
I moll Daniel Adams-Ray

Säsong 30 (2019–2020)[redigera | redigera wikitext]

Komikern Johan Glans tackade ja till att delta i säsong 30 av ”På spåret” på en direkt fråga från Kristian Luuk i SVT-talkshowen Luuk & Hallberg den 14 september 2019.[16] Övriga deltagare kommer att presenteras vid ett senare tillfälle. Säsongspremiären sänds den 6 december 2019.

Deltagare[redigera | redigera wikitext]

Grupp A Grupp B Grupp C
Lag 1 Johan Glans
Lag 2
Lag 3

Källor[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ MMS HotTop
  2. ^ ”"På spåret" om Kristianstad”. Kristianstadsbladet. http://www.kristianstadsbladet.se/kristianstad/article821735/Paring-sparingret-om-Kristianstad.html. Läst 30 april 2013. 
  3. ^ ”Säsongens matchordning och musikgäster”. SVT. http://www.svt.se/pa-sparet/har-ar-sasongens-matchordning-och-musikgaster. Läst 29 november 2014. 
  4. ^ Sweden, Sveriges Television AB, Stockholm,. ”Mästarna försvarar titeln i På spåret”. svt.se. https://www.svt.se/pa-sparet/sista-gruppen-klar-for-pa-sparet. Läst 28 januari 2018. 
  5. ^ Sweden, Sveriges Television AB, Stockholm,. ”Mede och Magnusson klara för På spåret”. svt.se. https://www.svt.se/pa-sparet/de-ar-klara-for-pa-sparet-grupp-2. Läst 28 januari 2018. 
  6. ^ Sweden, Sveriges Television AB, Stockholm,. ”Filip & Fredrik redo för revansch i På spåret”. svt.se. https://www.svt.se/pa-sparet/de-ar-klara-for-pa-sparet-1. Läst 28 januari 2018. 
  7. ^ Sweden, Sveriges Television AB, Stockholm,. ”Sigge Eklund, Malou von Sivers och Erik Niva tävlar i På spåret 2016 – här är alla tävlande”. svt.se. https://www.svt.se/pa-sparet/sigge-eklund-malou-von-sivers-och-erik-niva-tavlar-i-pa-sparet-2016-har-ar-alla-tavlande. Läst 28 januari 2018. 
  8. ^ Sweden, Sveriges Television AB, Stockholm,. ”Nytt för i år – spela mot dina vänner eller lagen i studion”. svt.se. https://www.svt.se/pa-sparet/nytt-for-i-ar-spela-mot-dina-vanner-eller-lagen-i-studion. Läst 28 januari 2018. 
  9. ^ Klart: De tävlar i ”På spåret” 2016”. Aftonbladet. https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/tv/article23617262.ab. Läst 28 januari 2018. 
  10. ^ Här är årets "På spåret"-deltagare”. Expressen. https://www.expressen.se/noje/har-ar-arets-pa-sparet-deltagare-2016/. Läst 28 januari 2018. 
  11. ^ Sydsvenskans krönikör Kalle Lind tävlar i ”På spåret””. Sydsvenskan. https://www.sydsvenskan.se/2016-09-29/skanske-komikern-kalle-lind-tavlar-i-pa-sparet. Läst 28 januari 2018. 
  12. ^ Sweden, Sveriges Television AB, Stockholm,. ”Veronica Maggio, Mariam The Believer och First Aid Kit – Här är några av årets artister i På spåret”. svt.se. https://www.svt.se/pa-sparet/veronica-maggio-mariam-the-believer-och-first-aid-kit-har-ar-arets-artister-i-pa-sparet. Läst 28 januari 2018. 
  13. ^ Här är årets alla tävlande i ”På spåret””. Dagens Nyheter. 14 september 2017. https://www.dn.se/kultur-noje/har-ar-arets-alla-tavlande-i-pa-sparet/. Läst 28 januari 2018. 
  14. ^ Här är artisterna i ”På spåret” 2017”. Aftonbladet. https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/Jj4aR/har-ar-artisterna-i-pa-sparet-2017. Läst 28 januari 2018. 
  15. ^ Flerfaldiga ”På spåret”-vinnare återvänder”. TT/Sydsvenskan. 19 september 2018. https://www.sydsvenskan.se/2018-09-19/flerfaldiga-pa-sparet-vinnare-atervander. Läst 20 september 2018. 
  16. ^ Johan Glans tävlar i årets ”På spåret””. Aftonbladet. 14 september 2019. https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/awLlGA/johan-glans-tavlar-i-arets-pa-sparet. Läst 15 september 2019.